• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

شب نشینی فیزیک-سری اول

نام مرکز سمپاد
.
شهر
.
سال فارغ التحصیلی
2000
رشته دانشگاه
فیزیک
پاسخ : شب نشینی فیزیک-سری اول

به نقل از ♥hastikhanoom♥ :
برداشتم این بود وقتی پای پایستگی رو وسط کشیدن بحثشون سر نابودی اطلاعات بود،نه تغییرش.
چون مثلا ساسکیند گفت اطلاعات نمیشن،به یه طریق دیگه باید به دستشون بیاریم،من این تصور رو کردم.
می دونین به یه چیزی فک می کنم که خیلی مسخره س.
داشتم از تخیل تا علم میدیدم که درباره ی موجودات فرازمینی بود،می گفت که شیوه ی ما برای پیدا کردن موجودات فرازمینی غلطه،مثل اینکه برای مقایسه ی ترافیک یه خیابون از یه دوربین عکاسی معمولی استفاده کنیم.
این قضیه مثل دسترسی ما به این اطلاعات به دام افتاده نیست؟

مسئله صرفا تغییر اطلاعات نیست، وقتی یه ذره بتونه به هر ذره (یا ذرات) دیگه ای تبدیل بشه بدون قاعده ی معینی ، عملا شما هیچ اطلاعاتی در مورد سیستمتون ندارید، چون توانایی پیش بینی رفتار سیستم رو با فرض این که وضعیتش رو در یک زمان زودتری بدونید صفره.

shatoonak

Tulip
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
ن.ج.ب.ا.د
سال فارغ التحصیلی
94

خب سلام :D چون بحث واقعا تخصصی بود و حوصله ی بسیار میطلبید بنده خیلی نتونستم تمرکز کنم رو تک تک اصطلاحات و نکته هایی که در منابع گفته شده بود پس الان یسری سوال ابتدایی میپرسم امیدوارم شما دوستان روشنم کنید X_X
اولین سوالم در مورد کلیپ:
اشاره به آخرای صحبت و بحثشون؛"چرا" رافائل گفت برای درست بودن ادعاشون[nb]که از بین نرفتن اطلاعات طبق نظریه کوانتوم بود[/nb] باید حدی وجود داشته باشه برای مقدار اطلاعات ذخیره شده در ناحیه ای که سیاه چاله وجود داره؟چه حدی؟

• شروع کننده موضوع
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
قم
سال فارغ التحصیلی
97

سوالاتی که حس می کنید در توان ما نیست پاسخگویی رو جمع کنید،تو آخرین پستتون به من بدین،که منتقل کنیم و ببینیم کی می تونه جواب بده.
حمیده: نمیشه توضیح دو سه خطی داد،بخونی بهتره،اون پست ها بیانشون خیلی روانه

نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
بناب
سال فارغ التحصیلی
94

به نقل از Believe :
اشاره به آخرای صحبت و بحثشون؛"چرا" رافائل گفت برای درست بودن ادعاشون[nb]که از بین نرفتن اطلاعات طبق نظریه کوانتوم بود[/nb] باید حدی وجود داشته باشه برای مقدار اطلاعات ذخیره شده در ناحیه ای که سیاه چاله وجود داره؟چه حدی؟
آیا بخاطر حجم محدود یه سیاه‌چاله نمی‌تونه باشه؟ :-?

• شروع کننده موضوع
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
قم
سال فارغ التحصیلی
97

به نقل از H̶O̶S̶E̶I̶N̶ :
مسئله صرفا تغییر اطلاعات نیست، وقتی یه ذره بتونه به هر ذره (یا ذرات) دیگه ای تبدیل بشه بدون قاعده ی معینی ، عملا شما هیچ اطلاعاتی در مورد سیستمتون ندارید، چون توانایی پیش بینی رفتار سیستم رو با فرض این که وضعیتش رو در یک زمان زودتری بدونید صفره.
چرا بدون قاعده ی معین؟
خب می دونین که اتم هاهم حافظه دارن،از این حافظه نمیشه استفاده کرد؟ :D
اینم تو مستند دیدم :D

نام مرکز سمپاد
.
شهر
.
سال فارغ التحصیلی
2000
رشته دانشگاه
فیزیک

به نقل از Iman.Rage :
سلام
همانطور که گفتین مبحث یک مقدار پیچیدست و مسلما به دانش زیادی از فیزیک و ریاضیات پیشرفته نیاز داره که با نگاه کردن به یک ویدیو 15 دقیقه ای که اونم افراد با لحن روزنامه نگاری حرف میزنند چیزی رو حل نمی کنه بلکه سوال های جدیدی رو ایجاد می کنه.سوالاتی که دوستان مطرح کردند خیلی خوب بود یک سوال هم برای من پیش اومده بود که با فرض کنار گذاشتن پاد ماده یک سیاه چاله چه جوری تبخیر میشه؟

راه دیگه ای وجود نداره، البته بعضی ذرات پاد ذره ی خودشون هستن که اگه قرار باشه پادشون نباشه خودشون هم نباید باشند.
نکته ی دیگه اینه که وجود پاده برای سازگاری نظریه ی میدان های کوانتومی لازمه.

• شروع کننده موضوع
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
قم
سال فارغ التحصیلی
97

به نقل از حمیـده :
فکر کنم به خاطر جرم زیاد اون محدوده ست،درسته؟

MOTAHARE-G

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
بجنورد
سال فارغ التحصیلی
90

به نقل از حمیـده :
میگه یکی راجب سیاه چاله توضیح بده. چجوری بودجود میاد و از چی؟
سیاهچاله های ستاره ای اینطورین که ستاره ها به خاطر خود گرانششون هی تمام ذرات میخوان جذب هم شن و اگه هسته توش شرایط دما و فشار طوری باشه ک بتونه عنصر سوزی بکنه و یا به عبارت دیگه از طریق واکنش های هسته ای تولید انرژی بکنه فشار نابشی حاصل از این تولید انرژی با انقباض مقابله میکنه وقتی که دیگه عنصرای سنگین توی هسته تولید شدن و دیگه هرچقدر هم انقباض صورت گرفت دما و فشار مرکز نتونست شرایط عنصر سوزی رو ایجاد کنه و (همین طور چند مرحله ی دیگع) دیگه هیچ چیزی جلودار گرانشی ک باعث انقباض ستاره میشه نیست و این میشع ک ستاره رو خودش فرو می ریزه و تبدیل به سیاهچاله میشه.مفصله توضیحش

نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
بناب
سال فارغ التحصیلی
94

فکر کنم به خاطر جرم زیاد اون محدوده ست،درسته؟
نه منظور من اینه که سیاه‌چاله یه حجم مخصوص و معین داره؟ اگه آره که مثلا یه رم رو در نظر بگیریم، یه حجم معینی برای ذخیره اطلاعات داره دیگه؟ سیاه‌چاله هم وقتی حجمش معین باشه، یه حجم معینی از اطلاعات رو می‌تونه داشته باشه.

shatoonak

Tulip
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
ن.ج.ب.ا.د
سال فارغ التحصیلی
94

به نقل از حمیـده :
شاید یه طور دیگه منظورش بوده.من برداشتم یه چیز برعکس بود.اینکه باید اطلاعات یه چیزی مساوی یا بیشتر از حدی معینی باشن تا بتونن بگن اطلاعات از بین نمیره

نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
بناب
سال فارغ التحصیلی
94

به نقل از Believe :
شاید یه طور دیگه منظورش بوده.من برداشتم یه چیز برعکس بود.اینکه باید اطلاعات یه چیزی مساوی یا بیشتر از حدی معینی باشن تا بتونن بگن اطلاعات از بین نمیره
میشه بیشتر توضیح بدی؟

نام مرکز سمپاد
.
شهر
.
سال فارغ التحصیلی
2000
رشته دانشگاه
فیزیک

به نقل از حمیـده :
نه منظور من اینه که سیاه‌چاله یه حجم مخصوص و معین داره؟ اگه آره که مثلا یه رم رو در نظر بگیریم، یه حجم معینی برای ذخیره اطلاعات داره دیگه؟ سیاه‌چاله هم وقتی حجمش معین باشه، یه حجم معینی از اطلاعات رو می‌تونه داشته باشه.

بله هم حجمش به صورت یکتا با جرمش معین میشه (اگه بارالکتریکی و گردش به دور خودش داشته باشه این مقادیر هم لازمه تا دانسته بشن) و هم کران بالایی برای آنتروپیش وجود داره که به حد بکنشتاین معروفه.

shatoonak

Tulip
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
ن.ج.ب.ا.د
سال فارغ التحصیلی
94

به نقل از حمیـده :
میشه بیشتر توضیح بدی؟
ببین تو میگی چون سیاهچاله محدوده پس اطلاعات هم باید محدود باشن ولی من جور دیگه از کلمه ی "حد" رافائل برداشت کردم.مثلا یه عدس یا یه چیز خیلی ریزتر رو اگه بندازن داخل سیاهچاله اطلاعاتش دیگه برنگرده و ازبین بره و این شی ما باید بزرگتر باشه تا اطلاعاتو بشه برگردوند.

نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
بناب
سال فارغ التحصیلی
94

به نقل از Believe :
ببین تو میگی چون سیاهچاله محدوده پس اطلاعات هم باید محدود باشن ولی من جور دیگه از کلمه ی "حد" رافائل برداشت کردم.مثلا یه عدس یا یه چیز خیلی ریزتر رو اگه بندازن داخل سیاهچاله اطلاعاتش دیگه برنگرده و ازبین بره و این شی ما باید بزرگتر باشه تا اطلاعاتو بشه برگردوند.
چرا بزرگتر خب؟ :D #گیج

• شروع کننده موضوع
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
قم
سال فارغ التحصیلی
97

راست میگه. چرا بزرگ تر؟چه ربطی داره؟ مثلا ب یه نحوی ابعادش رو اندازه بگیریم ی شی همون اندازه ای بندازیم توش،چی میشه؟شی بدون تغییر بر می گرده؟

MOTAHARE-G

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
بجنورد
سال فارغ التحصیلی
90

به نظرم بچه ها اطلاعات که هم ارز آنتروپیه با سطح سیاهچاله متناسبه خب؟و چون سطح سیاهچاله محدوده پس آنتروپی و نتیجتا اطلاعاتش هم محدودن

هستی سوالت چی بود؟

• شروع کننده موضوع
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
قم
سال فارغ التحصیلی
97

فلن این :D
چرا بدون قاعده ی معین؟
خب می دونین که اتم هاهم حافظه دارن،از این حافظه نمیشه استفاده کرد؟ :D
اینم تو مستند دیدم :D

shatoonak

Tulip
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
ن.ج.ب.ا.د
سال فارغ التحصیلی
94

راست میگه. چرا بزرگ تر؟چه ربطی داره؟ مثلا ب یه نحوی ابعادش رو اندازه بگیریم ی شی همون اندازه ای بندازیم توش،چی میشه؟شی بدون تغییر بر می گرده؟
نه منظورم اینه اصن گم میشه.دیگه برنمیگرده!
سوال دوم:
ربط نظریه رسیمان به از بین نرفتن اطلاعات با توجه به توضیحی که پایان سایت بیگ بنگ داده بود و ربطش داده بود به مرکز و افق روبداد چیه؟بعد ازینکه اطلاعات به صورت دو بعدی روی افق رویداد نگاشته میشن چطوری میتونیم این اطلاعاتو به دست بیاریم؟افق رویداد کجاهای سیاهچاله اند؟

بالا