• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

عرب ستیزی و تُرک ستیزی در جامعه ایران (در کل دیگر ستیزی )

Leo

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
-
سال فارغ التحصیلی
1399

علیمپو

بچّه سنّی
نام مرکز سمپاد
حلی۲
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1396
البته وقتی یکی از عربا بدش میاد، یعنی از کسایی که تو کشورای عربی زندگی می‌کنن بدش میاد. شاید زندگی تو اون محیط باعث به وجود اومدن یه عامل مشترک شده که واسه بعضیا نفرت انگیزه.

• شروع کننده موضوع

əlireza

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
..
شهر
..
سال فارغ التحصیلی
1392
دانشگاه
---

FFATEMEHZ

کاربر نیمه‌فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
دزفول
سال فارغ التحصیلی
98
مدال المپیاد
نفر اول استان المپیاد هندسه سال ۱۳۹۵ (خوزستان)
رشته دانشگاه
مهندسی کامپیوتر ‍
تو ایران فقط بحث عرب نیست.. هر منطقه به خاطر کدوررت ها و اتفاقاتی که افتاده شاید با دیدی خاکستری نسبت به یه نژاد نگاه کنن ولی مسِله عرب به نظر من باید جدا بشه که دقیقا منظور ما کدوم عربه ، عرب ایرانی که هم وطن ماست و چطور میتونیم از مردمانی که واسه کنار ایران بودن از جون و دل مایه گذاشتن بدمون میاد . کشور های دیگه هم بستگی بیشتر به روابط و اعتقادات اونا داره مثلا کی از یه وهابی که خوردن گوشت همسر در صورت گرسنه بودن دوست داره یا کی از یک فلسطینی مظلوم که سال ها در حال جنگ هستند بیزاره البته سعودی ها یکم ناز و اداشون کم کنن و دست لج بکشن کنار هیچ مشکلی نیست. در ضمن عرب عراق یادم رفت اون بیچاره ها که اون حجم عظیم مهمان نوازی در اربعین دیگه واقعا جای تنفر بستن
البته بعضیا هم به خاطر رسومات و فرهنگ خاص اونا ازشون بدشون میاد که به نظرم اونا باید پزیرفت چون اونا خیلی جمعیتشون زیاده

dr.namingstuff

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان علامه حلی 1 تهران
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
98
چرا عرب ها از ایرانیا بدشون میاد؟ چرا به ایران حمله کردن؟ چرا خودشون رو برتر می دونن؟

Leo

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
-
سال فارغ التحصیلی
1399
چرا عرب ها از ایرانیا بدشون میاد؟ چرا به ایران حمله کردن؟ چرا خودشون رو برتر می دونن؟
دلیلی که عربا از ایرانیا بدشون میاد دقیقا همین کارای شماست! یه نیجریه ای هم بیاد بهم فحش بده و منو تحقیر کنه من ازش بدم میاد طبیعتا.
حمله کردن اعراب دلیل نمیشه ازشون بدمون بیاد! اگه اینطور باشه الان نصف دنیایی که کوروش گرفت باید از ما متنفر باشن!
اعراب خودشون رو بالاتر میدونن؟ فقط میتونم بگم : :))
پس اینایی که میگن عرب مارمولک خور کی آدم شد به نظرت اهل نروژن؟ :|

dr.namingstuff

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
98
دلیلی که عربا از ایرانیا بدشون میاد دقیقا همین کارای شماست! یه نیجریه ای هم بیاد بهم فحش بده و منو تحقیر کنه من ازش بدم میاد طبیعتا.
حمله کردن اعراب دلیل نمیشه ازشون بدمون بیاد! اگه اینطور باشه الان نصف دنیایی که کوروش گرفت باید از ما متنفر باشن!
اعراب خودشون رو بالاتر میدونن؟ فقط میتونم بگم : :))
پس اینایی که میگن عرب مارمولک خور کی آدم شد به نظرت اهل نروژن؟ :|
اتفاقا برعکس دلیل اینکه ایرانیا از عربا بدشون میاد همین کارای اونا بوده فکر کردی چرا ایرانی ها شیعه هستن؟
اعراب که خودشون رو برتر می دونن این که هیچی.
بعدش هم کوروش هر چی بوده ادعای نداشته که داره برای خدا کشور گشایی می کنه اعراب اعتقاد داشتن ایرانی ها کافرن؟ که حمله کردن به ایران؟
منم فقط می تونم بگم :))

Leo

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
-
سال فارغ التحصیلی
1399
اتفاقا برعکس دلیل اینکه ایرانیا از عربا بدشون میاد همین کارای اونا بوده فکر کردی چرا ایرانی ها شیعه هستن؟
بعدش هم کوروش هر چی بوده ادعای نداشته که داره برای خدا کشور گشایی می کنه اعراب اعتقاد داشتن ایرانی ها کافرن؟ که حمله کردن به ایران؟
اطلاعات تاریخیت در چه حده؟ O_o تا اونجایی که من میدونم شاه اسماعیل اوایل تاسیس صفویه به زور شمشیر مردم رو شیعه کرد :|
بر چه اساسی میگی اعراب خودشون رو برتر میدونن؟ شاید سران عرب ایرانی هارو اسکل(:|) بدونن ولی مدرکی هست که مردم هم "نژاد" فارس رو اینطور میبینن؟
هدف کوروش مهمه واقعا؟ این که تو فلان کانال تلگرام نوشته کوروش صلح طلب بوده دلیل نمیشه همه ی کشور گشایی هاش با صلح بوده باشه!
کوروش اولویتش صلح بود ولی اینطور نبود که اگه صلح نشه اینم بیخیال شه!
https://en.wikipedia.org/wiki/Cyrus_the_Great#Rise_and_military_campaigns
قبلا هم گفتم این که اعراب به ما حمله کردن دلیل نمیشه ازشون بدمون بیاد!
به جز کوروش مثال های دیگه هم هستن! تقریبا قبل از قاجار که نسبتا قدرتی داشتیم همه ی پادشاها به دنبال کشور گشایی بودن! یعنی نصف دنیا باید از ما متنفر باشن!
اعراب به خیلی جاها حمله کردن! دلیل میشه کل دنیا ازشون بدشون بیاد؟
البته خندیدنم چیز خوبیه : """":))""" راحت باش

CPHM

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
اژه اي
شهر
اصفهان
سال فارغ التحصیلی
95
مدال المپیاد
مرحله دو فيزيك و شيمي
دانشگاه
University of Oxford
رشته دانشگاه
Theoretical physics
اين كه ١٠٠٠ سال پيش حمله كردند براي كشوري كه تاريخي سرشار از جنگ مثل ايران دارد توجيه خوبي براي دشمني با آن ها نيست حقيقتا (حالا جنگ به هر دليلي بوده باشه)
اين تنفر دو طرفه رشد پيدا كرده: از يك طرف ايراني ها عرب ها را مارمولك خوار و ناپاك و دشمن نژاد ايراني خطاب مي كنند از طرف ديگر اعراب ايراني ها رو منحرف و جنگ طلب و حامي تروريسم.
چرا چنين شرايطي هست؟
١. بعضي از ايرانيان طبق سنت در مشكلات خود به دنبال مقصر مي گردند. مثلا همون روشن فكر ايراني كه اسلام و به تبعش اعراب رو مقصر تمام معضلات جامعه مي داند و مي گويد قبل از اعراب گل و بلبل بود ايران و بعدش فقط و فقط به خاطر اعراب جهنم
٢. بعضي از مذهبيون افراطي ايراني تحمل وجود عقايد متفاوت را ندارند و لذا به بنيان هاي عقيدتي اكثر اعراب ايراد دارند
٣. حكومت با ايجاد اختلاف ميان اعراب و ايرانيان براي خودش دشمني خارجي و تهديدي نزديك مي سازد كه در أمور كشور داري منافع زيادي به همراه دارد (نظامي گري و فضاي امنيتي و ...)

طبق تجربه خودم راه حل اين اختلاف ها همنشيني با اعراب در دسترس (غير افراطي ها البته) هست كه خوب ميبيند كه اون ها هم يكسري آدم عادي هستند كه دوست دارند قهوه و كباب بخورند، با بچه هاشون بازي مي كنند، خانوادشون رو دوست دارند، كتاب ميخونن، انگري بردز بازي مي كنند، به هم ديگه و مردم بقيه ملت ها احترام ميگذارند و ... مثل ما انسان هستند و قصد ندارند ايران و ايراني رو نابود كنند

dr.namingstuff

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
98
اطلاعات تاریخیت در چه حده؟ O_o تا اونجایی که من میدونم شاه اسماعیل اوایل تاسیس صفویه به زور شمشیر مردم رو شیعه کرد :|
بر چه اساسی میگی اعراب خودشون رو برتر میدونن؟ شاید سران عرب ایرانی هارو اسکل(:|) بدونن ولی مدرکی هست که مردم هم "نژاد" فارس رو اینطور میبینن؟
هدف کوروش مهمه واقعا؟ این که تو فلان کانال تلگرام نوشته کوروش صلح طلب بوده دلیل نمیشه همه ی کشور گشایی هاش با صلح بوده باشه!
کوروش اولویتش صلح بود ولی اینطور نبود که اگه صلح نشه اینم بیخیال شه!
https://en.wikipedia.org/wiki/Cyrus_the_Great#Rise_and_military_campaigns
قبلا هم گفتم این که اعراب به ما حمله کردن دلیل نمیشه ازشون بدمون بیاد!
به جز کوروش مثال های دیگه هم هستن! تقریبا قبل از قاجار که نسبتا قدرتی داشتیم همه ی پادشاها به دنبال کشور گشایی بودن! یعنی نصف دنیا باید از ما متنفر باشن!
اعراب به خیلی جاها حمله کردن! دلیل میشه کل دنیا ازشون بدشون بیاد؟
البته خندیدنم چیز خوبیه : """":))""" راحت باش
انصافا ویکی پدیا هم شد منبع؟ :|

Leo

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
-
سال فارغ التحصیلی
1399
  • لایک
امتیازات: Mo'Ad

علیمپو

بچّه سنّی
نام مرکز سمپاد
حلی۲
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1396
انصافا ویکی پدیا هم شد منبع؟ :|
البته ویکی‌پدیا منابع حرفاش رو پایینش نوشته. مثلاً واسه این قسمتی که لئوپارد داد، از شماره ۵۱ تا ۷۱ منابعشن!
و اون منابع مهمن، نه خود ویکی‌پدیا

صال

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی۲
شهر
اسفراین
سال فارغ التحصیلی
99
دانشگاه
آزاد بجنورد
رشته دانشگاه
پرستاری
چند سال پیش من ب کشور های عربی سفر کردم
خیلی ساده بگم
باهامون حال نمیکنن بخصوص عربستان حالا خودتون تا تهشو بخونید دیگه...
البته خودتون میدونید ک افکار ی دولت با ملتش چقد میتونن باهم تفاوت داشته باشن

Leo

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
-
سال فارغ التحصیلی
1399
چند سال پیش من ب کشور های عربی سفر کردم
خیلی ساده بگم
باهامون حال نمیکنن بخصوص عربستان حالا خودتون تا تهشو بخونید دیگه...
البته خودتون میدونید ک افکار ی دولت با ملتش چقد میتونن باهم تفاوت داشته باشن
خب این قضیه تو ایرانم صادقه. یه جورایی عروس مادر شوهری شده الان قضیه ایران عربستان :|
هر دومون فکر میکنیم از همدیگه بدمون میاد :|

• شروع کننده موضوع

əlireza

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
..
شهر
..
سال فارغ التحصیلی
1392
دانشگاه
---
عنوان تاپیک رو ویرایش کردم تاحدودی بحث در مورد دیگر ستیزی در جامعه ایران باشه . اما تعریف جامعه چی هست :

جامعه صرفن سازمانی اجتماعی است متشکل از مردمی که دارای تاریخ ، فرهنگ ، ساختار ، مجموعه‌ای از نهادهای اجتماعی و معمولن زبان و هویتی مشترک هستند.

ده پرسش از دیدگاه جامعه شناسی | جوئل شارون | نشر نی

برداشت من این هست که در ایران تنها یک جامعه نداریم و مردمان این کشور از جوامع مختلفی به تشکیل شده .مثلن جامعه آذربایجانی‌های ایران ، کُردهای ایران و... . این طبقه بندی بیشتر بر اساس فرهنگ ، زبان و هویت اون‌هاست. یا مثلن جامعه شیعیان ایران ، سنی‌های ایران و... که این طبقه‌بندی بر اساس هویت مذهبی و دینی اون‌هاست. حال ما چرا انسان‌ها رو طبقه‌بندی می‌کنیم ؟ برای بررسی دقیق‌تر اون جامعه . یافتن الگوهای رفتاری اون جامعه و... .

حال با پذیرفتن این طبقه‌بندی ( اگر قبول نکردید طبقه‌بندی دیگه‌ای ارائه کنید یا این طبقه بندی رو نقد کنید ) به نظر شما چرا در جوامع ایران دیگر ستیزی وجود داره ؟ اخیرن فیفا گزارشی از مصادیق نژادپرستی در ورزشگاه‌های دنیا من جمله ورزشگاه‌های ایران هم ارائه کرده یکی از اونها شعارهای دیگر ستیز و تُرک‌ستیز در استادیوم‌های ایرانه .

مشاهده پیوست 223
Global Guide to Discriminatory Practices in Football صفحه 11.

نمونه‌های زیادی از این نوع نژاد پرستی و جود داره و من دیگه مثال‌های دیگه‌ای نمیزنم و فکر میکنم وجود دیگر ستیزی و نژادپرستی در جوامع ایران جز واضحاته !
به نظر شما دیگر ستیزی در کدام جوامع ایران وجود داره ؟چرا وجود داره؟ مثلن تُرک‌ستیزی در کدوم جوامع ایران بیشتر رواج داره ؟ کُردها ،عرب‌ها ، فارس‌ها و... ؟ و چرا وجود داره ؟

کلن چیز دیگه‌ای برای اضافه کردن دارید بگید . حرف بزنید(بزنیم) ....

big cat

SPHINX
نام مرکز سمپاد
سمپاد:')
شهر
.
سال فارغ التحصیلی
1400
من خودم به عنوان یه ترک نمی دونم چرا اصلا ترک ستیزی وجود داره! خب تو جامعه ی ترکها افراد یا گروه هایی هستن که نمی دونم پان ترکیسمنو اینا ولی فعالیتاشون معمولا به این محدوده که مثلا همه ی بچه ها باید ترکی بلد باشن و ترکی صحبت کنن و تو مدرسه حداقل یه کتاب برای ادبیات ترکی وجود داشته باشه و معتقدن که زبان فارسی زیاد قوی نیست و کلا اینجور چیزا مثلا معمولا به من گیر میدن چرا فارسی صحبت می کنم و وقتی می گم اول فارسی یاد گرفتم بعد ترکی به مامان بابام چشم غره میرن ولی فقط همین.
این افرادی که میان و اینجور حرفای بسیار بی ادبانه و توهین آمیز میزنن دقت نمی کنن اگه همین الان تمام ترک هارو از سطح کشور جمع کنیم ایران از کار میفته!دقت نمی کنن که زبان فارسی همونطور که از زبان عربی گرفته از زبان ترکی هم گرفته یک مثال خیلی ساده همین لغت بشقاب هست!
دقت نمی کنن اقوام ترکو نمی تونن از ایران جدا کنن چون خیلی از افتخاراتشونو از دست میدن چون ترک ها بخشی از تاریخ ایران هستن مولوی که شعرشو به فارسی نوشت اهل قونیه بود و کسی که مولویو شاعر کرد شمس بود که تبریزی بود، شهریار تبریزیه،صائب تبریزی از اسمش معلومه،خونه مادری علی دایی با ما یه خیابون فاصله داره،رحیم موذن زاده که زیباترین اذان تاریخو خوند اردبیلی بود،شاه های قاجاری آذری بودن،فرح پهلوی،ایرج میرزا و پروین اعتصامی و خاقانی و شبستری همه آذری بودن،گوگوش و حمیرا و عارف،پرویز پرستویی و بهروز وثوق و محمدرضا گلزار،غلامرضا تختی،رضازاده،سعید معروف همه آذری هستن بعد همه ی اینا که خیلیارو نگفتم این افراد چطور می تونن ترک هارو از جامعه ی ایران جدا بدونن؟
عاشق اینم متنای اینجوری بنویسم :D
باتشکر

بالا