• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

دیگر ستیزی در جامعه تُرک‌های ایران

• شروع کننده موضوع

əlireza

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
..
شهر
..
سال فارغ التحصیلی
1392
دانشگاه
---
به بهانه شعار یکی دو سال قبل "خلیج عربی" در استادیوم آزادی توسط هوادان تیم تراکتور سازی :-"

اخیرن در استادیوم یادگار امام تبریز و سالن والیبال غدیر اورمیه تماشاگران شعارهای "مرگ بر فارس" سر دادند :-" . همینطور به نظر میاد بعضی از تُرک‌های ایران نسبت به کُرد ها هم حس خوبی ندارند.

خب به نظر شما چرا این دیگر ستیزی در میان برخی از تُرک‌های ایران وجود داره و یا بوجود اومده ؟ چه عواملی احساسات ملی گرایی افراطی رو در میان تُرک‌های ایران بیشتر میکنه؟

کلن نظراتتون رو در مورد نژاد پرستی و خودبرتر باوری در جامعه تُرک‌های ایران بگید :-" علاوه بر سوالات بالا و نظرات خودتون سوالات جدیدی مطرح کنید.

آخرین ویرایش:

Iman Rage

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
نه اینور نه اونور
شهر
.
سال فارغ التحصیلی
1394
به بهانه شعار یکی دو سال قبل "خلیج عربی" در استادیوم آزادی توسط هوادان تیم تراکتور سازی :-"

اخیرن در استادیوم یادگار امام تبریز و سالن والیبال غدیر اورمیه تماشاگران شعارهای "مرگ بر فارس" سر دادند :-" . همینطور به نظر میاد بعضی از تُرک‌های ایران نسبت به کُرد ها هم حس خوبی ندارند.

خب به نظر شما چرا این دیگر ستیزی در میان برخی از تُرک‌های ایران وجود داره و یا بوجود اومده ؟ چه عواملی احساسات ملی گرایی افراطی رو در میان تُرک‌های ایران بیشتر میکنه؟

کلن نظراتتون رو در مورد نژاد پرستی و خودبرتر باوری تُرک‌های ایران بگید :-" علاوه بر سوالات بالا و نظرات خودتون سوالات جدیدی مطرح کنید.
خب الان اینکه بیایم بر اساس یه سری مشاهدات محدود بیاییم همچین سوال هدف داری رو مطرح کنیم خیلی کار درستی نیست به نظرم.الان به نظرم اکثریت جامعه ترک ما انسانهای شریف و قابل احترامین و علی رغم رشد پان ترک در سالهای اخیر هنوز هم چیزی رو عوض نمیکنه.
نکته دوم این هست که آدم تو استادیوم بر اساس جو حرف هایی میزنه که درصد زیادیش به خاطر.هیجان واحساسات کاذبه.
به هر حال خیلی خوبه یکی از ترک های سایت هم در این مورد نظرشو بگه.

Ali.SH

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
HIV
شهر
Tehran
سال فارغ التحصیلی
95
دانشگاه
زنجان
رشته دانشگاه
پزشکی
تلگرام
اینستاگرام
من هميشه برام سوال بوده كه چطوري از كوچك ترين مسائل كوچكترين حرفا از يه كلمه تركي رايج از دهن يكي يا ... بزرگترين توهينارو به خودشون ميچسبونن و بعد به شدت اعتراض ميكنن يا مثلا مشكلاتي كه براي تمام نژاد هاي ايراني وجود داره رو نميبينن و فقط مشكلات خودشونو بزرگ ميكنند
بحث مورد علاقه همه ترك هاي عزيز مثلا اينه كه زبان فارسي چرا ما بايد بخونيم؟ يا مثلا تخريب بزرگان ايراني انكار و حتي تاختن به بزرگان فرهنگي و ايرانه (فردوسي مثلا يا كوروش) جدا دونستن خودشون نسبت به ايران و كينه نسبت به فارس ها همه اين ها تاپيك هاي مورد علاقشونه و ناديده گرفتن اينكه همه ما هويتي ايراني داريم
علاقه به ايدئولوژي پان تركيسم كه تكيش به زبان واحده و در نظر نگرفتن مليت واحد ايراني
البته نبايد انكار كرد كه بين همه قوميت ها افراد افراطي وجود داره
خیلی خوبه یکی از ترک های سایت هم در این مورد نظرشو بگه.
فكر ميكنم هدف ايشون از زدن اين تاپيك همين باشه؟

• شروع کننده موضوع

əlireza

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
..
شهر
..
سال فارغ التحصیلی
1392
دانشگاه
---
فرض کنید میخواین نظرات خودتون رو به یه شخصی که از جامعه ایران چیزی نمیدونه توضیح بدید :-"

خب الان اینکه بیایم بر اساس یه سری مشاهدات محدود بیاییم همچین سوال هدف داری رو مطرح کنیم خیلی کار درستی نیست به نظرم.الان به نظرم اکثریت جامعه ترک ما انسانهای شریف و قابل احترامین و علی رغم رشد پان ترک در سالهای اخیر هنوز هم چیزی رو عوض نمیکنه.
نکته دوم این هست که آدم تو استادیوم بر اساس جو حرف هایی میزنه که درصد زیادیش به خاطر.هیجان واحساسات کاذبه.

تعریف شما از پانترکیسم چی هست؟نمونه‌ها و نمونه‌های رشدهای اون رو هم میشه توضیح بدید؟

کلیشه‌هایی که در مورد کُردها بین ماها وجود داره اینطوریه که قاچاقچی هستند،تروریست هستند،آدم میکشن،سر می‌بُرن و... :-" یک زمانی برای اون‌ها جوک هم ساخته می‌شد که خوش‌بختانه الان من ندیدم که جوکی در مورد اون‌ها ساخته بشه و یا تغریف بشه ولی متاسفانه کلیشه‌ها،توهین‌ها و تحقیرها نسبت به اون‌ها میشه گفت که زیاد هست...
(البته اینها نظرات من هستند )

من هميشه برام سوال بوده كه چطوري از كوچك ترين مسائل كوچكترين حرفا از يه كلمه تركي رايج از دهن يكي يا ... بزرگترين توهينارو به خودشون ميچسبونن و بعد به شدت اعتراض ميكنن يا مثلا مشكلاتي كه براي تمام نژاد هاي ايراني وجود داره رو نميبينن و فقط مشكلات خودشونو بزرگ ميكنند
بحث مورد علاقه همه ترك هاي عزيز مثلا اينه كه زبان فارسي چرا ما بايد بخونيم؟ يا مثلا تخريب بزرگان ايراني انكار و حتي تاختن به بزرگان فرهنگي و ايرانه (فردوسي مثلا يا كوروش) جدا دونستن خودشون نسبت به ايران و كينه نسبت به فارس ها همه اين ها تاپيك هاي مورد علاقشونه و ناديده گرفتن اينكه همه ما هويتي ايراني داريم
علاقه به ايدئولوژي پان تركيسم كه تكيش به زبان واحده و در نظر نگرفتن مليت واحد ايراني
البته نبايد انكار كرد كه بين همه قوميت ها افراد افراطي وجود داره

این چیزهایی گفتید رو می‌تونید بیشتر توضیح بدید که چی هستند ؟ :-" :
نژادهای ایرانی
هویت ایرانی
بزرگان ایرانی
کلن توضیح بدید که منظور شما از ایران و ایرانی چی هست؟مثلن از کجا میفهمید یه شخصی در حال حاضر ایرانی هست یا نیست؟یا یکی 7000سال پیش یا 2500 سال پیش ایرانی بوده یا نبوده ؟ :-"
(البته اینها شاید ربطی به تاپیک نداشته باشه ولی خب برای من مبهم هسشتش)

شما هم توضیح بدید که پاترکیسم چی هست و پانترک از نظر شما چه کسانی هستند؟

آخرین ویرایش:

میـنا

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
bnb
سال فارغ التحصیلی
1394
رشته دانشگاه
پزشکی سمنان
در ادامه حرف های علیرضا میخوام به بنر زیر اشاره کنم که تو بازی بین تیراختور وامارات هواداران تیراختور بالا بردنش:

j76t_ح.jpg

چرا داره سعی میکنه این کار هارو بکنه علیرضا؟واقعن هدفش چیه؟ هدف اون چند نفر دیگه که جمع قرارش دادین چیه :-?

.الان به نظرم اکثریت جامعه ترک ما انسانهای شریف و قابل احترامین و علی رغم رشد پان ترک در سالهای اخیر هنوز هم چیزی رو عوض نمیکنه.
یعنی کسی که پانترک هست شخص شریف وقابل احترامی نیست؟
میخوام بدونم نظرتون درباره نویسندگان پست های تاپیک های زیر چیه؟ اون ها انسان های قابل احترام وشریفین یا نه؟

http://www.sampadia.com/forum/threads/99185/

http://www.sampadia.com/forum/threads/109774/

وتاپیک های مشابه خیلی زیاده...یکی دوتاشو اوردم!

................
علیرضا درباره احساسات ترک ها به کردها کم توضیح داد...من تجربم بیشتره وبیشتر میگم...

درباره کردها هم تو مناطق ما که مرزی هستیم با شهرهای کردنشین..دید اغلب مردم بهشون مثل افغانیا هستش تو مناطق شرقی ایران!!!
معمولن بین خودشون ازدواج میکنن وخیلی کم پیش میاد خانواده ای حاضر باشه یکی از بچه هاش با کردها ازدواج کنن!!!
اکثرن برای کار میان طرفای ما وکارگرایی هستن با مزدهای کمتر!!!
خانم هاشون حجاب هاشون کمه وعامل فاسد شدن جامعه میدوننشون وگاهن کارگرای جنسی پیدا میشه بینشون وآقایونشون بارها ازدواج میکنن ومعتادن وقاچاقچی(اینها یی که گفتم ومیگم دید قشری از مردم هست بهشون...دیده ها وشنیده ها وتجربیاتو گفتم )
بچه هاشونم تو مدارس عادی ثبت نام میکنن و وضع تحصیلیشون ناجوره واکثرن کم پیدا میشه دیپلم بگیرن!!!

و این باعث میشه به کل مردم کرد این حس کارگر وقاچاقچی بودن رو داشته باشن یه قشری از مردم طرفهای ما(نگفتم همشون)
....................
....................
ولی فقط این دید هست...رفتار بد وحس تنفر خیلی کم اتفاق میافته....اکثرن حس تحقیره....مثلن نمیان بگن مرگ بر کرد....
یا مثلن شخصی که زبان مادریش کردی باشه وبیاد چیزی بخره از مغازه جوابشو ندن...در حالی که برای فارسها همچین رفتارهایی هست...

آخرین ویرایش:

Iman Rage

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
نه اینور نه اونور
شهر
.
سال فارغ التحصیلی
1394
در ا

یعنی کسی که پانترک هست شخص شریف وقابل احترامی نیست؟
میخوام بدونم نظرتون درباره نویسندگان پست های تاپیک های زیر چیه؟ اون ها انسان های قابل احترام وشریفین یا نه؟

...
من هم چنین حرفی نزدم.منظور رو بد رسوندم.شرافت و احترام به خیلی چیز های دیگه ربط داره.
در مورد بحث پان ترکیسم هم به نظرم سوال جالبیه ولی بیش از حد بحث کشش پیدا میکنه من ترجیحم اینه که در این مورد صحبت نکنم.

Ali.SH

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
HIV
شهر
Tehran
سال فارغ التحصیلی
95
دانشگاه
زنجان
رشته دانشگاه
پزشکی
تلگرام
اینستاگرام
:-?
خب ظاهرا اشتباه فكر ميكردم

منظورم از نژادهاي ايراني قوميت هاي ايراني بود مسلما كه انتهاي پستمم گفتم قوميت اگر شما با لفظ نژاد مشكل داري خب قوميت اما فرقي ندارند لرها ترك ها كردها ...
قومیت و نژاد دو مفهوم مرتبط هستند، مفهومم قومیت بیشتر با گروه‌های اجتماعی سروکار دارد و با علایق قبیله‌ای مشترک، ملیت مشترک، ژن مشترک، آئین، زبان یا فرهنگ مشترک مشخص می‌شود در حالی که نژاد با مفهوم طبقه‌بندی بیولوژیکی «هموساپینس» سروکار دارد و بر اساس ویژگی‌های ژنوتيپو فنوتيپ مشخص ميشود
هویتِ ملی(ايراني)؛ احساس و ادراکِ یک ملت به عنوانِ یک کلِ منسجم برغمِ سنتها، فرهنگ و زبان متمایز است.
نقل قول ها از ويكيپديا هستند
بزرگان ايراني رو توضيح بدم؟:)) ستارخان باقرخان شهريار همه اين ها ايراني هستند شما به غير از اين فكر ميكنيد؟ منظورتونو نميفهمم از اينكه بزرگان ايرانيرو گفتين توضيح بدم چيزي برا توضيح نيست حقيقتش اگر شما مثلا اين هارو ايراني فقط به علت اذري بودنشون نميدونيد بگيد

در حال حاضر
گفتنی است تابعیت عموماً مبتنی بر دو سیستم است: سیستم خون و سیستم خاک. در ایران تابعیت به طور عمده بر سیستم خون متکی است، البته در مواردی از سیستم خاک برای کسب تابعیت استفاده شده‌است. با توجه به قانون مدنی ایران، کسی که از پدر ایرانی در ایران یا بیرون از کشور متولد شود ایرانی است اگرچه مادرش غیرایرانی باش

دو هزار و پونصد سال پيش همون تاپيك مورد علاقه شما كه گفتم پيش مياد تخريب شخصيت ها خب در اين باره هم كه زياد حرف زده شده منطقي باشيديا اصلا بيخيال كوروش كيه من كيم تاريخو بيخيال كارداشيانارو بچسب اقا:-"
چرا داره سعی میکنه این کار هارو بکنه علیرضا؟واقعن هدفش چیه؟ هدف اون چند نفر دیگه که جمع قرارش دادین چیه:-?
توهم توطئه كه گفتم مثلا نمونش يا اين كه پست بالاييتونو نتيجه گرفتين كه ميگن پانتركا ادماي شريفي نيستن:)) البته اميدوارم ناراحت نشين فقط;;)
اقا جان دقت نكردين من گفتم اميدوارم ايشون به سوالي كه تاپيك ميپرسه بخوان جواب بدن كه فقط خواستن موضوعو دوباره پيچيده كنن بعد من كيو جمع قرار دادم ايشون منظورم خوده جناب عليرضا بودنا:)) هدف من؟;;)

اميدوارم به سوالاي منم جواب بدين
الان ديدم ويرايش كردين از منم خواستين بگم پان تركيسم چيه اما ترجيح ميدم خودتون حداقل سرچ كنين يا تعريف خودتونو ارائه بدين من فكر ميكردم شما ميخواين تاپيكي جديد ارائه بدين اما دارين با سوالاتتون شبيه تاپيكايي ميكنين كه خيلي قديمين

آخرین ویرایش:

میـنا

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
bnb
سال فارغ التحصیلی
1394
رشته دانشگاه
پزشکی سمنان
  • شروع کننده موضوع

əlireza

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
..
شهر
..
سال فارغ التحصیلی
1392
دانشگاه
---
آغا سوال خیلی ساده‌ست :-" کاری ندارم تُرک‌ها آدم‌های شریفی هستند/نیستند ، پست هستند/نیستند و یا هر چیزی دیگه ای :-" سوال این هست که چرا دیگر ستیزی (بویژه فارس و کُرد ستیزی) در جامعه تُرک‌های ایران رواج پیدا کرده.حالا شما میگید یکی از عواملش پانترکیسمه خب بیاید کامل توضیح بدید که این پانترکیسم چی هست و چجوری باعث رواج دیگر ستیزی و بیشتر شدن احساسات ناسیونالیستی افراطی بین تُرک‌ها شده.خیلی ساده‌ست.
اینکه یک تعداد از مورخین با یک تعداد از مورخین دیگه‌ای در مورد کبیر یا صغیر بودن کوروش هخامنشی اختلاف نظر دارن چه ربطی به این سوالات من داره نمیدونم و اگه داره بیشتر توضیح بدید.

سوالات من در مورد پست شما هم در این راستا بوده که بیشتر توضیح بدید که این نظراتی که مطرح کردید چجوری باعث رواج دیگر ستیزی در بین تُرک‌های ایران شده.

Ali.SH

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
HIV
شهر
Tehran
سال فارغ التحصیلی
95
دانشگاه
زنجان
رشته دانشگاه
پزشکی
تلگرام
اینستاگرام
مينا با منين؟ مشكل اون تاپيك ها چي بود؟ پست اهانت اميزي تو اون تاپيكا بوده؟ يا فقط با عنوان تاپيكاش مشكل داشتين؟ من كه تو عنوان تاپيكا مشكلي نميبينم

خب جناب عليرضا حالا نميفهمم اون سوالاتون چي بوده؟ مثلا تو بزرگان ايراني چه ابهامي وجود داشت يا هويت ايراني الانم كه به سوالاتون جواب دادم فكر ميكنم پست اولم ابهامي نداشته باشه/نداشت و كامل بود
بعد واقعا فكر ميكنم شما بايد جواب بدين به سوال اصلي تاپيك چون شما خودتون ترك هستين و با دغدغه ها مشكلات و طرز تفكر جامعتون بيشتر اشنا هستين منم تو پست اولم اين سوالو پرسيدم
هميشه برام سوال بوده كه چطوري از كوچك ترين مسائل كوچكترين حرفا از يه كلمه تركي رايج از دهن يكي يا ... بزرگترين توهينارو به خودشون ميچسبونن و بعد به شدت اعتراض ميكنن يا مثلا مشكلاتي كه براي تمام نژاد هاي ايراني وجود داره رو نميبينن و فقط مشكلات خودشونو بزرگ ميكنند
و گفتم پان تركيسم علت اين رفتارا ميتونه باشه كه با كوچك ترين مشكلي يا مسئله اي هويت ايراني خودشون رو زير سوال ميبرند و توهم توطئه فارس ها و بقيه اقوام رو داشته باشند
اند اف استوري:-"

• شروع کننده موضوع

əlireza

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
..
شهر
..
سال فارغ التحصیلی
1392
دانشگاه
---
و گفتم پان تركيسم علت اين رفتارا ميتونه باشه كه با كوچك ترين مشكلي يا مسئله اي هويت ايراني خودشون رو زير سوال ميبرند و توهم توطئه فارس ها و بقيه اقوام رو داشته باشند

آقا وقتی میگیم از پانترکیسم تعریفی ارائه بدید واسه اینه که من اصلن متوجه منظور شما نمیشم!آخه وقتی یکی پاترکیسته اصلن به هویت ایرانی (!) قائل نیست که بخواد توهم توطئه(!) و اینها داشته باشه :)) پانترکیسم یه چیز کاملن مشخصیه : "تشکیل دولت و ملت واحد تُرک".خب تعریف من از پانترکیسم اینه.اگه تعریف شما هم همینه بیشتر توضیح بدید که پانترکیسم چجوری باعث این رفتارها میتونه باشه و اگه تعریف دیگه‌ای دارید (که از پستتون هم اینطوری به نظر میاد) بیشتر توضیح بدید :-"

Ali.SH

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
HIV
شهر
Tehran
سال فارغ التحصیلی
95
دانشگاه
زنجان
رشته دانشگاه
پزشکی
تلگرام
اینستاگرام
آقا وقتی میگیم از پانترکیسم تعریفی ارائه بدید واسه اینه که من اصلن متوجه منظور شما نمیشم!آخه وقتی یکی پاترکیسته اصلن به هویت ایرانی (!) قائل نیست که بخواد توهم توطئه(!) و اینها داشته باشه :)) پانترکیسم یه چیز کاملن مشخصیه : "تشکیل دولت و ملت واحد تُرک".خب تعریف من از پانترکیسم اینه.
پان‌تُرکیسم یک ایدئولوژی ملی گرایانه و توسعه خواهانه است که برپایهٔ آن تمام مردمانی که ترک تبار هستند و یا به زبان ترکی سخن می‌گویند، باید تحت یک ملت و رهبری واحد در دولتی واحد و مستقل متحد شوند.
اقا جان يه پسر/دختر از يك خانواده محترم ترك در ايران به دنيا مياد كمي بعد در نوجواني به اين ايدئولوژي علاقه مند ميشودبعد از كمي مطالعه متن هاي مبالغه اميز يا دروغ يا غير مستند يا جانب دارانه در مورد بعضي امور احساساتش جريحه دار ميشود بعد از چند وقت هويت ملي ايرانيش رو سركوب ميكنه كمي بعد به هر چي فارس و فلانه فحش ميبندد و هر مشكلي ميشه هر اتفاقي ميوفته رو بزرگ ميكنه و از چشم اين و اون ميبينه و توهم توطئه و... (البته برا همه عزيزان ترك اين نيست اكثرا بسيار منطقي هستند)
منظورم چيه؟ ميگم يهو از شكم مادر كه پان ترك به دنيا نميان كه هويت ايراني براشون قائل نبود مرحله به مرحله ميان جلو تا انكار هويت ايرانيشون و بقيه ماجراها

Yabançı

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
طلایه داران
شهر
لاچین
رشته دانشگاه
JLE
اقا جان يه پسر/دختر از يك خانواده محترم ترك در ايران به دنيا مياد كمي بعد در نوجواني به اين ايدئولوژي علاقه مند ميشودبعد از كمي مطالعه متن هاي مبالغه اميز يا دروغ يا غير مستند يا جانب دارانه در مورد بعضي امور احساساتش جريحه دار ميشود بعد از چند وقت هويت ملي ايرانيش رو سركوب ميكنه كمي بعد به هر چي فارس و فلانه فحش ميبندد و هر مشكلي ميشه هر اتفاقي ميوفته رو بزرگ ميكنه و از چشم اين و اون ميبينه و توهم توطئه و... (البته برا همه عزيزان ترك اين نيست اكثرا بسيار منطقي هستند)
منظورم چيه؟ ميگم يهو از شكم مادر كه پان ترك به دنيا نميان كه هويت ايراني براشون قائل نبود مرحله به مرحله ميان جلو تا انكار هويت ايرانيشون و بقيه ماجراها
بدون در نظر گرفتن عقیده‌ی خودم در مورد باور‌های خودم:D، از سوی تعداد زیادی از افراد پان‌ترک خطاب شدم. در راستای کمک به پاسخ به سوال تاپیک لازم می‌بینم به عنوان یه پان‌ترک نحوه‌ی از دست دادن هویت ایرانیمو در بچگی توضیح بدم.

برخلاف نظر Ali.SH یا فقط به عنوان یک استثنا در بین همه‌ی بچه‌های دیگه تو شهرمون من از شکم مادر پان‌ترک به دنیا اومدم! اولین خاطره‌ای که از پان‌ترک بودن یادمه مربوط میشه به پنج سالگیم، همسایه‌ای داشتیم که تا حدودی دوست خانوادگیمون محسوب می‌شدند ترک بودند اما بچه‌هاشون هویت ایرانی داشتند(فارسی‌زبان)، پسری هم داشتند هم سن من و از اونجایی که همبازی اجباری برای هم بودیم یک دوستی عجیبی بین ما به وجود اومد با یک مشکل بزرگ. من زبون اونو تا حدودی می‌فهمیدم ولی اون زبون منو نمی‌فهمید. دقیقا خاطرم هست که ترس شدیدی داشتم از اینکه پدر و مادرم فارسی حرف زدن منو ببینند خصوصا و خصوصا از طرف مادر. حس من ۵ ساله وقتی باهاش فارسی حرف می‌زدم مثل یک یهودی بود که با بچه‌های نازی(یا بر عکس) همبازی شده، یک نوع حس خیانت و شرمندگی بدون دلیل. نمیدونم چرا و چرا باید وقتی ۵ سالم بود چنین حسی داشتم. تنها دلیل قانع کننده واسم این هست که به طور کاملا استثنایی به طور مادرزاد پان‌ترک به دنیا اومده بودم، با شروع مدرسه همزمان که همکلاسی‌هام هویت ایرانیشونو از دست میدادن من تازه با هویت ایرانیم آشنا میشدم. یکی از شگفت‌انگیز ترین کشفیات زندگیم روزی بود که فهمیدم منظور از آذری‌ها ما هستیم، درتخیلات دوران بچگی همیشه فکر میکردم آذری ها یک قوم هستند احتمالا در اطراف یزد و کرمان و اینا، که بسیار احمق هستند. دلیل این تصورم احتمالا این بوده که همیشه و همیشه اسم آذری رو از فارس‌ها شنیده بودم و به حماقت آذری‌ها تو جوک‌ها خندیده بودم. تناقض عجیبی بود چیزی که من رو می‌نامیدند و چیزی که مادرم می‌گفت، حداقل مادرم یک دروغگوی عالی بود اینقدر در جواب سوال ما کی هستیم گفته بود تورک، که هنوز که هنوزه بین این دو هویت پاس می‌شوم‌. باید اعتراف کنم هنوز هم بعضی مواقع حس میکنم آذری‌ها یه قوم شبیه بلوچ‌ها هستند و اونطرفا زندگی میکنند. حاضرم قسم بخورم که داستان‌های پدربزرگم کاملا مشوق پان‌ترکیسم بودند مثلا کوراوغلو ترکی غلیظ صحبت میکرد و ادعا میکرد دوران نامردی شده در حالی که نفرت پراکنی محض بود، بهتان قول میدهم ۹۰ درصد خزعبلاتی که کرم برای اسلی میخواند فقط برای افزودن کمی عشق به زبان خشن ترکی بود.
و اما رسمیت یافتنم به عنوان پان‌ترک وقتی بود که از ذوق بچگی بالای یکی از انشاهایم نوشتم "تانرینین آدیلا"(به نام خدا به زبان ترکی) و رسما پان‌ترک شدم.چنین نوشته‌ای دقیقا مانند علامت شیطان پرستی بود.شاید هم رابطه‌ای بین پانترکیسم ما و چنین عقایدی هم باشد که حتی نام خدا هم با این زبان ترسناک هست. همان روزها بود که تصمیم گرفتم دیگه به هیچ زبونی چنین چیزی ننویسم.

-اگه از یه پان‌ترک سوال داشتین بپرسین.

Ali.SH

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
HIV
شهر
Tehran
سال فارغ التحصیلی
95
دانشگاه
زنجان
رشته دانشگاه
پزشکی
تلگرام
اینستاگرام
فقط به عنوان یک استثنا در بین همه‌ی بچه‌های دیگه تو شهرمون من از شکم مادر پان‌ترک به دنیا اومدم
خب اين جالبه كه شما فقط به عنوان يك استثنا اينطوري بودين يا لااقل فكر ميكنين كه اينطوري هستين احتمالا به خاطر نوع خانواده و تفكراتشون ولي من همچنان نميتونم درك كنم بدون تاثير از محيط يك نفر به سمت همچين ايدئولوژي بره
ترک بودند اما بچه‌هاشون هویت ایرانی داشتند(فارسی‌زبان)
شما هويت رو با زبان افراد تعريف ميكنين؟يني شما فارق از پان ترك بودنتون چون ترك زبانيد هويت ايراني نداشتيد؟
من تازه با هویت ایرانیم آشنا میشدم
خب اينجا ميگين كه داشتين هويت ايراني الان چي؟ الان به خاطر پان ترك بودنتون هويت ايرانيتونو سركوب كردين و ناديده گرفتين؟
خب اين كه ميشه دقيقا عين ماجرايي كه من گفتم تو پست بالا فقط شما يه خورده زودتر جذب اين ايدئولوژي شدين :-" #پوارو

پستتون جالب بود ولي خب من نفهميدم چي ميخواستين بگين در كل:-" جواب سوال تاپيكم ندادين:-"

بعد تعريف دقيق شما از فارس چيه چون خيلي ميگين فارس فارس؟ تهراني مشهدي يزدي شيرازي كرماني بوشهري همه جا اگه ما بريم نميگن بهمون فارسه طرف ميگن تهرانيه يا مشهديه شايد فقط تو شهراي ترك نشين به ما بگن فارس(هرچند خودم ريشه تركي دارم:-")

• شروع کننده موضوع

əlireza

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
..
شهر
..
سال فارغ التحصیلی
1392
دانشگاه
---
متاسفانه بحث تاپیک منحرف شد :-" باید به دوستان توضیح بدیم که پانترکیسم چی هست و... ! وقتی در ایدئولوژی پانترکیسم گفته میشه "اتحاد همه ترکان و تشکیل دولت و ملت تُرک" منظورش از تُرک فقط تُرک‌های ایران نیست.منظورش تمام تُرک‌های جهان هست.از ساخاها گرفته تا تُرک‌های شبه جزیره بالکان.وقتی یک شخصی در کشور جمهوری اسلامی ایران میخواد تعیین سرنوشت،اداره امور جامعه خودش دست جامعه خودش باشه اون شخص لزومن پان(تُرک،عرب،بلوچ،کرد) نیست.اون شخص ناسیونالیست (تُرک،عرب،کرد،بلوچ) هست (حالا شما اسمشو بذار تجزیه طلب :)) ).با توجه به شناختی که از از جامعه آذربایجان دارم فکر نمی‌کنم ایدئولوژی پانترکیسم در اینجا رواج چندانی داشته باشه و می‌تونم بگم که ایدئولوژی پانترکیسم اصلن تاثیری در جامعه آذربایجان نداشته و نداره.به همین خاطر فکر نمی‌کنم یکی از دلایل دیگر ستیزی در جامعه تُرک‌های ایران رشد چشمگیر پانترکیسم باشه :-"

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

اگه بخوام جامعه شهر اورمیه رو از جامعه آذربایجان جدا کنیم و یکمی متفاوت‌تر به اون جامعه نگاه کنیم .چون به نظرم مردم این شهر که از هر مذهیب و اتنیکی که باشند نسبتن متفاوت‌تر از سایر مردم شهرهای دیگه هستند و دیگری رو به راحتی در بین خودشون می‌پذیرفتند و مذهب و اتنیک تاثیر آنچنانی در روابطشون با دیگری نداشته) سوالی که مطرحه چرا دیگر ستیزی در این جامعه به شدت زیاد شده؟

به نظر من اتفاقاتی که بعد از انقلاب در استان‌های آذربایجان‌غربی و کردستان اتفاق افتاد یکی از نتایجش دیگر ستیزی‌ای هست که الان میبینیم (که من نمیدونم این دیگر ستیزی آیا در بین کُردها هم وجود داره یا نه.تصور من این هست که بین اون‌ها هم وجود داشته باشه).جنایاتی که حزب‌های دموکرات کردستان و کومله در آذربایجان غربی و کردستان علیه مردم و نیروهای نظامی حکومت جمهوری اسلامی انجام دادند و برعکس جنایاتی که نیرهای جمهوری اسلامی علیه کُردها و این حزب‌ها مرتکب شدند هنوز از یاد این مردمان نرفته.هنوز هم اتفاقاتی که در اون زمان افتاه رو پدر و مادرامون برای ما با آب و تاب تعریف می‌کنن و شما تصورکنید که چه کینه و نفرتی نسبت به کُردها شکل نمیگیره :-"

یکی دیگه از عواملی که کُرد ستیزی رو در جامعه آذربایجان بیشتر کرده به نظرم اتفاقاتی هست که در کشور دوست،برادر و همسایه ترکیه اتفاق میوفته :-" هر اتفاق،تغییر و تحول و... که در اونجا اتفاق میوفته به شدت رو جامعه اذربایجان و کُردهای ایران تاثیر میذاره.

ادعاهای ارضی برخی از ناسیونالیست‌های تُرک و کُرد نسبت به اراضی‌ای که هر کدوم از اونها ادعا می‌‌کنند مال اونهاست میتونه باعث دیگر ستیزی در اون جامعه‌ها باشه .این ادعاها به شدت موجب تضاد ویرانگر بین دو جامعه شده.

به نظرم پررنگ شدن هویت شیعی بعد از انقلاب هم به این دیگر ستیزی کمک زیادی کرده.اغلب کُردهایی که در نزدیکی ما زندگی می‌کنند سنی مذهب هستند.شما میدونید که دید برادران شیعه نسبت به برادران اهل سنت چجوری هست (در زبان برادر دینی و در عمل چی ؟! :-" ).

خب این نظر من در مورد کُرد ستیزی در جامعه آذربایجان هست (بخصوص شهر اورمیه).دوست دارم از دوستان کُرد هم نظراتشون رو در این مورد بگن.

آخرین ویرایش:

Hobbit The Lord :)

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
شهید صدوقی
شهر
یه جایی
بابا قضیه رو بزرگش نکنین!خودم ترکم!خیلی هم دوست ترک دارم.فقط دو سه تایی که کلشون باد داره و عقده ای هستن و همیشه سرکوب میشن هی میگن پان ترک پان ترک(به کسی برنخوره ولی این چیزیه که میبینم!)
در کل این قضیه ی پان ترکیسم زیاد جدی نیست.بزرگش نکنین لطفا.

• شروع کننده موضوع

əlireza

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
..
شهر
..
سال فارغ التحصیلی
1392
دانشگاه
---
دبروز برای تماشای مسابقه والیبال تیم شهرداری اورمیه و متین صالحین ورامین به سالن غدیر رفته بودم.قبل از بازی یک بازی لیگ دسته یک هم بین تیمهای شهرداری جوان اورمیه و فرمانداری مهاباد هم در حال برگزاری بود.تعدادی از تماشاگران کُرد هم در سالن بودند و تیم فرمانداری مهاباد رو تشویق میکردند.بعد از اتمام اون بازی و ورود بازیکنان تیم شهرداری اورمیه به زمین تماشاگران کُرد بازیکن همشهری خودشون ، فرهاد پیروت‌پور رو که در تیم شهرداری اورمیه بازی میکنه تشویق کردند.فرهاد پیروتپور هم به ابراز احساسات اونها پاسخ داد.در یک اقدامی عجیب و نژادپرستانه (به نظر من البته) تماشاگران اورمیه‌ای از اینکار فرهاد پیروتپور خوششون نیومد ! قبل از بازی که همه بازیکنان شهر رو یکی یکی تشویق میکنند فرهاد پیروتپور رو تشویق نکردند.بازیکنی که چندین ساله برای تیم شهرمون بازی میکنه :-?

دیگه نمیتونم واضح تر از این کُرد ستیزی رو بیان کنم :-" واقعن چه میشه کرد به نظر شما ؟ :-?

بعد تعريف دقيق شما از فارس چيه چون خيلي ميگين فارس فارس؟ تهراني مشهدي يزدي شيرازي كرماني بوشهري همه جا اگه ما بريم نميگن بهمون فارسه طرف ميگن تهرانيه يا مشهديه شايد فقط تو شهراي ترك نشين به ما بگن فارس(هرچند خودم ريشه تركي دارم:-")

ما نمیتونیم برای دیگران هویت تعیین کنیم :-? نمیتونیم بگیم که آره شما ها فلانی هستید و شما ها فلانی نیستید.شماهایی که فکر میکنید فلانی هستید،شما در واقع فکر میکنید فلانی هستید در حالیکه بهمانی هستید :-" اونها خودشون باید خودشون رو تعریف کنند :-?

آخرین ویرایش:

Leo

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
-
سال فارغ التحصیلی
1399
من خودم ترکم و میدونم از این خبرا واقعا بین ترکا نیست :| آخه دیگر ستیزی؟ بیخیال!
این قضایا هم صرفا مربوط به یه سری جوگیر و خودبزرگ بینه!

• شروع کننده موضوع

əlireza

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
..
شهر
..
سال فارغ التحصیلی
1392
دانشگاه
---
خب شما در جامعه آماری خودتون همچین چیزی ندیدین :-"

Leo

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
-
سال فارغ التحصیلی
1399
خب شما در جامعه آماری خودتون همچین چیزی ندیدین :-"
نمی دونم شاید هست و من ندیدم!
ولی به هر حال مطمئنا پان ترک "خیلی" کمه تو ایران! پان ترک شاخه هایی از راشیسم داره :rolleyes:

بالا