• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

کنکور اشکالات درسی کنکور ۹۸

نسیـم

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
سابقه مدیریت فروم
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
شهرراز
سال فارغ التحصیلی
98

zar@

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان محقق اردبیلی
شهر
اردبیل
سال فارغ التحصیلی
1398
دانشگاه
شهیدبهشتی
رشته دانشگاه
پزشکی
سلام.ببخشید میشه یکی توضیح بده تو کدوم مرحله از فتوسنتز آب تولید میشه؟ یه جایی خوندم واکنش اصلی فتوسنتز به این شکله:6CO2+12H2O=C6H12O6+6O2+6H2O
ولی هرچی فک میکنم نمی فهمم اون ۶ تا آب تو فراورده ها از کجا اومدن.

mohammadsaleh40

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
گناباد
سال فارغ التحصیلی
1398
مدال المپیاد
کامپیوتر مرحله دوم با کمال تعجب قبول شدم
دانشگاه
پردیس شهید بهشتی مشهد
رشته دانشگاه
آموزش ریاضی
سلام.ببخشید میشه یکی توضیح بده تو کدوم مرحله از فتوسنتز آب تولید میشه؟ یه جایی خوندم واکنش اصلی فتوسنتز به این شکله:6CO2+12H2O=C6H12O6+6O2+6H2O
ولی هرچی فک میکنم نمی فهمم اون ۶ تا آب تو فراورده ها از کجا اومدن.
خوب مسئله اینه که آبی تولید نمی شه.
قند چربی می سوزه آب و کربن دی اکسید می ده تو بدن. فتوسنتز دقیقا برعکسشه

من در مورد زیست اضهار(احتمال خیلی زیاد اشتباه گفتم این کلمه رو) نظر کردم من واقعا عذر می خوام.

آخرین ویرایش:

zar@

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان محقق اردبیلی
شهر
اردبیل
سال فارغ التحصیلی
1398
دانشگاه
شهیدبهشتی
رشته دانشگاه
پزشکی
آخه نوشته که"از کتاب درسی میتوان استنباط کرد که در چرخه کالوین به ازای خروج هر قند سه کربنه، سه مولکول آب هم تولید میشود"الان اینو دقیقا از کجا میشه استنباط کرد؟ تو چرخه کالوین اصلا در مورد تولید آب حرفی نزده.​

nils

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
‌‌فرزانگان
شهر
‌مشهد
سال فارغ التحصیلی
0
آخه نوشته که"از کتاب درسی میتوان استنباط کرد که در چرخه کالوین به ازای خروج هر قند سه کربنه، سه مولکول آب هم تولید میشود"الان اینو دقیقا از کجا میشه استنباط کرد؟ تو چرخه کالوین اصلا در مورد تولید آب حرفی نزده.​
آب به طور مستقیم تو چرخه کالوین نیومده ولی برای هیدرولیز ATP آب مصرف میشه برای خروج "یک قند سه کربنه "دوتا ATP تو گام دوم میشکنه یکی تو گام چهارم و برای هیدرولیز هرکدوم هم یک مولکول آب لازمه که میشه سه تا.
پی نوشت: آب مصرف میشه نه تولید! هیدرولیزه

zar@

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان محقق اردبیلی
شهر
اردبیل
سال فارغ التحصیلی
1398
دانشگاه
شهیدبهشتی
رشته دانشگاه
پزشکی
.ببخشید تو شکل کتاب اومده که هروقت ATP تولید میشه در کنارش آب هم تولید میشه(سنتز آبدهی).اینو در نظر نمیگیریم؟الان گیج شدم.اگه قرار باشه این مورد و موردی که شما در مورد هیدرولیز گفتید رو در نظر بگیریم جواب تستا غلط در میاد چون مثلا تو تنفس هوازی فقط تو زنجیره انتقال الکترون تولید آب رو عنوان کرده.

nils

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
‌‌فرزانگان
شهر
‌مشهد
سال فارغ التحصیلی
0
.ببخشید تو شکل کتاب اومده که هروقت ATP تولید میشه در کنارش آب هم تولید میشه(سنتز آبدهی).اینو در نظر نمیگیریم؟الان گیج شدم.اگه قرار باشه این مورد و موردی که شما در مورد هیدرولیز گفتید رو در نظر بگیریم جواب تستا غلط در میاد چون مثلا تو تنفس هوازی فقط تو زنجیره انتقال الکترون تولید آب رو عنوان کرده.
Oops , پس کتابتون عوض شده من بر اساس کتاب قدیمی خودمون گفتم ؛ کلا در نظر نگیر جوابمو((:

zar@

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان محقق اردبیلی
شهر
اردبیل
سال فارغ التحصیلی
1398
دانشگاه
شهیدبهشتی
رشته دانشگاه
پزشکی
  • لایک
امتیازات: nils
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
شهربابک
سال فارغ التحصیلی
1398
رشته دانشگاه
مهندسی بهداشت حرفه‌ای
۱.انسولین باعث میشه فقط گلوکز توی سلولها ذخیره بشه،یا اینکه باعث افزایش مصرف گلوکز هم میشه؟؟؟
۲.میشه گفت هورمون پاراتیروئیدی در روده یاخته هدف داره؟(هیچی از مستقیم و غیر مستقیم ذکر نشده)
۳.نوراپی نفرین باعث افزایش حجم هوای مرده میشه؟؟
۴.این درسته؟؟؟!
اکسی توسین و ADH توی آکسون هیپوتالاموس ذخیره میشن که جزو بخش پسین حساب میشه
انگاری داره اینو نقض می کنه که یه جا تولید میشه و یه جای دیگه ذخیره و ترشح میشه

• لایک
امتیازات: Sep

Leo

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
-
سال فارغ التحصیلی
1399
(اطلاعاتِ علمی خاصی ندارم و صرفا طبق چیزی که از کتاب و تستا یاد گرفتم نظرم رو میگم.)
.انسولین باعث میشه فقط گلوکز توی سلولها ذخیره بشه،یا اینکه باعث افزایش مصرف گلوکز هم میشه؟؟؟
انسولین درواقع گلوکز رو در اختیار سلول ها میذاره. یعنی گلوکزِ دردسترس سلول ها رو زیاد میکنه. حالا اون سلول میتونه ذخیره کنه یا مصرف!
پس ممکنه مصرف گلوکز رو هم زیاده کنه. مثلا وقتی یه بیماری که دیابت 1 داره به خودش انسولین تزریق میکنه، گلوکز بیشتری میتونه در اختیار سلول ها باشه و درنتیجه مصرف گلوکزشون هم بیشتر میشه.(به جای اینکه مثل وضعیتِ دیابتی بیان بیشتر پروتئین و چربی مصرف کنن، حالا که انسولین وارد بدن شده میان گلوکز بیشتری رو مصرف میکنن!)
۲.میشه گفت هورمون پاراتیروئیدی در روده یاخته هدف داره؟(هیچی از مستقیم و غیر مستقیم ذکر نشده)
نه نمیشه گفت.
تاثیری که هورمون پاراتیروئیدی تو روده داره روی سلول نیست اصلا. فقط روی ویتامین دی تاثیر میذاره. توی روده، "یاخته" هدف نداره یعنی.
۴.این درسته؟؟؟!
اکسی توسین و ADH توی آکسون هیپوتالاموس ذخیره میشن که جزو بخش پسین حساب میشه
انگاری داره اینو نقض می کنه که یه جا تولید میشه و یه جای دیگه ذخیره و ترشح میشه
درسته دیگه.
سلول سازنده و ترشح کننده ی این هورمون ها یکیه. یعنی یه نورونه که جسم سلولیش تو هیپوفیز پیشینه ولی آکسونش تو هیپوفیز پسین.
تو جسم سلولی(تو پیشین) ساخته میشه و تو آکسون(تو پسین) ذخیره و ترشح.

• لایک
امتیازات: Sep
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
شهربابک
سال فارغ التحصیلی
1398
رشته دانشگاه
مهندسی بهداشت حرفه‌ای
انسولین درواقع گلوکز رو در اختیار سلول ها میذاره. یعنی گلوکزِ دردسترس سلول ها رو زیاد میکنه. حالا اون سلول میتونه ذخیره کنه یا مصرف!
پس ممکنه مصرف گلوکز رو هم زیاده کنه. مثلا وقتی یه بیماری که دیابت 1 داره به خودش انسولین تزریق میکنه، گلوکز بیشتری میتونه در اختیار سلول ها باشه و درنتیجه مصرف گلوکزشون هم بیشتر میشه.(به جای اینکه مثل وضعیتِ دیابتی بیان بیشتر پروتئین و چربی مصرف کنن، حالا که انسولین وارد بدن شده میان گلوکز بیشتری رو مصرف میکنن!)
پس یعنی غلط بگیرمش؟!چون در حالت خاصی باعث میشه،و از هیچ قیدی هم استفاده نشده
تو جسم سلولی(تو پیشین) ساخته میشه
تو هیپوتالاموس ساخته میشه

Leo

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
-
سال فارغ التحصیلی
1399
پس یعنی غلط بگیرمش؟!چون در حالت خاصی باعث میشه،و از هیچ قیدی هم استفاده نشده
به نظر من که درسته.
خب وقتی گلوکزِ دردسترس سلول ها رو زیاد میکنه یعنی مصرفشون رو هم زیاد میکنه دیگه. نه همیشه، ولی به هر حال میکنه.
زیاد سخت نگیر به نظرم.
تو هیپوتالاموس ساخته میشه
آره درسته اشتباه شد.
به جای اون هیپوفیز های پیشینی که گفتم هیپوتالاموس بذار.

بالا