• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

معلمی! سخت‌ یا آسون؟

DLF

Beyond
نام مرکز سمپاد
Farzanegan.
شهر
اردبیل
سال فارغ التحصیلی
1400
مدال المپیاد
eror404 :)
دانشگاه
not yet
هم معایب خودشو داره هم مزایای خودشو
و واقعا شغلیه که حوصله و صبر میخواد
اما اگه کسی واقعا علاقه داشته باشه سختیاش به چشمش نمیان یا بهتره بگیم تحمل میکنه

nick:

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
...
شهر
....
سال فارغ التحصیلی
1399
معلما مگه کارمند نیستن؟

Saraª

کاربر نیمه‌فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
تنکابن
سال فارغ التحصیلی
0000
راستش اونجوری که میگی نیست ولی هر دو از حقوق بگیر دولت هستند چون کارمند ها تقریبا هیچ اختیاری از خودشون ندارند کاری که بهشون دستور میدن رو انجام میدن ولی معلی تو فقط باید طبق برنامه کشوی که میاد شرکت کنی و ساعت مدرسه تموم شدی میری ولی کارمند باید به حرف رییسش گوش کنه
ولی معلمی احترام خییلی بیشتر هست

MarMari

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
شهسوار
سال فارغ التحصیلی
1402
مدال المپیاد
زهی خیال باطل
دانشگاه
البرز
رشته دانشگاه
داروسازی
راستش من هرگز معلم نبودم و قطعا به طور دقیق از زیر و بم این شغل آگاه نیستم. ولی همین دیروز بود که در فاصله ای که داشتیم پله های مدرسه رو طی میکردیم تا به طبقه پایین بریم، دبیر شیمی بنده در حال صحبت درباره شغلش بود. یکسری مسائلی رو ذکر کرد که به نظر من حق داشت. درباره مسئله رتبه بندی صحبت کرد و گفت هنوز تعیین تکلیف نشدن. پنج ماهه از اداره حتی یک ریال هم نگرفتن و حتی در یکسری مدارس شرق استان، دبیرها توی دفتر نشستند و سر کلاس نرفتند و مدیر مدرسه مجبور شد بچه ها رو بفرسته خونه. گفتن برای ما مقدور نیست به فرض مثال بریم راننده آژانس بشیم؛ هر چند بعضی معلم ها مشاور املاک زدن ولی معتقد بود وجهه خوبی نداره (با احترام به همه مشاور املاکی ها) بعدشم گفتن که ما به عنوان دبیر فقط تدریس بلدیم در حالی که باید موقعیت به ما داده بشه تا بتونیم پژوهش کنیم و خودمون رو به روز کنیم و خیلی صحبت های دیگه.
من معتقدم حداقل در مملکت ما (نسبت به وضعیت معلمان در سایر کشورها آگاه نیستم) اونطور که باید و شاید به معلم ها بها داده نمیشه. چه از جانب دولت و وزارتخونه چه از جانب خود مردم. اولا اینکه هر انسانی فاقد هر گونه صلاحیت اخلاقی بیاد و معلم بشه قطعا نشانه ضعفه. چقدر زیاد بودن معلم هایی که دانش آموزان خودشون رو به خاک سیاه نشوندن و من احساس میکنم شاید اینجا جای مناسبی برای تشریح تجربه خودم در این زمینه نباشه. دوما واقعا به نظر من احترام به مقام و شخصیت معلم در سال های اخیر روند کاهشی داشته. این چیزیه که من خیلی شاهدش هستم و حس میکنم اونقدری که خودم برای این مسئله اهمیت قائل هستم، اطرافیانم نیستند. این رو مخصوصا در والدین دانش آموزان دبستانی متاسفانه به وفور میتونیم ببینیم و نمیدونم واقعا علت این مسئله چیه ولی مایه تاسفه. خانواده هایی که در خیال خودشون میخوان از دانش آموز در برابر ظلم دفاع و حفاظت کنن ولی در هشتاد درصد مواقع این خودشون هستند که با این کار به فرزند خودشون ظلم میکنن. با کوچکترین اتفاقی که در مدرسه بین دانش آموز و معلم رخ میده، با بدترین لحن ممکن با دبیر صحبت میکنن و واقعا هفت جد اون معلم بیچاره رو جلوی چشمش میارن. در حالی که اولا به اون شخص باید به عنوان کسی که داره خدمت ارائه میده و زحمت میکشه برای اون دانش آموز احترام گذاشت و نکته دوم این که باید اجازه بدیم تا حدی دانش آموز خودش مشکلاتی که براش به وجود میاد رو حل کنه. ما بی احترامی به معلم رو در بین دانش آموزان هم میتونیم شاهد باشیم.
من به عنوان شخصی که تجربه قریب به دو سال آموزش دیدن به صورت مجازی رو دارم بر این عقیده هستم که واقعا دبیرها در این مدت سختی کشیدن و بدون شک لایق احترام هستند و این ضعف در هر جایی که هست؛ در تربیت فرزند، در دولت، در مجلس، در وزارتخونه و یا هر جای دیگه ای، باید برطرف بشه تا یک معلم انگیزه کافی داشته باشه تا بتونه بره سر کلاس بشینه و به دانش آموز درس بده.

مسئله گزینش فرهنگیان هم که خب من راستش از طریقه و... اون آگاه نیستم منتها واقعا به نظرم اگر با دقت بیشتری و با تمرکز کمتر روی مسائل کم اهمیت تری مثل موارد عقیدتی-سیاسی (البته تا یک جایی) صورت بگیره قطعا موثرتر خواهد بود. معلمانی متاسفانه در مملکت ما هستند که با وجود تمام احترامی که برای قشر فرهنگی جامعه قائل هستم، ولی زمانی که از در وارد میشن نفرت نسبت به دانش آموز در تک تک گفته هاشون مشخصه و این مایه تاسفه.

در هر حال این ها مواردی بود که به ذهن من رسید و فکر کردم اینجا شاید جای مناسبی برای بیانشون باشه و در کل به نظر من تا جایی که ممکنه باید به معلم ها خصوصا در این شرایط فعلی احترام گذاشت و هواشون رو داشت و فکری برای وضعیت کنونی اون ها کرد چون بدون شک بخش مهمی از آینده مملکت به دست معلم هاست که رقم میخوره و من بدون شک تا پایان عمرم مدیون و ممنون بعضی از معلم های خودم هستم که واقعا دست بنده رو گرفتند و امیدوارم واقعا موقعیت مناسب برای معلمین بزرگوار فراهم بشه تا با آرامش بیشتر و کاهش دغدغه های فکری بتونن به شغلشون که بدون شک سختی های اون کم نیستن بپردازن.

melina03

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان1
شهر
مشهد
سال فارغ التحصیلی
1404
ی جمله بود بچگی خونده بودم...
میگفت اشتباه دکتر میمیره میره زیر خاک...!
اشتباه یک مهندس خراب میشه ی چند نفر میمیرن و تمام..!
اما اشتباه یک معلم سال ها روی زمین راه میره و خرابی ب بار میاره...!
خیلی درسته ب نظرم....

حالا جدا از اینا... معلمی هم صبر و هم حوصله ی زیادی میخواد...
ب نظر من ک واقعا سخته

نام مرکز سمپاد
مشهد فرزانگان1
شهر
مشهد
سال فارغ التحصیلی
1392
#طبق_معمول_موقت
حاضرم بمیرم ولی معلم نشم : ))))))
از بچگی آرزوم بود معلم شم و مطمئن بودم بهترین معلم میشم!
یک بار 4 سال پیش
فقط دو ماه
تجربه کردم تدریس رو
برای کلاس های میانگین 12 نفره
تدریس زبان سطح مقدماتی و سطح متوسط (حدودی میگم چون متفاوته اسم سطوح آموزشگاه با آموزشگاه)
1 کلاس سنین خردسال (دختر و پسر)، یک کلاس 8 تا 12 سال دختران و یک کلاس 8 تا 12 سال پسران
اگهههههه گفتین جلسه ای چند؟ : )))))
جلسه ای 3 هزارتومن (یه حساب کتاب جزئی، 3تا کلاس، هرکدوم هفته ای سه جلسه، و 4هفته در یک ماه، میشههههه 216 تومن)
پول متروم به زور دراومد : ))))))))
کم نذاشتم ها. بچه هام عاشقم بودن جوری که ماماناشون میپرسیدن ترم بعد کیا کلاس برمیدارم بچشونو بیارن تو کلاسم
یا مثلا بچه های تخص رو به زبان علاقه مند کردم که همکاران قدیمی پراشون ریخته بود
ولی مردم تو اون دو ماه
به طرز عجیبی سخته تدریس با حقوق واقعا پایین (راجع به باند و باند بازی کلاس خصوصی و کنکور حرفی ندارم)
کودکان عزیزی که از دست معلماتون ناراحتین چون میگن بالا چشتون ابروعه
یا مثلا بهتون مششششق میدن : ))
اون بندگان خدا پاره میشن تا با شما درست رفتار کنن :)

نام مرکز سمپاد
مشهد فرزانگان1
شهر
مشهد
سال فارغ التحصیلی
1392
اگه نمیدونید بگم که خیلی ناراحت کنندست وقتی توی بحث جدی سن کمتر طرف مقابل رو میکشید وسط و سعی می‌کنید از این طریق برنده باشید!
قطعا هدف شما این نیست ولی خواه ناخواه این احساس بد رو به طرف مقابلتون منتقل می‌کنید.
بابا راست میگه خب
واقعا سن مهمه
و تجربه
و این یک حقیقته که کسی که سنش کمه قائدتا کمتر هم تجربه داره و حرفی که بزنه عموما برخاسته از تصورات یا نهایتا دیده هاشه
ولی
از طرفی به طرز دهشتناکی امیدوارم به آینده ای که بچه های دهه 80 و 90 قراره بسازن
جدی میگم
شماها زود قانع نمیشین، برای نظر خودتون و شخصیتتون احترام قائلین
و صد البته همین تدریس بهتون رو سخت تر میکنه : )))))) که چالش جذابیه برای کسی که معلمی رو دوست داشته باشه
ربطی نداشت ولی خواستم بدونی با سنین کم مشکلی ندارم بلکه شدیدا هم امیدوارم به تغییری که قراره نسل شما ایجاد کنه :)
صرفا حقیقت نهفته در حرف دوستمون رو خواستم واضح تر بگم

بالا