• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

مشاوره انتخاب رشته دبیرستان (متوسطه)

Scarlett

✷‿✷
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
-
سال فارغ التحصیلی
1404
سلام.
ببین در مورد رشته‌هایی که گفتی، توی اینترنت فیلمهای خیلی خوبی هست که اساتید دانشگاه تهران و شریف و اینها اومدن توضیح دادن راجع به رشته‌های خودشون. (قطعا هرکسی از رشته خودش خوب تعریف میکنه و مواظب این نکته باش). ولی خب به نظرم اینقدر ریز انتخاب کردن، برای بچه‌های کنکوریه. حتی اونا هم نمی‌دونن دارن درست انتخاب می‌کنن یا نه. چون تا وقتی فارغ‌التحصیل نشی از رشته‌ت، تقریبا نمیدونی چی در انتظارته و واقعیت کشور و بازار کار و اپلای و اینها چطوریه.

ولی خب بین رشته‌های ریاضی، الان تقریبا بازار کار کامپیوتر بهتره دیگه (به شرطی که خوب باشی و بلد باشی واقعا کارت رو). البته که بقیه رشته‌ها هم متناسب با بازار کار یاد بگیری مهارت‌ها و نرم‌افزارها رو، درآمد خوبی میتونن داشته باشن، هرچند که به کامپیوتر نمی‌رسن. این بین علاقه هم مهمه. من می‌دونستم اینا رو و مکانیک رو انتخاب کردم :) هرچند من هدفم موندن اینجا نبود وگرنه شاید می‌رفتم سمت کامپیوتر. کامپیوتر خب برای همین هم رقابت خیلی بیشتری داره برای ورود به دانشگاه.

در کل هم نظر من اینه که حوزه کلی کارت رو مشخص کن. مثلا ببین از الان دوست داری بری سمت مهندسی، یا رشته‌های تجربی، یا حتی مدیریتی و بازاریابی (که اینا هم جذابن و درآمد خوبی می‌تونن داشته باشن). انتخاب کردن همیشه سخته. تو با انتخابت مدام داری بقیه گزینه‌هات رومی‌ذاری کنار و دیگه توی عمرت احتمالا دسترسی نداری بهشون. اولش انتخاب رشته دبیرستانه، بعدش دانشگاه، بعدش انتخاب گرایش تو ارشد و همینطوری خلاصه. اینکه همیشه پرفکت انتخاب کنی، شاید امکان‌پذیر نباشه. ولی خب فکر کنم وقت داری و می‌تونی بری با دید خیلی از رشته‌ها، فعلا تصمیم بگیری که در آینده کدوم سمت رو دوست داری کار کنی. توانایی‌هات هم مهمن قطعا توی این انتخاب (مثلا دروسی مثل ریاضی که حل کردنیه بیشتر جذبت می‌کنن یا دروس حفظی)

امیدوارم انتخاب خوبی داشته باشی، و اگر جزیی‌تر در مورد رشته من خواستی بدونی، خوشحال می‌شم کمک کنم. موفق باشی!
من ریاضی رو خیلی دوست دارم ولی زیست رو هم دوست دارم علاوه بر اون
ولی میترسم رشته های دانشگاهی ریاضی برام جذاب نباشه یا چیزی نباشه که فکر میکنم

میگ میگ

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
تبریز
سال فارغ التحصیلی
1398
همه جوره تحقیق کنید؛ درباره ی رشته های دانشگاهی، درسای دبیرستان، درسای رشته های مختلف دانشگاه، شرایط شغلی، شرایط دبیرستان،.... از همه‌ی امکاناتی هم که دارین استفاده کنین: کتاب، سرچ، حرف زدن با کسایی که شغل مد نظرتون و دارن،...
۱. کسب حلال منتی نداره. پس اگه با رضایت خودتون سمت رشته ای رفتین که علاقه ندارین ناراحتی نداری!
۲. با تلاش میشه تو هر رشته ای هم موفق شد هم پولدار.

Scarlett

✷‿✷
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
-
سال فارغ التحصیلی
1404
همه جوره تحقیق کنید؛ درباره ی رشته های دانشگاهی، درسای دبیرستان، درسای رشته های مختلف دانشگاه، شرایط شغلی، شرایط دبیرستان،.... از همه‌ی امکاناتی هم که دارین استفاده کنین: کتاب، سرچ، حرف زدن با کسایی که شغل مد نظرتون و دارن،...
۱. کسب حلال منتی نداره. پس اگه با رضایت خودتون سمت رشته ای رفتین که علاقه ندارین ناراحتی نداری!
۲. با تلاش میشه تو هر رشته ای هم موفق شد هم پولدار.
ممنونم

Scarlett

✷‿✷
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
-
سال فارغ التحصیلی
1404
سلام
امیدوارم حالتون خوب باشه
میشه کسانی که رشته تجربی رفتند(ترجیحا اگه الان دانشگاه هستند) بگن چرا تجربی رو انتخاب کردند و چه چیزی رو توی خودشون دیدند که رفتند تجربی و الان راضی هستند یا نه؟
ممنونم

~~~~~~

سلام
امیدوارم حالتون خوب باشه
میشه کسانی که رشته ریاضی رفتند(ترجیحا اگه الان دانشگاه هستند) بگن چرا ریاضی رو انتخاب کردند و چه چیزی رو توی خودشون دیدند که رفتند ریاضی و الان راضی هستند یا نه؟
ممنونم

• لایک
امتیازات: Sety

cherry fatale

اینجا نیست
نام مرکز سمپاد
فرزانگان1
شهر
.
سال فارغ التحصیلی
1403
سلام
امیدوارم حالتون خوب باشه
میشه کسانی که رشته ریاضی رفتند(ترجیحا اگه الان دانشگاه هستند) بگن چرا ریاضی رو انتخاب کردند و چه چیزی رو توی خودشون دیدند که رفتند ریاضی و الان راضی هستند یا نه؟
ممنونم
به نظر من علاقه مهمه. بازار کارم رشته هایی تو ریاضی هستن که بازار کارشون اکیه ولی بستگی به خود طرف داره که طول دانشگاه علاوه بر دروس دانشگاه کارای مربوط به درسش و تجربیات و غیره داشته باشه. مثلا یکی کامپیوتر خونده نباید فقط به دروس دانشگاه اکتفا کنه و اینا. علاوه بر اینا رشته های دانشگاهی ریاضی اینده دارن و تا چندسال دیگه مطمعنن بهتر از پزشکی و اینا میشه البته به خود فردم مربوطه چقد تلاش کنه

Scarlett

✷‿✷
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
-
سال فارغ التحصیلی
1404
به نظر من علاقه مهمه. بازار کارم رشته هایی تو ریاضی هستن که بازار کارشون اکیه ولی بستگی به خود طرف داره که طول دانشگاه علاوه بر دروس دانشگاه کارای مربوط به درسش و تجربیات و غیره داشته باشه. مثلا یکی کامپیوتر خونده نباید فقط به دروس دانشگاه اکتفا کنه و اینا. علاوه بر اینا رشته های دانشگاهی ریاضی اینده دارن و تا چندسال دیگه مطمعنن بهتر از پزشکی و اینا میشه البته به خود فردم مربوطه چقد تلاش کنه
مشکل اینجاست نمیدونم به چی علاقه دارم

cherry fatale

اینجا نیست
نام مرکز سمپاد
فرزانگان1
شهر
.
سال فارغ التحصیلی
1403
مشکل اینجاست نمیدونم به چی علاقه دارم
ببین وقتی تو مثلا زیست نمرت خیلی کم بشه(مثلا) ازش زده میشی یا هنوزم دوست داری؟ یا مثلا ساعت ها ترجیح میدی ریاضی بخونی یا زیست؟ یت سر کلاس کدوم بشینی؟
بعدم ببین مهندسیارو بیشتر دوست داری یا پزشکی. مهندسیا به نظر من تنوع دارن تو کار مثلا اگه مهندس شیمی باشی تنوعش بیشتر از کار یه پزشک عمومیه(چند مدت بعد از کار کردن) حالا ببین تنوع بیشتر میخوای یا یکنواختی

کنکوری1401

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
ساری
سال فارغ التحصیلی
1401
دانشگاه
ساری
رشته دانشگاه
پزشکی
من رشتم تجربیه ولی واقعا پشیمونم اگر برگردم میرم ریاضی اصلا به روحیم نمیخوره عاشق اینم که بشینم مساله ریاضی حل کنم بعد از اینک حل کردم ذوق کنم زیست خوندن خیلی برام سخته

Scarlett

✷‿✷
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
-
سال فارغ التحصیلی
1404
ببین وقتی تو مثلا زیست نمرت خیلی کم بشه(مثلا) ازش زده میشی یا هنوزم دوست داری؟ یا مثلا ساعت ها ترجیح میدی ریاضی بخونی یا زیست؟ یت سر کلاس کدوم بشینی؟
بعدم ببین مهندسیارو بیشتر دوست داری یا پزشکی. مهندسیا به نظر من تنوع دارن تو کار مثلا اگه مهندس شیمی باشی تنوعش بیشتر از کار یه پزشک عمومیه(چند مدت بعد از کار کردن) حالا ببین تنوع بیشتر میخوای یا یکنواختی
من رشتم تجربیه ولی واقعا پشیمونم اگر برگردم میرم ریاضی اصلا به روحیم نمیخوره عاشق اینم که بشینم مساله ریاضی حل کنم بعد از اینک حل کردم ذوق کنم زیست خوندن خیلی برام سخته
زیست رو هم دوست دارم ولی از خوندن ریاضی بیشتر از زیست خوشم میاد
از فیزیک ولی اصلا خوشم نمیاد
ولی در آینده نمیدونم که ترجیح میدم یک پزشک بشم یا مهندس🥲

cherry fatale

اینجا نیست
نام مرکز سمپاد
فرزانگان1
شهر
.
سال فارغ التحصیلی
1403
زیست رو هم دوست دارم ولی از خوندن ریاضی بیشتر از زیست خوشم میاد
از فیزیک ولی اصلا خوشم نمیاد
ولی در آینده نمیدونم که ترجیح میدم یک پزشک بشم یا مهندس🥲
مهندسی کامپیوتر مثلا گرایش نرم افزارش اصلا ربطی به فیزیک نداره و حالا یه سری رشته های دیگه که به فیزیک ربطی ندارن
ولی فیزیکو منم اوایل دوست نداشتم اما خیلی درس قشنگیه:")

Scarlett

✷‿✷
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
-
سال فارغ التحصیلی
1404
مهندسی کامپیوتر مثلا گرایش نرم افزارش اصلا ربطی به فیزیک نداره و حالا یه سری رشته های دیگه که به فیزیک ربطی ندارن
ولی فیزیکو منم اوایل دوست نداشتم اما خیلی درس قشنگیه:")
فکر میکنم این که فیزیک رو دوست ندارم تاثیر معلمم هست
از هفتم با این معلم داریم و یکجوری سختگیر هست و ما سر کلاس این زهره ترک میشیم…

cherry fatale

اینجا نیست
نام مرکز سمپاد
فرزانگان1
شهر
.
سال فارغ التحصیلی
1403
فکر میکنم این که فیزیک رو دوست ندارم تاثیر معلمم هست
از هفتم با این معلم داریم و یکجوری سختگیر هست و ما سر کلاس این زهره ترک میشیم…
به نظر من باتوجه به اینکه معلم هم موثر بوده رو علاقه نداشتنت اصلااا تصمیم نگیر

Scarlett

✷‿✷
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
-
سال فارغ التحصیلی
1404
به نظر من باتوجه به اینکه معلم هم موثر بوده رو علاقه نداشتنت اصلااا تصمیم نگیر
و اینکه خیلی دوست دارم به ادم ها کمک کنم
ولی نمیدونم که تنها راه کمک کردن به ادم خا رشته پزشکی هست یا نه؟

Becoming

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
عضو کادر مدیریت
مدیر داخلی
نام مرکز سمپاد
Frz
شهر
Sari
سال فارغ التحصیلی
1398
رشته دانشگاه
دواسازی
و اینکه خیلی دوست دارم به ادم ها کمک کنم
ولی نمیدونم که تنها راه کمک کردن به ادم خا رشته پزشکی هست یا نه؟
معلومه که نه!
جامعه به همه‌ی رشته‌ها و شغل‌ها احتیاج داره

Scarlett

✷‿✷
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
-
سال فارغ التحصیلی
1404
و اینکه من خیلی دوست دارم با ادم ها ارتباط داشته باشم و حتی حرف بزنم
(حتی پیش مشاور انتخاب رشته هم که رفتم گفت بهتره شغل هایی که تمام روز یک جا میشینن و با کسی ارتباط ندارند رو انتخاب نکنی)
چه شغل هایی این ویژگی رو دارند؟

cherry fatale

اینجا نیست
نام مرکز سمپاد
فرزانگان1
شهر
.
سال فارغ التحصیلی
1403
و اینکه من خیلی دوست دارم با ادم ها ارتباط داشته باشم و حتی حرف بزنم
(حتی پیش مشاور انتخاب رشته هم که رفتم گفت بهتره شغل هایی که تمام روز یک جا میشینن و با کسی ارتباط ندارند رو انتخاب نکنی)
چه شغل هایی این ویژگی رو دارند؟
تو تجربی روانپزشکی و پرستاری خیلی با بقیه ارتباط دارن (شناخت زیادی از تجربی ندارم) تو ریاضی بیشتر تو بستر مجازی ارتباط دارن یا ام بری رشته ی ریاضی کاربردی اینا و یا فرهنگیان تا استاد دانشگاه بشی

بالا