جوش چیست ؟

روژین د.

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 1 تهران
شهر
تهران
دانشگاه
علوم پزشکی تهران
رشته دانشگاه
پزشکی
پاسخ : جوش چیست ؟

دوستان قضیه جوش زیر پوستی چیه؟ من عموما جوش زیاد نمیزنم اما الان چند وقتیه که پیشونیم یکم ازین جوشا زده.

amir.mr

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
طلايه داران
شهر
اهواز
مدال المپیاد
زيست،رياضي...همشونم در حد مرحله اول :D
دانشگاه
شهيد بهشتي
رشته دانشگاه
پزشكي

این که چرا بوجود میاد رو نمیدونم،ولی شستشوي مرتب با صابونهاي ضد جوش هم چربي سطحي صورت را از بين مي بره و هم حاوي داروهاي ضد باكتري(آنتی باکتریال) هست.همچنین مصرف كرمهاي لايه بردار ضعيف كه روزنه هاي خروجي پوست رو از غدد چربي را پاك مي كنن هم میتونه کمک کنه...
کد:
منبع:فروم ایران سلامت

همچنین توی یکی از سایتا،گفته:
پرسش: درمان جوش های زیر پوستی چیست؟

پاسخ: باید هم کبد شما اصلاح شود و هم یک سری اقدامات دیگر انجام گردد. نقداً گرم و خشک کمتر بخورند، عرق کاسنی و شاطره بخورید، سکنجبین عسلی بخورید و حجامت نیز بکنید.
ضمناً نشسته حمام و نشسته موها را شانه کنید. از صابون زیتون یا قهوه ای و گل سرشور استفاده کنید. صورت را روزانه با آب بشویید. صورت را هفتگی با لیف و کف صابون زیتون / قهوه ای بشویید.

کد:
منبع:سایت روازاده

مهتاب

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
دانشگاه
BUMS
رشته دانشگاه
Med

به نقل از ROzhiN :
دوستان قضیه جوش زیر پوستی چیه؟ من عموما جوش زیاد نمیزنم اما الان چند وقتیه که پیشونیم یکم ازین جوشا زده.

منم همين مشكل رو دارم .. صورتم جوش نميزنه وو اما جوش زير پوستي رو پيشونيم زياده!

anabena

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان امین2
شهر
اصفهان
مدال المپیاد
نامعلوم!

به نقل از ROzhiN :
دقیقا خیلی هم بدتر ازجوش معمولیه!خیلی هم دردداره وبسیار بزرگه!

sadegh12hh

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
حکيم ملاصدرا
شهر
شيراز
سال فارغ التحصیلی
1393
دانشگاه
علوم پزشکی شهید بهشتی
رشته دانشگاه
علوم تغذیه

شما یه جوشاتون دست می زنید؟
اخه مثلا جوش های سر سیاه تا بیرونش نیاری ، خوب نمیشه :(

amir.mr

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
طلايه داران
شهر
اهواز
مدال المپیاد
زيست،رياضي...همشونم در حد مرحله اول :D
دانشگاه
شهيد بهشتي
رشته دانشگاه
پزشكي

به نقل از !SaDeGh! :
شما یه جوشاتون دست می زنید؟
اخه مثلا جوش های سر سیاه تا بیرونش نیاری ، خوب نمیشه :(
کلا به جوش های معمولی(که ممکنه زیر پوست تشکیل بشه یا روی پوست) نباید دست زد!واسه بعضیا این کار شده تفریح...یکی از راه های درمان جوش،شستشوی سطح پوست با استفاده از پنبه و الکل هست...
منبع: مجله سلامت

sahar.g

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
ارومیه

جوش در سن نوجوانی بیشتر برا دخترا پیش میاد ونشان از غرور نوجون داره چربی پوست صورت افزایش پیدامیکنه و باعث جوش زدن میشه کرم ضد آفتاب هم به دلیل زیاد داشتن چربی باعث ترشح بیش از حد جوش میشه البته جوش های ریز عامل دیگه استرس،نگرانی های سن بلوغ،عصبانی شدن بیش از حد ،من خداروشکر تو سن حساس بلوغ هم جوش نزدم...بزنم به تخته :)) :))

کوزت

کوزت
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 3 مشهد
شهر
مشهد
رشته دانشگاه
مهندسی کامپیوتر

منم جوش نزدم زیاد
مثلأ شکلاتی پسته ای کوفتی چیزی ی عالمه بخورم شاید جوش بزنم اما همش بخاطره صابونمه
به قرعان ناجور جواب میده
اسمش ‏activexه(سبزش)
صب از خواب پامیشین بزنین اصن بعده سه چار روز کف بر میشین
البته اگه پوستتون خشک شد کرمه مرطوب کننده بزنید

haniiii

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
رفسنجان
رشته دانشگاه
پزشکی

جوهای سرسیاه رو وختی تازه از حموم اومدین که پوست مرطوبه یه کم که با دوتا انگشت سبابه روی پوست دو طرف جوش فسار بدین[خیلی کم)قشنگ تمیز میشه
واسه جوش از الکل استفاده نکنین شنیدم ضرر داره
یه کم قره قوروت تو اب حل کنین محلول غلیظشو باپنبه بذارید رو جوشا خشک شد با اب بعد صابون بشورید.معجزست

لزومن فقط تستوسترون هورمون مردانه نیس.اندروجن هم هست که تو هر دو جنس وجود داره و در مرد باعث صفات رنانه و در زن باعث صفات مردانه میشه

کوزت

کوزت
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 3 مشهد
شهر
مشهد
رشته دانشگاه
مهندسی کامپیوتر

بابا این کارا چیه دس مالی نکنین :اوق
ی چیزی هس تو عطاریاس توش ی چیزایی م۳ سنگ ریزه هس وختی صورتتو میشوری باش اون جوشای سر سیا میره :D
اسمشو فردا بپرسم میگم:D

HTC

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
بوشهر
دانشگاه
رشت
رشته دانشگاه
پزشکی

جوش‌های سرسیاه اولین قدم ایجاد جوش‌های جوانی در پوست چرب است . جوش‌های سرسیاه به دلیل تنگی منافذ پوست به بیرون تخلیه نمی‌شن .

موثر ترین راه بخور گیاهی هست چون با بخور گیاهی منافذ پوست باز میشه و آلودگی ها بیرون میاد . بخور بابونه و رازیانه . میتونید استخراج کننده کومودون هم از داروخونه تهیه کنید و استفاده کنید اما بخور بهتر جواب میده :D

sayna

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
دبيرستان فرزانگان ۱
شهر
تهران
دانشگاه
علوم پزشكى شهيدبهشتى
رشته دانشگاه
پزشكى

یه ذره زیادی پراکنده توضیح داده شده :-" اینا چیزایی ـه که من میدونم ! :D

اصولا اکثر کسایی که جوش می زنن یا پوستشون چربه یا مختلط ( پوست مختلط یعنی پوستی که T-zone ‌ش چرب باشه و بقیه‌ش نورمال باشه )

مراحل ایجاد یک جوش روی پوستی 4 تا مرحله‌س :

1- بسته شدن منافذ
2-تجمع چربی
3- اضافه شدن باکتری ها به محل تجمع
4-التهاب و تجمع گلبول های سفید

با توجه به این مراحل ، قطعا بهترین نوع درمان ، درمانی ِ که از مرحله‌ی اول جلوگیری کنه که همون باز شدن منافذ ِ پوسته که از شروع روند ایجاد جوش جلوگیری می کنه .

یک سری جوش های التهابی هستن که توی فاز 4 هستن ، برای درمان اون ها از آنتی بیوتیک استفاده میشه . اما این درمان موقته و اون جوش خاص رو از بین می بره و به محض قطع کردنش جوش زدن شروع میشه . مثل همین Activex ! برای کسایی که گاها" جوش می زنن و اینا خوبه !

اتفاقی که توی بلوغ هم میفته ترشح زیاده چربی و بسته شدن منافذ ِ پوسته همین :D باید دوباره اون منافذ باز شن .

بهترین دارو هایی که دیدم دارو هایین که همین کار رو می کنن ، منافذ رو باز می کنن و جوشای ِ زیر پوستی رو تخلیه می کنن البته بعد از چند روز مصرف صورتتون پر از جوش میشه چون هر چی جوش زیر پوستی بوده تخلیه میشه اما یک هفته که صبر کنید پوستتون رو به بهبودی میره :D

مثل ketrel یا locacid !

استفاده از یک صابون خوب مخصوص پوست خودتون هم خیلی مهمه ، صابونی که قبل از این دارو ها بزنید ! که البته مارک های خیلی زیادی هست و انتخاب بینشون خیلی سخته و ممکنه بعضیاش با پوست شما سازگار نباشه و اینا ! :D اما این ها پیشنهاد میشه : Hiseac (از شرکت Uriage ) و Sebuim ( از شرکت Bioderma )

سوالی چیزی بود در خدمتیم :-"

نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان ۱
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1394
دانشگاه
دانشگاه تهران
رشته دانشگاه
علوم اجتماعی (انسان‌شناسی)
تلگرام
اینستاگرام

به نقل از شوکوهــ :
غُدد ؟! غدد ترشح می شَن ؟!!!
بابا حالا حواسم نبود اشتبا شد حالا ! :-"
انقد عجیبه ؟!
^-^

+ یه مسئله ای هست .
من والا هر دکتری رفتم یه سری داروهایی میدن ولی میگن این واسه کم تر کردنشُ ایناس این جوشا واسه غرور جوانیه !
ولی من حس نمیکنم بقیه انقد غرور جوانی داشته باشن ! :-"
اینکه یکی جوش زیاد میزنه یکی کم به خاطر نوع پوسته صرفا ؟ :-?

fa.z

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
كرمان
سال فارغ التحصیلی
94
رشته دانشگاه
ژنتیک

فك كنم نوع پوست و تغذيه و وراثت و اينا!
من جوشاى زير پوستيم تابستونا خوب مى شن موقع مدرسه دوباره ميان نمى دونم چه جوريه!

minasamiei

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان امين يك
شهر
اصفهان
دانشگاه
صنعتی شریف
رشته دانشگاه
مهندسی صنایع

برای جوش های سر سیاه ، بعضی پزشکای پوستی که پیششون میری منشی هاشون 1 کاری میکنن بهش میگن "تخلیه" . اولش باید نیم ساعت زیر بخور باشی بعدشَم 1سری کارایی میکنن که نمیدونم چیه .
شما نمیدونید تا چه حد این روش موثر و یا حتی مخربه ؟! ممکنه تحریک هم بشه بدتر . آخه فک کنم بعدشَم 1کرمایی میزنن و اینا رو میکنن یا یه همچین چیزی :-s کسی اطلاع نداره که چجوریه ؟

mahta.k

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان یـکـ١
شهر
تـــهــرانــــ

به نقل از minasamiei :
برای جوش های سر سیاه ، بعضی پزشکای پوستی که پیششون میری منشی هاشون 1 کاری میکنن بهش میگن "تخلیه" . اولش باید نیم ساعت زیر بخور باشی بعدشَم 1سری کارایی میکنن که نمیدونم چیه .
شما نمیدونید تا چه حد این روش موثر و یا حتی مخربه ؟! ممکنه تحریک هم بشه بدتر . آخه فک کنم بعدشَم 1کرمایی میزنن و اینا رو میکنن یا یه همچین چیزی :-s کسی اطلاع نداره که چجوریه ؟

چرا من میدونم.. :>
اول که میری, یکم بالا سرِ بخور وایمیسی که پوستت نرم بشه.. بعد میان یه ماده ای میزنن روش که سفیده و مثِ ماسه میمونه.. بعد اون دکتره یا حالا منشیش, میاد شروع میکنه پوستتُ ماساژ دادن.. این کار باعث میشه که اون ماده هه مثِ سمباده عمل کنه و یه لایه پوستتُ برداره..
درواقع این کار کمک میکنه که لایه ی رویی پوستت برای مدتی باز باشه (اشاره به همون موردِ 1 تو پاسخِ ساینا)..
نکته ی مهمش هم اینه که باید بعد از این کار تا مدتی بیشتر از قبل مواظب پوستتون باشین چون منافذش بازه و اگر رعایت نکنین کلی جوش میزنین..

• لایک
امتیازات: sayna

smart girl

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
اسفراین
مدال المپیاد
المپیاد ادبی
دانشگاه
تهران
رشته دانشگاه
داروسازی

غذاهای مفید و غیرمفید:
* جلبك هاي دريايي كه حاوي مقادير بالاي يد است، در بعضي موارد باعث بدتر شدن آكنه مي شود.
* به نظر مي رسد كه كمبود روي در رژيم غذايي، در التهاب و تورم پوست و تأخير در بهبود زخم و شرايط بروز آكنه نقش داشته باشد.
* جگر در برگيرنده مقادير بالاي ويتامين A است كه به كاهش جاي زخم كمك مي كند. هويج و سيب زميني شيرين حاوي بتاكاروتن است كه به ويتامين A تبديل مي شود. دريافت كافي بتاكاروتن براي آكنه مفيد است.
* غلات سبوس دار نيز حاوي كروم است كه به كاهش عفونت پوست كمك مي كند.
* تخم بزرك، كنجد، ذرت بو داده و آفتاب گردان محتوي اسيدهاي چرب ضروري مورد نياز براي بهبود پوست هستند. مي توان مواد فوق را با هم چرخ كرد و در يخچال نگه داري نمود و با ماست، ميوه ها، سوپ ها و غلات مصرف كرد.
همچنين توت ها، مركبات، فلفل و انبه منابع غني ويتامين C هستند كه براي سلامت سيستم ايمني و مقابله با عفونت هاي باكتريايي مورد نيازاند.
* آواكادو و جوانه گندم محتوي ويتامين E است كه به ساختار پوست و سلامت آن كمك مي كند.
* سير، پياز و تخم مرغ حاوي سولفور است كه به رهايي از آكنه كمك مي كند.
* روغن پامچال محتوي گاما لينولئيك اسيد است كه به ايجاد پوست تازه كمك كرده و آن را نرم و قابل ارتجاع نگه مي دارد.
* براي بيشتر نوجوانان، داشتن پوستي سالم و درخشان يك اولويت محسوب مي شود. شواهد علمي مبني بر اثر شكلات و شيريني هاي خامه اي بر روي پوست و ايجاد آكنه وجود ندارد.

mojtaba h

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
شهید هاشمی نژاد 2
شهر
mashhad
دانشگاه
فردوسی
رشته دانشگاه
زمین شناسی

من که نمی دونم چرا جوش در می یاریم
ولی جوش ترکوندنو خیلی دوست دارم.

• لایک
امتیازات: jzm

HTC

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
بوشهر
دانشگاه
رشت
رشته دانشگاه
پزشکی

به نقل از mojtaba h :
من که نمی دونم چرا جوش در می یاریم
ولی جوش ترکوندنو خیلی دوست دارم.
تاپیکو خوب بخون تا حدی گفته شده :-" این هم بخون به دردت میخوره که بفهمی :D
جوشا رو نباید ترکوند که! جوش باید بزاری خودش و با استفاده از روش های پزشکی خوب شه :D
اون لینک رو اگه بخونی توضیح داده :-" تو تاپیک هم هست
اگه بترکونی شون جاشون میمونه (;

sayna

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
دبيرستان فرزانگان ۱
شهر
تهران
دانشگاه
علوم پزشكى شهيدبهشتى
رشته دانشگاه
پزشكى

شما نبايد جوشاتون رو بتركونيد ، شما فقط بايد اونا رو تميز نگه داريد ! نهايتا مي تونيد سر سفيد جوشاي سر سفيد رو با روشاي بهداشتي بردارين . روش بهداشتيم يعني قبل و بعدش الكل بزنيد بش ، با پنبه اي چيزي ! :د

اينم بگم ، اكثر كسايي كه پوستشون براي جوش تحت درمانه و دارويي مصرف مي كنن از يه چيزي كه شكايت مي كنن خشك شدن پوستشونه . بله كسايي كه تحت درمانن با اين كه پوستشون چربه اما اكثرا t-zone شون خشك مي شه . بهتره اين افراد از كرم مرطوب كننده معمولي استفاده نكنن ، يه سري كرم هاي مرطوب كننده هست مخصوص پوستاي تحت درمان براي جوشه :دي مثل كرم مرطوب كننده ي hyseac از uriage ! اينا بهترن ;;)

يه سري داروئم هستن ، براي از بين بردن جوش ، كه فقط روي جوش مي زننشون ، درمان نسبتا سريع ( و البته موقت) جوشه ، اونام بد نيست ، البته هيچي مثل درمان بلند مدت اثر نداره ها ! مثل ( NeoStrata (spot treatment gel كه از اسمش معلومه ، به صورت نقطه اي و فقط روي جوش بايد زده شه :دي

آها اينم بگم ;;) يه سري آدما هستن كه ديگه هيچ درماني روشون جواب نداده و اينا :دي يه داروي خيلي قوي هست كه فقط در صورتي كه داروئاي ديگه جواب نداده ، پيشنهاد ميشه ، چون قويه ، پوست اذيت ميشه ، خشك ميشه و اينا ، اما واقعا جوشا رو از بين ميبره ، درمان بلند مدتم هست پس طبيعتا روزاي اول پوست بدتر ميشه ! اسمش هست Erylik توي داروخونه هائم كم شده تازگيا نمي دونم چرا :-? خوبه اينم :دي

بالا