• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

چرا شطرنج ورزش محسوب می شود؟

به نظر شما شطرنج باید ورزش محسوب بشه؟

• بلی

رای‌ها: 38 60.3%
  • خیر

رای‌ها: 25 39.7%

• رای‌دهندگان
    63
وضعیت
موضوع بسته شده است.

روژین د.

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 1 تهران
شهر
تهران
دانشگاه
علوم پزشکی تهران
رشته دانشگاه
پزشکی
پاسخ : چرا شطرنج ورزش محسوب می شود؟

به نقل از نرگس² :
خب چطوره كه 5 ساعت وقت گذاشتن براي حل يه مساله‌ي رياضي ورزش نيست؟ :-"

به خاطر اینکه ریاضی با شطرنج قابل مقایسه نیست اصلاً. (حداقل با ریاضی معمولی ما، نه ریاضی المپیاد)
شطرنج تمرکز و انرژی خیلی بیشتری می‌خواد. 7-8 حرکت بعد رو دیدن،‌همه رو بررسی کردن و تصور کردن وضعیت خیلی بیشتر از فاکتورگیری و معادله حل کردن و اینا انرژی می‌گیره! :-"
نمی‌دونم چرا انقد همه فکر می‌کنن شطرنج و ریاضی شبیه اند!

+ حل مسئله ریاضی معمولاً یه راهی داره. باید اون راه رو پیدا کنی، بعد بقیش عملیات محاسباتیه. اما شطرنج اینطوری نیست. بعدشم شطرنج کاغذ نداره، همش تو ذهنته.

پوریا

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
helli 1
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1393
دانشگاه
زنجان
رشته دانشگاه
پزشکی
تلگرام

در باب تفاوت ریاضی و شطرنج:همه میفکرند کسی که از شطرنج خوشش میاید باید ریاضیش هم خوب باشد...اصلا اینجوری نیست...خود من ریاضیم خوبه اما عالی نیست...اما شطرنجم واقعا خوبه...یعنی میخوام بهتون بگم اصلا متناسب با هم نیست...یا حداقل لزوما با همدیگه متناسب نیستن...من خودم دوستی دارم که از ریاضی متنفره اما دربست داره شطرنج بازی میکنه کل عمرشوه...
ولی دلیلی که من میگم برای اینکه شطرنج خیلی فرق داره با ریاضیات اینه:شطرنج راه برد ندارد...شاید حرکتی بهتر از حرکت دیگر باشد...اما حتی ابرکامپیوتر ها هم راه برد را پیدا نکرده اند...در حالی که ما اغلب در ریاضی حداقل استراتژی حل مسئله داریم...

مهسا 1376

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
کرمانشاه

خب کلا به شطرنج میگن ورزش :-" و مثلا دو نفر که نیم ساعت تفریحی شطرنج بازی میکنن نه فشار زیادی به مغزشون میاد ، نه خسته میشن و اینا ! ولی خب اینم جز ورزش حساب میشه دیگه ;)) :-"

بعد خب ریاضی و شطرنج فرق دارن ، قبول واقعا از خیلی جهات فرق دارن :-" ولی این دلیل ِ قانع کننده ای نیست که بگی پس شطرنج ورزشه :دي ، یا مثن چون مثه بقیه بازیای فکری و اینا نیست و بیشتر فکر میخواد و فعالیت و اینا پس ورزش ِ :-".

پوریا

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
helli 1
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1393
دانشگاه
زنجان
رشته دانشگاه
پزشکی
تلگرام

به نقل از مهسا² :
خب کلا به شطرنج میگن ورزش :-" و مثلا دو نفر که نیم ساعت تفریحی شطرنج بازی میکنن نه فشار زیادی به مغزشون میاد ، نه خسته میشن و اینا ! ولی خب اینم جز ورزش حساب میشه دیگه ;)) :-"

بعد خب ریاضی و شطرنج فرق دارن ، قبول واقعا از خیلی جهات فرق دارن :-" ولی این دلیل ِ قانع کننده ای نیست که بگی پس شطرنج ورزشه :دي ، یا مثن چون مثه بقیه بازیای فکری و اینا نیست و بیشتر فکر میخواد و فعالیت و اینا پس ورزش ِ :-".
ای بابا...باز ک حرف خودتو میزنی :)...
میگم دلیل متفاوت بودن شطرنج ک این نیست که بیشتر فعالیت میخواد...
باور کن اگه تو بتونی برای شطرنج یه راه برد پیدا کنی نوبل رو بردی...
ضمنا روژین به درستی از شرایط فیزیکی و جسمانی آماده برای شطرنج هم مثالی آورد...
دیگه خودتی و خدای خودت :-"...من که بینی و بین الله به ورزش بودنش رسیدم :-"

dissib

کاربر نیمه‌حرفه‌ای

من از اول ابتدایی شطرنج بازی میکنم ,.....حالا نمیگم ریا نشه :-"و میتونم بگم در همون حد که فوتبال پامو خسته میکنه شطرنجم ذهنمو خسته میکنه.
یه بار از 2 تا 10 شب یه ریز بازی کردم شبم تا صبح بیمارستان زیر سرم بودم :D :-" یعنی میگم انقدر ذهنو خسته میکنه و به تبعیت از اون جسمو.
آخه از شطرنج ورزش تر هست اصن؟ :D

دوستانی که میگید پس چرا منچ و مارپله ورزش نیستن :| باید بگم اونا مبناشون چیزی جز شانس نیست و سرگرمیه.از اینم بگذریم کی تا حالا ذهنش با منچ و مار پله خسته شده؟ :-/ یا ذهنشو خیلی درگیر این بازیا کرده درحالیکه شده من سر یه حرکت 10 مینم فکر کنم.

معادله ریاضی هم که گفتید خب راه حل داره فرمول داره و با فرمول حل میشه.....درسته شطرنج رو هم میشه تا یه جاهاییش با واریانت پیش رفت ولی بالاخره به یه جایی میرسه که باید خودت از ذهن و خلاقیتِ فقط و فقط خودت استفاده کنی. بعدم رو کاغذه نه توی ذهن...اصلا قابل مقایسه نیست خداییش.

sogand joon

کاربر نیمه‌فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
کرمانشاه

به نظر من چون هم انرژی مصرف میکنه و هم میشه مسابقاتش رو برگزار کرد...
اما ریاضی و حل کردن مسائلش جزء مباحث علمیه و جزء ورزش ها محسوب نمیشه
مارو پله و منچ هم به شانس بستگی دارن نه هوش و مهارت

Madmazel Fairy Tale

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانـ/̵͇̿̿/'̿'̿̿̿ ̿ ̿̿ ½
شهر
Minsk
دانشگاه
BSMU
رشته دانشگاه
پزشکی

به نقل از SPARK :
چون یه سری آدم که تو ورزشهای بدنی ضعیف بودن دیدن آبروشون میره، اومدن گفتن واسه ی دلخوشی شطرنج هم ورزش باشه. من خودم تو شطرنج مقام دارم ولی خودم میگم چرته.

یعنی چی این حرکت ؟ :| من خودم با کمال افتخار میگم تو ورزشای بدنی اصلاً استعداد ندارم دماغم رو بگیرن جونم در میاد . الان یعنی خیلی آبروم رفته ؟!

تعریف ورزش اینه :

وَرزش به فعالیت‌ها یا مهارت‌های عادی جسمانی گفته می‌شود که بر پایه یک رشته قوانین مورد توافق همگان و با اهداف تفریحی یا برای مسابقه، نشاط شخصی، دستیابی به ورزیدگی، مهارت‌جویی یا آمیزه‌ای از این اهداف انجام می‌گیرد. تعریف ورزش به هدف و منظور از انجام آن بستگی دارد. برای نمونه پیکارهای شنا که در برابر هزاران نفر در یک استخر سرپوشیده مسابقاتی انجام می‌گیرد یک گونه از ورزش بشمار می‌رود در حالیکه شنا در یک استخر معمولی یا در دریا یک تفریح شمرده می‌شود. رشته‌های فراوانی در ورزش وجود دارند و مردم زمان و هزینه زیادی را چه به عنوان شرکت کننده و چه به عنوان تماشاگر صرف ورزش می‌کنند. ورزش و ورزش کردن طی سالیان طولانی از قالب یک تفریح و سرگرمی به قالب یک حرفه و فعالیت درآمده‌است و تعداد بیشماری از ورزشکاران حرفه‌ای در سراسر جهان از طریق ورزش به ثروت رسیده‌اند. این یکی دیگر از خصوصیات ورزش به شمار می‌آید

طبیعتاً وقتی هر فعالیت بدنی ای چه فکری چه جسمی ، به حالت مسابقه دربیاد ورزش محسوب میشه .

بعد در ضمن شطرنج فقط این نیس که دو نفر عین ماست بشینن جلو هم عین بوق همدیگرو تا n سال نیگا کنن + صفحه شطرنجو ! یه جور مسابقه ی سرعتی هم محسوب میشه .

N.M

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
فرزانگان یک
شهر
تهران
مدال المپیاد
طلای دوره ۲۷ المپیاد ادبی
دانشگاه
دانشگاه تهران
رشته دانشگاه
ادبیات فارسی

وَرزش به فعالیت‌ها یا مهارت‌های عادی جسمانی گفته می‌شود
:-?

پوریا

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
helli 1
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1393
دانشگاه
زنجان
رشته دانشگاه
پزشکی
تلگرام

من تمامی استدلال هام در ورزش بودن شطرنج ذکر کردم...
از دید من ورزش یعنی"نیاز به فعالیت جسمی"که شطرنج این را دارد :)

Madmazel Fairy Tale

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهر
Minsk
دانشگاه
BSMU
رشته دانشگاه
پزشکی

Golnoush.N

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 3 کرج
شهر
کرج

با توجه به پست اول این تاپیک :

شطرنج از همه ی بازیهای فکری که تولید میشه کامل تره و در واقع مادر همه ی ایناست...
اگه بگید مارپله هم باید ورزش حساب شه اونوقت باد بگید این گل کوچیکی که توی کوچه بازی میکنن با آجر برای دروازه و اینا هم باید ورزش حساب بشه...
البته همشون ورزش هستن چون ورزش یعنی ریاضت! ولی مسابقات رسمی و اینا....باید برای کامل ترین از هرنوع باشه....و نماینده ی فکری ها هم شطرنجه :D :D

James Hetfield

کاربر حرفه‌ای

به نقل از پوریا خلوت! :
من تمامی استدلال هام در ورزش بودن شطرنج ذکر کردم...
از دید من ورزش یعنی"نیاز به فعالیت جسمی"که شطرنج این را دارد :)
اولاً به شطرنج توهین نکردم، فقط گفتم ورزش نیست وگرنه بازی خیلی خوبیه . دوماً کجاش فعالیت جسمی داره ؟

پوریا

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
helli 1
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1393
دانشگاه
زنجان
رشته دانشگاه
پزشکی
تلگرام

به نقل از SPARK :
اولاً به شطرنج توهین نکردم، فقط گفتم ورزش نیست وگرنه بازی خیلی خوبیه . دوماً کجاش فعالیت جسمی داره ؟
تفاوت"نیاز به فعالیت جسمی"و"فعالیت جسمی"اینجا میتونه تعیین کننده باشه(چون دقیقا با تعاریف کار داریم...)
یک شرنجباز حرفه ای باید بتونه 3 4 ساعت پشت میز بنشینه و از نظر فیزیکی کم نیاره...از سوی دیگه به قول دوستمون نمیشه گفته مغز جزو بدن نیست...

James Hetfield

کاربر حرفه‌ای

به نقل از پوریا خلوت! :
تفاوت"نیاز به فعالیت جسمی"و"فعالیت جسمی"اینجا میتونه تعیین کننده باشه(چون دقیقا با تعاریف کار داریم...)
یک شرنجباز حرفه ای باید بتونه 3 4 ساعت پشت میز بنشینه و از نظر فیزیکی کم نیاره...از سوی دیگه به قول دوستمون نمیشه گفته مغز جزو بدن نیست...
اگه شما 3،4 ساعت پشت میز نشستن رو ورزش میدونی پس کنکور و این آزمونهای قلمچی و اینا هم لابد ورزشن دیگه ؟ چون هم مغز رو ورزش میده هم مقاومت بدنی میخواد.
به نقل از Madmazel Fairy Tale :
یعنی چی این حرکت ؟ :| من خودم با کمال افتخار میگم تو ورزشای بدنی اصلاً استعداد ندارم دماغم رو بگیرن جونم در میاد . الان یعنی خیلی آبروم رفته ؟!
ای وای ! من چقدر حرصم درمیاد که یه عده آدم میان ادای با سواد ها رو در میارن و به یه عده دیگه میخوان چیز میز یاد بدن . من هم تو شطرنج و هم تو پینگ پنگ در سطح شهری مقام دارم و هم نزدیک بود تو مسابقات شنا هم مقام بیارم ، پس ورزش رو میدونم چیه با اجازتون . دوماً شما یعنی خیلی افتخار میکنی که دماغت رو بگیرن جونت در میاد ؟ به نظرت این خیلی چیز خوبیه که با افتخار میگیش ؟

Madmazel Fairy Tale

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهر
Minsk
دانشگاه
BSMU
رشته دانشگاه
پزشکی

به نقل از SPARK :
.ای وای ! من چقدر حرصم درمیاد که یه عده آدم میان ادای با سواد ها رو در میارن و به یه عده دیگه میخوان چیز میز یاد بدن . من هم تو شطرنج و هم تو پینگ پنگ در سطح شهری مقام دارم و هم نزدیک بود تو مسابقات شنا هم مقام بیارم ، پس ورزش رو میدونم چیه با اجازتون . دوماً شما یعنی خیلی افتخار میکنی که دماغت رو بگیرن جونت در میاد ؟ به نظرت این خیلی چیز خوبیه که با افتخار میگیش ؟

بنده نه ادای باسواد ها رو درآوردم نه خواستم چیزی به شما یاد بدم ، اولا ً . دوما ً آفرین به شما بله خیلی هم متوجه شدیم که دستی تو ورزش دارین اما از قبل هم نگفتیم که شما نمیدونین ورزش چیه . سوما ً من به این قضیه افتخار نکردم فقط گفتمش چون شما گفتین کسی که همچین حالتی هست فک میکنه آبروش میره و اینا .. گفتم بگم که مسئله حیثتی نیست و آبرو یا ضعیف و قوی بودن به این مسئله ها ربطی نداره .

پوریا

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
helli 1
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1393
دانشگاه
زنجان
رشته دانشگاه
پزشکی
تلگرام

به نقل از SPARK :
اگه شما 3،4 ساعت پشت میز نشستن رو ورزش میدونی پس کنکور و این آزمونهای قلمچی و اینا هم لابد ورزشن دیگه ؟ چون هم مغز رو ورزش میده هم مقاومت بدنی میخواد.ای وای ! من چقدر حرصم درمیاد که یه عده آدم میان ادای با سواد ها رو در میارن و به یه عده دیگه میخوان چیز میز یاد بدن . من هم تو شطرنج و هم تو پینگ پنگ در سطح شهری مقام دارم و هم نزدیک بود تو مسابقات شنا هم مقام بیارم ، پس ورزش رو میدونم چیه با اجازتون . دوماً شما یعنی خیلی افتخار میکنی که دماغت رو بگیرن جونت در میاد ؟ به نظرت این خیلی چیز خوبیه که با افتخار میگیش ؟
پشت کنکور نشستن آیا راهی برای قبولی در آن نیست؟...آیا هر تست بیش از یک جواب دارد؟...
اما در شطرنج...
هیچگاه حتی ابرکامپیوترها هم شاید نفهمند کدام حرکت"حرکت درست"است...

James Hetfield

کاربر حرفه‌ای
پاسخ

شما هم توی حل مسئله های ریاضی و فیزیک و حتی شیمی ممکنه از چند صد روش استفاده کنی. ممکنه از فرمول تستی بری، از فرمول تشریحی بری، از قبل حفظ کرده باشی ، از خودت روش در آورده باشی، تقلب کنی، شانسی بزنی و ... . راه های زیادی برای رسیدن به پاسخ هست و این پاسخ تو شطرنج همون مات کردنه. البته من نظر شخصی خودم رو گفتم اما احتمالا اونایی که شطرنج رو در سطح بین المللی بعنوان "ورزش" اعلام کردن از من بیشتر سواد داشتن.

پوریا

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
helli 1
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1393
دانشگاه
زنجان
رشته دانشگاه
پزشکی
تلگرام

به نقل از SPARK :
شما هم توی حل مسئله های ریاضی و فیزیک و حتی شیمی ممکنه از چند صد روش استفاده کنی. ممکنه از فرمول تستی بری، از فرمول تشریحی بری، از قبل حفظ کرده باشی ، از خودت روش در آورده باشی، تقلب کنی، شانسی بزنی و ... . راه های زیادی برای رسیدن به پاسخ هست و این پاسخ تو شطرنج همون مات کردنه. البته من نظر شخصی خودم رو گفتم اما احتمالا اونایی که شطرنج رو در سطح بین المللی بعنوان "ورزش" اعلام کردن از من بیشتر سواد داشتن.
نگرفتی...
بحث سر روش نیست...سر اینه که"واقعا حقیقت چیه"
ما توی فوتبال هم نمیفهمیم 4-4-2 بهتره یا 3-5-2...هیچوقت نمیشه فهمید...اصلا هم ربطی به آمار نداره...توی شطرنج هم عینا همینه...
توی شیمی شاید یه راه سختتره انتخاب کنی...اما باز جواب معلومه...

h.mahmoodzadeh

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
allameh tabatabaii high school of bonab
شهر
bonab
مدال المپیاد
فیزیک
رشته دانشگاه
مهندسی برق

بابا چرت نگین اخه شما چطور می تونین منچ و مارو پله رو نمی دونم بازی فکری رو با شطرنج مقایسه کنین
اونا یه بازی کودکانه وابسته به تاس وشانس
این یه بازی که نیازمند تمرکز عقل دیگر چیزهاست
پس یه ورزشه واسه عقل
یه دونه جنب و جوش و تمرینه واسه برنامه ریزی های مهم
چون وقتی تو حرکتی رو انجام می دی حرکت طرف رو در نظر می گیری و حتی حرکت بعد خودت رو
اینم یعنی دور اندیشی
که اساس برنامه ریزی

وضعیت
موضوع بسته شده است.
بالا