چرا ایران هیچگاه آمریکا نمی شود؟

نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان ۱
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1394
دانشگاه
دانشگاه تهران
رشته دانشگاه
علوم اجتماعی (انسان‌شناسی)
تلگرام
اینستاگرام
پاسخ : چرا ایران هیچگاه آمریکا نمی شود؟

به نقل از ki miya :
ما ایرانیا قدرت اینو داریم که خوبو بد رو ازهم تشخیص بدیم یا نه؟
خب وقتی این قدرت رو داریم میتونیم از فرهنگ خوب مردمشون یا حتی توی زمینه های دیگه مثل علم و تکنولوژیشون ازشون تقلید کنیم.

قطعا اگه با فکر تقلید کاری رو پیش ببریم به هیچ جایی نمیرسیم!
یه چیزی هست به نام الگو برداری، یه چیزی هم هست به نام تقلید!
این دو تا کاملا از هم جدان.
اصلا فرض بگیریم همون تقلید. ما باید انتظارمون از خودمون انقد کم باشه؟
مثل اینکه میگن وقتی میخوای بری امتحان بدی، به 20 فکر کن که لاقل 15 بشی!! اینم دقیقا همینه.
نمیشه از همون اول اینطور نگاه کرد که.

sill

Sill
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 2
شهر
مشهد
سال فارغ التحصیلی
94
دانشگاه
حکیم
رشته دانشگاه
بیوشیمی

به نقل از ki miya :
درسته که آمریکا به قول شما یه نیمه های تاریکی ام داره ولی ما ایرانیا قدرت اینو داریم که خوبو بد رو ازهم تشخیص بدیم یا نه؟
خب وقتی این قدرت رو داریم میتونیم از فرهنگ خوب مردمشون یا حتی توی زمینه های دیگه مثل علم و تکنولوژیشون ازشون تقلید کنیم.
نه اینکه بگیم چون یه کشور مسلمون نیست همه چیزش از پایه خرابه.
باید بگم که امریکا یکی از تاریک ترین نیمه هاش که خیلی هم خوب تونسته با پیشرفتش مخفی اش کنه استثمارانسانی کشور های درحال توسعه است تا حالا(نمی گم به تیم های علمی !) به تیم های ورزشی ای که از امریکااومدن به هر میدون ورزشی ای رو دیدن ؟برای مثال از 10 نفر دو نفر امریکائی اند که روی نیمکت به عنوان جاسوئیچی تشریف دارن !
و اما این موضوع همونطور که می دونید به ورزش ختم نمی شه !...اینکه با وعده وعید مغز های برجسته ونخبه های علمی دنیا رو مثل جارو برقی مکش کنید و در ضمن هم باعث پس رفت کشور مزبور بشید وهم به بهانه ی نداشتن تکنولوژی استفاده از منابع طبیعی شون وبه اصطلاح برای کمک کردن بهشون منابع شونو هم بالا بکشی یه لیوان اب هم روش !این کار ها از کسانی برمیاد که می تونن ادم جذب کنن... نه ما ...ایران انچنان در نظر دیگران بد شده که اگر بگیم بیان سروری کنن هم نمی یان چون فکر می کنن دارن میان تروریست خونه !
گرچه به همین علت هم هست که گردشگری مون خیلی بی رونق تر شده ! اما خوب اینجا جای بحث درباره اش نیست.
نمی گم امریکا پیشرفت نداره چرا داره اما الگو گرفتن از امریکائی ها ینی حماقت چون ما اصلا ذاتا با اونا 10 درجه فرق می کنیم !

sill

Sill
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 2
شهر
مشهد
سال فارغ التحصیلی
94
دانشگاه
حکیم
رشته دانشگاه
بیوشیمی

به نقل از kahroba :
حال آیا می توان یک تاریخ34 ساله را با کل تاریخ آمریکا مقایسه کرد؟
گرچه کل تاریخ امریکاسرجمع 700سال نمی شه اما با این حال با حرفتون موافقم حتی با اینکه می دونم تمام پیشرفت امریکا نتیجه ی همون استثمار انسانیه...

ki miya

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
فـرزانـگـان یــک
شهر
اراک

به نقل از ریــحــانــه :
قطعا اگه با فکر تقلید کاری رو پیش ببریم به هیچ جایی نمیرسیم!
یه چیزی هست به نام الگو برداری، یه چیزی هم هست به نام تقلید!
این دو تا کاملا از هم جدان.
اصلا فرض بگیریم همون تقلید. ما باید انتظارمون از خودمون انقد کم باشه؟
مثل اینکه میگن وقتی میخوای بری امتحان بدی، به 20 فکر کن که لاقل 15 بشی!! اینم دقیقا همینه.
نمیشه از همون اول اینطور نگاه کرد که.
خب منم منظورم همون الگو برداری بودمیخواستم بیام ویرایشش کنم که دیدم شما زحمتشو کشیدی :)

ki miya

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
فـرزانـگـان یــک
شهر
اراک

به نقل از دختر نقره ای :
باید بگم که امریکا یکی از تاریک ترین نیمه هاش که خیلی هم خوب تونسته با پیشرفتش مخفی اش کنه استثمارانسانی کشور های درحال توسعه است تا حالا(نمی گم به تیم های علمی !) به تیم های ورزشی ای که از امریکااومدن به هر میدون ورزشی ای رو دیدن ؟برای مثال از 10 نفر دو نفر امریکائی اند که روی نیمکت به عنوان جاسوئیچی تشریف دارن !
و اما این موضوع همونطور که می دونید به ورزش ختم نمی شه !...اینکه با وعده وعید مغز های برجسته ونخبه های علمی دنیا رو مثل جارو برقی مکش کنید و در ضمن هم باعث پس رفت کشور مزبور بشید وهم به بهانه ی نداشتن تکنولوژی استفاده از منابع طبیعی شون وبه اصطلاح برای کمک کردن بهشون منابع شونو هم بالا بکشی یه لیوان اب هم روش !این کار ها از کسانی برمیاد که می تونن ادم جذب کنن... نه ما ...ایران انچنان در نظر دیگران بد شده که اگر بگیم بیان سروری کنن هم نمی یان چون فکر می کنن دارن میان تروریست خونه !
گرچه به همین علت هم هست که گردشگری مون خیلی بی رونق تر شده ! اما خوب اینجا جای بحث درباره اش نیست.
نمی گم امریکا پیشرفت نداره چرا داره اما الگو گرفتن از امریکائی ها ینی حماقت چون ما اصلا ذاتا با اونا 10 درجه فرق می کنیم !
خواهی نشوی رسوا همرنگ جماعت شو
وقتی تنها راه پیشرفتمون همینه مجبوریم.حداقل میتونیم که اونقد ازنخبه های خودمون حمایت کنیم که کشورشونو ترک نکنن نه؟
ولی به جای رفتار خوب بااونا کاری میکنیم که وقتی دعوتنامه ای ازطرف کشوری مثل آمریکا میاد براشون با سر قبول میکنن. :-<

speed

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
میاندوآب
دانشگاه
تبریز
رشته دانشگاه
علوم کامپیوتر

چون آمریکا میاد 50 نفر اول کنکور رو میبره تو کشورش و تعلیم میده و واسه خودش استاد میکنه
که در این صورت ضعیف ترین استاد اونا میشه رتبه 50 کنکور
و قوی ترین استاد ما میشه رتبه 51 کنکور
به همین سادگی..... :D

sill

Sill
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 2
شهر
مشهد
سال فارغ التحصیلی
94
دانشگاه
حکیم
رشته دانشگاه
بیوشیمی

ساده ترین نکته ای باید بدونیم اینه که ایران اون قدر امکانات و فضای باز برای هر کس نداره وقتی میری امریکا همیشه تو هر رشته ای بری یه پیشینه ازش هس که می تونه راه تورو واس بالا رفتن باز کنه اما تو ایران همه چیز اصولی نیس پس تو هر زمینه ای که بری باید برای اقدام برای تحقیق یا پژوهش از 70 تا خوان رستم بگذری !
تازه نهایتا اگر پولی که بهت می دن کافی باشه باید از 0 شروع کنی ویار ویاوری نداری اتاق فکر نداری که ازشون کمک بگیری مگر هیئت های علمی که اونا هم ماشاءالله هیچوقت پاسخگو نیستن تازه فرض کنیم به نتیجه هم رسیدی اونوقت باز مشکلات جدید توراهت خواهد بود...
باید قبول کنیم که کم و کاستی هست...اما خوبی هایی هم داره...برای مثال اینکه باوجود محدودیت هایی که داریم تونستیم چیز هایی رو بسازیم که کشور هایی که اون محدودیت ها رو ندارن نتونستن حتی بهشون فکر کنن!ما هیچ قطعه ای نمی تونیم از خارج بگیریم تو خیلی از موارد باید تا پیچ ها رو خو دمون بسازیم !
وکسی می شه گفت عاشق کشورشه که با همین هاش خودشو بِکِشه بالا و برسه به جائی که خودش نفر اول رشته اش باشه تا بتونه راه رو برای بعدی ها هموار کنه...

ایناز محمودی

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان محقق
شهر
اردبیل
دانشگاه
هرجا خدا بخواد
رشته دانشگاه
داروسازی یا شایدم پزشکی

این چه تاپیکیه آخه؟؟؟ :-&
یعنی چی؟
از چه لحاظی باید ایرانو با آمریکا مقایسه کنیم؟
اصلا قابل مقایسه نیستن که، چون میخواین تو تاچیز از منشا مختلفو بذاری کنارهم و مقایسه کنی
تازه هیچ نتیجه ای هم نداره
چون اصلا بحث تاپیک معلوم نیست! :-??

AUGUST II_PRINCE OF SAMPA

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
ﻫﺎﺷﻤﯽ ﻧﮋﺍﺩ II
شهر
ﻣﺸﻬﺪ
چرا ایران نمیتواند آمریکا شود

خو اولش که دید صرف دید اینکه آمریکا صد در صد در اوج باشه غلطه اما اگه یک مدینه ی فاضله ای اگه تعریف کنیم و بعد باهش به مقایسه بپردازیم که چه فاصله هایی باهش داریم بعضیاشو بنظرم داریمو باید بش توجه کرد
یکی همین بخش تاریخ و موقعیت جغرافیایی و حجوم های تاریخی و جبر طبیعی که بالاخره هس
بخش ارزش ها غلط هم تا حدودی بد بعضیا پایه گذاری شده که اصلاحشم آرام و کار حضرت فیله و جامعه ای از پایه ارزشیرو درست پایه بریز خیلی اوضاش بهتر میشه
این ضعف نظام آموزشی که هست و ناکاربردی و غیره که مشکل ریشه ای هست که باعث عدم شناخت تواناییها بصورت درست میشه و مادر کلی مشکل
این بیگانه پرستی و خود کوچک بینی و در کنار و همعرض با همین خود خیلی بزرگ بینی زیادی رو هم داریم.

یک عامل دیگم علاوه بر چیزایی که برای پیشرفت آمریکا شمردن بنظرم بی پیشینگی و ریشه نداشتن در بعضی مسایل باشه که باعث میشه نیازی به شکست عادت در اون ضمینه برای استفاده از روش های نو نباشه که باعث پیش گام بودنش در بعضی ضمینه ها و ابتکار عمل توش میشه

tiberium

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی سمنان
شهر
سمنان
سال فارغ التحصیلی
1389
مدال المپیاد
المپیاد کامپیوتر
دانشگاه
صنعتی شریف
رشته دانشگاه
مهندسی فن آوری اطلاعات

به نقل از kahroba :
اگر قراره مبنای مقایسه "پیشرفت" باشه اساساً مقایسه، مقایسه ای مع الفارق محسوب میشه! چرا که از نظر پیشرفت در زمینه های مختلف باید مبدا تاریخ ایران را سال 1357 در نظر گرفت! اگر تا آن سال اندک پیشرفتی داشتیم، تماماً وابسته به آمریکا و دول غربی بوده و بعد از انقلاب با مورد خصم قرار گرفتن ملت ایران از جانب آمریکا عملاً آن پیشرفت ها به عقب برگشته و چیز زیادی دست ما را نگرفت و گویی همه چیز را باید از سر می گرفتیم! حال آیا می توان یک تاریخ34 ساله را با کل تاریخ آمریکا مقایسه کرد؟
برادر شما یه چیزیت میشه ها با این استدلالت:D

من نمیدونم کی همچین حرفایی رو تو گوش شما فرو کرده اما همین الان تقریبا هر چیزی که داریم از زمان شاه هست
فکر کردی 2 تا موشک فرستادن و اینا خیلی شاهکاره؟
حالا چرا نمیای قضیه رو اینجوری بررسی کنی...اگر هنوز شاه مونده بود مطمئن باش ایران 1 موشک که هیچی....10 تا فرستاده بود
80 90% هواپیماهای الان مال زمان شاهه....
اکثر راه های های اصلی کشور زمان رضا شاه ساخته شده...

هر دوره ای برای خودش مشکلاتی داشته اما قطعا نکات خوبی هم داشته
اینکه بگی همه ی پیشرفت ها از 1357 به بعد هست خیلی غیر منطقیه..
خواهشا بیشتر فکر کنید!

tiberium

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی سمنان
شهر
سمنان
سال فارغ التحصیلی
1389
مدال المپیاد
المپیاد کامپیوتر
دانشگاه
صنعتی شریف
رشته دانشگاه
مهندسی فن آوری اطلاعات

به نقل از kahroba :
دوست عزیز! لطفا شما یه کم بیشتر به متنی که می خونید فکر کنید!
من کجا گفتم زمان شاه خدا نیامرز پیشرفت نبوده! گفتم هر پیشرفتی که بوده وابسته به غرب بوده یعنی برای هر مساله ی کوچیکی چهار تا مستشار از اونور میاوردن که یعنی اینا دیگه خدای تخصصن و خودمون هیچوقت نمیتونیم کاری بکنیم! واقعا هم نمی تونستیم کاری کنیم! اونم به این دلیل که متخصصایی که میومدن و مثلا فلان صنعت رو راه مینداختن اطلاعاتی در اختیار ایرانیا نمیذاشتن تا همیشه حتی واسه یه تعمیر جزیی وابسته به اونا باشیم! این یعنی نهایت خواری ایران در مقابل اونا! امتیاز بوجود آوردن یه صنعت رو کاملا در اختیار شرکت های غربی می ذاشتن تا حدی که ما باید از اون شرکت درصد می گرفتیم! حالا آیا اینطور صنعتی شدن یا پیشرفت، یه پیشرفت ملی محسوب میشه یا صرفا امتیاز دادن به بیگانگان و عقب مانده موندن خودمون! (ضمنا بحث جاده سازی رضا خان و اهدافش بماند که بحث مفصل داره!)
بنابر این بعد انقلاب وقتی رشته ی ارتباط قطع شد، ما فی الواقع هیچ چیز نداشتیم! حتی قدرت اداره ی کارخونه ها و صنایعم نداشتیم! یعنی متخصصای ماهر نداشتیم که بخوایم کاری از پیش ببریم! همین باعث شد تا سالها طول بکشه تا بتونیم متخصص پرورش بدیم و صنایعو خودمون اداره کنیم!
ضمناً واقعا جای تاسف داره برای شما! ما چرا باید روحیه ی ضد ملی داشته باشیم؟؟!!! تو وضعیتی که تمام رسانه ها و کارشناسان غربی به صراحت از این همه پیشرفت ایران در عین تحریم های وحشتناک علیه ما انگشت به دهن موندن، اونوقت یه جوون از داخل مملکت میاد میگه ما پیشرفت خاصی نداشتیم!
من قضاوت رو میسپارم به بقیه بچه ها...! شما چی میگید؟
ببین این حرفت که به ایرانیا اطلاعات نمیدادن و اینا همشون کذب محض....تو فقط یه چیزی شنیدی. واقعا اینجوری که فکر می کنی نیست...
این دانشگاه های تهران و صنعتی آریامهر(شریف) و یا مثلا صنعتی اصفهانم که قبلا جزو شریف بود دانشجو میفرستاد اینور اونور...این همه آدم خوف اون موقع بود.
این همه آدم با دانش بالا داشتیم تو ایران....سعی کن چشم بسته قضاوت نکنی...اونم راجع به چیزی که اینا میگن و تو هیچ دانشی نسبت به اون نداری.
الان مثلا رابطه ای که ترکیه با آمریکا داره اینجوریه که آمریکا نمیزاره اصلا ترکیه پیشرفت کنه و اینا؟ :D

خوب پیشرفت کردن که کردن......ولی میبینی که به جاش تو چیزای ساده ی دیگه ای موندن!مثلا سادش همین دلار هست که دقیقا همه چیو به هم گره زده!
اگر همین وضعیت تورم و اینا ادامه پیدا کنه ملت نمیتونن زندگی کنن حالا اینا هرپیشرفتی کنن تاثیری داره به نظرت؟!
من روحیه ضدملی ندارم...اما با این اوضاع جامعه مخالفم .همین

tiberium

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی سمنان
شهر
سمنان
سال فارغ التحصیلی
1389
مدال المپیاد
المپیاد کامپیوتر
دانشگاه
صنعتی شریف
رشته دانشگاه
مهندسی فن آوری اطلاعات

به نقل از kahroba :
عزیز! من که قرار نیست تمام تاریخ رو از نزدیک دیده باشم تا بتونم درمورد تاریخ قضاوت کنم! پس مدام نگو اطلاعات نداری و فقط شنیدی و ...!
نمیدونم خودت متوجه هستی یا نه ... اینجور صحبت کردنت خودش کلی توهینه... چون که منو یه بی عقل تصور کردی که دیگران چیزی تو گوشم خوندن و منم دارم طوطی وار تکرار میکنم!
نه دوست عزیز! اتفاقاً من از شما تعجب می کنم! ای کاش حد اقل یه چند تا کتاب تاریخ معاصر خونده بودی! حتی تو خاطرات عمال شاه هم چیزایی رو که من میگم نوشته!
شما میگید که "دلار همه چیز رو به هم گره زده..." من میگم شما داری همه چی رو به هم گره می زنی... ما داریم راجع به پیشرفت ایران صحبت می کنیم شما میای یه مشکل اقتصادی رو که چند ماهه شدید شده پیش میکشی... البته تقصیر شما نیست...نمیدونم چرا امروز هرکی داره از ایران و انقلاب صحبت می کنه نسبتش میدن به حمایت از دولت! مشکل اقتصادی این مدت ناشی از برخی سیاست های غلط دولت و باز تحریم های سخت دشمنه! یعنی چون دشمن تحریم می کنه یعنی ما تا حالا پیشرفت نداشتیم؟چه ربطی داره آخه!
منم داری از بحث دور میکنی!
توهینی نکردم من !
در رابطه با حرف اولت....نسبت به هرچیزی که از طرف اینها میشنوی یا میخونی شک کن.! نمیگم لزوما غلطه ها اما شک کن!
تو میگی کتاب
(اینایی که میگم نمی خوام لزوما حرفتو نقض کنم.می خوام بگم بدون تحقیق حرف زدی)
الان من اگر کتاب مینوشتم که فلانی گفته ایران اینجوری بوده و اینا تو اصلا تحقیق کردی ببینی واقعا اینجوری بوده؟ جدا!
الان تو خوندی که یه نفری که اینور بوده نوشته ما فلان کار رو می کردیم.تو واقعا تحقیق کردی که اصلا همچین فردی بوده یا نه؟ واقعا اینو گفته یا نه؟ شاید تو یه سایتی جایی طرف گفته باشه آقا اینا رو ساختن و حرفای من نیست....تو سرچ کردی راجع بهش؟
اگر دقت کنی الانم خیلی از افرادی که تو دولت بودن یا تو دار و دسته نهاد های اینجا بودن و الان فرار کردن خاطرات خیلی زیاد و جالبی دارن میگنا!
الان به اینا میشه اعتماد کرد سریع؟ نه! کلا باید خوب راجع بهش تحقیق کرد بعد نظر داد

پیشرفت که داشتیم بله! من تو اون حرف بالام که نگفتم پیشرفت نداشتیم
مثلا گفتم الان 80 90 درصد توانایی هوایی مال زمان شاه هست...خوب معلومه پیشرفت داشتیم...اما تو گفتی مال بعد انقلاب منم گفتم نخیر! الان اگر همون دولت و حکومت بود ایران خیلی بیشتر پیشرفت کرده بود....

به نقل از kahroba :
اما ترکیه...!
دولت ترکیه تحت سلطه و نفوذ امریکا نیست(یعنی مثل دولت شاهی قبل انقلاب ایران نیست) بلکه داره با تمام ذکاوت برای منافع خودش کار میکنه!نشون به اون نشون که یه روز طبل مخالفت صددرصدی با اسراییل رو میکوبه یه روز با سران اسراییل تو یه جلسه زهرماری میخوره! یعنی هر جا منفعته می ره اونجا ولی با ذکاوت! فکر نکن الان ترکیه از امریکا حساب میبره بلکه امریکا نیاز مبرم به ترکیه داره و خیلی هم با دقت باهاش رفتار می کنه که این رابطه خراب نشه!بنابر این اینطور نیست که تمام صنعت و اداره ی کشور رو بده دست امریکا! یعنی کاری که قبل انقلاب ایران میکرد!
راستی می تونی خاطرات خود غربی هایی که اون زمانا تو دولتشون بودن رو هم بخونی! رسما زنگ می زدن واسه مسایل داخلی ایران تصمیم گیری میکردن!
پس بیا با لجبازی بحث نکنیم! با منطق...منطق...منطق...
پایگاه امریکا تو ترکیه برا منافع خود ترکیست؟ :-?
الان دنیا اینجوریه که کشوری که ابر قدرت هست تقریبا هر کاری بخواد میتونه بکنه!
همین ترکیه زمان شاه وضعش از ایران داغون تر بود خیلی...حالا اینجوری شده ...یعنی سرعت پیشرفتشون خیلی بیشتره! چون توی همین بعد انقلاب از ما جلو زدن!
بعد الان یه سوالی
چه چیزی تو ترکیه هست که امریکا نیاز مبرم بهش داره؟ فرقش با ایران اون موقع چی بود؟
اینو نسبت به همون زمان شاه در نظر بگیر و جواب بده
چی بوده که اون موقع امریکا نمی خواست ایران پیشرفت کنه ؟

تو پستای دیگه ی منو تو سایت بخونی میبینی همیشه مفهوم کلی حرفم این بوده که خودتونم راجع به چیزایی که میشنوید فکر کنید و بعد نظر بدید
الانم که اینارو میگم هدفم اینه!بیشتر فکر کن تو این زمینه
حرف خاص دیگه ای ندارم! حرفامو زدم!جواب بیشتر هم نمیدم! صرفا به حرفایی که شنیدی فکر کنی کافیه....حالا اگر بازم به همون حرفات رسیدی من مشکلی ندارم!همون که تو میگی! اما فکر کن و به قول خودت با منطق بررسی کن!

NEO

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
بوشهر
رشته دانشگاه
مهندسی نفت

دوست عزیز ، آرمان حقیقی بیا مسئله رو از هر زاویه ای که تو دوست داری بررسی کنیم
دقیقا تا قبل از دی 57 و وخیم شدن اوضاع و بعد از اون فرار شاه از کشور 85 هزار مستشار آمریکایی در ایران حضور داشتن ، حتی شاه هر روز و به گواه نزدیکانش مقامات آمریکایی رو در کاخش ملاقات میکرده و دستورات رو از اونا میگرفته .
همین نیروی هوایی که شما کلیک کردی روش و ول کنش نیستی با پول نفت به وجود اومد ، نه چیز خاص دیگه ای !
اگر آمریکا واقعا دوست ما بود میتونست مثل کمک هر ساله و هنگفتی که به اسراییل میکرد بخشی هم به ما کمک کنه . پس شاه در این مورد فداکاری ای نکرد !
آمریکایی ها در تمام مراکز حساس ایران اعم از صنعت نفت ، نیروگاه ها ، پایگاه ها و ... حضور داشتن . طی سی سال سلطنت محمد رضا پهلوی جوری محتاج به کمک آمریکایی ها بودیم که حتی نمیتونستیم ساده ترین قطعه ها رو داخل کشور تعمیر کنیم و ناچار مجبور بودیم با صرف هزینه ی زیاد به خود آمریکا بفرستیم یا تکنسین مربوطه رو از اونجا به ایران بیاریم که علاوه بر اینکه وقت زیادی رو ازمون میگرفت پول زیادی هم این وسط خرج میشد و مصیبت بار تر از همه اینکه ما این وسط هیچ فرقی به حالمون نمیکرد و بار بعد مجبور بودیم همین فرایند رو تکرار کنیم.
دقیقا ما مستعمره آمریکا در خاورمیانه بودیم . گرچه آمریکا در خود ایران حضور نظامی نداشت ولی تمام شریان های حیاتی ایران در دست آمریکا بود . ما به یک کشور 100 درصد مصرف کننده و مطابق با اصول سرمایه داری آمریکا تبدیل شده بودیم . پول بسیار هنگفت نفتی که ایران از فروش اون عایدش میشد مجددا سرف خرید تجهیزات غربی برای کشور میشد یعنی عملا ما درجا میزدیم و روز به روز وابستگی مون بیشتر میشد.
گذشته از اون به قضیه مرگ شاه رجوع کن
تازه بعد از در به در شدن شاه از ایران مشخص شد که شاه سرطان داره . البته سرطان بیماری ای نیست که این سرماخوردگی درجا تمام بدنت رو فرا بگیره .
تا قبل از فرار شاه نه CIA و نه MI6 از این موضوع با خبر نبودن چون شاه در تمام این سالها سعی کرده بود اونو مخفی نگه داره .
طبیعی هم بود چون به محض اینکه آمریکا میفهمید شاه بیمار و در بستر مرگه به سرعت به دنبال جانشین برای اون میگشت و عملا محمد رضا پهلوی یه مهره ی سوخته به حساب میومد.
خاک بر سر مملکتی اونم به عظمت ایران که پادشاهش استقلال نداره و نمیتونه خودش وارث تاج و تختش رو معین کنه !!!
در زمینه علمی ایران در حال حاضر سرآمد کشور های منطقه است و رشد علمیش به گواه مراکز جهانی 11 برابر رشد علمی دنیاست .
بعد از انقلاب تازه وضع اسف بار مردم ایران مشخص شد
کشوری که حتی یه پزشک متخصص هم توش نبود و شما مجبور بودی برای یه جراحی ساده به خارج از کشور بری .
کشوری که پر شده بود از پزشک های پاکستانی و پزشک ایرانی توشون غریبه بود .
کشوری که بی سوادی درش موج میزد و مناطق محرومش (تقریبا همه جا بغیر از پایتخت) تو حسرت یه جاده آسفالت مونده بودن . تو بگو شاه این وسط چکار کرد ؟
بعد از انقلاب با مشخص شدن این وضعیت به سرعت نهاد هایی مثل نهضت سواد آموزی و جهاد سازندگی به وجود اومد تا بدون چشم داشت مالی و به طور رایگان برای مردم بتونن یه سرو سامونی به این وضعیت تاسف بار بدن .
حالا خودت قضاوت کن قبل از انقلاب بی سواد کمتر داشتیم یا حالا ؟!
قبل از انقلاب رشد علمی ( :))) داشتیم یا حالا ؟
آخه تا ابد که نمیشه علم رو گدایی کرد .
بیا و منصفانه قضاوت کن و به خاطر بیار برای استقلال فعلی کشور چه جان ها که فدا نشده تا امروز به این صورت به دست ما برسه !
این رو مطمئن باش و یقین داشته روز جزا شهدا جلوی ما رو میگرن و بخاطر حرفا و کارهایی که الان کردیم بازخواستمون میکنن .
پ.ن1 : من نه بابام وزیره ، نه نماینده مجلس ، نه جایی پستی داره نه کلا اهل ریش گذاشتنه و نه هیچ چیز دیگه ای .
خودمونم نه خانواده شهید هستیم ، نه جانباز و نه هیچ چیز خاص دیگه ای که به نحوی از یودن جمهوری اسلامی سودی عایدمون بشه .
پ.ن2 : هدف من از بالا اوردن این تاپیک بعد از یک سال بحث با خود ایجاد کننده موضوع بود تا اگر حاضره بیاد و مثل مرد از حرفایی که زده دفاع کنه نه فقط محلی باشه برای لایک جمع کردن :)

Toobiii

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان ۲
شهر
تهران
مدال المپیاد
شیمی
دانشگاه
شهید بهشتی
رشته دانشگاه
پزشکی

برا اینکه آمریکا نمیذاره ایران پیشرفت کنه,زور میگه,
دست از سر ایران و مردمش برداره ببینیم از آمریکا هم بهتر میشه یا نه...
از روزی که انقلاب شد و مجبور شد کنترل مستقیمشو از ایران برداره پدر مردممون و کشورمونو درآورد,اون از جنگ بلافاصله بعد از انقلاب,این از تحریمای الان که داره وضع زندگی مردمو نابود میکنه(اگه بشینی حساب کنی الان یه خانواده ی 4 نفری بخوان هر سه وعده شونو یه دونه نون و یه شیشه ی کوچیک آب معدنی بخورن تو یه ماه میشه 270 هزار تومن,حالا اعضای یه خونواده ی کارمند با حقوق 300-400 تومن در ماه اگرم پتانسیل ایجاد پیشرفت رو تو کشور داشته باشن حتی یه درصدم بهش فکر میکنن یا تمام تمرکزشون میره رو فکر کردن به اینکه چجوری تا آخر ماه زنده بمونن?!?!?! ),از اونور هم به طرق مختلف ملتو شستشوی مغزی میده که این بدبختیا به خاطر دین و اعتقادای عقب افتاده ی مردمه و اگه یه انقلاب جدید بکنیم همه چی اوکی میشه...
نمیذاره مردممون فکرشون رو روی کار و پیشرفت کشور متمرکز کنن....
معلومه پیشرفت کردن تو این شرایط سخته.ولی بازم تو همین شرایط کوفتی پیشرفت داشتیم,هر چند ناچیز... :-<

tiberium

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی سمنان
شهر
سمنان
سال فارغ التحصیلی
1389
مدال المپیاد
المپیاد کامپیوتر
دانشگاه
صنعتی شریف
رشته دانشگاه
مهندسی فن آوری اطلاعات

به نقل از NEO :
دوست عزیز ، آرمان حقیقی بیا مسئله رو از هر زاویه ای که تو دوست داری بررسی کنیم
دقیقا تا قبل از دی 57 و وخیم شدن اوضاع و بعد از اون فرار شاه از کشور 85 هزار مستشار آمریکایی در ایران حضور داشتن ، حتی شاه هر روز و به گواه نزدیکانش مقامات آمریکایی رو در کاخش ملاقات میکرده و دستورات رو از اونا میگرفته .
همین نیروی هوایی که شما کلیک کردی روش و ول کنش نیستی با پول نفت به وجود اومد ، نه چیز خاص دیگه ای !
اگر آمریکا واقعا دوست ما بود میتونست مثل کمک هر ساله و هنگفتی که به اسراییل میکرد بخشی هم به ما کمک کنه . پس شاه در این مورد فداکاری ای نکرد !
آمریکایی ها در تمام مراکز حساس ایران اعم از صنعت نفت ، نیروگاه ها ، پایگاه ها و ... حضور داشتن . طی سی سال سلطنت محمد رضا پهلوی جوری محتاج به کمک آمریکایی ها بودیم که حتی نمیتونستیم ساده ترین قطعه ها رو داخل کشور تعمیر کنیم و ناچار مجبور بودیم با صرف هزینه ی زیاد به خود آمریکا بفرستیم یا تکنسین مربوطه رو از اونجا به ایران بیاریم که علاوه بر اینکه وقت زیادی رو ازمون میگرفت پول زیادی هم این وسط خرج میشد و مصیبت بار تر از همه اینکه ما این وسط هیچ فرقی به حالمون نمیکرد و بار بعد مجبور بودیم همین فرایند رو تکرار کنیم.
دقیقا ما مستعمره آمریکا در خاورمیانه بودیم . گرچه آمریکا در خود ایران حضور نظامی نداشت ولی تمام شریان های حیاتی ایران در دست آمریکا بود . ما به یک کشور 100 درصد مصرف کننده و مطابق با اصول سرمایه داری آمریکا تبدیل شده بودیم . پول بسیار هنگفت نفتی که ایران از فروش اون عایدش میشد مجددا سرف خرید تجهیزات غربی برای کشور میشد یعنی عملا ما درجا میزدیم و روز به روز وابستگی مون بیشتر میشد.
گذشته از اون به قضیه مرگ شاه رجوع کن
تازه بعد از در به در شدن شاه از ایران مشخص شد که شاه سرطان داره . البته سرطان بیماری ای نیست که این سرماخوردگی درجا تمام بدنت رو فرا بگیره .
تا قبل از فرار شاه نه CIA و نه MI6 از این موضوع با خبر نبودن چون شاه در تمام این سالها سعی کرده بود اونو مخفی نگه داره .
طبیعی هم بود چون به محض اینکه آمریکا میفهمید شاه بیمار و در بستر مرگه به سرعت به دنبال جانشین برای اون میگشت و عملا محمد رضا پهلوی یه مهره ی سوخته به حساب میومد.
خاک بر سر مملکتی اونم به عظمت ایران که پادشاهش استقلال نداره و نمیتونه خودش وارث تاج و تختش رو معین کنه !!!
خب پس بزار منم با روش خودت جلو بیام!
اصلا آمریکا تصمیمات رو برا اینجا میگرفت و شاه بی عرضه.خب؟....این چه ربطه به این داره که اونا نمی خواستن ایرانیا پیشرفت کنن.من واقعا بین اینا ربطی نمیبینم..
پس این همه آدمی که اون موقع تحصیل می کردن چی بودن؟ خب آمریکا میگفت دانشگاه ها رو ببندید..چرا کسی درس بخونه..ما علم هم میدیم بهتون.برید حال کنید
آخه این که نشد حرف که...
بعدشم یه چیز دیگه...این برا خودمم پیش اومده...یه مشکلی برا لپ تاپت پیش میاد بر فرض..میبریش تعمیر.به طرف بگو مشکلشو بگو من خودم برطرف کنم از این به بعد..بهم یاد بده چطوری که انجامش بدم.ببین جواب طرف چیه
من که اینو گفتم گفت نمیشه بگم که..اینجوری همه یاد میگیرن دیگه من بیکار میشم! مسلما این جزو منافع شخصی طرف هست...الان مگه بقیه کشور ها غیر از اینه؟ مثلا شاید ساخت ماشین هنوزه که هنوزه فقط یه کشور یه بخشی رو تولید کنه و به بقیه نده...نه اینکه لزوما اینا ایرانین...یا اگر هم میگه پول خیلی زیادی میگیره...این یه چیز تجاریه و منفعتی هست و هیچ ربطی به سیاست نداره...
مگه آمریکا به کشور های عربی داره هواپیمای جنگی میده مگه ساختش رو هم داره یاد میده؟ نه! پس این اصلا ربطی به ایران بودن نداره...
خودتم مدیر یه شرکت بودی یه چیزی میساختی حاضر نبودی همینجوری الکی به بقیه بگی چطوریه...
در ضمن اگر نمیدونی همین الان هم کلی نیروی فنی روسی تو ایران هستن.تو پرواز های ایران من همیشه دیدم که 1 2 تا روس(اگر پرواز با توپولوف اینا باشه!) به عنوان مسئول فنی اینا تو هواپیما هستن...الانم پس همون وضعیت هست!

به نقل از NEO :
در زمینه علمی ایران در حال حاضر سرآمد کشور های منطقه است و رشد علمیش به گواه مراکز جهانی 11 برابر رشد علمی دنیاست .
بعد از انقلاب تازه وضع اسف بار مردم ایران مشخص شد
کشوری که حتی یه پزشک متخصص هم توش نبود و شما مجبور بودی برای یه جراحی ساده به خارج از کشور بری .
کشوری که پر شده بود از پزشک های پاکستانی و پزشک ایرانی توشون غریبه بود .
کشوری که بی سوادی درش موج میزد و مناطق محرومش (تقریبا همه جا بغیر از پایتخت) تو حسرت یه جاده آسفالت مونده بودن . تو بگو شاه این وسط چکار کرد ؟
بعد از انقلاب با مشخص شدن این وضعیت به سرعت نهاد هایی مثل نهضت سواد آموزی و جهاد سازندگی به وجود اومد تا بدون چشم داشت مالی و به طور رایگان برای مردم بتونن یه سرو سامونی به این وضعیت تاسف بار بدن .
حالا خودت قضاوت کن قبل از انقلاب بی سواد کمتر داشتیم یا حالا ؟!
قبل از انقلاب رشد علمی ( :))) داشتیم یا حالا ؟
آخه تا ابد که نمیشه علم رو گدایی کرد .
بیا و منصفانه قضاوت کن و به خاطر بیار برای استقلال فعلی کشور چه جان ها که فدا نشده تا امروز به این صورت به دست ما برسه !
این رو مطمئن باش و یقین داشته روز جزا شهدا جلوی ما رو میگرن و بخاطر حرفا و کارهایی که الان کردیم بازخواستمون میکنن .
پ.ن1 : من نه بابام وزیره ، نه نماینده مجلس ، نه جایی پستی داره نه کلا اهل ریش گذاشتنه و نه هیچ چیز دیگه ای .
خودمونم نه خانواده شهید هستیم ، نه جانباز و نه هیچ چیز خاص دیگه ای که به نحوی از یودن جمهوری اسلامی سودی عایدمون بشه .
پ.ن2 : هدف من از بالا اوردن این تاپیک بعد از یک سال بحث با خود ایجاد کننده موضوع بود تا اگر حاضره بیاد و مثل مرد از حرفایی که زده دفاع کنه نه فقط محلی باشه برای لایک جمع کردن :)
مسلم هست که الان با سواد ها بیشتر شدن ..من این رو نقض نکردم...البته اینم باید تحلیل کرد
نسبت جمعیتی رو باید مقایسه کنی 1
2 اینکه منظورت از باسواد چیه؟ مثلا الان همه جا دیگه دانشگاه آزاد داره...همه با هر وضعیتی دانشگاه میرن...حتی طرف با ریاضی منفی میره مهندس میشه!
دیگه چی بگم! بفهم دیگه منظورم رو!
اون موقع این داستانا نبود...اما اونایی که درس میخوندن یا دانشگاه میرفتن دیگه واقعا خوب بودن
از پدر یا مادرت سوال کنی جواب میدن.....60 70 سال قبل اگر کسی دانشگاه میرفت میگفتن مثلا اوه اوه..فلانی داره دانشگاه میره و خیلی خفن هست و این حرفا!
دیگه مثل الان نبود اوضاع!
بعدشم که گفتم.این همه دانشجو اون موقع...نمونش بابای خودم...دانشگاه ملی (شهید بهشتی الان) درس میخوند..میگفت خیلی همه چیز خوب بود و کلی امکانات بود و این حرفا.اینارو می خوای چطوری توجیه کنی؟ چرا این کار رو میکردن؟
بی سوادی موج نمیزده!!! کل حرف اینه!
اگرم بی سوادی موج میزده که ما چقدر بدبختیم که یه مشت بی سواد رفتن انقلاب کردن ما رو تو این اوضاع انداختن! (بهت بر نخوره ها این حرف! اما اینکه یه مشت بی سواد یه کاری بکنن از روی نادانیشون و همه رو دچار بدبختی کنن برا من خیلی غیر قابل تحمله!)
الان فکر می کنی اونایی که همه دانشجو شدن با سوادن؟! نه! درصد خیلی بالاییشون اصلا سواد ندارن!
مساله بعدی اینکه تو میگی زمان شاه اینجوری بوده...از کجا میدونی اگر به همین سالا میرسید شاه برنامه هایی که الان اجرا شده رو اجرا نمی کرد؟
برا این دلیلی داری که بگی؟

خلاصه اینکه اگر شاه هم بی عرضه بوده باشه و آمریکا اینجا همه کاره بوده به هر حال اینطوری که میگین همه ی پیشرفت ها الان بوده نبوده!.اون موقع هم خیلی خیلی پیشرفت کرد ایران ( چی گفتم :D )

Toobiii

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان ۲
شهر
تهران
مدال المپیاد
شیمی
دانشگاه
شهید بهشتی
رشته دانشگاه
پزشکی

آقای حقیقی,ینی شما الان میگی آمریکا هیچ تقصیری نداره?
نفع شخصی تو اون مثالی که زدید خیلی فرق میکنه با اینکه بگه بهت تو از هیچ راهی حق نداری تعمیر لپ تاپتو یاد بگیری,اگرم خواستی از یه راهی یاد بگیریش دایم سنگ جلو پات بندازه,این دیگه یه نفع شخصی عادی نیس,زورگوییه...
من نمیگم الان وضع خوب شده,اصلا هم حرفم طرفداری از این دولت و حکومت نیس,ولی میگم آمریکا هم دیگه شورشو از زورگویی درآورده...

tiberium

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی سمنان
شهر
سمنان
سال فارغ التحصیلی
1389
مدال المپیاد
المپیاد کامپیوتر
دانشگاه
صنعتی شریف
رشته دانشگاه
مهندسی فن آوری اطلاعات

به نقل از طـوبـــــــی :
آقای حقیقی,ینی شما الان میگی آمریکا هیچ تقصیری نداره?
نفع شخصی تو اون مثالی که زدید خیلی فرق میکنه با اینکه بگه بهت تو از هیچ راهی حق نداری تعمیر لپ تاپتو یاد بگیری,اگرم خواستی از یه راهی یاد بگیریش دایم سنگ جلو پات بندازه,این دیگه یه نفع شخصی عادی نیس,زورگوییه...
من نمیگم الان وضع خوب شده,اصلا هم حرفم طرفداری از این دولت و حکومت نیس,ولی میگم آمریکا هم دیگه شورشو از زورگویی درآورده...
بحث تقصیر نیست....دقیقا قدرت داره..هر کاری بخواد میتونه بکنه!
سیستم جهان رو اینه دیگه...کاریشم نمیشه کرد...قدرت داره. مسلم هست که اگر این فشار ها نبود وضع خیلی بهتر بود(نمیگم خیلی خوب بود! میگم از این خیلی بهتر بود!)....اما بحث من این بود که بقیه فکر کردن زمان شاه خیلی اونجوری بوده که ما وضعمون بد بوده و اینا در صورتی که اونطوری که فکر می کردن نبوده

در رابطه با اون مساله...ایران خودش میتونست خودش از پایه بره دنبال این علم...نه اینکه بگه تو هواپیمات رو بده بعد مثلا ما از روش کپی کنیم و این حرفا.
حالا شما اطلاع دارید که امریکا جلوی این کار رو هم میگرفت؟؟ فکر نمی کنم!
خود ایران اون موقع تو خیلی از زمینه ها فعالیت های علمی می کرد.....مطمئن باشید تحقیقات علمی رو هیچ جای جهان ممنوع نمی کنن و جلوشو نمیگیرن...(مگر به قصد بمب اینجور چیزا!)
چون پیشرفت علم هر کجا که باشه باعث بهبود وضع تو کل جهان میشه!
حالا اون دوست نوشتن مجبور بودیم کلی پول بفرستیم برا تعمیر یا اینکه اونا میومدن..خب همینه دیگه عزیز من! این ربطی به سیاست نداره!شما حتی از وسط یه کار هم بخوای ادامه بدی به اون فردی که کارو از اول انجام داده باید مبلغی چیزی بدی.... ایران ماشالله تاثیرات جالبی گذاشته رو ماها! این حق کپی اینا اصلا برامون اهمیت نداره!

tiberium

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی سمنان
شهر
سمنان
سال فارغ التحصیلی
1389
مدال المپیاد
المپیاد کامپیوتر
دانشگاه
صنعتی شریف
رشته دانشگاه
مهندسی فن آوری اطلاعات

به نقل از kahroba :
همین الان بعد 24 ساعت جوابتو دیدم آرمان جان!
فقط می خوام یه چیز بگم و دیگه هیچ! من دارم از مستندات تاریخی میگم...شما داری مستندات تاریخی رو کلا میبری زیر سوال و بر اساس مستندات خودتون که نمیدونم از کجا منشا میگیره صحبت میکنین! یه جوری هم میگین که من شک کردم که شما زمان شاه بودین! نه واقعا شما چند سالته؟!
آخه دوست من، مگه میشه مسایل تاریخی رو صرفاً با فکر کردن بهش و تحلیل های سرخود بررسی کرد؟!
مثل این می مونه که بگی قرارداد ترکمانچای به نفع ایران بوده...به این دلیل و به اون دلیل و ... بابا یه چیزایی ثبت شده تو تاریخ...نمیشه تاریخ رو عوض کرد...می دونم این چیزایی که داریم از گذشته ی ایران بزرگ می گیم ننگ آوره، ولی چه میشه کرد؟!دوره ای بوده و گذشته ولی حقیقته...!
شما میگی به همه چی شک کن و بهش فکر کن! قبول دارم ولی نه به مستندات مسلم تاریخی! شاید حوادثی هم تو تاریخ باشه که مدارک محکمی برای اثباتش نباشه...بله این جور مسایل رو باید بیشتر رو اصل وجودش شک کرد، ولی...
یه سوال ازت می پرسم و خداحافظ...ناراحت نشو از سوالم فقط می خوام از یه چیزی مطمئن شم...
سوال:واقعا از هرگونه پیشرفتی که ایران تو زمینه های مختلف می کنه، از صمیم قلب خوشحال می شی؟؟؟
نه بابا چرا ناراحت بشم.
بله خوشحال میشم! از صمیم قلب

AUGUST II_PRINCE OF SAMPA

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
ﻫﺎﺷﻤﯽ ﻧﮋﺍﺩ II
شهر
ﻣﺸﻬﺪ
علل عدم پیشرفت

من اطلاعاتم راجب تاریخ معاصر پایینه برا همین نظر نمیدمو تو بحث شرکت نمیکنم و ترجیح میدم بحثارو بخونم و البته از پستای آرمان بیشتر خوشم اومد چون یک دید همه جانبه رو دعوت میکرد که تو همه ی ضمینه ها این دید رو میپنسندم.
راستش یک جمله ی معروف هست که میگه تاریخ رو برنده ها مینویسن.
مسیله ای که هست داشتن دید صرف توی این بحث باعث میشه یکم از حجیتش کم کنه.
‏‎ ‎دید صرفا سیاه نمایی که از دوران پهلوی دارید و اینکه اونچه که ازش به عنوان تاریخو مستندات مسلم نام میبرید اونچه هست که بعد انقلاب نوشته شده و همچنین کتابایی که مجوز چاپ گرفتن نمیشه تاریخ مسلم همه جانبه و باید توش شک کرد،نه اینکه ردش کرد اما با آرمان موافقم که شک جاداره براش،مسلما اگه کتابای قبل انقلاب رو میخوندیم هم نمیتونستیم صحیح در مورد قبل انقلاب بحث کنیم و حالا که مستنداتمون به بعد انقلاب از خود انقلاب و نظامی که باش در مبارزه بود از درون انقلاب ختم میشه مستند مسلم تاریخی نیستو جای شک رو باقی میذاره.
دید دو طرفه و حقیقت محورانه خیلی بهتره،مثلا در مورد آتیلای هون(گفتم اطلاعات تاریخ معاصرم بالا نیست) اگه تاریخ رو بررسی کنید صرفا به شخصیتش حمله شده و فردی خونریزو وحشیو ... است در حالی که مستندی رو دیدم که با دید دوطرفه میگفت آتیلا مشخصه مثبتش این بود که بسیار خانواده دوست و میهن پرست بود که همین هم عامل اینکه تمایل داشت تا قبایل دیگرو نابود کنه تا قبیله ی خودش به قدرت برسه بود.
در مورد شاه هم قضیه همینه و سیاه نمایی صرف جای شک داره،دید آرمان رو ترجیح میدم بخاطر همین
با اینکه اطلاعات تاریخیم بالا نیست اما مثلا میگیم تکنیسین از خارج بوده،خب یک مسیله که هست ایرانی که قدمت مدرسه و دانشگاه درس آکادمیک درش تازه میرسه بابای خود شاه و اگه نبود که هنوز با مکتب میخاستیم پیش بریم چطور میتونست تکنیسینی به این سرعت پرورش بده و امور رو دست بگیره و غیره، یک پروسه ی آروم میطلبیده
یا اینکه اصلا به فکر پیشرفت نبودو از خودش هیچکاره بودو اینا خب یسری شواهد تاریخی از رایزنی های شاه هست پیرامون انرژی هسته اون زمان برای ایران،فرد دوراندیش و فکر پیشرفتی هم بوده و اینقد یکطرفه شخصیتش برسی نشه.
تا حد زیادی تو ی ایجاد پتانسیل و ضمینه سازی برای پیشرفت نقش داشت.
اگه قرار باشه با همون استدلال کهربا که در اول برای تاریخ ایران بود پیش بریم بنظرم
شروع تاریخ معاصر ایران ۵۷ نیس بلکه تقریبا باید اونو از پایان جاقار و ابتدای مشروطه در نظر گرفت

• شروع کننده موضوع

farshidGCD

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
-
سال فارغ التحصیلی
91
دانشگاه
MMU
رشته دانشگاه
IBM - ID

به نقل از NEO :
:-/

× NEO : هرجاییش رو مشکل داری تا ترجمه کنم !

بالا