• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

با مهاجران چگونه رفتار کنیم؟

ايا موافق با حضور و فعاليت مردم افغان مهاجر در ايران هستيد ؟

• رای‌دهندگان
    37

m0rvarid

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان مرکز طهران
شهر
تهران
مدال المپیاد
تا مهر نود و دو که اومدم تجربی، المپیاد ریاضی بودم
پاسخ : حضور افغان هاي مهاجر در ايران

ما تو مدرسه مون یه گروه داشتیم برای حمایت از بچه های افغان
قبلنا هر وقت تو گروهای مجازی مرتبطش جوینم میکردن سریع گروه رو ترک میکردم و واقعا هم ناراحت بودم از کمک بچه هامون
فکرم این بود که اول به بچه های خودمون برسن، بعد بقیه؛ یه عالمه از بچه های ایرانی تو تحصیلشون مشکل دارن، چراغی که به خونه رواست به مسجد حرومه؛ و ازین حرفا...
بعد شنیدم که این بچه ها باید پول بدن که ثبت نام شن بتونن درس بخونن
یکم فکرم تغییر کرده بود میگفتم اوکی اگه بقیه دارن تلاش میکنن هزینه ی تحصیل این بچه ها رو جور کنن، این پول بعدا از طریق آموزش پرورش به نفع بچه های خودمون استفاده میشه

بعد بیشتر که گذشت اصلا ذهنیتم راجع به ملیت و قومیت عوض شد
دیگه اصلا به این مرز ها اعتقاد ندارم
احتمالا اگه به مشهد سفر کرده باشید دیدید ایرانی هایی که ته چهرشون به افغان ها میخوره، اینا واضحا اختلاط ژنتیکی دارن ولی آیا میتونم مطمئن باشم که خودم اختلاط ژنی ندارم؟ یا با قومیتی به شدت مشکل داشته باشم، میتونم با اطمینان بگم اشتراکی نداریم؟
شاید این حرفا به نظرتون مهم نباشه ولی ما داریم یه عالمه ایراد به دولت وارد میکنیم در صورتی که حداقل فرهنگ و انسانیت رو نداریم
از دکتری که وظیفه ش نجات جون همه ی انسان هاست شنیدم: همه ی افغانی ها مریضی دارن حتی اگه خلافش ثابت شه!
همون جمعیت محدودی هم که میتونن مدرسه ثبت نام کنن خیلی وقتا از طرف معلم هاشون که وظیفه شون علم آموزیه مورد ظلم واقع میشن؛ حالا ما میگیم از همکلاسی هاشون نباید هیچ توقعی داشته باشیم؛ معلم چی؟

و متاسفانه باید بگم این ظلمی که از طرف معلم ها وارد میشه محدود به قشر افغان نیست
برای مثال بچه های یه سری از مناطق محروم بر خلاف مشتاق بودنشون به یادگیری به شدت ضعیفن، چون اکثر معلمایی که تو مناطق محروم مشغول به آموزش میشن هدفشون اینه که زود تر رسمی بشن و هیچ دلسوزی ای واسه ی بچه ها ندارن
حالا اینکه آموزش پرورش چقد از بودجه ی مملکت رو میبلعه و چقد ازین بودجه ناپدید میشه و بقیه ش صرف چی میشه بماند!

boodika

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
ناکجا
سال فارغ التحصیلی
1398
مدت هاي درازي از حضور افغان هاي مهاجر در ايران ميگذره
در حالي كه خيلي از ان ها از خيلي حقوق (مثل تحصيل و ..) هر انساني محرومند و خيلي ها مهاجر غيرقانوني هستند
از طرفي بخش عظيمي از كار هاي عمراني بزرگ با و حضور ان ها انجام شده.و اما از طرفي دولت سعي در بيرون راندن ان ها دارد
اما ايا شما فكر مي كنيد كه اين افغان هاي مهاجر بايد در ايران بمونن و از حقوقي مثل تحصيل كردن و... برخوردار بشن
يا بازور و اجبار به سرزمين خودشون برگردن ؟
ايا بودنشون در ايران فايده اي داشته براي ما يا نه ؟
خب بودن افغانستانی ها در ایران از نظر من هیچ مشکلی نداره و من شخصا با سیاست زیر فشار قرار دادن اونها خیلی مخالفم!مثل اینه شما به کشوری بخاطر جنگ و...مهاجرت کنی و بخاطر ملیتت تو مضیقه باشی و حتی بهت شناسنامه هم ندن چه برسه به امکانات دیگه!
من فکر میکنم باید یه اصلاح جدی تو این رفتار صورت بگیره! این رفتار ها که برخی تو سایت ها و..علیه افغانستانی ها میبینیم واقعا دور از انسانیته!
خب به طبع اگر به قشری تو جامعه بها داده نشه اون قشر از شکل صحیحش منحرف میشه وقتی بهشون کار درست داده نشه میرن دنبال کارایی مثل قاچاق یا معتاد و...ولی اگر بها داده بشه صددرصد اینطور نمیمونه وقتی چنین رفتاری باهاشون میشه نباید انتظار بازخورد خوبی هم داشته باشیم!
از طرفی بعضیا نگاه فاشیستی دارن بهشون که اونا مسبب دزدی ها و تجاوز و ....تو ایران هستن باید به این افراد گفت اولا بد و خوب همه جا هست بعدشم دلیل دومشم بالا ذکر کردم وقتی بهشون توجه نشه همین میشه...

fteh

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
خوزستان
سال فارغ التحصیلی
90
حضور افغان ها در ایران تولید ناخالص داخلی رو بالا میبره،غیر از اینه؟

اب نداریم برق نداریم کار نداریم پول نداریم که نشد دلیل...اگه راست میگن برن اون چینیایی که بنادر جنوب رو دارن کم کم به انحصار خودشون درمیارن (و صادرات نامرئی ای که قرار بود ما بریم چین انجام بدیم ولی خودشون اومدن ایران دارن انجام میدن ) رو بیرون کنن.جنس چینی وارد نکن.کارای زیادی برای حل مشکل آب، برق ،کار، میشه کرد...چسبیدن به افغان های بدبخت...تازه خیلی ناراحتن از غیر قانونی وارد شدنشون میتونن با دولت افغانستان پیمان نامه تنظیم کنن که ما یه چیزی میدیم شما کارگر بدین...مثلا ما مواد غذایی-سوخت-...میدیم و شما 10.000 تا کارگر بدین با حقوق مثلا ماهانه 100 هزار تومان(یا اصلا بدون مزد)
خیلی خوب میشد نمیشد؟

اره درسته از نظر هزینه ای هم به صرفه هست برای ما.مثلا من یادمه کلاس پنجم دبستان بودم آقا 20 ملیون گرفت کل خونه رو ساخت سفید کرد داد تحویل!اینقدر این جای پریزهای برق رو تمیز دراورده بود که خدایا...نمای خونه رو خیلی خوب درست کرده بود...عالی...فکر کن هر کی میومد مهمونی خونمون اولین کاری میکرد شماره شو میگرفت.دورریزشون واقعا کم بود.یادمه همون سال (89) اوضاع اقتصادی به لطف احمدی افتضاح شده بود
همه تعجب میکردن واقعا با 20 تومن چه جوری خونه تون رو ساختین؟؟؟( 1 ساله تموم کردن)

اما الاااان...ما دو ساله داریم یه خونه جدید میسازیم .هنوز تموم نشده.همشونم ایرانی هستن.دور ریز فراوان...کند کاری...ول میکنن بدون خبر میرن مسافرت...کثیف کاری...

اون افغان ها طلایی بودن...

مامانم برای خونه تکونی عید اورده بود یه سری چند تا خانوم افغان رو...تمیز کار کردن...دزدی نکردن...نفری 80 تومن هم بیشتر نگرفتن.
خیلیم خوب!حالا کارگر ایرانی...شیر اب رو اینقد باز میذارن داد مامانم در میاد...تا بتونن از تو اشپزخونه وسیله بلند میکنن...تازه با کمتر از 100 تومن هم کار نمیکنن!

آخرین ویرایش:

Leo

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
-
سال فارغ التحصیلی
1399
خب البته اینم در نظر داشته باشید که چون مهاجرت عمده افغان ها بدون برنامه ریزی قبلی صورت میگیره میتونه مشکلاتی هم برای ما و هم برای خودشون به وجود بیاره.

mercedeh__

کاربر نیمه‌فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان حضرت زینب
شهر
شهر ری
سال فارغ التحصیلی
1403
پاسخ : اتباع افغانی

اگه دقت کنید زیر نام کاربری من نوشته شهرری
به جرات میتونم بگم شهرری یکی از پرجمعیت ترین جاهای ایران از لحاظ اتباع افغانیه
همسایه ما افغانیه...بنده خدا جلو در خونشون ماشین میذاره بهش فحش میدن...طوری باهاش برخورد میکنن انگار مجرمی چیزیه
جدا از این بار ها دیدم که از افغانی ها سو استفاده های مختلف شده و اصلا نیروی انتظامی به شکایتشون رسیدگی نکرده
تو بعضی استخر ها و باشگاه های بدنسازی هم که اصلا افغانی ها رو راه نمیدن
ببخشیدا ولی واقعا نژادپرست هستیم و خودمون رو مطلقا برتر از اونا میدونیم درحالی که همیشه از افغانیا احترام بیشتری دیدم تا هموطنام
کاملا درسته من هم شهرری زندگی میکنم و یه دوست افغانی داشتم و دارم .واقعا وضعیت مالیشون خوب نیست در صورتی که خیلی آدمای با ایمان و خوبی هم هستن البته بین اتباع افغانی نمیشه گفت همه ی اونا خوب هستن ادمای قاچاقچی و خلافکار هم دارن.

موازی

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
سمپاد شیراز
شهر
شیراز
سال فارغ التحصیلی
93
دانشگاه
RWTH
رشته دانشگاه
مهندسی برق
اتفاقات اخیری که برای ایران افتاده باعث شده ایران از افغانستان و عراق نسبت به زمانی که این تاپیک زده شده حتی پایین تر بیاد(درآمد سالانه عراق از ایران بیشتره و این دو کشور مرزهاشونو به ایران بستن به خاطر کرونا)
دنیا خیلی کوچیکتر از این حرفاس. متاسفم واقعا.

بابونه.

ماهی پیشی‌خوار
نام مرکز سمپاد
تنگ ماهی
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1401
کلا اتباع افغانستانی افراد خیلی خونگرم و بشدت مهربونی بودن
اگه بخام چندتا مورد استثنا رو فاکتور بگیرم واقعا احترام زیادی به فرد مقابلشون در تمامی رفتارشون حتی کلامشون میزاشتن و بهترین چیزی رو که میتوستن به فرد مقابل بدن میدادن از لحاظ دینی هم از خیلی مسلمون نما معتقدترن
ملاقات با این ادما حال آدمو خوب میکنه اگه نمونه بدی ازشون دیدیم نزاریم به حساب همشون:)

شاید بهتر بود تاپیک دوباره بیاد بالا:-"

آخرین ویرایش:

صوراسرافيل

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
علامه حلى
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
0000
من خودم به شدت مخالف حضور این افراد تو کشورمونم ، میگم سرمایه کشور داره به باد میره تا وقتی اینا تو این کشورن !
کشورهای بزرگ مهاجر پذیر رو در نظر بگیرین ، کانادا ، استرالیا و ...
این کشورها برای اینکه اجازه اقامت بدن از هفت خان رستم ردت میکنن و ساده ترین راه اقامت گرفتن هم یه سرمایه گذاری چندصد هزار دلاری توی اون کشوره ! خب این نوع مهاجر پذیری خیلی خیلی مفیده ! با پولی که از سرمایه گذاری یک نفر به جیب میزنن میتونن برای چند نفر از جوونای خودشون کار و امکانات فراهم کنن ، از طرف دیگه به کسانی که از نظر علمی سطح بالایی دارن هم به راحتی اقامت میدن چون میدونن استفاده از علم این افراد برای کشور خودشون و پیشرفتشون خیلی لازمه !
شاید بالا آوردن این تاپیک برای عنوان این نکته خالی از فایده نباشه که در واقع ایران بی اندازه نیازمند اون نیروی کار افغان و عراقیه.در ایران کارگری که حاضر به کار ساختمانی باشه خیلی کم داریم(خیلی کسی تن نمیده) و در واقع اون افغان ها بسیار برای حفظ نیروی کار کشور لازمن.

s@rah

:-"
نام مرکز سمپاد
فرزانگان ۴
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1405
این واقعا رفتار خیلی زشتیه که با افغان ها حرف نزنیم و مسخرشون کنیم. حتی بعضیا میخوان به هم فحش بدن میگن افغانی :|
فرقی نمیکنه از چه نژادی باشیم، همه آدمیم و نژادپرستی خیلی چیز مزخرفیه .-.

A M I N

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
BHT
شهر
LNG
سال فارغ التحصیلی
1397
دانشگاه
SBU
رشته دانشگاه
ARC
بچه ها افغان غلطه افغانستانی
در واقع جفتشون درستن و اون لفظی که توی ایران به شکل عامیانه (حتی برای تمسخر) میگن، افغانیه که ندیدم خودشون اینو بگن.

Sety

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
اسلامشهر
سال فارغ التحصیلی
1405
واقعا سوال درستی نیست..
یعنی چی با مهاجر چجوری رفتار کنیم؟مهاجر مگه چشه؟
باید مثله یه انسان رفتار کنیم اگه غیر از این باشه باید دنبال مشکل تو خودمون بگردیم نه مهاجر:/

علی.

لنگر انداخته ⚓⚓⚓⚓⚓
نام مرکز سمپاد
شهید اژه ای ۱
شهر
اصفهان
سال فارغ التحصیلی
1401
از اون جایی که تاپیک رفته سمت نژادپرستی و رفتار عمومی و اینا اضافه می کنم که دبستان که بودم چند تا هم کلاسی افغانی داشتیم
اولای سال اول عادی نبود برامون ولی بعدش تا آخر سال ششم واقعا برامون با بقیه هیچ فرقی نداشتن (فوتبالشونم خوب بود. البته فوتبال همه خوب بود به جز ۳ ۴ نفر :)))

به نظرم همون بحثای اقتصادی که تو تاپیک بود خیلی بهتر بود (البته من خودم هیچ نظری تو این زمینه نمی تونم بدم)

نام مرکز سمپاد
فرزانگان ۲
شهر
کرج
سال فارغ التحصیلی
1401
مدال المپیاد
Physics
دانشگاه
SUT
رشته دانشگاه
Physics

میگ میگ

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
تبریز
سال فارغ التحصیلی
1398
با هم‌وطنای خودمون عالی رفتار کردیم مونده فقط غریبه‌ها:|

saba.hjm

Olmazsa alışırız(:
نام مرکز سمپاد
فزرانگان
شهر
سراب
سال فارغ التحصیلی
1400
هرچه برای خود میپسندین در کشوری غریبه برای انها نیز بپسندید در ایران

حالا معایب و مزایا و ایناشو کاری ندارم که اومدنشون باعث چیا میشه چون اطلاعاتی ندارم نظر نمیدم در این باره ولی خب هیچ انسانی حقش نیست همینطوری الکی الکی باهاش بد برخورد کرد

zeynabgol

به گِلِ انجمن نِشَسته
نام مرکز سمپاد
فرزانگان یک
شهر
مشهد
سال فارغ التحصیلی
1404
خب مثل آدمیزاد دیگه:)

همون طوری که اگه یه روز خودتون مهاجرت کردین دوست دارین باهاتون رفتار بشه

Hami J

کاربر فوق‌فعال
کنکوری 1403
نام مرکز سمپاد
علامه حلی یک
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1403
مدال المپیاد
برنز نجوم
اون انسان به هر دلیلی مجبور شده کشورش رو (که ازش راضی نبوده یا شرایط مناسبی نداشته) رو ترک کنه و به یه کشور دیگه بیاد. همین بحث خودش باعث ضربه روحی هست. حالا ما بیایم با نژادپرستی هامون که به نظر من بدترین رفتار ممکن با یک انسان دیگه هست آسیب بیشتری به اون فرد بزنیم ؟ :|:|:| مریضیه واقعا
خود اون کسی که اینجوری با اتباع خارجی نه فقط افغان های عزیز اینجوری رفتار میکنه اگه با خودش همین رفتار رو میکردن باز نمیومد ادامه بده رفتارشو.
نژادپرستی به دور از انسانیته...هیچ ربطی به دین و مذهب هم نداره...چیزی که غلطه غلطه و باید باهاش مقابله بشه

f.hn

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
بیرجند
سال فارغ التحصیلی
1399
دانشگاه
شهید بهشتی
رشته دانشگاه
زمین شناسی
خب تو استان ما به نسبت مهاجرای افغانستانی زیادن
از لحاظ آمار اشتغال به نسبت وضعیت خوبی دارن( اگر یکیشون دنبال کار باشه میتونه کاری پیدا کنه و از این بابت مشکلی نیست؛ جدا از این بحث که حالا چه کاری باشه)
اما از لحاظ بهداشت جوری که من شنیدم بعضا اوضاع مناسبی ندارن... خب این تاثیر منفیش روی تمام جامعه و خود ایرانی ها هم هست و باید فکری به حالش کرد
از لحاظ تحصیلی هم ( شاید بخاطر اینکه جزو قشر ضعیف جامعه هستن) چندان اهمیتی بهشون داده نمیشه و شاید خیلی از استعداد ها به همین خاطر هدر برن
+ به نظرم برخوردمون نباید باهاشون توهین آمیز یا توام با حقارت یا همچین چیزی باشه؛ اما به هر حال مهاجرن هستن و اصالتا ایرانی نیستن، نباید چشممون رو روی تمام اینها ببندیم و مثل تمام مردم بهشون نگاه کنیم؛ باید با آگاهی از اینکه این مردم یک سری تفاوت هایی با ما دارن( در زبان، بعضا فرهنگ، آداب و رسوم، عادات و...) بهشون احترام بذاریم و اونارو بپذیریم.
در ضمن دلسوزی هم اصلا درست نیست؛ خودشون هم از این کار ناراحت میشن

بالا