• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

زیست شناسی سلولی و مولکولی

• شروع کننده موضوع

مهرناز

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
NeYshaBerliN
دانشگاه
تهران
رشته دانشگاه
داروسازی
سلام....خوب همونطور که همه میدونن این تاپیک هم در جهت تحقق آرمانهای اطلاعیه ایه که میبینید :D
در این تاپیک قراره در مورد زیست شناسی سلولی بحث کنیم...یعنی یه سری اطلاعات توسط من ;;)در اختیار شما قرار داده میشه و شما هم لطف میکنین اطلاعات بیشتری که دارین رو با ما share میکنین...
از اونجایی که من خودم همزمان دارم میخونم و از هیچکدوم از شماها بیشتر نمیدونم ممکنه در حین خوندن سوالاتی هم واسه خودم پیش بیاد که اونا رو هم میذارم...شماهم اگه سوالی داشتید بذارید ...
کتابی که ازش استفاده میکنیم کتاب زیست شناسی سلولی بروس آلبرتس (و همکاران :D)هست که منبع اطلاعاتمونه....البته من خودم ممکنه اطلاعاتی رو از کتابهای دیگه هم اینجا بذارم که خودم خوندم و به نظرم جالب بوده البته در همین رابطه....
از اونجایی که زیست شناسی سلولی مبحث بسیار گسترده ای میباشه ما از DNA و کروموزوم ها شروع میکنیم تا ژنتیک سلولی...
یعنی هدف اصلی الان اینه ،بعد انشاءا... اگه عمری باقی بود به باقی مباحث زیست سلولی هم میپردازیم....
در پست بعد یه مقدمه در مورد همین مبحث میگیم و شروع میکنیم ...
با تشکر

• شروع کننده موضوع

مهرناز

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
NeYshaBerliN
دانشگاه
تهران
رشته دانشگاه
داروسازی
پاسخ : زیست شناسی سلولی

ژن-DNA
همونطور که همه میدونیم درون سلول باید یه چیزی وجود داشته باشه که دستور بده به سایر اجزای سلول و اونا این دستورات رو اجرا کنن و بر نحوه ی اجرا نظارت داشته باشه و...
دانشمندا هم اومدن اسم این چیز رو گذاشتن ژن و یک سری ویژگی هارو برای این ژن در نظر گرفتن ،برای مثال :
- گفتن که ژن ها باید درون خودشون یه سری اطلاعات داشته باشن تا بتونن بر اساس این اطلاعات دستور ساخت یا انجام اعمالی که در سلول انجام میشه رو بدن .
-یا مثلا" اینکه ژن ها پایدارند و چیزی نمیتونه ماهیت اون هارو تغییر بده (به جز یه مورد خاص که جهش نام داره و بعدا" مفصل در موردش توضیح داده میشه)!
در سال 1920 بود که دانشمندان به این نتیجه رسیده بودن که ژن ها بر روی کروموزوم ها قرار داره و از اونجایی که کروموزوم ها از DNA+پروتئین تشکیل شدن دو حالت بیشتر برای ماده ی سازنده ژن وجود نداشت .
اینکه یا ژن ها پروتئینی اند یا از جنس DNA!
دانشمندا خصوصیاتی رو که برای ژن در نظر گرفته بودن رو با خواص مولکولی پروتئین و DNA مقایسه کردند :
میدونیم که پروتئین ها از 20 نوع اسید آمینه تشکیل شدن و ترتیب قرار گرفتن این 20 نوع اسید آمینه میتونه تنوع و ویژگی های متفاوتی رو به پروتئین ها بده و DNA از 4 نوع نوکلئوتید تشکیل شده که قاعدتا" تنوع و ویژگی های کمتری نسبت به پروتئین دارن ...
با توجه به این ویژگی ها دانشمندان پذیرفته بودند که پروتئین ها ماده ی ژنتیک هستند!
و اما چه شد که DNA به عنوان ماده ی ژنتیک پذیرفته شد؟!
در سال 1928 یک پزشک بریتانیایی به نام فردریک گریفیت...
پ.ن1:ادامه در پست بعد... :D
پ.ن2:این مبحث ها تخصصی تر میشه این فقط یه مقدمه بود.

• شروع کننده موضوع

مهرناز

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
NeYshaBerliN
دانشگاه
تهران
رشته دانشگاه
داروسازی

چی شد که DNA شد ماده ی ژنتیک ؟
در ادامه ی اظهارات بالا...
گفتیم یک پزشک بریتانیایی(انگلیسی ) که روی باکتری پنوموکوکوس آزمایش میکرد به یه چیزهای جالبی رسید...
اون زمون ها که هنوز آنتی بیوتیک وجود نداشت این باکتری یه عامل کشنده بود (تا اونجایی که من اطلاع دارم عامل بیماری سینه پهلو بوده :D)!
وقتی این باکتری رو در محیط آزمایشگاه کشت میدن به دو سویه تبدیل میشه :
یک سویه ی صاف(S/کپسول دار):که کشنده بوده و وقتی به موشها تزریق شد همگی مبتلا به پنومونی شدن و در نهایت مردن...اما وقتی این باکتری ها با حرارت کشته شدن دیگه تزریقشون موش ها رو نکشت.
یک سویه ی زبر (R/بدون کپسول):که غیر بیماری زا بود و چه زنده و چه مرده ی اون زمانی که به موش ها تزریق شد هیچکدوم رو نکشت !
اما وقتی سویه ی صاف کشته شده با حرارت + سویه ی زبر زنده به موش ها تزریق شد اکثر موش ها مردند و از توی خونشون سویه ی صاف کشندهیافت شد !!!
===>به این نتیجه رسیدند که : یک ماده ی شیمیایی "عامل تغییر دهنده"از سویه ی صاف کشته شده با حرارت به سویه ی زیر زنده منتقل شده و ترانسفورماسیونرخ داده .
ترانسفورماسیون : تغییر ژنتیک دائمی که در طی آن ویژگی های سلول های مرده ی یک سویه به سلول های زنده ی دیگر منتقل می شود.
بعد از این مسئله عده ای در صدد براومدن که این ماده ی شیمیایی رو پیدا کنن :
برای مثال : اومدن سلول های S کشنده رو تخریب کردن و بعد محتویاتش رو به چند قسمت (پروتئین ها ،نوکلئیک اسیدها (DNA,RNA)،لیپیدها ،پلی ساکارید ها)تقسیم کردن تا بررسی کنن که کدومشون می تونه سلول های زند ه ی R رو به سلول های S تبدیل کنه .در آزمایشی که روی پروتئین ها و لیپیدها و پلی ساکارید ها انجام شده ترانسفورماسیون رخ نداده ولی در آزمایشی که روی DNA انجام دادن ترانسفورماسیون رخ داده!
در اینجاعده ای از دانشمندا بر این دو اساس نتیجه گرفتن که ماده ی ژنتیک DNA میباشه :
1-آنزیم هایی که پروتئین و RNA رو تخریب میکنه بر ماده ی تغییر شکل دهنده تاثیری ندارن
2-آنزیم هایی که DNA رو هضم می کنن این توانایی رو غیر فعال می کنن!
اما...باز هم عده ای از دانشمندان متقاعد نشدن و عقیده داشتن که در طی تلخیص پروتئین یه آلودگی جزئی پیدا کرده واسه همین R به S تبدیل شده ...یا اینکه عصاره حاوی موتاژن بوده که ماده ی ژنتیکی باکتری رو تغییر داده!
و اما یه آزمایش دیگه باعث شد که همه مطئن شن که DNA ماده ی ژنتیکه:
یه ویروسی وجود داره اسمش T2 که از DNA+پروتئین تشکیل شده .این ویروس باکتری رو تخریب میکنه و شبیه سرنگ مولکولیه ،این ویروس مواد ژنتیکیش رو به داخل سلول میزبان تزریق می کنه و قسمت سرش خالی و خارج از باکتری باقی میمونه.این ژن ها که وارد باکتری میشه قسمت های دیگه ی ویروس رو میشازه و سلول پر از ویروس میشه و سرانجام میترکه....
حالا آلفرد هرشی و مارتا چیس چیکار کردن؟
اینا اومدن پروتئین یه تعداد از ویروس ها رو با ایزوتوپ رادیواکتیو گوگرد و نوکلئیک اسیدهای تعدادی دیگر رو با ایزوتوپ رادیو اکتیو فسفر نشاندار کردن.بعد ویروس ها به باکتری ها حمله کردن (به همون روشی که در بالا گفته شد) بعد با استفاده از دستگاه waring قسمت سر ویروس که چسبیده باکتری رو جدا کردن و نمونه رو ساتریفیوژ کردن :
"در اینجا چون باکتری های آلوده سنگین هستند باید در ته لوله باشن و چون قسمت سر باکتری سبکتره باید رو باشه"
== > در قسمت پایین لوله DNA رادیواکتیو ردیابی و یافت شد و در قسمت بالا پروتئین رادیواکتیو ...پس نتیجه میگیریم که ویروس DNA خودش رو وارد سلول میزبان میکنه!
پس ماده ی ژنتیک همون DNA ِ !
پ.ن:با توجه به استقبال بسیار زیاد شما در مبحث بعدی به ساختار DNA میپردازیم! :-"

• لایک
امتیازات: HHH

Weeping Angel

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
تهران

به نقل از Dr.Stansfield :
چی شد که DNA شد ماده ی ژنتیک ؟
در ادامه ی اظهارات بالا...
گفتیم یک پزشک بریتانیایی(انگلیسی ) که روی باکتری پنوموکوکوس آزمایش میکرد به یه چیزهای جالبی رسید...
اون زمون ها که هنوز آنتی بیوتیک وجود نداشت این باکتری یه عامل کشنده بود (تا اونجایی که من اطلاع دارم عامل بیماری سینه پهلو بوده :D)!
وقتی این باکتری رو در محیط آزمایشگاه کشت میدن به دو سویه تبدیل میشه :
یک سویه ی صاف(S/کپسول دار):که کشنده بوده و وقتی به موشها تزریق شد همگی مبتلا به پنومونی شدن و در نهایت مردن...اما وقتی این باکتری ها با حرارت کشته شدن دیگه تزریقشون موش ها رو نکشت.
یک سویه ی زبر (R/بدون کپسول):که غیر بیماری زا بود و چه زنده و چه مرده ی اون زمانی که به موش ها تزریق شد هیچکدوم رو نکشت !
اما وقتی سویه ی صاف کشته شده با حرارت + سویه ی زبر زنده به موش ها تزریق شد اکثر موش ها مردند و از توی خونشون سویه ی صاف کشندهیافت شد !!!
===>به این نتیجه رسیدند که : یک ماده ی شیمیایی "عامل تغییر دهنده"از سویه ی صاف کشته شده با حرارت به سویه ی زیر زنده منتقل شده و ترانسفورماسیونرخ داده .
ترانسفورماسیون : تغییر ژنتیک دائمی که در طی آن ویژگی های سلول های مرده ی یک سویه به سلول های زنده ی دیگر منتقل می شود.
بعد از این مسئله عده ای در صدد براومدن که این ماده ی شیمیایی رو پیدا کنن :
برای مثال : اومدن سلول های S کشنده رو تخریب کردن و بعد محتویاتش رو به چند قسمت (پروتئین ها ،نوکلئیک اسیدها (DNA,RNA)،لیپیدها ،پلی ساکارید ها)تقسیم کردن تا بررسی کنن که کدومشون می تونه سلول های زند ه ی R رو به سلول های S تبدیل کنه .در آزمایشی که روی پروتئین ها و لیپیدها و پلی ساکارید ها انجام شده ترانسفورماسیون رخ داده .
در اینجاعده ای از دانشمندا بر این دو اساس نتیجه گرفتن که ماده ی ژنتیک DNA میباشه :
1-آنزیم هایی که پروتئین و RNA رو تخریب میکنه بر ماده ی تغییر شکل دهنده تاثیری ندارن
2-آنزیم هایی که DNA رو هضم می کنن این توانایی رو غیر فعال می کنن!
اما...باز هم عده ای از دانشمندان متقاعد نشدن و عقیده داشتن که در طی تلخیص پروتئین یه آلودگی جزئی پیدا کرده واسه همین R به S تبدیل شده ...یا اینکه عصاره حاوی موتاژن بوده که ماده ی ژنتیکی باکتری رو تغییر داده!
و اما یه آزمایش دیگه باعث شد که همه مطئن شن که DNA ماده ی ژنتیکه:
یه ویروسی وجود داره اسمش T2 که از DNA+پروتئین تشکیل شده .این ویروس باکتری رو تخریب میکنه و شبیه سرنگ مولکولیه ،این ویروس مواد ژنتیکیش رو به داخل سلول میزبان تزریق می کنه و قسمت سرش خالی و خارج از باکتری باقی میمونه.این ژن ها که وارد باکتری میشه قسمت های دیگه ی ویروس رو میشازه و سلول پر از ویروس میشه و سرانجام میترکه....
حالا آلفرد هرشی و مارتا چیس چیکار کردن؟
اینا اومدن پروتئین یه تعداد از ویروس ها رو با ایزوتوپ رادیواکتیو گوگرد و نوکلئیک اسیدهای تعدادی دیگر رو با ایزوتوپ رادیو اکتیو فسفر نشاندار کردن.بعد ویروس ها به باکتری ها حمله کردن (به همون روشی که در بالا گفته شد) بعد با استفاده از دستگاه waring قسمت سر ویروس که چسبیده باکتری رو جدا کردن و نمونه رو ساتریفیوژ کردن :
"در اینجا چون باکتری های آلوده سنگین هستند باید در ته لوله باشن و چون قسمت سر باکتری سبکتره باید رو باشه"
== > در قسمت پایین لوله DNA رادیواکتیو ردیابی و یافت شد و در قسمت بالا پروتئین رادیواکتیو ...پس نتیجه میگیریم که ویروس DNA خودش رو وارد سلول میزبان میکنه!
پس ماده ی ژنتیک همون DNA ِ !
پ.ن:با توجه به استقبال بسیار زیاد شما در مبحث بعدی به ساختار DNA میپردازیم! :-"

1)اون باکتریه اسمش استرپتوکوکوس نومونیا است
2)قسمت بنفش غلطه
این آزمایش (بنفش) رو Avery انجام داد و روی DNA ، RNA و پروتئین کار کرد قبل از اون می دونستن که ماده ی وراثتی نمی تونه لیپید و کربو هیدرات باشه (کمپل)

• شروع کننده موضوع

مهرناز

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
NeYshaBerliN
دانشگاه
تهران
رشته دانشگاه
داروسازی

به نقل از stewie_griffin :
1)اون باکتریه اسمش استرپتوکوکوس نومونیا است
2)قسمت بنفش غلطه
این آزمایش (بنفش) رو Avery انجام داد و روی DNA ، RNA و پروتئین کار کرد قبل از اون می دونستن که ماده ی وراثتی نمی تونه لیپید و کربو هیدرات باشه (کمپل)
1-منبع من سولومونه ...جلد دو صفحه ی 274 نوشته پنوموکوکوس و در زیست شناسی سلولی آلبرتس هم گفته استرپتوکوک پنومونیا...شاید اینم یه اسم دیگشه :-?
2-در این مورد بسیار ممنون اشتباه تایپی بود در واقع من یه تیکرو جا انداختم ....یعنی یه جمله ... بعد فعل جمله ی جا انداخته شده رو گذاشته بودم واسه فعل این جمله !درست شد...
آوری رو هم ننوشتم که خیلی اسم دانشمند و اینا نیاورده باشم!و اینکه تو سولومون نوشته اونا روی کربوهیدرات و لیپید هم آزمایش کردن ولی ترانسفورماسیون رخ نداده!
ممنون

Weeping Angel

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
تهران

1-منبع من سولومونه ...جلد دو صفحه ی 274 نوشته پنوموکوکوس و در زیست شناسی سلولی آلبرتس هم گفته استرپتوکوک پنومونیا...شاید اینم یه اسم دیگشه :-?
2-در این مورد بسیار ممنون اشتباه تایپی بود در واقع من یه تیکرو جا انداختم ....یعنی یه جمله ... بعد فعل جمله ی جا انداخته شده رو گذاشته بودم واسه فعل این جمله !درست شد...
آوری رو هم ننوشتم که خیلی اسم دانشمند و اینا نیاورده باشم!و اینکه تو سولومون نوشته اونا روی کربوهیدرات و لیپید هم آزمایش کردن ولی ترانسفورماسیون رخ نداده!
ممنون

می نویسن پنومونیا می خونن نومونیا (پ تلفظ نمیشه)
نومونیا کوکوس داریم ولی نومو کوکوس نداریم (احتمالاَ IAE ش رو ندیدی)

• شروع کننده موضوع

مهرناز

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
NeYshaBerliN
دانشگاه
تهران
رشته دانشگاه
داروسازی

می نویسن پنومونیا می خونن نومونیا (پ تلفظ نمیشه)
نومونیا کوکوس داریم ولی نومو کوکوس نداریم (احتمالاَ IAE ش رو ندیدی)
نه انگلیسی نیست فارسیه تو فارسیشم پ داره ..(اینا عواقب خوبه ترجمه ی خوبه واسه خواننده ی بیسواد(خودم :D))شرمنده من انگلیسیشو جایی ندیدم :D :D
اگه میشه بذارین اسم کامل انگلیسیشو :)

Weeping Angel

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
تهران

نه انگلیسی نیست فارسیه تو فارسیشم پ داره ..(اینا عواقب خوبه ترجمه ی خوبه واسه خواننده ی بیسواد(خودم :D))شرمنده من انگلیسیشو جایی ندیدم :D :D
اگه میشه بذارین اسم کامل انگلیسیشو :)

احتمالاَ یا کتابت قدیمیه یا ترجمش افتضاحه منم یه کتاب دارم مال عهد بوقه سودومانوس رو نوشته پسودومانوس
streptococcus pneumoniae یا pneumoniae coccus

• شروع کننده موضوع

مهرناز

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
NeYshaBerliN
دانشگاه
تهران
رشته دانشگاه
داروسازی

احتمالاَ یا کتابت قدیمیه یا ترجمش افتضاحه منم یه کتاب دارم مال عهد بوقه سودومانوس رو نوشته پسودومانوس
streptococcus pneumoniae یا pneumoniae coccus
ممنون بابت اسمش!
این همون یارو دیپلوکوکوس نومونیا عامل ذات الریه نیست؟! :-s
کتابم که جدیده نمیدونم والا! :(

Weeping Angel

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
تهران

ممنون بابت اسمش!
این همون یارو دیپلوکوکوس نومونیا عامل ذات الریه نیست؟! :-s
کتابم که جدیده نمیدونم والا! :(

همونه پس صد در صد ترجمش افتضاحه. مال خانه ی زیست شناسیه؟

• شروع کننده موضوع

مهرناز

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
NeYshaBerliN
دانشگاه
تهران
رشته دانشگاه
داروسازی

همونه پس صد در صد ترجمش افتضاحه. مال خانه ی زیست شناسیه؟
آره آره! :D

Weeping Angel

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
تهران

ازش بعیده من یه کتاب سنگین ترجمشو از خانه ی زیست شناسی دارم خیلی خوبه ترجمه کمپلش هم بد نیست.

• شروع کننده موضوع

مهرناز

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
NeYshaBerliN
دانشگاه
تهران
رشته دانشگاه
داروسازی

ازش بعیده من یه کتاب سنگین ترجمشو از خانه ی زیست شناسی دارم خیلی خوبه ترجمه کمپلش هم بد نیست.
این سولومونیم که من دارم ترجمش خیلی خوبه یعنی من خوب میفهمم خیلی خوب توضیح داده...عالی توضیح داده ولی نمیدونم چرا اینو اینجوری نوشته تازه لاتینشو هم پایینش ننوشته!
بیخیال اسپم بارون! X_X

august

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
شهید هاشمی نژاد 2
شهر
مشهد
ﭘﺎﺳﺦ : ﺯﯾﺴﺖ ﺷﻨﺎﺳﯽ ﺳﻠﻮﻟﯽ

دوستان خیلی عالی بود راستی اگه میخای برات پی دی اف آلبرتو زبان اصلی برات بفرسم?

• شروع کننده موضوع

مهرناز

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
NeYshaBerliN
دانشگاه
تهران
رشته دانشگاه
داروسازی

به نقل از August_prince of sampadia :
دوستان خیلی عالی بود راستی اگه میخای برات پی دی اف آلبرتو زبان اصلی برات بفرسم?
ما تو همون فارسیش موندیم... :D
بذار توی منابع المپیاد زیست انجمن المپیاد زیست...شاید لازم بچه های اونور بشه :-"
با تشکر...
راستی هر کس میتونه اینو ادامه بده ...حیفه ها :(

محمد1

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
کاشان

نظرتون برا كتاب زيست البرت يه؟
بدرد من مي خوره؟
اوليم B-)

• لایک
امتیازات: arana

N!na

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبيرستان فرزانگان
شهر
تهران
مدال المپیاد
منم بايد بنويسم "فعلا قبولي در مرحله 2 پانزدهمين دوره ي المپياد زيست شناسي"‌ ؟!

به نقل از ZAKOO :
بدرد من مي خوره؟
اوليم B-)
كتاب خوبيه!

• شروع کننده موضوع

مهرناز

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
NeYshaBerliN
دانشگاه
تهران
رشته دانشگاه
داروسازی

به نقل از ZAKOO :
بدرد من مي خوره؟
اوليم B-)
آلبرتس کتاب خوبیه...ساده و در عین حال کامله...برا بچه های اول خیلی عالیه

absolute

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
farzanegan esfarayen
شهر
bojnord-esfarayen
مدال المپیاد
olampiyad adabi marhale av val
دانشگاه
server cloud not found!!!
رشته دانشگاه
server cloud not found!!!

من نمیتونم کتاب تخصصی نخونم کنکورم دارم چیکا کنم [-( [-( [-(

Weeping Angel

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
تهران

به نقل از absolute :
من نمیتونم کتاب تخصصی نخونم کنکورم دارم چیکا کنم [-( [-( [-(
مجبوری کتاب درسیو با تمام اغلاطش بخونی و بلد باشی.

بالا