• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

انسان

• شروع کننده موضوع

AHMADREZA

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهیدبهشتی کاشان
شهر
کاشان
دانشگاه
صنعتی امیرکبیر
رشته دانشگاه
مهندسی صنایع
داشتم یه سری فایلی رو که داشتم توش می چرخیدم یه چیزی دیدم با این موضوع:
هر نظریه پرداز،برداشتی از ماهیت انسان دارد که به تعدادی پرسش بنیادی می پردازد ،موضوعاتی که بر اصل آنچه منظور از انسان بودن است تمرکز دارد
یکی از این نظریات که من می خوندم بر 6 سوال یا محور استوار بود یکی از این محور ها این سوال هست که در ذیل میارم می خوام ببینم نظر افرادی توی سن و سال ما چیه:
به انسان می توان خوشبین بود و او را ذاتا خوب دانست یا باید به ذات انسان بدبین بود؟واو راتحت نظارت قرار داد؟

fatima !!!!!

کاربر فوق‌حرفه‌ای
پاسخ : انسان

از دیدگاه من انسان موجودی است با ذات خوب ولی در طی زندگی و افراد اطراف فرد امکان آن وجود دارد که ذات فرد تغییر کند و به موجودی با ذات بد و نیازمند به نظارت تبدیل شود .

Pedram.fe

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهيد بهشتي
شهر
نیو نیشابور سیتی
رشته دانشگاه
مهندسی عمران

به انسان باید خوشبین بود
به نظر من درواقع یه انسان که متولد میشه ذاتی کاملا خوب داره
این شرایط هست که باعث میشه به یه فرد بد تبدیل بشه

parnian.d

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزنگان1 بندرعبّاس
دانشگاه
تهران
رشته دانشگاه
داروسازی

سوال سختیه.
"اعتماد یه حسه ولی بی اعتمادی یه شناخته"
فقط میتونم این جمله رو تعمیم بدم به بدبینی و خوش بینی.
من از ذات انسان چیز بدی ندیدم که بخوام بهش بدبین باشم. اصلا" پیداش نکردم که بخوام چیزی ازش ببینم...
اما حس خوبی بهش دارم.
چیزی که ما باهاش در ارتباطیم ذات انسان نیست. همین جواب دادن به این سوال رو سخت میکنه.

• شروع کننده موضوع

AHMADREZA

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهیدبهشتی کاشان
شهر
کاشان
دانشگاه
صنعتی امیرکبیر
رشته دانشگاه
مهندسی صنایع

به نقل از ParNiaN.D :
سوال سختیه.
"اعتماد یه حسه ولی بی اعتمادی یه شناخته"
فقط میتونم این جمله رو تعمیم بدم به بدبینی و خوش بینی.
من از ذات انسان چیز بدی ندیدم که بخوام بهش بدبین باشم. اصلا" پیداش نکردم که بخوام چیزی ازش ببینم...
اما حس خوبی بهش دارم.
چیزی که ما باهاش در ارتباطیم ذات انسان نیست. همین جواب دادن به این سوال رو سخت میکنه.
به نکته ی طریفی اشاره کردید و اون این که اساسن ما با ذات انسان کمتر سر وکار داریم.
من توی خوبی و بدی ذات انسانی شک دارم اما این که آدم ها اخلاقیات رو بر اساس سود خودشون تنظیم می کنن رو می تونم بگم توش شک ندارم و برای همین اعتماد به اونا رو سخت می دونم ولی مشکلی که هست اینه که آدم با بی اعتمادی هم نمی تونه زندگی کنه.

parnian.d

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزنگان1 بندرعبّاس
دانشگاه
تهران
رشته دانشگاه
داروسازی

به نقل از احمدرضا.ج :
به نکته ی طریفی اشاره کردید و اون این که اساسن ما با ذات انسان کمتر سر وکار داریم.
من توی خوبی و بدی ذات انسانی شک دارم اما این که آدم ها اخلاقیات رو بر اساس سود خودشون تنظیم می کنن رو می تونم بگم توش شک ندارم و برای همین اعتماد به اونا رو سخت می دونم ولی مشکلی که هست اینه که آدم با بی اعتمادی هم نمی تونه زندگی کنه.

الان بحث کشنده(!) همینه که آیا "انسانیت" چیز ثابت و تعریف شده ایه یا هرکسی خودش اینو تعریف میکنه.
با اینکه غیرقابل اثباته، من اعتقاد دارم که "انسانیت" وجود داره و همه ی آدما یه حداقل ارزش اخلاقی برای خودشون دارن. چیزی که همه مون بهش میگیم "خوب"؛ مثل صداقت.
به نظرم حتی اینکه خیلی ها همچین ارزش هایی رو ندارن نمیتونه ثابت کنه که از اول اینو نداشتن. فکر میکنم انسان تنها موجودی باشه که ذات و صفات متفاوتی داره.
و دقیقا" به همین خاطر، به انسان جماعت نمیشه اعتماد کرد!

parasto jooon

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
مشهد
دانشگاه
مشهد
رشته دانشگاه
پزشکی

همه ي اينا رو وقتي مي توني بگي كه پاي منفعت وسط نباشه......يه مسئله ي حياتي مي تونه باعث بشه..تو همه ي اصول اخلاقيتو بذاري زير ِ پا....
به نظر ِ من ذات انسانو نميشه سياه ِ سياه..يا سفيد ِ سفيد در نظر گرفت..اين شرايطه كه همه چيزو ميسازه...
ما دوست داريم...بقيه دوسمون داشته باشن ...پس چيزي برامون اخلاق وانسانيت ميشه كه براي بقيه خوشايند باشه....اما يه وقتي ميشه كه خودت اونقدر مهمي..كه نميتوني خودت و منافعتو فداي اخلاقيات بكني...

• شروع کننده موضوع

AHMADREZA

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهیدبهشتی کاشان
شهر
کاشان
دانشگاه
صنعتی امیرکبیر
رشته دانشگاه
مهندسی صنایع

به نظرم میشه گفت انسان ذاتن به صفات خوب و بد آگاهی داره اما قضاوت این که کدوم رو صرفن هست سخت ه.
اما به نظرم نباید در محاسبات روی اعتماد اینگونه حساب باز کرد به طور کلی.

unique777

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
F a r z a n e g a n
شهر
NeY SHaboUr
دانشگاه
علوم پزشکی مشهد
رشته دانشگاه
داروسازی

به انسان باید از اول بدبین بودولی نه خیلی حاد. چون احتیاط شرط عقلِ ... و امروزه به کمتر کسی میشه اعتماد کرد
بعد اگه دیدی آدم بدی نیس خوشبین میشی :D

SOUL KEEPER

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
گنبد کاووس
رشته دانشگاه
مهندسی صنایع

یه تعریفی هست که یه بزرگی میگه ، انسان شاهکار کائنات است (کائنات میتونه خداوند باشه)

ذات انسان ، پاکه ، به نظرم و ما هم باید با این پیش فرض جلو بریم

امسال یا پارسال بود ، فکر کنم ، یک تحقیق در مورد موفق ترین آدم های دنیا انجام داده بودند ، نکته ای که خیلی جالب بود و نقطه اشتراک تمام این آدمها بود ، این بود که به آدمهای دیگر اعتماد داشتند و با دید مثبت به اونها نگاه می کردند ، میشه گفت ، ذات پاکی رو برای پیشفرض انتخاب می کردند ...

اگه شما مسلمونی ، اسلام میگه انسان رو خدایی آفریده که اشتباه نمی کنه و هیچ صفت بدی نداره ، و چون روح و ذات انسان از خداست ، پس نمیتونه بد باشه ، روایت های متعددی هم از امامان شیعه در مورد فطرت و ذات انسان هست که همگی پاک بودن رو میگن

البته این دیدگاه اسلامه ، میتونه بحث داشته باشه ...

parnian.d

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزنگان1 بندرعبّاس
دانشگاه
تهران
رشته دانشگاه
داروسازی

به نقل از Amir - Eblis :
اگه شما مسلمونی ، اسلام میگه انسان رو خدایی آفریده که اشتباه نمی کنه و هیچ صفت بدی نداره ، و چون روح و ذات انسان از خداست ، پس نمیتونه بد باشه ، روایت های متعددی هم از امامان شیعه در مورد فطرت و ذات انسان هست که همگی پاک بودن رو میگن

البته این دیدگاه اسلامه ، میتونه بحث داشته باشه ...
بله اسلام میگه "از روح خودم در او دمیدم"
میگه "قتبارک الله احسن الخالقین"
میگه "الهمها فجورها و تقواها"

واسه همین فکر میکنم انسان ذات خوبی داره. اما اینجا بحث اعتماد به آدمیه که از ذاتش فاصله گرفته. اعتماد هم خب درجه های مختلف داره. برترین درجه هاش رو من خودم هیچ وقت تجربه نکردم. اما تا حد متوسطش رو چرا، برای خیلی ها.

مونا پ

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
ف یک تهران.
شهر
تهران

میشه ذات رو تعریف کنین؟

چون مثلا شاید من از دات یه تعریف متفاوت برداشت کنم

• شروع کننده موضوع

AHMADREZA

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهیدبهشتی کاشان
شهر
کاشان
دانشگاه
صنعتی امیرکبیر
رشته دانشگاه
مهندسی صنایع

به نظرم میشه گفت ذات همون ماده ی خامی هست که ما در بدو تولد داریم.
یه بخشی از سوال اینه که ما باید انسان رو تحت نظارت داشته باشیم یا نه که به نظرم زیاد بهش توجه نشده.

parnian.d

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزنگان1 بندرعبّاس
دانشگاه
تهران
رشته دانشگاه
داروسازی

به نقل از احمدرضا.ج :
به نظرم میشه گفت ذات همون ماده ی خامی هست که ما در بدو تولد داریم.
یه بخشی از سوال اینه که ما باید انسان رو تحت نظارت داشته باشیم یا نه که به نظرم زیاد بهش توجه نشده.
تحت نظارت گرفتن اینجا دقیقا" یعنی چی؟ ببینیم داره چیکار میکنه و چیکار نمیکنه؟

SOUL KEEPER

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
گنبد کاووس
رشته دانشگاه
مهندسی صنایع

@پرنیان : آره ، اما این تعریف اسلامه ، لزوما" همه قبولش ندارن
@مونا : ذات رو میشه سرشت هم تعریف کرد ، البته چیزی که احمدرضا گفت هم درسته ، تقریبا" وجودش اینه ، یعنی ذاتش اینه ، بیشتر ادراکی تا تعریفی
@احمدرضا : این ربطی به ذات خوب یا بد داشتن نداره ، عاقلانه زندگی کردن میگه آدم باید حواسش به تمام اتفاقات دور و برش باشه ، من ممکنه به خیلی ها اعتماد کنم ، و با پیشفرض ذات خوب و نیت پاک بهشون نگاه کنم و باشون کار کنم ، اما هیچوقت این دلیل نمیشه که ازشون غافل شم و بگم خب اینکه آدم خوبیه و کارشو درست انجام میده ، پس نیازی به من نیست ، یا دلیلی نداره که من مراقب رفتارش باشم و به عبارتی نگاهش کنم ، اولین نکته اینه که شما ممکنه اشتباه کنی ! خب من باید ببینم و نمی گم تحت نظر و مراقبت ، اما حواسم باید باشه که اگه اشتباه کردی متذکر شم که درست کار (یا رفتار) کنی ، بعدشم این ذات رو ما پیشفرض میگیریم ، ثابت نمی گیریم ، یعنی اگه من میگم احمدرضا آدم خوبیه و نیتش پاکه ، مربوط به الانه ، دلیلی نداره 10ساله بعد هم همینجوری باشه ، به عبارتی تغییر رو قبول داریم ، زیر نظر داشتن (هرچند لفظه بدیه) ، یا حواسمون بش بودن به خاطر همین تغییریه که ممکنه پدید بیاد

(البته ممکنه پیش فرض ما اشتباه بوده باشه ، که باز میشه زیر مجموعه ی همین تغییر قرارش داد)

• شروع کننده موضوع

AHMADREZA

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهیدبهشتی کاشان
شهر
کاشان
دانشگاه
صنعتی امیرکبیر
رشته دانشگاه
مهندسی صنایع

من برداشتی که کردم اینه که آیا باید ما گروهی رو مسوول کنیم که به رفتارهای این گونه نظارت کنه و یا اگر این انسان رو آزاد بذاریم می تونن کنار هم زندگی کنن؟
@امیر:من منظورم خود انسان قبل از آمیزش با محیط اجتماعی هست.

SOUL KEEPER

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
گنبد کاووس
رشته دانشگاه
مهندسی صنایع

آزاد به چه معنا ؟ یعنی قوانینی نباشه و کسی به کار کسی رسیدگی نکنه ؟
مثالا" جامعه ای داشته باشیم که من نجار باشم ، اما کسی بر کار من نظارت نکنه ، من فقط باید سر ماه 1تن چوب بدم به یکی و این 1تن چوب رو بدم ، مهم نیست چقد درخت قطع میکنم یا این چوب هارو از کجا میارم ، آره ؟

خود انسان به تنهایی که آخه معنی نداره ، تمام این اتفاقات در قالب جامعه میفته ، کسی که تو جنگل تنها زندگی کنه ، ذاتش به کسی مربوط نیست و اصلا" زندگیش با ما خیلی فرق داره

یکم بیشتر توضیح بده ، اگه منظور دیگه ای داری

• شروع کننده موضوع

AHMADREZA

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهیدبهشتی کاشان
شهر
کاشان
دانشگاه
صنعتی امیرکبیر
رشته دانشگاه
مهندسی صنایع

سوال یه کم کلی هست و هرکسی می تونه تعبیر خودش رو از سوال داشته باشه و به اون پاسخ بده.
تعبیری که من داشتم این بود که آیا جوامع انسانی نیاز به نهادهایی برای نظارت بر اعمالشون نیاز دارن یا نه؟یعنی اگر ما بیایم نوع بشر رو بدون این که جاهایی مث دادگستری و .. باشه کنار هم بذاریم با همون ذاتی که میگیم پاک هست آیا می تونن کنار هم زندگی کنن؟یا حتمن باید جایی باشه که اینا رو تحت نظر داشته باشه.

SOUL KEEPER

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
گنبد کاووس
رشته دانشگاه
مهندسی صنایع

واضحه که نمیشه ، چون فک کنم همه قبول دارن که این ذات قابل تغییره و باید یه مکان هایی باشه برای کسایی که تغییر می کنن و ممکنه هنجارشکنی یا تجاوز به حریم بقیه کنن

به نظرت اصلا" ممکنه چنین جامعه ای پدید بیاد ؟ حتی اگه بیادم دوومی نمیاره به نظر من

• شروع کننده موضوع

AHMADREZA

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهیدبهشتی کاشان
شهر
کاشان
دانشگاه
صنعتی امیرکبیر
رشته دانشگاه
مهندسی صنایع

خوب اگه ما اعتقاد داشته باشیم این ذات پاک هست بیایم یه سری آدم رو یه جا جمع کنیم و این ها رو با جامعه ی فعلی که دچار مشکل هست در ارتباط نذاریم خوب باید با هم دیگه خوب باشن.
بر همین اساس من به خوبی کامل ذات انسانی باور ندارم. :)

بالا