• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

رستم ، واقعیت یا افسانه ؟

sayna

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
دبيرستان فرزانگان ۱
شهر
تهران
دانشگاه
علوم پزشكى شهيدبهشتى
رشته دانشگاه
پزشكى
پاسخ : رستم ، واقعیت یا افسانه ؟

خب نمیشه که ، حماسه یه تعریف داره و حماسه یعنی اون

ارنواز

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 2 / فرهنگ
شهر
مشهد
دانشگاه
تهران
رشته دانشگاه
باستان شناسی

بابا همه میگن شاهنامه اثر حماسیه اگه به نظر شما این طوری نیست پس لطفا توضیح بدید :D

stevendeljoo

داماد مسعودی
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی نیشابور
شهر
نیشابور
سال فارغ التحصیلی
1391
مدال المپیاد
ندارم
دانشگاه
امیرکبیر
رشته دانشگاه
برق

این ک میگی حماسه از نظر من فلانه و شاهنامه حماسه نیست "قصد توهین ندارم" .....
تعریف شما از حماسه به درد خودت می خوره من ب شخصه نظر اساتیدی ک کتاب درسی رو تالیف کردن بیشتر از ی دانش آموز قبول دارم!
این از صغر سن هم هست هنوز تو کتابای درسیتون درامد ادبیات حماسی رو نداشتین

" :-"اگر قصد شما جلب توجه و ساختارشکنی می باشد راه خوبی را انتخاب نکردید :-"با این چیزا شوخی نکنین"

Aramesh_Z

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان امام رضا (ع)
شهر
لاهیجان
سال فارغ التحصیلی
96
رشته دانشگاه
دامپزشکی

رستم واقعی بوده اما همه ی اون چیزی که تو شاهنامه درباره رستم نوشته شده واقعی نیست . مثلا داستان رستم و سهراب واقعیه اما اون دیو ها و اژدها های دوسر واقعی نیستن . فردوسی فقط برا اینکه پیاز داغشو زیاد کنه اونا رو نوشته :D

soheilius

کاربر نیمه‌فعال
نام مرکز سمپاد
هاشمی نژاد 1
شهر
مشهد

به گفته ی بعضی ها رستم همون کسیه که ایرانیا بهش میگن سورنا
سورنا اسم نیست بلکه نام فامیلیه و نشون می ده که اون فرد رییس خاندان سورن هست که از خاندان های پارتی هستن و چنان نفوذی داشتن که تاج رو اونا بر سر شاه اشکانی می گذاشتن
مقر حکومت این خاندان فئودال(ایران باستان یک نظام شبه فئودالی ارباب و رعیت داشته که دهقان یا دهبد ارباب باشه و در جنگ به عنوان اسور (شوالیه ایرانی) یجنگه و رعیت به عنوان پایگان یا پیاده نظام) در سیستان امروزی بوده.
حالا شاید این فرد از خاندان سورن همون رستم باشه که در اون اغراق شده.
ضمن اینکه این آقا هم مثل رستم با توطئه یک شاه کشته شده
(رستم با کمک پادشاه یکی از حکومت های زیردست خودش کشته شد که با برادرش کمک کرد)

shahyad

کاربر جدید
نام مرکز سمپاد
ferdosi
شهر
زابل

زابل سلام، زابل تو کبه بودی ورمهِ سیستونی قربون خاک و پلگِ تونو، چور و بستونی
زابل تو یادگار رستم و یعقوب و فرخی زابل و آسمون ملکِ کیو، نور و چرخی
زابل تو پیتوی و گرمی افتو و نیمروز از زرونِ آتش تو بوده، فرخی و سوز
اتماً شرنگِ رخش رستم، از در بادِ تو فردوسی اشنیدَ و نویشتهَ، کتابَ و یاد تو
آسوکه گوی پیر زمو دیده زابلی روفرقِ صد کتاب، سنت قدیم کاکلی
زابل تو آتشی و گرمی آتشگه گبرکو زابل تو کنه‌ای و کنگی خاکِ زیر کو
زابل تو تشنه‌ای بتر از پرهِ آسِ اَو زابل تو سیراوی و پریِ رودِ شیبِ اَو
زابل افْ اشْ سال دورُ مِ از خیرِ زندگی پیغوم دِه از خوا، ورمِ که، رسم منه بندگی
آیا اََنوز کفترکو، گرمِ پور پور؟ آیا اَنوز پتک سرگرمِ کور کورِ؟
آیا انوز پتک و پچ دارِ چوپونو؟ یا شیر دغ بر و گرماس مخوارِ چوپونو؟
آیا انوز مرغووی گو مپرِ روی شر؟ گودار ماس چکی مبرَ روی سر؟
آیا انوز گورم، درِ بشِ دلبرِ؟ آیا انوز مایه شو پر شیرو زر دره؟
آیا مرامِ مردون تو قول مردی یه؟ یا رسم وسنت پدرو رو وسردی یه؟
آیا انوز پروندنِ گال استه رسمِ شو؟ ممونونه دارِ دوست، که خدا نکنه خصم شو؟
کوه خواجه روکِ سینه تو، یکْْ چشْْ کِِ قربونی برنظر، پرزه تو حوض دار و ترقونی

این یه شعر برای شهر زابل که نوشته توش زابل تو یادگار رستمی به لهجه ی زیبای سیستانی.
ایا میدونستید رستم مال سیستان بوده

tigon

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
شعر هایم
مدال المپیاد
نقره یک زیست دوره 18
دانشگاه
شهید‌بهشتی تهران
رشته دانشگاه
پزشکی

خب رستم وجود داشته اما نه تا اون حد که فردوسی گفته :|
از فردوسی خوشم نمیاد چون تو شاهنامه به ترکا و عربا و خانوما توهین کرده..... L-:

Amin Joker

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
شهید مدنی تبریز
شهر
تبریز
مدال المپیاد
چی؟ سوال بعدی لطفا.....

سلام دوستان.... :D
دونستن یه چیزایی برا هر ایرانی لازمه! خب یکی از مهم تریناش شاهنامه و حقیقت اونه!

اول اینکه اسطوره یعنی فرو رفته در ابهام... خب بعد کلی گشت زنی تو منابع تاریخی (چندماه پیش) یه مطلب جالب دستگیرم شد!
رستم و اسفندیار 500 سال فاصله ی زمانی در حقیقت داشتن ولی زیبایی کار فردوسی اینجاست که این دو شخص را هنرمندانه بهم گره میزنه و حماسه ای خلق میکنه! ;;)

من از وجود اشخاص شاهنامه اطمینان دارم ولی این رو هم فهمیدم که ویژگی هایی به اون برجستگی نداشتن!

در ضمن اون دوستمون هم که گفتن فردوسی به زن ها توهین کرده اصلا اینطور نیس بلکه در قسمتی از شاهنامه آمده که رستم با تهمینه(اگه اشتب نکنم) و شخصی دیگر درباره حمله مشورت میکنند... این یعنی ارزش زن در جامعه ی ایران در اون دوران رو نشون میده!

راستی میدونستین در ابتدا شخصی به نام " اسدی طوسی " نوشتن شاهنامه رو شرو کرده بود ولی چون نظر جـنس‍‌‍ی نسبت به غلام خودش (که مرد بود) داشت توسط همون غلام کشته میشه و ادامه شاهنامه توسط فردوسی نوشته میشه!

ممنون

نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان ۱
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1394
دانشگاه
دانشگاه تهران
رشته دانشگاه
علوم اجتماعی (انسان‌شناسی)
تلگرام
اینستاگرام

به نقل از Amin Joker :
[size=12pt]راستی میدونستین در ابتدا شخصی به نام " اسدی طوسی " نوشتن شاهنامه رو شرو کرده بود ولی چون نظر جـنس‍‌‍ی نسبت به غلام خودش (که مرد بود) داشت توسط همون غلام کشته میشه و ادامه شاهنامه توسط فردوسی نوشته میشه!

البتّه دقیقی توسی، نه اسدی توسی. :D دقیقی به دستور نوح بن منصور سامانی ماموریت پیدا میکنه که شاهنامه‌ی منثور ابومنصوری رو به نظرم دربیاره، امّا بعد از اینکه هزار بیت اون رو میگه توسط غلام‌ش کشته میشه.

نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی 2
شهر
زنجان
سال فارغ التحصیلی
98
دانشگاه
علوم پزشکی زنجان
رشته دانشگاه
پزشکی

من که می گم افسانه ای در واقع یکی از شخصیت های شاهنامه فردوسی هستش دیگه واقعیت نداره

کیان1738

کاربر جدید
نام مرکز سمپاد
گرگان
شهر
گرگان
سال فارغ التحصیلی
1398

من که می گم افسانه ای در واقع یکی از شخصیت های شاهنامه فردوسی هستش دیگه واقعیت نداره
رستم واقعیت داشته و همون‌طور که دوستان زیادی گفتن اغراق شده توش که باید می‌شده چون شعر فردوسی حماسی است و باید بگم واقعا متاسفم و نمی‌دونم چه بلایی سر ایرانی ها اومده که تمدن و فرهنگ خودشون واسشون افسانست دو روز دیگه چهار نفر پا میشن میگن کوروش هم افسانه بوده و آدم های مثل شما دوست عزیز هم میگن «اره دیگه افسانه است» . بعضیا میگن مهم نیست قبلاً چی بودیم و کاملا غلطه مهمترین چیز برای مردم یک کشور فرهنگ و تاریخشونه . به تاریخ و فرهنگ ما ایرانیا کل جهان غبطه میخورن اونوقت ما خودمون قبولش نداریم

نام مرکز سمپاد
فرزانگان ۲
شهر
کرج
سال فارغ التحصیلی
1401
مدال المپیاد
Physics
دانشگاه
SUT
رشته دانشگاه
Physics
از نظر ادبی همه ی افسانه ها از واقیعت نشات نبگیرن
اما نه از اون واقیعتی که نیگیم واقعا پهلوانی در سیستان وجود داشته
داستان های فردوسز همه داستان های نمادین و قابل تامل اند.
یکی از قسمت ها که باهاش اثبات کردید داستان تا حدودی بر اساس اشخاص واقعیِ بیت خود فردوسی بود که میگفت "پهلوانی در سیستان" فردوسی اونطور که من مطالعه کردم تمام عمر در اطراف مشهد میزیسته و وضع مالی مناسب سفر به سیستان رو نداشته
...

نام مرکز سمپاد
فرزانگان ۲
شهر
کرج
سال فارغ التحصیلی
1401
مدال المپیاد
Physics
دانشگاه
SUT
رشته دانشگاه
Physics
رستم واقعیت داشته و همون‌طور که دوستان زیادی گفتن اغراق شده توش که باید می‌شده چون شعر فردوسی حماسی است و باید بگم واقعا متاسفم و نمی‌دونم چه بلایی سر ایرانی ها اومده که تمدن و فرهنگ خودشون واسشون افسانست دو روز دیگه چهار نفر پا میشن میگن کوروش هم افسانه بوده و آدم های مثل شما دوست عزیز هم میگن «اره دیگه افسانه است» . بعضیا میگن مهم نیست قبلاً چی بودیم و کاملا غلطه مهمترین چیز برای مردم یک کشور فرهنگ و تاریخشونه . به تاریخ و فرهنگ ما ایرانیا کل جهان غبطه میخورن اونوقت ما خودمون قبولش نداریم
افسانه ها درون مایه فرهنگن
این که ما فکر کنیم یه همچین داشتان هایی که شامل غول ها و... میشه واقیعت بزرگنمایی شده ست به نظرم تاسف داره

غبطه جهانیانم با خاطر وجود رستم واقعی و... در ایران نیست به خاطر وجودهمچین داستان ها و منابل فرهنگی غنی در ایرانه

کیان1738

کاربر جدید
نام مرکز سمپاد
گرگان
شهر
گرگان
سال فارغ التحصیلی
1398
افسانه ها درون مایه فرهنگن
این که ما فکر کنیم یه همچین داشتان هایی که شامل غول ها و... میشه واقیعت بزرگنمایی شده ست به نظرم تاسف داره

غبطه جهانیانم با خاطر وجود رستم واقعی و... در ایران نیست به خاطر وجودهمچین داستان ها و منابل فرهنگی غنی در ایرانه
هه عزیزم تو فکر کردی من احمقم و میگم غول و اژدها وجود داشته من دارم میگم رستمی وجود داشته و وقتی کسی میاد مثل تو از نظر شخصی خودش میگه که خیالیه و ... تاسف داره نه کسی که به فرهنگ و تمدن کشورش احترام میزاره . داستان های فردوسی ترکیبی از واقعیت و فانتزی هایی هستش که فردوسی در کنارش چیده و حماسه رو به معنی واقعی کامل کرده . فردوسی بیکار نبوده که بیاد اون همه اسم انتخاب کنه بعد بشینه از پیش خودش براشون داستان بنویسه . تنها سوال من اینه که تو که میگی اینا خیالین یعنی چی ... یعنی یه شب یکی خواب دیده یه رستم نامی رفته مازندران جنگ... فردوسی اینها و از خودش نگفته از داستان های که از مردم اون زمان و حتی دوره های قبلی گفته می‌شده نوشته که نسل به نسل بازگو می‌شده تا پهلوانانشونو از یاد نبرند

نام مرکز سمپاد
فرزانگان ۲
شهر
کرج
سال فارغ التحصیلی
1401
مدال المپیاد
Physics
دانشگاه
SUT
رشته دانشگاه
Physics
هه عزیزم تو فکر کردی من احمقم و میگم غول و اژدها وجود داشته من دارم میگم رستمی وجود داشته و وقتی کسی میاد مثل تو از نظر شخصی خودش میگه که خیالیه و ... تاسف داره نه کسی که به فرهنگ و تمدن کشورش احترام میزاره . داستان های فردوسی ترکیبی از واقعیت و فانتزی هایی هستش که فردوسی در کنارش چیده و حماسه رو به معنی واقعی کامل کرده . فردوسی بیکار نبوده که بیاد اون همه اسم انتخاب کنه بعد بشینه از پیش خودش براشون داستان بنویسه . تنها سوال من اینه که تو که میگی اینا خیالین یعنی چی ... یعنی یه شب یکی خواب دیده یه رستم نامی رفته مازندران جنگ... فردوسی اینها و از خودش نگفته از داستان های که از مردم اون زمان و حتی دوره های قبلی گفته می‌شده نوشته که نسل به نسل بازگو می‌شده تا پهلوانانشونو از یاد نبرند
ببین تو کلا داستان فیلم علمی تخیلی ندیدی و نخونیدی ؟

vesall

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
اهواز
سال فارغ التحصیلی
97
دانشگاه
دانشگاه علوم پزشکی
رشته دانشگاه
پزشکی
منم نظرم اینه که اینا همش شاخه هایی ار درخت تخیل شاعره مثل فردوسی که افسانه ی رستم رو سروده
چون واقعا سند و مدرکی وجود نداره که بتونه این افسانه ها رو به اثبات برسونه...

کیان1738

کاربر جدید
نام مرکز سمپاد
گرگان
شهر
گرگان
سال فارغ التحصیلی
1398
منم نظرم اینه که اینا همش شاخه هایی ار درخت تخیل شاعره مثل فردوسی که افسانه ی رستم رو سروده
سند و مدرکی داری که بگه فردوسی خواب دیده و اینارو گفته؟؟؟؟؟؟؟؟

Arsalan .g

کاربر جدید
نام مرکز سمپاد
Shahid beheshti
شهر
Gorgan
سال فارغ التحصیلی
96
سلام دوست عزیز ، انسان برای انجام تخیل نیاز به واقعیت ها دارد برای مثال ساده از این عمل شما میتونید همین الان در خانه امتحان کنید چشمتونو ببندید و به چیزی که تا الان آن را ندیده و نشنیده اید را تصور کنید ؛ این عمل تقریبا غیر ممکن است و خوب حالا میگین که چرا این حرفا رو زدم. من میخواستم بگم که هر نویسنده ای یا شاعری داستان یا شعری که بر اساس تخیل خود بوده است را از واقعیت ها بر گرفته اند . فرودوسی داستانی چون رستم را با برگرفته از دیده ها و شنیده های خود نوشته ولی در توصیف آن با قدرت قلم در آن آرایه های ادبی بکار برده که اغراق در آن به زیبایی خود را نشان میدهد . ولی در کل خواستم بگم که رستم واقعیت بوده شاید نه اینطوری که در شاهنامه باشه ولی کمتر از اون هم نبوده.

vesall

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
اهواز
سال فارغ التحصیلی
97
دانشگاه
دانشگاه علوم پزشکی
رشته دانشگاه
پزشکی
سند و مدرکی داری که بگه فردوسی خواب دیده و اینارو گفته؟؟؟؟؟؟؟؟
نه اما سند و مدرکی هم نیست که بشه گفت اینا واقعیتن

سلام دوست عزیز ، انسان برای انجام تخیل نیاز به واقعیت ها دارد برای مثال ساده از این عمل شما میتونید همین الان در خانه امتحان کنید چشمتونو ببندید و به چیزی که تا الان آن را ندیده و نشنیده اید را تصور کنید ؛ این عمل تقریبا غیر ممکن است و خوب حالا میگین که چرا این حرفا رو زدم. من میخواستم بگم که هر نویسنده ای یا شاعری داستان یا شعری که بر اساس تخیل خود بوده است را از واقعیت ها بر گرفته اند . فرودوسی داستانی چون رستم را با برگرفته از دیده ها و شنیده های خود نوشته ولی در توصیف آن با قدرت قلم در آن آرایه های ادبی بکار برده که اغراق در آن به زیبایی خود را نشان میدهد . ولی در کل خواستم بگم که رستم واقعیت بوده شاید نه اینطوری که در شاهنامه باشه ولی کمتر از اون هم نبوده.
دوست عزیزمن ببین حرف شما کاملا درست اما بر اساس یک سری شنیده ها میشه یه داستانی رو طراحی کرد که حتی نزدیک به اون شنیده ها نیست بله از اون شنیده ها یه ایده ی کوچیک گرفته و این داستان رو میشه گفت تماما خلاقیت خودش بوده نمیشه گفت که فردوسی فقط با کمی زیباسازی ادبی این داستان واقعی رو نوشته
همونطور که گفتم این داستان ها افسانه اس و فقط فقط از یکسری شنیده ها و دیده ها ایده گرفته شدی و شاعری مثل اقای فردوسی از این ایده ها بهره گرفته و شعر هایی سروده کهبرگرفته از اون ایده هاس نه خود اون ایده ها با کمی زیبا سازی

iparvai

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1397
به نظر من واقعیه و ی سری کارای فرا انسانیش ک نیاز ب قدرت زیادی داره هم دلیلش اینه ک مردم قدیم از لحاظ قد و هیکل خیلی پربار بودن ینی قداشون بلند بوده و هیکلاشون گنده و قدرت بدنی بالایی داشتن ، ولی در هرصورت اغراق توش زیاده

بالا