• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

کتابا و فیلماشون

• شروع کننده موضوع L.E
  • تاریخ شروع
  • شروع کننده موضوع

L.E

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان 1 ِ تهران
شهر
تهران
یه سری کتاب هستن که اومدن با توجه به داستانو شخصیاتاش از روش فیلم ساختن!
ینی فیلم اون کتابو ساختن!خوب این فیلما مجوز دارن!
نویسنده هم قبول کرده...
ولی یه مشکل پیش میاد که تعداد افرادی که می رن اون کتابو بخونن کم می شه!
چون فیلم اون کتابو دیدن خیلی راحت تره!
وقتیم که دیگه داستان اون کتابو می دونن نمی رن دوباره بخوننش!

مثلا این دیالوگ رو خیلی می شنویم:
- بر باد رفته یا جین ایر یا غرور و تعصب یا توایلایت یا...رو خوندی؟
-نه!ولی فیلمشو دیدم دیگه!

Nooshin_d

نوشین
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 1 مشهد
شهر
مشهد
سال فارغ التحصیلی
92
دانشگاه
علوم پزشکی مشهد
رشته دانشگاه
داروسازی
پاسخ : کتابا و فیلماشون

نه . ما هم خواننده ی کتاب به اندازه ی کافی داریم هم بیننده ی فیلم . هیچکدوم جای همو نمیگیرن . کسی که همچین حرفی می زنه " فیلمشو دیدیم که ! " معلومه اهل کتاب خوندن نیست . به خصوص کتابایی با اون قطرا . یعنی حتی اگه فیلمیو نسازن نمیره کتابشو بخره .

• شروع کننده موضوع

L.E

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهر
تهران

دیدن 1ساعت یا 2 ساعت فیلم دیدن خیلی راحت تر از اینه که بخوای چن روز وقتتو برای کتاب بزاری!
این نظر خیلیاس!

بگذریم که کتاب خیلی بیشتر از فیلم مفهومو می رسونه....خیلی!
ولی خوب خیلیا ترجیح می دن وقتشونو بذارن که فقط با اون داستان آشنایی پیدا کنن!

من به شخصه خیلی مواقع شده که وسط یه کتابی بودمو فیلمشو دیدم...بعدش هر کاری کردم چون اون کتاب دیگه جذابیت نداشت نتونستم بخونم!
بلخره هر کی هر چقد کتابخون باشه کتاب باید براش جذابیت داشته باشه!

ابنه که به نظرم یکم لطمه می زنه به خوندن اون کتاب

Mahshid.M

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان ۱
شهر
تهران
دانشگاه
علوم پزشکی شهید بهشتی
رشته دانشگاه
داروسازی

درسته که دیدن یه فیلم خیلی راحت تره ، ولی ... قابل مقایسه نیستن بعضی وقتا این دو تا . مثلا فیلم ـای هری پاتر ُ مقایسه کنید با کتاباش ! یهو میبینی تو کتاب یه چیزیه تو فیلم یه چیز دیگه !
من ترجیح میدم وقتی یه فیلمی بهم پیشنهاد بشه اگه از روی کتابی باشه اول کتابشو بخونم و بعد فیلمو ببینم .
واقعا کتاب چیز دیگه ایه ...

پوریا

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
helli 1
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1393
دانشگاه
زنجان
رشته دانشگاه
پزشکی
تلگرام

من عاشق کتابم ولی کلا خیلی اهل فیلم نیستم...چون به نظرم کتاب خیلی بیشتر به ذهن خواننده اجازه ی فضاسازی میده تا مثلا فیلم که در آن ما"نمایش"بیشتر داریم تا"تخیل"...
از فیلمهای کتابها هم حال به هم میخوره...خیلی وقتا کلا داستان رو عوض میکنن تا جذاب بشه و پرفروش(م3 فیلمای هری پاتر)

N.M

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
فرزانگان یک
شهر
تهران
مدال المپیاد
طلای دوره ۲۷ المپیاد ادبی
دانشگاه
دانشگاه تهران
رشته دانشگاه
ادبیات فارسی

آخه فيلم/كتاب داريم تا فيلم/كتاب!
بعضي كتابا هستن كه خودشون خيلي ضعيف‌تر از فيلمين كه از روشون ساخته شده؛ كه طبيعيه هركي ترجيح بده فقط فيلمشُ ببينه.
بعضيا هم برعكس!
:-?

sahere

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 2
شهر
مشهد
دانشگاه
علوم پزشکی مشهد
رشته دانشگاه
گفتار درمانی

به نظرم اکثر کتاب های معروف که فیلماشونم ساخته شدن قوی تر از فیلم هستن!
کسی که به خوندن کتاب علاقه داشته باشه هیچ وقت به دیدن فیلم اکتفا نمیکنه.
درسته که توی فیلم تغییراته زیادی داده میشه ولی این مزیت رو برای نویسنده داره دید و تفکر و عقیدش بیشتر از قبل دیده میشه و گسترش پیدا میکنه. که خودش خیلی خوبه.
بعد هم همیشه اول کتاب به بازار میاد و تا ساخت فیلم و اکرانش اونقدر زمان هست که کتاب جای خودش رو باز کنه. حتی میشه به این دید نگاه کرد که فیلم خودش یک نوع تبلیغ هست واسه کتاب.

afroDt

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان 1
شهر
تهرانــــــــــ

خب من ترجیح میدم وقتی کتابی رو میخونم ، اگه فیلمش ساخته شد ، برم ببینم!

چون احساس میکنم تصورم رو از کتاب کامل تر میکنه!

اما مشکل اینه که توی فیلم اون قدری که تو کتاب دیالوگ ها مهمن ، دیالوگ ها مهم نیستن!

ینی ببینده تا اون حد توجه نمیکنه!

واسه همین قطعا تاثیر گذاری کتاب بسیار بسیار بیشتره! :D

mahshid_f

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان1
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
92
دانشگاه
شهید بهشتی
رشته دانشگاه
روان شناسی

من الان چون جو ِ انجمن شاعران مرده رو دارم، درمورد ِ اون میگم :D
من اول کتابشو خوندم، بعد فیلمشو دیدم،
ولی واقعا کتابشو به فیلمش ترجیح میدم،
البته فیلمش خیـــلی خیلی خوبه به نظرم، ولی بازم کتاب یه چیز ِ دیگس... واقعا تاثیر گذاریش برام بیشتر بود !

Hamid.s

‌Bug
نام مرکز سمپاد
شهید هاشمی نژاد1
شهر
مشهد
دانشگاه
فردوسی
رشته دانشگاه
نرم‌افزار

مطمنئا کتاب ارجح (؟) تره :D

شما کتاب که میخونی دو تا مزیت داره، یکی اینکه همین دیالوگ ها و اینا! شما وقتی تو کتاب داری میخونی دیالوگا رو دیگه تمام تمرکز میره رو همون. ولی تو فیلم نه. بعد هم فضاسازی هست تو کتاب. تو کتاب نویسنده میتونه خیلی راحت هر چی میخواد رو توصیف کنه و شما رو تو محیط قرار بده. اما تو فیلم شاید کارگردان مجبور شه تو یک لحظه مثلا نصف صفحه یک کتاب رو نشون بده (البته برای افراد تنبل این مزیته :D )

بعد هم اینکه تو کتاب خودت میتونی هر جور راحت تری قیافه ها رو تجسم کنی. یا فضا ها رو.
البته بعضی کتاب ها هم هستن که داستانشون یک جوریه که فیلمش جذاب تره.

ولی کلا کتاب بهتره :D دقت کنین اینجا هم انجمن کتابه :D همین که تاپیک اینجاست لو میده اصن :D

• شروع کننده موضوع

L.E

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهر
تهران

کتاب خوب بازدهیش خیلی بیشتره!
ولی خوب الان ما دنبال اینیم که درصد کم کتابخونارو زیاد کنیم!
که متاسفانه اونایی که کتابخون نیستن نصف دلیلش به خاطر کمبود وقته و ترجیح می دن فیلم رو ببینن خوب!

ینی وقتی می بینن کتابی معروف شده یه وقت کمی رو برای فیلم می ذارن و داستان اصلی رو می فهمن!
خوب اینو همه می دونن که کتاب خیلی بیشتر تاثیر می ذاره!
ولی همه وقت اینو ندارن که یه کتاب با اون قطرو بخونن!

البته فیلم گاهی وقتا یه تاثیرای خوبیم رو این کتابا می ذاره!
مثلا اینکه اگه یه همچین فیلمی معروف شه کتابشم معروف می شه معمولا!

• لایک
امتیازات: N.M

Billy the kid

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 1 | آموزشگاه هنری میدیا
شهر
تهران.
دانشگاه
تهران
رشته دانشگاه
طراحی صنعتی

یه نظر هالیوودی هست که می گه کتابای درجه ی B به فیلمای درجه A تبدیل می شن و کتابای درجه ی A وقتی بخوای از روشون فیلم بسازی به فیلم های افتضاح تبدیل می شن...

من کتاب رو به فیلم ترجیح می دم... وقتی که کتاب می خونم بعد می رم فیلمشو می بینم، همیشه تو ذوقم می خوره... چون اکثر موارد اون چیزی که من فکر می کنم صدای شخصیت ها و قیافه شون باید اون جوری باشه؛ نیست...

8098

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان1
شهر
کرمان

برای من که هر کدوم که دوم باشه ازش خوشم نمیاد اگه کتاب باشه که چون قبلا فیلمشو دیدم ارتباط برقرار کردن باهاش برام سخته اگه هم فیلم باشه که کلا احساس می کنم مسخره س!

Mahshid.M

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان ۱
شهر
تهران
دانشگاه
علوم پزشکی شهید بهشتی
رشته دانشگاه
داروسازی

به نقل از بیلی بچه...! :
یه نظر هالیوودی هست که می گه کتابای درجه ی B به فیلمای درجه A تبدیل می شن و کتابای درجه ی A وقتی بخوای از روشون فیلم بسازی به فیلم های افتضاح تبدیل می شن...

من کتاب رو به فیلم ترجیح می دم... وقتی که کتاب می خونم بعد می رم فیلمشو می بینم، همیشه تو ذوقم می خوره... چون اکثر موارد اون چیزی که من فکر می کنم صدای شخصیت ها و قیافه شون باید اون جوری باشه؛ نیست...
دقیقا ... آدم وقتی یه کتابو میخونه از توصیف های اون نویسنده یه فردی میاد تو ذهنش که همیشه همون تصویر ُ داره از اون فرد ! بعد وقتی فیلمو میبینه ... :rolleyes: تازه بعضی جا ها آدم فک میکنه اون فرد تو کتاب چه قدر رفتارش مثلا یه جور ِ خاصیـه ولی بعد میبینی یارو چه قد بد بازی کرده تو فیلم !

Billy the kid

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 1 | آموزشگاه هنری میدیا
شهر
تهران.
دانشگاه
تهران
رشته دانشگاه
طراحی صنعتی

به نقل از Mahshid.M :
دقیقا ... آدم وقتی یه کتابو میخونه از توصیف های اون نویسنده یه فردی میاد تو ذهنش که همیشه همون تصویر ُ داره از اون فرد ! بعد وقتی فیلمو میبینه ... :rolleyes: تازه بعضی جا ها آدم فک میکنه اون فرد تو کتاب چه قدر رفتارش مثلا یه جور ِ خاصیـه ولی بعد میبینی یارو چه قد بد بازی کرده تو فیلم !
دقیقا"...! برای همین کلا" گند می خوره به تصورات آدم از یه کتاب و شخصیاتاش... حتی توی تئاتر هم به نظر من اینجوریه.... خوندن نمایشنامه رو به دیدن تئاترش ترجیح می دم...

پوریا

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
helli 1
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1393
دانشگاه
زنجان
رشته دانشگاه
پزشکی
تلگرام

کتاب میذاره تو خودت فضاسازی کنی...میدونین م3 چی میمونه...به نظرم دقیقا عین تفاوت عکس و فیلم میمونه...عکس میذاره ذهنت خودش بره جلو...ولی فیلم داره ادامه رو به تو میگه...
من نمیگم از فیلم متنفرم...فیلم خوب زیاد دیدم...اما آزادی ذهنی کتاب رو(که پست مدرنترین فیلم ها هم به زور بهش میرسن)ترجیح میدهم :)

N.M

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
فرزانگان یک
شهر
تهران
مدال المپیاد
طلای دوره ۲۷ المپیاد ادبی
دانشگاه
دانشگاه تهران
رشته دانشگاه
ادبیات فارسی

خب براي كتاب‌خونا اين كه همه دارين مي‌گين طبيعيه، امّا خب كسي كه تو عمرش رو هم ده تا كتابم نخونده ترجيح مي‌ده بين كتاب و فيلمي كه هردو خوبن، فيلمُ ببينه.

nimche

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان علامه حلی 1
شهر
تهران
مدال المپیاد
مدال طلای بیست و ششمین دوره‌ی المپیاد ادبی
دانشگاه
دانشگاه تهران
رشته دانشگاه
مهندسی معماری و زبان و ادبی

امم....
من کلا کتاب رو ترجیح میدم چون راحت ترم با کتاب!
اون قسمت آزادی ذهن و فلان رو هم قبول دارم.
البته فیلم هم داریم که کتاب رو به فنا نداده باشه،مثل ارباب حلقه ها که واقعا خوب از آب درآورده بود اما خب مثلا بعضی کتابا هستن که چمیدونم فرم روایی و ازین جور چیزاشونه که خیلی خاصشون میکنه،مثل شازده احتجاب گلشیری،خب اونا رو فیلم کردن کار هر کسی نیست،همونطور که بهمن فرمان آرا،با همه ی فرمان آرا بودنش،به نظرم گند زده به کتاب،هرچند که گلشیری خودش ناظر کار فرمان آرا بوده

• شروع کننده موضوع

L.E

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهر
تهران

یکی از هدفای دیگه ای که من برای زدن این تاپیک داشتم این بود که در کل چرا به اندازه ای که به فیلم اهمیت داده می شه چرا به کتاب اهمیت داده نمی شه؟!
هستن آدمایی که می دونن کتاب خوب خیلی بهتر از فیلمه مثه همه ی این افرادی که بالای سر من گفتن!

ولی واقا چرا مثلا کسی نمیاد توی تلوزیون برای یه کتاب تبلیغ کنه؟
برای فیلم که تبلیغ زیاد می شه؟
یا چرا مراسمی مثه اسکار و امثالش برای کتاب کمه و اگه هس به این اندازه سرش بحث نمی شه؟!

بگین نظرتونو راجه بش!

ویرایش شد!

Hamid.s

‌Bug
نام مرکز سمپاد
شهید هاشمی نژاد1
شهر
مشهد
دانشگاه
فردوسی
رشته دانشگاه
نرم‌افزار

به نقل از گولـی :
ولی واقا چرا مثلا کسی نمیاد توی تلوزیون از برای یه کتاب تبلیغ کنه؟

لایک از برای در ابتدا :D

بعد چون بیشتر مردم فیلم رو میپسندن. فیلم جلوش بیشتره. بیشتر تو چشمه. شاید کمی جذاب تر باشه در نگاه اول.
تازه لقمه آماده هم هست. شما دو ساعت فیلم میبینی ولی اگه بخوای کتابشو بخونی باید دو هفته وقت بذاری

به نقل از گولـی :
هستن آدمایی که می دونن کتاب خوب خیلی بهتر از فیلمه مثه همه ی این افرادی که بالای سر من گفتن!

این آدمایی که بالا سرتن جامعه آماری مناسبی نیستن :D چون کسایین که تو این انجمن میگردن! ولی مثلا برو تو انجمن فیلم بزن تاپیکو خیلی ها میگن فیلم بهتره

کلا تبلیغات رو فیلم بیشتره، چون گردش پول تو فیلم و فیلمسازی خیلی بیشتر از کتابه. که اونم به خاطر همون جذابیت بیشترشه برا مردم

بالا