• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

مسابقات روانشناسی (سری اول)(دور سوم)

• شروع کننده موضوع

no one

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
اورمیه
دانشگاه
علوم پزشکی تبریز
رشته دانشگاه
پزشکی
با توجه که سری قبلی مسابقات جلب توجه نکرد قراره این دفعه با قوانین و روش بهتری هدایت بشه!
قوانین:
1)همه فقط و فقط به سوال جواب میدن و بحث کردن ممنوعه!
2)جواب ها نباید کپی پیستی باشه!
3)برنده سوال بعدی رو انتخاب میکنه!
4)سوال نباید به نحوی باشه که کاربر رو به کپی پیست کردن وادار کنه(سوالات استنباطی و یا تحقیقی باشن جوری که کاربر در آخر نتیجه ی خودش رو بنویسه)
5)برنده از جواب خوب و کامل و مناسب تر مشخص میشه!

جایزه: سری اول مسابقات در 10 دوره ی 10 روزه برگزار میشه که به شرایط زیر به نفراتی جایزه اهدا میشه!
1) در صورت برنده شدن 5 دور و یا 4 دور پشت سر هم (به جز دوره هایی که خودش سوال میده) مبلغ 10000 تومان و اگر 5 دور پشت سر هم برنده شه مبلغ 15000 تومان به عنوان جایزه (هر چند ناقابل اهدا میشه)
2) به کسی در سال در 3 سری برنده بشه مبلغ 10000 تومان علاوه بر جایزه های خودش به او اعطا میشه!!!
3)همین طور برنده ی یه سری به عنوان آقا/خانم روان شناس شناخته میشه!

هدف از قرار دادن جایزه جلب توجه کاربرا برای بالا بردن سطح دانش روان شناسی شون هست!

مبلغ جایزه به صورت واریز به حساب (به صورت کارت به کارت) میباشد

برندگان:
دور اول: فاطیما
دور دوم: شکوفه

سوال اول: به نظر شما چه راهکار هایی برای درمان انزواطلبی(تنها دوستی) مفیده؟

سوال دوم(توسط فاطیما):
چگونه مي توان شخصيت خود را بهتر شناخت؟
سوال سوم(توسط شکوفه):
هیجان در چه شرایطی مفید و در چه شرایطی مضرّ هست ؟ در واقعی که مضرّه چه راه هایی برای کنترلش هست ؟

جام طلا

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان اهواز
شهر
اهواز
دانشگاه
دانشگاه تهران
رشته دانشگاه
پزشکی
پاسخ : مسابقات روانشناسی (سری جدید)

حمایت های عاطفی
واگذاری مسئولیت های مناسب با توجه به سن
تشویق و سوق دادن فرد به انجام کارهای گروهی

bl0ker

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید دستغیب شیراز
شهر
شیراز
سال فارغ التحصیلی
91
مدال المپیاد
برنز المپیاد زیست سال 90
دانشگاه
شهید بهشتی
رشته دانشگاه
زیست شناسی

انزواطلبی و درون گرایی یه بیماری نیست دوست من، یه ویژگیه. یه خصوصیت توی فرد که مزایا و معیب خودش رو داره، همونطور که برون گرایی هم مزایا و معایب خودش رو داره. اصطلاح درمان مناسب نیست، اما به هر حال شاید افرادی باشن که بخوان اطرافیانشون رو تغییر بدن، چون مثلا خودشون برون گرا هستن، بنابراین باید فرد درون گرا رو بیمار بدونن؟! یا کسی که دوس نداشته باشه درون گرا باشه و اسم یه ویژگی بد و بیماری رو روی خودش بزاره! و خیلی ها هم با درون گرایی حال می کنن. بهتره بگیم چه راهکارهایی برای فرد درون گرا ای وجود داره که به میل خودش می خواد از این ویژگی اش کم کنه و برون گرا تر بشه.

shekoofeh

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 1
دانشگاه
دانشگاه علوم پزشکی تهران
رشته دانشگاه
پزشکی

خب به نظر من ... اوّل از همه باید برای اون فرد انگیزه ای در ارتباط با دیگران ایجاد کرد. یعنی فرد توی ارتباطاتش منفعت ببینه ، نیاز ببینه.
حالا این انگیزه می تونه متفاوت باشه. مثلا موقع احتیاجات مالی یا حتی روحی ؛ افرادی کمکش کنن ؛ اینطوری اون میفهمه که به ارتباط اجتماعی نیاز داره.
بعد به نظر من موسیقی خیلی موئره. مثن شاید گوش دادن موسیقی های پر نشاط و امیدواری دهنده (!) خیلی بهتر از موسیقی هایی باشه که دائم دارن مینالن!
یه کار دیگه ئم که میشه کرد اینه که مثلا مسوولای مدرسه یا خود والدین یا توی محیط کار بیان یه سری مسئولیت به این فرد بدن طوریکه مجبور به برقراری ارتباط باشه.
بعد کلّا خیلی باید تو جمع هایی که این فرد حضور داره دقت بشه ؛ اون آدما با نشاط باشن ، بی حوصله نباشن. بعد طرف رو منصرف نکنن از حضور در جمع.
هر چند کلّا برمی گرده به این که چرا اون فرد انزوا طلب شده. مثلا ممکنه به دلیل نقص عضو باشه! اون موقع راهکار هاش فرق میکنه.
اما برای یک آدم عادی که فقط در اثر شرایط اطراف یا افکار خودش انزوا طلب شده فکر کنم اینا مفید باشه.
( من هیچی از روان شناسی سرم نیست ؛ گفتم بحثی شده باشه ! :-" )

پی نوشت : هر چند جزو قوانین هست که نباید بحث بشه ؛ اما در کل انزوا طلبی در روان شناسی بیماریه ؛ چون انسان سالم تمایل به برقراری ارتباط داره و مساوی درون گرایی نیست ! حاد تر از اونه.

• شروع کننده موضوع

no one

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
اورمیه
دانشگاه
علوم پزشکی تبریز
رشته دانشگاه
پزشکی
پاسخ : مسابقات روانشناسی (سری اول)(دور اول)

با توجه با قرار دادن جایزه :D برای برنده خواستم تاپیک بیاد بالا!
لطفا به قوانین پست اول دقت کنین!!!!

sogand1374

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
تبریز

بِ نظرم به طرف محبت بشه
و افراد دیگه سعی کنن باهاش ارتباط برقرار کنن.
دادن مسئولیت هایی که نیاز ببینه
برای اجتماعی شدن و یا اجتماعی شدن رو به انزوا ترجیح بده.:)

sdkpz

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
کرمان
سال فارغ التحصیلی
90
مدال المپیاد
فیزیک
دانشگاه
باهنر-امیرکبیر
رشته دانشگاه
برق - مخابرات میدان

به نظر من انرواطلبی می تونه نتیجه کم بودن اعتماد به نفس باشه یا بدبینی به افراد.
اگه طرف تو اجتماع چند تا دوست صمیمی و خوب قرار بگیره هم می تونه شخصیت خودش رو نشون بده و اعتماد به نفس پیدا کنه
هم اینکه اگه نسبت به آدما بدبین بوده این بدبینی برطرف می شه.

AUGUST II_PRINCE OF SAMPA

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
ﻫﺎﺷﻤﯽ ﻧﮋﺍﺩ II
شهر
ﻣﺸﻬﺪ
ﭘﺎﺳﺦ : ﻣﺴﺎﺑﻘﺎﺕ ﺭﻭﺍﻧﺸﻨﺎﺳﯽ (ﺳﺮﯼ ﺍﻭﻝ)(ﺩﻭﺭ ﺍ

بنظرم نتیجه ی نداشتن تفریح و جذابیت مناسب تو ارتباطاته
باید ایجاد تفریح بشه براش و جذابیت ایجاد بشه براش
اطرافیان میتونن با حمایت عاطفی و ایجاد فضای جذاب و مهیج و دوستانه اونو به ارتباط جذب کنن
یا شایدم میتونه علتش یک ضربیه روحی یا شکست عشقی و در نتیجه بی اعتمادی به دیگر افراد باشه
در این صورت ضمن کارای قبلب باید در حتما خلاء عاطفیرو پر کننو این خاطررو از یادش ببرن و کمبودو ایی که با از دست دادن چیزی که داشته بوجود اومده پر کنن و اونوقت جلب اعتماد کنن و با ایجاد فضای دوستانه و جذاب بهش حس امنیتو آرامشو اعتماد و لذت بدن
همین دیگه

samin159

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 1 شیراز
شهر
sh!r@z

خیلی وقتا دلیل انزوا طلبی میتونه این باشه که فرد کسی رو دور و بر خودش نمیبینه که مثل خودش باشه یا بتونه درکش کنه یا اینکه از بودن توی جمع ترس و واهمه داره یا اینکه اون اعتماد به نفس کافی رو واسه حضور توی یه جمع نداره ، گاهی هم افراد بدلیل ضربه روحی که خوردن انزوا طلب میشن یا اینکه فرد یه بار از جمع طرد شده یا مسخرش کردن...

ریشه اکثر انزوا طلبی ها توی دوران کودکی فرده ، طرد شدن از گروه دوستان یا مشکلاتی که توی خونه کودک بین پدر و مادرش ممکنه ببینه یا رفتار ناهنجار یه پدر و مادر با بچشون...

انزوا طلبی چیزی نیست که ارثی باشه و کودک از زمان تولد اونو داشته باشه بلکه عوامل محیطی باعث بوجود اومدنش میشن...

اما در کل انزوا طلبی یه بیماری نیست اما میتونه علت بوجود اومدن انواع افسردگی باشه توی افراد...

واسه درمانشم فرد باید اول اعتماد به نفس پیدا کنه بعد با یه گروه خوب شروع به کار کنه که تو اون گروه مسئولیتی داره و هم گروهی ها هم باید تشویقش کنن ، جو باید جوری باشه که فرد انزوا طلب از حضور توی اون جمع لذت ببره ، افراد هم گروهی باید از فرد انزوا طلب کمک بخوان توی ضمینه های فکری که اون بدونه آزاده هرجایی نظرشو اعلام کنه...
یه راه دیگم اینه که علت انزوا طلبی فرد ریشه یابی بشه ، اون وقت بهش نشون داده بشه که اون طوری که فکر میکنه نیست...

اما مهمترین کار اینه که فرد در مرحله اول اعتماد به نفس کافی رو باید کسب کنه... :D

ساقي

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
كرمانشاه

افرادی که انزوا طلب هستن در درجه ی اول باید بپذیرن دیگران وظیفه ی برقراری ارتباط با اون ها رو ندارن و این خودشون هستن که باید پا پیش بذارن.
بعد هم نباید از خودشون انتظار زیادی داشته باشن . وارد شدن از یه محیط ساکت و یه دنیا با مرز های مشخص (ذهن خود شخص) به یه محیط شلوغ و پر نشاط و پر انرژی با هزاران عقیده و نظر و احساسات بدون مرز یه کم به زمان نیاز داره . اکثر افرادی که تجربه ی حضور در جمع رو ندارن وقتی وارد حال و هوای جمع میشن یه کم دست گل به اب می دن . نباید با چند تا اشتباه نا امید شد .موقع برقراری ارتباط با دیگران باید همون طور رفتار کنن که هستن نباید خودشون رو به جای شخصیت ایده ال ذهنشون جا بزنن . گاهی هم غرور باعث انزواطلبی می شه . چنین افرادی باید در وجود دیگران دنبال ویژگی هایی بگردن که در خودشون ضعیفه اون وقت به نیاز ادم ها به برقراری ارتباط پی می برن .
متفاوت بودن کسی رو محکوم به تنهایی نمی کنه !
لازم نیست همیشه نگران درست پیش نرفتن کارها باشن و لازم نیست برای همه ی روابطشون برنامه داشته باشن .

death

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان1 شیراز
شهر
شیراز

به نظر ه من اصلا نمیشه یه راهه حل ه کلی پیدا کرد یا مثلا یه فرمولی که بگیم این کارو انجام بدین انزوا طلبیتون خوب میشه ؛ ولی با توجه به مدل ه انزوا طلبی میشه راه حل های معقولی پیدا کرد :D

من خودم کتاب ه روانشناسی نخوندم که ببینم از لحاظ ه علمی مدل داره یا نه ؛ اما خودم چند نوعش رو دیدم :D

1. نداشتن اعتماد به نفس : بعضی از خونواده ها تا بچشون یه چیزی میگه به اصطلاح ه میزنن تو دهنش ؛ این رفتار باعث میشه بچه کم کم اعتماد به نفسش رو از دست بده و دیگه تو جمع صحبت نکنه ؛ راه ه حل ه این مشکل اینه که اطرافیان سعی کنن بیشتر توجه کنن به اون طرف و خلاصه یکم اعتماد به نفس بدن بهش

2. شکست ه بزرگ : بعضیا بعد از یه شکست ه بزرگ کم کم گوشه گیر میشن و احساس میکنن دنیا به آخر رسیده ؛ اینجور افراد به نظرم باید یه جوری حال و هواشون عوض شه ؛ با مسافرت یا تغییر مکان حتی

3. اعتماد به نفس ه کاذب : بعضی از افراد به حدی مغرور هستن که جمع رو در حد ه خودشون نمیبینن و با کسی رفت و آمد نمیکنن و گوشه گیر میشن ؛ اینجور افراد باید یه جوری ( به نظر ه من با خرد کردن ه غرورشون به مقادیری ) با حقیقت رو به رو شن

4. ضعف ه جسمی یا مریضی و اینا : بعضی ها به علت ه یه مشکل ه جسمی که دارن ( مثلا فلج ) سعی میکنن تو جمع نباشن چون فک میکنن مورد تمسخر قرار میگیرن یا بعضیا دوست ندارن کسی براشون احساس ه ترحم داشته باشه ؛ فک میکنم این افراد بهتره یه مقداری با افرادی که مثله خودشون ضعف دارن معاشرت کنن تا بفهمن اونا هم تنها نیستن و میتونن مثه بقیه زندگی کنن

چیزه دیگه ای به ذهنم نمی رسه :D

mysterious

کاربر نیمه‌فعال
نام مرکز سمپاد
farzanegan1
شهر
mashhad

دلایلی که شخص دچار این مشکل میشه فرق میکنه . ممنکه تو خانواده به اندازه کافی بهش محبت نشده باشه یا اینکه تو شنوایی و به خصوص تکلم دچار مشکل باشه.ممکنه تو جمع و در برابر بچه های هم سن و سال خوش چند بار تحقیر شده باشه.یا به خاطره رفتار های ناشایست تو جمع تنبیه و توبیخ های زیادی شده باشه و یا اینکه اعتماد به نفس نداره و توانایی هایی که داره رو باور نداره یا اینکه مثلا وقتی میخواد یه کاری رو تو جمع انجام بده هر چه قدر هم که اون کار خوب باشه ممکنه افکاره منفی مثله این که اگه این کارو انجام بدم به نظه بقیه مسخره است ... یا اگه تو انجام دادنه این کار خراب کاری کنم چی ؟ ... اگه بعدا بقیه منو به خاطر این کار مسخره کنن چی ؟ و ... که معمولا اینجور مواقع باید به خودشون روحیه بدن و بگن نه من این کارو به بهترین نحو انجام میدم و کسی منو مسخره نمکنه و ...
یکی از کارای دیگه ای هم که میتونید بکنید اینه که وقتی تو یه محیطی قرار میگیرید که فردی رو بالا تر از خودتون میبینید و یا اون فرد جسوری بیش از اندازه داره اون محیط رو ترک نکنند و قاطعانه و محکم به سوالات اون فرد جواب بدید و وقتی این کارو کردید خودتونو تشویق کنید و باز اگر رفتار ناپسندی از طرف مقابلتون دیدید جا نزنید .
کار های دیگه ای هم که میشه برای شخصی که این مشکل رو داره کرد مثله حمایت های عاطفی،دادن مسئولیت های مختلف(در حد توانایی فرد) در فعالیت های گروهی و اینکه شخص امادگی لازم برای گفتن اعقاید و نظراتش و قبول کردن نظر های مخالف از طرف دیگران رو داشته باشه.

• شروع کننده موضوع

no one

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
اورمیه
دانشگاه
علوم پزشکی تبریز
رشته دانشگاه
پزشکی

شرکت کننده هایی که هنوز شرکت نکردن! اولین دوره در روز 21 فروردین تموم میشه! شرکت کنین! خوبه! P:>
تا الان نظرات خوبی دیدم! ولی به جان من! اگه منو دوست دارین ( :-" ) دیگه لازم نیست تعریف و علل وجود بیماری رو شرح بدید! سوال فقط درمان!

فـ ـاطـ ـ يما!

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
مش‍‌هد
سال فارغ التحصیلی
1393
دانشگاه
هنر اصفهان
رشته دانشگاه
طراحی صنعتی

از نظر من بايد ببينيم فرد خودش مايل به درمان مي باشد و از حالت خودش آگاه است و رنج مي برد...و يا
و يا اينكه خانواده و اطرافيان ازين قضيه آگاه شدن و مي خواهند درمان كننده فرد مورد نظر باشند!
در مورد اولي فرد بايد در جمع قرار بگيره و با بحث ها آشنا بشه و شخصيت ها...يعني از همون اول نيازي به اسپم دادن در بحث ها ني مهم شركت كردنه و تمرين: مثلا
جلوي آينهبا خودش صحبت كنه و يا با خواهر برادر كوچكتر يا افرادي كه خجالت نمي كشه بحث كنه بخنده و كلي كاراي ديگه...
رفته رفته روحيه ي ازادي كسب مي كنند و قادر به بحث كردن ميشن...خوندن كتاب هاي كل كلي يا فلسفي هم كمك بزرگي ميكنه...
و اگه ياد بگيرن در بحث هاي كلاسي شركت كنند ، بقيه روي فرد حساب بيشتري باز مي كنن..
و در مورد دوم : اهميت دادن به گفته هاي فرد هرچند بي ارزش خيلي مهمه و پي گيري بحث هاي مربوط و در حوالي گفته هاي شخص...
بحث كردن در مورد علايق فرد هم خيلي مهمه و ادامه دادن تا كشيدن بحث به مسايل ديگر تا فرد در عمل انجام شده قرار بگيره و مجبور به همكاري بشه...بايد سعي
بشه كه به حرفاي طرف گوش بديم و در مورد گفته هاي اون حرف بزنيم و چه خوب ميشه اگه حتي اگه بر خلافه ميل ماست ولي از گفته هاش طرفداري كنيم و موافقت!
هميشه نظرش ُ در مورد اخبار روز و مسايل سياسي و به طور كلي جامعه بپرسيم ُ حرف بزنيم...
و هميشه در جمع هاي دوستانه تقاضاي نظر دادن كنيم...
و بهش يه پشتيباني بديم كه ازاد تراز قبل باشه مثلا در خريد وسايل خونه و يا شخصي خودش انجام بده و با جامعه بيشتر در ارتباط قرار بگيره

+ فك مي كنم با محبت بيش از حد و خود شيريني كاري از پيش نميره چرا كه شايد فرد مورد نظر(!) احساس ترحم كنه!

_‌ به به (!) به خودم اميد وار شدم :D

پوریا

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
helli 1
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1393
دانشگاه
زنجان
رشته دانشگاه
پزشکی
تلگرام

درمان انزوا طلبی...
اشتباهی که میشه اینه که گمان میبرند شخص منزوی"از همه به خودش پناه میبرد"...
خیر...
او"از همه بیشتر از خودش فرار میکند"...

"آشتی دادن فرد با خودش" :)

البرت

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
ایت الله خامنه ای
شهر
سیرجان
مدال المپیاد
داشتم میخوندم دیدم هیچی نمیشم ولش کردم

این افراد ترجیح می دهند در لاک خود باشند چون با دیگران بودن به ان ها خوش نمیگذرد و یا رفتار دیگران با انها بد بوده.
از راه های رفع این مشکل می توان به افزایش توجه دیگران به فرد ، فراهم کردن محیط دلخواه برای فرد و افزایش محبت
و پیدا کردن دوست های خوب اشاره نمود

• شروع کننده موضوع

no one

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
اورمیه
دانشگاه
علوم پزشکی تبریز
رشته دانشگاه
پزشکی

مسابقه تا فردا ساعت 32 ظهر ادامه پیدا میکنه!
بعد تاپیک قفل میشه تا ساعت 9 شب! بعد من برنده ی سری اول رو اعلام میکنم! P:>
(ولی انتظار داشتم حداقل 25 نفر شرکت کنن! 8->

• شروع کننده موضوع

no one

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
اورمیه
دانشگاه
علوم پزشکی تبریز
رشته دانشگاه
پزشکی

قفل میشه تا 8 ساعت دیگه یعنی ساعت 9 نتایج اعلام میشه!
با آرزوی موفقیت برای همه ی شرکت کنندگان! P:>

• شروع کننده موضوع

no one

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
اورمیه
دانشگاه
علوم پزشکی تبریز
رشته دانشگاه
پزشکی

برنده ی دور اول از سری اول:...
نظرات جالبی شنیدم از لحاظ بنده و بقیه که لایک دادن شکوفه و فاطیما و جمله ی کوتاه پوریا(پسرک محبت فروش خوب بودن) و همین طور بقیه شرکت کننده ها هم نظراتی دادن که به تنهایی جالب بود بعضی ها هم علت بیماری رو بررسی کرده بودن که اگه سوال در مورد علت بود جواب های خوبی دادن!
ولی در مورد برنده! پوریا خیلی صریح گفته بود و مسئله رو واضح و عمیق بررسی نکرده بود (ولی اینو بگم اون یه جملش خیلی درسته) ولی بین شکوفه و فاطیما خیلی فکر کردم و دلیل طولانی شدن مدت انتظار برای انتخاب برنده هم همین بود! در آخر متوجه شدم شکوفه به احتیاجات و نیاز ها بیشتر توجه کرده در حالی که در دوان شناسی نباید شخص رو در مقابل بعضی اجبار ها قرار داد(کلیت بعضی جاها باید قرار داد) در آخر به این نتیجه رسیدم که با اختلاف خیلی کم فاطیما برنده میشه!

برنده: فـ ـاطـ ـ يما!

پ.ن: فاطیما ضمن تبریک، 2 روز وقت داری سوالتو به من پ.خ کنی و صلاحیت سوال رو بگیری بعدش مسابقه ی بعدی شروع میشه!

فـ ـاطـ ـ يما!

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
مش‍‌هد
سال فارغ التحصیلی
1393
دانشگاه
هنر اصفهان
رشته دانشگاه
طراحی صنعتی
پاسخ : مسابقات روانشناسی (برنده ی دور اول انتخاب شد)

آ...
ببخشيد اگه دير اومدم....
يا ازم اشتباهي سر زد!

سوال دوم...!

چگونه مي توان شخصيت خود را بهتر شناخت...؟!

+ خيلي ممنون از لطفتون!

بالا