• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

پرسش و پاسخ

فاطمه م.

فاطمه م.
نام مرکز سمپاد
فرزانگان چهاردانگه
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
95
مدال المپیاد
ادبی
دانشگاه
پلی تکنیک تهران
رشته دانشگاه
علوم کامپیوتر
پاسخ : پرسش و پاسخ

بستگی داره اگه با وایر کات باشه حدود 100-150 اگه cnc حدود 50-60 ت اگه واتر جت 20-30 ت

قیمته کجاس اینا؟ و کِی؟
ما پارسال با cnc زدیم 120 در اومد
اگه قیمته الانه آدرس بدین مشتری شیم:D

فاطمه م.

فاطمه م.
نام مرکز سمپاد
فرزانگان چهاردانگه
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
95
مدال المپیاد
ادبی
دانشگاه
پلی تکنیک تهران
رشته دانشگاه
علوم کامپیوتر

من یه چیزایی درباره ی فیلتر های مقاوت خازنی برای نویزگیریِ سنسور های IR شنیدم، میخواستم بدونم دقیقا عملکردشون چه جوریه و اصلا مدارش چیه؟ مقدار مقاومت و خازن چیه؟
از راهنمایی تون ممنون

• شروع کننده موضوع

m-hadi

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
13
مدال المپیاد
نداریم کلن :دی
دانشگاه
علم و صنعت
رشته دانشگاه
برق

خوب این چیزی که شنیدین چیر خوبیه ولی به نظر من بدرد جونیور نمیخوره.
به این مدار ها میگن فیلتر rc (به دلیل کاربرد فوق العاده زیادشون تو سیستم های رادیو کنترل). این مدار ها به اینصورت عمل میکنه که میاد با استفاده از خازن ، مقاومت(تو مدل های ساده) و op-amp (تو مدل های پیچیده) بخشی از موج رو فیلتر میکنه. این فیلتر ها به سه نوع بالا گذر(highpass) پایین گذر (lowpass) و میان گذر(bandpass) تقسیم میشن. توضیحات الکترونیکی و تحلیل این مدار ها اینجا ممکن نیست(خیلی سخته) خودتون تو اینترنت سرچ کنید یه چیز هایی دستگیرتون میشه ، ولی بهتره از کسی که برق خونده بپرسید میتونه توضیح بده براتون. بازم اگه نشد من سعی میکنم یه pdf آموزش (البته خوب از راه دور نمیشه توضیح داد :D) درست کنم همینجا قرار بدم

robomash

Lily Delicated
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان1
شهر
مشهد
سال فارغ التحصیلی
1393
دانشگاه
صنعتی شریف
رشته دانشگاه
مهندسی نرم افزار

به نقل از Mohammad Shirazi :
برشش دیگه؟؟ بستگی داره اگه با وایر کات باشه حدود 100-150 اگه cnc حدود 50-60 ت اگه واتر جت 20-30 ت
اگه نمیخوای بدنه فلزی بزنی برو پانتوگرافی ها واست با پلکسی و برش لیزر میزنن قیمتش هم فک کنم از همه چی کمتر شه. دقتش هم بالاست فقط کافیه تو طرح AutoCad یا Corel بدنه رو بهشون بدی. فک نکنم اینجوری از 15 تومن بیشتر خرجش بشه.

• شروع کننده موضوع

m-hadi

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
13
مدال المپیاد
دانشگاه
علم و صنعت
رشته دانشگاه
برق

به نقل از Mohammad Shirazi :
برشش دیگه؟؟ بستگی داره اگه با وایر کات باشه حدود 100-150 اگه cnc حدود 50-60 ت اگه واتر جت 20-30 ت
آخه بستگی به طول برش داره !
مکانیک پارسال ما برا یه ربات 10 تومن در اومد امسالیه 70 تومن ، جفتش رو هم دادیم به یه جا واترجت.بعد واترجت هم cnc ـه وایر کات هم cnc ـه ، اونی که شما میگید Cnc فک کنم منظورتون لیزر کات باشه که از این حرفا گرون تره. برا مکانیک ربات هایی در حد دانش آموزی واتر جت زیادی هم دقیقه !
پ.ن : یه سوال ، تا حالا کسی فیبر کربن داده واتر جت؟ میخوام بدم میترسم خوردش کنه 700 تومن پول رو به فنا بده :D

فاطمه م.

فاطمه م.
نام مرکز سمپاد
فرزانگان چهاردانگه
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
95
مدال المپیاد
ادبی
دانشگاه
پلی تکنیک تهران
رشته دانشگاه
علوم کامپیوتر

مکانیک پارسال ما برا یه ربات 10 تومن در اومد امسالیه 70 تومن ، جفتش رو هم دادیم به یه جا واترجت.بعد واترجت هم cnc ـه وایر کات هم cnc ـه ، اونی که شما میگید Cnc فک کنم منظورتون لیزر کات باشه که از این حرفا گرون تره. برا مکانیک ربات هایی در حد دانش آموزی واتر جت زیادی هم دقیقه !

منظورت چیه اینا همش cncه؟ من از نزدیک دیدم cncو، لیزرکات باید با لیزر ببره؟!؟!! اگه آره پس منظور از cnc ، لیزرکات نیس چون Cnc با با لیزر کار نمیکنه! بعد تا جایی که شنیدم تنها به یه مدل دستگاه میگن فرز cnc و واترجت و وایرکات یه چیزایه دیگه ای ان!
مطمئن نیستم البته

• شروع کننده موضوع

m-hadi

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
13
مدال المپیاد
دانشگاه
علم و صنعت
رشته دانشگاه
برق

هر دستگاهی که به وسیله نقشه و به صورت اتوماتیک برش رو انجام بده اسمش cnc ـه.
من 4 مدل cnc میشناسم. یکی که با لیزر میبره همون لیزر کات ، با آب میبرن که میگن واتر جت ، با مته میبرن که میگن وایر کات و یه مدل هم یه دستگاهی مثل دستگاه تراش در همه ی راستا ها میبره که بهش میگن cnc ـت سه بعدی

فاطمه م.

فاطمه م.
نام مرکز سمپاد
فرزانگان چهاردانگه
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
95
مدال المپیاد
ادبی
دانشگاه
پلی تکنیک تهران
رشته دانشگاه
علوم کامپیوتر

بله حق با شماست

m.kamali

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
علامه حلی4
شهر
تهران

آقا کسی میدونه چجوری پالس دار رو میخونن (با atmega)

فاطمه م.

فاطمه م.
نام مرکز سمپاد
فرزانگان چهاردانگه
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
95
مدال المپیاد
ادبی
دانشگاه
پلی تکنیک تهران
رشته دانشگاه
علوم کامپیوتر

به نقل از m.kamali :
آقا کسی میدونه چجوری پالس دار رو میخونن (با atmega)
منظورت از پالس دار چیه؟

robomash

Lily Delicated
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان1
شهر
مشهد
سال فارغ التحصیلی
1393
دانشگاه
صنعتی شریف
رشته دانشگاه
مهندسی نرم افزار

منظورت pwm ـه؟ pwm هم میتونه پالس بفرسته هم پالس بخونه

s!na

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
حلی ۱
شهر
تهران

خیر منظورشون رو اگه درست فهمیده باشم توپ پالس دار هست که ربطی به میکرو نداره و با مدار پالس رو میخونن ، بعد میدن به میکرو که هادی جان یکم بالاتر یه توضیحاتی نزدیک همین موضوع داده.

• شروع کننده موضوع

m-hadi

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
13
مدال المپیاد
دانشگاه
علم و صنعت
رشته دانشگاه
برق

سینا جان هزار روش داره خوندن پالس :D
من خودم زیاد کار کردم به بچه هاتون هم گفتم که چون خودم جواب درست حسابی نگرفتم صبر کنید تا من درست تست کنم به نتیجه برسم بهتون میگم :D
الآن مشکلمون دقت پایین این سنسوراس ! تازه با کلی کلک و ترفند از 40 سانت که نزدیک تر میاد دیگه عددش ثابت میشه !

s!na

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
حلی ۱
شهر
تهران

به نقل از m-hadi :
سینا جان هزار روش داره خوندن پالس :D
من خودم زیاد کار کردم به بچه هاتون هم گفتم که چون خودم جواب درست حسابی نگرفتم صبر کنید تا من درست تست کنم به نتیجه برسم بهتون میگم :D
الآن مشکلمون دقت پایین این سنسوراس ! تازه با کلی کلک و ترفند از 40 سانت که نزدیک تر میاد دیگه عددش ثابت میشه !
درست میگی ولی تو جونیور تقریبا همه با مدار و سنسور پالس رو میخونن دیگه....

• شروع کننده موضوع

m-hadi

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
13
مدال المپیاد
دانشگاه
علم و صنعت
رشته دانشگاه
برق

تو خارج که میدونم همه سنسور پالس میزارن :D خلاصه این که به نتیجه رسیدم میام همینجا اعلام میکنم :D

فاطمه م.

فاطمه م.
نام مرکز سمپاد
فرزانگان چهاردانگه
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
95
مدال المپیاد
ادبی
دانشگاه
پلی تکنیک تهران
رشته دانشگاه
علوم کامپیوتر

سلام
من یه مشکلی داشتم و دارم با کامپسمون! کامپس ما(cmps03) به جای اینکه از 0 تا 255 بهمون عدد بده، از 190 تا 255 بهمون عدد میده (با I2C میخونم)
پایه های SDA و SCL درست متصل شدن، پین های 9 و 1 هم که به ترتیب مربوط به GNDو +5V هستن، رو هم وصل کردم، برای کالیبره کردن هم پین 6 رو به GND وصل میکنیم و کامپس رو میچرخونم
این هم تابع :
کد:
#define EEPROM_BUS_ADDRESS 0xc0 
unsigned char compass_read(unsigned char address) {
unsigned char data;
i2c_start();
i2c_write(EEPROM_BUS_ADDRESS);
i2c_write(address);
i2c_start();
i2c_write(EEPROM_BUS_ADDRESS | 1);
data=i2c_read(0);
i2c_stop();
return data;
}
این هم کدیه که تو حلقه ی while مینویسم:
کد:
c=compass_read(1);    
       delay_ms(10);
       lcd_gotoxy(0,0);
       lcd_putchar(((c/100)%10)+'0');
       lcd_putchar(((c/10)%10)+'0');
       lcd_putchar((c%10)+'0');
       delay_ms(100);
با کامپایلر codevision AVR کار میکنم، برنامه ی تست کامپس هم همین دو قسمت رو داره که به پروجکت اضافه میکنم، اصلا کاری به الگوریتم های صاف کردن و صفر کردن هم ندارم تو این پروجکت
دیگه این که پروگرامرم mkII هستش و با AVR Studio پروگرام میکنم ( پروگرامر تو codevision کار نکرد)
و این که همین کامپس با همین 2 قطعه کد، و البته با همین ترتیب اتصال پین ها به میکرو و تغذیه روی یه برد دیگه کار کردو دقیقا 0 تا 255 رو برگردوند، چند تا چیز بین ما و اون تیم فرق میکرد یکی ورژن codevision! یکی پروگرامر که اگه اشتباه نکنم واسه اونا دلتا بود و تو همون codevision پروگرام میکردن، و میکرو و LCD!! و برد! که البته میکروی اون ها هم مثل ما ATmega16 بود و فیوز بیت هایی که پروگرام میکردن دقیقا فیوز بیت های ما بود، و در رابطه با برد هم دقیقا مثل ما پین های SCL و SDA رو به پین های B.0و B.1 وصل کرده بودن
راستی اون تیم از اسیلاتور خارجی استفاده کرده بود اما ما از اسیلاتور خود میکرو با فرکانس 4.000000
پین هایSCL و SDA رو با مقاومت های 1 کیلو پول آپ کردم، یادم نیست اون تیم هم این کارو کرده بود یا نه، گرچه من حتی بدون پول آپ کردن هم تست کردم اما نتیجه نگرفتم
به نظر شما مشکل چی میتونه باشه؟ باید پروگرامر عوض کنم؟ مشکل از ورژن کدویژنه؟!! یا به خاطر اسیلاتور خارجی؟!!
اگه بخوام اسیلاتور اضافه کنم، تو کدویزارد باید تنظیم خاصی انجام بدم؟!
اگه چیزی به ذهنتون نمیرسه، اگه بیش استاد یا هم تیمی هاتون، مشکل منو مطرح کنین ممنون میشم

s!na

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
حلی ۱
شهر
تهران

به نقل از فاطمـه :
سلام
من یه مشکلی داشتم و دارم با کامپسمون! کامپس ما(cmps03) به جای اینکه از 0 تا 255 بهمون عدد بده، از 190 تا 255 بهمون عدد میده (با I2C میخونم)
پایه های SDA و SCL درست متصل شدن، پین های 9 و 1 هم که به ترتیب مربوط به GNDو +5V هستن، رو هم وصل کردم، برای کالیبره کردن هم پین 6 رو به GND وصل میکنیم و کامپس رو میچرخونم
این هم تابع :
کد:
#define EEPROM_BUS_ADDRESS 0xc0 
unsigned char compass_read(unsigned char address) {
unsigned char data;
i2c_start();
i2c_write(EEPROM_BUS_ADDRESS);
i2c_write(address);
i2c_start();
i2c_write(EEPROM_BUS_ADDRESS | 1);
data=i2c_read(0);
i2c_stop();
return data;
}
این هم کدیه که تو حلقه ی while مینویسم:
کد:
c=compass_read(1);    
       delay_ms(10);
       lcd_gotoxy(0,0);
       lcd_putchar(((c/100)%10)+'0');
       lcd_putchar(((c/10)%10)+'0');
       lcd_putchar((c%10)+'0');
       delay_ms(100);
با کامپایلر codevision AVR کار میکنم، برنامه ی تست کامپس هم همین دو قسمت رو داره که به پروجکت اضافه میکنم، اصلا کاری به الگوریتم های صاف کردن و صفر کردن هم ندارم تو این پروجکت
دیگه این که پروگرامرم mkII هستش و با AVR Studio پروگرام میکنم ( پروگرامر تو codevision کار نکرد)
و این که همین کامپس با همین 2 قطعه کد، و البته با همین ترتیب اتصال پین ها به میکرو و تغذیه روی یه برد دیگه کار کردو دقیقا 0 تا 255 رو برگردوند، چند تا چیز بین ما و اون تیم فرق میکرد یکی ورژن codevision! یکی پروگرامر که اگه اشتباه نکنم واسه اونا دلتا بود و تو همون codevision پروگرام میکردن، و میکرو و LCD!! و برد! که البته میکروی اون ها هم مثل ما ATmega16 بود و فیوز بیت هایی که پروگرام میکردن دقیقا فیوز بیت های ما بود، و در رابطه با برد هم دقیقا مثل ما پین های SCL و SDA رو به پین های B.0و B.1 وصل کرده بودن
راستی اون تیم از اسیلاتور خارجی استفاده کرده بود اما ما از اسیلاتور خود میکرو با فرکانس 4.000000
پین هایSCL و SDA رو با مقاومت های 1 کیلو پول آپ کردم، یادم نیست اون تیم هم این کارو کرده بود یا نه، گرچه من حتی بدون پول آپ کردن هم تست کردم اما نتیجه نگرفتم
به نظر شما مشکل چی میتونه باشه؟ باید پروگرامر عوض کنم؟ مشکل از ورژن کدویژنه؟!! یا به خاطر اسیلاتور خارجی؟!!
اگه بخوام اسیلاتور اضافه کنم، تو کدویزارد باید تنظیم خاصی انجام بدم؟!
اگه چیزی به ذهنتون نمیرسه، اگه بیش استاد یا هم تیمی هاتون، مشکل منو مطرح کنین ممنون میشم
شاید یکم پیش پا افتاده به نظر برسه ، ولی مطمئنید "۵+" تون دقیقه وقتی به کامپس میرسه؟

• شروع کننده موضوع

m-hadi

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
13
مدال المپیاد
دانشگاه
علم و صنعت
رشته دانشگاه
برق

فک کنم این تابع جواب نده با avr studio شما با Avr Studio فایل هگزی که کدویژن میسازه رو پروگرم کن ببین جواب میده یا نه !

فاطمه م.

فاطمه م.
نام مرکز سمپاد
فرزانگان چهاردانگه
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
95
مدال المپیاد
ادبی
دانشگاه
پلی تکنیک تهران
رشته دانشگاه
علوم کامپیوتر

برنامه رو با کدویژن کامپایل و میک میکنم و فقط با AVR Studio، فایل هگز رو پروگرام میکنم
در مورد "5+" هم نه، دقیقا "5+" نمیرسه بهش، چون خود DC/DC یا 7805 هم دقیقا خروجی شون "5+" نیست
در مورد اسیلاتور، وقتی اضافه کنم، باید تو کد ویزارد تنظیم خاصی رو انجام بدم؟

amirradjou

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی لاهیجان
شهر
لاهیجان
دانشگاه
آکسفورد
رشته دانشگاه
فیزیک

بچه ها اگه می تونید اون نرم افزار برنامه نویسی روبات که واسه ناد کاپ هست رو یه جا آپلود کنید نیاز دارم
مدیر حداقل تا 2 روز این پستو پاکش نکن

بالا