• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

ساخت بنزین از ضایعات

• شروع کننده موضوع

matin320

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید هاشمی نژاد II
شهر
مشهد
سال فارغ التحصیلی
94
دانشگاه
باهنر کرمان
رشته دانشگاه
دامپزشک / سیاست
ساخت بنزین از بطری پلاستیکی نوشابه و ...
به نظر غیر ممکن میاد.ولی من خودم تو اخبار20:30 دیدم که توی یکی از این نمایشگاه های شیمی،یه دختر خانمی می گفت با چنتا ترکیب ساده با ضایعات پلاستیکی ، روزانه 80 لیتر بنزین در آزمایشگاه خونگی خودش تولید کنه.

می خواستم بدونم تا حالا کسی دنبال این کار رفته؟یا در این زمینه ها تجربه ای داره ؟
خب اگه تولید بنزین با این وسایل اینقدر آسونه ، چرا دولت از این جور طرح ها استقبال نمی کنه؟ :-?? :-?

• لایک
امتیازات: ibtkm

Zr74

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان ۱
شهر
تهران
دانشگاه
شهید بهشتی
رشته دانشگاه
داروسازی
پاسخ : ساخت بنزین از ضایعات

80 لیتر بنزین؟ اونم تو خونه؟ :O
اگه انقدر آسون بود درست کردنش که الان همه برا خودشون تو خونه کارخونه بنزین سازی می زدن. :D
ولی ظاهرا یه مخترع ژاپنی یه دستگاهی رو اختراع کرده که می تونه کیسه های پلاستیکی رو به سوخت تبدیل کنه ولی نه برای ماشین، برای گرم کردن خونه
توضیح کامل ترش اینجا هست.

• شروع کننده موضوع

matin320

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید هاشمی نژاد II
شهر
مشهد
سال فارغ التحصیلی
94
دانشگاه
باهنر کرمان
رشته دانشگاه
دامپزشک / سیاست

به نقل از z@hra :
80 لیتر بنزین؟ اونم تو خونه؟ :O
اگه انقدر آسون بود درست کردنش که الان همه برا خودشون تو خونه کارخونه بنزین سازی می زدن. :D
ولی ظاهرا یه مخترع ژاپنی یه دستگاهی رو اختراع کرده که می تونه کیسه های پلاستیکی رو به سوخت تبدیل کنه ولی نه برای ماشین، برای گرم کردن خونه
توضیح بیشترش [=http://phys.org/news/2011-02-plastic-bags-fuel-home.htmlurl]اینجا[/url]هست.

به خدا راس می گم.
اصن برید تو اینترنت سرچ کنید.

80 لیتر بنزین اونم تو زیر زمین خونشون.

ShapoorII

Erfan
نام مرکز سمپاد
شهید اژه ای 1
شهر
نصف جهان
سال فارغ التحصیلی
1392
مدال المپیاد
علوم و فناوری نانو: نقره (دومین دوره) و طلا (چهارمن دوره)
دانشگاه
علوم پزشکی شهید بهشتی
رشته دانشگاه
داروسازی

روشهای زیادی برای تبدیل پلیمرها و مواد آلی سنگین ابداع شده که اساس همه اونها صرف انرژی برای دباند پیوندهای کربن-کربن ـه مثل
استفاده از امواج ماکروویو
F.C.C (کراکینگ کاتالیتیکی)
T.DP (دپلیمریزاسیون حرارتی)
فرایند اصلا" ساده نیست و کنترل گزینش پذیری و درصد تبدیل واکنش کار پیچیده ایه و کاتالیستهای بکار رفته و شرایط واکنش اهمیت زیادی دارن
انرژی صرف شده برای این فرایند خیلی بالاس که این انرژی خودش از سوختهای فسیلی تأمین میشه بنابراین بازده واکنش نقش بسزایی در تجاری سازی و رسوندن تکنولوژی به مرحله تولید صنعتی داره
طراحی و ساخت پایلوتهای صنعتی از زمانبره و به سرمایه بالایی احتیاجه که متأسفانه تنها سرمیه گذار خود دولته سرمایه گذار خارجی :D وجود نداره بخش خصوصی ـم که دبی واجبتره L-: ؛ ظاهرا" برنامه فعلی دولت گسترش تکنولوژی G.T.L و ساخت و تجهیز پالایشگاه ب این فناوریه که به لحاظ علمی قابل دسترسترخ و از نظر اقتصادی هم پرسودتره واحدهای نیمه صنعتی G.T.L تو کشور ساخته شده حجم ذخایر گاز طبیعی ـم بیشتر از نیاز کشوره
البته با توجه به سنگین بودن نفت ایران اهمیت F.C.C , T.DP انکار نشدنیه ضمن اینکه تبدیل موادی مانند پلاستیک به هیدروکربنهای سبکتر هم تولید سوخت میکنه و هم منجر به حذف ضایعات و زباله ها و به نوعی حفظ محیط زیست

• شروع کننده موضوع

matin320

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید هاشمی نژاد II
شهر
مشهد
سال فارغ التحصیلی
94
دانشگاه
باهنر کرمان
رشته دانشگاه
دامپزشک / سیاست

به نقل از شانه سنب :
رفرایند اصلا" ساده نیست و کنترل گزینش پذیری و درصد تبدیل واکنش کار پیچیده ایه و کاتالیستهای بکار رفته و شرایط واکنش اهمیت زیادی دارن
انرژی صرف شده برای این فرایند خیلی بالاس که این انرژی خودش از سوختهای فسیلی تأمین میشه بنابراین بازده واکنش نقش بسزایی در تجاری سازی و رسوندن تکنولوژی به مرحله تولید صنعتی داره

همون زمانی که اعلام شد که ایران قراره به خودکفایی بنزین برسه،توی یکی از شب نشینی ها مون با خونواده ی عمم(تمام خونوادشون شیمی می خونن)بحث بنزین شد.یادم اون روز همه گفتن همچین چیزی امکان نداره .مگه بنزین ساختن کشکیه.کلی مشقت داره تا تجهیزات و ایناش فرا هم بشه.
که به گفته ی فرد دیگه ای که بچه های مدرسمون خوب می شناسنش.در حال حاضر چیزی که به نام بنزین فروخته می شه در واقع بنزن هستش که بر خلاف بنزین فرمولی خمیده داره و بخاراتش هم به شدت سرطان زاست.و پیش بینی شده که سرطان خون طی چن سال آتی چند برابر می شه و .......
منم بنا به این شنیده ها برام جالب بود که بک دانش آموز چطوری تونسته روزانه80 لیتر بنزین در خونش تولید کنه.
به قول شوهر عمم همین طوری که نمی شه.

Zr74

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان ۱
شهر
تهران
دانشگاه
شهید بهشتی
رشته دانشگاه
داروسازی

به نقل از matin320 :
به خدا راس می گم.
اصن برید تو اینترنت سرچ کنید.

80 لیتر بنزین اونم تو زیر زمین خونشون.
من که نگفتم شما دروغ میگی. منتها تو اینترنتم سرچ کردم چیزی در این مورد پیدا نکردم نه فارسی نه انگلیسی :-??
برای خودمم جالبه که بشه از پلاستیک بنزین تولید کرد ولی این کار تو خونه اونم با این بازده خیلی دور از ذهن به نظر می رسه. یعنی اصن با عقل جور درنمیاد.

ShapoorII

Erfan
نام مرکز سمپاد
شهید اژه ای 1
شهر
نصف جهان
سال فارغ التحصیلی
1392
مدال المپیاد
دانشگاه
علوم پزشکی شهید بهشتی
رشته دانشگاه
داروسازی

بنزین مگه یه ترکیب ثابته مخلوط چنتا از هیدرکربنهای مایعه حالا شاید بنزن به صورت ناخالصی هم توش باشه که این باید حذف شه
پلاستیک ضایعات نفتی قیر و هر هیدروکربن سنگینی رو میشه یه هیدروکربنهای سبکتر تبدیل کرد محصولات واکنش هم متفاوتن که چنانچه واکنش کنترل شده صورت بگیره میتونه هیدروکربنهایی مث اوکتان رو ایجاد کنه که معمولا" جرم عمده محصولات رو پروپان و بوتان تشکیل میده در واقع پلاستیک به ماده ای شبیه نفت خام تبدیل میشه
به نقل از z@hra :
تو اینترنتم سرچ کردم چیزی در این مورد پیدا نکردم نه فارسی نه انگلیسی
http://www.plasticstoday.com/imm/articles/ps-1110
http://en.wikipedia.org/wiki/Thermal_depolymerization
سرچ کن converting plastic to petroleum

• شروع کننده موضوع

matin320

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید هاشمی نژاد II
شهر
مشهد
سال فارغ التحصیلی
94
دانشگاه
باهنر کرمان
رشته دانشگاه
دامپزشک / سیاست

به نقل از z@hra :
من که نگفتم شما دروغ میگی. منتها تو اینترنتم سرچ کردم چیزی در این مورد پیدا نکردم نه فارسی نه انگلیسی :-??
برای خودمم جالبه که بشه از پلاستیک بنزین تولید کرد ولی این کار تو خونه اونم با این بازده خیلی دور از ذهن به نظر می رسه. یعنی اصن با عقل جور درنمیاد.
خوب البته دوستمون هم درست می گه.
خوب برای تولیدش باید یه مقدار سوخت مصرف بشه که همین بازده شو پایین تر میاره.

ShapoorII

Erfan
نام مرکز سمپاد
شهید اژه ای 1
شهر
نصف جهان
سال فارغ التحصیلی
1392
مدال المپیاد
دانشگاه
علوم پزشکی شهید بهشتی
رشته دانشگاه
داروسازی

به نقل از matin320 :
خوب البته دوستمون هم درست می گه.
خوب برای تولیدش باید یه مقدار سوخت مصرف بشه که همین بازده شو پایین تر میاره.
این ی مقدار اکثر اوقات اونقدر زیاده که میزان سوخت تولیدی و مصرفی با هم برابری میکنه چنانچه فرایند رو بهینه سازی کنیم تا درصد تبدیل و گزینش پذیری بالا بره و انرژی لازمه رو از منابعی غیر از سوختهای فسیلی تأمین کنیم استفاده از این روش به لحاظ اقتصادی مقرون به صرفه ست

• شروع کننده موضوع

matin320

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید هاشمی نژاد II
شهر
مشهد
سال فارغ التحصیلی
94
دانشگاه
باهنر کرمان
رشته دانشگاه
دامپزشک / سیاست

به نقل از شانه سنب :
این ی مقدار اکثر اوقات اونقدر زیاده که میزان سوخت تولیدی و مصرفی با هم برابری میکنه چنانچه فرایند رو بهینه سازی کنیم تا درصد تبدیل و گزینش پذیری بالا بره و انرژی لازمه رو از منابعی غیر از سوختهای فسیلی تأمین کنیم استفاده از این روش به لحاظ اقتصادی مقرون به صرفه ست

خب گل پسر اگه اون طوری بود که واسه ی تجاری سازیش پیشنهاد نمی داد. :-/

ShapoorII

Erfan
نام مرکز سمپاد
شهید اژه ای 1
شهر
نصف جهان
سال فارغ التحصیلی
1392
مدال المپیاد
دانشگاه
علوم پزشکی شهید بهشتی
رشته دانشگاه
داروسازی

گفتم اکثر اوقات نه همیشه تحقیقات رو همینه که صرفه بره بالا یه چی تو پرانتز بگم بعضی فرایندا هست که تو آزمایشگاهای معمولی امکانپذیره ولی تو صنعت نه یا برعکسش چیزایی که صنعتین اما تو آزمایشگاه غیر ممکن
اصل تجاری سازی رفع مشکلات و معایبه که اون دیگه کار مهندسینه نه شیمیدانها
وقتی یه پروژه برا تجاری سازی پیشنهاد میشه بدین معنی نیسکه همه معایبش رفع شده یعنی ایدش عالی بوده پتانسیل رفع بقیه مشکلات رو داره نمونه تاریخیش تولید صنعتی آمونیاک با اینکه فریتز هابر مبتکر اصلی و اولیه روش بود طرح اولیه ش هیچوقت استفاده نشد پروژه به کارل بوش سپرده شد تا فرایند تو مقیاس صنعتی انجام بده و تغییراتی تو شرایط ایجاد کرد مث تغییر کاتالیست از اورانیوم به آهن اکسید و افزایش فشار

• شروع کننده موضوع

matin320

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید هاشمی نژاد II
شهر
مشهد
سال فارغ التحصیلی
94
دانشگاه
باهنر کرمان
رشته دانشگاه
دامپزشک / سیاست

به نقل از شانه سنب :
بعضی فرایندا هست که تو آزمایشگاهای معمولی امکانپذیره ولی تو صنعت نه یا برعکسش چیزایی که صنعتین اما تو آزمایشگاه غیر ممکن

یعنی چی؟
می تونی از فرآیند هایی که تو آزمایشگاه ها امکان پذیره ولی تو صنعت امکان پذیر نیست چنتا مثال بزنی؟ :-/

ShapoorII

Erfan
نام مرکز سمپاد
شهید اژه ای 1
شهر
نصف جهان
سال فارغ التحصیلی
1392
مدال المپیاد
دانشگاه
علوم پزشکی شهید بهشتی
رشته دانشگاه
داروسازی

همون فرایند هابر تو آزمایشگاه میشه از اورانیوم استفاده کرد اما تو صنعت نه
میتونی از تأثیر اسید یا قلیا بر فلز هرچی هیدروژن دلت میخواد تو آزمایشگاه مدرستون درست کنی تو صنعت نه
تو آزمایشگاه محدودیت گرما یا کلا" انرژِ نداریم تو صنعت داریم
فشارهای خیلی بالا تو صنعت ممکنه اما آزمایشگاههای فوق پیشرفته میخواد
معمولا رسدن به دماهای بالا تو صنعت راحتتره
حفظ محیط زیست برای صنایع مهمه که اجازه استفاده از بعضی مواد تو مقیاسهای کلانُ نمیده
دیگه حال ندارم فکر کنم :D

• شروع کننده موضوع

matin320

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید هاشمی نژاد II
شهر
مشهد
سال فارغ التحصیلی
94
دانشگاه
باهنر کرمان
رشته دانشگاه
دامپزشک / سیاست

به نقل از شانه سنب :
همون فرایند هابر تو آزمایشگاه میشه از اورانیوم استفاده کرد اما تو صنعت نه
میتونی از تأثیر اسید یا قلیا بر فلز هرچی هیدروژن دلت میخواد تو آزمایشگاه مدرستون درست کنی تو صنعت نه
تو آزمایشگاه محدودیت گرما یا کلا" انرژِ نداریم تو صنعت داریم
فشارهای خیلی بالا تو صنعت ممکنه اما آزمایشگاههای فوق پیشرفته میخواد
معمولا رسدن به دماهای بالا تو صنعت راحتتره
حفظ محیط زیست برای صنایع مهمه که اجازه استفاده از بعضی مواد تو مقیاسهای کلانُ نمیده
دیگه حال ندارم فکر کنم :D
خب علامه.
می گم اونارو تو آزمایشگاه خونش درس کرده بود

ShapoorII

Erfan
نام مرکز سمپاد
شهید اژه ای 1
شهر
نصف جهان
سال فارغ التحصیلی
1392
مدال المپیاد
دانشگاه
علوم پزشکی شهید بهشتی
رشته دانشگاه
داروسازی

خودم اون گزارشُ دیدم دختره گفت وسایلش همه ساده بودن
تو خونه میتونی هرچی میخوای برق و گاز و آب مصرف کنی به دمای 1000 سانتیگراد و حتی بالاتر و 30- حتی پایینتر میتونی برسی فرقش اینه ایمنی نداره باید از جونت مایه بذاری و داشته باشی
بنزین درست نمیشه مخلوط چنتا هیدرو کربن درست میشه در ضمن برا تکمیل فرایند به هیدروژن ـم نیازه

• شروع کننده موضوع

matin320

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید هاشمی نژاد II
شهر
مشهد
سال فارغ التحصیلی
94
دانشگاه
باهنر کرمان
رشته دانشگاه
دامپزشک / سیاست

به نقل از شانه سنب :
خودم اون گزارشُ دیدم دختره گفت وسایلش همه ساده بودن
تو خونه میتونی هرچی میخوای برق و گاز و آب مصرف کنی به دمای 1000 سانتیگراد و حتی بالاتر و 30- حتی پایینتر میتونی برسی فرقش اینه ایمنی نداره باید از جونت مایه بذاری و داشته باشی
بنزین درست نمیشه مخلوط چنتا هیدرو کربن درست میشه در ضمن برا تکمیل فرایند به هیدروژن ـم نیازه
شما که خودت استادی.
فک کنم با شیمی خیلی ور می ری. :D

Zr74

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان ۱
شهر
تهران
دانشگاه
شهید بهشتی
رشته دانشگاه
داروسازی

به نقل از شانه سنب :
من در مورد اون اخباره تو ایران گفتم چیزی پیدا نکردم. خودم که اون بالا گفتم تو ژاپن این کار انجام شده منتها بازم ماده ای که به دست اومده برای استفاده به عنوان بنزین ماشین مناسب نبوده. اونجا هم بازم همین بحث بازدهی و خالص سازی اون سوختی که به دست میاد صنعتی کردنشو با محدودیت روبرو می کنه.

ShapoorII

Erfan
نام مرکز سمپاد
شهید اژه ای 1
شهر
نصف جهان
سال فارغ التحصیلی
1392
مدال المپیاد
دانشگاه
علوم پزشکی شهید بهشتی
رشته دانشگاه
داروسازی

چنتا از شرکتهای بزرگ نفتی پایلوتهاشُ ساختن. انجام فرایند تو آزمایشگاههای ساده تقریبا" ناممکنه ولی تو صنعت انجام شدنیه

• شروع کننده موضوع

matin320

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید هاشمی نژاد II
شهر
مشهد
سال فارغ التحصیلی
94
دانشگاه
باهنر کرمان
رشته دانشگاه
دامپزشک / سیاست

به نقل از شانه سنب :
چنتا از شرکتهای بزرگ نفتی پایلوتهاشُ ساختن. انجام فرایند تو آزمایشگاههای ساده تقریبا" ناممکنه ولی تو صنعت انجام شدنیه

آقا یه تاپیک به نام بنزین ایران اگه باز کنیم چه جوریاست؟
اجازه میدن؟
چون من که تاریخ بنزین ایران ، مشکلات ، تحریم ها (در تجهیزات و خود بنزین) و این اخیرا هم که شایعه ی بنزن.....
اگه این مسائل تو اون تاپیک بحث بشه خیلی بهتره. :D

بالا