• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

مهريه

Bahar_R

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان 1
شهر
تهران
دانشگاه
دانشگاه تهران
رشته دانشگاه
مهندسی مواد و متالورژی
پاسخ : مهريه

من بین بحث یه چیزی بگم :-"
دوستان توی ایران درسته شرایط معمول عقد اختیارات خیلی کمی به زن میده و برعکس راجع به مرد اختیارات خیلیه ولی طبق قانون ایران توی عقدنامه میشه شروطی تعیین کرد.
میشه حق طلاق، مسکن، سفر و خیلی چیزای دیگه رو قید کرد. فکر نمی کنین این راه ها خیلی بهتر از اینه که مهریه بخواد جبران نداشتن اینا رو بکنه؟
هر زنی که یه مقدار در جریان حقوق بدیهی خودش باشه قطعا متوجه میشه که اون حقوق به مراتب اساسی تر از مهریه و مزد گرفتن برای کار خونه هستن.

usboy

کاربر حرفه‌ای

به نقل از مازیمون :
دخترم اون پسری که شوهر شده قبلن خودش زندگی داشته! غذا پخته! اشپزی و کار خونه واقعن جز سرگرمی نیست.

یعنی من این مدلیه که اهنگ میذارم. میرم غذا میذارم. در این حین یه کتاب داستان دستم میگیرم می خونم.

کاره سختی نیستا :D

لباس بچه رو میاد بیرون دراورد بردار بنداز ماشین :))
ديگه اينطوريا هم نيست

مثلا من خانواده خودمونو مثال ميزنم
من بابا حدودا روزي ١٥ ساعت سركاره و ديگه به بقيه كارا كاري نداره
و تو اين مدت مامانمم همينقد كار ميكنه
غير از كار درآمد زاييش،بانك رفتن هست،اداره هاي مختلف هست،ثبت نام بچه ها،رسيدگي به درس و كارهاي بچه ها و هزارتا كار مختلف خونه
درسته من بابام خيلي كار ميكنه،ولي فقط كاره بيرونه
يني نه استرس داره كه براكي چك كشيده نه ماليات نه بچه ها نه هيچيه ديگه
فقط كاره خودش

شما از دور نشستي ميگي موقه آشپزي آهنگ ميذارم كتابم ميخونم
مطمئن باش خانومها بهتر ميتونن چندتا كارو باهم انجام بدن
شماهم اگه قرار بود هفته اي ١٥ بار آشپزي كني،ميديدم چجوري ميشي
آشپزي يكبار در هفته خيلي جذابه و هنر محسوب ميشه و سرگرميه
ولي وقتي ١٥ بار بشه حاله آدمو بهم ميزنه
سرگرمي آشپزي زمانيه كه بري فرانسه
مواد درجه يك آشپزي دنيا رو بهت بدن
بگن درست كن
هر آشغاليم شد مهم نيست

واقعا مسخرس آدم بگه كاره خونه سرگرميه
اينكه آدم بشينه تو خونه جز كسلي و افسردگي هيچي نداره

maziar

مازیمون
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
تهران، استانبول، کوالالامپور، اُسلو!
دانشگاه
Universitetet i Oslo
رشته دانشگاه
ریاضی، CS، نانو الکترونیک

به نقل از كيان :
ديگه اينطوريا هم نيست

مثلا من خانواده خودمونو مثال ميزنم
من بابا حدودا روزي ١٥ ساعت سركاره و ديگه به بقيه كارا كاري نداره
و تو اين مدت مامانمم همينقد كار ميكنه
غير از كار درآمد زاييش،بانك رفتن هست،اداره هاي مختلف هست،ثبت نام بچه ها،رسيدگي به درس و كارهاي بچه ها و هزارتا كار مختلف خونه
درسته من بابام خيلي كار ميكنه،ولي فقط كاره بيرونه
يني نه استرس داره كه براكي چك كشيده نه ماليات نه بچه ها نه هيچيه ديگه
فقط كاره خودش

شما از دور نشستي ميگي موقه آشپزي آهنگ ميذارم كتابم ميخونم
مطمئن باش خانومها بهتر ميتونن چندتا كارو باهم انجام بدن
شماهم اگه قرار بود هفته اي ١٥ بار آشپزي كني،ميديدم چجوري ميشي
آشپزي يكبار در هفته خيلي جذابه و هنر محسوب ميشه و سرگرميه
ولي وقتي ١٥ بار بشه حاله آدمو بهم ميزنه
سرگرمي آشپزي زمانيه كه بري فرانسه
مواد درجه يك آشپزي دنيا رو بهت بدن
بگن درست كن
هر آشغاليم شد مهم نيست

واقعا مسخرس آدم بگه كاره خونه سرگرميه
اينكه آدم بشينه تو خونه جز كسلي و افسردگي هيچي نداره

کیان چی میگی ؟ من هر روز باید اشپزی کنم :))

و هم سره کار میرم هم دانشگاه، خونمم خودم مرتب می کنم :))

ثیت نام یک بار در ساله مالیات هم که خودش اخره سال میاد شما مثل قبض برق پرداختش می کنی یا مثل من به اداره اب و برق اجازه میدی خودشون از حسابت برداشت کنن.

والله من غذا هام بد هم نیست. از مادربزرگم یاد گرفتم :D

و همزمان برای دانشگاه هم درس می خونم و استخدام یک شرکت هستم و دو پروژه هم جدا دارم. ( تهش هم اونقد وقت دارم که انلاین باشم. هم وقت دارم اونقد به درسام برسم که معدلم ۳.۹۷ از ۴ بشه :D )

usboy

کاربر حرفه‌ای

به نقل از مازیمون :
کیان چی میگی ؟ من هر روز باید اشپزی کنم :))

و هم سره کار میرم هم دانشگاه، خونمم خودم مرتب می کنم :))

ثیت نام یک بار در ساله مالیات هم که خودش اخره سال میاد شما مثل قبض برق پرداختش می کنی یا مثل من به اداره اب و برق اجازه میدی خودشون از حسابت برداشت کنن.

والله من غذا هام بد هم نیست. از مادربزرگم یاد گرفتم :D

و همزمان برای دانشگاه هم درس می خونم و استخدام یک شرکت هستم و دو پروژه هم جدا دارم. ( تهش هم اونقد وقت دارم که انلاین باشم. هم وقت دارم اونقد به درسام برسم که معدلم ۳.۹۷ از ۴ بشه :D )
چندتا سوال
١- تو براي چند نفر غذا درست ميكني؟؟؟
چون درست كردن غذا براي خود آدم تا براي ٤ يا ٥ نفر خيلي فرق داره
٢- كارهاي چندتا بچه رو انجام ميدي؟؟؟
٣-كارهاي مالي و حسابي چند نفرو انجام ميدي؟؟؟

ببين شما يه آدم مجردي
خيلي اشتباهه كه با يك زن متاهل كه مثلا دوتا بچه داره مقايسه بشي
مسئوليت هيچكي رو دوشت نيست

بعله يك روز مالياته
ولي يك روز ديگه اداره ثبته يك روز اين بانك يك روز اون يكي يك روز چك يك روز وام يك روز يك روز خريده

حرف من اينه كه ميگين مردها كار ميكنن، بنظرمن زنها هم به همون اندازه كار ميكنن

maziar

مازیمون
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
دانشگاه
Universitetet i Oslo
رشته دانشگاه

به نقل از كيان :
چندتا سوال
١- تو براي چند نفر غذا درست ميكني؟؟؟
چون درست كردن غذا براي خود آدم تا براي ٤ يا ٥ نفر خيلي فرق داره
٢- كارهاي چندتا بچه رو انجام ميدي؟؟؟
٣-كارهاي مالي و حسابي چند نفرو انجام ميدي؟؟؟

ببين شما يه آدم مجردي
خيلي اشتباهه كه با يك زن متاهل كه مثلا دوتا بچه داره مقايسه بشي
مسئوليت هيچكي رو دوشت نيست

بعله يك روز مالياته
ولي يك روز ديگه اداره ثبته يك روز اين بانك يك روز اون يكي يك روز چك يك روز وام يك روز يك روز خريده

حرف من اينه كه ميگين مردها كار ميكنن، بنظرمن زنها هم به همون اندازه كار ميكنن

برای تعداد افراد بیشتر هم غذا گذاشتم. از نظر زمانی اونقدر فرقی نداره صرفن مواد اولیه رو چند برابر می کنید و از شعله بزرگتر استفاده می کنید.

چه فرقی می کنه خرید ؟‌ شما یه بار در هفته یا به هر حال هر چند بار که لازم باشه میرید صرفن بیشتر می خرید. اگه من روزه یه بسته گوشت مصرف می کنیم ایشون مثلن ۱۴ بسته. ( به هر حال تعداد بار خرید تغییر نمی کنه )

وام رو هم که دیگه پا نمیشید بانک بدید که. چک و وام رو بانک با اطلاعتون از حسابتون کم میکنه.

اگه اینجور کار ها به نظرت زیاد میاد به خاطر روش زندگی اشتباه هست نه اینکه این کار ها وقت گیرن.

usboy

کاربر حرفه‌ای

به نقل از خدیـــج ه! :
یعنی مهریه مثله یه حقوقه که در ازای انجام کارای روزانه (غدا پختن و ... ) به خانوما داده میشه؟؟؟ الان یعنی خانوما نقش یه خدمتکارو ایفا میکنن؟؟؟؟ بله تو پست قبلیمم گفتم که مهریه یه منبع در آمد واسه خانوماست و حقشونه اما شما با این حرفاتون عملا به خانوما توهین میکنین :|
اینکارایی که شما گفتین وظیفه یه خانم نیست
چرا الكي جو ايجاد ميكنيد

بعضيا گفتن كه كار خانوما خيلي راحته و مردها حقشون ضايع ميشه اگر اموالشون با خانومشون نصف بشه
من هم دارم ميگم زن هم به اندازه ي مرد داره تو زندگي زحمت ميكشه

بعدشم كي گفت كه مهريه در ازاي انجام كاراي روزانه است؟؟
من همون ابتدا گفت مهريه چيزه درستي نيست

بنظرمن اموال دو طرف بايد نصف بشه و از طرفي حق طلاق هم براي دو طرف باشه
به نقل از كيان :
پس چي؟؟؟
اون خانوم همين كه هميشه كنار آدم باشه و در سختي ها حضور داشته باشه خودش به اندازه شما كار كرده

البته اموال همسر هم نصف ميشه با مرد ديگه
حق طلاق هم بايد براي دو طرف باشه

به نقل از مازیمون :
برای تعداد افراد بیشتر هم غذا گذاشتم. از نظر زمانی اونقدر فرقی نداره صرفن مواد اولیه رو چند برابر می کنید و از شعله بزرگتر استفاده می کنید.

چه فرقی می کنه خرید ؟‌ شما یه بار در هفته یا به هر حال هر چند بار که لازم باشه میرید صرفن بیشتر می خرید. اگه من روزه یه بسته گوشت مصرف می کنیم ایشون مثلن ۱۴ بسته. ( به هر حال تعداد بار خرید تغییر نمی کنه )

وام رو هم که دیگه پا نمیشید بانک بدید که. چک و وام رو بانک با اطلاعتون از حسابتون کم میکنه.

اگه اینجور کار ها به نظرت زیاد میاد به خاطر روش زندگی اشتباه هست نه اینکه این کار ها وقت گیرن.
در مورد جمله آخرت بايد بگم كه اينجا يك سند بخواي جابه جا كني بايد ده روز تو ادارات مختلف بگردي
حالا شايد در روش زندگي شما اينطوري نيست
ولي اينجا ايرانه
روش هم داغونه داغونه
ما يارانه ميريزن،بانكو عابر بانك ميخوابه
بعد چه روشي ميشه پيشنهاد داد

No-Enemy

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
حلی 4
شهر
تهران
دانشگاه
شهید بهشتی
رشته دانشگاه
تکنولوژِی پرتوشناسی

به نقل از خدیـــج ه! :
ببینید اگه اینجوریه که خانوما خیلی بیشتر از آقایون کار میکنن(صرفا منظورم کار خونه نیست) پس باید اموالشون 70 به 30 تقسیم بشه :D

70 به 30 ؟ Seriously ؟ :| خانوما زحمت میکشن زیاد هم زحمت میکشن ولی دادن مهریه ی 1376 تا سکه ای به خانومی که خودش کار میکنه، مستقل هم هست خیلی نامردیه.

من مردای دیگه رو نمیدونم ولی تو دور و اطرافیان تو خانواده ها زن و شوهر به اندازه ی هم زحمت میکشن و موردی هم مرد ها بیشتر از زن ها.

یه سوال برای اینکه بحث متمرکز بشه چون خیلی پراکندگی موضوع زیاد شده!
الآن این مهریه که شما میگید، مثلا برای خانوم هایی مثل خودتونه (از نظر شرایط زندگی، تحصیلی و ...) یا منظورتون اون از زن و شوهر اون عده هست که هنوز مدرنیته نشدن؟ این خیلی مهمه تو جمع کردن موضوع این بحث.

maziar

مازیمون
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
دانشگاه
Universitetet i Oslo
رشته دانشگاه

به نقل از No-Enemy :
70 به 30 ؟ Seriously ؟ :| خانوما زحمت میکشن زیاد هم زحمت میکشن ولی دادن مهریه ی 1376 تا سکه ای به خانومی که خودش کار میکنه، مستقل هم هست خیلی نامردیه.

من مردای دیگه رو نمیدونم ولی تو دور و اطرافیان تو خانواده ها زن و شوهر به اندازه ی هم زحمت میکشن و موردی هم مرد ها بیشتر از زن ها.

یه سوال برای اینکه بحث متمرکز بشه چون خیلی پراکندگی موضوع زیاد شده!
الآن این مهریه که شما میگید، مثلا برای خانوم هایی مثل خودتونه (از نظر شرایط زندگی، تحصیلی و ...) یا منظورتون اون از زن و شوهر اون عده هست که هنوز مدرنیته نشدن؟ این خیلی مهمه تو جمع کردن موضوع این بحث.

خوبه دیگه سن دوست دخترتون هم در اومد :))

ببینید یه چی انتخاب کنید که حداقل عاقلانه باشه! ما نمی گیم من متولد ساله مثلن ۱۳۷۱ هستم که! میگم متولد ۷۱ هستم!

به ایشون ۷۶ تا سکه بده :)) نه ۱۳۷۶ تا که :))

usboy

کاربر حرفه‌ای

به نقل از مازیمون :

ببینید یه چی انتخاب کنید که حداقل عاقلانه باشه! ما نمی گیم من متولد ساله مثلن ۱۳۷۱ هستم که! میگم متولد ۷۱ هستم!

ها بابا
بنده خدا مهريه ي ١٣٧٦ تا پدرش در مياد :))

No-Enemy

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
حلی 4
شهر
تهران
دانشگاه
شهید بهشتی
رشته دانشگاه
تکنولوژِی پرتوشناسی

به نقل از مازیمون :

من اصن تو این باغ ها نیستم =)) 1376 تولد خودمه! :))
اون 1376 سکه رو هم مگه شما نمیدونین؟ :| من 1990، 1300، 1000 تا اینام شنیدم که البته اینا ماله بچه های بالان :D

حالا من اگه بخوام ازدواج کنم تعداد سکه ها بستگی به قیمتشون تو اون موقع داره ولی من هم زیر بار برم مطمئن باش بالای 300-400 تا بخوام بدم اصن از ارث محروم میشم :))

uranuscelona

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرز2
شهر
شیراز
سال فارغ التحصیلی
94
رشته دانشگاه
مهندسی مکانیک-طراحی کاربردی

دوستان یه صحبتی شد مبنی بر اینکه خانومه مستقله 1376 تا سکه زورم میاد بدم بهش و این حرفا من الان یادم اومد تو کتاب دینیمون احیانا نوشته هدف از مهریه نشان دادن مهر و علاقه و صداقت مرد در ازدواجه نه واسه رفع نیاز مالی زن پس از طلاق!
نظر شخصی من اینه که اولا واسه مهر و علاقه نمیشه قیمت گذاشت و نرخ تعیین کرد ولی حالا اگه بخواد طبق رسوم پیش بره به نظرتون مرد خودش به میزان علاقه و توانش نباید نرخ علاقشو تعیین کنه؟؟؟؟ اخه یه مهریه های غیرمعقولی میبینیم طرف از علاقش پشیمون میشه حتی :D
نسل جدید دخترای روشن فکر :-" فکر کنم این مسئله رو درک کرده باشن و مهریه های سنگین پیشنهاد نکنند اما امون از چشم و هم چشمی خونواده ها!
یه جمله ی کلیشه ای هست میگه مهریه ضامن زندگی نیست! باور کنید راسته تو خونوادمون دیدم :| اخه مهریه ای که مرد نتونه بپردازه و عندالمطالبه هم هست چه صیغه ایه؟؟؟ من شنیدم اگه حین ازدواج مرد به این فکر کنه که مهریه رو کی داده کی گرفته عقدشون باطله!

تو زندگی های امروز که زن کار میکنه نیاز مالی هم نداره اخه به هدر دادن عمر یکی دیگه پای دادن مهریه سرکار خانوم!
:)) والا نمیدونم چجوری خونواده دختره میزان علاقه پسره رو به دخترشون تخمین میزنن و براش نرخ تعیین میکنند

الدرادو

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان ناحیه2
شهر
کرمان
رشته دانشگاه
IT

مهریه 1هدیس واسه زن و کسی ک بهش هدیه میدن تو انتخاب و قیمتو نوع اون هدیه دخالتی نداره اما نمیدونم چرا خ وختا اینو خونواده دختر مشخص میکنن!!!!
در مورد این مسئله ک خیلیم باب شده ک مهریرو کی داده کی گرفته باس بگم امام صادق فرمودند ک مردی ک از دادن مهریه زنش امتناع کنه حکم1 دزد رو داره
از نظر من مهریه باید ب اندازه باشی ک مرد در هر موقعیتی ک باشه بتونه تمام وکمال عندالمطالبه پرداخت کنه حالا این واسه یکی 2000تا سکه س واسه یکی1شاخه گله بستگی ب توانایی مالی مرد داره

لنگه کفش

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 1
شهر
کرمان

بعضیاهستن :-"
فک میکنن کی هستن سال تولددخترمون :-"
رفته بودیم خواستگاری واسه داداشم ...
دختره هم هیچی نبود...
مادره میگف ب اندازه سال تولددخترمون :-"
منم گفتم72دیگه؟؟؟ :)
مادره:نه1372 8->
:-"من میخواستم بگم ریدن برادخترت
گفتم شمامیگیددخترمون متولد72هس هیچی میگی1372؟؟ 8->
...
هیچی دیگه بلندشدیم و اومدیم بیرووووووون :))
اخه داماداگرعمرنوح داشته باشه ک نمیتونه بخره...
همچین خونواده هایی فقط خودشومسخره میکنن
والا

saranaz

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 1
شهر
یزد
سال فارغ التحصیلی
1393
رشته دانشگاه
پزشکی

مهریه ام بیشتر باشه ارزشم بیشتره ؟ قیمتم بالاتره ؟ اومده من ُ بخره؟ من برده ش میشم؟ من کالام که خرید و فروش شم ؟ مهرم زیاد باشه که زود طلاقم نده؟ انقد بدبختم که بخوام به زور و بی محبتی نگهم داره؟ انقد بی دست و پا بدبختم که نتونم خرج خودم در بیارم؟ محتاجشم که ماهی یه سکه بهم بده که نمیرم؟

من مهریه ای میخوام که پول نباشه مثلا شاخه گل مثلا سفر اینا....

maziar

مازیمون
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
دانشگاه
Universitetet i Oslo
رشته دانشگاه

به نقل از لنگه کفش! :
بعضیاهستن :-"
فک میکنن کی هستن سال تولددخترمون :-"
رفته بودیم خواستگاری واسه داداشم ...
دختره هم هیچی نبود...
مادره میگف ب اندازه سال تولددخترمون :-"
منم گفتم72دیگه؟؟؟ :)
مادره:نه1372 8->
:-"من میخواستم بگم ریدن برادخترت
گفتم شمامیگیددخترمون متولد72هس هیچی میگی1372؟؟ 8->
...
هیچی دیگه بلندشدیم و اومدیم بیرووووووون :))
اخه داماداگرعمرنوح داشته باشه ک نمیتونه بخره...
همچین خونواده هایی فقط خودشومسخره میکنن
والا

تقصیر خودتونه!

دختره بیچاره متولد ۷۲ وقتی باشه خوب تازه رفته دانشگاه خوب گناه داره! ( این دختر بیچاره ۲۰ سالش به زور شده رفتید خواستگاریش :-| )

ادم باید مجردیش رو بکنه. شد ۳۰ ساله یاد ازدواج بیافته.

اون موقع ادم مستقل تر از خانواده هم هست. یعنی میتونه ببینه اصلن مهریه می خواد یا نه. و با تصمیم خودش زندگیشو شروع کنه.

نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
بناب
سال فارغ التحصیلی
94
شکل اصلی مهریه اینطوریه که باید بر حسب میزان درآمد مرد محاسبه بشه. بیار مهریه رو بذر ۱۳۷۵ تا سکه؛ وقتی مرد توان پرداختشو نخواهد داشت، می‌خوای چیکارش کنی دقیقا؟!

بعدشم اصلا درک نمی‌کنم چطور ملت خودشون رو قانع می‌کنن که مهریه‌ی بیشتر ملاک ِ دوام و خوشبختی، و مهریه‌ی کمتر ملاک بدبختی و بی‌ثباتی زندگیه.

اسدالهی

ilia asadollahi
کنکوری 1403
نام مرکز سمپاد
علامه حلی 4
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1403
مهریه فی نفسه بد نیست اگر درست و منصفانه تعیین بشه. الان خیلی مهریه ها به دور از انصافه. مد شده به اندازه سال تولد دختر سکه تمام بهار باید بدی!
والا اینا تضمین زندگی خوب نیست نمی دونم چرا یه سری انقدر بهش معتقدن که مهریه سنگین بگیرن. مگه گرو کشیه؟ من یکی از رفقام مهریه همسرش ده شاخه گل بود و الانم خیلی خوب دارن زندگیشون رو می کنن. اگر مهریه درست تعیین بشه جوری که حد انصاف رعایت بشه چرا که نه خیلی هم خوبه.

zeynabgol

به گِلِ انجمن نِشَسته
نام مرکز سمپاد
فرزانگان یک
شهر
مشهد
سال فارغ التحصیلی
1404
در تمام اطرافیان من، هیچ کس نه مهریه داده نه مهریه گرفته، اگه مرد به رحمت ایزدی رفته، زنش بخشیده مهریه رو:)

ATE

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 5
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
94
مهریه تو ایران با قوانین فعلی فقط جنبه‌ی مادی نداره! به علت نقص قوانین موجود، مهریه برای خیلی از زن‌ها اهرم فشاریه که باهاش حق‌های دیگه ای که ندارن رو بگیرن

مثلا زنی که مهر بالا داره اما نمیتونه طلاق بگیره، مهر رو میذاره اجرا و اهرم فشار میکنه تا شوهرش طلاقش بده و درعوض مهریه رو ببخشه یا سر حضانت بچه‌ها بخواد مذاکره کنه ...

تازه مهریه فقط برای وقت اختلاف و ... نیست
به فرض زنی شوهرش فوت میکنه، تکلیف اون زن به لحاظ مالی چی میشه، عملا تو تقسیم ارث سهم کمی به زن میرسه و احتمالا میدونید که اول مهریه زن رو برمیدارن از روی ارث و بعد باقی ش رو با قوانینی که هست تقسیم میکنن، زنی که مهریه‌ش ۱۰ شاخه گل باشه و زندگی شون گل و بلبل باشه، میتونه در صورت فوت شوهرش در یک روز به لحاظ مالی کاملا بی پشتوانه بشه!!

نه تنها قانون ازدواج ایرانی چیز افتضاحیه، بلکه عمل کردن به همون نصفه قانونی که برای حقوق زن هست از اونم افتضاح تره! آشنای خود من با کسی ازدواج کرد که طرف بیمار بود و بیماری شو پنهون کرده بود، تو شرع میگن اصلا همچین عقدی باطله! و زن میتونه جدا شه! اما چیشد؟ یک سال دویید که بتونه جدا شه و مهریه شم بگیره، آخرسر انقدر بازیش دادن، انقد رفت و اومد که خسته شد و تهش مهریه رو بخشید و شوهرش همون روز طلاقش رو داد و راحت شد، حالا بنظرتون اگه مهریه نداشت چی میشد؟

خلاصه هرچند عاشقانه اما ازدواج هم تهش یه قرارداده که آدما امضاش میکنن و باید پاش بمونن.

قطعا مهریه‌ی خیلی بالا هم برای جوونی که تازه وارد زندگی شده منطقی بنظر نمیرسه، برای همینه که قانون برای هر دو طرف میتونه بشدت مضر باشه

اما خب ساده انگاری بیش از حد هم به قوانین ازدواج ایرانی میتونه تهش آدمارو به کل بدبخت کنه.

بالا