• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

رو اعصابمــه ، اما دوستــمه !

• شروع کننده موضوع

Madmazel Fairy Tale

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانـ/̵͇̿̿/'̿'̿̿̿ ̿ ̿̿ ½
شهر
Minsk
دانشگاه
BSMU
رشته دانشگاه
پزشکی
خب یه سری اختلاف ها همیشه تو دوستیا هست ( چه بین دختر - دختر ، دختر - پسر یا پسر - پسر ) هر چقدر دوستیا عمیق تر میشه ، اختلافات بیشتر خودشو نشون میده و گه گاهی مشکل ساز میشه و مسبب ناراحتی و حتی دعوا و جدایی .

این اختلاف ها چی هستن ؟ مثلاً :

و بعضی وقت ها هم طرف مقابل در دوستی ها ، ویژگی های بخصوصی داره که ما بنا به فرهنگ خونوادگیمون ، یا عقاید شخصی خودمون ، اونا رو نداریم . مثل :

غیرت و تعصب

خب همیشه وقتی به همچین چیزایی برمیخوریم اول میشینیم بهش فک میکنیم که خب یعنی چی ؟ ( مثل بحثی که تو تاپیک غیرت و تعصب شد ) در مرحله بعد میایم مشکلاتش رو بررسی میکنیم و اینکه این مسائل چه تاثیری روی روابط ما دارن ( مثل بحثی که تو تاپیک اختلافات طبقاتی و فرهنگی در ازدواج شد )

حالا ۲ تا دوست رو تصور کنین ! ( ۲ تا دوست که لزوماً قرار نیست با هم ازدواج کنن ! میتونن حتی دختر - پسر باشن ) این دو نفـر یه سری اختلافات تو عقیده های فرهنگی - مذهبی دارن و همینطور یه سری ویژگی هایی دارن که توشون مشترک نیست ، مثلاً یکیشون ارق ملیش خیلی زیاده ، یا تعصبای الکی داره ( مثلاً چرا رفتی با فلانی دوس شدی من خوشم نمیاد ! ) جدا از اینها شخصیت های مکملی دارن و باهم خوب کنار میـان و میخوان دوستی محکمی داشته باشن . اما هر از گاهیی سر این تفاوت ها اختلاف بینشون پیش میاد که ممکنه دوستیشون برای همیشه از هم بپاشه .

بنظرتون اگه ما هر کدوم تو همچین شرایطی بودیم برای کنار دوستمون موندن چیکار باید میکردیم ؟ چه تصمیمایی باید بگیریم که مسائل حاشیه ای دوستی رو خراب نکنه ؟ یا آیا نه ، این مسائل حاشیه ای نیستن و امکان نداره دوستی هایی با شرایط کاملاً متفاوت شکل بگیره ؟ اصلاً آیا تفاوت نیاز دوستیه ؟ بنظر شما دوستی هایی که ۲ طرف مقابل ۱۰۰% با هم تفاهم دارن ، پایدار هستن...؟ آیا لزوماً فداکاری هست که همچین دوستی هایی با شرایط متفاوت رو پایـدار میکنه ؟ فداکاری و چشم پوشی ؟ گذشت ؟ گه گاهی بی توجهی ؟ آیا این درسته که سعی کنیم همدیگرو عوض کنیم ؟ اصلاً عوض شدن میتونه یکی از راه کار ها باشه ؟

نظراتتون رو بگین .

INTREPID

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
کرمان
سال فارغ التحصیلی
92
پاسخ : رو اعصابمــه ، اما دوستــمه !

خب مطمئنا تفاوت نیاز دوستیه . مثل پازل میمونه ، با وجود اینکه خیلی از تیکه ها با هم فرق دارن ، در مجموع یه شکل واحد رو درست میکنن . به نظرم تفاوته که باعث تکامل میشه . اما به فکر این هم باید باشیم که از اون طرف بوم نیفتیم . منظورم اینه که قرار نیست دوستا با هم ۱۰۰% تفاوت داشته باشن . تفاوت زیاد از حد هم باعث سستی رابطه میشه .

بالاخره یه جاهایی نیازه که فرد بعضی فداکاری ها رو واسه طرف مقابل بکنه که مطمئنا دو طرفه س . یعنی اگه یه دوست یه قدم میاد به سمتم ، منم باید یه قدم برم سمتش . به نظرم همین فداکاری ها ، دوستی رو پایدار میکنه . اما اعتدال باید رعایت شه یعنی قرار نیست من از تموم آرمان هام بگذرم .

عوض شدن هم ممکنه بعضی از مشکل ها رو حل کنه . اما اگه مشکل ریشه ای باشه ، عوض کردن بعضی چیزا ، میتونه مشکل ساز شه . به نظرم عوض شدن یه چراغ سبزه ، که به فرد مقابل میگه : ببین اینقدر برام مهمی که دارم واسه خاطر تو ، خودمو عوض میکنم . خیلی وقتا میتونه مفید باشه ، به شرط این که اون هم حاضر باشه به خاطر تو ، بعضی چیزا رو عوض کنه .

ariadne

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان چهار
شهر
تهـــــران .

هیچ فردی بی عیب نیست ، بنظرم هدف اصلی از دوستی و معاشرت ؛ باید آشنایی با افرادی باشه که با ما تقریبا 40-50درصد تفاوت دارن .
در چنین شرایطی ، در دوستی ، با طرز فکر های اطراف آشنا میشن ، تفکر می کنن و دو حالت بوجود می آد : یکی اینکه تفکر مقابل رو درست می پندارند و عقیده خود رو با اون چینج می کنن ، و یا اینکه اون عقیده مقابل رو اشتباه (منظورم از اشتباه ، اینه که درست نیست .) می پندارن و دوست خودشون رو اصلاح می کنن و در این حین ، در عقیده خودشون هم استــــــوار می شن .
در حقیقت ؛ نوعی تکامل رخ میده .
برای همین حتما نباید گشت دنبال افرادی که "عقاید" یکسان دارن با ما.
اما در ضمینه فرهنگ و طبقه ،بنظرم افراد باید در یک رنج فرهنگی - طبقاتی ، یا نزدیک به هم باشن تا برای دوستی مناسب شناخته بشن .
مثلا فردی از یک خانواده سنتی ، با فردی از خانواده ای مدرن ؛ دوست میشه ، تعارض های زیادی پیدا می شه در این دوستی ، دو فرد میشه گفت کمتر ملاک مشخصی برای زندگی ـشون تعریف می کنن ، خواسته هاشون عوض میشه و ... و در حیقت ، در زندگی فردی ـشون "ممکن" هست به مشکل بر بخورن .

no one

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
اورمیه
دانشگاه
علوم پزشکی تبریز
رشته دانشگاه
پزشکی

خیلی موضوع جالبیه! و فکر کنم از مشکلات هم باشه!

واسه خودمم سوال شد!
اگه دو نفر (بازم جنسیت فرق نداره) همدیگه رو دوست دارن به عنوان دوست! و این احساس واقعیه و نه به خاطر بعضی عوامل دیگه! چطور ممکنه بازم با اختلاف هایی از بین بره! :-?

مگه این که اون دوستی به دلیل دوستی نبوده باشه! یا دلایل دیگه....

به نقل از Ћеѕтег ргчппе :
هیچ فردی بی عیب نیست ، بنظرم هدف اصلی از دوستی و معاشرت ؛ باید آشنایی با افرادی باشه که با ما تقریبا 40-50درصد تفاوت دارن .
در چنین شرایطی ، در دوستی ، با طرز فکر های اطراف آشنا میشن ، تفکر می کنن و دو حالت بوجود می آد : یکی اینکه تفکر مقابل رو درست می پندارند و عقیده خود رو با اون چینج می کنن ، و یا اینکه اون عقیده مقابل رو اشتباه (منظورم از اشتباه ، اینه که درست نیست .) می پندارن و دوست خودشون رو اصلاح می کنن و در این حین ، در عقیده خودشون هم استــــــوار می شن .
در حقیقت ؛ نوعی تکامل رخ میده .
برای همین حتما نباید گشت دنبال افرادی که "عقاید" یکسان دارن با ما.
اما در ضمینه فرهنگ و طبقه ،بنظرم افراد باید در یک رنج فرهنگی - طبقاتی ، یا نزدیک به هم باشن تا برای دوستی مناسب شناخته بشن .
مثلا فردی از یک خانواده سنتی ، با فردی از خانواده ای مدرن ؛ دوست میشه ، تعارض های زیادی پیدا می شه در این دوستی ، دو فرد میشه گفت کمتر ملاک مشخصی برای زندگی ـشون تعریف می کنن ، خواسته هاشون عوض میشه و ... و در حیقت ، در زندگی فردی ـشون "ممکن" هست به مشکل بر بخورن .

یعنی شما میگید وقتی تعاریف دو دوست از مسائل پیرامون خودشون فرق داره به احتمال زیاد (یا اصلا محتمل بودن) دوستی شون دووم نداره؟

ariadne

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان چهار
شهر
تهـــــران .

من نفهمیدم .میشه اون قسمت از حرفم که ازش این برداشت رو داشتین ، پررنگ کنین ؟

smart girl

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
اسفراین
مدال المپیاد
المپیاد ادبی
دانشگاه
تهران
رشته دانشگاه
داروسازی

اطرافم از این ادما زیادن، من خودمُ وفق دادم باهاشون، ینی یه سری کارایی که خونواده هاشون راضی نیستن رو من پیشنهاد نمیدم یا انجام نمیدم؛
ولی خوب در عوض، اونام اینُ میدونن و سعی میکنن یه جور دیگه برام دوست خوبی باشن.

• شروع کننده موضوع

Madmazel Fairy Tale

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهر
Minsk
دانشگاه
BSMU
رشته دانشگاه
پزشکی

اتفاقاً . یکی از بهترین دوستای من کسی هست که کاملا با هم متفاوتیم . هم از لحاظ فرهنگی ، هم طبقاتی ، هم سنتی یا مدرن بودن . دارم میگم کــــــاملاً !

فقط صرفاً یه سری ویژگی های خاصی تو ما بود که برای هم جذاب شدیم و دوستیمونو واسه هم مفید کرد . حالا چیکار کردیم که این اختلاف ها اصلاً مانع دوستی ما نشده ؟

ما بیشتر شخصیت همدیگرو نگاه میکنیم ، اینکه مثلاً من اون آدم مهربونیه واسه من جذابه ، و اون مثلاً فاکتور صداقت ِ من رو دوس داره ! در وهله بعد دنبال نقاط تفاهم میگردیم ، همدیگرو راهنمایی میکنیم و سعی میکنیم که درک کنیم . در ضمن، وقتی که ما میخوایــم یک نفر رو بعنوان دوست کنار خودمون نگه داریم نمیام اختلاف ها رو بریزیم وسط ! مثلاً مثلاً مثلاً ! طرف مقابلم میگه برام دعا کن . من نمیام بپرم بگم نخیر ، من به دعا و اینچیزا اعتقاد ندارم ! عوضش میگم عزیزم برات آرزوهای خوب دارم ( لبخند ) . و جالب اینجاست که با اینکه میدونیم خیلی با هم فرق داریم ، تو ۲ سال دوستیمون حتی ۱ بار هم با هم اختلافی نداشتیم ! و دوستیمون بشدت عمیق شد در حدی که مثلاً از امتحانا که برمیگشتیم شاید ۱-۲ قبل جدا شدنمون وا میستادیم تا حرفامون تموم شه .. نمیدونم ، این شانسه ؟ یا نه واقعاً تکنیک هایی هست که از نمایش دادن اختلاف ها تو یه رابطه جلوگیری کرد ؟

ariadne

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان چهار
شهر
تهـــــران .

نه مثل اینکه متوجه حرف من نشدید، من نگفتم در دوستی به مشکل می خورن ، گفتم در زندگی فردی .
اون هم بعضی از افراد ، نه همه .
مثلا وقتی اختلاف های طبقاتی رو بین خانواده خودش و دوستش می بینه ، اگر سطحش پایین تر از دوستش باشه ، "ممکن " هست در زندگی خانوادگی ـش توقعات ـش بالا بره و خانواده توانایی تامین توقعات رو نداشته باشه و به دنبالش مشکلات دیگه ....

.:$_$:.

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان

به نظر من بستگی داره که این اختلاف نظر ها و حاشیه ها مربوط به چه مسائلی باشه....
بعضی وقتا تفاوت در فرهنگ و اداب و رسوم و عقاید باعث میشه وقتی با دوستمون در این باره بحث میکنیم و صادقانه نظرمون رو میدیدم دیدمون نسبت به اطرافمون بالاتر بره...شناخت بیشتری پیدا کنیم و حتی اگر عقاید یا تصورات غلطی داشتیم تا اون زمان با هم فکری و پیدا کردن شناخت خوب نسبت به اون موضوع,اصلاح یا حتی تغییر بدیم....در نتیجه این تفاوت ها باعث تکامل و افزایش شناخت ما میشه
ولی بعضی وقتا هم نتیجه عکس داره و باعث بدتر شدن اوضاع میشه....که البته تو همچین مواقعی که با دوستمون حرف میزنیم حتما باید اینم در نظر بگیریم که دوستمون نظر خودش رو میگه و صرفا تمام حرفاش درست نیست....
و اما درباره فداکاری و کم توجهی یا بی توجهی..... :-"
بعضی وقتا این باور رو پیدا میکنیم که نظر یا عقیده دوستمون درست نیست یا با فرهنگ و عقاید خانواده ای که ما توش بزرگ شدیم نمیخوره...
این جور مواقع یا باید کلا بیخیال این بحث و موشوع شد چون میدونیم وباور داریم که این بی توجهی به این موضوع باعث میشه ضرری به رابطه دوستیمون وارد نشه و در مقابل هم به هیچ یک از دو طرف ضربه ای نمیزنه.....
ولی بعضی وقتا مشکل سازه....و ممکنه ادامه رابطه به ضرر هر دو طرف باشه....این موقع دیگه نمیشه گفت تفاوت نیاز دوستیه....چون میتونه اثار بدی داشته باشه....که تا مدت ها آشکار نشه....
بعضی وقتا هم این تفاوت ها باعث میشه یکی به خاطر علاقه ی زیادی که به دوستش داره بدون هیچ فکری نظرش رو درست بدونه یا حتی برای ادامه پیدا کردن دوستی حاضره تا جایی که میشه در برابرش سکوت کنه و عقایدش رو به زبون نیاره و یا حتی تظاهر کنه مثل اونه....که این خیلی بده...به تدریج عقایدش عوش میشه حتی...
+بعضی وقتا لازمه با افراد مختلف دوست بود.....فقط دوست معمولی...نه دوست صمیمی...تا به وسیله اونا بتونیم شناختمون رو نسبت به دنیای اطرافمون بالا ببریم ولی درصورتی که به ما ضرری نزنه

• شروع کننده موضوع

Madmazel Fairy Tale

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهر
Minsk
دانشگاه
BSMU
رشته دانشگاه
پزشکی

نه مثل اینکه متوجه حرف من نشدید، من نگفتم در دوستی به مشکل می خورن ، گفتم در زندگی فردی .
اون هم بعضی از افراد ، نه همه .
مثلا وقتی اختلاف های طبقاتی رو بین خانواده خودش و دوستش می بینه ، اگر سطحش پایین تر از دوستش باشه ، "ممکن " هست در زندگی خانوادگی ـش توقعات ـش بالا بره و خانواده توانایی تامین توقعات رو نداشته باشه و به دنبالش مشکلات دیگه ....

خب چیکار باید کرد تا اگه همچین دوستی داریم ، همچین مشکلاتی برای ما پیش نیاد ؟!

الان نمیخوایم ببینیم چه مشکلاتی پیش میاد چون بحثش خیلی شده .

Admin2

لنگر انداخته
عضو کادر مدیریت
مدیر کل
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1389

من خودم همیشه مهارت خوبی تو برقراری ارتباط با آدمهای خیلی متفاوت از خودم داشتم. اخلاق من این بود که به اختلافاتمون گیر نمیدادم و جوری رفتار میکردم که اون اختلاف بینمون حس نمیشد. مثلا دوستانی داشتم که نسبتا به خودم خیلی انسان‌های آزادی بودند و خیلی کارها میکردند. اما خب مثلا من فرداش نمیگفتم چون فلانی مثلا رفتی پارتی و عکس گذاشتی تو فیس بوک من با تو حرف نمیزنم. یا مثلا من تو دانشگاه سر یک کلاس یک نفر بغل دستم بود که خیلی مذهبی بود و عقاید سیاسیش کاملا متضاد من بود. منم میدونستم اون اینجوریه. اونم میدونست من عقایدم متفاوته از اونه و مخالفم باهاش. ولی خب ما سر این چیزها باهم حرف نمیزدیم. یک بار یک کوچولو بحث کردیم دیدیم به اختلاف میخوریم سریعا بیخیال شدیم. هنوزم که هنوزه راحت باهم دوستیم و حرف میزنیم و هیچ مشکلی هم باهم نداریم.

به نظرم اینکه بپذیری طرف مقابلت حق داره متفاوت با تو باشه و به جای فکر کردن به اختلافات ، روی نقاط مشترک تمرکز کنی خیلی کمک میکنه به پایداری یک رابطه. البته به عمق دوستی هم بستگی داره و برخی اختلافات خاص. مثلا من با آدمی که بی‌ادب باشه نمیتونم رابطه خوبی داشته باشم. اصلا نمیتونم تحمل کنم کسی بددهن باشه. هرقدر هم طرف شبیه من باشه.

آلا ح.

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان شش تهران
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
94
دانشگاه
علوم پزشکی البرز
رشته دانشگاه
پزشکی

به نقل از مـı د مـϟ ز ـℒ.• :
خب چیکار باید کرد تا اگه همچین دوستی داریم ، همچین مشکلاتی برای ما پیش نیاد ؟!

الان نمیخوایم ببینیم چه مشکلاتی پیش میاد چون بحثش خیلی شده .

خب نباید زیاد رو اون چیزایی که توش باهم اختلاف نظر داریم بحث کنیم! تا این اختلافات پررنگ تر بشه! یا روابط رو یه ذره بعضی جاها محدود تر کنیم! یعنی همون دوستی رو که داریم به طور معمولی ادامه بدیم و روابط رو عمیق تر نکنیم!

pari delroba

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 2
شهر
مشهد
دانشگاه
منگولستان
رشته دانشگاه
بوق شناسی

بین همه دوستا اختلاف وجود داره بخاطر تفاوت های شخصی زمان لازمه تا خودمونو با دوستمون یکی کنیم شایدم هیچوقت نتونیم اینکارو بکنیم ولی حداقل کنار بیایم حالا در صورت اختلاف عکس العملا مختلفه
یکی دوستشو بخاطر اختلافا ول میکنه
یکی تو روش مشکلشو میگه و سعی میکنه حلش کنه که این از همه بهتره ولی رو میخواد
یکیم مثه من دهنشو میبنده و کنار میاد یهو میبینه کینه از طرف یجوری گرفته که نمیتونه اصن دیگه دوستش باشه و یدفعه بهم میزنه

leila j00j000

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
dabirestan farzanegan4
شهر
طهران

به نظره من اختلاف تودوستی نباید خیلی يا۱۰۰درصد باشه مخصوصأ دراختلاف طبقاتی باعث حسادت میشه چون اون كه وضع مالیش بدتره ميخادعین دوستش باشه وبرااین رسيدن هركاری میكنه. و یكی اختلاف فرهنگی كه بالأخره یكی ازطرفین اگه اصرار داشته باشن به دوستی ارزشاش عوض میشه كه شایداون باشه كه ارزشاش كاملأدرست باشه كه واسه جامعه بده. ویكی دیگه اختلافات مذهبی كه به نظره من تو دوستی نباید درنظرگرفته شه.چون ی چیزه کاملأشخصیه

nasrin.z

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
قوچان
دانشگاه
دانشگاه تهران
رشته دانشگاه
مهندسی شیمی( گرایش جداسازی)

اختلاف تو دوستی همیشه هس
چون هیچوق دو نفر پیدا نمیشن که تو همه چی مشترک باشن اگه هم تو همه چی مشترک باشن بعد این مشکلو دارن که دوستیشون خیلی خسته کنندس
پس با این وجود بازم مشکل دارن اما اینکه چون دوستته بخوای همه کاراشو تحمل کنی نه واقعا سخته کسیو تحمل کنی

پوریا

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
helli 1
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1393
دانشگاه
زنجان
رشته دانشگاه
پزشکی
تلگرام

من با آدمای متفاوت با خودم خیلی ساده تر دوست میشم >:D<
فقط چیزی ک برای من توی دوستی ارزش هست"حرف داشتن و زدن حرف خود"هست...دوست من همین ویژگی رو داشته باشه برام بسه...
ب عبارتی...
"دوستی ک حرف مرا تایید کند همیشه برایم ارزشی ندارد...کسی ک حرفش را حتی اگر با من مخالف باشد بزند و سرش بحث کند عزیزتر است..."

من ک واقعا با تفاوت مشکلی ندارم :-??
البته با نفهمی چرا :-"

s.pegasus

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
علامه حلی ۲
شهر
تـهـران
دانشگاه
تهران غرب
رشته دانشگاه
معماری

من همیشه به ویژگی های خوب طرف مقابلم نگاه می کنم و اگه واقعا بخوام باهاش دوست باشم اختلافات رو اونقدر تاثیر نمیدم تو رابطمون و بهشون اهمیت نمیدم.
حتی اگه سر اونا بحثی یا دعوایی پیش بیاد سعی می کنم سریع حلشون کنم و به ادامه ی ارتباط برسم .
شاید بعضی وقتا به این هم امید دارم که بعدا حاضر میشیم به خاطر همدیگه یه سری از اخلاقیات قبلی رو تغییر بدیم تا بیشتر به ادامه کمک کنیم .

anana

کاربر نیمه‌فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 4
شهر
تهران

به نظر من اگه باکسی دوستیم و بعضی از اخلاقاش مارو ناراحت میکنه بهش بگیم اما هیچ وقت از طرف مقابلمون توقع نداشته باشیم که به خاطر ما یه ادم دیگه ای بشه چون غیر ممکنه.

cristiano

thisisajjad
نام مرکز سمپاد
شهید هاشمی نژاد یک
شهر
مشهد
سال فارغ التحصیلی
94

خب نباید هم دیگه رو عوض کنیم باید بیایمو علت حرفامونو بزنیم و توجیه کنیم..
اصن شاید حق با طرف مقابل باشه.
بعد شاید بتونیم کنار بیایم.

speed

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
میاندوآب
دانشگاه
تبریز
رشته دانشگاه
علوم کامپیوتر

بیشترشون اختلاف های بچگانه س .....که از رو لج بازی به اقتضای سن دو طرف مدتش متغیرِ .....
ولی هر وقت من به چنین مشکلی رسیدم با دوستام.....اتهام کم آوردن رو برای بقای دوستی به جون خریدم....
خب..ایثار خفم کرده دیگه...دست خودم نیس...

بالا