• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

منابع المپياد نجوم

zirkhaki

کاربر فوق‌حرفه‌ای
پاسخ : منابع المپياد نجوم

به نقل از cherkoo :
من میخام برا ساله بعد بخونم امسال که خودم ننوشتم میدونستم ضعیفم. ;;)
می گی سومی که ! سال بعد که نمی تونی شرکت کنی !

cherkoo

کاربر نیمه‌فعال
نام مرکز سمپاد
اوحدی
شهر
تهران
مدال المپیاد
ندارم

ای بابا من دوسداشتم تو این المپیاد شرکت کنم :((
چرا نمی تونم سال بعد؟!!

zirkhaki

کاربر فوق‌حرفه‌ای

به نقل از cherkoo :
ای بابا من دوسداشتم تو این المپیاد شرکت کنم :((
چرا نمی تونم سال بعد؟!!
سال بعد میشی پیش دانشگاهی ! طبق قوانین نمی دونم چی چی المپ فقط تا سال سوم می تونین بدین !

cherkoo

کاربر نیمه‌فعال
نام مرکز سمپاد
اوحدی
شهر
تهران
مدال المپیاد
ندارم

به نقل از @Hosein@ :
سال بعد میشی پیش دانشگاهی ! طبق قوانین نمی دونم چی چی المپ فقط تا سال سوم می تونین بدین !
:( شرمنده وقت شمارو گرفتم

khashy7

کاربر نیمه‌فعال
نام مرکز سمپاد
علامه حلی 5،تهران
شهر
تهران
رشته دانشگاه
.........................

به نقل از cherkoo :
:( شرمنده وقت شمارو گرفتم
بی خیال بابا (;
نجوم که فقط المپیاد نیست که. باید برای علاقه و لذتی که ازش میبری بخونی. /m\

einistein

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
Jk
سال فارغ التحصیلی
96
دانشگاه
H
رشته دانشگاه
H

منابع امسال چیه ؟ همون پارسالیا؟؟

zirkhaki

کاربر فوق‌حرفه‌ای

به نقل از einistein :
منابع امسال چیه ؟ همون پارسالیا؟؟
اگه باشگاه چیزی نگه چاره ای جز منابع پارسالیا ندارید که :D

starscream4002

عنوان؟
نام مرکز سمپاد
شهید مدنی 1
شهر
تبریز
سال فارغ التحصیلی
93
مدال المپیاد
مدال نقره دوره هشتم المپیاد نجوم و اخترفیزیک، مدال طلای دوره نهم المپیاد نجوم و اخترفیزیک، مدال نقره هشتمین المپیاد جهانی نجوم و اخترفیزیک
دانشگاه
دانشگاه صنعتی شریف
رشته دانشگاه
مهندسی برق

einistein, تا جایی که من خبر دارم، منبع اصلی اخترفیزیک و کیهان شناسی المپیاد، کتاب An Introduction to Modern Astrophysics است. قبلا منبع مکانیک فولز بود و منبع کروی هم اسمارت. کروی که ثابت موند ولی مکانیک دیگه فولز نیست و در حال حاضر بهترین کتابی که می تونم توصیه کنم، کتاب Orbital Mechanics for Engineering Students است. این کتاب مسئله های قشنگی داره و متنش هم قابل خوندنه. اگه انگلیسی تون زیاد قوی نباشه، می تونین از کتاب های فیلیپس(برای اخترفیزیک) و ترجمه ی فصل 29 مادرن توسط بهراد طوقی(برای کیهان شناسی) و همچنین کتاب مکانیک فولز یا مکانیک کلپنر(برای مکانیک) استفاده کنین.

موفق باشید،

SS4002

zirkhaki

کاربر فوق‌حرفه‌ای

به نقل از starscream4002 :
einistein, تا جایی که من خبر دارم، منبع اصلی اخترفیزیک و کیهان شناسی المپیاد، کتاب An Introduction to Modern Astrophysics است. قبلا منبع مکانیک فولز بود و منبع کروی هم اسمارت. کروی که ثابت موند ولی مکانیک دیگه فولز نیست و در حال حاضر بهترین کتابی که می تونم توصیه کنم، کتاب Orbital Mechanics for Engineering Students است. این کتاب مسئله های قشنگی داره و متنش هم قابل خوندنه. اگه انگلیسی تون زیاد قوی نباشه، می تونین از کتاب های فیلیپس(برای اخترفیزیک) و ترجمه ی فصل 29 مادرن توسط بهراد طوقی(برای کیهان شناسی) و همچنین کتاب مکانیک فولز یا مکانیک کلپنر(برای مکانیک) استفاده کنین.

موفق باشید،

SS4002
کدوم مساله ش قشنگه ؟! :D
ولی متنش خوبه انصافا . منم (به نوبه ی خودم :D ) این کتابو واس مکانیک به همه توصیه می کنم (;

Samaneh.Z

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان یک
شهر
کرج
مدال المپیاد
مدال نقره‌ی المپیاد نجوم‌و‌اخترفیزیک ..
دانشگاه
صنعتی شریف
رشته دانشگاه
مهندسی مکانیک

مسئله های فصل 6 ایناش قشنگه دیگه ، اینو "من" به عنوان یه مکانیک دوست! میگم حتی :د
تو پرانتز بگم که کیهان طوقی یه چندتا غلط جزئی داره ، البته نمیدونم ویرایش شده یا نه ! نسخه ی دومی هم داره ؟

آقای سهیل ، واسه مکانیک الان تو دوره از رو چی درس میدن ؟ آقای صدرالدینی تشریف دارن هنوز ؟!! :-""

starscream4002

عنوان؟
نام مرکز سمپاد
شهید مدنی 1
شهر
تبریز
سال فارغ التحصیلی
93
مدال المپیاد
مدال نقره دوره هشتم المپیاد نجوم و اخترفیزیک، مدال طلای دوره نهم المپیاد نجوم و اخترفیزیک، مدال نقره هشتمین المپیاد جهانی نجوم و اخترفیزیک
دانشگاه
دانشگاه صنعتی شریف
رشته دانشگاه
مهندسی برق

به نقل از Samaneh.Z :
مسئله های فصل 6 ایناش قشنگه دیگه ، اینو "من" به عنوان یه مکانیک دوست! میگم حتی :د
تو پرانتز بگم که کیهان طوقی یه چندتا غلط جزئی داره ، البته نمیدونم ویرایش شده یا نه ! نسخه ی دومی هم داره ؟

آقای سهیل ، واسه مکانیک الان تو دوره از رو چی درس میدن ؟ آقای صدرالدینی تشریف دارن هنوز ؟!! :-""

تو دوره در حال حاضر همون اوربیتال رو درس می دن. گویا فقط قراره 3 فصل اولش رو درس بدن. البته مقداری هم جسم صلب درس دادن ولی فعلا به دردمون نخورده. استاد صدرالدینی هم ممکنه که بیان ولی هنوز خبری نیست.

کیهان شناسی طوقی هم تا جایی که یادم میاد یه ویرایش داشت.
مسئله های انتقال مداری اوربیتال واقعا قشنگن. متاسفانه این سال اثری از انتقال مداری نیست...

AAM

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
شهید ه. ن. د.
شهر
م. م.

با عرض سلام علیکم

کتاب های انتشارات فاطمی چطورن؟ (5 جلدیش که یکیش فقط شامل سوالات و پاسخ های مرحله اوله)

zizooA

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
علامه طباطبایی
شهر
تهران
مدال المپیاد
طلای کشوری نهمین المپیاد نجوم و اخترفیزیک و طلا جهانی از 8thIOAA رومانی
دانشگاه
صنعتی شریف (SUT)
رشته دانشگاه
مهندسی برق (EE)

به نقل از س. عباس م. :
با عرض سلام علیکم

کتاب های انتشارات فاطمی چطورن؟ (5 جلدیش که یکیش فقط شامل سوالات و پاسخ های مرحله اوله)
این کتاب ها حداکثر برای مرحله ۱ کافی اند و بدرد مرحله ۲ و دوره کشوری نمیخورند.

omid77

کاربر نیمه‌فعال
نام مرکز سمپاد
استعدادهای درخشان علامه حلی خوی
شهر
خوی

برای شروع از صفر کدوم کتابا خوبن چه کتابهایی از مبتدی شروع کردند ؟ ممنون میشم اگه پاسخ بدین

• لایک
امتیازات: helii

zirkhaki

کاربر فوق‌حرفه‌ای

به نقل از omid77 :
برای شروع از صفر کدوم کتابا خوبن چه کتابهایی از مبتدی شروع کردند ؟ ممنون میشم اگه پاسخ بدین
سلام :) برای شروع ریاضی و فیزیکتو باید قوی کنی . حسابان سال دوم و سوم و دیفرانسیل پیش دانشگاهی و بعدش حساب دیفرانسیل نوشته توماس جلد ۱ قسمت ۱
برای فیزیک هم فیزیک هالیدی جلد ۱

Xm0on

کاربر نیمه‌فعال
نام مرکز سمپاد
x-2=x^3+729

سلام خسته نباشید[/size]میدانم مسخره هست ولی یک سوالی !من تازه کارم و میخوام ببینم با توجه به این 1 ماهی که با المپیاد باقی مونده میشه یه سری چیزا رو معرفی کنید که بشه مرحله اول رو قبول شد ؟ممنون

MAHia

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فَرزانـگانـ‌ـ ـیک
شهر
کرمان‌
سال فارغ التحصیلی
93
مدال المپیاد
باختم بهش... :دی
دانشگاه
علوم پزشکی کرمان
رشته دانشگاه
پزشکی

اگه از صفره صفر می خوای شروع کنی، با توجه به اینکه فقط یک ماه مونده، اگه بخوای به تمام سرفصل ها برسی و بدونی حداقل هرکدوم در چه موردن و اگه استاد و یا راهنمایی که بتونه جزوه خوب بهت بده در دسترست نداری، الفبا تنها گزینه س. گرچه خب، "تنها گزینه اس" نه بهترین. :rolleyes:
ولی با این حال، توی همین یک ماه هم تمرکزت رو بزار روی اخترفیزیک و مکانیک سماوی. سوالای مرحله اول دوره های قبل هم یادت نره. خصوصا دوره 8 به بعد.

khalil 56

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
علامه جعفری
شهر
تبریز

می خواستم نظرتونو راجع به الفبا بدونم و اینکه باید حتما خونده بشه ؟ اصلا برا شروع خوبه؟

zirkhaki

کاربر فوق‌حرفه‌ای

به دو صورت میشه از این کتاب استفاده کرد :اگه هدفت صرفا مرحله ۱ هست می تونی ازش استفاده کنی !
هدفت مرحله ۱ نیس فقط . منابع رو خوندی نزدیکه مرحله ۱ ته . می خوای یک جمع بندی داشته باشی .
همین . در غیر این صورت کلا واس هیچی پیشنهادش نمی کنم :D

khalil 56

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
علامه جعفری
شهر
تبریز

به نقل از @Hosein@ :
به دو صورت میشه از این کتاب استفاده کرد :اگه هدفت صرفا مرحله ۱ هست می تونی ازش استفاده کنی !
هدفت مرحله ۱ نیس فقط . منابع رو خوندی نزدیکه مرحله ۱ ته . می خوای یک جمع بندی داشته باشی .
همین . در غیر این صورت کلا واس هیچی پیشنهادش نمی کنم :D
آقا خیلی ممنون که جوابمو دادین دیگه کم کم داشتم نا امید می شدم. (امسال قراره برم سوم از 10 روز پیش به طور جد شروع کردم واسه المپ نجوم خوندن) :| (نجوم به زبان ساده نصفه شو خوندم + حسابانو کامل بلدم)
یه چن تا سوال دیگه دارم.
1-بعد از خوندن مباحث حسابان و دیفرانسیل بشنیم براشون تست بزنیم یا همین خوندن کافیه؟
2-بعد از خوندن کامل حسابان و دیفرانسیل و هندسه تحلیلی و مسلط شدن تا چه حد توماس لازمه؟اصلا لازمه که بخونیمش؟(با توجه به وقت کم من)
3-نجوم کروی رو از کی شروع کنیم بهتره؟(منظور پس از خوندن چه کتابا و مسلط شدن به چه مباحثی) (بهترین منبع هم اکنون نجومه کرویه اسمارته دیگه؟)برا مرحله اول تا کجا بخونیمش ؟ برا مرحله دوم چطور؟
4-باسه اخترفیزیک زیلیک و اسمیت دارم بخونمش؟ یا کتابای دیگه بهترن اگه بهترن لطفا معرفی کنین (فقط لاتین نباشه).
5-باسه مکانیک سماوی همین کتابای مکانیکو بخونیم(مثل هالیدی و کلپنر و فولز)؟یا کتابای دیگه ای مخصوص مکانیک سماوی وجود دارن؟
6- آیا می رسم همشونو تو این فرصت کم بخونم؟
7-بهترین توصیه رو که می تونی برا من بکنی با این وضع.
(اگه یه روزی یه مدالی بگیریم مدیونتونیم) :D

بالا