• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

سوالات و مشكلات ژنتيك

Ursula

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 1و2
شهر
سنندج
سال فارغ التحصیلی
1930
واحد مولکولی وراثت یه ارگانیسم زنده.
ژن ها اطلاعات ساخت پروتئین های مختلفو دارن.از ارایش اونها،صفات مختلف ارگانیسم مثل رنگ چشم و...به وجود میان.

مثل اینه که بخواید یه مدل سه بعدی درست کنید و هر صفت اون مدل مثلا انسان،به صورت یکسری اطلاعات تو کامپیوتر و یا نرم افزار،ذخیره بشه.
خیلی ممنون ولی مثالتون رو نفهمیدم :Oops:O_O
پ.ن الان فهمیدم

Ursula

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 1و2
شهر
سنندج
سال فارغ التحصیلی
1930
.

hasani

کاربر نیمه‌فعال
نام مرکز سمپاد
helli
شهر
tehran
سال فارغ التحصیلی
96
سلام
دوستان من یک سوال دارم. هرچقدر سرچ کردم انجمنی درباره ژنتیک پیدا نکردم. و فقط اینجارو پیدا کردم. لطفا اگر کسی واقعا درباره سوالم اطلاع داره و یا کسی رو میشناسه که میتونه ازش سوال کنه، ممنون میشم راهنمایی کنه.

من توی شکل پایین یه ازدواج فرضی رو کشیدم که بین یک پسر با نوه ی عموی ناتنیش هست. همچنین پدر و مادر دختر هم پسرخاله-دختر خاله هستن.

من با تحقیقی که کردم، ازدواج با نوه ی عموی ناتنی ریسکش تقریبا مشابه با ازدواج با افراد غریبه است. چون 3.25% ژن مشتریک دارن (یعنی 1/8 ژن مشترک که پسرعمو - دختر عمو دارن). اما چون پدر و مادر دختر باهمدیگه دخترخاله-پسرخاله هستن، میخوام بدونم اون ریسک هم باید توی این ازدواج در نظر گرفته بشه و اضافه بشه یا نه؟ اینو برای این میپرسم، که به نظر خودم، چون پدر و مادر دختر از طرف مادری با هم فامیلن، و با پسر فامیل نیستن (چون پسر از طرف پدری فامیل هست)، اون ازدواج فامیلی تاثیری روی این ازدواج نداره. یعنی چه پدر و مادر دختر فامیل نبودن، چه الان که هستن، تاثیری روی این ازدواج نداره. میخوام بدونم این حرفم واقعا درست هست از نظر علمی یا نه؟ (چون به نظرم وقتی پسر با مادربزرگ های دختر رابطه فامیلی نداره، پس چرا باید ریسک اون ازدواج فامیلی به ازدواج دختر با این پسر هم منقل بشه؟)

55g_marriage.png

hasani

کاربر نیمه‌فعال
نام مرکز سمپاد
helli
شهر
tehran
سال فارغ التحصیلی
96
درواقع اگر بخوام سوالمو ساده تر بپرسم. فرض کنیم شما میخواید با پسر عمو(دختر عمو) تون ازدواج کنید. این خودش یه ریسک داره که ما کار نداریم باهاش. حالا اون پسر عمو(دختر عمو) شما خودش پدر و مادرش دختر خاله- پسر خاله هستن.یعنی 2 تا مادربزرگهاش با همدیگه خواهرن. اما با شما نسبت فامیلی ندارن. آیا این ریسکی به ازدواج شما اضافه میکنه؟ یا اینکه چون از طرف مادری بوده ربطی به ازدواج شما نداره و ریسکی بهش اضافه نمیکنه(به اون ریسک دیفالت که بالا کنار گذاشتیمش)

بالا