• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

اهدای عضو ، اهدای زندگی

• شروع کننده موضوع NEO
  • تاریخ شروع
  • شروع کننده موضوع

NEO

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
بوشهر
رشته دانشگاه
مهندسی نفت
کمک به هم‌نوع در بین ما ایرانی ها چیز عجیب و غریبی نیست.
از ساخت مدرسه و بیمارستان و کتابخانه گرفته تا دادن صدقه همه بخشی از کمک های کوچک و بزرگی هست که افراد میتونن با توجه به استطاعت مالیشون انجام بدن.
اما نوع دیگه ای از کمک به هم‌نوع هم هست که نه ربطی به توانایی مالی افراد داره و نه سن و سال و جـنس‍‌‍یتشون و اون هم اهدای عضو هست.
برخلاف باور عامه مردم برای اهدای عضو شما حتما نباید مرگ مغزی شده باشید و حتی اگر به مرگ طبیعی هم بمیرید میتونید بعضی از اعضای خاص بدنتون رو مثل قرنیه، دریچه قلب، استخوان و تاندون رو اهدا کنید.
ولی اگر مرگ مغزی شدید که چه بهتر :D چون اینطوری میتونید قلب، ريه ها، کبد، روده ها، لوزالمعده و کليه‌هاتون رو به علاوه چندین و چند عضو حیاتی و نیمه حیاتی دیگه رو اهدا کنید.

سایت ehda.ir برای همین منظور هست و شما میتونید با عضویت در اون به جمع اهداکنندگان عضو بپیوندید.(روی عکس کلیک کنید)

تمامی مراحل ثبت نام اینترنتی هست و شما بعد از تکمیل فرم مشخصات عضو انجمن اهداکنندگان عضو میشید و برای شما کارت موقت صادر میشه که میتونید اون رو در کامپیوترتون ذخیره کنید یا ازش پرینیت بگیرید.
کارت عضویت نهایی هم بعد از حداکثر ۶ ماه و با بررسی صحت مشخصات شما از طریق سازمان ثبت احوال کشور برای شما صادر و به درب منزلتون فرستاده میشه.
همچنین که اگر زمانی آدرس یا مشخصاتتون عوض شد میتونید با حساب کاربری‌ای که سایت در اختیارتون میذاره اونا رو ویرایش کنید.
لازم به ذکره که در صورت مرگ رضایت خانواده شما برای اهدا عضو لازم هست.

باید بگم که انگیزه زدن این موضوع برای من مرحوم عسل بدیعی هست که با عضویتش در این گروه بعد از مرگ مغزیش باعث شد اعضای بدنش شامل ریه، قلب، دو کلیه و کبدش به افراد نیازمند عضو پیوند زده بشه و مجموعا به هفت نفر زندگی دوباره بده.
جالبه بدونید خانواده بدیعی هم در هنگام مرگش از عضویت اون در این گروه با خبر نبودند و بعدا رضایت به اهدای اعضاش دادند.

asal.jpg

همچنین زلزله اخیری که در بوشهر اتفاق افتاد و به تبع اون ۱۰ها نفر الان توی کما هستند در ایجاد این موضوع بی تاثیر نبود.

به عنوان کلام آخر:
ممکنه بعضی از ما در تمام طول زندگیمون برای خودمون و احدی هیچ فایده‌ای نداشته باشیم.
پس بیاید حالا که میتونیم در هنگام مرگمون کمی مفید باشیم و اعضای بدنمون رو از کسانی که نیاز مبرم و اساسی به اونا دارند، دریغ نکنیم و واسطه‌ای بشیم برای زندگی بخشیدن به نیازمندان عضو.

zahra-E

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان ناحیه2
شهر
کرمان
سال فارغ التحصیلی
94
دانشگاه
علوم پزشکی کرمان
رشته دانشگاه
داروسازی
تلگرام
پاسخ : اهدای عضو ، اهدای زندگی

من خیلی دوست دارم کارت اهداعضوبگیرم ولی تاحالاهروقتدرموردش بامامانم حرف زدم دعوام کرده گفته این حرفاچیه میزنی :(

swz

کاربر فوق‌حرفه‌ای

خب آره
من هم اگه حرفی بزنم مطمئن ـَن با عکس العمل تندی مواجه خواهم شد

...............

کاربر فوق‌فعال

من خیلی دوست دارم این کارو بکنم!! ولی وقتی به بابام گفتم,گریه کرد و تا 2روز باهام قهر بود!!
من نمیدونم چرا اینقدر بد به این موضوع نگاه میکنن؟!؟!
یه چیز خیلی عادیه!! خیلی عادی!!
تازه انسان از مرگ و زندگی خودش که خبر نداره!!
خدارو چه دیدی؟؟ شاید منم همین روزا رفتنی شدم!!

شقایق س.

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان - فرزانگان ناحیه یک
شهر
زابل - کرمان
سال فارغ التحصیلی
96
دانشگاه
فردوسي مشهد
رشته دانشگاه
مترجمي زبان فرانسه

مممم ، خب باهاشون صحبت کنید .
شما که چه بخواین چه نخواین نهایتا دار ِ فانی رو وداع میگین :د
بهتره که زیر ِ خروار ها خاک اجزای بدنتون تجزیه بشه یا اینکه به یک یا چند نفر ِ دیگه زندگی ببخشه؟!
مطمئناً از این حرکت ضرر نمیکنین .

• شروع کننده موضوع

NEO

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
بوشهر
رشته دانشگاه
مهندسی نفت

قرار نیست هرکاری خواستید بکنید با اجازه پدر و مادرتون باشه که !
هرچند که بعد از مرگ رضایت اولیای دم برای اهدای عضو لازمه، میتونید الان عضو بشید و وقتی کارتش اومد دم در خونتون کل ماجرا رو براشون تعریف کنید.
اینجوری تو عمل انجام شده قرار میگیرن و با توضیحاتی که اون موقع میدید حتما موافقت میکنن.
گذشته از اون قلب و کلیه خودتونه اختیارش رو دارید :D والا !

نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان ۱
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1394
دانشگاه
دانشگاه تهران
رشته دانشگاه
علوم اجتماعی (انسان‌شناسی)
تلگرام
اینستاگرام

اوّل از خوبی‌ـاش بگم، بعد از این بساطایی که دوستان اشاره کردن!
اگه بخوایم ازلحاظ احساسی هم به قضیه‌ی اهدای عضو نگاه کنیم، باز اتّفاق قشنگی ـه. خب بعد ِمرگ هیچی از ما باقی نمیمونه، هیچی؛ مگر اینکه جز مصلحین ُ متقین ُ شهیدان ُ اینا باشید. :-" حالا فرض کنید این اعضایی که قراره نابود شه، به یه فرد دیگه زندگی ببخشه و بعد از مرگ شما هم هنوز بمونه. مثلا به نظرم خیلی خوشاینده که قلب آدم بعد از مرگ‌ش هنوز زنده باشه و بتپه.
حالا قضیه‌ی دوّم. والا منم همین بساط رو با خانواده دارم. اینکه هر بار بحث اهدای عضو پیش میاد میگن این حرفا چیه و حتی شده که بحثُ عوض کنن! البته مامانم با این قضیه مشکل داره فقط، اما خب همون هم خیلی مهمه دیگه. بحث این نیست که فکر کنه کار بدیه قطعا، قضیه مادر بودن و حساس بودن رو فرزنده به هرحال. :D
حس مادرا برای من قابل درکه. شاید خودم هم جاشون بودم نمیذاشتم. بهترین راه اینه که مُردیم وصیت کنیم راضی شن که اعضامون رو اهدا کنن. :-"

artemis ej

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان٢
شهر
مشهد
مدال المپیاد
داشتيم يه زماني...

من عضو شدم...

Mamjo

کاربر نیمه‌فعال
نام مرکز سمپاد
هاش 1 مشهد
شهر
مشهد
مدال المپیاد
حتما !
دانشگاه
معلوم نیست

اگه خودکشی کنی هم میتونی اهدای عضو کنی ؟

ghazale.gh

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
قوچان
دانشگاه
فردوسی
رشته دانشگاه
فیزیک

خیلی حرکت ـه خوب ُ زیبا ُ ماندگاری میباشد . ;;)
خودم ک واقعا دوس دارم عضو شم فقط باید قبل ـِش برای ـه خانواده مطرح شه . :-"
ارزششو داره ک بیشتر ازین تبلیغ بشه.

× عضو شدم ، اما مامانم خبر نداره...

ریهانولیت

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان دو
شهر
زاهدان
سال فارغ التحصیلی
95
دانشگاه
RUDN university
رشته دانشگاه
پزشکی

مگه ما سنمون قانونیه که بخایم ثبت نام کنیم؟

نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان ۱
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1394
دانشگاه
دانشگاه تهران
رشته دانشگاه
علوم اجتماعی (انسان‌شناسی)
تلگرام
اینستاگرام

به نقل از Mamjo :
اگه خودکشی کنی هم میتونی اهدای عضو کنی ؟

بستگی به نوع خودکشی داره خب. مثلا دیازپام همه‌ی اعضای بدن رو داغون نمیکنه.

به نقل از (simin) :

فکر کنم محدودیت سنش 15 ساله. :-?

Y@S@M@N

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
دیگه سمپادی نیستم
شهر
کاشان

مامان من کارت اهدای عضو داره
بابام نداره
هرموقع هم که بهشون گفتم میخوام اینکار رو انجام بدم هیچ مخالفتی نکردن
به نظرمن که کار خیلی خوبیه :)

شب بو

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان4|فرزانگان1تهران
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
96
دانشگاه
تهران
رشته دانشگاه
انسان‌شناسی

من دو سال پیش پر کرده بودم ..

و الان رفتم دیدم کارتم اومده ! P:> P:> P:> P:> ( منتها از آبان بوده و من ندیدم :| :-[)

من بابام خودش داره .. موافقم هس.
مامانم هم کلا مخالفه!!!

+ بعد این کارت موقت ، کارت اصلی میاد در خونه ؟ :-/

كياناز

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگـان ۱
شهر
اصفهـان
سال فارغ التحصیلی
96

به نقل از NEO :
قرار نیست هرکاری خواستید بکنید با اجازه پدر و مادرتون باشه که !
هرچند که بعد از مرگ رضایت اولیای دم برای اهدای عضو لازمه، میتونید الان عضو بشید و وقتی کارتش اومد دم در خونتون کل ماجرا رو براشون تعریف کنید.
اینجوری تو عمل انجام شده قرار میگیرن و با توضیحاتی که اون موقع میدید حتما موافقت میکنن.
گذشته از اون قلب و کلیه خودتونه اختیارش رو دارید :D والا !
نه نه نه! اصلا با این تیکه موافق نیسّم. فکرشُ بکن:
یه نفر چن روزیه که داره سر این موضوع با خونوادش بحث میکنه و اونا هم متاسفانه قبول نمی‌کنن؛ حالا بیادُ سر از خود، عضو شه و چند روز بعدم کارت بیاد دم‌درخونه. بعد فک نمی‌کنی یه دعوای مفصّلی پیش میاد؟! :-??

متاسفانه در مورد این موضوع تا به حال فکر نکردمُ فکر هم نمی‌کنم کسی تو خونواده‌ی ما کارت اهدای عضو داشته باشه. امابعد از خوندن تاپیک خیلی مشتاق شدم برم با مادر پدرم در این مورد صحبت کنم تا چند سال دیگه این کارتُ بگیرم.[nb]دقت کنید: من هنوز چوچولوئم. ;;)[/nb] طی عملیاتی سریع از رو صندلی پریدم برم تو سالن؛ بعد نشستم سر جام.
ازتون راهنمایی می خوام که اول چطور شروع کنم که بهترینُ بیشترین تاثیر رُ روشون بزاره، و این که فک نکنن بچه جوزده شده؟![nb]البته یه مقدار شدم. :-"[/nb]

فک میکنم دلیل این که اکثر خونواده ها مخالفن اینه که نمی‌خوان از الان به روز مرگ بچشونُ اتفاقایی که قراره اون روز بیفته فک کنن؛ و فک میکنن که با این کار بچه‌هه داره یه جوری واسه روز مرگش انتظار میکشه! :-??

sayna

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
دبيرستان فرزانگان ۱
شهر
تهران
دانشگاه
علوم پزشكى شهيدبهشتى
رشته دانشگاه
پزشكى

آه خدای من! من با دیدن این تاپیک به معنای واقعی کلمه Shocked شدم. چون دقیقا همین امروز قصد زدن همچین تاپیکی رو داشتم. آه خدای من تله‌پاتی!
خب خیلی لایک به تاپیک. اما به نظرتون بهتر نیست وقتی تاپیک توی انجمن پزشکیه یه کم پزشکی‌تر بحث شه؟ خیلی بحث اخلاقی شده. اینم شاخه‌ای ازش هست اما خب چیزای دیگه هم داره.
نمی‌دونم توی بیمارستانا تا حالا رفتید یا نه. اما اگر رفته باشید احتمالا مواجه می‌شید با بیمارایی که یکی از حیاتی‌ترین اعضای بدنشون رو از دست دادن یا دارن از دست می‌دن. قلب، کلبه، کبد، ریه. شاید توی فامیلاتون داشته باشید افراد جوونی که به دلیل از دست دادن کلیه باید هفته‌ای ۲-۳ بار، به مدت ۴-۵ ساعت دیالیز بشند. حالا اگر با پروسهٔ دیالیز آشنا باشید احتمالاً به این نتیجه می‌رسید خب این آدما بمیرن که راحت‌ترن! و واقعا هم به نظر این‌طوری می‌اد، این کارا خیلی سخت، خیلی پر هزینه و خیلی وقت‌گیره. نهایتا یک فرد دیالیزی، جدای از زندگی خودش و مشکلاتش، به هیچ درد جامعه‌ش نخواهد خورد. چون دائما بیماره، دائما باید تحت درمان باشه و...
توی این شرایط بهترین گزینه پیوند اعضاست. پیوند اعضا شاید یک کلیه/کبد/قلب باشه از نظر ما، امّا برای اون فرد، یک زندگیه. شاید هم بیشتر از یک زندگی، زندگی خانواده‌ش، آدمایی که دوستش دارن، جامعه‌ای که می‌تونه توش مفید باشه.
خلاصه كه به فكر پيوند اعضا بودن، مساوي نيست با به فكر مرگ بودن. برعكس، مي‌تونه به فكر زندگي بودن، حتّي بعد از مرگ تعبير شه. مي‌تونيد با يك مثال كه مي‌شناسيد براي مامان باباتون قضيه رو توضيح بديد. هيچ‌كس بدش نمي‌آد حتّي بعد از مرگ هم مفيد واقع بشه.
پ.ن: راجع به شخص عسل بدیعی، من فکر نمی‌کنم لازم باشه برای معرفی پیوند، همچین تبلیغایی کرد. تبلیغایی که حتی ازش مطمئن هم نیستیم. صرفا می‌تونم مطمئنتون کنم، کسی که با کراتنین ۱۱ توی بیمارستان بستری می‌شه قطعا نمی‌تونه کبد و کلیه‌ش رو اهدا کنه. توی کشورایی مثل آمریکا اصلا کسی که مسمومیّت داره، یا حتی مشکوک به مسمومیتّه، اهدا کردن اعضاش ممنوعه. حالا اگر هم عضوی اهدا شده کبد و کلیه نبوده توشون. من قصد تخریب شخصیت کسی رو ندارم، اما به نظرم جالب نیست این بزرگ‌نمایی‌ها و مرده‌پرستی‌هامون هم.
پ. ن ۲: این از قضیه اخلاقیش، اما قضایای پزشکیشم می‌گم.

This is me

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبيرستان فرزانگان٢ :x
شهر
تهرانْ
مدال المپیاد
برنز زیست

منم ثبت نام کردم.
تشکرازتاپیک :)
ولی میترسم :-s

+مامانمم ثبت نام کرد.

IIلالاII

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهيدبهشتی
شهر
سنندج
دانشگاه
صنعتی اصفهان
رشته دانشگاه
برق

آدم وقتی خودش نمی تونه زنده باشه و زندگی کنه ولی می تونه زندگی رو به یه فرد دیگه ببخشه چرا نباید این کار رو کنه؟

هرچند واسه اطرافیان این تصمیم سخته اما خودخواهیه که با اهدای عضو مخالف باشیم

-پزشکی هم اصلاعی ندارم.اما واقعا خوبه که از جنبه ی پزشکی هم کسایی که میدونن بگن تا ما هم بفهمیم چیزایی رو

• شروع کننده موضوع

NEO

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
بوشهر
رشته دانشگاه
مهندسی نفت

به نقل از SaϔnA.M :
پ.ن: راجع به شخص عسل بدیعی، من فکر نمی‌کنم لازم باشه برای معرفی پیوند، همچین تبلیغایی کرد. تبلیغایی که حتی ازش مطمئن هم نیستیم. صرفا می‌تونم مطمئنتون کنم، کسی که با کراتنین ۱۱ توی بیمارستان بستری می‌شه قطعا نمی‌تونه کبد و کلیه‌ش رو اهدا کنه. توی کشورایی مثل آمریکا اصلا کسی که مسمومیّت داره، یا حتی مشکوک به مسمومیتّه، اهدا کردن اعضاش ممنوعه. حالا اگر هم عضوی اهدا شده کبد و کلیه نبوده توشون. من قصد تخریب شخصیت کسی رو ندارم، اما به نظرم جالب نیست این بزرگ‌نمایی‌ها و مرده‌پرستی‌هامون هم.
پ. ن ۲: این از قضیه اخلاقیش، اما قضایای پزشکیشم می‌گم.

عسل بدیعی فقط یک مثال تازه بود که مرگش همراه شده بود با اهدای عضوش و حتی خانوادش هم از موضوع بی خبر بودند و بعد ازمرگش به عضویتش توی سایت اهدا پی بردند و موافقت کردند.
تبلیغ یک آدم مرده هم عملا سودی برای کسی نداره.
گذشته از اون بدیعی هرگز بخاطر مسمویت نمرد !
مسمویت بدیعی یک شایعه بود که رسانه ها بهش دامن زدند و این مسئله در برنامه دیشب هفت از زبان رضا داوود نژاد به کلی تکذیب شد.
+ مصاحبه رضا داوود نژاد رو با ایرنا در تکذیب این خبر رو بخون.
+ جزییات اهدای عضو بدیعی

به نقل از (simin) :

من سایت رو زیر و رو کردم جایی چیزی راجب به محدودیت سنی نوشته نشده بود.
طبیعی هم هست چون همه سنین به عضو نیاز دارن و این محدود به یک رنج سنی خاص نیست.

به نقل از کـیـانـاز :
نه نه نه! اصلا با این تیکه موافق نیسّم. فکرشُ بکن:
یه نفر چن روزیه که داره سر این موضوع با خونوادش بحث میکنه و اونا هم متاسفانه قبول نمی‌کنن؛ حالا بیادُ سر از خود، عضو شه و چند روز بعدم کارت بیاد دم‌درخونه. بعد فک نمی‌کنی یه دعوای مفصّلی پیش میاد؟! :-??
متاسفانه در مورد این موضوع تا به حال فکر نکردمُ فکر هم نمی‌کنم کسی تو خونواده‌ی ما کارت اهدای عضو داشته باشه. امابعد از خوندن تاپیک خیلی مشتاق شدم برم با مادر پدرم در این مورد صحبت کنم تا چند سال دیگه این کارتُ بگیرم.[nb]دقت کنید: من هنوز چوچولوئم. ;;)[/nb] طی عملیاتی سریع از رو صندلی پریدم برم تو سالن؛ بعد نشستم سر جام.
ازتون راهنمایی می خوام که اول چطور شروع کنم که بهترینُ بیشترین تاثیر رُ روشون بزاره، و این که فک نکنن بچه جوزده شده؟![nb]البته یه مقدار شدم. :-"[/nb]
فک میکنم دلیل این که اکثر خونواده ها مخالفن اینه که نمی‌خوان از الان به روز مرگ بچشونُ اتفاقایی که قراره اون روز بیفته فک کنن؛ و فک میکنن که با این کار بچه‌هه داره یه جوری واسه روز مرگش انتظار میکشه! :-??

درسته ولی با تمام این حرفا اگر شما نیتت کمک به دیگران باشه و به اهمیت موضوع پی برده باشی باید از سدی به نام خانواده هم عبور کنی چون خانواده‌ای که مخالفت بیجا بکنه[nb]منظورم کلی هست[/nb] در این مورد صد در صد اشتباه میکنه و باید به هر نحوی که باشه متقاعدشون کنید.

sandra

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
96
دانشگاه
خوارزمی

منم عضو شدم :)
مرسی واسه تاپیک x: x: x:
چن سال بود هی میخواستم عضو شم قست نشده بود...بازم مرسی :)

بالا