• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

خلبانی بانوان،درست یا غلط؟

با کدام نوع خلبانی برای بانوان موافق هستین؟

• رای‌دهندگان
    103
  • شروع کننده موضوع

shatoonak

Tulip
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
ن.ج.ب.ا.د
سال فارغ التحصیلی
94
1-با خلبانی بانوان موافقین یا مخالف؟که موافقت یا مخالفتتون نظرتونو درباره درست یا غلط بودنشو نشون میده!+دلیلشم بگین.

2-اگه موافقین و فک میکنین خلبانی بانوان مشکلی نداره " چرا تو ایران آموزش رسمی خلبانی برای بانوان نیس !!واقعا چرا؟؟من خودم عاشق این شغلم با اینکه این شغل با وضعیت فعلی هواپیما های ایران خطرناکه!!اما بانوان هم این قابلیتو دارند که پرواز کنند!! :| :|" )البته از نظر خودم :-" (

پژواک

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
کرج
سال فارغ التحصیلی
95
پاسخ : خلبانی بانوان،درست یا غلط؟

توی ماه عسل یه خانومی اومده بود که شغلشم خلبانی بود.فک کنم اولین خلبان زن ایران بود!
فکر نمیکنم امکانش نباشه،اگ یکم تحقیق کنی فکر میکنم بفهمی باید چیکار کنی.

• شروع کننده موضوع

shatoonak

Tulip
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
ن.ج.ب.ا.د
سال فارغ التحصیلی
94

به نقل از ..باران.. :
توی ماه عسل یه خانومی اومده بود که شغلشم خلبانی بود.فک کنم اولین خلبان زن ایران بود!
فکر نمیکنم امکانش نباشه،اگ یکم تحقیق کنی فکر میکنم بفهمی باید چیکار کنی.
من خودم برنامشو دیدم ایشون اصن تو ایران آموزش ندیدند!!مدرکشونم همون جا گرفتند. :-??من مشکلم با آموزششه!!ینی من اگه بخوام خلبان شم باید برم خارج؟؟آخه این انصافه؟؟

11phantom

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان قم
شهر
قم
سال فارغ التحصیلی
1394

یه جور میگی "آخه این انصافه؟"انگار این اولین ناعدالتیه که در حق زنا شده!
منم خیلی دوس دارم خلبانیو ولی اینجا ایرانه به هر حال!

• شروع کننده موضوع

shatoonak

Tulip
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
ن.ج.ب.ا.د
سال فارغ التحصیلی
94

سوال من اینه :چرا این قابلیتو (پرواز)در زن ها نمیبینند؟؟که آموزش رسمی برای آن وجود ندارد!!

پژواک

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
کرج
سال فارغ التحصیلی
95

می بینن ولی نمیخوان ب روشون بیارن!
وقتی همه قانون گذارمون مردن خب معلومه همه چیز رو ب نفع خودشون تموم میکنن!
چششماشونو رو همه ی حقایق می بندن و به روی خودشونم نمیارن!
چون قانونه هم کسی حق اعتراض نداره :-< [-(

• شروع کننده موضوع

shatoonak

Tulip
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
ن.ج.ب.ا.د
سال فارغ التحصیلی
94

به نقل از ..باران.. :
ینی قانون خاصی برای این شغل هست؟؟؟اینکه بانوان حق خلبان شدن را ندارند؟؟

پژواک

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
کرج
سال فارغ التحصیلی
95

اینشو درست نمیدونم تو گوگل هم سرچ کردم ب نتیجه ای نرسیدم.ولی خب اگ بود ک اون خانومه نمیتونس تو ایران خلبانی کنه!
البته خیلی چیزام هس ک برخلاف قوانین نیس ولی بازم اجازه انجامشو ب خانوما نمیدن.مثل موتورسواری خانوما!

11phantom

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان قم
شهر
قم
سال فارغ التحصیلی
1394

به نقل از ..باران.. :

دقیقا!هر کی بود همین کارو میکرد!
میبینن میتونن با این کارا نصف جامعه رو کنار بزنن و خودشون رو جلو بندازن!همیشه همینطور بوده!
یا بکش یا کشته میشی! :D
وقتی هم که جامعه بیفته دست خانوما همین کارو میکنن!

من در مورد خلبانی از یه استاد خلبان f4 پرسیدم گف بخاطر شرایط بدنیشونه!
حتی توی آمریکا هم که خلبان زن هست میگن بیشتر از یه ارتفاع خاص نمیزارن بالاتر برن!

• شروع کننده موضوع

shatoonak

Tulip
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
ن.ج.ب.ا.د
سال فارغ التحصیلی
94

به نقل از 11phantom :
دقیقا!هر کی بود همین کارو میکرد!
میبینن میتونن با این کارا نصف جامعه رو کنار بزنن و خودشون رو جلو بندازن!همیشه همین تور بوده!
یا بکش یا کشته میشی! :D
وقتی هم که جامعه بیفته دست خانوما همین کارو میکنن!
اینا اقتضای طبیت انسانه! :D
...
من در مورد خلبانی از یه استاد خلبانf4پرسیدم گف بخاطر شرایط بدنیشونه!
حتی توی آمریکا هم که کلی خلبان زن هست میگن بیشتر از یه ارتفاع خاص نمیزارن بالاتر برن!
جالبه!!چنین مطلبی رو نمیدونستم
البته به نظر من خلبانا توی ایران پول خونشونو میگیرند ولی با این حال من خلبانی رو اولینو آخرین عشق شغلیم میدونم!! x:

hacker

کاربر فعال
دانشگاه
دانشگاه تهران
رشته دانشگاه
CS

آموزشگاه های خلبانی شخصی و تجاری و مسافربری که زیاده خانوما هم میتونن برن و مدرک PPL و CPL رو بگیرن . خلبانی رسمی مسافربری راجب آموزشش جدیدا نمیدونم ولی تعداد خلبانای مسافربری خانوم خیلی بیشتر شده ... از مدارس هوانوردی ــم فک کنم یه جورایی بتونن پیش برن خودم یه دختری که تو مدرسه هوانوردی درس میخوندو دیدم میخاس خلبان شه احتمالا میشه
تو ایران خلبان جت ، ترابری نظامی و هلیکوپتر نیست واسه خانوما .
خلبانی جت بخاطر شرایط فیزیکیه
ولی خلبانی هلیکوپتر و ترابری نظامی نمیدونم چرا نباید باشه !

• شروع کننده موضوع

shatoonak

Tulip
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
ن.ج.ب.ا.د
سال فارغ التحصیلی
94

آون وقت این آموزشگاهی که میگی کجاست؟؟خیلی دلم میخواد بدونم 8->

ftnt

کاربر حرفه‌ای
شهر
مشهد

هست امکاناتش، و چه دلیلی هست که نباشه اصن؟! :|

• شروع کننده موضوع

shatoonak

Tulip
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
ن.ج.ب.ا.د
سال فارغ التحصیلی
94

آیا شما اینو به صورت رایج در جامعه ی ما میبینی؟؟اینکه یه روز سوار هواپیما شیو بگند خلبان شما یه زنه و شما تعجب نکنی؟؟ :|

hacker

کاربر فعال
دانشگاه
دانشگاه تهران
رشته دانشگاه
CS

تو تهران که هست آموزشگاه ; خود یکی از دوستام میگفت سرِ خیابونمون اموزشگاه خلبانی بود . بقیه شهرا تک و توک باید باشه مثل یزد اگه اشتباه نکنم حالا دیگه مکاناشون همه رو اطلاع ندارم .
بعد هم اینکه این موضوع تعجب از خلبانی خانوما فقط تو ایران نیست . مستند speed & Angels با دوتا خلبان جت نیروی هوایی آمریکا ، یکی مرد یکی زن صحبت میکنه . با همه خونواده خلبان خانومه هم مصاحبه میکنه . وقتی خود خانومه قبل ازینکه خلبان شه با خونواده ش راجب این موضوع صحبت میکرده همه مسخرش میکردن و خب خیلی عجیب بوده واسشون وقتی خلبان شده ; تو آمریکا .
خودمم از یه استاد خلبان اف 4 شنیدم که یه خلبان خانوم ایرانی رو میشناخت 50 تا مرد زیردستش بودن .
بعد هم اینکه کم بودن تعداد خلبانای خانوم به شرایط فیزیکیشونم برمیگرده حالا من خلبانی جت رو میگم تو خلبانی جت که کلا بالای 35000 پا [ فک کنم ] مشکل پیش میاد واسه خانوما در ضمن یه مستند شبکه 1 گذاشت چند وقت پیشا ، خودِ خلبانه میگفت تو دوره ما 13000 نفر [ باز هم فکر میکنم! ] تست پزشکی دادن ، 5 نفر قبول شدن . از 13000 تا مرد - که مینگینا قد و زورشون از خانوما بیشتره - 5 تا 5 قبول شدن پس اگه خلبانی جت هم واسه خانوما باز بود ، تعداد خانوما واقعا کم میشد که اون مسئله تعجب از خلبانی خانوما باز پا برجا بود !

h.f

جــــــــــــلاد لـــــاغر :>
نام مرکز سمپاد
F1 TEH
شهر
چه فرقی میکنه کجای دنیام
سال فارغ التحصیلی
94
دانشگاه
شهید بهشتی

اینکه توی ایران یه خانوم نتونه خلبان باشه چیز عجیبی نیست :| ولی خب اونجوری ک دوستمون میگه آموزشگاهاش هست و ما خلبان خانوم فک کنم اگه از سازمان هواپیمایی بپرسی حتمن میتونن کمکت کنن ...حتمن اونا خودشون بهتر میدونن :)

mahdad

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید ستاری(یا بقولی &quot;شهید هوابرد&quot;)

اولا که قضیه خابانی مسافربری برای خانوما که ممکن و عادیه ولی خب خیلی از خانوما چون شرایط فیزیک اش رو کمتر دارن نسبت به مردا پس شانس کمتری هم دارن.
میدونستین حتی توی ایالات متحده برای خلاف(عمل نکردن به قانون) دو جور جنس مونث تخفیف در مجازات قائلن؟
1-خانومایی که در ماه های اول بارداری هست2-خانومایی که خلبان(یا راننده)هر وسیله ی پرشتاب هستن.(مث هواپیما جت یا top fuel dragsterها)
پس ببینین چقدر خطرناک و تاثیرگذار هستشو واقعا شرایط جت حتی برای مردها با اون فیزیک بدنی و مقاومت(-به صورت دیفالت-)هم خیلی سخته چه برسه به خانوما.در ضمن مگه ما کلا چند تا جنگنده در حالتon dutyداریم که بعضی هاش رو هم با ریسک بالاتر به خانوما بدن؟ (این قضیه ی ریسک بالاتر رو حتی اروپایی ها و امریکایی ها هم قبول دارن.)

niloufar joon

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان یکــــ
شهر
تهران

خود منم یکی از بزرگ‌ترین آرزوهام خلبان شدنه اونم هواپیمای جنگی‌ای مث F 14 ولی خب کلن این‌جا همچین امکانی واسه خانوما نیس
اگه گفت و گوی زیر رو که با خدیجه نره ای بانوی خلبان 28 ساله ایرانی هستش بخونید ، متوجه میشید

او متولد 1364 و اصالتا از اهالی ایل بزرگ قشقایی و شیرازی است، در اصفهان بزرگ شده و بعد از مراحل مختلف تحصیلی برای گذراندن دوره‌های تکمیلی پروازی به تبریز آمده و اینجا ساکن شده است.

13920211000389_PhotoL.jpg

فارس: خانم نره‌ای، از راه پر پیچ و خم پرواز بگویید.
نره‌ای: پرواز از کودکی برای من هم مثل خیلی از بچه‌های دیگر، آرزویی شیرین بود و در سال‌های درس و دانشگاه به سراغ مهندسی شیمی رفتم اما این رشته برای من با کنجکاوی زیادم کافی نبود.
با تشویق خانواده به خصوص پدر و مادرم که همیشه تلاش کرده‌اند من را مستقل و توانمند بار بیاورند، به سراغ رشته کارشناسی هوانوردی در دانشگاه علمی کاربردی رفتم و با رتبه ممتاز(معدل 19) جزو نخستین نفرات این رشته در ایران فارغ‌التحصیل شدم.
پرواز را زیر نظر اساتید مجرب مخصوصاً استاد ارجمند جناب کاپیتان حسین‌زاده فرا گرفته در این مدت گواهینامه‌های خلبانی شخصی، بازرگانی (مسافربری) و پرواز در شب را دریافت کردم و درس را تا دریافت مدرک معلم خلبانی ادامه دادم و اکنون حدود یک سال است معلم خلبان جهادی مرکز آموزش فنون هوایی تبریز هستم.
در تبریز ضمن طی دوره، ازدواج کردم و ماندگار شدم! همسرم خلبان داود اجتهادی، مسئول عملیات مرکز آموزش فنون هوایی تبریز هستند.
در مقطعی ایشان استاد من هم بودند و با هم پرواز داشتیم، از ایشان به خاطر تمام زحماتی که در پیمودن این راه سخت و موفقیت بنده متحمل شده‌اند سپاسگزارم.

فارس: بزرگ‌ترین آرزوی یک خلبان چیست؟
می‌گوید: آرزوی هر خلبانی پرواز با هواپیماهای بزرگ است، آرزوی من هم همین است؛ پرواز با هواپیمای مسافربری.
در این سال‌ها خیلی بیشتر از چیزی که لازم بود تلاش کردم و زحمت کشیدم تا بر تبعیض‌های سنتی در محیط کار و تحصیلم پیروز شوم.
با اینکه از خیلی از هم‌دوره‌هایم تواناتر بودم، اما به دلیل عدم استقبال شرکت‌ها از همکاری با خلبان خانم، برای پیدا کردن شغل مرتبط زحمت زیادی کشیدم.
معمولاً شب‌ها تفالی به دیوان خواجه شیراز می‌زنم و او هر بار می‌گوید صبر داشته باش ... البته الآن علاوه بر معلم خلبانی و تدریس، به عنوان کارمند عملیات شرکت هواپیمایی آتا و با آرزوی پرواز با هواپیمای سنگین مشغول به فعالیت هستم.

فارس: خانم بودن و خلبان بودن، سخت است؟
نره‌ای: سخت به مفهوم کار سخت، نه من خلبانی را دوست دارم و عاشق پرواز هستم و در عین حال در زندگی شخصی هم تمام تلاشم را می‌کنم که خانه‌ای خوب و صمیمی داشته باشیم و خدا را شکر که این اتفاق محقق شده است.
اما هنوز در لایه‌هایی از جامعه هرچند تحصیل کرده هم باشند، به توانایی‌های خانم‌ها به چشم تردید نگاه می‌شود.
من از چند سال قبل در تمام شرکت‌های هواپیمایی ایران درخواست پرکردم و مدارک ارائه دادم. تنها حرفی که به من زدند این بود که هر وقت آقایی در صف جذب نباشد، خانم جذب می‌کنیم.
در حالیکه به لحاظ کاری نمی‌توان میان توانمندی‌های تخصصی خانم‌ها و آقایان مرزی تعیین کرد و کسی را برتر دانست و مگر اشکالی دارد که بزرگ‌ترین آشپزهای دنیا از میان آقایان هستند؟ در تمام کارها همین گونه است، توانایی و تخصص و پشتکار و علاقه باید در کنار هم باشند تا نتیجه به بهترین شکل تجلی پیدا کند.

13920211000398_PhotoL.jpg

#همون‌طور که این‌جا هم خوندین ایشون آرزوی پرواز با هواپیمای بزرگ رو دارن و شرکت‌های هواپیمایی هم بهش میگن که اگه آقا نبود از خانوم استفاده می‌کنیم.واقعن درسته؟

• شروع کننده موضوع

shatoonak

Tulip
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
ن.ج.ب.ا.د
سال فارغ التحصیلی
94

به نقل از MTB :
تو تهران که هست ; خود یکی از دوستام میگفت سرِ خیابونمون اموزشگاه خلبانی بود . بقیه شهرا تک و توک باید باشه حالا دیگه مکاناشونو اطلاع ندارم

راجع به رایج بودن هم اینکه اولا تعجب مردم از خلبانی یه زن به خودِ مردم برمیگرده کسی تعجب کنه خلبان هواپیماش زن باشه دیگه به خودش ربط داره کسی نمیتونه بیاد جار بزنه آی مردم خلبان زن دیدید تعجب نکنید .
بعد هم اینکه این موضوع تعجب از خلبانی خانوما فقط تو ایران نیست . مستند speed & Angels با دوتا خلبان جت نیروی هوایی آمریکا ، یکی مرد یکی زن صحبت میکنه . با همه خونواده خلبان خانومه هم مصاحبه میکنه . وقتی خود خانومه قبل ازینکه خلبان شه با خونواده ش راجب این موضوع صحبت میکرده همه مسخرش میکردن و خب خیلی عجیب بوده واسشون وقتی خلبان شده ; این از خلبانی تو آمریکا .
خودمم از یه خلبان شنیدم که یه خلبان زن رو میشناخت 50 تا مرد زیردستش بودن ; تو ایران .
بعد هم اینکه کم بودن تعداد خلبانای خانوم به شرایط فیزیکیشونم برمیگرده حالا من خلبانی جت رو میگم تو خلبانی جت که کلا بالای 35000 پا [ فک کنم ] مشکل پیش میاد واسه خانوما در ضمن یه مستند شبکه 1 گذاشت چند وقت پیشا ، خودِ خلبانه میگفت تو دوره ما 3000 نفر تست پزشکی دادن ، 5 نفر قبول شدن . از 3000 تا مرد - که مینگینا قد و زورشون از خانوما بیشتره - از 3000 تا 5 تا قبول شدن پس اگه خلبانی جت هم واسه خانوما باز بود ، تعداد خانوما واقعا کم میشد که اون مسئله تعجب از خلبانی خانوما باز پا برجا بود !
باید بگم این تعجب دقیقا به خاطر رایج نبودنشه!!مگه سلیقست که به خود فرد مربوط بشه؟؟
در مورد کم بودنشونم بله قبول دارم برا ورود به این شغل شرطو شروط زیادی جلو رویه آدمه،مخصوصا زن ها که شراط فیزیکی کاملا متفاوتی با مردا دارند.اما همین تعداد خلبان زن موجود تو ایران بازم از تعداد خلبانای زنه خارج از کشوره کمتره!! :| :|ممنون از شرکتتون تویحث :D

• شروع کننده موضوع

shatoonak

Tulip
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
ن.ج.ب.ا.د
سال فارغ التحصیلی
94

به نقل از mahdad :
اولا که قضیه خابانی مسافربری برای خانوما که ممکن و عادیه ولی خب خیلی از خانوما چون شرایط فیزیک اش رو کمتر دارن نسبت به مردا پس شانس کمتری هم دارن.
میدونستین حتی توی ایالات متحده برای خلاف(عمل نکردن به قانون) دو جور جنس مونث تخفیف در مجازات قائلن؟
1-خانومایی که در ماه های اول بارداری هست2-خانومایی که خلبان(یا راننده)هر وسیله ی پرشتاب هستن.(مث هواپیما جت یا top fuel dragsterها)
پس ببینین چقدر خطرناک و تاثیرگذار هستشو واقعا شرایط جت حتی برای مردها با اون فیزیک بدنی و مقاومت(-به صورت دیفالت-)هم خیلی سخته چه برسه به خانوما.در ضمن مگه ما کلا چند تا جنگنده در حالتon dutyداریم که بعضی هاش رو هم با ریسک بالاتر به خانوما بدن؟ (این قضیه ی ریسک بالاتر رو حتی اروپایی ها و امریکایی ها هم قبول دارن.)
اگه پست نیلوفر خانومو بخونید کاملا با حرف شما در تناقضه!! :)شما میگید خلبانی مسافربری که ممکنو عادیه در حالی که نیلو جان میفرمایند"هیچ شرکتی درخواست خانم نره ای رو برای مسافریری قبول نکرده"....تکلیف چیه؟؟ :-??

بالا