• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

چرا باید نسل حیوانات حفظ بشن؟ چی میشه منتقرض شن؟

Admin2

لنگر انداخته
عضو کادر مدیریت
مدیر کل
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1389
چرا باید نسل حیوانات در حال انقراض حفظ بشن؟ چی میشه منتقرض شن؟ خب مثلا میبینی از یک نوع یوزپلنگ فقط دو سه تا مونده. بعد کلی هزینه و کلی دردسر که این دو سه تا رو نگه دارن که مبادا نسلشون منتقرض نشه! خب که چی؟ این نوع یوزپلنگ نشد کلی یوزپلنگ دیگه که داریم! کلی جانور تا الان منقرض شدن هیچی نشده!

پاسخ : چرا باید نسل حیوانات حفظ بشن؟ چی میشه منتقرض شن؟

شاید بخاطر حفظ چرخه طبیعت :-?

فک کنم بیشتر به زنجیره های غذایی ربط داشته باشه و همینطور اثر هر جاندار در تکامل جاندار دیگه
مثلا با انقراض یک موجود جایگاهش توی طبیعت خالی میشه ، پس جایگزینی هایی انجام میشه و روی زندگی بقیه جانداران تاثیر میذاره ؛ بنابراین فرصت برای رشد و تکامل یه جاندار دیگه بوجود میاد .
یه بار یه سوالی دیده بودم تو یکی از المپیادا ، الان دقیق یادم نیس چی بود دقیقا .
ولی میگفت علت اصلی تنوع پستانداران انقراض دایناسور هاست. [nb]امیدوارم همین بوده باشه[/nb]

چون بعضی از جانوران
مثل سمور آبی میتونن کربن از اتمسفر بگیرن!ک کمک بزرگی ب زمینه!
پس باید سعی کنیم جلو شکار شدن حیوانات مفید رو بگیریم و نذاریم نسلشون از بین بره

خب اصلا انقراض چی هست؟انقراض وضعیتی در زیست شناسی یا بوم شناسی است که به معنی پایان کار یک گونه است.انقراض هنگامی

پدید می آید که آخرین عضو یک گونه میمیرد و آن گونه دیگر نمیتواند با زایش و تولید مثل طبیعی به زندگی ادامه دهد.

منقرض شدن حیوانات به علت نابودی محیط زیست و تغییر در اکوسیستم های طبیعیه.

یکی از مهم ترین دلایلش جهشه،وقتی جهش تو یه اکوسیستم اتفاق میفته،تغییرات بزرگ و ناگهانی روی میده،معمولا چندتا موجود زنده فرصت

تطبیق با این تغییرات رو پیدا نمیکنن.

به نظرم امروزه بزرگترین دلیل انقراض حیوانات انسانه،با تولید آلودگی و از بین بردن زیستگاه های جانوران.

گازهای گلخانه ای باعث گرم تر شدن هوا میشن و مثلا زندگی خرس های قطبی رو تهدید میکنه.

آلودگی های آبی باعث کشته شدن ماهی ها میشه.

دلیل دیگه هم بهره گیری زیاد از یه تعداد جاندار خاصه،مثل شکار نهنگ ها.

با انقراض اکوسیستم های طبیعی کم کم نابود میشن،نابودی اکوسیستم های به معنی نابودی محیط زیسته،انقراض باعث اختلال در چرخه ی

محیط زیست میشه.

تنوع گونه ای کم میشه اگه منقرض بشن و این چیزه بدی عه!:|

به نظر من هیچ اتفاقی نمیفته من که اصن برام مهم نیس اصن به من چه تا حالا چه فایده ای داشته برامون که از این به بعد داشته باشه اصن بزار چرخه به هم بریزه اون حیوونای که تو تغییر چرخه زیاد میشن خودمون میکشیم اونام که از بین میرن بزار از بین برن

به نقل از arvin.a :
به نظر من هیچ اتفاقی نمیفته من که اصن برام مهم نیس اصن به من چه تا حالا چه فایده ای داشته برامون که از این به بعد داشته باشه اصن بزار چرخه به هم بریزه اون حیوونای که تو تغییر چرخه زیاد میشن خودمون میکشیم اونام که از بین میرن بزار از بین برن
اینقد سطحی نگا نکن!

به نقل از شـقایـق :
اینقد سطحی نگا نکن!
پس چجوری نگاه کنم؟

به نقل از arvin.a :
پس چجوری نگاه کنم؟
فک کن کمی!
ببین هیچی الکی نیس.نه وجوده ما نه وجود اونا...!

منقرض شدن حیوانات نه از نظر علمی نه از نظر کم شدن گونه ای و این حرفا هم ک نخواد بهش نگاه بشه اگه از نظر انسانی بهش نگاه کنی وحشتناکه ...به خاطر خودخواهی یه سری آدم یه نسل از یه نوع حیوون باید از بین برن از طرف دیگه همهی جانوران برای چرخه زیستی و نظم جهان لازمن(اگه نبودن ب وجود نمیومدن)این چرخه آخرش ب خود ما برمیگرده ب انسانها اگر نظم این چرخه بهم بریزه زندگی خود ما هم ممکنه ب خطر بیافته

موضوع به هم خوردن چرخه نیست، ببر ایرانی منقرض شد، چه مشکلی برای چرخه به وجود اومد؟
زیرا سیستم اکولوژی و چرخه‌ی غذایی یک سیستم پیچیده‌ست و برهمکنش‌هاش خیلی زیادند و اگر هم نهایتا ریزالتی بده، خیلی پیچیده تر از اونیه که بشه تحلیلش کرد.
اما دلیل توجه به انقراض نشدن این موجودات، اینه که خیلی هاشون گونه‌های کم‌یابین که فیتنس خوبی در طی تکامل با محیط کسب کردن، مثل ببر ایرانی. و هر گونه آرایش منحصر به فردی از حیات در طبیعته که اگر منقرض شه اون آرایش دیگر وجود نداره. و این شاید برای من و شما که زندگی شهری داریم و به نظرمون طبیعت تاثیر خاطی در زندگیمون نداره، بی اهمیت بیاد. امّا نهایتا برای جانور شناسان بسیار مهمه.

به نقل از arvin.a :
ببین اخرش ب خود انسان بر میگرده
شما هر حیوونی رو ک در نظر بگیری تو یه زنجیره غذایی ک این زنجیره غذایی تو یه شبکه غذایی و هر شبکه غذایی روی اکوسیستم اثر میذاره پس در نهایت میبینیم ک ب خود انسان هم حتی ضرر میرسونه

به نقل از Houx :
موضوع به هم خوردن چرخه نیست، ببر ایرانی منقرض شد، چه مشکلی برای چرخه به وجود اومد؟
زیرا سیستم اکولوژی و چرخه‌ی غذایی یک سیستم پیچیده‌ست و برهمکنش‌هاش خیلی زیادند و اگر هم نهایتا ریزالتی بده، خیلی پیچیده تر از اونیه که بشه تحلیلش کرد.

اما دلیل توجه به انقراض نشدن این موجودات، اینه که خیلی هاشون گونه‌های کم‌یابین که فیتنس خوبی در طی تکامل با محیط کسب کردن، مثل ببر ایرانی. و هر گونه آرایش منحصر به فردی از حیات در طبیعته که اگر منقرض شه اون آرایش دیگر وجود نداره. و این شاید برای من و شما که زندگی شهری داریم و به نظرمون طبیعت تاثیر خاطی در زندگیمون نداره، بی اهمیت بیاد. امّا نهایتا برای جانور شناسان بسیار مهمه.

قطره قطره جمع گردد وانگهی دریا شود!!! نه؟!

به نقل از Houx :
بحث سر انقراض یک گونه نیست،اگه چندتا گونه منقرض بشن،تو چرخه یک اکوسیستم مشکل به وجود میاد.

مثلا ببرها از بین میرن،غذای ببرها خرگوشه،خرگوشا زیاد میشن،این تو محیط زیست تاثیر منفی میذاره!

حالا غیر از اینایی که بقیه گفتن - استفاده ی علمی و اینا - ، وقتی از یه گونه تعداد کمی باقی می مونه ( متمرکز تو یه منطقه ) ؛ فکر می کنم حتی روی گردشگری و اقتصاد اون منطقه هم تاثیر بذاره.
یک جورهایی تبدیل میشه به میراث ملی که باید حفظش کرد و ازش استفاده کرد.
:-?

یه نظریه ای هس به اسم باترفلای افکت :-" همه ی موجودات روی کره ی زمین، همه ی مخلوقات، از یک باکتری توی اقیانوس آرام تا یک جغد روی فلان درخت جنگل گلستان(!) روی تعادل و بالانس کره ی زمین و موجوداتش تاثیر میزارن . حذف هرکدوم ازونا این چرخه رو بهم می زنه .

هيچيييييييي نميشه جونور كمتر اكسيژن بيشتر اصلا ما هم منقرض شيم بازم هيچ اتفاقي نميافته رو سولت بيشر فكر كن...

شوما خودت حاضری منقرض شی ؟

ببین مشکل ایننجاس که اینا همشون موجود زنده اند و حق دارن زندگی کنن مثه هرکدوم از ما آدما و اینکه این حیوونا که هر گونه شون دونه دونه به ترتیب منقرض نمیشن وقتی چندینتا باهم منقرض بشن باعث بهم خوردن چرخه طبیعت و در نتیجه آسیب رسیدن ب محیط زندگی خود ما میشن

Back
بالا