• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

لم های خوب هندسه!

• شروع کننده موضوع

eyekay

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید قدوسی قم،علامه حلی تهران
شهر
قم،تهران
مدال المپیاد
مدال نقره ی المپیاد ریاضی
دانشگاه
صنعتی شریف
رشته دانشگاه
نرم افزار
سلام ،اینجا لم های خوبی رو می نویسم که در طول حل مساله به دستشون آوردم و زیاد بدیهی نیستن ،و به درد هم خوردن،
لم 1:I مرکز دایره ی محاطی،m وسط ضلع BC ،محل تماس دایره محاطی با BC رو E نام گذاری می کنیم،ثابت کنید خط IM ،پاره خط AE رو نصف می کنه!

لم 2:مثلث ABC مفروضه،مربع های ADEC و AFGB رو در بیرون مثلث به ترتیب روی AC و AB می سازیم ،ثابت کنید BD ,FC, GE همرس هستند!

لم 3:در یک زاویه 2 نقطه درون زاویه با راس زاویه هم خط هستند اگر و فقط اگر طول عمود هایی که از نقاط بر اضلاع زاویه رسم میشه متناسب باشه!شکلو بکشید می فهمید چی می گم!

لم 4:اگر دو دایره مماس باشند(چه داخلی و چه خارجی ) و یک وتر از یک دایره ها به دایره ی دیگر مماس باشه ،خطی که محل تماس دو دایره را به محل تماس وتر با دایره وصل می کند کمان متناظر وتر در دایره ی دیگر را نصف می کند،حالت داخلیش تمرین هندسه مسطحه فصل 2 سوال 10 هستش،ولی حالت خارجیش هم درسته که بسیار مهمه و تو مسائل ظاهر میشه و دیدنش سخته!

لم 5:دو خط سوایی BE , CF یکدیگر را روی ارتفاع AD از مثلث ABC قطع می کنند ،ثابت کنید DA نیمساز EDF است!

این لم هم مساله ی هندسه مسطحه هستش!اما حالتی که مورد توجه منه این نیست!چیزی که مورد توجهمه اینه :اگه این 2 تا خطی که گفته شد رو امتداد ارتفاع هم همرس باشند بازهم خاصیت لم کار می کنه! که دیدن این بسیار مشکله و تو مساله ها بهش رسیدم! و بهتر بگم تو حل مساله های دسته جمعی رسیدیم!اینم از خاصیت های حل گروهیه!

لم 6:اگه دو تا خط سوایی مرسوم از B , C روی میانه همرس شوند و ضلع رو به روی خود را به ترتیب در نقاط E ,F قطع کنند آنگاه EF با BC موازی است!اثباتش با قضیه ی سوا بدیهیه!ولی بازهم نکته ی مورد توجه من برا وقتیه که روی امتداد میانه همرس شن که حکم باز هم درسته و با سوای بیرونی اثباتش آسونه ولی بازم دیدنش سخته!

اگه شما هم به لم های خوب رسیدید اینجا بنویسید ،موفق باشید!

erfan_ashorian

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
2
شهر
تهران
دانشگاه
_ان شا الله قوزاباد
رشته دانشگاه
_علوم کامپیوتر(البته در این
پاسخ : لم های خوب هندسه!

چقدر ملت اهمیت دادن بابا یه نظری پیشنهادی!!من کامم ولی خب برای این که پست راه بیافته بیا این کتابم خیلی خوبه ماله دریج گرینبرگه
http://www.artofproblemsolving.com/Forum/download/file.php?id=31649

erfan_ashorian

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
2
شهر
تهران
دانشگاه
_ان شا الله قوزاباد
رشته دانشگاه

ماهان بابل

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
شهید اژه ای 1 اصفهان
شهر
اصفهان
راهنمایی لم 2

سلام
بچه ها از چهارضلعی محاطی کمک بگیرید.همچنین یادتون باشه دو تا از مثلث های شکل دو هم نهشت اند!

ماهان بابل

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
شهید اژه ای 1 اصفهان
شهر
اصفهان
لم 3

توی لم3 یعنی مثلا اگه دو نقطمون P,Qباشه و راس زاویه Tباشه،دیگه TP/TQمتناسب نباشه آره؟

ماهان بابل

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
شهید اژه ای 1 اصفهان
شهر
اصفهان
راهنمایی لم 1

سوال 1 احمدپور فصل 7

• شروع کننده موضوع

eyekay

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید قدوسی قم،علامه حلی تهران
شهر
قم،تهران
مدال المپیاد
مدال نقره ی المپیاد ریاضی
دانشگاه
صنعتی شریف
رشته دانشگاه
نرم افزار

به نقل از ماهان بابلیان :
توی لم3 یعنی مثلا اگه دو نقطمون P,Qباشه و راس زاویه Tباشه،دیگه TP/TQمتناسب نباشه آره؟
اصلا متوجه نشدم !ولی لم میگه اگه به اضلاع زاویه دو تا عمود کنیم و طول عمود های وارد بر ضلع یکسان با عمود های وارد بر اون یکی ضلع متانسب باشه لم برقراره!
به نقل از ماهان بابلیان :
سوال 1 احمدپور فصل 7
نمی دونم هست یا نه!اینو هودم در آوردم !ولی در کل بدیهیه یه تالسه !ولی معمولا حواست بهش نیس

ماهان بابل

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
شهید اژه ای 1 اصفهان
شهر
اصفهان

با تالس چه جوری؟
ببین من اومدم از E به روبه روی قطریش وصل کردم X نامیدمش و بعد از Aبه X وصل و محل تلاقیش با BCرو Dنامیدم.حالا چون Mوسط ED هست و EXقطر دایره محاطی داخلیه و IوسطEX پس MI موازی با AD و درنتیجه از وسطAE میگذره. راستی به پیام خصوصیم جواب بده!

ماهان بابل

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
شهید اژه ای 1 اصفهان
شهر
اصفهان

سلام

آقا چرا این تاپیک تو کماست؟؟؟!

یکی راهش بندازه دیگه! دو سه تا لم بذاره این تو!

بیاید این از من : اگه دو دایره همدیگر رو تو نقاط P,Qقطع کنند و یه خط هم از پاره خط PQ بگذره و دوایر را به ترتیب در نقاط A,B,C,Dقطع کنه،اونوقت دو زاویه APB,DQCبا هم برابرند.

این تو کتاب آقای احمدپور هم هست.

IMO_IMC

کاربر نیمه‌فعال
نام مرکز سمپاد
--
شهر
تهران

اگر سه خط سوایی ad , be , cf از مثلث abc همرس باشند و da نیمساز زاویه ی edf باشد آنگاه ad بر bc عمود است . (;

amir.m.s

کاربر جدید
نام مرکز سمپاد
علامه حلی 4
شهر
تهران

به نقل از عرفان عشوریون :
چقدر ملت اهمیت دادن بابا یه نظری پیشنهادی!!من کامم ولی خب برای این که پست راه بیافته بیا این کتابم خیلی خوبه ماله دریج گرینبرگه
http://www.artofproblemsolving.com/Forum/download/file.php?id=31649

عزیزم دستت درد نکنه ولی از رو irysc کپ زدیا !!!!!!!!!

erfan_ashorian

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
2
شهر
تهران
دانشگاه
_ان شا الله قوزاباد
رشته دانشگاه

:)) :)) :))جالبه دادا ولی خب وقتی شما و من و خلینا(فکر کنم اسمه مدیر سایتش باشه نه؟)داشتیم پستونک میخوردیم اقای گرینبرگ اینو نوشته اگه میگفتی اقلا از مثلینک میگفتم نه!!از تو خود سایتش پیدا کردم :))

S.M.P

کاربر نیمه‌فعال
نام مرکز سمپاد
Helli 2
شهر
تهران
مدال المپیاد
مرحله اول ریاضی و کامپیوتر

لم: اگه دو نقطه ی A و B درون زاویه ی XOY طوری قرار گیرند که XOA=YOB و از این دو نقطه عمود هایی به دو ضلع OXوOY وارد کنیم ، این چهار نقطه ی تشکیل شده روی اضلاع بر روی یک دایره اند.

Axel

کاربر جدید
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
زنجان
سال فارغ التحصیلی
1111
سلام، https://yufeizhao.com/olympiad/geolemmas.pdf جالب به نظر می رسن
همین طور این دو تا هم خوب هستن:اگه مساحت مثلث ABC رو با s و شعاع دایره محیطی رو با R و ارتفاع وارد بر ضلع a رو با h نشون بدیم داریم :
2R=bc/h (برای سایر اضلاع هم رابطه های مشابه به دست می آید)
4RS=abc
(یه سوال مرتبط هم با این دو لم:
(سوال 5 مرحله دو 1385) نقاط A, B,C,D با همین ترتیب روی دایره قرار دارند. نشان دهید تعداد نقطه های روی دایره، مانند M که MA/MB = MD/MC چهار تاست و به علاوه قطر های چهارضلعی حاصل از آن نقطه ها بر هم عمود هستند.

بالا