• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

سوالات و بحث های عمومی در مورد انتخاب رشته

nils

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
‌‌فرزانگان
شهر
‌مشهد
سال فارغ التحصیلی
95
یه چیزی که گاهی اوقات در مورد این لیست ها در میاد اینه که چقدر از این شغل ها تو جامعه بهش نیاز است ، یه مقاله ای بود داشتم میخوندم که اگه تونستم حتما پیداش میکنم در مورد نیاز شغلی دنیا برای دانشجوهای کامپیوتر نوشته بود و چیزی که وجود داشت تقریبا 40 درصد نیاز به پروگرمر ها بود 30 درصد به آی تی منیجر ها و و 30 درصد دیگه میرفت سمت شغل های دیگه که باز چیز جالب تری که نوشته بود این بود که با وجود 40 درصدی بودن گروه اول ما هنوزم بهشون احتیاج داریم و به اندازه کافی تو دنیا پروگرمر وجود نداره ولی خب این حرف رو در مورد شاخه های دیگه اونقدر نزده بود ؛
و خب این خیلی هم چیز عجیب غریبی نیست وقتی به عنوان دانشجوی فارغ التحصیل اومدی کار کم کد (!) پیدا کنی و گفتن خیر ما اونقدری بهش احتیاج نداریم طبیعتا میری سراغ کد زنی .
حداقل اونقدر که گفتین! حرف پرتی نبود که عاقبت کامپیوتر میره به سمت کد چون طبیعتا اون 40 درصد روز به روز بیشتر میشه

موازی

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
سمپاد شیراز
شهر
شیراز
سال فارغ التحصیلی
93
دانشگاه
RWTH
رشته دانشگاه
مهندسی برق
ببخشین کسی اینجا رشته روانشناسی رو خونده؟
من خیلی زیاد به این رشته علاقه دارم ولی خانوادم و اطرافیانم میگن هیچ تظمینی برا شغل نداری حتی با دانشگاهای خوب
اینکه میگن تضمینی برای شغل نداری منظورشون استخدام شدن در جایی مثل کلینیک مشاوره، بیمارستان یا غیره هست. و کاملا درسته و هرچقدر هم تاپ باشی ممکنه بدون داشتن آشنا و سابقه کاری کار پیدا نکنی. و این توی اکثر رشته ها درسته.
ولی نکته اینه که باید یادبگیری حتی اگه نتونستی جایی واسه استخدام شدن پیدا کنی خودت کارآفرینی کنی. مثلا خودت عضو گروه هایی بشی و کلی کار داوطلبانه بکنی، همایش و اینجور چیزا برگزار کنی و با بقیه روانشناس ها در ارتباط باشی تا بتونی کسایی که به مشاوره ی روانشناسی احتیاج دارن کمک کنی.

این هم اضافه کنم کسایی که روانشناسی میخونن توی زیمنه های مختلفی ممکنه کار کنن. شاید اینکه زمینه دل خواهت رو پیدا کنی خیلی کمک کننده باشه. زمینه هایی که من میشناسم اینان: بهزیستی، مراکز ترک اعتیاد، روانشناسی و مشاوره تحصیلی، مسایل دانشجویان در دانشگاه ها، همکاری با روانپزشک، کلینیک شخصی، روانشناسی ازدواج و زوجین، روانشناسی کودکان و نوجوانان

من روانشناسی نخوندم ولی چند نفر از اقوام خیلی نزدیکم روانشناسی خوندن.

karen.m

گادفادرِ کنکورِ ایران
عضو مدیران انجمن
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
خرم آباد
سال فارغ التحصیلی
1397
اینستاگرام
حداقل اونقدر که گفتین! حرف پرتی نبود که عاقبت کامپیوتر میره به سمت کد چون طبیعتا اون 40 درصد روز به روز بیشتر میشه
نمیدونم اسپم حساب میشه یا نه، ولی دلم میخواد یروزی یجایی تو فضایی ک لازم نباشه حتما قانع بشیم یا قانع کنیم و مخالفتمون گستاخی یا گه خوری نباشه:)‌) راجبش حرف بزنیم
چنتا نظر راجب چیزی ک نوشتی دارم:
۱.نهایتا این ما هستیم ک تصمیم میگیریم توی اون فیلد چه شغلی رو انتخاب کنیم، اینکه ۴۰ درصد نیاز ب سمت پروگرمره معنیش این نیست ک آدما ب احتمال ۴۰ درصد پروگرمر میشن
کسی ک میخواد شبکه، امنیت، مدیریت سیستم و.... کارکنه، خب نهایتا همون چیزی میشه ک میخواد
۱.پزشکا جراحی میکنن
۲.xدرصد بازار پزشکی ب سمت جراحیه
نتیجه-> اگه جراحی رو دوست ندارید، پزشک نشوید
شاید با فرض ها مشکلی نداشته باشم، ولی از بیس این نتیجه‌گیری رو درست نمی‌بینم حدس میزنم از نظر شما هم درست نباشه:)‌)
۲.مثلا راجب مدیر دیتابیس گفتم، این روزا تو پروژه های کوچیک کاربرد ندارد، آدمای کمی تو این فیلدن و در کنارش موقعیت های شغلی کمی واسشون وجود داره(درواقع تو پروژه های بزرگ ک همه‌چیز باید کاملا بهینه باشه استفاده میشن)
ولی ازون موقع ک این فیلد تو بورس بود تا الان، کلی فیلد جدید بوجود اومده
بنظرم با پیشفرض های الان نمیشه آینده رو دقیق پیشبینی کرد، نظر من اینه ک احتمالا دنیا ب سمت کد کمتر پیش می‌ره:) تو همون فضایی ک گفتم ب شدت علاقه‌مندم نظرات بقیه هم بشنوم:)‌)
ولی حتی اگه عاقبت کامپیوتر کد زدن بیشتر باشه، بازم کسی مجبور نمیشه فیلد مورد علاقه اش رو رها کنه و ب ناچار کد بزنه:)

موازی

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
سمپاد شیراز
شهر
شیراز
سال فارغ التحصیلی
93
دانشگاه
RWTH
رشته دانشگاه
مهندسی برق
بنظرم با پیشفرض های الان نمیشه آینده رو دقیق پیشبینی کرد، نظر من اینه ک احتمالا دنیا ب سمت کد کمتر پیش می‌ره:) تو همون فضایی ک گفتم ب شدت علاقه‌مندم نظرات بقیه هم بشنوم:)‌)
آره دقیقا گیت هاب داره روی کدزنی با هوش مصنوعی کار میکنه و فکر کنم یه چشم امداز بیست ساله داره. الان هم پلتفرم های کلاود کامپیوتینگ یک عالمه امکانات فراهم کردن که عملا کد زنی رو خیلی خیلی کم کرده.
اصلا پروگرمینگ با کد زدن هم فرق داره.
در کل مهم مفاهیم هست. هر روز داره سمت های شغلی جدیدی به وجود میاد. مفهوم کارشون شاید تشابه زیادی با کارهای ده سال پیش داشته باشه ولی خیلی عمیق تر و منحصر به فرد تر شده.
هر رشته ای تنوع خودشو داره. تو رشته کامپیوتر سرعت رشد مفاهیم متنوع‌ شدت گرفته.

بعدم کد زدن فقط مختص کامپیوتری ها نیست. همه رشته ها واسه کارای شبیه سازی ممکنه به کد زدن برسن. حتی میشناسم کسایی که شیمی و عمران خوندن ولی به جز واحدهای آزمایشگاه، همه کاراشون شبیه سازی توی محیط کامپیوتری و کدزنی بوده.
خیلی از کسایی هم که ده پونزده سال پیش پروگرمر بودن الان ممکنه رفته باشن سمت اینکه شرکت خودشون رو راه انداخته باشن و پروگرمر های دیگه رو مدیریت کنن و خودشون حتی یه خط هم کد نزن.

ardalaan

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
میرزا کوچک خان
شهر
رشت
سال فارغ التحصیلی
1397
دانشگاه
گیلان
رشته دانشگاه
مهندسی کامپیوتر
تلگرام
من دوباره می‌خوام بگم که اگر انگلیسیتون اجازه می‌ده، حتما در سایت Quora درباره رشته‌ها و هر سوالی که درباره‌شون دارید جست‌و‌جو بکنید و از بخش related questions هم غافل نشید. گرچه یه سری مسائل هم مربوط به ایرانه و در این سایت درباره‌ش صحبت نمی‌شه.
در کل به یاد داشته باشید که سمپادیا و کوئورا هر دو فروم هستن و همان‌طور که اردلان در تعریف خود از فروم می‌فرماید: فروم جایی است که مطالب در آن بر سه قسم است: 1. غیر واقعی 2. گمراه‌کننده 3. اغراق‌شده
که البته تعریف بالا خودش تا حدی اغراق درش هست دلیلش هم این هست که در فروم نوشته شده.
در فروم یک عده آدم که کسی اعتبارشون رو تایید نکرده، قراره بیان و اعتبار حرف‌های همدیگر رو تایید کنن.
به نظرم این کوئورا سرشار از اطلاعاتیه که شما درباره رشته‌ها دنبالش هستین، اما می‌تونه کلیشه‌ها و مسائل گمراه‌کننده‌ای رو هم به شما انتقال بده.

باحال خوش

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان2
شهر
کرمان
سال فارغ التحصیلی
1400
آیا می ارزه اگه یه رشته که دوست نداریم بریم یه دانشگاه خوب بعد تغییر رشته بدیم بریم اونی که علاقه داریم؟

پرواز

آله واله
عضو مدیران انجمن
نام مرکز سمپاد
فرزانگان امین ۱
شهر
اصفهان
سال فارغ التحصیلی
1395
دانشگاه
یزد
رشته دانشگاه
بیوتکنولوژی

پرواز

آله واله
عضو مدیران انجمن
نام مرکز سمپاد
فرزانگان امین ۱
شهر
اصفهان
سال فارغ التحصیلی
1395
دانشگاه
یزد
رشته دانشگاه
بیوتکنولوژی

MorteZ

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
هاشمی نژاد ۱
شهر
مشهد
سال فارغ التحصیلی
1394
دانشگاه
امیرکبیر
رشته دانشگاه
مهندسی کامپیوتر - نرم افزار
رتبت اوکی نباشه نمیشه مثلا از ریاضی محض شریف بری برق
ما که شنیدیم و دیدیم شده والا شریفو نمیدونم ولی امیرکبیر که شده. با معدل و بعد ۳-۴ ترم میشه تغییر رشته داد به هر رشته ای( مثلا تو امیرکبیر)
@باحال خوش

Lincoln

کاربر فوق‌فعال
عضو مدیران انجمن
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1390
رشته دانشگاه
کارشناسی ارشد_مهندسی هوافضا
ما که شنیدیم و دیدیم شده والا شریفو نمیدونم ولی امیرکبیر که شده. با معدل و بعد ۳-۴ ترم میشه تغییر رشته داد به هر رشته ای( مثلا تو امیرکبیر)
@باحال خوش
دانشگاه امیرکبیر بله منم شنیدم ولی دانشگاه شریف خیر
چون یکی از قوانین تغییر رشته در دانشگاه شریف باید رتبه شما از بالاترین رتبه ورودی همون سال تو به اون رشته حتما کمتر باشه
مثلا شما با ۸۰۰ فرضا ریاضی محض شریف قبول بشید نمیتونید اقدام کنید برای مهندسی کامپیوتر شریف که آخرین رتبه ورودی اون سال کنکور شما در مهندسی کامپیوتر شریف فرضا ۹۰ بوده !
مشکل بعدی هم که ایجاد میشه واقعا انتخاب رشته ای غیر مرتبط به اون رشته ای که علاقه داری ، اصولا کار برات سخت میکنه! شما فرض کنید کسی بره ریاضی محض دانشگاهی با امید تغییر رشته به کامپیوتر و صد البته دروس سخت در انتظار طرف هست که ذره ای هم علاقه بهش نداره و ممکن معدل طرف پایین بیاره ، یکی از شروط دیگر تغییر رشته داشتن معدل بالا و اجازه و تایید هر دو دانشکده فرضا کامپیوتر و علوم ریاضی … که بازم کار رو سخت تر میکنه

پرواز

آله واله
عضو مدیران انجمن
نام مرکز سمپاد
فرزانگان امین ۱
شهر
اصفهان
سال فارغ التحصیلی
1395
دانشگاه
یزد
رشته دانشگاه
بیوتکنولوژی
بچه ها این تاپیکم آوردم بالا ونظر دوستام براتون مینویسم
[: اول علاقه
مهم نیس مردم چی میگن یا گرایشات به سمت چه رشته‌ای هست. طرف عاشق رشتش باشه، کنارش خلاقیت هم میاد سراغش، چون علاقه هست، وقت میذاره، ایده‌های جذاب میده
[: من بنظرم اولین چیز علاقه‌س
وقتی عاشق چیزی باشی، برات مهم نیس تو اون رشته کار هست یا نه، خودت شغل ایجاد میکنی. این نظر منه البته.
از وقتی این نکته رو فهمیدم، زندگیم خیلی تغییر کرده
[: بعد اینکه با آگاهی کامل از اون رشته، واردش بشن. ممکنه کاخی از رویاها درمورد اون رشته بسازن، وقتی واردش بشن، اون چیزی نباشه ک فکرشو میکنن
[: و اینکه ۴ سال آینده رو صرفا نبینن، اگه قصد ادامه تحصیل در مقاطع بالاتر دارن، یه ذره اطلاعات درمورد مقاطع بالاترشم کسب کنن
همین
چیزایی بود ک اگه خودم بر میگشتم ب اون دوران، بهش توجه بیشتری میکردم، دیر فهمیدم، اما هنوزم وقت دارم

بالا