• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

سوالات و بحث‌های عمومی در مورد انتخاب رشته

F@temeh

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگـــان
شهر
کاشـــان
مدال المپیاد
مرحله اول ریاضی
دانشگاه
پلی تکنیک
رشته دانشگاه
سخت افزار
پاسخ : انتخاب رشته‌ی دانشگاهی

به نقل از homa7 :
خب ینی ذاتا نقاشیش خوب بود یا عیبی نداره اگه بلد نباشی ینی کم بلد باشی؟؟
تنها عاملی که باعث میشه معماریو کنار بذارم همینه که همش باید طراحی و اینا بکنی!!!

نقاشیش خوب بود! :D

میتونی تابستون بری کلاس فشرده. اگرم نقاشیت خوبه که هیچ! خواهر من کلاس نرفت.

آقا من که میخوام برم کامپیوتر بعد هیچی سرم نمیشه از کامپیوتر چی؟ :-"
باید تابسون برم کلاس؟ :-س

Hamid.s

‌Bug
نام مرکز سمپاد
شهید هاشمی نژاد1
شهر
مشهد
دانشگاه
فردوسی
رشته دانشگاه
نرم‌افزار

به نقل از فاط² :

من با یکی از نرم افزارای مشهد صبت کردم گفت اونجا بیشتر بچه ها هیچی اول کار بلد نیستن. از پایه یاد میگیرن. ینی تو بلد باشی و کارت درست باشه فرق داری با بقیه. نه اینکه بلد نباشی :D

البته خب نرم افزار مشهد به شدت بده اوضاش. مسلما جاهای بهتر وضم فرق داره :D

AraSh_HaShemi

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
اراک
دانشگاه
پلی تکنیک
رشته دانشگاه
مکانیک

زیر 200 منطقه دو(البته 220 هم فکر کنم قبول شده باشه-بر اساس قبولی ها میگم)
والا من یه دوستی دارم حتی ریاضیش هم خوب نبود و بزرگترین هنرش ویندوز نصب کردن بود
داره الان دانشکده فنی امیرکبیر اراک میخونه(رتبه کنکورش 30000 بود و کاردانی)
الان خداییش خیلی بلده :D از شبکه و هک و کرک گرفته تا برنامه نویسی.لیسانس داره الان

Kenji

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
حلی
شهر
تهران-budoko

به نقل از آرزو؛-) :
کسی میتونه بگه رشته کامپیوتر درساش چین چه جورین؟باید کامپیوتر زیاد بلد باشیم؟مثلا من ک هیچی برنامه نویسی نمی دونم برم کامپیوتر خیلی از بچه های دگ عقب ترم؟

فقط بعضیا هستن که بلدن یه چیزایی از کد و وب و اینا بقیه از صفر شروع میکنن

کامپیوتر تلاش زیاد میخواد بروز بودن بلد بودن مطالعه ی زیاد و مخصوصا کتابای زبان اصلی چون اگه کتابای فارسی رو بخونی یه جوری ترجمه کردن که خود مترجمم نمیفهمه هر کسی ام واسه هر کلمه ای یه چی میگه

یاد بخیر سی++ رو که میخوندم کتابش اینقدر بد ترجمه شده بود پدرم در اومد بفهمم چی میگه :D

اما در کل وقتی رفتی باید یه فیلد رو انتخاب کنی و کاملا دقیق بشی روش

حالا یا وب یا کدنویسی یا شبکه

r@zie

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
کاشان
مدال المپیاد
مرحله ی اول ریاضی و کامپیوتر
دانشگاه
صنعتی شریف
رشته دانشگاه
مهندسی کامپیوتر

به نقل از Kenji :
فقط بعضیا هستن که بلدن یه چیزایی از کد و وب و اینا بقیه از صفر شروع میکنن

کامپیوتر تلاش زیاد میخواد بروز بودن بلد بودن مطالعه ی زیاد و مخصوصا کتابای زبان اصلی چون اگه کتابای فارسی رو بخونی یه جوری ترجمه کردن که خود مترجمم نمیفهمه هر کسی ام واسه هر کلمه ای یه چی میگه

یاد بخیر سی++ رو که میخوندم کتابش اینقدر بد ترجمه شده بود پدرم در اومد بفهمم چی میگه :D

اما در کل وقتی رفتی باید یه فیلد رو انتخاب کنی و کاملا دقیق بشی روش

حالا یا وب یا کدنویسی یا شبکه
پس اگه یکی زبانش داغون باشه بخواد بره کامپیوتر فاتحش خونس؟
اگه تابستون بشینم اصطلاحاته رشته کامپیوترو یاد بگیر کافیه؟

Kenji

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
حلی
شهر
تهران-budoko

به نقل از r@zie :
پس اگه یکی زبانش داغون باشه بخواد بره کامپیوتر فاتحش خونس؟
اگه تابستون بشینم اصطلاحاته رشته کامپیوترو یاد بگیر کافیه؟

خب اخه مونده چجوری بخوای رشتشو

میدونی چی میگم یکی هدفش اینه که بره یه چیزایی یاد بگیره بعد بره تو شرکت اشناشون سایتشو بگیره دستش :D خب این ادم طبیعتا احتیاج به سرمایه گذاری نداره

ولی اگه نه بخوای واقعا اینکاره بشی باید زبانت خیلی خوب باشه

مثلا کسی که راهنماهای خود مایکروسافت یا سیسکو رو برای مدرکاشون دیده باشه فرقشونو با اموزشای داخل کشور متوجه میشه

همینطور اموزششون تو سی شارپ و اینا

کلا اقا اگه میخوای تاپ بشی تو کامپیوتر و شاخ بشی زبان خیلی خیلی مهمه , مهمتر از بقیه ی رشته های مهندسی

• لایک
امتیازات: r@zie

first amir

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
هاشمی نژاد 1
شهر
مشهد
سال فارغ التحصیلی
91
دانشگاه
فردوســـی
رشته دانشگاه
مـهـنــدســی شــیـمــی / حسابداری / روانــشناســی

به نقل از فاط² :
سطح کلاسها یه طوریه که اغلب وسوسه میشی دودر کنی
یعنی ترم اول که کلا هیچی
مطمئن باش الان سوادت با یه ترم اولی هیچ فرقی تداره...اگه بیشتر نباشه البته

nikooo

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
ƒαяℨαᾔℯℊαᾔ кαṧℌαη
شهر
کاشــــــان
دانشگاه
تهرانـــــــ
رشته دانشگاه
معماری

بچه ها اینو ببینین خیلی خوبه: (حداقل یه چیز خوب تونستیم تو سایت کانون پیدا کنیم)
http://www.kanoon.ir/Public/SuperiorsRankBased.aspx
منطقتونو بزنین و رتبه و دانشگاه و میتونید ببینین بچه های کانونی (نه تمام کنکوریا) با چه رتبه هایی کجا رفتن
مثلن کامپیوتر شریف از 36 تا 200 و خورده ای منطقه 2 گرفته
کامپیوتر تهران از 200 تا 1200 منطقه 2 گرفته
کامپیوتر پلی تکنیک(امیر کبیر) از 400 تا 1400 منطقه 2
معماری تهران از 96 تا 300 منطقه 2 :(( من اینو میخواستم :-<
اینجوری میتونین ببینین بچه هایی که تو رنج شما هستن چه رشته ای رو انتخاب کردن
من اون رشته ها و دانشگاه هایی که میخواستم رنجشو نوشتم که مقایسه کنم :-بیکار :-"

+میشه یکی درباره ی هواو فضا توضیح بده؟
+جو واقعی دانشگاه شریف رو یکی تشریح میکنه؟ جو امیرکبیر و تهران هم همینطور و رتبه علمیشون تو جهان ...؟؟

AraSh_HaShemi

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
اراک
دانشگاه
پلی تکنیک
رشته دانشگاه
مکانیک

هوافضا(چون میخام برم خیلی تحقیق کردم)
یکی از گرایش های مکانیک مربوط به اجسام پرنده
کلا کار هوافضا اینه که اولا به یه جسم متحرک توی یه شاره مثل آب یا هوا چه نیروهایی وارد میشه.یعنی بررسی نیروها(آیرودینامیک)
بعد بر اساس این نیروهایی که تو آیرودینامیک بررسی میشه میان طراحی ها و کامپوزیت هایی رو بوجود میارن تا یه سازه خیلی مطلوب داشته باشن(سازه فضایی)
بر اساس همین نیروهای میان پیشرانه هایی طراحی میکنن که هم شامل توربین هم موتور پیستونی هم میکرو جت و کلا هرچی پیشرانه چه برای فضاپیما چه برای اتومبیل هست طراحی میکنن(پیشرانش)
بعد وسیله ای که با این چیز ها طراحی شده باید کنترل بشه.از هر لحاظ .این میشه (دینامیک پرواز) البته اینو مطمئن نیستم
یه گرایش دیگه هم هست کارش بررسی خیلی تخصصی حرکت ماهواره ها و موشک هاست با وجود نیروهای سماوی و اثرات پرتوهای کیهانی و... (مهندسی فضایی)
کلا هوافضا یه رشته همه فن حریف برای طراحی موشک و ماهواره و اتومبیل هاست.هم بدنه هم پیشرانه و توی تمام شرکت های اتومبیل سازی هم از این هوافضا استفاده میشه
ولی خوب توی ایران به دو دلیل اصلا خوب نیست
اول اینکه صنایعش نظامی هست و اون بخش دولتی و غیر دولتی هم باید برای پروژه هاشون نظارت از سپاه و ارتش و وزارت دفاع داشته باشن
دوم اینکه مثل یسری از رشته های دیگه پروژه ها و برنامه هاش هزینه برداره که تو ایران تو 90 درصد شرایط حتی وام هم نمیدن :D

درباره رنکینگ هم بگم بستگی داره هر رنکینگ حتی با معیار های یکسان مختلف حرفاشون.فقط میشه فهمید توی یه سطحن و جز 200 تای اول جهان توی رتبه بندی های شرق و 500 تای اول تو رتبه بندی های غرب
ولی من از یکی از دوستام که دانشجو عمران شریف هست(ارشد داره)پرسیدم بهم گفته دانشگاه شریف تک بعدیه و بیشتر به بحث تئوری مشغوله.واسه همینم هست که مثلا برق و کامپیوتر و رشته های محضش همیشه اولا.و فضای دانشگاه شریف رو بیشتر دبیرستانی معرفی کرده تا دانشگاهیی.ولی پلی تکنیک و تهران علمی پژوهشی هستن.و بیشتر اکتشافات و اختراعات هم ازین دوتا دانشگاه هاست

nikooo

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
ƒαяℨαᾔℯℊαᾔ кαṧℌαη
شهر
کاشــــــان
دانشگاه
تهرانـــــــ
رشته دانشگاه
معماری

پس چیه که بچه های شریف زودتر با اپلایشون موافقت میشه؟
اونا (خارجکی ها :D ) عشقه تئورین مگه؟ یا واسه رتبه کنکور و درسخون تر بودن این جور بچه هاست؟

Kenji

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
حلی
شهر
تهران-budoko

به نقل از نیکو :-" :
پس چیه که بچه های شریف زودتر با اپلایشون موافقت میشه؟
اونا (خارجکی ها :D ) عشقه تئورین مگه؟ یا واسه رتبه کنکور و درسخون تر بودن این جور بچه هاست؟

یه مثال برات بزنم وقتی یه نفر با یه تفنگ شکاری قدیمی بتونه یه گنجشکو از 100 متری تو اسمون بزنه خب فکر کن دست این یه ام-16 بدی بنظرت چیکار میتونه باهاش بکنه؟!!!

اینم قصیه ی زود اپلای شدن بچه های شریف :D

واضح بود یا بیشتر توضیح بدم :-/

nikooo

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
ƒαяℨαᾔℯℊαᾔ кαṧℌαη
شهر
کاشــــــان
دانشگاه
تهرانـــــــ
رشته دانشگاه
معماری

خیلی واضح شد! :D مرسی ;;)

یه سوال هدف من قراره ادامه تحصیل تا دکتری و هیئت علمی و اینا باشه نه وارد تجارت صنعت و... شدن
حالا نفعمه که یه دانشگاه بالا مثل شریف بزنم ولی رشته های پایین یا رشته بالا و دانشگاه پایین ؟
مثلن برق امیرکبیر تقریبن به پای صنایع شریف میرسه
چون میدونم رتبم به رشته های خیلی تاپ تو دانشگاهای تاپ نمیرسه

• لایک
امتیازات: Kenji

Kenji

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
حلی
شهر
تهران-budoko

یه سوال هدف من قراره ادامه تحصیل تا دکتری و هیئت علمی و اینا باشه نه وارد تجارت صنعت و... شدن
حالا نفعمه که یه دانشگاه بالا مثل شریف بزنم ولی رشته های پایین یا رشته بالا و دانشگاه پایین ؟

خب خودت که میگی هدفت ادامه دادن و رفتن تا تهشه پس برو دنبال علاقت دیگه , اخه فکر کن بیای یه رشته که علاقه نداری بعد 4 سال کارشناسیشو بخونی 2سال ارشدشو بعد 3 سال دکتراشو بعدشم بخوای یه 25 سال درسش بدی :D دیگه چیزی ازت نمیمونه که :-??

البته میشه یه ریسکی کرد کلا اگه از یه رشته خیلی بدت نیاد ممکن وقتی رفتی توش هم خیلی علاقه مند شی هم ممکنه بدت بیاد و زده شی

یه ریسک دیگه هم هست شنیدم تو دانشگاهای تهران اگه معدلت بالا باشه میتونی خیلی راحت تغییر رشته بدی , اینم در موردش پرس و جو کن , من از خیلیا شنیدم

sssss

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان دو
شهر
شیراز
دانشگاه
صنعتی شریف
رشته دانشگاه
مهندسی کامپیوتر-سخت‌افزار.

من شنیدم که میشه از صنایع به برق بعد از چند ترم تغییر رشته داد. البته مطمین نیستم.

AraSh_HaShemi

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
اراک
دانشگاه
پلی تکنیک
رشته دانشگاه
مکانیک

درباره اپلای شدنو فاندو اینجور حرفا
بازم پرسیدم.این تا چندسال قبل بود که فقط از شریف میشد رفت اونورا
الان دیگه قضیه فرق کرده.از هر سه دانشگاه حتی علم و صنعت راحت میشه رفت اونور.خیلی هم فرق ندارن.
و اینم بگم الان اونور به توصیه نامه مقاله و پژوهش بیشتر برای پذیرش توجه میکنن
و اینم میدونید کسی که رتبه یکه کنکوره 100 در 100 از یه رتبه 1000 بهتر نیست.شاید رتبه 1000 شرایطی داشته که نتونسته مثل رتبه یک نشون بده خودش رو
و چند تا تست ادبیات و بازی ریاضی هوش و سواد رو مشخص نمیکنه.شاید تو یه بازه مثلا رتبه های زیر هزار بشه گفت بهتر از رتبه های 2000 1000 هستند.اما نمیشه گفت چون طرف شریف میخونه پس از تهرانیو پلی بهتره.و الان این همون چیزیه که بیشتر مدنظره دانشگاه های اونوره.
البته مهمتر توصیه نامس که خوب دانشگاه تهرانو بیشتر قبول دارن.ولی خیلی فرق نداره.
بعدشم شما باید فقط به رشته فکر کنی.چون مهمتره.و اینم بگم دانشگاهت رو واسه ارشد میتونی راحت ارتقا بدی

newthink

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
قم
دانشگاه
امیرکبیر
رشته دانشگاه
فیــزیــک

امیرکبیر روکه من میدونم کلا میشه ازهررشته ای باشرط معدل به رشته دیگه رفت...بعدفکرمیکنم شرط معدل برای رشته های مختلف فرق میکنه وتو سه ترم اول باید اون معدل روکسب کنی...دورشته ای یا 20 واحدازرشته دیگه برداشتن یه ذره وضعیتش فرق میکنه...
ولی خب به نظرمن به این فکرنکنین که مثلابرین ریاضی محض شریف بعدتغییررشته بدین برق یا غیره...ریسکش خیلی بالاست ...یهو یه ترم یه استاد خوب نمره نمیده ,مشکلی پیش میاد نمیتونین نمره لازمو بیارینو...بعداون وقت مجبورین حداقل4سال اون رشته روبخونین(بافرض اینکه مثلاموفق میشین ارشد برین یه رشته دیگه)...

درمورداولویت دادن به رشته یادانشگاه هم به خودتون خیلی بستگی داره...درسته که تودانشگاه خوب بودن فرصت های موفقیت بیشتری دراختیارتون قرارمیده ولی الزاما شرط موفقیت نیست..به نظرمن ارزش نداره برین یه دانشگاه خوب یه رشته ای که اصلا دوست ندارین وهیچ انگیزه ای برای پیشرفت ورشد توش ندارین وبشین مثل یه خیل عظیمی ازفارغ التحصیل هایی که خب متاسفانه فقط فارغ التحصیل شدن...وخب به اینکه بین چه رشته ای هم بخواین این کاروبکنین خیلی بستگی داره...

nikooo

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
ƒαяℨαᾔℯℊαᾔ кαṧℌαη
شهر
کاشــــــان
دانشگاه
تهرانـــــــ
رشته دانشگاه
معماری

به نقل از sssss :
من شنیدم که میشه از صنایع به برق بعد از چند ترم تغییر رشته داد. البته مطمین نیستم.
شنیدم که مثلن از یه رشته میشه رفت تو یه رشته مشابهش
مثلن از نساجی به شیمی
اما از صنایع به برق ؟ خوب اینو نمیدونم و آره ریسکش زیاده

AraSh_HaShemi

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
اراک
دانشگاه
پلی تکنیک
رشته دانشگاه
مکانیک

این مکانیک بدون گرایش امیر کبیر آخرین رتبه منطقه دو که گرفته کسی میدونه چند بوده؟

**NAVID**

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید قدوسی(Qom Nodet)
شهر
قم
مدال المپیاد
یه سال شیمی خوندم!
دانشگاه
Tehran PolyTechnic
رشته دانشگاه
هوافضا - کامپیوتر

تغییر رشته تو امیر کبیر راحته. برای تغییر رشته سه ترم معدل بالا 17 میخواد . با همین شرط میشه دو رشته همزمان هم خوند. اما دو رشته رو معمولا ترم های آخر انجام میدن نه اول کار. تغییر گرایش هم دو ترم بالا 17 میخواد . مثلا مکانیک ساخت و تولید به مکانیک عمومی. هیچ شرایطی مبنی بر مربوط بودن رشته ها و غیره نداره. به همین سادگیه که گفتم

فک کنم حدود 350 اینا منطقه دو بوده. یکی از دوستان با 436 ساخت و تولید رو اورد

ویرایش : معدل بالای 17 آوردن تو امیر کبیر کار سختی نیست. واسه کارشناسی ارشد اگه معدلت بالای 17 باشه بی کنکور میتونی همونجا ادامه بدی . با این شرط که تعداد معدل های بالای 17 بیشتر از 25 درصد دانشجو ها نباشه. این قسمت رو نقل قول می کنم از دکتر محمدی اقدم رئیس دانشکده مکانیک امیرکبیر : زمان ما خیلی معدل های بالای 17 کم بودن اما الان دانشجو ها بالای 17 انقد زیادن که دارن تلاش میکنن تو 25 درصد اول باشن . پسر خیلی نگران معدل نباشید

Hamid.s

‌Bug
نام مرکز سمپاد
شهید هاشمی نژاد1
شهر
مشهد
دانشگاه
فردوسی
رشته دانشگاه
نرم‌افزار

به نقل از شواليه سبز :
تغییر رشته تو امیر کبیر راحته. برای تغییر رشته سه ترم معدل بالا 17 میخواد . با همین شرط میشه دو رشته همزمان هم خوند. اما دو رشته رو معمولا ترم های آخر انجام میدن نه اول کار. تغییر گرایش هم دو ترم بالا 17 میخواد . مثلا مکانیک ساخت و تولید به مکانیک عمومی. هیچ شرایطی مبنی بر مربوط بودن رشته ها و غیره نداره. به همین سادگیه که گفتم

ویرایش : معدل بالای 17 آوردن تو امیر کبیر کار سختی نیست. واسه کارشناسی ارشد اگه معدلت بالای 17 باشه بی کنکور میتونی همونجا ادامه بدی . با این شرط که تعداد معدل های بالای 17 بیشتر از 25 درصد دانشجو ها نباشه. این قسمت رو نقل قول می کنم از دکتر محمدی اقدم رئیس دانشکده مکانیک امیرکبیر : زمان ما خیلی معدل های بالای 17 کم بودن اما الان دانشجو ها بالای 17 انقد زیادن که دارن تلاش میکنن تو 25 درصد اول باشن . پسر خیلی نگران معدل نباشید

این شرط معدل تو همه دانشگاها هست فک کنم. چون حداقل میدونم تو شریفم دقیقا همین شرایط هست. که البته شنیده بودم دو ترم بالای 17
دلیلی بر برتریه امیر کبیر نیست.

بالا