اسلام-نقض یا حمایت از حقوق کودک؟

نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
شهرِ هرت
سال فارغ التحصیلی
1406
قانون هست که هست عقل و منطق مردم حداقل باید اینو بفهمه
خب اگه نفهمید چی؟
همه مثل من و شما آزادی عمل ندارن که سرشونو بگیرن بالا و بگن ما ۳۰ سالگی ازدواج می‌کنیم؛ بقیه هم بهشون افتخار کنن بگن ماشالا! چقدر تحصیل کرده و با سوادید!
یه سری جاها، یه سری رسومات وجود داره که شاخ در میاری. همسن‌های من و شما رو مجبور می‌کنن بچه بزان.
مسئله اینه اگه قانون اجازه نده، از این حرکات [شاید به طور کامل نه، ولی تا حدودی] جلوگیری می‌شه.

نام مرکز سمپاد
شهید دستغیب
شهر
شیراز
سال فارغ التحصیلی
1403
دلیل و منطق شما برای مخالفت با موضوع چیه؟
چیزی غیر از ناخوشایند بودن موضوع براتون؟
و اینکه با ممنوعیت این موضوع خیالتون آسوده میشه؟
من اقلّاً با خودم صادقم، چیزی که شما نیستید.
یک سوال
فرض کن یک خواهر داری خودت که ۱۳ سالشه و بعد یک مرد ۲۰ ساله میخواد باهاش ازدواج کنه
برای اینکه حرص بقیه در بیاد اجازه میدی ازدواج کنه؟ :))

azymandias

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
خداحافظ فرزانگان
شهر
تبریز
سال فارغ التحصیلی
1405
خب اگه نفهمید چی؟
همه مثل من و شما آزادی عمل ندارن که سرشونو بگیرن بالا و بگن ما ۳۰ سالگی ازدواج می‌کنیم؛ بقیه هم بهشون افتخار کنن بگن ماشالا! چقدر تحصیل کرده و با سوادید!
یه سری جاها، یه سری رسومات وجود داره که شاخ در میاری. همسن‌های من و شما رو مجبور می‌کنن بچه بزان.
مسئله اینه اگه قانون اجازه نده، از این حرکات [شاید به طور کامل نه، ولی تا حدودی] جلوگیری می‌شه.
همون قانون رو همینی که نمی فهمه گذاشته برای این چه چاره ای هست ؟

DarkLightI

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
علّامه‌حلّی۳
شهر
طهران
سال فارغ التحصیلی
1406
یک سوال
فرض کن یک خواهر داری خودت که ۱۳ سالشه و بعد یک مرد ۲۰ ساله میخواد باهاش ازدواج کنه
برای اینکه حرص بقیه در بیاد اجازه میدی ازدواج کنه؟ :))
من اسّاساً خواهری ندارم، چه بسا اگه داشتم دیدگاهم در مورد این موضوع فرق می‌کرد.

azymandias

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
خداحافظ فرزانگان
شهر
تبریز
سال فارغ التحصیلی
1405
اگر مشکل قانون باشه باید از نوک هرم قدرت به ترتیب پاکسازی کرد تا نقطه پایین بالاسری این طوری باشه اصلاحی در کارنیس

نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
شهرِ هرت
سال فارغ التحصیلی
1406
دلیل و منطق شما برای مخالفت با موضوع چیه؟
چیزی غیر از ناخوشایند بودن موضوع براتون؟
و اینکه با ممنوعیت این موضوع خیالتون آسوده میشه؟
من اقلّاً با خودم صادقم، چیزی که شما نیستید.
دختر ۱۳ ساله و پسر ۱۵ ساله، از چه روشی می‌تونن پول در بیارن جهت امرار معاش؟
دلیل یکم: شرایط نابسامان زندگی این زوج‌ها+ فرزندان حاصل از این ازدواج‌ها
در ادامه، دختر ۱۳ ساله و پسر ۱۵ ساله اگه مشغول به کار بشن و فرزندانشون هم بخاطر شرایط سختی که توش زندگی می‌کنن از سنین پایین شروع به کار کنن، پس کی قراره باعث پیشرفت کشور بشه؟ کار عار نیست، ولی آدم زیر ۱۸ سال مدرک فوق تخصصش گوشهٔ کمد نیست که با کار کشور رو موفق کنه.
دلیل دوم کاملاً واضحه.
دلیل سوم: افراد زیر ۱۸ سال «عموماً» هنوز شخصیت خودشون رو پیدا نکردن و از لحاظ روانی به ثبات نرسیدن. کی پاسخگوی مشکلات خانوادگی این جامعه می‌شه؟

نام مرکز سمپاد
شهید دستغیب
شهر
شیراز
سال فارغ التحصیلی
1403
خب پس حق نداری بیای اینطوری از این موضوع دفاع کنی و از بقیه توقع داشته باشی باهات هم نظر باشن

DarkLightI

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
علّامه‌حلّی۳
شهر
طهران
سال فارغ التحصیلی
1406
منطق من دوری از آسیب زدن به کودکان و گرفتن آزادی بقیه‌ست.
در وهله‌ی اوّل، تعریفتون از "آسیب زدن"، "کودک" و "آزادی" چیه؟
در وهله‌ی دوّم، چرا منطق‌تون اینه؟
چیزی که دوست ندارم برای خودم هم پیش بیاد.
خب چرا دوست ندارید برای دیگران پیش بیاد؟
شما صلاحیت تصمیم‌گیری در خیلی چیزها راجع‌به خودت رو هم نداری با این سن.
چرا؟

azymandias

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
خداحافظ فرزانگان
شهر
تبریز
سال فارغ التحصیلی
1405
قبول کردنش چاره‌شه چون اونی که نفهمیده گذاشتتش؟!
تو قدرت اینو داری تغییرش بدی؟
شعار دادن الکی کافی نیس هممون از مشکلات خبر داریم اینکه اگر این قانون سراسری اجرا شه کشور در یک نسل نابود میشه
ا

DarkLightI

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
علّامه‌حلّی۳
شهر
طهران
سال فارغ التحصیلی
1406
خب پس حق نداری بیای اینطوری از این موضوع دفاع کنی
دفاع؟ یعنی اینکه مجاز دونستمش؟
خب مجاز بودن این قضیه برای من خوشاینده. دلیل بیشتری برای موافقت باهاش لازم ندارم.
و از بقیه توقع داشته باشی باهات هم نظر باشن
من همچین توقّعی ندارم. خوشایند من با خوشایند دیگران متفاوته.

نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
شهرِ هرت
سال فارغ التحصیلی
1406
شعار دادن الکی کافی نیس هممون از مشکلات خبر داریم اینکه اگر این قانون سراسری اجرا شه کشور در یک نسل نابود میشه
ا
چرا ندارم؟ جامعه از من و امثال من تشکیل می‌شه.
شعار دادن کافی نیست چیکار کنم؟ برم سر فلکه تهرانپارس خودمو پاره کنم بگم نذارید هم‌سن‌های من ازدواج کنن؟
یه چیزی وجود داره به اسم مناظره و صحبت. تا وقتی حرف نزنیم و مثل حیوون بیفتیم به جون هم، مسئله درست نمی‌شه. اتفاقاً از همین شعار دادنا باید شروع کرد، کما این‌که حرفای من شعار نیست. خیلی رسا و واضح دارم اعتراض می‌کنم.

god of teasing

دلقک جدی
کنکوری 1404
نام مرکز سمپاد
تیمارستان فارابی
شهر
کلمه
سال فارغ التحصیلی
1404
ا
brother wanna ignore
توده مردم که قطعا اگه متحد باشن میتونن کاری کنن_ ولی اول باید این فرهنگ سازی بشه که باز هم ما میتونیم سعی کنیم گسترشش بدیم
سعی بشه ادمایی که از سادیسم/مازوخیسم رنج میبرن که ازینا همه جا دیدیم رو ایگنور کنیم _ انقدر بی توجهی که محو شن یه جهان راحت شه. (مشکل اونجاست که از اختلالشون لذت میبرن متاسفانه،ای بابا )

DarkLightI

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
علّامه‌حلّی۳
شهر
طهران
سال فارغ التحصیلی
1406
دختر ۱۳ ساله و پسر ۱۵ ساله، از چه روشی می‌تونن پول در بیارن جهت امرار معاش؟
از این نقطه به بعد بحث دچار پیش‌فرض‌های بسیار بسیار زیادی میشه.
صرفاً برای آگاهی خودتون، به چند تا ازین پیش‌فرض ها اشاره می‌کنم:
+ بدون پول درآوردن، زندگی اون دو ناخوشایند خواهد بود.
+ برای پول درآوردن نیاز به شغل هست.
+ سر هر ماه، وقتی بیدار شدن صد میلیون پول از لوستر خونه‌شون آویزون نخواهد بود.
و N پیش‌فرض دیگه که هر کدوم نیاز به اثبات جداگانه دارن.
این حرفا براتون عجیب و بی‌معنی بنظر خواهد رسید چراکه نه تنها شما، تقریباً تمام حضّار اینجا از شهود و عقایدشون در بحث مایه می‌ذارن و وقتی کسی چیزی رو بگه از این دو ظرف خارج باشه، هنگ می‌کنن.
دلیل یکم: شرایط نابسامان زندگی این زوج‌ها+ فرزندان حاصل از این ازدواج‌ها
چرا؟
در ادامه، دختر ۱۳ ساله و پسر ۱۵ ساله اگه مشغول به کار بشن و فرزندانشون هم بخاطر شرایط سختی که توش زندگی می‌کنن از سنین پایین شروع به کار کنن، پس کی قراره باعث پیشرفت کشور بشه؟ کار عار نیست، ولی آدم زیر ۱۸ سال مدرک فوق تخصصش گوشهٔ کمد نیست که با کار کشور رو موفق کنه.
جان؟ منظور رو نمی‌گیرم.
دلیل سوم: افراد زیر ۱۸ سال «عموماً» هنوز شخصیت خودشون رو پیدا نکردن و از لحاظ روانی به ثبات نرسیدن. کی پاسخگوی مشکلات خانوادگی این جامعه می‌شه؟
اصطلاحات زیادی توی جمله‌تون هست که من تعریفش رو نمی‌دونم. "شخصیت"، "روان"، "مشکل" و "جامعه".
این ها رو تعریف کنید تا بتونم بحث رو ادامه بدم.
اگر سواد داشته باشی (که داری) و به اینترنت دسترسی داشته باشی (که داری) تعریف عمومی این‌ها رو باید بدونی.
در این باره هم از اینترنت استفاده کن.
من دارم با شما بحث می‌کنم نه اینترنت. تعاریف توی اینترنت به شدّت غیر دقیق و مختلفن. من باید تعریف شما از موضوع رو بدونم.
چون به اندازه کافی بزرگ شدم که درک کنم خوشایند بودن و نبودن چیزی طیف گسترده‌ایه و توی یک دسته جا نمی‌گیره. که بخوام به بقیه بگم دلیلتون فقط خوشایند نبودن این موضوعه.
حقیقتاً معنی این بند رو نمی‌فهمم. دقیق‌تر بگید.
راستی، تعاریف من از خوشایندی و ناخوشایندی اینان. بر اسّاس همین تعاریف بحث رو جلو ببرید.
"خوشایند من" چیزیه که باعث ایجاد خوشی و لذّت در من شه.
"ناخوشایند من" چیزیه که باعث رنج من شه.
"خوشایند شما" چیزیه که باعث ایجاد خوشی و لذّت در شما شه.
"ناخوشایند شما" چیزیه که باعث رنج شما شه.

نام مرکز سمپاد
frzIV
شهر
thrn
سال فارغ التحصیلی
1403
من، فعلاً با ازدواج مردم در هر زمانی با سنّی موافقم، چون دیدن حرص و جوشی که مخالفان این قضیه سرش می‌خورن برام لذّت‌بخشه.
تا جایی که من یادمه قدیم برای اثبات حرفت بحث میکردی نه در آوردن حرص بقیه
مگه طبق اسلام همه مسلمونا خواهر و برادر دینی نیستن؟

DarkLightI

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
علّامه‌حلّی۳
شهر
طهران
سال فارغ التحصیلی
1406
ظاهراً برای بحث منطقی آماده نیستید؛ به سبک قدیمی بحث اسلامی‌م برمی‌گردم.
مگه طبق اسلام همه مسلمونا خواهر و برادر دینی نیستن؟
بله، ولی این به این معنی نیست که تمام ویژگی‌های خواهر/برادر تنی در موردشون صادقه.
اگه این‌طوری می‌بود، می‌بایست تمام دختران مسلمان به به تمام مردان مسلمان مَحرم می‌بودن، که خب این‌طوری نیست.

Roxan

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 1
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1405
مقاله پیامد‌ها و آسیب‌های کودک همسری
سمیه میرشاه:
تکامل رشد اندامهای بیرونی و درونی
مثل پهن شدن لگن، رشد کافی رحم، مهبل و اعضای تناسلی معموال در سن 1۸ سالگی اتفاق می افتد (صابری و دیگران،
13۸9 :64 .)فلذا کودکی که از نظر رشد اندامهای جنسی درونی به تکامل نرسیده است، در اثر برقراری رابطه ی جنسی
دچار مشکل و أسیب در ناحیه ی تناسلی خواهد شد و سالمت او با خطر مواجه می گردد.
...
عالوه بر احتمال آسیب جسمی در اندام تناسلی، به دلیل پایین بودن سن دختران و عدم آگاهی نسبت به امور جنسی و از
طرفی عدم توانایی در برقراری مذاکره در خصوص تصمیمات جنسی، نتیجه ی آن عدم استفاده از وسایل پیشگیری از
بارداری می شود (لطفی، 13۸9 :74 )و حاصل این رفتاری بارداری های مکرر و ناخواسته و در پی آن عوارض ناشی از
بارداری مانند داشتن زایمان سخت، زایمان زودرس، تولد نوزادان کم وزن، سقط جنین و همچنین مرگ و میر کودک -
مادران و کودکانشان است. تحقیقات نشان داده است که 67 درصد کودک -مادران زیر سن 1۵ سال حداقل به یکی از
چهار عارضه ی مامایی یعنی زایمان طوالنی، تب در اثر عفونت واژینال ،خونریزی شدید و تشنج دچار می شوند.
همچنین میان سن کم مادر و معلولیت ذهنی نوزاد رابطه ی معناداری وجود دارد. علت این است که دوران رشد و تکامل
خود مادر هنوز به پایان نرسیده است و توانایی الزم برای پرورش موجودی دیگر را در درون خود ندارد.

Guymer

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
هاشمی‌نژاد 3
شهر
مشهد
سال فارغ التحصیلی
1406
این موضوع به نظر من به طور کلی مبهم هست
از یک طرف به نسبت عقاید شخصی من قانونی نباید در مورد ازدواج و این طور مسائل وجود داشته باشه - چون فقط توافق دو طرف برای این موضوع کاملا کافیه
و از یک طرف دیگه، نمیشه نسبت به توافق شخص زیر 18 سال مطمئن بود - چرا که سن عقلی بسیار پایین تری به نسبت افراد بالای 18 سال داره تو این مورد، و امکان داره در آینده پشیمون بشه
پس من خودم یک تناقض میبینم در این بین

نام مرکز سمپاد
علامه حلی ۱
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1403
تلگرام
اینستاگرام
ظاهراً برای بحث منطقی آماده نیستید؛ به سبک قدیمی بحث اسلامی‌م برمی‌گردم.

بله، ولی این به این معنی نیست که تمام ویژگی‌های خواهر/برادر تنی در موردشون صادقه.
اگه این‌طوری می‌بود، می‌بایست تمام دختران مسلمان به به تمام مردان مسلمان مَحرم می‌بودن، که خب این‌طوری نیست.
اقای منطقی

یه کلمه بگو

شما موافقی که یه دختر 9 ساله رو شوهر بدن به مرد 40 ساله سر پول یا نه؟

الان نیا برای من بگو نه بستگی داره اون 9 سالهه چند سالش باشه شاید بدنش 25 سالشه

fati.h

پوچ؛
کنکوری 1404
نام مرکز سمپاد
frz
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1404
این خیلی خنده‌داره که دیدگاهت نسبت به همچین مسئله‌ای بستگی به این داره که خودت خواهر داشته باشی یا نه! دیگه وقتی براساس یه همچین چیزایی فکر می‌کنی و مسائل رو اولویت‌بندی می‌کنی، حرف از بحث منطقی نزن.

بالا