اسلام-نقض یا حمایت از حقوق کودک؟

نام مرکز سمپاد
شهید دستغیب
شهر
شیراز
سال فارغ التحصیلی
1403
اقای منطقی

یه کلمه بگو

شما موافقی که یه دختر 9 ساله رو شوهر بدن به مرد 40 ساله سر پول یا نه؟

الان نیا برای من بگو نه بستگی داره اون 9 سالهه چند سالش باشه شاید بدنش 25 سالشه
چون این برای خودش خوشاینده و برای دیگران خوشایند نیست و حرصشون رو در میاره کاملا باهاش موافقه😍

Roxan

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 1
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1405
این موضوع به نظر من به طور کلی مبهم هست
از یک طرف به نسبت عقاید شخصی من قانونی نباید در مورد ازدواج و این طور مسائل وجود داشته باشه - چون فقط توافق دو طرف برای این موضوع کاملا کافیه
و از یک طرف دیگه، نمیشه نسبت به توافق شخص زیر 18 سال مطمئن بود - چرا که سن عقلی بسیار پایین تری به نسبت افراد بالای 18 سال داره تو این مورد، و امکان داره در آینده پشیمون بشه
پس من خودم یک تناقض میبینم در این بین
درصورتی که رضایت خود شخص نباشه عقد نباید جاری بشه قانوناً.
ولی همونطور که خودتون گفتین درمورد این مسئله که فرد زیر ۱۸ سال توانایی این تصمیم رو داره یا خیر باید مورد بحث قرار بگیره.
این امکان هم هست که قوه عقل و تمییز و ... فرد احراز بشه در مراجع قضایی ولی این مسئله مسئله قانونی نیست.
درواقع قانون نیست که این حتما صورت بگیره بلکه رویه قضاییه که الزام آور نیست.

نام مرکز سمپاد
علامه حلی ۱
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1403
تلگرام
اینستاگرام
نه اخه کودک اسمش کودکه

خودش که نه عقل درست داره نه به نظرم تو همون عقل کمش طرف این باشه بره شوهر کنه

یعنی همش زیر سر خانوادس

Guymer

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
هاشمی‌نژاد 3
شهر
مشهد
سال فارغ التحصیلی
1406
درصورتی که رضایت خود شخص نباشه عقد نباید جاری بشه قانوناً.
ولی همونطور که خودتون گفتین درمورد این مسئله که فرد زیر ۱۸ سال توانایی این تصمیم رو داره یا خیر باید مورد بحث قرار بگیره.
این امکان هم هست که قوه عقل و تمییز و ... فرد احراز بشه در مراجع قضایی ولی این مسئله مسئله قانونی نیست که قانون نیست که این حتما صورت بگیره بلکه رویه قضاییه که الزام آور نیست.
حرفتون درسته. من منظورم از قانون این بود که یک قانون باشه که بگه هیچکس زیر 18 سال نباید وارد عقد بشه با شخص دیگری
وگرنه در مورد عقد درسته، اگه دو طرف موافق باشن کار تمومه
مسئله اینه که همین الان هم عقد هست برای کودک همسری، و اون کودک خردسال یا نوجوان موافقت میکنه با عقد

• لایک
امتیازات: Roxan

Guymer

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
هاشمی‌نژاد 3
شهر
مشهد
سال فارغ التحصیلی
1406
اقای منطقی

یه کلمه بگو

شما موافقی که یه دختر 9 ساله رو شوهر بدن به مرد 40 ساله سر پول یا نه؟

الان نیا برای من بگو نه بستگی داره اون 9 سالهه چند سالش باشه شاید بدنش 25 سالشه
من قرار نیست از دارک‌لایت دفاع بکنم
این حرف شما یک مثال هست - ولی نه یک مثال نقض
شما فرد 9 ساله رو مثال زدید
فرض کنید یک فرد 16 سال هست، که اون هم طبق قوانین بین الملل احتمالا کودک به حساب میاد؛ در این مورد چی؟ اون که شاید به میزان عقل کافی رسیده باشه!

نام مرکز سمپاد
علامه حلی ۱
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1403
تلگرام
اینستاگرام
فرض کنید یک فرد 16 سال هست، که اون هم طبق قوانین بین الملل احتمالا کودک به حساب میاد؛ در این مورد چی؟ اون که شاید به میزان عقل کافی رسیده باشه!
ببین ممکنه یه اقلیتی باشن که نظر 16 سالگیشون با 18 20 25 سالگیشون یکی باشه ولی اکثریت فکر میکنم که هنوز تو اون سن ناپخته هستن

دوما بحث من بیشتر سر این اختلاف سنی زیاد هست

باور نمیکنم دختری 16 ساله از مردی 45 ساله خوشش بیاد

galium

^^
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
....
سال فارغ التحصیلی
1405
سلام دوستان.
بعدانوشت: از اونجایی که بحث بدون طرف مخالف بی‌معناست، خوشحال می‌شم نظر افراد مخالف هم بدونم.
من به شخصه مخالف کودک همسری هستم قطعا.
و باید بگم شاید در اطراف خیلی از ما ما خیلی زیاد دیده نشه، ولی هست.
به گزارش درگاه ملی آمار در سال ۱۳۹۵، تعداد ۳۹۲۷۹ دختر در زمان ازدواج کمتر از ۱۵ سال سن داشته‌اند. در حالی که این عدد برای پسران ۳۶۶ عدد بوده. در همین سال ۱۹۷۹۳۶ (تقریبا دویست هزار!) دختر در زمان ازدواج ۱۵ تا ۱۹ ساله بوده‌اند.
در حالی که همین عدد برای پسران ۲۸۲۱۰ نفر بوده.
حالا بریم سراغ آسیب هاش.
با استناد به فصل‌نامه‌ی مطالعات توسعه‌ی اجتماعی- فرهنگی، دوره‌ی دهم، شماره‌ی۲، پاییز ۱۴۰۰:
پیامد‌های ازدواج دختران در دوران کودکی:
تمام نمونه‌های بررسی شده هنگام ازدواج کمتر از ۱۵ سال سن داشته‌ان.
۱. کودک-مطلقی
۲.کودک-مادری
۳.ضعف روابط اجتماعی: قطع پیوند با گروه هم‌سالان، قطع پیوند با عاملین نظام آموزشی، تضعیف پیوند‌ها و روابط اجتماعی با خانواده‌ی خاستگاه.
۴. ضعف سرمایه‌ی فرهنگی: یا بهشون اجازه‌ی تحصیل داده نمی‌شه یا به علت اینکه نقش های متفاوتی پیدا می‌کنن (مادر، همسر،عروس) نمی‌تونن دانش آموز بودن رو ادامه بدن.
۵. نگرش منفی گرایانه: برداشت منفی از خود، برداشت منفی از جسمانیت خود( مثلا زشتی، نازیبایی) نگاه منفی به زندگی
...

این‌ها مشت نمونه‌ی خروار. تازه بازم هست.
من خیلی ها رو ننوشته‌ام.

مشاهدات میدانی: یکی از آشنایان روانپزشک هستن و در دوران طرحن. در محل خدمت ایشون دخترای زیر ۱۸ سال زیادی هستن که زود ازدواج کرده‌ن.
افسردگی و طلاق زودهنگام از نمونه هایی هستن که من متوجه شدم ایشون باهاشون برخورد کردن.

نتیجه گیری شخصی: من نمی‌گم "باید" ازدواج زیر ۱۸ سال ممنوع بشه چون اطلاعات کافی ندارم. ولی با چیزهایی که می‌دونم به نظرم این حالتی که الآن هست که خیلی نادرسته. از نتایجش می‌شه فهمید.
شاید یکی دو تا نمونه‌ی خوشبخت هم باشن، ولی اکثرا دچار آسیب شده‌ن. پس به نظرم قانون نیاز به اصلاح داره.

سعی کردم تا حد امکان بی‌طرفانه و به دور از احساسات نظر بدم.

نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
شهرِ هرت
سال فارغ التحصیلی
1406
اصطلاحات زیادی توی جمله‌تون هست که من تعریفش رو نمی‌دونم. "شخصیت"، "روان"، "مشکل" و "جامعه".
این ها رو تعریف کنید تا بتونم بحث رو ادامه بدم.
به عنوان یه فردی که خیلی از چیزای مربوط به این بحث رو نمی‌دونه، داری زیادی اظهار نظر می‌کنی. :D

galium

^^
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
....
سال فارغ التحصیلی
1405
حرفتون درسته. من منظورم از قانون این بود که یک قانون باشه که بگه هیچکس زیر 18 سال نباید وارد عقد بشه با شخص دیگری
وگرنه در مورد عقد درسته، اگه دو طرف موافق باشن کار تمومه
مسئله اینه که همین الان هم عقد هست برای کودک همسری، و اون کودک خردسال یا نوجوان موافقت میکنه با عقد
خیلی وقت‌ها فشار خانواده و محیط هم هست که فرد رو وادار به رضایت دادن می‌کنه!
لزوما خود شخص موافق نیست.
مشابه این موضوع رو در انتخاب رشته هم داریم.

نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
شهرِ هرت
سال فارغ التحصیلی
1406
این مسئله واقعاً ساده‌ست.
این آدم جزو اقلیته، ما بر اساس اکثریت قانون می‌ذاریم.
مثال: یه آدم ۱۶ ساله ممکنه آدمِ خیلی حواس‌جمع، باهوش و مراقبی باشه و به خوبی بتونه از پس رانندگی بر بیاد. ولی بدلیل شرایط سنی بهش گواهینامه نمی‌دن. مسئله، مسئلهٔ اکثریته.
چرا همچین شرایطی برای ازدواج نباید برقرار باشه؟

DarkLightI

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
علّامه‌حلّی۳
شهر
طهران
سال فارغ التحصیلی
1406
کم‌کم یه چیزایی داره دستگیرم میشه، ظاهراً ملاک قانون‌گذاری شما در این مورد بستگی به حالات دو شخص بعد از این‌گونه ازدواج‌ها داره، یعنی اگه اکثریت بعد از این‌گونه ازدواج‌ها خوشایند بودن این‌کار رو مجاز و اگه ناخوشایند بودن این‌کار رو غیر مجاز می‌دونید. جالبه.
ولی دو تا سؤال پیش میاد،
یک اینکه دقیقاً چرا ملاکتون اینه؟
دو اینکه از کجا می‌فهمید این اکثریت بعد ازدواج خوشن یا ناخوش؟

Roxan

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 1
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1405
کم‌کم یه چیزایی داره دستگیرم میشه، ظاهراً ملاک قانون‌گذاری شما در این مورد بستگی به حالات دو شخص بعد از این‌گونه ازدواج‌ها داره، یعنی اگه اکثریت بعد از این‌گونه ازدواج‌ها خوشایند بودن این‌کار رو مجاز و اگه ناخوشایند بودن این‌کار رو غیر مجاز می‌دونید. جالبه.
ولی دو تا سؤال پیش میاد،
یک اینکه دقیقاً چرا ملاکتون اینه؟
دو اینکه از کجا می‌فهمید این اکثریت بعد ازدواج خوشن یا ناخوش؟
من خودم درمورد سلامتی حرف زدم.
مطالعات نشون می‌دن[در بالا] که ازواج در زیر ۱۸ سال خطرات جدی برای سلامتی فرد داره.

DarkLightI

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
علّامه‌حلّی۳
شهر
طهران
سال فارغ التحصیلی
1406
من خودم درمورد سلامتی حرف زدم.
مطالعات نشون می‌دن[در بالا] که ازواج در زیر ۱۸ سال خطرات جدی برای سلامتی فرد داره.
مطالعات؟ بذارید این عبارت رو تصریح کنم: آمار هایی که از طریق مشاهدات تجربی به‌دست اومدن.
خب، در اینجا باید این رو اثبات کنید که اطّلاعاتی که از طریق مشاهدات تجربی به‌دست میان، با واقعیت تطابق دارن.
بدون این اثبات، من اعتباری برای اطّلاعات به‌دست‌آمده از راه تجربه قائل نیستم.

نام مرکز سمپاد
علامه حلی ۱
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1403
تلگرام
اینستاگرام
مطالعات؟ بذارید این عبارت رو تصریح کنم: آمار هایی که از طریق مشاهدات تجربی به‌دست اومدن.
خب، در اینجا باید این رو اثبات کنید که اطّلاعاتی که از طریق مشاهدات تجربی به‌دست میان، با واقعیت تطابق دارن.
بدون این اثبات، من اعتباری برای اطّلاعات به‌دست‌آمده از راه تجربه قائل نیستم.
تو بیا ثابت کن ضرر نداره نکنی منم برای عقیدت احترام قائل نیستم

DarkLightI

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
علّامه‌حلّی۳
شهر
طهران
سال فارغ التحصیلی
1406
تو بیا ثابت کن ضرر نداره نکنی منم برای عقیدت احترام قائل نیستم
من ادّعایی دراینباره ندارم. دلیل موافقت من این نبود که ضرر نداره، من اصلاً حالات اون دو طرف برام مهم نیست؛ دلیل موافقت من خوشایند شخصیم بود.
ولی خب کسانی هستن که مشخّصاً ادّعای اینو دارن که ضرر داره. خب این گوی و این میدان. ثابتش کنن.

نام مرکز سمپاد
علامه حلی ۱
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1403
تلگرام
اینستاگرام
من ادّعایی دراینباره ندارم. دلیل موافقت من این نبود که ضرر نداره، من اصلاً حالات اون دو طرف برام مهم نیست؛ دلیل موافقت من خوشایند شخصیم بود.
ولی خب کسانی هستن که مشخّصاً ادّعای اینو دارن که ضرر داره. خب این گوی و این میدان. ثابتش کنن.
خب تو وقتی به ضرر داشتن میگی ادعا یعنی خودت باور نداری ضرر داره دیگه

من میگم چجوری به این نتیجه رسیدی ضرر نداره

fati.h

پوچ؛
کنکوری 1404
نام مرکز سمپاد
frz
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1404
خوشایند شخصی تو اصلا براش مهم نیست که این مسئله ضرر داره یا نه؟ یعنی می‌گی اهمیتی نمی‌دی که ضرر داره یا نه و نمی‌دونی این موضوع رو و با این وجود برات خوشاینده؟ جالبه : ))))

نام مرکز سمپاد
علامه حلی ۱
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1403
تلگرام
اینستاگرام
خوشایند شخصی تو اصلا براش مهم نیست که این مسئله ضرر داره یا نه؟ یعنی می‌گی اهمیتی نمی‌دی که ضرر داره یا نه و نمی‌دونی این موضوع رو و با این وجود برات خوشاینده؟ جالبه : ))))
ایشون علاوه بر اینکه خواهر نداره براش مهم نیست حتی از الان مطمئن هست کروموزم ایکس هم نداره دختر دار بشه

گونه ناشناخته دابل ایگرگه

god of teasing

دلقک جدی
کنکوری 1404
نام مرکز سمپاد
تیمارستان فارابی
شهر
کلمه
سال فارغ التحصیلی
1404
داداش اگه مسئله خوشایند شخصیه بیا بریم برات زن بگیریم
چرا یه سایت رو بهم میریزی

نام مرکز سمپاد
frzIV
شهر
thrn
سال فارغ التحصیلی
1403
ایشون علاوه بر اینکه خواهر نداره براش مهم نیست حتی از الان مطمئن هست کروموزم ایکس هم نداره دختر دار بشه

گونه ناشناخته دابل ایگرگه
اینکه تو این سن بدون توجه به سن و سایر موضوعات تا این حد از «خوشایند شخصی»اش مطمئنه خیلی عجیب و تا حدی ترسناکه.

بالا