• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

کنسل کالچر

• شروع کننده موضوع

ili

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
-
سال فارغ التحصیلی
1401
دانشگاه
حوزه علمیه قم
رشته دانشگاه
شیطان پرستیِ آنتوان لاوی(ص)
"از بین بردن" یعنی چی؟ این عبارتو میشه از کشتن تا منفور بودن تفسیر کرد و بدیهیه که باهم یکی نیستن. اگه منظورتون همون موارد اخراج و قطع ارتباط و...بود، که دربارشون بحث شد و خودتونم موافقت کردید.
صریح بگم
اگر کورکورانه نباشه و خود افراد قبیله پا روی ارزش های شخصی شون نزارن و به حریم شخصی فرد مقابل هم حفظ باشه مشکلی نیست این دیگه کنسل کالچر نیست
از روی دلیل و منطق افراد عه
نه پیروی کسی دیگر بودن
این بچه 13 ساله حق داره هرچی خواست به بقیه بگه، اما بقیه جواب بدن میشن آدم بده؟ خندتون نمیگیره از این تناقض؟

اکثر چیزهایی که می گه نشئت گرفته از سیستم اسلامی عه
اگر این سیستم ارزشی برای انسان ها قائل نیست مقصرش اون بچه ست که داره ناخوداگاه همچنان با توجه به سنش ازش پیروی می کنه؟
و وقتی بقیه اینجوری حمله می کنن اون از راه بر می گرده؟ حتی اگر مردم باهاش عالی رفتار کنن بر می گرده؟
نه
مخصوصا رو سنش اصرار می کنم چون اگر یه ادم 19 -18 سال عه بود واقعا برام مهم نبود درگیر این رفتار قبیله ای بشه یا نه
یه احتمالی هم بدید که خیلی از حرفا حتی 10 درصد محتوای درست هم ندارن و غلط مطلقن، مثل بسیجی بودن!
بله
و این عالیه چون اولا باعث پیشرفت خود فرد می شه اگر کسی می گه اسلام خوبه می تونه بره سرچ کنه راجع بهش بخونه ولی قبلش باید این شک رو داشته باشه به محتوایی که می خونه چون حتی اگر این شک رو هم نداشته باشه تبدیل می شه 2 میلیارد مسلمونی که فقط در گوشش بسم الله خوندن
خب؟ این چه نقضی بر حرف منه؟ یکی اتهام بی دلیل زد، بخاطرشم رسوا شد. چه فرقی داره از چه سالی و به چه مدت در حال اینکار بوده؟
نقض برش اینه
که طی سال های 2015 تا 2020 جانی دپ شیطان ضحاک بوده عنبر هرد فرشته ی جهانی
طی 2021 تا 2022 برعکس شد
این رفتار قبیله ای نیست؟

Zetsubou Shinji

Evangelion Fan
نام مرکز سمپاد
شهید دستغیب
شهر
شیراز
سال فارغ التحصیلی
1000
صریح بگم
اگر کورکورانه نباشه و خود افراد قبیله پا روی ارزش های شخصی شون نزارن و به حریم شخصی فرد مقابل هم حفظ باشه مشکلی نیست این دیگه کنسل کالچر نیست
از روی دلیل و منطق افراد عه
نه پیروی کسی دیگر بودن
در هیچ تعریفی از کنسل کالچر، "کورکورانه بودن" و "پا گذاشتن روی ارزش های شخصی" وجود نداره. کنسل کالچر طیف وسیعی از رفتارهاست که با قصدها و دلایل خیلی مختلفی میتونن صورت بگیرن.
اکثر چیزهایی که می گه نشئت گرفته از سیستم اسلامی عه
اگر این سیستم ارزشی برای انسان ها قائل نیست مقصرش اون بچه ست که داره ناخوداگاه همچنان با توجه به سنش ازش پیروی می کنه؟
و وقتی بقیه اینجوری حمله می کنن اون از راه بر می گرده؟ حتی اگر مردم باهاش عالی رفتار کنن بر می گرده؟
نه
مخصوصا رو سنش اصرار می کنم چون اگر یه ادم 19 -18 سال عه بود واقعا برام مهم نبود درگیر این رفتار قبیله ای بشه یا نه
کسی نگفت مقصر تصویبِ اون قوانینه، و نظام اسلامی هم چشمشو رو دهنش زوم کرده که ببینه این چی میگه تا بعد انجام بده! اما صرف حمایت پرشورانش از این نظام و توهین به افراد دیگه(مثل نظرات همجنسگرایانه ستیزش)، دلیل کافیه تا بقیه ازش متنفر بشن، بلاک و دیسلایکش کنن، و جوابشو بدن. هنوز هم هیچ پاسخ درخوری ندادید که چطور کار اون افرادو بی مشکل و مشمول آزادی بیان میدونید، اما مخالفانشونو محکوم میکنید؟ اگه دلیلتون "حمایت کورکورانه و قبیله گرایانه"ست، عرزشی ها و نژادپرستا و سکسیست ها صدبار قبیله گراتر، متعصب تر و دارای عقاید کورکورانه بیشترن. اگه دلیلتون تعداده، این افراد هنوز هم هم از لحاظ عددی و هم قدرت سیاسی و هم نفوذ فرهنگی، بالاترن. بعدم وقتی میگیم کارتون سانتی مانتالیستی و بی معنیه ناراحت میشید!
بله
و این عالیه چون اولا باعث پیشرفت خود فرد می شه اگر کسی می گه اسلام خوبه می تونه بره سرچ کنه راجع بهش بخونه ولی قبلش باید این شک رو داشته باشه به محتوایی که می خونه چون حتی اگر این شک رو هم نداشته باشه تبدیل می شه 2 میلیارد مسلمونی که فقط در گوشش بسم الله خوندن
پس مشکلتون با کسایی که معتقدن حرفای اینا حتی 10 درصد محتوای درست هم نداره و کاملا باهاشون مخالفن و دیسلایک میکنن چیه؟
نقض برش اینه
که طی سال های 2015 تا 2020 جانی دپ شیطان ضحاک بوده عنبر هرد فرشته ی جهانی
طی 2021 تا 2022 برعکس شد
این رفتار قبیله ای نیست؟
نه. جانی دپ سابقه خشونت و اعتیاد داشته و به همین دلیل طبیعی بود که مشکوک باشه، اما در ادامه شواهد ضد امبر هرد بیرون اومدن.

• شروع کننده موضوع

ili

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
-
سال فارغ التحصیلی
1401
دانشگاه
حوزه علمیه قم
رشته دانشگاه
در هیچ تعریفی از کنسل کالچر، "کورکورانه بودن" و "پا گذاشتن روی ارزش های شخصی" وجود نداره. کنسل کالچر طیف وسیعی از رفتارهاست که با قصدها و دلایل خیلی مختلفی میتونن صورت بگیرن.
Professor Joshua Knobe, of the Philosophy Department at Yale, contends that public denunciation is not effective, and that society is too quick to pass judgement against those they view as public offenders or persona non grata. Knobe asserts that these actions have the opposite effect on individuals, and that it is best to bring attention to the positive actions in which most of society participates.[4
این از ویکی پدیاست که نشون از کورکورانه بودن عه نه مستقیما ولی این که سریعا پاسخ می دن نشون از تامل کمه
تعریف ها متفاوته
من نمی فهمم چجوری شما بلاک کردن یا دیسلایک کردن رو جزوی از کنسل کالچر می دونید
چیزی که برام جالبه در مورد همین کنسل کالچر نظرات مختلفی وجود داره و خیلیا معتقدن خوبه
اگرنسخه های خوبی از کنسل کالچر هم هست پس چجوری می شه متمایز شد کنسل کالچر بد رو ازش؟
این دقیقا می شه مثل کسایی که می گن این برداشت شما از اسلام بده
کنسل کالچر واقعی چیه؟
پس مشکلتون با کسایی که معتقدن حرفای اینا حتی 10 درصد محتوای درست هم نداره و کاملا باهاشون مخالفن و دیسلایک میکنن چیه؟
قبیله گرایی چیزیه که از اول بحث بارها بهش اشاره کردم و گفتم که حتی در راه مثبت (بالفرض)هم قبیله گرایی باشه بده
نه. جانی دپ سابقه خشونت و اعتیاد داشته و به همین دلیل طبیعی بود که مشکوک باشه، اما در ادامه شواهد ضد امبر هرد بیرون اومدن.
مشکوک ؟درسته
ولی می دونیم که جنرال پابلیک چه تصور عامی از جانی تا قبل از دادگاه اخری داشته
. هنوز هم هیچ پاسخ درخوری ندادید که چطور کار اون افرادو بی مشکل و مشمول آزادی بیان میدونید، اما مخالفانشونو محکوم میکنید؟
ازادی اجازه حضور نظرات مخالف هم می ده
قبول می کنیم که هیچ دو نفری قرار نیست عقایدشون شبیه هم باشه
می شه چرخه تنفر ادامه پیدا کنه ولی تهش اتفاقی که می افته نهایتا به چی منجر می شه؟تنفر بیش تر و بیش تر
بعدم وقتی میگیم کارتون سانتی مانتالیستی و بی معنیه ناراحت میشید!
از چه نظر؟

Zetsubou Shinji

Evangelion Fan
نام مرکز سمپاد
شهید دستغیب
شهر
شیراز
سال فارغ التحصیلی
1000
Professor Joshua Knobe, of the Philosophy Department at Yale, contends that public denunciation is not effective, and that society is too quick to pass judgement against those they view as public offenders or persona non grata. Knobe asserts that these actions have the opposite effect on individuals, and that it is best to bring attention to the positive actions in which most of society participates.[4
این تعریف کنسل کالچر نیست؛ بلکه انتقاد یکی از پروفسوران دپارتمان فلسفه دانشگاه ییل(جاشوا کنوب) به کنسل کالچره: اینکه نکوهش موثر نیست و جامعه اغلب اینکارو بصورت سریع انجام میده. بین انتقاد از یک چیز و تعریف کردنش تفاوت هست. اینطور نیست که اگه گروهی از افراد بی دلیل به یکی بپرن بشه کنسل کالچر، اگه دلیل داشته باشن یهو یه اسم و مفهوم دیگه ای بگیره!
من نمی فهمم چجوری شما بلاک کردن یا دیسلایک کردن رو جزوی از کنسل کالچر می دونید
شما خودتون طی این بحث از بلاک شدن دست جمعی انتقاد کردید. منم تا جای ممکن طبق منطق شما جلو میرم تا بهتر بتونم تناقض هاشو نشون بدم. ضمن اینکه قطع ارتباط و منزوی کردن رو هم جزو کنسل کالچر محسوب کرده بودید، و واضحه که بلاک کردن هم نوعی قطع ارتباطه.
چیزی که برام جالبه در مورد همین کنسل کالچر نظرات مختلفی وجود داره و خیلیا معتقدن خوبه
اگرنسخه های خوبی از کنسل کالچر هم هست پس چجوری می شه متمایز شد کنسل کالچر بد رو ازش؟
تمایزش در "دلیلی که اینکار بخاطرش انجام میشه" و "روشی که باهاش انجام میشه"ست؛ که البته اختلاف نظر در اینکه چه چیزی دلیل مناسبه و چه چیزی روش مناسب، وجود خواهد داشت. برای مثال من فاش کردن اطلاعات شخصی یه نفر و استاک کردنشو بد میدونم، اما مشکلی در توهین و ریپورت شدن نمیبینم.
این دقیقا می شه مثل کسایی که می گن این برداشت شما از اسلام بده
کنسل کالچر واقعی چیه؟
تمایزش با ایده اسلام واقعی اینه که "کنسل کالچر واقعی" نداریم؛ بلکه روش ها و دلایلِ درست و غلط برای کنسل کالچر داریم. هردو به یک اندازه واقعین و "کنسل کالچر" محسوب میشن، هیچکدوم "دروغین" نیست، اما خوب و بد دارن.
قبیله گرایی چیزیه که از اول بحث بارها بهش اشاره کردم و گفتم که حتی در راه مثبت (بالفرض)هم قبیله گرایی باشه بده
چی باعث شده که فکر کنید این همه آدم مخالف ج.ا و متنفر از حامیانشون دچار قبیله گرایی، تفکر گله ای و غیر مستقلن(در حالی که کلیشون حتی با همدیگه هم شدیدا ضد و مخالفن)، اما عرزشی ای که حالا چند نفر بهش توهین کردن و اوف شده، خیلی فکر مستقلی داره؟؟!
مشکوک ؟درسته
ولی می دونیم که جنرال پابلیک چه تصور عامی از جانی تا قبل از دادگاه اخری داشته
طبیعیه. کسی که قبلا سابقه خشونت خانگی و اعتیاد داشته، حالا هم اتهام تجاوز بهش زده شده که با توجه به سابقش احتمال بالایی بود اینکارو انجام بده، منفور میشه. چیش عجیبه؟ مهم اینه که نهایتا به پروندش رسیدگی شد و از حیثیتش دفاع شد.
ازادی اجازه حضور نظرات مخالف هم می ده
قبول می کنیم که هیچ دو نفری قرار نیست عقایدشون شبیه هم باشه
می شه چرخه تنفر ادامه پیدا کنه ولی تهش اتفاقی که می افته نهایتا به چی منجر می شه؟تنفر بیش تر و بیش تر
از چیز منفور، باید تنفر داشت. "نظر مخالف" بخودی خود هیچ ارزشی نداره. افراد حق انسانی دارن که بخاطر نظرشون و بیانش مجازات نشن، اما این به این معنا نیست که نظر درست یا مفیدی دارن لزوما. استدلال مسخره ایه که در برابر نفرت پراکنی واکنشی نشون ندیم، چون منجر به نفرت بیشتر میشه.
اینکه نه به ظلم آشکار یه گروه بر ضد اون یکی توجهی دارید، نه اظهار نظرات نفرت انگیزشون، نه اکثریت بودنشون، نه گله ای و بی فکرانه بودن عقایدشون، نه تریبون های دولتی ای که در اختیار دارن؛ بلکه فقط دلتون میسوزه که چرا چند نفر گفتن بالا چشمشون ابروده، اوف شدن و "وا مصیبتاااا گله گرایییی چرا چنتایی به یکی که معتقده غیرطبیعی و مریضید و لیاقتتون همین دیکتاتوریه که زندگیتونو جهنم کرده؛ باید ازتون «صیانت» کنه".

• شروع کننده موضوع

ili

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
-
سال فارغ التحصیلی
1401
دانشگاه
حوزه علمیه قم
رشته دانشگاه
این تعریف کنسل کالچر نیست؛ بلکه انتقاد یکی از پروفسوران دپارتمان فلسفه دانشگاه ییل(جاشوا کنوب) به کنسل کالچره: اینکه نکوهش موثر نیست و جامعه اغلب اینکارو بصورت سریع انجام میده. بین انتقاد از یک چیز و تعریف کردنش تفاوت هست. اینطور نیست که اگه گروهی از افراد بی دلیل به یکی بپرن بشه کنسل کالچر، اگه دلیل داشته باشن یهو یه اسم و مفهوم دیگه ای بگیره!
این چیزی هست که دیده شده
پس می تونیم اینو جزوی از کنسل کالچر بدونیم
شاید تعریفش نباشه ولی جزو حرکت هایی هست که دیده می شه تحت پوشش کنسل کالچر
مایزش با ایده اسلام واقعی اینه که "کنسل کالچر واقعی" نداریم؛ بلکه روش ها و دلایلِ درست و غلط برای کنسل کالچر داریم. هردو به یک اندازه واقعین و "کنسل کالچر" محسوب میشن، هیچکدوم "دروغین" نیست، اما خوب و بد دارن.
تمایزش در "دلیلی که اینکار بخاطرش انجام میشه" و "روشی که باهاش انجام میشه"ست؛ که البته اختلاف نظر در اینکه چه چیزی دلیل مناسبه و چه چیزی روش مناسب، وجود خواهد داشت. برای مثال من فاش کردن اطلاعات شخصی یه نفر و استاک کردنشو بد میدونم، اما مشکلی در توهین و ریپورت شدن نمیبینم.
خب من واقعا قانع شدم ولی هنوز یکم هضمش برام سخته

چجوری می تونم خودکشی جیمی /تایلر /اماندا تاد و ...به خاطر کنسل کالچر باشه

استدلال مسخره ایه که در برابر نفرت پراکنی واکنشی نشون ندیم، چون منجر به نفرت بیشتر میشه
چرا؟
شما خودتون طی این بحث از بلاک شدن دست جمعی انتقاد کردید. منم تا جای ممکن طبق منطق شما جلو میرم تا بهتر بتونم تناقض هاشو نشون بدم. ضمن اینکه قطع ارتباط و منزوی کردن رو هم جزو کنسل کالچر محسوب کرده بودید، و واضحه که بلاک کردن هم نوعی قطع ارتباطه.
توی پیامم از قطع دوستی حرف زدم ولی از قطع ارتباطات نه
پس بلاک کردن جزوی از کنسل کالچر نیست
"وا مصیبتاااا گله گرایییی چرا چنتایی به یکی که معتقده غیرطبیعی و مریضید و لیاقتتون همین دیکتاتوریه که زندگیتونو جهنم کرده؛ باید ازتون «صیانت» کنه".
:))
اینکه نه به ظلم آشکار یه گروه بر ضد اون یکی توجهی دارید، نه اظهار نظرات نفرت انگیزشون، نه اکثریت بودنشون، نه گله ای و بی فکرانه بودن عقایدشون، نه تریبون های دولتی ای که در اختیار دارن؛

حالا هم اتهام تجاوز بهش زده شده که با توجه به سابقش احتمال بالایی بود اینکارو انجام بده، منفور میشه.
تاوقتی گناهکار بودن افراد ثابت نشه حق کنسل کردنشون رو نداریم

Zetsubou Shinji

Evangelion Fan
نام مرکز سمپاد
شهید دستغیب
شهر
شیراز
سال فارغ التحصیلی
1000
این چیزی هست که دیده شده
پس می تونیم اینو جزوی از کنسل کالچر بدونیم
شاید تعریفش نباشه ولی جزو حرکت هایی هست که دیده می شه تحت پوشش کنسل کالچر
بله جزوی از کنسل کالچر هست و من نه تنها میگم در پوششِ اون انجام شدن، بلکه اصلا نمونه ای از کنسل کالچرن. ولی وقتی از مخالفت با کنسل کالچر حرف میزنیم، این مخالت باید کلشو هدف قرار بگیره، نه یکسری بخش ها و نمونه های خاص رو. من با کنسل کالچر مشکلی ندارم، نه به این معنا که از هر اقدامی که به این بهانه صورت گرفته باشه حمایت کنم، بلکه عملی رو به صرف کنسل کالچر بودن محکوم نمیکنم؛ یعنی به کنسل کالچری که نه تنها بد نیست، بلکه حتی خوبه، اعتقاد دارم، گرچه که وجود کنسل کالچر بد و سوءاستفاده‌گرانه رو انکار نمیکنم.
چون هیچ دلیلی وجود نداره که نفرت به هر دلیلی و تحت هر شرایطی بد باشه. بله، نفرت غیرعقلانی خیلی زیاد وجود داره، ولی نتیجه نمیده که هر نفرتی بده. نفرت از مواردی که گفتم نه تنها بد نیستن، بلکه خیلی هم عالین.
توی پیامم از قطع دوستی حرف زدم ولی از قطع ارتباطات نه
پس بلاک کردن جزوی از کنسل کالچر نیست
چجوری قطع دوستی بنظرتون بده اما قطع ارتباط نه، در حالی که قطع ارتباط کار شدیدتریه از قطع دوستی؟(میشه با یکی دوست نبود، ولی ارتباط رو حفظ کرد)
تاوقتی گناهکار بودن افراد ثابت نشه حق کنسل کردنشون رو نداریم
مخالفم. هیچ دلیلی نداره که معیارهای دولت با معیارهای جامعه یکی باشن. وقتی گناه یکی اثبات نشده، دولت حق مجازاتشو نداره، چون مجازات دولتی یعنی زندان و جریمه؛ اما بی آبرویی و قضاوت منفی، چیز خیلی سبک تریه و قرار نیست معیارهاش با مجازات رسمی یکی باشه. با توجه به سابقه مشکوک اون فرد و همچنین رواج آزار جنسی بین مردانی که موقعیت قدرتمندی دارن، بدبینی بهش حتی تا قبل از حکم دادگاه هم طبیعی و موجه بود؛ البته بگذریم که همون موقعم حامیانش خیلی بیشتر بودن و نیازی به دلواپس بودن براش نیست!

• دابل‌لایک
امتیازات: ili
  • شروع کننده موضوع

ili

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
-
سال فارغ التحصیلی
1401
دانشگاه
حوزه علمیه قم
رشته دانشگاه
چجوری قطع دوستی بنظرتون بده اما قطع ارتباط نه، در حالی که قطع ارتباط کار شدیدتریه از قطع دوستی؟(میشه با یکی دوست نبود، ولی ارتباط رو حفظ کرد)
معمولا بعد از قطع دوستی قرار نیست شما به طرف پیام بدید
دیگه دلیل نیست براش
می تونین دوستی تون رومحدودتر کنین ولی قطع دوستی انگار 2 تا ادم غریبه بهم رندوم پیام بدن طی یه مدت
برای چه؟
ا توجه به سابقه مشکوک اون فرد و همچنین رواج آزار جنسی بین مردانی که موقعیت قدرتمندی دارن، بدبینی بهش حتی تا قبل از حکم دادگاه هم طبیعی و موجه بود؛

این درست نیست
ادم هارو تحت فشار روانی بزاریم چون اولا فشار ما کم تر از فشار حکومت عه؟؟؟ و ثانیا چون ظن و گمان داریم بهش؟؟
این اتفاق زیاد افتاده که با بار فشار روانی افراد بی گناه به کاری که نکردن اعتراف کردن

در اخر مرسی با این که کلی سوال ذهنمو برای چارچوب های درست کنسل کالچر گیر کرده
ولی حس می کنم دیدگاهم فرق کرده

Zetsubou Shinji

Evangelion Fan
نام مرکز سمپاد
شهید دستغیب
شهر
شیراز
سال فارغ التحصیلی
1000
معمولا بعد از قطع دوستی قرار نیست شما به طرف پیام بدید
دیگه دلیل نیست براش
می تونین دوستی تون رومحدودتر کنین ولی قطع دوستی انگار 2 تا ادم غریبه بهم رندوم پیام بدن طی یه مدت
برای چه؟
به این دلیل که در دوستی، اغلب حدی از توافق و "خوب دیدنِ" ظرف مقابل لازمه. اظهار نظراتی که اغلب سوژه کنسل شدنن، برای خیلیا به شدت منفورن، و طبیعتا دوستیشونو با چنین شخصی قطع میکنن؛ و با اینکار هیچ ظلمی هم به اونا نمیکنن!
ادم هارو تحت فشار روانی بزاریم چون اولا فشار ما کم تر از فشار حکومت عه؟؟؟ و ثانیا چون ظن و گمان داریم بهش؟؟
حالا بقیه چیکار کنن که طرف از حرفشون ممکنه فشار روانی بگیره؟ وقتی یارو این همه فعالیت مشکوک داشته و خبر جدید ازش اومده، هیچ واکنشی نشون ندن تا شاید طرف ناراحت نشه؟ اصلا چنین چیزیو حتی ممکن هم میدونید؟!
در اخر مرسی با این که کلی سوال ذهنمو برای چارچوب های درست کنسل کالچر گیر کرده
ولی حس می کنم دیدگاهم فرق کرده
خواهش میکنم.

• شروع کننده موضوع

ili

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
-
سال فارغ التحصیلی
1401
دانشگاه
حوزه علمیه قم
رشته دانشگاه
حالا بقیه چیکار کنن که طرف از حرفشون ممکنه فشار روانی بگیره؟ وقتی یارو این همه فعالیت مشکوک داشته و خبر جدید ازش اومده، هیچ واکنشی نشون ندن تا شاید طرف ناراحت
ممکن ؟نمی دونم ولی می دونم اکثر کنسل کالچر هایی که عجولانه بدون هیچ تفکری شکل می گیرن احساسی عمل شده روشون
شاید اگر مردم تلاش کنن کم تر احساسی برخورد کنن بهتر بشه
و خب همون جور که گفتم پرونده هایی هست که فرد تحت فشار روانی به کاری که نکرده اعتراف کرده از جمله پرونده ی قتل

Zetsubou Shinji

Evangelion Fan
نام مرکز سمپاد
شهید دستغیب
شهر
شیراز
سال فارغ التحصیلی
1000
ممکن ؟نمی دونم ولی می دونم اکثر کنسل کالچر هایی که عجولانه بدون هیچ تفکری شکل می گیرن احساسی عمل شده روشون
شاید اگر مردم تلاش کنن کم تر احساسی برخورد کنن بهتر بشه
و خب همون جور که گفتم پرونده هایی هست که فرد تحت فشار روانی به کاری که نکرده اعتراف کرده از جمله پرونده ی قتل
احساسی و کور برخورد نکردن برای همه امر مطلوبیه، مسئله اینجاست که با مصداقتون ازش مخالفم. در نظر گرفتن اعمال و موقعیت مشکوک یه نفر/جرمی که زیاد اتفاق میفته/دروغ توش زیاد نیست/تعداد مجرمان زیادی که از سخت بودن اثبات اون جرم سواستفاده میکنن و قسر در میرن/و موارد دیگه، گرچه دقیق ترین و بالاترین و بهترین شکل عقلانیت نیست، اما برخورد صرفا احساسی و بی دلیل و توجیه هم نیست.

با اینحال، فکر میکنم از این پست به بعد، از مسئله اصلی دور شدیم و بیشتر حاشیه ایه.

• شروع کننده موضوع

ili

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
-
سال فارغ التحصیلی
1401
دانشگاه
حوزه علمیه قم
رشته دانشگاه
با اینحال، فکر میکنم از این پست به بعد، از مسئله اصلی دور شدیم و بیشتر حاشیه ایه.
شما اگر یه فرد بسیجی/ترنسفوب رو ببینین
گفتین که کنسل کالچر براتون قابل قبوله
خب پس یعنی فحاشی /بلاک /ریپورت
این ۳ تا اتفاق رو انجام می دین چون شما مخالف با نظرش بودین
ولی درنظر نمی گیرین شاید بدتر بشه رفتارش؟
شاید اینجا و سوشال دیگه رویی نشون نده ولی تو واقعیت و ریل به یه ادم خطرناک تر تبدیل شه؟
اتفاق زیادی که توی فورچن می افته
یعنی درسته شما حق ابراز نظر مخالفتون رو دارید اما به چه قیمتی؟
حس نمی کنید در بهترین حالت رها کردنش همین جوری که هست و تغییر ندادنش باعث حاد شدن قضیه نشه؟

Zetsubou Shinji

Evangelion Fan
نام مرکز سمپاد
شهید دستغیب
شهر
شیراز
سال فارغ التحصیلی
1000
شما اگر یه فرد بسیجی/ترنسفوب رو ببینین
گفتین که کنسل کالچر براتون قابل قبوله
خب پس یعنی فحاشی /بلاک /ریپورت
این ۳ تا اتفاق رو انجام می دین چون شما مخالف با نظرش بودین
ولی درنظر نمی گیرین شاید بدتر بشه رفتارش؟
شاید اینجا و سوشال دیگه رویی نشون نده ولی تو واقعیت و ریل به یه ادم خطرناک تر تبدیل شه؟
اتفاق زیادی که توی فورچن می افته
یعنی درسته شما حق ابراز نظر مخالفتون رو دارید اما به چه قیمتی؟
حس نمی کنید در بهترین حالت رها کردنش همین جوری که هست و تغییر ندادنش باعث حاد شدن قضیه نشه؟
اولا بگم که هیچ اهمیتی برام نداره که بدتر بشه یا بهتر. اینکه توقع داره نازک تر از گل نشنوه وگرنه لج میکنه و بدتر میشه، فقط بچه بودن و منزجرکننده بودن خودشو میرسونه. من نه در توانمه که اصلاحش کنم، نه علاقه ای به اینکار دارم؛ قیمش نیستم که بخوام تربیتش کنم. اون رو به چشم یه آدم مستقل میبینم که نظرات و رفتار خودشو انتخاب میکنه، و طبیعتا، جوابشونم میشنوه.
دوما، افراد از چیزای یکسان، تاثیرات مختلفی میگیرن و از چیزهای متفاوت، تاثیر یکسان. مثلا یکی ممکنه با این کارها رادیکال تر بشه، و یکی هم برعکس، وقتی میبینه کسی نمیگه بالای چشمش ابروئه، پرروتر بشه که شخصا هم مورد دوم رو خیلی بیشتر دیدم.

• لایک
  • شروع کننده موضوع

ili

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
-
سال فارغ التحصیلی
1401
دانشگاه
حوزه علمیه قم
رشته دانشگاه
اولا بگم که هیچ اهمیتی برام نداره که بدتر بشه یا بهتر. اینکه توقع داره نازک تر از گل نشنوه وگرنه لج میکنه و بدتر میشه، فقط بچه بودن و منزجرکننده بودن خودشو میرسونه. من نه در توانمه که اصلاحش کنم، نه علاقه ای به اینکار دارم؛ قیمش نیستم که بخوام تربیتش کنم. اون رو به چشم یه آدم مستقل میبینم که نظرات و رفتار خودشو انتخاب میکنه، و طبیعتا، جوابشونم میشنوه.
دوما، افراد از چیزای یکسان، تاثیرات مختلفی میگیرن و از چیزهای متفاوت، تاثیر یکسان. مثلا یکی ممکنه با این کارها رادیکال تر بشه، و یکی هم برعکس، وقتی میبینه کسی نمیگه بالای چشمش ابروئه، پرروتر بشه که شخصا هم مورد دوم رو خیلی بیشتر دیدم.
شما خودتون گفتید که برای یه نژاد پرست /سکسیست عادی/هموفوب عادی انچنان تره خورد نمی کنید که بخواهید به شکلی تهاجمی تر کنسلش کنید و گفتید که در مورد مقاماتی که تریبون دستشون هست سعی در تخریب شخصیتی می کنید
باید سن طرف رو درنظر گرفت /بین حالت عادی و نرمال بودنش با کسی که تریبون داره و این اعمال رو انجام درنظر گرفت
خب من متوجه شدم که کنسل کالچر بد مطلق نیست ولی کنسل کردن یه نوجوون نابالغ باعث افزایش خودکشی می شه چیزی که تو موردهای خودکشی جوانان دیده شده
For many teens, cancellation is the worst punishment imaginable, because rejection by their peer group is their biggest fear. That's why there's a link between cancel culture and mental health: Being canceled can lead to teen anxiety, depression, trauma, and suicidal thoughts and behavior

Zetsubou Shinji

Evangelion Fan
نام مرکز سمپاد
شهید دستغیب
شهر
شیراز
سال فارغ التحصیلی
1000
شما خودتون گفتید که برای یه نژاد پرست /سکسیست عادی/هموفوب عادی انچنان تره خورد نمی کنید که بخواهید به شکلی تهاجمی تر کنسلش کنید و گفتید که در مورد مقاماتی که تریبون دستشون هست سعی در تخریب شخصیتی می کنید
البته تمام اینها بستگی به نوع اظهار نظر طرف هم داره؛ و موردی که توی این سایت دیدم، کاربر مورد نظر خیلی شدید واکنش داشت و آنچنان "عادی" هم نبود. ولی بطور کلی این حرف درسته.
خب من متوجه شدم که کنسل کالچر بد مطلق نیست ولی کنسل کردن یه نوجوون نابالغ باعث افزایش خودکشی می شه چیزی که تو موردهای خودکشی جوانان دیده شده
For many teens, cancellation is the worst punishment imaginable, because rejection by their peer group is their biggest fear. That's why there's a link between cancel culture and mental health: Being canceled can lead to teen anxiety, depression, trauma, and suicidal thoughts and behavior
اولا مردم مجبور نیستن که چون یکی ممکنه خیلی ناراحت بشه، بیشعوری و توهین هاشو تحمل کنن. چطور ناراحت شدن اون نوجوون بی شعور مهمه، ناراحت شدن بقیه و انتخابشون برای اینکه حلقه آشنایان سالمی داشته باشن(یعنی از چنین آدمایی فاصله بگیرن) مهم نیست؟ واقعا فکر میکنید واکنش منفی ای که این کاربرا دریافت میکنن، تاثیر منفی تری روشون داره تا حرفایی که خودشون علیه گروه هایی میزنن که توی ایران هیچ حقوقی ندارن و حتی اعدام میشن؟؟!
دوما، جهان ما، و مخصوصا جامعه عقب مونده ای مثل ایران، اونقدری پر از بسیجی و نژادپرست و زن ستیز و ترنسفوب و بقیه رذایل هست که هیچکس و هیچ نوجوونی، به معنای واقعی کلمه توش "کنسل" نشن. ممکنه یه تعدادی از دوستان سابقشو از دست بده یا توی توییتر و سمپادیا بین خیلیا منفور بشه، اما همه اینا کلی دوست دیگه دارن که بهشون اعتماد به نفس میدن. وقتی به نگرانی از بولی و کنسل شدن یه نوجوون توجه میکنید، نمیتونید توازن قدرت اجتماعی توی جامعه مورد نظر رو نادیده بگیرید. حتی توی غرب هم، چند درصد نوجوون هایی که خودکشی میکنن، قربانی کنسل شدن بر اثر مثلا همجنسگرا یا ترنس بودنن، و چند درصد ناشی از هموفوب بودن؟ من هیچ موردی از دومی نمیشناسم، در حالی که کلی نمونه از اولی معروف و پرسروصدا شدن؛ بنظرتون علتش چیه؟ نازک نارنجی تر بودن؟ نه؛ علتش همون عدم توازن قدرت در کلیت اجتماعه. افراد اقلیت های نژادی، جنسی، و عقیدتی، موقعیت خیلی متزلزل و ناامنی دارن که در کشورهای آزاد با قضاوت های منفی مردم درباره خودشون طرفن، و در کشورهای دیکتاتوری عملا دارای هیچ حقوق انسانی ای نیستن و باید در ترس دائم زندگی کنن که مبادا حکومت و سگانش، متوجه وجودشون بشن و بکشنشون!
بجای دلسوزی برای آدمای لوس و پررویی که هم از طرف خانوادشون، هم حکومت و هم بسیج محله(!) و آشنایان مثلِ خودشون ساپورت میشن و تازه الان فهمیدن که نه بابا، ناراضی ها از حکومت و عقایدشونم تو بعضی سایت ها وجود دارن، نگران کسایی باشید که هم باید نگران نگاه سنگین و منفی دائمی مردم به خودشون باشن، هم خطر گیر افتادنشون توسط حکومت، و هم وقتی که میان توی فضای مجازی هم باز باید ببینن که یه مشت عقده ای بازم وظیفه خودشون میدونن که حتی اونجائم راحتشون نذارن و اعلام کنن که بنا بر دینشون، حق زندگی و آزادی برای اون افراد قائل نیستن! نمونه اول هیچ وقت خودکشی نمیکنه چون همه پشتشن، بلکه خبرهای خودکشی(و حتی اعدام) نمونه دومه که دائما میاد. سانتی مانتالیسم هم یعنی همین ندیدن این تفاوت های واضح، که منجر به دلسوزی زائد و بی معنی برای اولی میشه، و خفه کردن صدای اعتراض دومی ها به بیشعوری اولیا! وقتی یکی توهین و نفرت پراکنی رو شروع میکنه، و حتی از موقعیت اجتماعی کاملا برتر هم در اون برخورداره، کسی که لایق سرزنشه خودشه، نه کسایی که جوابشو میدن!

DarkLightI

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
علّامه‌حلّی۳
شهر
طهران
سال فارغ التحصیلی
1406
وقتشه تاپیک بیاد بالا
DarkLightI از اون جایی که می بینم همش تو صفحه ات به صورت مستقیم و غیر مستقیم داره کنسل کالچر رخ می ده
بیا و از حست بگو
وقتی واکنشای منفی می بینی که حالا مسنقیم یا نامستقیم مسخره شدی یا تحقیر یا بالکل می خوان حذفت کنن
توضیح بده که وقتی نظر جمع روت منفیه حالت چطور می شه
باشه، خلاصه میگم: :)
اوّل از همه، رایج ترین حسی که موقع کنسل کالچر شدن به شخص دست میده عصبانیته، و در حالت شدیدتر، ناامیدی، وقتی ناامیدی به یه حدّی برسه، به خودش میگه اینا زبون نفهمن و باید با زور حالیشون کرد، در نتیجه دیگه تو اون محیط حرف نمیزنه و نظری نمیده و کنسل کالچر کننده ها فکر می کنن برنده شدن، ولی نه تنها اینطوری نشده، بلکه اوضاع براشون بدتر شده، چون شخصی که مورد کنسل کالچر قرار گرفته از درون آدم بسیار خطرناکی میشه و اگه فرصتشو گیر بیاره، به خشن ترین شکل ممکن عقیده ای که بخطارش کنسل کالچر شده رو رواج میده، پس کنسل کالچر نه تنها دردی رو دوا نمی کنه، باعث بدتر شدن شرایط میشه.

• لایک

صوراسرافيل

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
علامه حلى
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
0000
ولی برای برخی از عقاید واقعا اینکار صحیح نیست.من دیدم دائما مثال مخالفین همجنسگرایی رو می زنید،بایکوت کردن اون افراد اصلا صحیح نیست و صرفا بستن راه مباحثه در جامعست.و تبلیغ باورتون به عنوان امری بدیهی در جامعه.حال اینکه اینطور نیست.
اما در مقابل برخی افراد(و نه لزوما برخی عقاید) کار بدی نیست.مثلا کسانی که اصول گفتمانی جامعه رو بلد نیستن،که زیاد هم هستن،معمولا بحث کردن باهاشون هیچ فایده ای نداره.اما برخی هم هستن که با وجود اینکه عقیده اونها از نظر یک اکثریت بزرگ جامعه به شکل واضحی غلطه،اما گفتمان منطقی(دقت کنید گفتمان منطقی،نه اینکه نظرشون لزوما منطقی باشه) رو بلدند و خب،حق تحرک اجتماعی برای این افراد محفوظه و نادیده گرفتن و بایکوت کردنشون غلطه.

• شروع کننده موضوع

ili

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
-
سال فارغ التحصیلی
1401
دانشگاه
حوزه علمیه قم
رشته دانشگاه
باشه، خلاصه میگم: :)
اوّل از همه، رایج ترین حسی که موقع کنسل کالچر شدن به شخص دست میده عصبانیته، و در حالت شدیدتر، ناامیدی، وقتی ناامیدی به یه حدّی برسه، به خودش میگه اینا زبون نفهمن و باید با زور حالیشون کرد، در نتیجه دیگه تو اون محیط حرف نمیزنه و نظری نمیده و کنسل کالچر کننده ها فکر می کنن برنده شدن، ولی نه تنها اینطوری نشده، بلکه اوضاع براشون بدتر شده، چون شخصی که مورد کنسل کالچر قرار گرفته از درون آدم بسیار خطرناکی میشه و اگه فرصتشو گیر بیاره، به خشن ترین شکل ممکن عقیده ای که بخطارش کنسل کالچر شده رو رواج میده، پس کنسل کالچر نه تنها دردی رو دوا نمی کنه، باعث بدتر شدن شرایط میشه.
قبول نداری عقاید خودت اسیب زا به بقیه بودن؟
وقتی تو یه انسانی رو مستحق ازادی نمی دونی و بهش می گی برو زندان طبیعیه که اوناهم واکنش متقابل نشون بدن
تا حالا از خودت نپرسیدی شاید تو راه اشتباهی رو داری می ری؟

DarkLightI

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
علّامه‌حلّی۳
شهر
طهران
سال فارغ التحصیلی
1406
قبول نداری عقاید خودت اسیب زا به بقیه بودن؟
نه🗿
وقتی تو یه انسانی رو مستحق ازادی نمی دونی و بهش می گی برو زندان طبیعیه که اوناهم واکنش متقابل نشون بدن
با واکنش نشون دادشون مشکلی ندارم، خودمو کنترل می کنم و وقتی آروم شدم دوباره بحث می کنم باهاشون،کنسل کالچر در مورد من یکی جواب نمیده :)
ضمن اینکه من آزادی مطلق رو ابدا قبول ندارم و هر آزادی مستلزم یه چارچوبه، و خب این یه بحث دیگست که میتونیم تو یه تاپیک دیگه راجع بهش بحث کنیم.
تا حالا از خودت نپرسیدی شاید تو راه اشتباهی رو داری می ری؟
چرا، زیاد، ولی هربار با فکر کردن بهش و مرور دلایلم به این نتیجه رسیدم که نه، راهم درسته.

Bk_201

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دیگه سمپاد نیستم
شهر
به شما ربطی نداره
سال فارغ التحصیلی
1404
نه🗿

با واکنش نشون دادشون مشکلی ندارم، خودمو کنترل می کنم و وقتی آروم شدم دوباره بحث می کنم باهاشون،کنسل کالچر در مورد من یکی جواب نمیده :)
ضمن اینکه من آزادی مطلق رو ابدا قبول ندارم و هر آزادی مستلزم یه چارچوبه، و خب این یه بحث دیگست که میتونیم تو یه تاپیک دیگه راجع بهش بحث کنیم.

چرا، زیاد، ولی هربار با فکر کردن بهش و مرور دلایلم به این نتیجه رسیدم که نه، راهم درسته.
تو نادیده نمی‌گیری
صرفا تو بحث ها کم میاری اینا خیلی فرق دارن

DarkLightI

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
علّامه‌حلّی۳
شهر
طهران
سال فارغ التحصیلی
1406
تو نادیده نمی‌گیری
صرفا تو بحث ها کم میاری اینا خیلی فرق دارن
اوّلا فکر می کنم برداشت اشتباه کردی، کنسل کالچر نادیده گرفتن نیست، اقدام برای نابودی یه شخصه.
و اینکه من نه نادیده می گیرم، نه تو بحثا کم میارم :)

بالا