• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

جهان پیش از مهبانگ؟

shangool

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتي كاشان
شهر
كاشان
دانشگاه
شیراز
رشته دانشگاه
فیزیک
پاسخ : جهان پیش از مهبانگ؟

من یه چیزایی در مورد نتیجه ی اون آزمایش شنیدم. مثل این که تونستن توی یکی از شتاب دهنده ها (اسمش یادم نیس) به دمایی بسیار بالا برسن که حتی خوشون هم تصور نمی کردن.تا اونجایی که یادم میاد حدود40000000000درجه اگه اشتباه نکرده باشم. و تو این دما تونستن به نتایجی درباره ی مهبانگ برسن.

tizechamoosh

Hasty Khoshg Daman
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
اراک
سال فارغ التحصیلی
1395
رشته دانشگاه
مهندسی عمران
اینستاگرام
من شنیدم بیگ بنگ ی سفیدچاله اس اونورش یه سیاه چاله ؟
مثل ساعت شنی ... از ی طرف خالی میشه ...
چقد صحت داره ؟
اینجوری ممکنه تو ی جهان چند تا جهان دیگه باشه
و این چرخه همیشه وجود داشته در نتیجه مبدا نداره...
و...

اره اینم درسته اما نظریه ی نسبیت میگه جهان پس از انبساط سر انجام شروع به منقبض شدن میکنه تا این که دوباره به نقطه ی شروعش برسه وباز دوباره منفجر میشه و دوباره روز از نو روزی از نوع..................که خب باتوجه به این میشه فرض کرد که قبل از این جهان جهانی مثل الان وجود داشته که باز خب این انبساط تصاعدی فعلی عالم برای این فرض مشکل ساز شده.

فرض کنیم همچین چیزی بوده. یعنی همه جهان توی نقطه ای متمرکز بوده.
خب اون نقطه رو تصور کنید:
اون ور این نقطه چی بوده؟ یعنی منظورم اینه که خب نقطه بالاخره یه حجمی اشغال میکنه،
ورای این حجم چی وجود داشته؟ نمیشه گفت هیچی، بالاخره یه چیزی بوده دیگه!
یکم باید روش فکر کنید تا منظورمو بفهمید... اصلا این که میگن عالم فلان طول رو داره، من با این مشکل دارم...
خب اون ور این طول چیه؟ یه عالم دیگه؟ خالیه؟ هیچی؟

آخرین ویرایش:

Amirhossin

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
هاشمی نژاد
شهر
مشهد
سال فارغ التحصیلی
1400
آخرین ویرایش:

zeynabgol

به گِلِ انجمن نِشَسته
نام مرکز سمپاد
فرزانگان یک
شهر
مشهد
سال فارغ التحصیلی
1404
مهبانگ همون بیگ بنگه؟

من شنیدم تو یه ذره فشرده بوده:)

نام مرکز سمپاد
فرزانگان ۲
شهر
کرج
سال فارغ التحصیلی
1401
مدال المپیاد
Physics
دانشگاه
SUT
رشته دانشگاه
Physics
اینو ببینید
متوجه میشید که قبل مهبانگ چیزی نیست که بشه به این زودیا راجع بهش فرضیه ای ثابت کرد

Amirhossin

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
هاشمی نژاد
شهر
مشهد
سال فارغ التحصیلی
1400
اینو ببینید
متوجه میشید که قبل مهبانگ چیزی نیست که بشه به این زودیا راجع بهش فرضیه ای ثابت کرد
جهان پیش از مهبانگ با استفاده از ریاضیات و مدل های ریاضی بسیار زیادی که همگی به طور کلی اثبات نشده اند قابل توضیح میباشد.این ریاضیات بسیار بسیار پیچیده اند و محاسبات اون ها با استفاده از ابر کامپیوتر ها انجام میشود پیش بینی میشه با توسعه کامیپوتر های کوانتمی نتایج جالبی به دست بیاد
درسته که خود مهبانگ باعث بوجود اومدن فضا و زمان میشود و مفهوم زمان قبل از مهبانگ چیز بی معنی هست ولی شاید فیزیک حال حاضر توانایی توضیح این شرایط رو نداره و در آینده با مدل های جدید فیزیک و اون تئوری همه چیز معروف بشه راه حل رو پیدا کرد

• لایک
امتیازات: Atbin
نام مرکز سمپاد
فرزانگان ۲
شهر
کرج
سال فارغ التحصیلی
1401
مدال المپیاد
Physics
دانشگاه
SUT
رشته دانشگاه
Physics
جهان پیش از مهبانگ با استفاده از ریاضیات و مدل های ریاضی بسیار زیادی که همگی به طور کلی اثبات نشده اند قابل توضیح میباشد.این ریاضیات بسیار بسیار پیچیده اند و محاسبات اون ها با استفاده از ابر کامپیوتر ها انجام میشود پیش بینی میشه با توسعه کامیپوتر های کوانتمی نتایج جالبی به دست بیاد
درسته که خود مهبانگ باعث بوجود اومدن فضا و زمان میشود و مفهوم زمان قبل از مهبانگ چیز بی معنی هست ولی شاید فیزیک حال حاضر توانایی توضیح این شرایط رو نداره و در آینده با مدل های جدید فیزیک و اون تئوری همه چیز معروف بشه راه حل رو پیدا کرد
۱. اثبات های ریاضی تو فیزیک قابل اعتنا نیست
(اینو که میگم مثال داره اول اینکه نظریه ام هم اثبات ریاضی داده ولی تا مشاهده نشه کسی قبولش نمیکنه نسبیت عام انیشتین تا به طور نجومی مشاهده نشد (خم شدن مور و چدخش عطارد) مورد قبول واقع نمیشد)
۲. اگه فیلمو دیده باشید با فکر کردن به مهبانگ تا میزان زیادی خود فیزیک و منشا ش هم زیر سوال میره اینکه آیا فیزیک قوانین مطلق وجود داره یا نه و اینکه اصلا قبل از بیگ بنگ قوانین فیزیک بر دنیا مسلط بوده یا نه حتی اگه بوده بعد منشا فیزیک زیر سوال میره و...
پیشنهاد میکنم حتما اول فیامو ببینید

صوراسرافيل

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
علامه حلى
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
0000
ببينيد مسئله اصلى اينجاست كه صحبت در مورد قبل از هستى اصلا فيزيكى نيست و به شكل فيزيكى چيزى ازش نخواهيم فهميد.اينجا كار از فيزيك خارجه و بحث طبعا بحث فلسفيه.

Amirhossin

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
هاشمی نژاد
شهر
مشهد
سال فارغ التحصیلی
1400
ببينيد مسئله اصلى اينجاست كه صحبت در مورد قبل از هستى اصلا فيزيكى نيست و به شكل فيزيكى چيزى ازش نخواهيم فهميد.اينجا كار از فيزيك خارجه و بحث طبعا بحث فلسفيه.
نه خیر اتفاقات قبل از بیگ بنگ در زمینه فیزیک هم قابل بحثه دلیلی نداره که ما چیزی رو متوجه نمیشیم ربط بدیم به فلسفه به نظرم
جهان پیش از بیگ بنگ درسته قابل توضیح نیست البته با قوانین حال حاضر فیزیک.شاید در آینده با پیشرفت علم و یافته های جدید بشه توضیح داد

• لایک

صوراسرافيل

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
علامه حلى
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
0000
نه خیر اتفاقات قبل از بیگ بنگ در زمینه فیزیک هم قابل بحثه دلیلی نداره که ما چیزی رو متوجه نمیشیم ربط بدیم به فلسفه به نظرم
جهان پیش از بیگ بنگ درسته قابل توضیح نیست البته با قوانین حال حاضر فیزیک.شاید در آینده با پیشرفت علم و یافته های جدید بشه توضیح داد
من بر اساس نفهميدن نگفتم فلسفيه.در فيزيك بايستى عواملى باشن كه بررسيشون كنيم و يا به قولى در فيزيك روابط و ماهيات و چيز هاى ديگه مربوط به حادثات رو بررسى مى كنيم.اما در چنين وضعى حادثى يا چيزى به اون صورت وجود نداره كه بخواد تحليل بشه.

Amirhossin

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
هاشمی نژاد
شهر
مشهد
سال فارغ التحصیلی
1400
۱. اثبات های ریاضی تو فیزیک قابل اعتنا نیست
(اینو که میگم مثال داره اول اینکه نظریه ام هم اثبات ریاضی داده ولی تا مشاهده نشه کسی قبولش نمیکنه نسبیت عام انیشتین تا به طور نجومی مشاهده نشد (خم شدن مور و چدخش عطارد) مورد قبول واقع نمیشد)
۲. اگه فیلمو دیده باشید با فکر کردن به مهبانگ تا میزان زیادی خود فیزیک و منشا ش هم زیر سوال میره اینکه آیا فیزیک قوانین مطلق وجود داره یا نه و اینکه اصلا قبل از بیگ بنگ قوانین فیزیک بر دنیا مسلط بوده یا نه حتی اگه بوده بعد منشا فیزیک زیر سوال میره و...
پیشنهاد میکنم حتما اول فیامو ببینید
شما با استفاده از روابط ریاضی به مسائل فیزیک پاسخ میدی پس قابل اعتناست درسته نسبیت انیشتین تا همین چند وقت پیش بعضی از پیش بین هاش در طبیعت مشاهده نشده بود ولی از لحاظ ریاضیات قابل دفاع بود و میتونست علت خیلی پدیده ها رو توضیح بده پیشنهاد میکنم کتاب نسبیت به زبان ساده از نشر معاصر رو مطالعه کنید

• لایک

صوراسرافيل

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
علامه حلى
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
0000
شما با استفاده از روابط ریاضی به مسائل فیزیک پاسخ میدی پس قابل اعتناست درسته نسبیت انیشتین تا همین چند وقت پیش بعضی از پیش بین هاش در طبیعت مشاهده نشده بود ولی از لحاظ ریاضیات قابل دفاع بود و میتونست علت خیلی پدیده ها رو توضیح بده پیشنهاد میکنم کتاب نسبیت به زبان ساده از نشر معاصر رو مطالعه کنید
من در فيزيك اصلا تخصصى ندارم اما يك نكته اى هست:
در طبيعت مشاهده نشدن با چيزى نبودن فرق داره.انيشتين در نظريش كند و كاو كرد و به نتايجى رسيد كه بعضا در طبيعت هم نبود.اما در اين مورد اصلا چيزى وجود نداره كه بخواد كند و كاو بشه و نظرياتى از دل اون در بياد.

Amirhossin

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
هاشمی نژاد
شهر
مشهد
سال فارغ التحصیلی
1400
من بر اساس نفهميدن نگفتم فلسفيه.در فيزيك بايستى عواملى باشن كه بررسيشون كنيم و يا به قولى در فيزيك روابط و ماهيات و چيز هاى ديگه مربوط به حادثات رو بررسى مى كنيم.اما در چنين وضعى حادثى يا چيزى به اون صورت وجود نداره كه بخواد تحليل بشه.
ببینید به عنوان مثال بوزون هیگز قبل از اینکه توسط شتاب دهنده ذرات کشف بشه روی کاغذ وجودش اثبات شده بود یعنی قبل از اینکه در طبیعت مشاهده بشه وجودش اثبات شده بود
درسته که درک ما از زمان قبل از بیگ بنگ (واژه زمان هم اینجا برای درک درسته چون خود مهبانگ باعث بوجود اومدن زمان شده) ناقصه ولی ارائه فرضیه درباره اون باعث ارتقا تفکر نقادانه میشه و شاید به نتیجه ای هم برسیم
به نظر من که فیزیک حال حاضر ناتوان از توضیح این مسئله است و نیاز به انقلابی در اون هست
مثل انقلاب نظریات انیشتین درباره گرانش

آخرین ویرایش:
  • لایک

Amirhossin

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
هاشمی نژاد
شهر
مشهد
سال فارغ التحصیلی
1400
من در فيزيك اصلا تخصصى ندارم اما يك نكته اى هست:
در طبيعت مشاهده نشدن با چيزى نبودن فرق داره.انيشتين در نظريش كند و كاو كرد و به نتايجى رسيد كه بعضا در طبيعت هم نبود.اما در اين مورد اصلا چيزى وجود نداره كه بخواد كند و كاو بشه و نظرياتى از دل اون در بياد.
ببینید چیزی که ما به عنوان هیچ مطرح میکنیم ی دید فلسفی داره که اینجا جای بحث نیست ولی کلمه هیچ از نظر فیزیک ی مفهوم پیچیده اس که پیشنهاد میکنم کتاب جهان در پوست گردو نوشته استیفن هاوکینگ و همون طور که قبلا گفتم اپیزود آخر پادکست در این شب ها رو گوش بدید
https://podcast.pourianazemi.com/2021/01/24/داستان-شب-پانزدهم-جهانی-پیش-از-جهان/

• لایک
نام مرکز سمپاد
فرزانگان ۲
شهر
کرج
سال فارغ التحصیلی
1401
مدال المپیاد
Physics
دانشگاه
SUT
رشته دانشگاه
Physics
@7864
ببینید تو فیزیک عرچقدر چیزی روی کاغذ صدق کنه تا مشاهده و آزمایش نشه کسی به قطیعتش باور نمیکنه این اصلیه که کاملا بدیهیه

Amirhossin

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
هاشمی نژاد
شهر
مشهد
سال فارغ التحصیلی
1400
@7864
ببینید تو فیزیک عرچقدر چیزی روی کاغذ صدق کنه تا مشاهده و آزمایش نشه کسی به قطیعتش باور نمیکنه این اصلیه که کاملا بدیهیه
بله فیزیک علم آزمایش و مشاهده اس به طور مستقیم یا غیر مستقیم و داستان جهان پیش از مهبانگ پر از فرضیه های مختلف هستش چون غیر قابل لمسه.
پیشنهاد میکنم برنامه راه شیری رو که از دیجیکالا مگ پخش میشد اون قسمت داستان بیگ بنگ رو مشاهده کنید بسیار جالب و با زبان ساده توضیح داده میشه کار آقای صفاریان پور هستش مجری و تهیه کننده برنامه آسمان شب که از شبکه ۴ پخش میشد.
سپاس

بالا