• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

ماهیت خدا از دید شما

ایا با حذف موضوعاتی درباره خدا یا حداقل کمرنگ کردن اون در انجمن فلسفه و منطق موافقید؟

• رای‌دهندگان
    9
  • Poll closed .

august

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
شهید هاشمی نژاد 2
شهر
مشهد
ﭘﺎﺳﺦ : ﻧﻈﺮﺗﻮﻥ ﺩﺭ ﻣﻮﺭﺩ ﺧﺪﺍ

بنظرم خداوند در عقل نمیگنجد و نمیتوان او را درک کرد
بحث عقلی پیرامون خداجز سر در گمی میوه ای نخواهد داشت.
من خداوند را با ایمان و اعتقاد میپذیرم و اورا را اینچنین درک کردم.
چس او را با ایمان و اعتقاد و همانگونه که درکش کردم ارایه دادم.
عذر میخام
آگوستین

نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان ۱
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1394
دانشگاه
دانشگاه تهران
رشته دانشگاه
علوم اجتماعی (انسان‌شناسی)
تلگرام
اینستاگرام
پاسخ : نظرتون در مورد خدا

در حدی نیسم که بخوام درمورد خدا حرف بزنم .

فقط میتونم همه ی افکارمُ اینجوری بگم :
" خدا همونیه که آخرشه ... "

:)

پوریا

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
helli 1
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1393
دانشگاه
زنجان
رشته دانشگاه
پزشکی
تلگرام

کاش هیچگاه محدودش نکنم به روزمره هایم :-<

tezar

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان6 سابق
شهر
تهران
دانشگاه
امـیـرکبیر
رشته دانشگاه
مهندسی بـرق

فک کنم امسال بعد 2-3 سال خیلی بیشتر به خدا نزدیک شدم و تازه فهمیدم با شناخت واقعا کم من،بازم هر نانو شناخت کلی آدمو بهش وابسته میکنه چون واقعا کامله،واقعا نمیشه توصیف کرد که یه عشق معنوی چقد قشنگه،گرچه همیشه ازش غافلیم!ولی بهترینه!

nilofar banihashem

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبيرستان فرزانگان/فرهنگ
شهر
بجنورد
رشته دانشگاه
روان شناسی

به نظر من همه چیز دنیا مال خداست هرچی داریم از خداست خدایا دوست دارم

ShiNinG

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان 1
شهر
مشهد
پاسخ : ماهیت خدا از دید شما

یه کم به بحث جنبه ی فلسفی و منطقی هم بدید بد نیست :D
به نظر من با چیزایی که ما در دست داریم، با تصورمون از چیزهایی که "وجود دارن". با صفت ها و اسم هایی که ساخته ی انسان هستن نمیشه "خالق" رو توصیف کرد جوری که قانع کننده باشه. چون خدا از جنس ما نیست. مثلا تمام رنگ ها و جنس ها باز هم ماده ن. انرژی هم توی این جهان قابل وصف ه. اما خالق ما، هرآنچه که اسمش و بزاریم، ورای همه ی ایناس. مثلا میشه اینطوری گف که برای کسی که فقط از ریاضیات اعداد و بلده، چطور میشه مفاهیم پیشرفته ی ریاضی و توضیح داد و براش وصف کرد؟ اون ابزار لازم برای درک مفهوم و نداره. به نظرم انسان هرچقد هم که پیشرفت کنه، باز در حوزه ی "جهان مادی" پیشرفت کرده (توی علم، نه عرفان) و باز "ما همچنان در اول وصف تو مانده ایم" صدق میکنه راجب شناخت و توصیف خدا. چون مادی بودن و قابل وصف بودن حقیقت خدارو زیرسوال میبره. تمام صفت هایی که راجب خدا میگیم باز مثلا یک پرتو از خورشیده. خود خورشید و کامل نشون نمیده.

s.pegasus

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
علامه حلی ۲
شهر
تـهـران
دانشگاه
تهران غرب
رشته دانشگاه
معماری

به نقل از ShiNinG :
یه کم به بحث جنبه ی فلسفی و منطقی هم بدید بد نیست :D
به نظر من با چیزایی که ما در دست داریم، با تصورمون از چیزهایی که "وجود دارن". با صفت ها و اسم هایی که ساخته ی انسان هستن نمیشه "خالق" رو توصیف کرد جوری که قانع کننده باشه. چون خدا از جنس ما نیست. مثلا تمام رنگ ها و جنس ها باز هم ماده ن. انرژی هم توی این جهان قابل وصف ه. اما خالق ما، هرآنچه که اسمش و بزاریم، ورای همه ی ایناس. مثلا میشه اینطوری گف که برای کسی که فقط از ریاضیات اعداد و بلده، چطور میشه مفاهیم پیشرفته ی ریاضی و توضیح داد و براش وصف کرد؟ اون ابزار لازم برای درک مفهوم و نداره. به نظرم انسان هرچقد هم که پیشرفت کنه، باز در حوزه ی "جهان مادی" پیشرفت کرده (توی علم، نه عرفان) و باز "ما همچنان در اول وصف تو مانده ایم" صدق میکنه راجب شناخت و توصیف خدا. چون مادی بودن و قابل وصف بودن حقیقت خدارو زیرسوال میبره. تمام صفت هایی که راجب خدا میگیم باز مثلا یک پرتو از خورشیده. خود خورشید و کامل نشون نمیده.
نظرم صرفا درباره جاهای رنگیه به ترتیب:
1- خدا خودش گفته که از روح خودش در ما دمیده و با فرض اینکه اصل انسان همون روحشِ ما خیلی هم با خدا تفاوت نداریم!
2- اینکه اذعان داری که خدارو نمیشه با عالم ماده توصیف کرد درست اما چرا مثالی برخلاف اون زدی؟!
3- خب دلیل اینکه اینجا عرفان رو در نظر نگرفتی من نمیفهمم!
4- "ما همچنان در اول وصف تو مانده ایم" هم میتونه به این صورت معنی بشه که ما میتونیم بخشی از خدا رو وصف کنیم،اما به همش هیچ وقت نمیرسیم.مثلا اینقدر وصفش طولانیه که ما همیشه اولشیم.و تازه وصف و درک باهم خیلی فرق میکنن.شما ممکنه خدارو کامل درک کرده باشین اما نتونید وصفش کنید.

ahmadreza94

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
شهیدبابایی قزوین
شهر
قزوین
دانشگاه
علم و صنعت
رشته دانشگاه
عمران

سلام
چندتا سوال:
1-برهان علت و معلول چجوری در نهایت به یه خدا میرسه که معلول علت دیگه ای نبیست؟چرا این رابطه تا بینهایت ادامه نداره؟
2-ما چرا خدا رو ماده و مادی نمیدونیم؟مگه همه چیز در حیطه و سلطه خدا نیست و خدا همه چیزو در بر نگرفته؟خب ماده هم یه چیزه و اگه خدا اونو در بر نگیره ناقصه
3-فرض بالا(شماره دو)اگر درست باشد آیا باعث این نمی شود که خدا باید وجودی مرکب باشد؟یعنی اجزا داشته باشد؟
4-ما چجوری چیزیو که میگیم بینهایته دورش یه مرزی می کشیم و میگیم خداهه؟اصولا بینهایت پایان نداره و ما نمیتونیم چیزیو که هیچ حد و مرزی نداره براش حد و مرز قائل بشیم

tizechamoosh

Hasty Khoshg Daman
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
اراک
سال فارغ التحصیلی
1395
رشته دانشگاه
مهندسی عمران
اینستاگرام
منطقم بهم میگه خدا نیست :|
اما
افکاری که وقتی بزرگ میشدم در اطرافم جریان داشته
و اینکه قلبم میخواد که وجود داشته باشه
چون احساس ضعف و تنهایی میکنم وقتی فکر میکنم خدا نیست

باعث شده که نه حرف عقلمو بتونم گوش بدم
و نه حرف احساسمو

کاش یکی میتونست کاری کنه که ی طرفه بشه ...

Leo

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
-
سال فارغ التحصیلی
1399
اگه خدا وجود داشته باشه، طبیعتا متافیزیکیه.
وقتی هیچ تصوری از متافیزیک نداریم، چطور میخوایم براش "ماهیت" تعیین کنیم؟

sadlove

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
شـیراز
سال فارغ التحصیلی
93
منطقم بهم میگه خدا نیست :|
اما
افکاری که وقتی بزرگ میشدم در اطرافم جریان داشته
و اینکه قلبم میخواد که وجود داشته باشه
چون احساس ضعف و تنهایی میکنم وقتی فکر میکنم خدا نیست

باعث شده که نه حرف عقلمو بتونم گوش بدم
و نه حرف احساسمو

کاش یکی میتونست کاری کنه که ی طرفه بشه ...

واقعن همینه
همیشه ی چیزیو میپرستیده بشر
ماه خورشید سنگ خاک گاو الله و..
نیاز ب پرستیدن و تکیه کردن ب ی چیز بزرگتر از خودش داره
اینجوری اروم میشه مثلن مشکلی براش پیش میاد ک خودش ازش بر نمیاد دعا میکنه متوسل میشه ب اون قدرتی ک باور داره

POKER

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
قم
شهر
قم
سال فارغ التحصیلی
1397
خلاصه خدا نه دستی تو این دنیا داره نه تا حالا کاری انجام داده |: ولی نسبت به وجود اون دنیا نظرم اینه که کلا این دنیا ی بازی 5 دقیقه ایه که مارو امتحان کنه سبک سنگینمون کنه |: پس تو این بازی 5 دقیقه ای میزاره آدما خوب بتازن و کارریشون نداره |: نه شتری از کوه در میاره نه ماهی رو شکاف میده |: فقط صبر میکنه

Mahsa Bkrn

Daughter Of The Sea
نام مرکز سمپاد
Farzanegan
شهر
Khorramabad
سال فارغ التحصیلی
1397
حس میکنم برای آرامش و دغدغه های ذهنیم به خدا نیاز دارم هروقت به وجود داشتن یا نداشتن خدا فکر کردم اعصابم خورد شده برای همین تصمیم گرفتم وجود خدا رو قبول داشته باشم

POKER

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
قم
شهر
قم
سال فارغ التحصیلی
1397
حس میکنم برای آرامش و دغدغه های ذهنیم به خدا نیاز دارم هروقت به وجود داشتن یا نداشتن خدا فکر کردم اعصابم خورد شده برای همین تصمیم گرفتم وجود خدا رو قبول داشته باشم
کبک و سر در برفم همین داستان و داره |:

Armin-

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
خرم آباد
اشتباه نکن پسرک خدا هست نمیشه چون تو سیب پشت سرتو نمی‌بینی بگی سیبی نیست و اینکه شاید گنجایش ذهن تو یه سطل باشه و ماهیت خدا به دریا تو میتونی یه دریا رو تو یه سطل جا کمی؟؟؟؟
برو پنج اصل توماس اکیانز رو بخونید:/

M R X

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
-
شهر
-
سال فارغ التحصیلی
0000
یک سوال
آیا خدا عینی است ؟

M R X

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
-
شهر
-
سال فارغ التحصیلی
0000
خدا ذهنیه ولی شاید اگه خیلی با ایمان و اعتقاد باشی شاید بتونی با عواملش ارتباط برقرار کنی
اونوقت میشه گفت که هر کس خدای خودشو داره ، و این ذهن انسانه که خدا رو میسازه .شاید حتی خدا برای هر کس شکلی از همون انسان باشه که ویژگی های بهتری داره
این نظر شخصیتون بود یا منبع داشت ؟
اگه منبع داشت ، منبع رو اعلام کنید

Armin-

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
خرم آباد
اونوقت میشه گفت که هر کس خدای خودشو داره ، و این ذهن انسانه که خدا رو میسازه .شاید حتی خدا برای هر کس شکلی از همون انسان باشه که ویژگی های بهتری داره
این نظر شخصیتون بود یا منبع داشت ؟
اگه منبع داشت ، منبع رو اعلام کنید
شخصی بود ولی من یه دوره کلاس عقدیتی رفتم :|
راه رسیدن به خدا و ایمان زیاده فیلم مارمولکو یادتونه به نظرم بهترین حرفا توش بودن راه رسیدن به خدا زیاده حالا یکی از در بره تو یکی یکی از دیوار و یکی از دیوار همسایه مهم رسیدن به هدفهای تو اگه نماز نمی‌خونی بگو خدایا شکرت صدقه بده به نیازمند

رحمتی!

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
باشه
سال فارغ التحصیلی
1398
مدال المپیاد
یه خورده شیمی
دانشگاه
صنعتی امیرکبیر