• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

مشکلات نظام آموزشی کشور

به نظر شما کدوم یک از موارد زیر ، جزء مشکلات نظام آموزشی کشور هست؟

• مدرک گرایی

رای‌ها: 19 73.1%
  • محیط آموزشی

رای‌ها: 15 57.7%
  • مطالبی که درس داده می شه

رای‌ها: 15 57.7%
  • بی توجهی به علاقه ها ، استعدادها و نظرات دانش آموزان

رای‌ها: 22 84.6%
  • شیوه‌ی آموزش

رای‌ها: 21 80.8%
  • تئوری گرایی (یعنی این که تقریبا اصلا کار عملی نداریم)

رای‌ها: 19 73.1%
  • خود کم بینی دانش آموزان (مشکل از خودمونه)

رای‌ها: 6 23.1%
  • دیگر

رای‌ها: 7 26.9%

• رای‌دهندگان
    26
  • Poll closed .
  • شروع کننده موضوع

kdbwnf

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
شهید قدوسی قم
شهر
قم
پاسخ : مشکلات نظام آموزشی کشور

خوب چطور کار بشه؟ چه کاری از دست ما بر میاد؟

imanjo0n

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دستغیب 1
شهر
شیراز

به نقل از kdbwnf :
خوب چطور کار بشه؟ چه کاری از دست ما بر میاد؟

هیچی ، باید همدیگه رو نیگا کنیم ... :-"
البته همه ی درسا بد نیستن ... مثلا زیست که من راضی هستم... ولی واقعا این عربیه افتضاحه ... :-& :-& :-& فعلا ، اعراب اخر کلمات رو به ما گفتن چطوری می شه ، ولی نگفتن که چطوری بگیم ساعت 5 بعد از ظهر هست ...
زبان انگلیسی (وزارتی ) هم مثله عربی هست ، کلمه زیاد نداره ... اونایی هم که داره خیلی اسونه ، ولی گرامرش نسبت به کلمه هاش خیلی سخت تره ...گرامراش ماله Inter هست ولی کلمه هاش ماله pre inter یا شاید هم المنتری ... شکلاش هم که قربونش برم ...

farshidGCD

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
-
سال فارغ التحصیلی
91
دانشگاه
MMU
رشته دانشگاه
IBM - ID

مهمترین مشکلش میدونی چیه؟ سیستم بسته انتخاب واحد!
باید سیستم جوری بشه که هر کسی با توجه به رشته ای که میخواد بره، دروس لازمشو انتخاب کنه
الان اینا اومدن 3 تا نظری گذاشتن: ریاضی تجربی انسانی و همه رشته ها رو توی اینا گنجوندن با اینکه خیلیاش اصلا دروس مربوطه رشته × رو نداره و دروس اضافه سنگینی داره که به درد اون رشته نمیخوره! یعنی این سیستم اومده درس هایی رو به دانش آموز تحمیل کرده که نه به دردش میخوره و نه علاقه ای بهشون داره! بنابراین دلزدگی و عدم توجه و افت درسی و پایین اومدن آموزش و تئوری گرائی و خلاصه همه گزینه ها رو سبب میشه
مثلا آقای × در رشته تجربی میخواد پزشکی بخونه، چرا باید فیزیک تخصصی یا عربی رو بگذرونه؟
یا یکی که میخواد بره روانشناسی بخونه و بره انسانی، چرا باید عربی تخصصی بخونه که مال الهیات و حقوقه و تاریخی رو بخونه که مال تاریخ ملله؟
اگه انتخاب واحد رو آزاد بزارن (با آماده کردن زیرساخت هاش) به جرات میتونم بگم 80% مشکلا حل میشه

یه مشکل دیگه که باعث غیر جذاب شدن درسا شده، کمیت گرایی توی کتاباست! یعنی نویسنده(ها)ی کتاب نمیتونن تو ذهنشون بگنجونن که یه دانش آموز، برای یک سال یا یک ترم فقط یک کتاب 30 صفحه ای رو بخونه و فکر می کنن باید بیشتر باشه (اینو میگم چون یه بار با یکی از نویسنده های کتاب علوم راهنمایی مطرح کردم که چرا زیاده و خیلی تکرار داره از سالای قبل؟ گفت میتونستیم کتاب رو توی 100 صفحه هم بزاریم ولی وجهه خوبی نداره!)

کتابا طراحیشون کلا از پایه مشکل داره! دروس باید کتابای 50 صفحه ای یا کمتر باشن، چیزای بیخود توشون نباشه، و حتی الامکان جمع و جور باشن!
مثلا دین و زندگی 3 رو دیدی؟ مگه توی اسلام نیست که اسراف حرامه و...؟ خوب این کتاب که سراپا اسرافه! از همون صفحات اول بگیر که تو هر برگ فقط 3 خط نوشته، تا صفحه هایی مثل27 و 28 یا 49 و 50 که فقط نقاشی های بی معنین و اول هر درس تکرار شدن! اینهمه کاغذ اضافه، اینهمه رنگ، اینا اسراف نیست؟ اونوقت چجوری انتظار دارن وقتی توی همین کتاب سراپا اسراف نوشته اسراف چیز بدیه، ملت قبول کنن؟ گذشته از این حجم کتاب میره بالا و دانش آموز رو برای خوندن با مشکل مواجه می کنه
یا اطلاعات غلطی که داده! در صفحه 36 دو خط آخر گفته "تنها برخی از یاران بسیار نزدیک آن حضرت مانند برنابا..." خوب اینو دیگه تقریبا همه میدونن که برنابا 70 سال بعد از مصلوب شدن عیسی اصلا فهمید عیسی نامی هم بوده

• شروع کننده موضوع

kdbwnf

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
شهید قدوسی قم
شهر
قم

اینایی که شما می گید درست هستن. ولی لطفا پیشنهاد بدید که چطوری مشکلات رو برطرف کنیم؟

farshidGCD

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
-
سال فارغ التحصیلی
91
دانشگاه
MMU
رشته دانشگاه
IBM - ID

به نقل از kdbwnf :
اینایی که شما می گید درست هستن. ولی لطفا پیشنهاد بدید که چطوری مشکلات رو برطرف کنیم؟
از من که گدشته! باید سعی کنید وزیر شید سیستمو عوض کنید

HHH

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
مدرسه
شهر
کرج

خوشم میاد حرف زیاد میزنیم :-w

من به شدت با حرف یک آقای بسیار محترمی قانع شدم که درس حفظی کلی فایده داره
گرچه هنوز متنفرم ازشون
ولی میدونم باید بخونم

• لایک
امتیازات: Dizzy

مهرناز

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
NeYshaBerliN
دانشگاه
تهران
رشته دانشگاه
داروسازی

چیکار میتونیم بکنیم؟
کی به حرف ما گوش میده؟؟ :(

• شروع کننده موضوع

kdbwnf

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
شهید قدوسی قم
شهر
قم

چطوره اگر انقلاب کنیم؟

مهرناز

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
NeYshaBerliN
دانشگاه
تهران
رشته دانشگاه
داروسازی

چطوری؟بگین من هستم :D
حالا انقلابم که بکنیم تا موقعی که قوانین جدیدو بذارن و تصویب (تسویب . تثویب) :D کنن که نمیکنن ما پیر شدیم ~X(

• شروع کننده موضوع

kdbwnf

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
شهید قدوسی قم
شهر
قم

به نقل از Dr.Stansfield :
چطوری؟بگین من هستم :D
حالا انقلابم که بکنیم تا موقعی که قوانین جدیدو بذارن و تصویب (تسویب . تثویب) :D کنن که نمیکنن ما پیر شدیم ~X(
بله. گفتنش ساده است. دانش آموزا با هم متحد می شن بر علیه این مشکلات. خواسته هاشون رو ارائه می دن و تا زمان اجرای خواسته هاشون مثلا اعتصاب کنن. یا راهپیمایی یا ...
معلومه. دیگه به ما نمی رسه. ولی به آیندگان می رسه.

مهرناز

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
NeYshaBerliN
دانشگاه
تهران
رشته دانشگاه
داروسازی

خوب چه جوری هماهنگ میشه؟ :O

• شروع کننده موضوع

kdbwnf

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
شهید قدوسی قم
شهر
قم

خوب چه جوری هماهنگ میشه؟ :O
بنده هم یک ماهه دارم تلاش می کنم همین رو از دانش آموزان این جا بپرسم. شما نظری دارید؟
خوب من به شخصه فکر می کنم که شاید لازم بشه که چند نفر از جانِ تحصیلی خودشون بگذرن. یعنی نمره و ... رو به بهای به کرسی نشوندن حرفشون و رسوندن حرفشون به گوش دانش آموزان دیگر بی خیال بشن. مثلا برگه‌ی امتحانی رو سفید بدن به نشانه‌ی اعتراض.
شاید بهترین جا برای آغاز این جنبش همین جا باشه. چرا که الآن از هر شهری تقریبا این جا دانش آموز عضو هست. اونم از مدرسه‌ی استعدادهای درخشان که خوب شرایطش بهتره.
مثلا یه مجله/نشریه توی این جا راه اندازی بشه. مثل سایر نشریه ها. دانش اموزان این نشریه هایی که خوب حجم کمی هم دارن (یه چیزی تو مایه های اعلامیه) رو می برن و چاپ می کنن و بین چند نفر از دانش آموزان مدرسه تقسیم می کنن. اولش چندان بهش توجه نمی شه. ولی وقتی یه مدت بگذره ، شرایط تغییر می کنه.
این جا اکثرا موبایل داریم. بلوتوث وسیله‌ی خوبیه برای انتشار صدا ها و سخن ها.
شما فکر نکنید که من جو ک** شدم و یا یه چیزی شبیه همین. من فکر می کنم تنها راهش همینه. یا این کار و یا تن دادن به نظام آموزشی فعلی.

مهرناز

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
NeYshaBerliN
دانشگاه
تهران
رشته دانشگاه
داروسازی

فک نمیکنم کسی راضی بشه این کارو انجام بده ...
مخصوصا" واسه دانش آموزای بعد از خودمون :-w

• شروع کننده موضوع

kdbwnf

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
شهید قدوسی قم
شهر
قم

فک نمیکنم کسی راضی بشه این کارو انجام بده ...
مخصوصا" واسه دانش آموزای بعد از خودمون :-w
نکته همین جاست که باید راضی بشن. باید درست تبلیغ انجام بشه.
کسی حاضره که با من همراهی کنه؟

مهرناز

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
NeYshaBerliN
دانشگاه
تهران
رشته دانشگاه
داروسازی

فک نمیکنم کسی حاضر بشه این کارارو بکنه :-w

ibtkm

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
تهران
دانشگاه
دانشگاه تهران

من دیگه دارم تقریبا مطمین می شم که کلا تو این روزا دیگه داشتن مدرک به طرف خیلی خیلی کمک نمی کنه. حتی کسایی که دکترا دارن. چیزی که الان واقعا طرف رو به موفقیت می رسنه ایده ی جدید و خلاقیت هستش. برای ایده زدن باید ابتدا شناخت کافی از موضوع داشت که این مستلزم دانشگاه رفتن هست . به طور خلاصه مدرک گرایی در اینده کم خواهد شد احتمالا و ملت با میل خودشون و برای شناخت موضوع و زدن ایده می رن دانشگاه.

یکی از مشکلاتی که واقعا هستش موضوعات کتاب درسی هستش. من مثلا کتاب اجتماعی رو مثل می زنم. خداییش قبول کنید خیلی از مطالبش مطالبیه که کلا لازم نیستش و بدیهیه. یا حداقل می تونن صفحاتی که توش کلی سوال و مطلب چرت و پرت هست رو حذف کنن و به جاش یه چیزی کاربردی بذارن.
الان حدایش به جای یه سری مطالب به درد نخور کتاب اجتماعی بحث تحلیلی می ذاشتن بهتر نبود؟ اینجوری هم دانش اموزان با اشتیاق می خوندن درس رو و هم واقعا رو جامعه تاثیر داشت.

یا مثلا شما کتاب زیست سال اول رو در نظر بگیرید. انصافا منی که می خوام تو دانشگاه کامپیوتر بخونم تو کل زندگیم چند بار به دانستن "مراحل تقسیم میوز" احتیاج خواهم داشت؟!!!!

نکته ای هم که دوستان ذکر کردن تیوری گرایی بود. خب وقتی دانش اموزان و تیوری می خونن و هیچ استفاده ی عملی ازش نمی کنن بدیهیه این طرز فکر توشون میفته که این مطلب بی کاربرده و خوندنش وقت تلف کردنه. الان مثلا شیمی اگه ازمایش های عملی رو بیشتر کنن و مثلا ساخت یه سری مواد شیمیایی پر کاربرد و خواص شیمیایی ان هارو یاد بدن واقعا خیلی تاثیرش بیشتر خواهد بود

jasmine.d

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید فرزانگان
شهر
نیشابور
دانشگاه
تهران 8-^ :))
رشته دانشگاه
معماری 8-^

کلا نظام آموزشی ما خیلی مضخرفه و باید از اول باز سازی بشه ~X(

Smohammadreza

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
حلی یک
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
0
مدال المپیاد
نقره فیزیک
سلام!
ایا به نظر شما نظام اموزشی کشور مشکل داره؟ اگه اره، چه مشکلاتی؟ و سیستم ایده ال شما برای نظام اموزشی چیه؟

Smohammadreza

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
حلی یک
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
0
مدال المپیاد
نقره فیزیک
نظر خودم اینه که اول کنکور یا حذف شه یا تاثیرش کم بشه.هم چنین این که درس های عمومی نیان! چیه این کنکور واقعا!
دوم اینکه از پایه ششم به بعد، انتخاب رشته بشه و هر رشته هم متمرکز تر باشه!
مثلا رشته ریاضی دیگه خبری از تاریخ جغرافیا مدنی ادبیات زیست شیمی و امثالهم نباشه.
چون واقعا این جور درس ها(عمومی ها) صرفا وقت ادم رو میگیره. الان کسایی که از مدرسه فارق التحصیل شدن هیچ کدوم از درس های عمومی رو یادشون نیست!
خودمم به شخصه درس تاریخ سال قبلم هم یادم میره :)
از این نظر، جو المپیادی ها(حداقل رده ب) خوبه، چون مثلا یه المپیاد فیزیکی دیگه نمیخواد با درس های عمومی سر و کله بزنه(ولی متاسفانه شیمی و ادبیات داریم :/) و بیشتر وقتشو صرف علاقه ش میکنه. این خوبه!

صوراسرافيل

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
علامه حلى
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
0000
دوم اینکه از پایه ششم به بعد، انتخاب رشته بشه و هر رشته هم متمرکز تر باشه!
مثلا رشته ریاضی دیگه خبری از تاریخ جغرافیا مدنی ادبیات زیست شیمی و امثالهم نباشه.
چون واقعا
بعضى دروس براى همه رشته ها لازمن از جمله تاريخ.در همه نظام هاى اموزشى هم همينطوره كه در همه رشته ها اين دروسى كه گفتيد وجود داره.همه دروس طبق علاقه طبقه بتدى نميشن.و براى هر كسى در هر رشته اى لازمه يا به قول ژاپنى ها:مردى كه تاريخشو بلد نباشه حتى در جايگاه پروفسور هم سوادش كمه.البته نميگن همه بايد عاشق تاريخ شن اما يه اطلاعاتى ازش لازمه.

مشكلات نظام اموزشى؟در يك كلام،نه ضعف بلكه نبود مديريت

بالا