• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

آسيب شناسي "تجاوز"

شما علت اصلي شيوع ناهنجاري تجاوز در ايران را كدام ميدانيد؟

• رای‌دهندگان
    213
  • شروع کننده موضوع

rainman

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهيد بهشتي
شهر
نيشابور
آقايون خانما سلام چند وقتيه كه خبراي زيادي راجع به تجاوزات در جاهاي مختلف ميشنويم كه يه جورايي امنيت رواني جامعه رو تحت تاثير قرار داده.
خيلي رك و پوسكنده بگين كه چرا آمار تجاوز انقدر تو كشور ما بالاست؟
چيكار كنيم كه بتونيم اين قضيه رو كنترل كنيم؟

مهسا 1376

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
کرمانشاه
پاسخ : آسيب شناسي "تجاوز"

جامعه مشکل داره :|
وقتی که یارو تجاوز میکنه در نمیره وقتی از کارش خجالت نمیکشه و احساس عذاب وجدان نداره وقتی میدونه جرمش اعدامه ولی بازم انجام میده خوب چی میشه گفت؟
وقتی بارو تویه روز روشن تویه خیابون شلوغ میرن 4 نفر رو میکشن واسه 200 میلیون اینام هیچکاری نمیکنن :|
ینی واقعا نمیتونن اداره کنن نمیتونن کنترل کنن و خوب همن میشه :-??

• شروع کننده موضوع

rainman

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهيد بهشتي
شهر
نيشابور

حرفا کاملا درسته ولی بحث اینه که چرا جامعه اینطوره؟اینو علت یابی کنن دوستان.

hermit2

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان1
شهر
دزفول، اهواز
دانشگاه
علوم پزشکی تهران
رشته دانشگاه
پزشکی

آسیب شناسی تجاوز که از من بر نمیاد اما این قضایای اخیر یه قضیه سیاسی و حساب شده با اهداف مشخص بوده...

SOUL KEEPER

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
گنبد کاووس
رشته دانشگاه
مهندسی صنایع

ببینید بحث تکراریه و لووث (؟)
جامعه ی الان ما برگرفته و تشکیل از فرهنگ بسیار سنتی و مذهبی و بعضا" خرافی دوران گذشتس
مردم ما ،خیلی از چیزها رو قبول نمی کنند چون یک جایی یه کسی که بزرگ یه زمانی بوده خلاف این حرف رو زده یا اینو رد کرده ، یا خرافاتی در مورد یه مسئله توی جامعه به وجود میاد بعد این نسل به نسل تبدیل به یک واقعیت و یک امر ضروری میشه
هر چند امروزه(تو دهه ی اخیر) کمتر شاهد مسائل این چنینی هستیم ، اما بالاخره ، بازم هست
نیاز جنسی بسیار بد در ایران دونسته میشه و جا افتاده ، چه به لحاظ دینی که روابط جنسی دختر و پسر رو محکوم میکنه ، چه به لحاظ طرز فکر و غیرت ایرانی ها که باز محکوم میکنه این نوع روابط رو و گناه میدونه ، که البته ممکنه نشعت گرفته از دین باشه
همه میدونن که در نظر گرفتن هر چیزی به معنی نبود اون نیست ، یعنی اگه ما برای نیاز جنسی جوونا چیزی نداریم و به عبارتی اونو تعریف نمی کنیم و فقط راه حل سرکوب رو براش تجویز می کنیم ، به معنی از بین رفتن نیاز یا کنترلش نیست ، صورت مسئله پابرجاست ، پاک نمیشه ، در نتیجه این نیاز جاهای دیگه ای تو جامعه خودشو نشون میده ، و این تا جایی ادامه پیدا می کنه که امروز هر رابطه ی دختر و پسر رو به معنای به دنبال رابطه ی جنسی بودن تعریف می کنن و میگن اگر اینطور نیست چه لزومی داره .
متآسفانه این تنگ کردن فضاها و محدود کردن روابط ، به خود آزاری جنسی و رواج همجنس بازی و تجاوز به همجنس منجر شده در جامعه که بدتر از بد هست

نمیخوام پست طولانی بزارم ، هر چند تا همینجاشم زیاد نوشتم ، اما در کل ، فک می کنم قضیه واضح و روشن باشه ، راهکار پیشنهادی میشه داد یا برای رفع مشکل میشه بحث کرد ، اما آسیب شناسیش یه جواریی اب در هاون کوفتنه ...

• شروع کننده موضوع

rainman

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهيد بهشتي
شهر
نيشابور

توضیح لطفا؟
ینی چی سیاسیه؟آخه مدت هاست که کشور یه همچین مشکلی رو داره اواخر یه کم شدیدتر شده!

ISO9002

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید قدوسی
دانشگاه
صنعتی امیرکبیر

بچه کلا آمار تجاوز تو ایران بالا و پایین نشده، فقط کمی رسانه ای تر شده و ما توی این سالهای اخیر بیشتر به سایتهای خبری مراجعه میکنیم و توی اینطور سایتها هم این قبیل اخبار بیشتر منتشر میشه.

سالهای گذشته هم اینطور نبوده که تجاوز نباشه. بوده ولی خبرش معمولا اگر خیلی خاص میبود در صفحه حوادث روزنامه ها میومد که اونم ما (یعنی بچه های به سن ما) زیاد اهل روزنامه نبودیم. تو سالهای اخیر با گسترش اینترنت و سایتهای خبری، نقل این مطالب هم بیشتر شده و از طرفی نسل ما هم استفاده اش از اینترنت و منابع خبری بیشتر شده. برای همینه که فکر میکنیم زیاد شده.

کلا تجاوز توی یه جامعه ای مثل ایران، به نظر نمیاد خیلی زیاد باشه نسبت به آمار رسمی که از کشور های دیگه منتشر میشه. این نظر منه البته.

من علت تجاوز رو نیاز جنسی یا سرکوب اون به صورت مطلق نمیدونم. چون نیاز جنسی تقریبا برای همه هست. تمام پسر ها سالها بعد از بلوغ ازدواج میکنن و تو این مدت این نیاز هست. ولی عموم مردم تن به این کار کثیف نمیدن. علت های دیگه تربیتی و جامعه شناختی و روانشناختی میتونه داشته باشه انجام دادن اینکار.

چه بسا الان به راحتی در هر شهری تو ایران یک فرد میتونه رضایت افرادی رو برای اینکار جلب کنه و هستن کسانی که راضی باشن به اینکار و کسب درامد کنن از این موضوع. لزوما برای اینکار نیاز به تجاوز نیست.

• شروع کننده موضوع

rainman

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهيد بهشتي
شهر
نيشابور

اگه آمار موثقی دارید که تایید کنه تجاوز تو ایران از بقیه کشورا کمتره لطفا اراءه کنین ماهم نظرمون عوض شه.

ISO9002

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید قدوسی
دانشگاه
صنعتی امیرکبیر

به نقل از Rainman :
اگه آمار موثقی دارید که تایید کنه تجاوز تو ایران از بقیه کشورا کمتره لطفا اراءه کنین ماهم نظرمون عوض شه.

آمار دقیقی از اوضاع ایران جایی ندیدم ولی میشه حدود ایران و کشورهای مسلمون اطرافش رو یکی دونست. برای به دست آوردن رنکینگ هم توی گوگل عبارت list of countries by rape rate رو سرچ کنید.

مهسا 1376

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
کرمانشاه

اگرم تجاوز تویه ایران از بقیه ی کشورها کمتر باشه ولی بازم واسه ایران که (مثلا) جمهوری اسلامی ِ زیادِ

Pedram.fe

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهيد بهشتي
شهر
نیو نیشابور سیتی
رشته دانشگاه
مهندسی عمران

از ديد من سركوب غريزه ي جنسي مهم ترين عامل هست
سركوب به اين معنا كه با وضع قانون هاي مختلف اجازه ي برطرف كردن اين نياز به مردم (مخصوصا جوانان كه طبيعتا نياز بيشتري احساس ميكنن)داده نشه
به طور كلي من معتقدم يه سري چيز ها هست كه در صورت وجود اونها انسان قادر به درست فكر كردن نيست
يكي از اونها شهوت بيش از اندازه هست.به اين معنا كه با جلو گيري از برطرف شدن نياز جنسي اين نياز به قدري زياد ميشه كه باعث به وجود اومدن شهوت بيش از اندازه در افراد ميشه.گاهي اوقات اين شهوت به قدري زياد ميشه و قدرت تفكر رو از ادم ميگيره كه طرف فكر نميكنه كه اگه دست به تجاوز بزنه ممكنه اعدام بشه.
بنابر اين من معتقدم كه براي جلو گيري از اين مسئله بايد نياز جنسي در افراد به اندازه ي كافي برطرف بشه تا شهوت بيش از اندازه در انسان به وجود نياد كه متاسفانه اين مسئله در كشور ما مورد توجه نيست و قاعدتا روز به روز به اين امار اضافه ميشه
من تعجب ميكنم كه شما ميگي امار تغييري نكرده!

ISO9002

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید قدوسی
دانشگاه
صنعتی امیرکبیر

به نقل از Pedram.fe :
سركوب به اين معنا كه با وضع قانون هاي مختلف اجازه ي برطرف كردن اين نياز به مردم (مخصوصا جوانان كه طبيعتا نياز بيشتري احساس ميكنن)داده نشه
به طور كلي من معتقدم يه سري چيز ها هست كه در صورت وجود اونها انسان قادر به درست فكر كردن نيست
يكي از اونها شهوت بيش از اندازه هست.به اين معنا كه با جلو گيري از برطرف شدن نياز جنسي اين نياز به قدري زياد ميشه كه باعث به وجود اومدن شهوت بيش از اندازه در افراد ميشه.گاهي اوقات اين شهوت به قدري زياد ميشه و قدرت تفكر رو از ادم ميگيره كه طرف فكر نميكنه كه اگه دست به تجاوز بزنه ممكنه اعدام بشه.
بنابر اين من معتقدم كه براي جلو گيري از اين مسئله بايد نياز جنسي در افراد به اندازه ي كافي برطرف بشه تا شهوت بيش از اندازه در انسان به وجود نياد كه متاسفانه اين مسئله در كشور ما مورد توجه نيست و قاعدتا روز به روز به اين امار اضافه ميشه
من تعجب ميكنم كه شما ميگي امار تغييري نكرده!

به هر حال ما آمار معتبری نداریم که نشون بده تغییر کرده و زیاد شده. صرف چند تا خبر که تو چند تا خبرگزاری ما بیشتر میخونیم و بیشتر باهاشون سروکار پیدا کردیم نمیشه گفت که آمار زیاد شده.

در مورد اینکه علت این امر سرکوب نیاز جنسی هست زیاد موافق نیستم. در یک کشوری مثل امریکا یا کانادا، نیاز جنسی به هیچ وجه سرکوب نمیشه. یعنی به راحتی شما اگر بخواید افراد و مراکز بسیاری هستن که با پول اینکارو میکنن، پولم که نباشه کلی شبکه اجتماعی آشنایی هستن که تو تمام شهراشون پشتیبانی دارن افراد رو به هم معرفی میکنن. ینی اصلا امکان سرکوب جنسی نیست.

خب سوال مهمی اینجا هست که چرا هرگز آمار تجاوز در این کشورها کم نمیشه و نشده؟ چرا آمار تجاوز در امریکا و کانادا بیش از 50 برابر متوسط آمار کشور های مسلمان هست؟؟

من فکر میکنم که عوامل دیگه در این موضوع موثرند که جای بحث و فکر بیشتر دارن و همه ما با آوردن عبارت سرکوب جنسی فقط و فقط سعی داریم صورت مسئله رو در ذهن خودمون پاک کنیم و ذهن خودمون رو قانع کنیم. اما این موضوع واقعا جواب مسئله نیست. درواقع آمار که اینو نمیگه...

• شروع کننده موضوع

rainman

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهيد بهشتي
شهر
نيشابور

این که میگین تو اون کشورا با پول میشه این کارو کرد درست نیست تو اون جا برقراری رابطه جنسی واسه پول غیرقانونیه!

vahidd

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید هاشمی نژاد
شهر
مشهد

به نقل از SAEED. M :
به هر حال ما آمار معتبری نداریم که نشون بده تغییر کرده و زیاد شده. صرف چند تا خبر که تو چند تا خبرگزاری ما بیشتر میخونیم و بیشتر باهاشون سروکار پیدا کردیم نمیشه گفت که آمار زیاد شده.

در مورد اینکه علت این امر سرکوب نیاز جـنس‍‌‍ی هست زیاد موافق نیستم. در یک کشوری مثل امریکا یا کانادا، نیاز جـنس‍‌‍ی به هیچ وجه سرکوب نمیشه. یعنی به راحتی شما اگر بخواید افراد و مراکز بسیاری هستن که با پول اینکارو میکنن، پولم که نباشه کلی شبکه اجتماعی آشنایی هستن که تو تمام شهراشون پشتیبانی دارن افراد رو به هم معرفی میکنن. ینی اصلا امکان سرکوب جـنس‍‌‍ی نیست.

خب سوال مهمی اینجا هست که چرا هرگز آمار تجاوز در این کشورها کم نمیشه و نشده؟ چرا آمار تجاوز در امریکا و کانادا بیش از 50 برابر متوسط آمار کشور های مسلمان هست؟؟

من فکر میکنم که عوامل دیگه در این موضوع موثرند که جای بحث و فکر بیشتر دارن و همه ما با آوردن عبارت سرکوب جـنس‍‌‍ی فقط و فقط سعی داریم صورت مسئله رو در ذهن خودمون پاک کنیم و ذهن خودمون رو قانع کنیم. اما این موضوع واقعا جواب مسئله نیست. درواقع آمار که اینو نمیگه...
این مسئله میتونه دلایل متعددی داشته باشه ولی به نظر منم دلیلش توی ایران همین سرکوب جنسیه
شاید توی کشور پیشرفته یه دلیل دیگه داشته باشه
راسی متاسفانه تو کشورای مسلمان مثلآ ایران امار دقیقی نیست که بشه مقایسه کرد

ISO9002

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید قدوسی
دانشگاه
صنعتی امیرکبیر

به نقل از Rainman :
این که میگین تو اون کشورا با پول میشه این کارو کرد درست نیست تو اون جا برقراری رابـط‌‍ه جـنس‍‌‍ی واسه پول غیرقانونیه!

جانم؟؟

لازم نیست من اینقدر بازش کنم ولی فکر کنم تو بعضی از کشورها مثل آلمان این کار جزء قانون کار و بیمه و اینام شاید قرار بگیره. چی میگین شما؟ کجا گفته غیر قانونیه؟

vahidd

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید هاشمی نژاد
شهر
مشهد

به نقل از SAEED. M :
جانم؟؟

لازم نیست من اینقدر بازش کنم ولی فکر کنم تو بعضی از کشورها مثل آلمان این کار جزء قانون کار و بیمه و اینام شاید قرار بگیره. چی میگین شما؟ کجا گفته غیر قانونیه؟
درسته و درستش همینه
توی امریکا و اکثر کشور های اروپایی هم همین طوره ولی همون طور که گفتید ققط طبق شرایط خاص یعنی یه سری موسسات که پرسنلش تحت مراقبتای شدید پزرشکی هم قرار میگیرن

ISO9002

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید قدوسی
دانشگاه
صنعتی امیرکبیر

به نقل از Fade To Black :
درسته و درستش همینه
توی امریکا و اکثر کشور های اروپایی هم همین طوره ولی همون طور که گفتید ققط طبق شرایط خاص یعنی یه سری موسسات که پرسنلش تحت مراقبتای شدید پزرشکی هم قرار میگیرن
مراقبت های شدید پزشکی هم وجود نداره. خیلی ساده زنگ میزنن میرن کارشونو میکنن، پولشونم میگیرن و برمیگردن. حالا اصلا بگذریم بحث که این نبود... منم که نگفتم چطوریه. بالاخره هست دیگه. منم گفتم هست.

بحث چیز دیگه ایه.

وقتی یک عامل اجتماعی در سطح کلان نه نقش لزومی داره و نه نقش کفایی نمیشه خیلی روی تاثیرش پافشاری کرد.

xxfairladyxx

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 1 -
شهر
مشهد

وقتی میان میگن چون قصد بدی نداشته عیب نداره ! مردم نکنن !؟ :|
همش از محدود کردن میاد !
وقتی 1 هنجار رو محدود کنند موجب ایجاد نا هنجاری میشه !

sjazayeri

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید دستغیب ۱
شهر
شیراز
مدال المپیاد
برنز کامپیوتر

به نقل از Fade To Black :
این مسئله میتونه دلایل متعددی داشته باشه ولی به نظر منم دلیلش توی ایران همین سرکوب جـنس‍‌‍یه
شاید توی کشور پیشرفته یه دلیل دیگه داشته باشه
راسی متاسفانه تو کشورای مسلمان مثلآ ایران امار دقیقی نیست که بشه مقایسه کرد
ببینید از لحاظ روانشناختی تجاوز در حقیقت بخاطر ارضا غریزه جنسی نیست, بلکه در مورد قدرت و کنترل کردن دیگران هست:
<a href=http://www.articlesbase.com/womens-issues-articles/rape-is-about-power-control-and-anger-not-sex-1345819.html> Rape is about power, control and anger, not sex</a>

• شروع کننده موضوع

rainman

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهيد بهشتي
شهر
نيشابور

.
به نقل از sjazayeri :
ببینید از لحاظ روانشناختی تجاوز در حقیقت بخاطر ارضا غریزه جـنس‍‌‍ی نیست, بلکه در مورد قدرت و کنترل کردن دیگران هست:
<a href=http://www.articlesbase.com/womens-issues-articles/rape-is-about-power-control-and-anger-not-sex-1345819.html> Rape is about power, control and anger, not sex</a>
به نقل از Pedram.fe :
به نقل از Mαζsα :
جامعه مشکل داره :|
جالبه با نظراي متفاوتي روبروييم اصن فكر نميكردم <D=
راجع به اينم:
به نقل از SAEED. M :
جانم؟؟
بچه ها فک کنم سوتفاهم شده روابط جـنس‍‌‍ی اونطرف آزاده ولی بی قانون نیست!نظارت شدس من منظورم از برقراری رابطه برای پول یه جور روسپی گری بود که الان در یه سطحی توایران وجود داره.اون چیزایی که دوستان راجع به ایجور مراکزوSex shopها واینا گفتن وجود داره ولی درسطح خیابونی باهاش برخورد میشه

بالا