المپیاد بدیم یا زندگیمونو کنیم؟

اگه المپیاد نشه..

• رای‌دهندگان
    159

-Lili-

لی‌لی
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
کرمان
سال فارغ التحصیلی
1405
من برای جمع کردن کل دهمم دو هفته قبل از نهایی ها وقت داشتم
و معلدم بالای ۱۹.۶ اینا شده(دقیق نمی‌دونم هنوز)
و خب شما اگه بعد از عید بتونین نهایی خوندن و المپیاد خوندن رو متعادل کنین باور دارم که میتونین نهایی رو خیلی خوب بدین(البته شخص تا شخص متفاوته دیگه ، داشتیم بچه هایی رو که کل دهم خودشون رو کشتن آخرش نهایی رو خراب کردن)
برای یازدهم هم ، اگه بعد از مرحله دو دیدین قبول نمیشین
که دو ماه وقت دارین کامل
اگه هم می‌دونستین قبول میشین
بازم میتونین معدلو خوب جمع کنین(البته فعلا دید درستی نسبت به درسای یازده ندارم )
حالا ببینین ما فرض میکنیم شما المپیاد قبول میشین ، خب حداقل بیست درصد سهمیه دارین ، بنظرتون جای معدل ده و یازده رو پر نمیکنه؟
اگه هم که کلا یازدهم المپیاد قبول نشدین
که خب دوماه وقت دارین.
(همون حرفای ملینا بود 😅یکم چیزترش کردم)

fati.h

پوچ؛
کنکوری 1404
نام مرکز سمپاد
frz
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1404
من نگفتم المپیاد خوبه
گفتم کسی که المپیادی درجه یک باشه از پس جمع کردم نهایی بر میاد.
44 نفر دوره امون+ اکیپ رفقای خودم از رشته های دیگه دیدم
کسی معدل زیر 15 نداشته تا اینجا.
با دست کم 20 درصد سهمیه نابودی چندانی نمیبینم من..
دقیقا بحث اینه که طرف سطح خودشو درست ارزیابی کنه و آرمانی نگاه نکنه به ماجرا. اگه دید واقعا می‌تونه از پس این موضوع بربیاد که خب خیلی هم عالی، اما اگه واقع‌ بینانه نگاه نکنه و فکر کنه که نه من می‌تونم و فلان، وسط مسیر خسته میشه، اعصابش خرد میشه، فشار بهش میاد و در آخر احتمالاً هم قبول نمیشه. حالا باید با یه اعصاب داغون بشینه و درسایی رو بخونه که بچه‌های دیگه در طول سال کار کردن. نهایی بحث رقابته، قرار نیست بگن که عه هرکی معدلش بالای ۱۸ شد حله حالا فقط کنکور مهمه. هر ۰.۲۵ میتونه سرنوشت طرفو عوض کنه. من کسایی رو اطرافم داشتم که نتونستن المپیاد قبول شن و در طول اون یک ماهِ نهایی از شدت فشار و استرس نابود شدن واقعا.

melina03

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
کنکوری 1404
نام مرکز سمپاد
فرزانگان1
شهر
مشهد
سال فارغ التحصیلی
1404
برام سواله این ادمایی که با قدرت دیس لایک میدن و در مورد رها کردن و ادامه دادن نظر میدن چقدر با المپیاد ارتباط داشتن....

نام مرکز سمپاد
فرزانگان امین
شهر
اصفهان
سال فارغ التحصیلی
1403
برام سواله این ادمایی که با قدرت دیس لایک میدن و در مورد رها کردن و ادامه دادن نظر میدن چقدر با المپیاد ارتباط داشتن....
ببین تجربه تو واقعاً متفاوته تو الآن می‌دونی حداقل سهمیه رو داری :‌‌)

و آقا اینم در نظر بگیرید، شما خودتون رو بکشید، تلاش کنید، مهارت‌ حل‌سوال‌تون عالی باشه و از همه نظر خفن باشید بازم هیچ تضمینی برای قبول شدن مرحله دو نیست. هر سال یه تعدادی دانش‌آموز خفن هستند که مرحله دو قبول نمیشن و تمام. واقع‌بین باشیم، فقط چهل تا مدال هست(زیست رو میگم) و تعداد بچه‌های خفن و تلاشگر بیشتر از اینه. بابا طرف رنک آزمون طلاها بود مرحله دو قبول نشد :‌‌‌‌)) این آدم‌ها کم نیستند. خلاصه که اصلاً نمیشه چیزی رو پیش‌بینی کرد. با تلاش و پشتکار الزاماً مدال نمی‌‌گیرید.

حالا با این اوصاف که مرحله دو قراره زودتر برگزار بشه به نظرم میشه هنوز به المپیاد خوندن فکر کرد. با نهایی‌ها فاصله داره و جمع کردنش به سختی‌ای که بچه‌های امسال تجربه کردند نیست یحتمل.

من خودم مرحله دو قبول نشدم بعدش هم که کنکور دادم تا الآن از المپیاد خوندنم پشیمون نشدم هنوز، اما واقعاً مسیری نیست که بتونم به شخص دیگه‌ای پیشنهاد کنم. برای من مسیر خوبی بود با وجود اینکه بار روانی‌ش از کنکور هم حتی برام بیشتر بود تهش هم قبول نشدم ولی برآیند این تجربه برای من مثبت بود. لازم به ذکره من فقط دوازدهم رو نهایی دادم.

پیشنهادم اینه که شما خود مسیر رو ببینید دوست دارید یا نه. چالش‌ها و سختی‌های خودش رو داره. با بچه‌هایی که المپیاد خوندند صحبت کنید، چه کسانی که راضی هستند و چه ناراضی‌ها، دلایل‌شون رو بشنوید. شاید تجربه بقیه کمک کنه بهتر تصمیم بگیرید.
و روی سهمیه و مدال حساب باز نکنید چون قطعیتی نداره. تصور کنید بدون هیچ نتیجه‌ای از المپیاد قراره نهایی و کنکور بدید. مشکلی ندارید باهاش؟

@chemistary person

melina03

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
کنکوری 1404
نام مرکز سمپاد
فرزانگان1
شهر
مشهد
سال فارغ التحصیلی
1404
پیشنهادم اینه که شما خود مسیر رو ببینید دوست دارید یا نه
از دلایل ادامه دادن خیلی از بچه ها همینه..
من همین یک سال هم کمتر سر کلاس های کصشر مدرسه نشستم کلامو میندازم هوا...

به همین خاطر که توی مسیر بودم میگم.. میزان رشدی که المپیاد و فشارش و جوش به همراه داره صد ها سال کنکور نداره...
نه تنها خودمون بلکه اطرافیانم متوجه این بزرگ شدنه میشدن..

جو جوری شده که همه بد میگن از مسیر.. قطعا هر مسیری بدی های خودشو داره و المپیادی که داری خلاف جهت رودخونه شنا میکنی قطعا بدبختی هاش و ریسکش کم نیست. ولی خوبیاشم باید ببینی..
یه نهایی اومد تر بخوره به زندگی.. مخصوصا کسی که خیلی قبل تر از دهم شروع کرده واقعا عجیبه..
طرف رنک آزمون طلاها بود مرحله دو قبول نشد
خیلی معیار نیستند واقعا ازمون های ازمایشی. دنیای دیگه این از مرحله دو.. باید طرف توی مرحله دو های پارسال که میزنه قیاس کنه.

نام مرکز سمپاد
علامه حلی ۱
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1403
تلگرام
اینستاگرام
من نگفتم المپیاد خوبه
گفتم کسی که المپیادی درجه یک باشه از پس جمع کردم نهایی بر میاد.
44 نفر دوره امون+ اکیپ رفقای خودم از رشته های دیگه دیدم
کسی معدل زیر 15 نداشته تا اینجا.
با دست کم 20 درصد سهمیه نابودی چندانی نمیبینم من..
بستگی داره تراز های یازدهم در اینده چقدر اثر میذاره رو نتیجه کل ، امسال پایه 12 رسما معدل 19 به پایین اوت شدیم از گردونه رقابت ها

دومین مسئله ای که هست شاید امیدوار کنه شما رو این هست اگر مدال بشید دیگه اهمیت نداره کشور داره چیکار میکنه چون اون شرط تراز رو میارید تو اکثر دانشگاه ها و رقابت درون خودتون هست برای کسب صندلی های دانشگاه

با این حال با مدال زیست دیدم 38000 کشوری شده (ن.ش)

نام مرکز سمپاد
علامه حلی ۱
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1403
تلگرام
اینستاگرام
کلا الان المپیاد شما مدال بشید هیچ فرقی با گذشته نداره

بعید میدونم دانش اموز المپیادی پیدا بشه بتونه یه نهایی سوپر تو پایه بزنه پس اگر همه مدال ها تو یه رنج باشن اوکی همشون با هم افت تراز دارن فقط ممکنه تراز دانشگاه تهران رو نیارن خیلی چیز خاصی نیست

مسئله اون بخش باخت ماجراست

اون بخشی که شما مدال نداری ، تو یک سبد المپیادی ها سنجیده نمیشی و تراز های دهم یازدهم رو بخوای تو 12 عی که 2 تا کار داری جبران کنی سخت میشه

این مشکل بودن المپیاد نیست این مشکل نهاییه

که نه تنها نمیذاره المپیاد بخونی بلکه نمیذاره پژوهش کنی نه میذاره خوارزمی بری نه میذاره مقاله بنویسی و همه چی

فقط انسان و محیط زیست

نام مرکز سمپاد
علامه حلی ۱
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1403
تلگرام
اینستاگرام
من خودم صفر یعنی المپیاد رو نهم شروع کردم و تابستون دهم رها کردم و حتی نرفتم مرحله 1 بدم چون غیبت کلاس عربی برام مهم تر بود در اون برهه

هر چند الان مثل چی پشیمونم وقتی علاقه بهش بود و تو دبیرستان هم نقطه قوتم بود چرا جدی تر نخوندم و وقتمو تو پایه هدر تست و کلاس مدرسه نمیدادم

با این حال تمام دوستای امسالم المپیادی بودن از طلا گرفته بعد tst شروع کرد خوندن تا برنز ریاضی

هیچ کدومشون این ادعا و بهونه رو نکردن من نرسیدم 3 سال کنکور رو که لاشو هم باز نکرده بودن و عمومی پایه(الخصوص عربی و فارسی) جمع نکنن

جمع میشه ولی خب خودشون هم دنبال این بودن برای دوستاشون کاری کنن نهایی ندن چون میدونن اسیبه

نمیتونیم اینو کتمان کنیم نهایی مضر نیست برای المپیاد

نام مرکز سمپاد
فرزانگان امین
شهر
اصفهان
سال فارغ التحصیلی
1403
خیلی معیار نیستند واقعا ازمون های ازمایشی. دنیای دیگه این از مرحله دو.. باید طرف توی مرحله دو های پارسال که میزنه قیاس کنه.
بله متوجهم.
اون بچه‌ها واقعاً خوب بودند و تلاش کردند. مسئله قیاس نیست اینجا.
صرفاً جمله‌ای بود که نوشتم تا بگم بچه‌های خوب و تلاشگر هم فیل شدند و چیز ماورایی‌ای نیست، هر سال دیدیم و می‌بینیم جبراً.

chemistry person

کاربر نیمه‌فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان۳
شهر
کرج
سال فارغ التحصیلی
1406
ببین تجربه تو واقعاً متفاوته تو الآن می‌دونی حداقل سهمیه رو داری :‌‌)

و آقا اینم در نظر بگیرید، شما خودتون رو بکشید، تلاش کنید، مهارت‌ حل‌سوال‌تون عالی باشه و از همه نظر خفن باشید بازم هیچ تضمینی برای قبول شدن مرحله دو نیست. هر سال یه تعدادی دانش‌آموز خفن هستند که مرحله دو قبول نمیشن و تمام. واقع‌بین باشیم، فقط چهل تا مدال هست(زیست رو میگم) و تعداد بچه‌های خفن و تلاشگر بیشتر از اینه. بابا طرف رنک آزمون طلاها بود مرحله دو قبول نشد :‌‌‌‌)) این آدم‌ها کم نیستند. خلاصه که اصلاً نمیشه چیزی رو پیش‌بینی کرد. با تلاش و پشتکار الزاماً مدال نمی‌‌گیرید.

حالا با این اوصاف که مرحله دو قراره زودتر برگزار بشه به نظرم میشه هنوز به المپیاد خوندن فکر کرد. با نهایی‌ها فاصله داره و جمع کردنش به سختی‌ای که بچه‌های امسال تجربه کردند نیست یحتمل.

من خودم مرحله دو قبول نشدم بعدش هم که کنکور دادم تا الآن از المپیاد خوندنم پشیمون نشدم هنوز، اما واقعاً مسیری نیست که بتونم به شخص دیگه‌ای پیشنهاد کنم. برای من مسیر خوبی بود با وجود اینکه بار روانی‌ش از کنکور هم حتی برام بیشتر بود تهش هم قبول نشدم ولی برآیند این تجربه برای من مثبت بود. لازم به ذکره من فقط دوازدهم رو نهایی دادم.

پیشنهادم اینه که شما خود مسیر رو ببینید دوست دارید یا نه. چالش‌ها و سختی‌های خودش رو داره. با بچه‌هایی که المپیاد خوندند صحبت کنید، چه کسانی که راضی هستند و چه ناراضی‌ها، دلایل‌شون رو بشنوید. شاید تجربه بقیه کمک کنه بهتر تصمیم بگیرید.
و روی سهمیه و مدال حساب باز نکنید چون قطعیتی نداره. تصور کنید بدون هیچ نتیجه‌ای از المپیاد قراره نهایی و کنکور بدید. مشکلی ندارید باهاش؟

@chemistary person
به این سوال اخر زیاد فکر کردم ، حتی تصمیم به تغییر رشته از شیمی به علوم زمین گرفتم با اینکه سهمیه نداره اصلا. بیشتر علاقم به جو المپیاد و فضاییه که واسه ادم ایجاد میکنه ولی تا وقتی بشه ازش لذت برد ،واسه همین ازتون کمک خواستم چون شیمی اون جو و واسم درست نمیکنه یا هنوز اونقدر واردش نشدم که بتونم درکش کنم
ممنون بابت راهنماییت🫡

نام مرکز سمپاد
فرزانگان امین
شهر
اصفهان
سال فارغ التحصیلی
1403
به این سوال اخر زیاد فکر کردم ، حتی تصمیم به تغییر رشته از شیمی به علوم زمین گرفتم با اینکه سهمیه نداره اصلا. بیشتر علاقم به جو المپیاد و فضاییه که واسه ادم ایجاد میکنه ولی تا وقتی بشه ازش لذت برد ،واسه همین ازتون کمک خواستم چون شیمی اون جو و واسم درست نمیکنه یا هنوز اونقدر واردش نشدم که بتونم درکش کنم
ممنون بابت راهنماییت🫡
آخه جو المپیاد وقتی به اون درس علاقه نداشته باشی هیچی نیست. اگه علاقه داشته باشی و پیگیرش باشی اون فضای خوب رو می‌تونه داشته باشه برات.

نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
آبادان
سال فارغ التحصیلی
1402
رشته دانشگاه
هوشبری
do.php
اقا من ورودی دهمم و ۲ ، ۳ ماهیه خوندن المپیاد شیمی رو شروع کردم. به ی جایی رسیدم که واقعا کم اوردم و حل سوالات و جو بین استاد ها و بچه ها بهم فشار اورده. دارم فکر میکنم بیخیال بشم و بچسبم به کنکور و قید المپیاد و بزنم ، از طرفی تا همین جا به اندازه ی مرحله یکی آمادگی دارم و قسمتی از مسیر و اومدم.
این تاپیک و که خوندم برام جالب بود که المپیاد چه دیدگاه جدیدی به بچه ها داده ، به عنوان ی ورودی جدید ازتون میخوام راهنماییم کنید و شما هم بگید که چه شرایطی برای دووم اوردن تو المپیاد نیازه ، یا حتی بگید چطور باید اینجور مواقع انگیزه رو برای حفظ کرد.
منم از المپیاد خوندن پشیمون نشدم؛
می‌دونی، این خیلی مهمه که بدونی چی داره می‌گذره ولی خب خودت مهم‌تری. مطمئناً با شرایط الان، کسایی هستن که هم نهایی رو جمع کنن هم المپیاد رو، و همچنین کسایی هستن که شاید به المپیاد نرسن ولی نهایی رو تا حد خوبی جمع می‌کنن، یه عده سوم هم نه به المپیاد می‌رسن نه به نهایی، و این مهمه که می‌خوای جزء کدوم دسته باشی.
مسئلهٔ دیگه هم اینکه نتونستن اصلاً بد نیست. همه شجاعتِ نتونستن رو ندارن و ممکنه به اشتباه فکر کنن "من می‌تونم" و این دسته افراد کمی آسیب‌پذیر هم هستن و همهٔ این‌ها رو باید با توجه به شناختی که از خودت داری در نظر بگیری. اگه واقعاً قراره بتونی، پس طوری باهاش برخورد کن که شوخی‌بردار نباشه. و اگه نمی‌تونی، ازش خجالت نکش.
تو شهر ما اصلاً المپیاد خوندن مطرح نیست ولی خب من اصرار داشتم بخونم، خوندم و قبول نشدم و دنیا به آخر نرسید؛ ولی هیچ‌وقت حتی فکر رها کردن المپیاد رو نداشتم. میون حرف‌هات به سوالات سخت و جو و فشار بچه‌ها و اساتید اشاره کردی و راستش نمی‌دونم تو المپیاد شیمی چه خبره ولی فکر نمی‌کنم فشارش از کنکور بیشتر باشه. همین‌هایی که نام بردی تو کنکور هستن و همه قراره حرف بزنن؛ از استاد آنلاین گرفته تا پشتیبان و معلم و استاد و بچه‌ها و فامیل و... تو کنکور شما مبحثو از دهم داری می‌خونی و بلدی، و غلط می‌زنی و می‌بینی دیگران دارن همون سوالی رو که برات بسیار سخت بود، درست می‌زنن. تو کنکور همهٔ جون تو ۸ ساعته در حالی که می‌بینی با ۸ ساعت خوندن نمی‌رسونی ولی بیشتر هم نمی‌تونی بخونی. می‌دونی؟ می‌خوام بگم فشار کنکور هم اصلاً کم نیست و حالا که به دهم و یازدهم هم کشیده شده نمی‌دونم تو مدرسه‌ها ممکنه چه چیزایی دیده بشه و چه‌قدر دانش‌آموز در معرض آسیب‌های ناشی از این مقایسه‌ها قرار بگیره.
اگه بحث انتخاب عاقلانه‌ست، دیگه نباید به احساست توجه کنی که دلش می‌خواد المپیاد بخونه و خلاف مسیر شنا کنه :‌) که فکر می‌کنم با شرایط حاضر، رها کردن المپیاد کار عاقلانه‌ای باشه.
و اگر بحث اینه که دوست داری هر جوری خودت می‌خوای زندگی کنی و علاقه به اون رشته برات در اولویته، مسیر المپیاد می‌تونه بسیار دوست‌داشتنی باشه. برای من خیلی شیرین بود.
امیدوارم از انتخابت راضی باشی و در نهایت بدونی که همه‌ش مسیره. هیچ مقصدی نیست :‌)

بالا