• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

مشاوره روان‌شناسی

Quf

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
حلی
شهر
تهران
پاسخ : مشاوره

به نقل از نـاطـــق :
راستش یه سری چیزا راجع به اینی که میگی خوندم ولی من نمیتونم نظری بدم
تا یه حدی طبیعیه ولی میگی همیشه این مشکله
حتما مراجعه کن روانشناس(روانپزشک به هیچ وجه نرو)
منم یه سری چیز خوندم؛ منتها اون یه سری چز برا وقتیه که مختص به یه درس باشه مثلا
ولی کلا همه چی هست، هر شب یک درس!!!
------
بعد تا حالا نگفتم که من خوابامو تو خواب انتخاب میکنم؟! (کلا جریان خواب تو مشتمه!)

Nadiye

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان3
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
95

به نقل از سَجاد :
منم یه سری چیز خوندم؛ منتها اون یه سری چز برا وقتیه که مختص به یه درس باشه مثلا
ولی کلا همه چی هست، هر شب یک درس!!!
------
بعد تا حالا نگفتم که من خوابامو تو خواب انتخاب میکنم؟! (کلا جریان خواب تو مشتمه!)
منم اینجوریم و خوابام رو میتونم کنترل کنم تازه یه مدتی یادمه همش خواب تکراری میدیدم بعد یه بار خواب دیدم دارم از بین اون خوابا یه خواب رو انتخاب میکنم!!!(تا جایی که میدونم یه سری دلایل داره که تو این تاپیک جاش نیست)
اما در مورد اونی که تو خواب مسئله حل میکنید و...چند تا سوال 1-شما همیشه خواب اون درسی رو میبینید که دیشب داشتید میخوندید؟؟؟2(یعنی دقیقا هون درسی که وقتی میخواستین بخوابین داشتین میخوندین)-فرد اصولا مظطرب و نگرانی هستید؟؟؟3-تا حالا سابقه ی بی خوابی شدید داشتید؟؟؟(مثلا تا یه هفته یا بیشتر)

Quf

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
حلی
شهر
تهران

به نقل از Nadiya :
منم اینجوریم و خوابام رو میتونم کنترل کنم تازه یه مدتی یادمه همش خواب تکراری میدیدم بعد یه بار خواب دیدم دارم از بین اون خوابا یه خواب رو انتخاب میکنم!!!(تا جایی که میدونم یه سری دلایل داره که تو این تاپیک جاش نیست)
اما در مورد اونی که تو خواب مسئله حل میکنید و...چند تا سوال 1-شما همیشه خواب اون درسی رو میبینید که دیشب داشتید میخوندید؟؟؟2(یعنی دقیقا هون درسی که وقتی میخواستین بخوابین داشتین میخوندین)-فرد اصولا مظطرب و نگرانی هستید؟؟؟3-تا حالا سابقه ی بی خوابی شدید داشتید؟؟؟(مثلا تا یه هفته یا بیشتر)
1- خیر
2- خیر به هیچ وجه (به سیب زمینی معروفم :D )
3- یبار در طول زندگیم 4 شب نخوابیدم

Nadiye

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان3
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
95

به نقل از سَجاد :
1- خیر
2- خیر به هیچ وجه (به سیب زمینی معروفم :D )
3- یبار در طول زندگیم 4 شب نخوابیدم
بنده حرفی ندارم!!! :D
تا حالا موردهای عجیب زیاد دیده بودم ولی دیگه نه اینجوری...کلا این که تو خواب بیای یه مسئله حل کنی چند تا دلیل داره که گویا در شما صدق نکرده و من آخرین چیزی که میتونم بگم اینه که شما اصولا خیلی درگیر یه مسئله میشید؟؟؟مثلا وقتایی که دارین میخوابین هم به اون مسئله فکر میکنین؟؟؟البته فکر میکنم جوابتون نه هست در این صورت حتما طبق گفته ی "ناطق"عمل کنید!!!

Quf

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
حلی
شهر
تهران

به نقل از Nadiya :
بنده حرفی ندارم!!! :D
تا حالا موردهای عجیب زیاد دیده بودم ولی دیگه نه اینجوری...کلا این که تو خواب بیای یه مسئله حل کنی چند تا دلیل داره که گویا در شما صدق نکرده و من آخرین چیزی که میتونم بگم اینه که شما اصولا خیلی درگیر یه مسئله میشید؟؟؟مثلا وقتایی که دارین میخوابین هم به اون مسئله فکر میکنین؟؟؟البته فکر میکنم جوابتون نه هست در این صورت حتما طبق گفته ی "ناطق"عمل کنید!!!
من خودم احساس میکن ذهنم بن کل نمیتونه آروم باشه؛ کلا خودم نمیتونم آروم باشم همش یا راه میرم یا وول میخورم؛ فکر کنم بخاطر اونه چون تو بیداریم همش باید ذهنم درگیر یه چیزی باشه (مثلا سوال حل کنه ولی نه اونا که تو خواب حل میکنه) شاید تو خوابم میگرده سوالارو از تو حافظه ای جایی میکشه بیرون حل میکنه :-?

Nadiye

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان3
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
95

به نقل از سَجاد :
من خودم احساس میکن ذهنم بن کل نمیتونه آروم باشه؛ کلا خودم نمیتونم آروم باشم همش یا راه میرم یا وول میخورم؛ فکر کنم بخاطر اونه چون تو بیداریم همش باید ذهنم درگیر یه چیزی باشه (مثلا سوال حل کنه ولی نه اونا که تو خواب حل میکنه) شاید تو خوابم میگرده سوالارو از تو حافظه ای جایی میکشه بیرون حل میکنه :-?
پس چرا من در مورد استرس واینا سوال کردم گفتید نه!!!!!
ببینید منظورم از استرس اون چیزی نیست که فکر میکنید منظورم یه جور هیجان همیشگیه،شرمنده من نمیتونم خوب توصیفش کنم ولی چون خودم اینجوریم کاملا میتونم درک کنم که چی میگید!!!
اگه میشه به این سوالمم جواب بدید:شما تیروئید و از این دسته بیماری ها ندارید؟؟؟؟

Quf

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
حلی
شهر
تهران

به نقل از Nadiya :
پس چرا من در مورد استرس واینا سوال کردم گفتید نه!!!!!
ببینید منظورم از استرس اون چیزی نیست که فکر میکنید منظورم یه جور هیجان همیشگیه،شرمنده من نمیتونم خوب توصیفش کنم ولی چون خودم اینجوریم کاملا میتونم درک کنم که چی میگید!!!
اگه میشه به این سوالمم جواب بدید:شما تیروئید و از این دسته بیماری ها ندارید؟؟؟؟
نه! ینی نمیدونم :D ولی احتمالا نه
-------
میفرماد که
ما زنده به آنیم که آرام نگیریم
موجیم که آسودگی ما عدم ماست
-------
تا راه باشه من میرم!!!! اینطور آدمیم من!
فراغ خاطر ندارم اصلا

نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی 2
شهر
زنجان
سال فارغ التحصیلی
98
دانشگاه
علوم پزشکی زنجان
رشته دانشگاه
پزشکی

من یه مشکل دارم که از نظر خودم پل ارتباطی منو با دیگران قطع کرده :(( :(( :((

نمی تونم خوب با دیگران ارتباط برقرار کنم مشکل من مشکل کم رویی به نظر شما چطور میتونم درمانش کنم

لطفا راهنمایی کنید

Parissan

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
فـرزانـگـان
شهر
بـنـــاب
مدال المپیاد
ریاضی - شیمی - کامپیوتر

سلام ..
تازگیا یعنی امسال نمیدونم چم شده اصلن چیزی یادم نمیمونه .. واین باعث شده تو درسایی مثل دین و زندگی کم بیارم واسه خاطر همین مجبورم درسایه حفظی رو زیاد بخونم..میشه کمکم کنین؟؟
ممنون

البرت

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
ایت الله خامنه ای
شهر
سیرجان
مدال المپیاد
داشتم میخوندم دیدم هیچی نمیشم ولش کردم

خاهشا راهنماییم کنید

من یه رفیقی داشتم با هم واسه المپ فیزیک میخوندیم تابستون اول به دوم بود

بعدش من به دلایلی از قبیل اصرار پدر و مادر و پول و ... رفتم تجربی و دیگه واسه المپیاد نخوندم ینی فک نمیکردم بتونم قبول شم

الان سال سومم. نتایج مرحله ی اول المپ چن وخت پیش اومد و من مرحله ی اول زیست رو قبول شدم . الان خیلی ناراحتم چون شاید

اگه رشته ی ریاضی میموندم امیدی به المپ داشتم. الان اون رفیقم خیلی شاخ شده و به احتمال خیلی زیاد مرحله ی دو قبول میشه

بهش حسودیم نمیشه ولی بهش قبطه میخورم . الان حس عیجی دارم . چکار میتونم بکنم؟؟؟ :((

maziar

مازیمون
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
تهران، استانبول، کوالالامپور، اُسلو!
دانشگاه
Universitetet i Oslo
رشته دانشگاه
ریاضی، CS، نانو الکترونیک

به نقل از Parissa_1997 :
سلام ..
تازگیا یعنی امسال نمیدونم چم شده اصلن چیزی یادم نمیمونه .. واین باعث شده تو درسایی مثل دین و زندگی کم بیارم واسه خاطر همین مجبورم درسایه حفظی رو زیاد بخونم..میشه کمکم کنین؟؟
ممنون

من این مشکل رو از بچگیم داشتم. کلن درس های حفظی رو روش حساب باز نمی کردم. ولی بر عکس شما وقتی هم براش نمی ذاشتم. مثلن من نمره ی پیش دانشگاهیم تو تمام درس ها بالایه ۱۹ و حتا ۲۰ شدم ولی دینی رو ۱۴.۷۵ شدم! و خب هیچ تاثیره مهمی هم تو زندگیم نداشت چون هیچ اهمیتی به دین و زندگی تو دانشگاه نمیدن برای ورودی گرفتن.

حتا الان هم تو دانشگاه بعضی درس ها حفظی هستن حتا با وجود اینکه تخصصین.

مثلن درس های مربوط به تکنولوژی و ای تی. خب بدیهتن من میدونم ای کامرنس چیه. ولی باید تعریفشو حفظ باشم که نیستم. اگه الان هم حفظ کنم تا ۲ روز دیگه یادم میره. پس این درسو می ذارم کنار بقیه درس هامو هم زمان با درس دادن سره کلاس یاد می گیرم.

بعد فقط دو روز قبل امتحان میشینم می خونم.

نمره هامم بد نشد غیر از یک درس که همین درسم بود و A- شدم بقیه درس هامو A و ریاضی رو A+ شدم. و معدلم از چهار شد ۳.۹۴ که خب بالاترین نمره ی این ترم تو دانشکده بود. می خوام بگم درس های حفظی تعداد واحدشون کم تره. یعنی تو معدل تاثیر خاصی ندارن. ولی میشه با نمره مستمر خوب گرفتن حتا ارزش نمره پایان ترم رو نصف کرد.

برای پروژه هاتون که لازم نیست چیزی رو حفظ کنید می تونید از ویکی پدیا استفاده کنید. یعنی اگه مستمر نمره خوبی بگیرید دسته کم از ۵۰ درصد نمره نهایی ۴۰ تاشو گرفتید. حالا اگه دو روز قبلش بخونید و خودتونم سره امتحان یه تلاشی بکنید خیلی راحت میتونید ۸۰ در اخر بگیرید که نمره خیلی خوبه حتا محسوب میشه.

و به نظرم کلن نگران درس های حفظی نباشید نه در محل کار به کارتون میاد نه کسی به اون درس ها اهمیت میده مگر اینکه رشتتون مربوط به اون ها باشه.

didar

کاربر جدید
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
parsabad

سلام
من از مسعله حل کردم متنفرم و ضعیفم حالا امسال که اول دبیرستان هستم اصلا میل ورغبت به خوندن فیزیک ندارم و نمره های خوبی ام نمیگیرم..چطور میتونم ترم آخر نمره خوبی بگیرم تا جبران شه؟؟

black spider

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 1
شهر
تبریز
سال فارغ التحصیلی
95
دانشگاه
علوم پزشکی تبریز
رشته دانشگاه
Anesthesia

من تازگیا اصن حوصله هیچیو ندارم! الان مثن عیده قبلنا اصن حرفه عیدم ک میشد ذوق میکردم ولی الان... هیچی! هر روزیم ک میگذره بیشتر ا مامانو بابام دور میشم... اصن حس میکنم حرفمو نمیفهمن! حتی وختی دورو ورم شولوغه احساسه تنهایی میکنم... چن وختی میشه ک ا تهه دل نخندیدم... همش بغض میکنم بی دلیل، کاملا بی دلیل یهو میزنم زیره گریه. دلمم نمیخواد درموردش با کسی حرف بزنم چون میدونم کمکم ک نمیکنن هیچی، یکمم حال گیری میکنن. (الان اینارو ب زور دارم مینویسم) دلم میخواد تنها باشم ولی تنهاییم حالمو خوب نمیکنه! چیکار کنم؟

maziar

مازیمون
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
تهران، استانبول، کوالالامپور، اُسلو!
دانشگاه
Universitetet i Oslo
رشته دانشگاه
ریاضی، CS، نانو الکترونیک

به نقل از safa :) :
سلام
من از مسعله حل کردم متنفرم و ضعیفم حالا امسال که اول دبیرستان هستم اصلا میل ورغبت به خوندن فیزیک ندارم و نمره های خوبی ام نمیگیرم..چطور میتونم ترم آخر نمره خوبی بگیرم تا جبران شه؟؟

خوب اوله دبیرستان این می تونه کاملن طبیعی باشه. تقریبن همه این حس رو وقتی از یه مقطعی به مقطعه بالاتر می رن دارن. یه مدت همیشه بی خیالی هست بعدش کم کم همه چیز به حاله سابق برمیگرده.

ولی اگه کلن علاقه ای به حل مسایل فیزیک ندارید یا ریاضی خب بحثش فرق می کنه. باید بگردید و ببینید کجای اون درس براتون بیشتر جذابه می تونید کتاب هایی مثل فیزیک پایه یا هالیدی که مسایل رو بشتر و دقیق تر توضیح دادن بخونید. ولی یکی از خاصیت های فیزیک دبیرستان اینه که بیشتر یادگیری سره کلاس انجام میشه نه با مطالعه بعد از کلاس. یعنی اگه سره کلاس بی خیال جزوه نوشتن بشید و به معلم حواستون باشه نتیجه خیلی بهتری میگیرید.

بعد سعی کنید چند وقت یک بار تمرین هارو هم حل کنید و با بازه زمانی پیوسته یعنی نه این طور که یهو بریزید سره تمرین ها و تمومشون کنید مثلن هر روز چند سوال. تا درس رو هم فرامومش نکنید.

به نقل از سارا کانر :
من تازگیا اصن حوصله هیچیو ندارم! الان مثن عیده قبلنا اصن حرفه عیدم ک میشد ذوق میکردم ولی الان... هیچی! هر روزیم ک میگذره بیشتر ا مامانو بابام دور میشم... اصن حس میکنم حرفمو نمیفهمن! حتی وختی دورو ورم شولوغه احساسه تنهایی میکنم... چن وختی میشه ک ا تهه دل نخندیدم... همش بغض میکنم بی دلیل، کاملا بی دلیل یهو میزنم زیره گریه. دلمم نمیخواد درموردش با کسی حرف بزنم چون میدونم کمکم ک نمیکنن هیچی، یکمم حال گیری میکنن. (الان اینارو ب زور دارم مینویسم) دلم میخواد تنها باشم ولی تنهاییم حالمو خوب نمیکنه! چیکار کنم؟

این به خاطره بازه ی سنی خاصی هست که توش قرار داری. احتمالن اگه یه خودکار و یه ورق بگری دستت و بنویسی احساساتتو بعد همونو پاره کنی و دوباره بنویسی. اینجوری وقتی برای باره دوم نوشته های خودتو می خونی حداقل تکلیفت با خودت مشخص میشه. (یعنی می فهمی که از چی ناراحتی ) ولی بازم می گم تو این سنو سال این تغییر ناگهانی احساسات طبیعیه.

و خب این هم طبیعی هست که پدر و مادرت تورو نمی فهمند( همه ی احساسات تورو بدیهتن درک نمی کنن و این طبیعی هست چون اون ها تو نیستن!) ولی خب کم کم عادت می کنی که به این که درکت نمی کنن خیلی برخورد عجیبی نداشته باشی و از کنارش بگذری. مثلن می تونی بیشتر اهنگ گوش بدی و کتاب بخونی. تا بتونی احساسات مشابه خودتو تو نویسنده های زن دیگه ببینی.

و خب یکی دیگه از خاصیت های کتاب خوندن اینه که با مشکلات بزرگتری که افراد دیگه دارن اشنا میشی و میبینی که مشکلات تو در مقابل مشکلاته اون ها واقعن مشکلاتی نیستن که نشه از پسشون بر اومد.

ولی بازم بهترین یارت تو این دوران شاید ورف و خودکارت باشن.

البرت

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
ایت الله خامنه ای
شهر
سیرجان
مدال المپیاد
داشتم میخوندم دیدم هیچی نمیشم ولش کردم

حذف ...

Parissan

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
فـرزانـگـان
شهر
بـنـــاب
مدال المپیاد
ریاضی - شیمی - کامپیوتر

به نقل از مازیمون :
من این مشکل رو از بچگیم داشتم. کلن درس های حفظی رو روش حساب باز نمی کردم. ولی بر عکس شما وقتی هم براش نمی ذاشتم. مثلن من نمره ی پیش دانشگاهیم تو تمام درس ها بالایه ۱۹ و حتا ۲۰ شدم ولی دینی رو ۱۴.۷۵ شدم! و خب هیچ تاثیره مهمی هم تو زندگیم نداشت چون هیچ اهمیتی به دین و زندگی تو دانشگاه نمیدن برای ورودی گرفتن.

حتا الان هم تو دانشگاه بعضی درس ها حفظی هستن حتا با وجود اینکه تخصصین.

مثلن درس های مربوط به تکنولوژی و ای تی. خب بدیهتن من میدونم ای کامرنس چیه. ولی باید تعریفشو حفظ باشم که نیستم. اگه الان هم حفظ کنم تا ۲ روز دیگه یادم میره. پس این درسو می ذارم کنار بقیه درس هامو هم زمان با درس دادن سره کلاس یاد می گیرم.

بعد فقط دو روز قبل امتحان میشینم می خونم.

نمره هامم بد نشد غیر از یک درس که همین درسم بود و A- شدم بقیه درس هامو A و ریاضی رو A+ شدم. و معدلم از چهار شد ۳.۹۴ که خب بالاترین نمره ی این ترم تو دانشکده بود. می خوام بگم درس های حفظی تعداد واحدشون کم تره. یعنی تو معدل تاثیر خاصی ندارن. ولی میشه با نمره مستمر خوب گرفتن حتا ارزش نمره پایان ترم رو نصف کرد.

برای پروژه هاتون که لازم نیست چیزی رو حفظ کنید می تونید از ویکی پدیا استفاده کنید. یعنی اگه مستمر نمره خوبی بگیرید دسته کم از ۵۰ درصد نمره نهایی ۴۰ تاشو گرفتید. حالا اگه دو روز قبلش بخونید و خودتونم سره امتحان یه تلاشی بکنید خیلی راحت میتونید ۸۰ در اخر بگیرید که نمره خیلی خوبه حتا محسوب میشه.

و به نظرم کلن نگران درس های حفظی نباشید نه در محل کار به کارتون میاد نه کسی به اون درس ها اهمیت میده مگر اینکه رشتتون مربوط به اون ها باشه.
واقعا ممنونم :-[
امیدوارم با خوندن موقع امتحانات نهایی مشکلی برام پیش نیاد :rolleyes: و بتونم بدون مشکلی اون درسو با نمره خوب پاس کنم
البته باید بگم نمرم اونقدرام بد نشده .. البته چون خوندم 18/25 شد..
به هرحال اوایل خیلی نگران این موضوع بودم ولی الان متوجه شدم اگه خوب و عمیق بخونم بیشتر یادم میمونه هرچند وقت زیادی بطلبه ولی ارزششو داره چون بعدا وقتی میخونمش میبینم یادم مونده..

hosseinmoghaddas

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
آیت الله خامنه ای
شهر
سیرجان
سال فارغ التحصیلی
1395
مدال المپیاد
نقره بیست و پنجمین المپیاد ملی شیمی
دانشگاه
شریف
رشته دانشگاه
حدوداً برق
اینستاگرام

به نقل از آلبرت :
خاهشا راهنماییم کنید
من یه رفیقی داشتم با هم واسه المپ فیزیک میخوندیم تابستون اول به دوم بود
بعدش من به دلایلی از قبیل اصرار پدر و مادر و پول و ... رفتم تجربی و دیگه واسه المپیاد نخوندم ینی فک نمیکردم بتونم قبول شم
الان سال سومم. نتایج مرحله ی اول المپ چن وخت پیش اومد و من مرحله ی اول زیست رو قبول شدم . الان خیلی ناراحتم چون شاید
اگه رشته ی ریاضی میموندم امیدی به المپ داشتم. الان اون رفیقم خیلی شاخ شده و به احتمال خیلی زیاد مرحله ی دو قبول میشه
بهش حسودیم نمیشه ولی بهش قبطه میخورم . الان حس عیجی دارم . چکار میتونم بکنم؟؟؟

سلام دوست من.
میدونی که من هم اون رفیق شما رو می شناسم. همین قدر بگم که اصلا این شکلی فکر می کنی نیست. زیاد به فکرش نباش.
المپیاد هم همچین آش دهن سوزی نیست.
بهترین کار اینه که بشینی برای کنکور بخونی.به این چیزا هم دیگه فکر نکن.

سلبچ

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان3
شهر
تهران
مدال المپیاد
شیمی

به نظر من هم المپیاد ریسک بالایی داره.از الان با آرامش برای کنکور و امتحانات خوندن منطقی تره.!!!!

DiVoOnE

کاربر جدید
نام مرکز سمپاد
.
شهر
ناکجا اباد

تصمیم گرفتم خودمو پیدا کنم میخوام یه ماه از خونه نرم بیرون و درباره ی خودمو زنگیم فکر کنم راه بالا بردن اعاماد به نفس و اراده و فراموش کردن خاطرات و گذشته چیه؟میخوام شروع کنم؟

بالا