• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

مختلط شدن مدارس در ایران

• شروع کننده موضوع h.f
  • تاریخ شروع
المپیاد طلایی ها

Meshkat

کاربر جدید
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1403
  • لایک
امتیازات: _zara

phoenix_s9

خسته وحشی :)
نام مرکز سمپاد
شهید دستغیب
شهر
لامرد
سال فارغ التحصیلی
1401
نظر شخصی: انگیزه خیلی مهمه؛ داخل مدارس مختلط پسرا سعی میکنن خودشونو بالا بکشن که داخل چشم دخترا باشن و بالعکس، این قضیه نه تنها داخل مسائل درسی بلکه داخل کل مسائل زندگی صدق میکنه:-"

Gourmet

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
علامه حلى
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1404
مخالفم.هزینه چنین کاری تا زمانی که اموزش های لازم در جامعه داده بشه بالاست.تا زمانی که چنین اموزش هایی نداریم پس منطقی نیست.نمیتونیم به قیمت زندگی چند نفر چنین تصمیماتی قبل از وجود اموزش مناسب برگردیم.اموزشش اگه به سطح مناسب رسید اونوقت قابل برررسیه

zeynabgol

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید شکفته
شهر
مشهد
سال فارغ التحصیلی
1404
دانشگاه
coming soon....
اول فرهنگ سازی بشه، ارتباط سالم دختر و پسر دیگه تو خونواده های ایرانی هرزگی تلقی نشه، کم کم شردع بشه که چنبه دختر پسرا بره بالا، بعد مختلط کنن‌.چرا که نه؟

uwu

ســحر
نام مرکز سمپاد
frz
شهر
-
سال فارغ التحصیلی
1401
آموزش رفتار در محیط مختلط بهترین محیط براش همون مدرسه‌اس. این فرهنگ سازی اگه از مدرسه، از آموزش و پرورش شروع نشه، از کجا میتونه شروع بشه؟!
بنظرم باید از یه نسلی شروع کنن و پایه به پایه مدارس و مختلط کنن، مهدکودکا نمیدونم جایی که من می‌رفتم مختلط بود ولی اگه الان نیست بنظرم اونارم باید مختلط کرد.

علی.

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید اژه ای ۱
شهر
اصفهان
سال فارغ التحصیلی
1401
ولی جدی این مدارس مختلط به جای این که فرهنگ سازی کنن و یاد بدن چجوری باید رفتار شه بیشتر تبدیل شده به جایی که از طرف پسرا به دخترا آزار میشه (توهین لفظی و لمسی).
نشده با نوجوون های غربی حرف بزنم (و این کارو زیاد می کنم به نسبت) و وقتی در این مورد صحبت می کنیم به این مورد اشاره نکنن.
اگه فکر می کنید اینا راضی‌ن از این ویژگی مدارسشون بدونید که تصویر زیادی قشنگی دیدید.
اگه فکر می کنید این راه حل هست بدونید که نیست.
آمار بچه دار شدناشونم که می دونید.

f.hn

a friend
کنکوری ۱۴۰۰
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
بیرجند
سال فارغ التحصیلی
1400
راجب مختلط شدن مدارس نظر خاصی ندارم چون بدون فرهنگ سازی منجر به یه سری مشکلات در آینده میشه!
ولی در کل باید تعامل دخترا و پسرا قبل از ورود به دانشگاه بیشتر باشه، من خودم به شخصه دیدم که بعضا همکلاسی های المپیادیم و از این قبیل که با دانش آموزای پسر بیشتر تعامل دارن و مشترکا تو یه سری کلاس ها شرکت میکنن، نگاه بهتری به پسرا دارن!

در هر صورت برگزاری یه سری همایش ها و اردوهای علمی برای همه ی دانش آموزان(نه فقط یه تعدادی از دانش آموزان) میتونه این دید جنسیتی رو تا حدودی از بین ببره و کنترلش هم راحت تره،در هر حال همه دانش آموزیم

Destroyer

من پسرم!
نام مرکز سمپاد
Madani_1
شهر
Tabriz
سال فارغ التحصیلی
1401
نشده با نوجوون های غربی حرف بزنم (و این کارو زیاد می کنم به نسبت)
دقیقا چی میگن؟

اگه فکر می کنید اینا راضی‌ن از این ویژگی مدارسشون بدونید که تصویر زیادی قشنگی دیدید.
ببین اینکه اونا از اونطرف بوم افتادن درسته
ولی ما هم از این طرف افتادیم
یه محیط کاملا افراز شده (به حدی که دیگه اجازه نمیدن نزدبک مدرسه دخترانه حتی منتظر سرویس باشیم ) که فرد توی دانشگاه ترم اول کلا کاری به درس نداره و درگیره
من بارها گفتم بازم میگم
اینجا اروپا نیست اینجا امریکا نیست
قرار نیست که ما بی قید و شرط ازش تقلید کنیم قراره ازش ایده بگیریم
نه افراز کامل و نه اختلاط کامل
کلاس ها رو بدیم به اساتید
و دانش اموزا جابه جا شن که دروسی که اختصاصی یه جنسیته برا جنسیت مخالف تدریس نشه مثل دانشگاه یا همین مدارس غرب
سالن ورزشیشون هم نوبتی بشه
یه تایم دخترا و یه تایم پسرا و قصی علی هذا
این تعیبن مرز به علاوه ی اموزش درس و در چارچوب فرهنگمون خیلی بهتر نتیجه میده

Gourmet

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
علامه حلى
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1404
در هر حال حتی تو جاهایی که اموزش خوب هم برای این مسئله وجود داره بازم امار تجاوز و ازون بدتر حاملگی در سنین پایین بالاست.
علاوه بر اون بایستی در کنار مدارس مختلط مدارس غیر مختلط هم داشته باشیم.بهر حال یه بخش بزرگ از جامعه ایران مذهبی هستن و راضی به رفتن بچشون به مدارس مختلط نخواهند شد که خودش یه چالشه.
بهرحال زمان زیادی خواهد برد تا این کار عملی شه.و فعلا باید روی اموزش متمرکز شیم.

D.S.P

زِ هَـمـه خَـلـق رَمـیـده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 1
شهر
Tehran
سال فارغ التحصیلی
1404
یه جور مغالطه مشهور هست
به اسم مغالطه حمله به مرد پوشالین (پهلوان پنبه هم بهش میگن)
احتمال شنیدینش
یه مثال واضح بزنم:
-به نظرم باید ازادی پوشش رو بیشتر کنیم.
+چیییییی؟ یعنی تو میگی که ملت بیان لخت تو خیابون بچرخن؟؟؟ استغفرالله....
الان به نظرم این تاپیک هم همینجوری شده
-من میگم باید مدارس تا سوم ابتدایی رو مختلط کنیم
+چیییییی؟ یعنی میگی که بیایم رابطه نامشروع و تجاوز و هزار جور غلط دیگه رو آزاد کنیم؟ بلا به دوووووور
ما فرهنگ غربیا رو نداریم که در صورت مختلط شدن مدارس مشکلات غربی ها رو داشته باشیم :/
در این صورت احتمالا مشکل بزرگتر خانواده های سخت گیرن.
و البته، انجام این کار زمان بره و باید از سنین کم شروع بشه
نه اینکه یهو بیان بگن خب از فردا همه مدارس مختلطن :| و قرارهم نیست همچین اتفاقی بیوفته

Destroyer

من پسرم!
نام مرکز سمپاد
Madani_1
شهر
Tabriz
سال فارغ التحصیلی
1401
  • لایک
امتیازات: f.hn

مـانیـا

کاربر فوق‌حرفه‌ای
کنکوری ۱۴۰۰
نام مرکز سمپاد
فرزانگان ۲
شهر
اردبیل
سال فارغ التحصیلی
1400
خب من توی پیش دبستانی اینو تجربه کردم ((: ما اون موقع تویه شهره دیگه ای زندگی میکردیم
و تا اونجا که یادمه تنها پیش دبستانی که در عین خفن بودن و لاکچری بودنش خیلی آزاد میگرفتن و مختلط بود
و حتی چیزی به اسم مقنعه وجود نداشت :)) همین جایی بود که ما توش بودیم ... و درست سالِ بعد از ما هم جمع شد :-"
خب منم تو اون محیط بودم و دیدم ! چند تا پسر بودن تو کلاسمون که دخترا سرشون دعوا میکردن
و حتی دقیقا یادمه که یه تابلو داشتیم که عکس همه بچه ها روش بود و هر چی بچه بهتری بودی جلو عکست ستاره هایه بیشتری میزدن . یه روز دو تا دختر رفتن عکسایه دخترایه کلاسو از رو تخته ورداشتن و چیدن رو میز پسرا
و گفتن "انتخاب کنید!" :/
منِ پنج شیش ساله ، کُپ کرده بودم ! :))
تازه اینی که گفتم بولد ترین خاطره ی تو ذهنم بود ، علاوه بر این هزار تا داستان ریز و درشته دیگه ای هم داشتیم :))
مثلا اینکه دخترا گریه میکردن برا پسرا یا پسره از حیاط پیش دبستانی گل میچید میداد به دختره و... :))
خب شاید بگین اینا بچه ان و فلان و بهمان ! اما یه کوچولو کنترل کردن بچه ها هم بد نیست ... خصوصا تو این سن حساس که اوج تاثیر از محیط و یادگیری، اینجاست که اتفاق میوفته ... که متاسفانه اونجا زیاد خبری نبود ازش .
ولی اگه مختلط شدن مدارس، کنترل شده و اصولی باشه ، همین شناخت جنس مخالف میتونه خیلی خوب باشه که بعدا توی زندگی مشترک ، فرد حداقل یه آگاهی دست و پا شکسته ای هم که شده از اخلاق و روحیاته جنس مقابلش (حالا اومدیمو جنسش موافق بود :))) داشته باشه. شاید اگه این اتفاق میوفتاد جمله ی " زنا / مردا پیچیده ان" رو نداشتیم !
بالاخره هر فایده ای تویه دلش یه سری معایبم داره دیگه
تلویزیون ایران مطالب نامناسب پخش نمیکنه که اگه پخش هم بکنه انقدر زیرپوستی هست که این بچه ها متوجه نشن
تلویزیون های خارجی هم درسته که مطالب نامناسب پخش میکنن اما دیگه مطالب خاله زنکی پخش نمی کنن!
احتمالا بچه ها اینارو از خانواده هاشون یادگرفتن که براشون متاسفم.
خیلی از پسرا و دخترا از نظر شخصیتی و رفتاری خیلی شبیه هم ان. همه مون انسان ایم، درسته که مغز مون به تفاوت ها توجه بیشتری نشون میده اما در واقعیت خیلی شبیه هم ایم.

حتی اگه مدارس مختلط بشه بازم بعضی چیزا جدا خواهند بود، مثل کلاس ورزش(در سطح مسابقات جهانی هم جدا برگزاز میشه دیگه)
و بعضی از درس ها و فعالیت ها که به دلیل تفاوت های دخترا و پسرا باید جدا باشن
بیشتر کلاس درس هایی مثل ریاضی و ادبیات و زیست شناسی و امثالهم مختلط خواهند بود برای تبادل تظر و اینا
اگه یه نفر تو کلاس مختلط دانشگاه تحقیر بشه براش سخت تره تا کلاس تک جنسیتی دبیرستان! ولی اگه از اول انقدر رو تفاوت ها تمرکز نکنیم این اتفاق نمیفته
+ اینکه پیش بینی فضای مدارس مختلط زیادم سخت نیست، مثل دانشگاه میشه دیگه. اتفاقا بچه ها تو سنین دبیرستان نسبت به دانشگاه جرات کمتری برای انجام رفتار های خارج از عرف دارن.
به نظر من با توجه به شرایط کشور بهتره تا سوم ابتدایی مختلط باشه که هم تفاوت های فیزیکی زیاد آشکار نشده و هم بچه ها زیر سن تکلیف ان و مشکل دینی نداره. بعد از اونم مدارس جدا باشن اما کارگاه های هنری، علمی، پژوهشی زیادی برگزار کنیم برای تبادل نظر و انجام کارهای علمی و... (همین الانم این کارگاه ها هستن، منظورم اینه که بیشتر بشن).
به بچه ها هم میگیم به خاطر تفاوت هاتون مدارس تون جداست اما کارهای علمی، هنری، پژوهشی و... مشترک دارین، تا عقده ای نشن :-"
طبق صلاح دید مسئولین مدرسه در برخی سنین خاص هم ارتباط ها رو کمتر و محدود میکنیم
به خاطر تفاوت ها شاید اختلاط صد در صدی ممکن نباشه و از طرفی جداسازی صد در صدی هم مضرات خاص خودش و داره. با توجه به شرایط کشور این روش بد نیست. حتی پیش نیاز و امکانات و فرهنگ سازی خیلی خاصی هم لازم نداره.

بالا