• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

آشنایی با رشته های علوم پایه

• شروع کننده موضوع

saeide

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان کرج (گویا 3)
شهر
کرج
دانشگاه
تهران-شهید بهشتی
رشته دانشگاه
فیزیک-کارشناسی ارشد گرانش
پاسخ : آشنایی با رشته های علوم پایه

به نقل از مهســـــــــــــا :
بابا استاداشون خیلی خفنن :D این هم اتاقی من ترم4 همه استاداشون استاد تمام بودن و عااالی! اصلا ازشون واسمون تعریف میکرد ما 8-> میشدیم!
بیا منم برات از استاد خفنامون تعریف کنم 8-> بشی :D

یه استادای خفنی داریم که نگوووووو :))

بعدم استاد تمام بودن که حالا چندانم ملاک نیست!(ما یه دانشیار داریم تو دانشکدمون مکانیک نیوتونی فک کنم فقط بلده بعد یه استادیار هایی داریم استاد تمام ها رو میذارن جیب بغلشون :D) در کل جو پردیس علوم رو بنده نمی پسندم :|

نام مرکز سمپاد
فرزانگان امین
شهر
اصفهان
سال فارغ التحصیلی
1390

به نقل از سَعیده :
بیا منم برات از استاد خفنامون تعریف کنم 8-> بشی :D

یه استادای خفنی داریم که نگوووووو :))

بعدم استاد تمام بودن که حالا چندانم ملاک نیست!(ما یه دانشیار داریم تو دانشکدمون مکانیک نیوتونی فک کنم فقط بلده بعد یه استادیار هایی داریم استاد تمام ها رو میذارن جیب بغلشون :D) در کل جو پردیس علوم رو بنده نمی پسندم :|
نمیدونم سعیده! ولی منظورم فقط استاد تمام بودنشون نبود!
سوادشون! و رفتارشون! و ارتباط صمیمانه شون با دانشجو!باور کن این هم اتاقی من وقتی حرف می زد از استاداشون ما تو ذهنمون نمی گنجید همچین چیزی!
ما یه سری استاد خفن داریم که به قدری مغرورن که نمیشه باهاشون صحبت کرد و ما واسه همه کارهامون به TA ها مراجعه میکنیم.
من از تعریفهای اون این جو صمیمی رو دوست داشتم راستش! شاید مال شما اینطور نباشه.

• لایک
امتیازات: zmaa

mira

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید هاشمی نژاد 1
شهر
مشهد
مدال المپیاد
المپیاد نجوم
دانشگاه
دانشگاه تحصیلات تکمیلی در ع
رشته دانشگاه
فیزیک

به نقل از Captain.Pisko :
برای رشته های زیست شناسی الان تهران بهتر از بقیست؟

اون دانشگاه زنجان در چه وضعیه تو زیست؟

بعد اینکه از تجربی هم می شه بیوفیزیک خوند؟ کدوم دانشگاه بهتره؟

با تشکر قبلی از جواب شما :D
دانشگاه زنجان رو نمی دونم.
ولی دانشگاه ما خیلی تو علوم زیست خوب نیست. هیئت علمیاش خیلی کمه. فکر کنم تازه دانشکده شده و هنوزم خیلی مستقل نیست. یکی دو تا استاد خفن خارجی داشتن که رفتند؛ از نسل خارجی ها، یه اوکراینیه مونده که تقریبا دانشجو نمی گیره. بعضی از دانشجوهاشون با استادی فیزیک کار می کنن. الآن تازه دارن یه سری آدم جوون جذب می شن که کار درست و حسابی بکنن. ولی طبیعتا یه مقدار زمان می بره تا جای خودش رو پیدا کنه و ضمنا فعلا گرایش های زیادی رو پشتیبانی نمی کنه. به نظر من با توجه به اینکه به نظر دانشجوی لیسانسید، پس از پایان کارشناسی، گرایش مد نظرتون رو انتخاب کنید؛ بعد برید توی دانشگاه های مطرح ببینید چه افرادی اون گرایش ها رو کار می کنن و کاراشون در چه سطحیه. بعد برای مقایسه های تکمیلی به مسایل دیگری چون جو دانشگاه، سایر اساتید و... توجه کنید.
فکر کنم میشه. بعضیا که لیسانس زیست اند، الآن دارن ارشد بیوفیزیک می خونن به نظرم. براتون می پرسم و خبر می دم.
خواهش میکنم.

• شروع کننده موضوع

saeide

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان کرج (گویا 3)
شهر
کرج
دانشگاه
تهران-شهید بهشتی
رشته دانشگاه

نمیدونم سعیده! ولی منظورم فقط استاد تمام بودنشون نبود!
سوادشون! و رفتارشون! و ارتباط صمیمانه شون با دانشجو!باور کن این هم اتاقی من وقتی حرف می زد از استاداشون ما تو ذهنمون نمی گنجید همچین چیزی!
ما یه سری استاد خفن داریم که به قدری مغرورن که نمیشه باهاشون صحبت کرد و ما واسه همه کارهامون به TA ها مراجعه میکنیم.
من از تعریفهای اون این جو صمیمی رو دوست داشتم راستش! شاید مال شما اینطور نباشه.
ما هم داریم از این استادا!
یه دکتر ارضی داریم اصن عااالی... مهربون خوب،باسواد ...پیر :D
یه دکتر میری داریم با شخصیت عالی و با سواد؛امسال میخواستیم براش تولد 40 سالگی بگیریم نشد دیگه!
یه دکتر توسلی داریم یه دونه باشه؛ اصلا این انسان الگوی زندگی منه :D تو پردیس علوم از این استادای خوب پیدا میشه خیلی خوبه...
استادای ما معمولا مهربونن فقط بعضیاشون چون تو فضا زمان خودشون زندگی میکنن ما رو درک نمیکنن :))

mira

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید هاشمی نژاد 1
شهر
مشهد
مدال المپیاد
المپیاد نجوم
دانشگاه
رشته دانشگاه
فیزیک

برای رشته های زیست شناسی الان تهران بهتر از بقیست؟

اون دانشگاه زنجان در چه وضعیه تو زیست؟

بعد اینکه از تجربی هم می شه بیوفیزیک خوند؟ کدوم دانشگاه بهتره؟

با تشکر قبلی از جواب شما :D
من از یکی از دوستای بیوفیزیکم پرسیدم. به گفته ایشون، میون دانشگاه ها، بیوفیزیک تربیت مدرس از تهران یه نمه بهتره؛ دانشگاه ما هم از تهران پایین تره. ضمنا برای تجربی ها، می تونن کارشناسی، زیست شناسی بخونن و برای ارشد به بالا بیان بیوفیزیک.

HHH

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
مدرسه
شهر
کرج

تشکر فراوان دارم. بیوفیزیک ها کسی می دونه کجاها تو ایران بیشتر جذب می شن واسه کار؟

• شروع کننده موضوع

saeide

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان کرج (گویا 3)
شهر
کرج
دانشگاه
تهران-شهید بهشتی
رشته دانشگاه

اینم واسه اونایی که میگن فیزیک کار و در آمد نداره!
من با این وبلاگ به تازگی آشنا شدم :)

http://roohollah5329.blogfa.com/cat-65.aspx

حسین.م

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
ن
شهر
ن
دانشگاه
شریف
رشته دانشگاه
و

به نقل از mira :
در مصاحبه با توجه به شخصیت شما، پاسخ هاتون و رزومتون تصمیم نهایی رو می گیرن. بدیهیه که یه نفر ممکنه فرد باهوشی در فیزیک باشه و سابقه المپیاد داشته باشه، ولی رتبش مثلا 1000 شده باشه. این ها خیلی نمره محور نیستند و براشون فهم فرد مهمه. برای همین توصیه می کنم اگر به این درس علاقه مندید، این رشته رو انتخاب کنید؛ ضرر نداره. بعدا می تونید محیط رو ببینید و با افراد صحبت کنید و اگر خواستید انتخابش کنید.
میشه یه کم درباره مصاحبه توضیح بدین؟چه چیزایی رو مطرح میکنن؟چی می پرسن؟ :-/

mira

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید هاشمی نژاد 1
شهر
مشهد
مدال المپیاد
المپیاد نجوم
دانشگاه
رشته دانشگاه
فیزیک

تشکر فراوان دارم. بیوفیزیک ها کسی می دونه کجاها تو ایران بیشتر جذب می شن واسه کار؟
از همون دوستم پرسیم. گفتن اصلا بازارکارش خوب نیست! تدریس، آزمایشگاه و نهایتا وزارت نفت و کارای مرتبط.
به نقل از حسین.م :
میشه یه کم درباره مصاحبه توضیح بدین؟چه چیزایی رو مطرح میکنن؟چی می پرسن؟ :-/
راستش چیز سختی نیست! بالاخره شما از دبیرستان اومدید و قرار نیست خیلی چیزای عجیب و غریب ازتون بپرسن. من خودم به طور طبیعی مصاحبه نشدم و پدرم رو درآوردند! ولی طبیعیش(که فقد من استثناش هستم!) اینه که سه چهار تا استاد، اول یکم باهتون شوخی و خنده می کنن تا استرستون بریزه؛ بعد اطلاعات کلی در مورد خودتون و تحصیلتون و سفر و ... می پرسن. از این که چرا به فیزیک علاقه مندید و چرا این جا رو زدید می پرسن. یه سری سوالات تخمینی، و یه سری سوالات هوش هم می پرسن. شاید ازتون سوالات محاسباتی یا علمی هم بپرسن.
اگر رزومه خاصی داشته باشید و مدارکش رو آورده باشید، در مورد اونا هم ازتون می پرسن. مثلا اگر المپیادی باشید، اون مورد آخری رو حتما ازتون می پرسن. یا اگر همایش برگزار کرده باشید، در مورد اونا هم می پرسن.

در این مورد یه مینیمال خوندم، بزارید بگم. دو تا دوست رفته بودن جنگ برای پیک نیک؛ به دفعه در حین استراحت، یه شیر اومد بالا سرشون؛ یه نفر از این دوستان که دانشجوی مدیریت بود، بلند شد تا کفشاش رو پاش کنه؛ دومی که دانشجوی جانورشناسی بود، با توضیح آناتومی شیر استدلال کرد که نمی شه از شیر سریعتر دوید؛ پس کفش پوشیدن بیهوده است! دوستش جواب داد می دونم که نمی شه از شیر سریعتر دوید؛ مهم اینه که از تو سریع تر بدوم!
برای مصاحبه هم ادم نباید نگران باشه؛ شرایط برای همه برابره؛ کافیه از بقیه بهتر باشید! همین.

حسین.م

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
ن
شهر
ن
دانشگاه
شریف
رشته دانشگاه
و

به نقل از mira :
من خودم به طور طبیعی مصاحبه نشدم و پدرم رو درآوردند!
مگه مال شما چطور بود؟
راستی اگه براتون ممکنه چند تا عکس از دانشگاه بذارین.

mira

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید هاشمی نژاد 1
شهر
مشهد
مدال المپیاد
المپیاد نجوم
دانشگاه
رشته دانشگاه
فیزیک

به نقل از hmoazzani :
مگه مال شما چطور بود؟
راستی اگه براتون ممکنه چند تا عکس از دانشگاه بذارین.
راستش من نتونستم روز مصاحبه برم! با کلی پارتی باری و صحبت، قرار شد که بعد از جلسه شورا بپرم تو و ازشون بخوام که از منم مصاحبه بگیرن! در نتیجه تقریبا همه اعضای هیئت علمی به غیر از چند نفری که کار ضروری داشتند، بودند! حدود 45 دقیقه از من سوال پرسیدند؛ از نسبیت بگیرید تا تخمین مسافت! کلی هم خندیدیم جاتون خلی. هنوزم که یادش میفتم خندم می گیره. فکر کنم با یکی مثل من تا حالا رو به رو نشده بودند! منم اون روز رو مود خاصی بودم البته.
اینجا که نمی تونم عکس بزارم. اگر به فیسبوک دسترسی دارید، تو پیج من یه سری عکس از دانشگاه هست. پیج منم اینه آدرسش:
facebook.com/M.R.Ataii
که البته لینکش تو پروفایلم هم هست.
اما اگر به فیسبوک دسترسی ندارید یا نتونستید پیدا کنید، بگید از کجاها و از چه مراسماتی عکس بزارم تا اگر داشتم بزارم.

mohammad sadegh

کاربر نیمه‌فعال
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
کرمان

سلام.من امسال تو کنکور رتبه ی 400 منطقه2 رو اوردم.می خواستم بدونم می تونم فیزیک شریف و زنجان برم؟راستی این طوری که می گین دکترای زنجان از همه جا بهتره؟واقعا سطح علمیش بالاتر از شریفه؟جون من سریع جواب بدین

• لایک
امتیازات: mira

newthink

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
قم
دانشگاه
امیرکبیر
رشته دانشگاه
فیــزیــک

به نقل از mohammad sadegh :
سلام.من امسال تو کنکور رتبه ی 400 منطقه2 رو اوردم.می خواستم بدونم می تونم فیزیک شریف و زنجان برم؟راستی این طوری که می گین دکترای زنجان از همه جا بهتره؟واقعا سطح علمیش بالاتر از شریفه؟جون من سریع جواب بدین
سلام
برای تحصیلات تکمیلی زنجان رتبه کشوری مهمه...بستگی به متقاضیاش داره ولی پارسال یکی از دوستای من با رتبه کشوریه هزارو خورده ای رفت
شریف رو احتمالا میارین ولی بازم قطعی نمیتونم بگم چون امار هرسال تا سال بعد خصوصا تورشته های فیزیک و ریاضی که استانی ان خیلی عوض میشه

• لایک

Quf

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
حلی
شهر
تهران

برا نرم افزار کودوم دانشگا خوبه؟! شریف؟ تهران؟ امیرکبیر؟!
بعد تو تهران، چه رتبه ای توش قبول میشه معمولا!؟

نام مرکز سمپاد
فرزانگان امین
شهر
اصفهان
سال فارغ التحصیلی
1390

به نقل از Moose :
برا نرم افزار کودوم دانشگا خوبه؟! شریف؟ تهران؟ امیرکبیر؟!
بعد تو تهران، چه رتبه ای توش قبول میشه معمولا!؟
اینجا تاپیک علوم پایه ست البته!
ولی جواب میدم.
از نظر سطح علمی نرم افزار اول شریف بعد تهران.بعد هم امیرکبیر
تهران سال 91 برای نرم افزار با 500 هم قبول شدن ظاهرا!! سال ما نمی شد ولی.

Quf

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
حلی
شهر
تهران

اینجا تاپیک علوم پایه ست البته!
ولی جواب میدم.
از نظر سطح علمی نرم افزار اول شریف بعد تهران.بعد هم امیرکبیر
تهران سال 91 برای نرم افزار با 500 هم قبول شدن ظاهرا!! سال ما نمی شد ولی.
بله من معذرت میخوام!!! (;

mohammad sadegh

کاربر نیمه‌فعال
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
کرمان

تفاوت سطح علمی شریف و زنجان چه قدره؟ کدوم بهتره؟

• لایک
نام مرکز سمپاد
.
شهر
.
سال فارغ التحصیلی
2000
رشته دانشگاه
فیزیک

ببین شرایط شریف و زنجان کمی با هم فرق داره .

زنجان خب دوره اش پیوسته ست ... برای همین درسایی که میگیرید ممکنه ترتیبشون با هم فرق کنه .

تو گرایش ها هم مهمه . یعنی اگه میخوای بری زنجان شاید بهتر باشه همین الآن گرایشی که میخوای رو هم در نظر بگیری .

چون زنجانو میدونم که تو بعضی گرایش ها قویه ( حالت جامد به خصوص) ولی خب شریف تو گرایشای نظری بهتره و ضمن این که راحت تر میشه اپلای کرد (البته اگه بخوای)

در کل شاید خیلیا سریع بگن شریف ولی من نمیتونم اینو بگم . حتی نظر یکی از فیزیک پیشه های خوب داخل هم (که البته خودش شریف بوده) اینه که زنجان چیزی کمتر از شریف نداره .

شاید یه خوبی که زنجان داشته باشه اینه که دانشجو های مهندسی رو اعصاب آدم نیستن ( :-" ) کلا" همه دور و برت علوم پایه میخونن. یعنی جو خوب و جالبی داره .

ضمن این که اگه تا آخرش بخونی (یعنی دکتری) احتمال زیاد همون جا هیئت علمی میشی . و این طور که به نظر میاد و میرا هم گفت جو یه جورایی مثل یه خانواده میمونه.

من خودم مسئله ی اصلیم دوری از خونه ست و گرنه بهش فکر میکردم.

ولی خب در نهایت مسئله ی اصلی همون گرایشه .

این لینک هم جالب توجهه : http://indonafar.persianblog.ir/post/226

---------------------------------------------

ویرایش : اه لعنتی ! دوباره پست میرا رو خوندم بد جوری زده به سرم زنجانو بزنم .

با 4000 کشوری و نقره فیزیک میشه آیا ؟ :-"

یا قیدشو بزنم ؟ چون مثل این که از برق شریف رفتن سخت تره :|

mira

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید هاشمی نژاد 1
شهر
مشهد
مدال المپیاد
المپیاد نجوم
دانشگاه
رشته دانشگاه
فیزیک

از طولانی شدن مطلب پوزش می طلبم. ولی به نظرم برای فیزیک دوستان خوندن این مطالب بد نباشه.
سلام
شریف رو فکر نکنم قبول شید. کشوریتون چنده؟ ولی برای مصاحبه تحصیلات تکمیلی علوم پایه قبول می شید. اگر تحصیلات تکمیلی علوم پایه سخته، لطفا از IASBS استفاده کنید. دانشگاه زنجان یه دانشگاه کاملا مستقله. مثل دانشگاه شریف و دانشگاه تهران که هر دوشون توی تهرانند ولی دو تا دانشگاه کاملا مستقل اند.
بستگی داره. توی گرایشات تجربی، تربیت مدرس حرف اول رو می زنه؛ و این کاملا بدون شک و شبهست. اونایی که باتجربه ترند، حرف من رو تصدیق می کنند که شریف فقط اسمش معروفه. ممکنه تو یه رشته ای اصلا دانشگاه خوبی نباشه. در مورد جو علمی هم من قضاوتی نمی کنم؛ شما یه روز برید هر دانشگاهی رو که می خواید ببینید و با اساتیدش صحبت کنید. یه روز هم بیاید جای ما رو ببینید و با اساتیدش صحبت کنید. سلف، کتابخونه، خوابگاه، آزمایشگاه ها و ... رو هم نگاه کنید.
تفاوت سطح علمی شریف و زنجان چه قدره؟ کدوم بهتره؟
من فکر می کنم برای پاسخ به این سوال، علاوه بر حرف های من، لینکی که دوستمون در زیر گذاشتند رو نیز ببینید:
به نقل از H O S E I N :
ببین شرایط شریف و زنجان کمی با هم فرق داره .

زنجان خب دوره اش پیوسته ست ... برای همین درسایی که میگیرید ممکنه ترتیبشون با هم فرق کنه .

تو گرایش ها هم مهمه . یعنی اگه میخوای بری زنجان شاید بهتر باشه همین الآن گرایشی که میخوای رو هم در نظر بگیری .

چون زنجانو میدونم که تو بعضی گرایش ها قویه ( حالت جامد به خصوص) ولی خب شریف تو گرایشای نظری بهتره و ضمن این که راحت تر میشه اپلای کرد (البته اگه بخوای)

در کل شاید خیلیا سریع بگن شریف ولی من نمیتونم اینو بگم . حتی نظر یکی از فیزیک پیشه های خوب داخل هم (که البته خودش شریف بوده) اینه که زنجان چیزی کمتر از شریف نداره .

شاید یه خوبی که زنجان داشته باشه اینه که دانشجو های مهندسی رو اعصاب آدم نیستن ( :-" ) کلا" همه دور و برت علوم پایه میخونن. یعنی جو خوب و جالبی داره .

ضمن این که اگه تا آخرش بخونی (یعنی دکتری) احتمال زیاد همون جا هیئت علمی میشی . و این طور که به نظر میاد و میرا هم گفت جو یه جورایی مثل یه خانواده میمونه.

من خودم مسئله ی اصلیم دوری از خونه ست و گرنه بهش فکر میکردم.

ولی خب در نهایت مسئله ی اصلی همون گرایشه .

این لینک هم جالب توجهه : http://indonafar.persianblog.ir/post/226

---------------------------------------------

ویرایش : اه لعنتی ! دوباره پست میرا رو خوندم بد جوری زده به سرم زنجانو بزنم .

با 4000 کشوری و نقره فیزیک میشه آیا ؟ :-"

یا قیدشو بزنم ؟ چون مثل این که از برق شریف رفتن سخت تره :|
دقیقا همینطوره. در مورد جو، پیش تر هم گفتم که طبق نظر اساتید(از دانشگاه های مختلف) در ایران فقط IPM(پژوهشگاه دانش های بنیادی) و جای ما استانداردند. آی پی ام به غیر از پسادکترا، تازگیا در برخی از رشته هاش تعداد معدودی دانشجوی دکترا هم قبول می کنه. ضمنا در هر گرایشی تقریبا بهترین های ایران اگر در آی پی ام نیستند، به صورت پژوهشگر پاره وقت اونجا هستند! حداقل توی نجوم که این طوره. دو تا دائمی داره، و چندتا پاره وقت که استاد ما هم جزوشونه. فضا و جو علمی و ... هم دقیقا استاندارده. IASBS(جای ما) هم اون طور که شنیدم از روی دانشگاه های IUCCA, ICTP ، و دو تا از دانشگاه های آمریکا مثل شیکاگو ساخته شده. من نرفتم اونجاها؛ ولی می گن دکوراشونم مشابهه. بارها گفتم و الآنم می گم. برعکس سایر دانشگاه ها که گاهی دانشجوی خودشونم به دلیل پوشش یا نداشتن کارت دانشجویی(یا سایر کارت های شناسایی) راه نمی دن، IASBS کاملا بدون دیواره. نگهبانیش هم صرفا برای نگهبانی از دزد و ... است و هیچ کاری به کار شما نداره؛ فلسفش از نگاه پروفسور ثبوتی اینه که باید به دانشجو احترام گذاشت و کارای ممیزی و ... در شان دانشجو و محیط علمی نیست. از نگاه ایشون دانشگاه مال مردمه و باید کار فرهنگی بکنه؛ این که دور دانشگاه حصار بکشیم درست نیست و مردم باید هروقت که بخوان بتونن از دانشگاه بازدید کنند. ضمنا IASBS، در تمام طول سال و در تمام طول شبانه روز بازه. آزمایشگاه ها و سایت و خوابگاه نیز همین طور. دلیلش اینه که به قول دکتر ثبوتی، کار علمی هیج وقت تعطیلی نداره.
در نتیجه من جدا به شما توصیه می کنم که اگر به فیزیک علاقه دارید و با شرایط زنجان سازگاری، اینجا رو انتخاب کنید و موقع مصاحبه، جو IASBS رو با دانشگاه خودتون مقایسه کنید.
در مورد درسا؛ همین طوره. مثلا برای درسای عمومی؛ جاهای دیگه شما چند تا درسای معارف می گیرید که معمولا نه به درد دنیا می خورن و نه آخرت! ولی توی پیوسته، شما فقط یه درس معارف دارید که اونم عرفانه و یه آدم حسابی بهتون درس می ده؛ سایر درسای عمومیتون تو این تیپه: ادبیات فارسی، تئوری موسیقی، تاریخ علم، تاریخ هنر، تاریخ فرهنگ و ... . درسایی که هم به درد دنیا می خورن و هم آخرت. اینجا یه سری درس شبه عمومی هم دارید که جاهای دیگه ارایه نمی شه؛ ولی اینجا هم برای کمک به شما برای انتخاب گرایش، و هم به دلیل این که در قرن 21 علم به سمت مباحث بین رشته ای پیش رفته، به شما یه سری درس ارایه می کنند به شرح زیر: شیمی(که جاهای دیگه هم هست)، زیست شناسی، زمین شناسی، نجوم عمومی و تئوری موسیقی هم شاملش می شه. دانشجوهایی که هم دوره منند، اکثرا با این درسا مخالف اند؛ ولی به نظر من و پیوسته های قدیمی، وجود این درسا خوبه.
درسای تخصصی هم کاملا برمبنای نیازه. خوبیش اینه که شما مجبور نیستید مصوباتی که عده ای در وزارت خانه برای همه کشور تجویز می کنند رو صد در صد رعایت کنید؛ به همین دلیل می تونید درسی رو به اساس نامه اضافه یا حذف کنید! در این حد. این به نظر من یه خوبیه. مثلا با پیشنهاد استادا و نظر بچه های ورودی 90(یعنی ما) تصویب شد(توی گروه فیزیک) که درس مکانیک 4 داشته باشیم و تو این درس علاوه بر سیستم های نوسانی و موج، الاستیسیته رو هم یاد گرفتیم؛ خوبیش این بود که یه حس خوبی نسبت به مکانیک کوانتومی به آدم دست می ده.
گرایش نکته مهمیست که گمان می کنم اولین حرفی که من در این تاپیک زدم همین بود. قرار نیست IASBS همه گرایشا رو داشته باشه؛ در مورد گرایشاتی که داره پیشتر توضیح دادم. اگر شما بخواید گرایش دیگری رو بخونید، راه وجود داره، ولی طبیعتا دردسر داره. اگر بخواید گرایشی کار کنید که توی مرکز وجود نداره، باید استادی خارج از دانشگاه داشته باشید و تا اینجاش اگر درستون خوب باشه، مشکلی نیست. اما مشکل اینه که برای خوندن اون گرایش، ممکنه درسای تخصصی باشه که در مرکز ارایه نشه و شما برای پاس کردنش مجبور شید برید یه دانشگاه دیگه(به صورت مهمان). اینا همش کاغذبازیه. الآن تو فیزیک، ما چند تا مشکل بزرگ داریم. در بخش های اپتیک و بیوفیزیک و شیمی فیزیک و لیدار و لیزر و ماده چگال و نوروساینس و نانو و برخی مباحث کوانتومی آدمای زیاد و متنوعی هستند که کارای خوبی هم می کنند. اما کمبود هایی هم موجوده که مهم ترینش به نظر اساتید نبود فیزیکدانان نظریه. نظری به معنای گرایش نه نوع کار. آدماییی مثل خرمی. امسال 7 نفر رو جذب کردند که مهرماه قراره اضافه بشن و برخی از کمبود ها رو رفع کنند. همچنان هم جذب هیئت علمی دارند. اما شاید ریسک کردن برای این مورد خوب نباشه. این رو مد نظرتون داشته باشید.
آره؛ در برخی موارد از شریف بهتر هم هست. مثلا امسال یکی برای نانو اومده بود مصاحبه که دانشجوی شریف بود ولی می گفت IASBS دیگه چیزیه. مخصوصا از کارای دکتر زارعیان خیلی خوشش اومده بود.
البته IASBS هم مهندسی داره ولی نه تنها آزاری ندارند، بلکه جزو بهترین رفقامونم هستند. اینجا مهندسی فناوری اطلاعات(IT) داره. چند تا فیزیکیا با مهندسیا وصلت هم کردند! x:
در مورد کار هم قول قطعی بهمون دادند. و تجربه هم همین رو نشون داده. برای اونا این که شخص رفتار علمی داشته باشه و کار کنه و بیسش قوی باشه خیلی مهمه. مثل سمپاد که اگر یادتون باشه، بچهای راهنمایی خودش رو راحت تر قبول می کرد. از میون قدیمی ها هم اونایی که خواستند جذب مرکز بشن، همگی الآن هیئت علمی اند. ولی یه عده خواستند برن شهرای خودشون و بعضیا هم ترجیه دادند برن خارج که اونایی که من می شناسم کمبریج، هاروارد و نیویورک اند. یکی از استادای اینجا که پیوسته بود هم به نظر قراره بره آمریکا.
خانواده بودن هم یه مبحث واقعا مهمیه. آدم احساس راحتی می کنه. این خانواده بودن رو نمی تونید درک کنید مگر این که بیاید اونجا. یه چیزایی از روی عکسا یا با یه روز بودن در محیط دیده می شه؛ ولی یه چیزایی نه. مثلا بچه های هر رشته ای با همدیگه یه سری قرارا دارند. بچه های آی تی که جوون ترند، خیلی روزا قرار بازی دارن! مثلا مافیا. نجومیا قرارای خوردنی دارن! مثلا آش خورون، بلال خورون، افطاری و ... که استادا هم باهمون هستند. جشن تولد که طبیعیه! استادا هم دانشجوهای خودشون رو هر ازگاهی مهمون می کنن کافی شاپ و باهشون حرف می زنند. مسئله دیگه که دیده نمی شه، باغ سایانه. یه باغیه که می تونید از دانشگاه نامه بگیرید و برید اونجا! مثلا با دوستاتون قرار بزارید برای تفریح یا خوردن میوه یه روز برید اونجا. جالبیش اینجاست که هماهنگی مینی بوسش رو هم دانشگاه انجام می ده. من یه بار بیشتر نرفتم ولی آی تی ها(که جوون ترند) خیلی وقتا می رن. یا قرارای باغبانی یا جمع آوری زباله! کنسرتای درون دانشگاه(در این دولت اخیر خیلی کم شده؛ تو یه سال اخیر فقط دو اجرا داشتیم؛ خواننده زن رو هم که کلا ممنوع کردند!)، پخش فیلم درون دانشگاه، پخش مستند درون دانشگاه، کوهنوردی هفتگی و ... .
در مورد بعد مسافت، من هم مشکل شما رو دارم. ولی دو سه روز پیشا مامانم یه چیزی بهم گفت که شاید به درد شما هم بخوره. قبل ترش یه بحثی داشتیم که ما تقریبا مجبوریم برای همایش و اسکول و فرصت مطالعاتی، مدت قابل توجهی از تحصیلمون رو در خارج از کشور بگذرونیم. یه شب به مامانم گفتم که دوری راه خیلی اذیتم می کنه؛ به من گفتن که اگر این فاصله اذیتت می کنه، چجوری می خوای خارج رفتن رو تحمل کنی؟ دیدم راست می گن! به قول مامی، هرکه طاووس خواهد، جور هندوستان کشد. من به شخصه حاضر نیستم کابوس دانشگاه قبلیم رو تجربه کنم. پیشترش به خاطر همین بعد مسافت، مشهد و در دانشگاه فردوسی درس می خوندم. مهندسی مکانیک. ولی بعدش اومدم IASBS و راضیم.
در مورد این لینک که به خاطرش ازتون ممنونم هم خیلی حرف دارم که به خاطر اطاله کلام، فعلا پرهیز می کنم ازش!
ماشاءالله، شما بینش خوبی دارید. خودتون جوانب رو در نظر بگیرید و برای مصاحبه هم بیاید. مشورت هم بکنید. بعد تصمیم بگیرید.
رتبتون داغون که نیست! با نقره فیزیک به نظرم صد در صد قبولتون کنند.
نه؛ از برق تهران رفتن سخت تر نیست. توی همون لینکی که گذاشتید، مقایسه خوبی بین دید و نگرش دانشگاه ها هم صورت گرفته. ولی بین برق و فیزیک فرقای زیادی هست. به نظرم بیشتر باید به این فکر کنید که کدوم براتون مناسب تره.

حسین.م

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
ن
شهر
ن
دانشگاه
شریف
رشته دانشگاه
و

به نقل از mira :
من به شخصه حاضر نیستم کابوس دانشگاه قبلیم رو تجربه کنم. پیشترش به خاطر همین بعد مسافت، مشهد و در دانشگاه فردوسی درس می خوندم. مهندسی مکانیک. ولی بعدش اومدم IASBS و راضیم.
از توضیحات کاملتون ممنون.

میتونم بپرسم رتبه کنکورتون چند شده بود؟

بالا