• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

سکولاریسم

• شروع کننده موضوع

شقایق س.

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان - فرزانگان ناحیه یک
شهر
زابل - کرمان
سال فارغ التحصیلی
96
دانشگاه
فردوسي مشهد
رشته دانشگاه
مترجمي زبان فرانسه
درود ...
خب همونطور که [احتمال داره] میدونید ، سکولاریسم یا گیتی گرایی ینی جدایی دین از سیاست و جلوگیری از دخالت دین توی مسائل عمومی جامعه ! [nb]اطلاعات بیشتر[/nb]
میخواستم بدونم نظر شما راجع به این قضیه چیه؟نظام سکولار رو قبول دارین یا نه؟بنظرتون یه همچین نظامی ، خوبه یا نه؟چرا؟

mjz

Mohammad+Javad
نام مرکز سمپاد
نسل طلایی علامه حلی 2
شهر
تهران / شهر ری
سال فارغ التحصیلی
1393
دانشگاه
QUT
رشته دانشگاه
برق
پاسخ : سکولاریسم

تقریبا مخالفم.....

چون اگه دستورات دین به صورت درست انجام بشه هیچ مشکلی به وجود نمیاد.....

و اینکه سیاست مدار ها از دین سوء استفاده نکنند ....

برای مثال الان بانک ها دارن کلی سود میگیرن برای وام دادن که از نظر دینی حرامه..... یا حتی جریمه دیر کرد!!!!....
اونوقت اگه دین نباشه دیگه چی میشه...... همینجوریش بانکداری اسلامی رو رعایت نمیکنند.... چه برسه....

AUGUST II_PRINCE OF SAMPA

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
ﻫﺎﺷﻤﯽ ﻧﮋﺍﺩ II
شهر
ﻣﺸﻬﺪ
میشه یک لطفی بکنید وقتی چیزی تو جامع شناسیه با دین بررسیش نکنید از این شعارا که اگه دستورات دین اجرا بشه بهشت میشه و اینا ندید؟! حالا که یا نمیشه یا میشه مشکل داره بیشتر رو هست ها حرف بزنید
رو وجود مطلقش موافقت ندارم در خیلی موارد بنظر چیز مناسب کارسازی میتونه باشه،سیاست چیز معمولا کثیف و اصتلاحا پدر مادر نداریه و این اون رو از با دین مخلوطش نکنیم جلو ی یسری ضربات رو هم بدین میگیره،اصولا سیاست همیشه یسری مخالف و یسری موافق داره و اشتباهم میشه توش، که اگه با دین پیوند خورده باشه زدگی از دین رو برای بعضی نتیجه میشه.
در دید کلی یک حکومت دینی یسری مسائل بدی هم همراه خودش داره که بعضا هم اجتناب ناپذیره و شکل خاصی از محدودیت و بسته بودن رو نسبت به یک حکومت سکولار باز و آزاد ایجاد میکنه و اینکه حکومت های دینی عمدتا حالت مقدس گونه ای رو بخودشون میگیرن چون با اعتقادات و باورهای یک جامعه در ارتباطا و این میتونه بستر مناسبی رو برای ایجاد بعضا دیکتاتوری ها و سودجویی و خفقان باشه
البته یسری خصوصیات مثبت هم ممکنه یک جامعه دینی داشته باشه که سکولار قادر به داشتنش به قدرت حکومت و جوامع دینی نداره،که مثلا اگه جامعه تماما یکسان باشه یک عامل همبستگی جانبی بسیار مناسبه

matin320

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید هاشمی نژاد II
شهر
مشهد
سال فارغ التحصیلی
94
دانشگاه
باهنر کرمان
رشته دانشگاه
دامپزشک / سیاست

به نظر شما اگه در ایران دین از سیاست جدا بود ، ایران می تونست جلوی حمله صدام رو بگیره؟

اگه به جای امام خمینی جناب خوئی رهبر ما می بودن بازم کسی واسه دفاع از مملکتش می جنگید.

آبجي مرضيه

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 2
شهر
تهران
دانشگاه
سمنان ---> بهشتی
رشته دانشگاه
پزشكي

به نقل از matin320 :
به نظر شما اگه در ایران دین از سیاست جدا بود ، ایران می تونست جلوی حمله صدام رو بگیره؟

اگه به جای امام خمینی جناب خوئی رهبر ما می بودن بازم کسی واسه دفاع از مملکتش می جنگید.
اگه يه رهبر مناسب بود چرا كه نه؟ ميتونست لزوما نبايد رهبر ديني ميبود
يه كشور مسلمون ديگه به ما حمله كرد و حس ميهن دوستي باعث شد جوونا به جنگ برن نه چيز ديگه اي اون زمان مردم واسه دفا از مملكتشون جنگيدن نه دينشون

matin320

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید هاشمی نژاد II
شهر
مشهد
سال فارغ التحصیلی
94
دانشگاه
باهنر کرمان
رشته دانشگاه
دامپزشک / سیاست

واقعا مردم به خاطر میهنشون به جنگ می رفتن یا به خاطر امام؟

من از هرکی پرسیدم می گف فقط به خاطر امام ، هر چند بعضیاشون اون عقاید قبلا رو نداشتن.

آبجي مرضيه

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 2
شهر
تهران
دانشگاه
سمنان ---> بهشتی
رشته دانشگاه
پزشكي

به نقل از matin320 :
واقعا مردم به خاطر میهنشون به جنگ می رفتن یا به خاطر امام؟

من از هرکی پرسیدم می گف فقط به خاطر امام ، هر چند بعضیاشون اون عقاید قبلا رو نداشتن.
من اينطور فكر نميكنم مطمئنم خيلياي ديگه هم نظر منو دارن
حالا ممكنه امام يه رهبر خوب بود ولي هدف اصلي ايران بود كه مردم از امام خط ميگرفتن
حالا اگه بخوايم مربوط به تاپيك باشه يني شما ميگين مردم اگه امام يه روحاني نبود ازش تبعيت نداشتن ؟

matin320

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید هاشمی نژاد II
شهر
مشهد
سال فارغ التحصیلی
94
دانشگاه
باهنر کرمان
رشته دانشگاه
دامپزشک / سیاست

چرا ولی این طور نبود که کسی خودشو بندازه زیر تانک یا بره روی مین.

آبجي مرضيه

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 2
شهر
تهران
دانشگاه
سمنان ---> بهشتی
رشته دانشگاه
پزشكي

به نقل از matin320 :
چرا ولی این طور نبود که کسی خودشو بندازه زیر تانک یا بره روی مین.
يني امام به خاطره روحاني بودنش يه نفر به خاطرش ميشه اينكارو كنه ولي ايران با اين بزرگيو قدمتش كسي حاظر نيست ببه خاطرش اينكارو كنه؟ :-\ :-\ :-\ :-\ :-\ :O :O :O :O :O
شايد من درست متوجه نميشم منظورتو :rolleyes: :rolleyes: :rolleyes:

matin320

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید هاشمی نژاد II
شهر
مشهد
سال فارغ التحصیلی
94
دانشگاه
باهنر کرمان
رشته دانشگاه
دامپزشک / سیاست

منظور امام نیس اصن.
موضوع دینه.
اه

آبجي مرضيه

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 2
شهر
تهران
دانشگاه
سمنان ---> بهشتی
رشته دانشگاه
پزشكي

به نقل از matin320 :
منظور امام نیس اصن.
موضوع دینه.
اه
خب والا نظره من اينه كه مردم به خاطر ايران جلو حمله وايسادن حرفم اين بون امامم به عنوان يه رهبر كمك كرد
شما اعصابتو بهم نريز

• شروع کننده موضوع

شقایق س.

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان - فرزانگان ناحیه یک
شهر
زابل - کرمان
سال فارغ التحصیلی
96
دانشگاه
فردوسي مشهد
رشته دانشگاه
مترجمي زبان فرانسه

به نقل از matin320 :

مثالتون ایراد داره چون قضیه کلیِ! :D

matin320

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید هاشمی نژاد II
شهر
مشهد
سال فارغ التحصیلی
94
دانشگاه
باهنر کرمان
رشته دانشگاه
دامپزشک / سیاست

به نقل از آبجي مرضيه :
خب والا نظره من اينه كه مردم به خاطر ايران جلو حمله وايسادن حرفم اين بون امامم به عنوان يه رهبر كمك كرد
شما اعصابتو بهم نريز
خب این که کاری نداره.
شما می تونی از کسایی که (داوطلب) به جبهه ها رفتن بپرسی.
بپرس واسه ایران رفتن یا واسه اسلام؟

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
ﻫﺎﺷﻤﯽ ﻧﮋﺍﺩ II
شهر
ﻣﺸﻬﺪ
متین دین قدرت داره،خیلی زیاد،کسی منکرش نیست،برا همین وقتی حکومت دینی باشه قضیه حساس میشه،بخاطر همین قدرت زیاد،شمشیر دولبه ی بسیار تیز
سرکوب و ایجاد خفقان داخلی،قدرت خارجی

matin320

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید هاشمی نژاد II
شهر
مشهد
سال فارغ التحصیلی
94
دانشگاه
باهنر کرمان
رشته دانشگاه
دامپزشک / سیاست

به نقل از White Lord August :
متین دین قدرت داره،خیلی زیاد،کسی منکرش نیست،برا همین وقتی حکومت دینی باشه قضیه حساس میشه،بخاطر همین قدرت زیاد،شمشیر دولبه ی بسیار تیز
سرکوب و ایجاد خفقان داخلی،قدرت خارجی
مث همون حکومت پاپ ها در دوران صلیبی؟

؟!؟!؟!؟!؟

کاربر فعال
شهر
.

خیلی بحث مشکلیه.....
بنظر من اگه کل دنیا مد نظر باشه بستگی به دین داره و این که دین همون دین اصلی باشه و با احکام جدید تحریفش نکرده باشن....خب اگه دین به نفع مردم باشه چرا که نه....آخه دین بنظر شما چیه؟!

matin320

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید هاشمی نژاد II
شهر
مشهد
سال فارغ التحصیلی
94
دانشگاه
باهنر کرمان
رشته دانشگاه
دامپزشک / سیاست

دین یه نوع تفکر و روش زندگیه که به کمال رسیدن انسان رو مهم ترین هدف میدونه.

مث این که لیبرال ها آزادی رو مهم ترین هدف خودشون می دونن.

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
ﻫﺎﺷﻤﯽ ﻧﮋﺍﺩ II
شهر
ﻣﺸﻬﺪ
ﭘﺎﺳﺦ : ﺳﮑﻮﻟﺎﺭﯾﺴﻢ

پست قبلی متین:
دقیقا همینطوره،در هر بخش تاریخ حکومت های دینی حواشی بسیار زیادی داشتن،اینکه یک حکومت تا اعتقادات مردم ریشه بدونه یک بستر عآالی و مستعد دیکتاتوری رو بوجود میاره

julia

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان امین 1
شهر
اصفهان

من فقط چند نظر اول رو خوندم اما...
اگه بخوایم به طور کلی در نظر بگیریم بعضی از انسان های نا آگاه،که متاسفانه قسمت بزرگی از جامعه ی ما رو تشکیل میدن،هنگام برخورد با هر نوع مشکلی به دین متوسل میشن.از گم شدن جورابشون گرفته(یکم اغراق داره اما منظور اینکه سر چیزای جزئی)تا مشکلات بزرگتر.اما به نظر من دین فقط یه وظیفه ی آرامش بخشی به شخصیت درونی انسانها رو داره.اما مسائل سیاسی مربوط به شخصیت بیرونی آدم هاس.و خب سو استفاده ی زیادی از اون تو جامعه ما میشه.افکار بعضی از همون آدم های نا آگاهکه گفتم مشغول میشه به همین.دیندار بودن و مومن بودن ملاک قرار داده میشه برای ریاست جمهوری.در صورتی که...
در هر صورت من کاملا با حکومت سکولار موافقم.

و باید اضافه کنم که آمیختگی دین و سیاست در صورتی خوبه که دین متعصبانه نباشه و مردم بدونن دین و خدا به حقیقت چیه...

matin320

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید هاشمی نژاد II
شهر
مشهد
سال فارغ التحصیلی
94
دانشگاه
باهنر کرمان
رشته دانشگاه
دامپزشک / سیاست

به نقل از julia :
من فقط چند نظر اول رو خوندم اما...
اگه بخوایم به طور کلی در نظر بگیریم بعضی از انسان های نا آگاه،که متاسفانه قسمت بزرگی از جامعه ی ما رو تشکیل میدن،هنگام برخورد با هر نوع مشکلی به دین متوسل میشن.از گم شدن جورابشون گرفته(یکم اغراق داره اما منظور اینکه سر چیزای جزئی)تا مشکلات بزرگتر.اما به نظر من دین فقط یه وظیفه ی آرامش بخشی به شخصیت درونی انسانها رو داره.اما مسائل سیاسی مربوط به شخصیت بیرونی آدم هاس.و خب سو استفاده ی زیادی از اون تو جامعه ما میشه.افکار بعضی از همون آدم های نا آگاهکه گفتم مشغول میشه به همین.دیندار بودن و مومن بودن ملاک قرار داده میشه برای ریاست جمهوری.در صورتی که...
در هر صورت من کاملا با حکومت سکولار موافقم.

و باید اضافه کنم که آمیختگی دین و سیاست در صورتی خوبه که دین متعصبانه نباشه و مردم بدونن دین و خدا به حقیقت چیه...
کی میگه دین فقط واسه آرامشه؟
اگه این جوری بود چرا پیامبر اسلام (ص) تلاش برای تاسیس حکومت اسلامی رو در مدینه در اولویت امور قرار دادند؟

• لایک
امتیازات: folle
بالا