• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

تحصیل همزمان دو رشته!

نام مرکز سمپاد
شهید حقانی
شهر
بندرعــباس
سال فارغ التحصیلی
1392
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 2
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
94
مدال المپیاد
فقط شیمی ولا غیر!!!
دانشگاه
شهید بهشتی
رشته دانشگاه
پزشکی
تحصیل همزمان توی دوتا رشته امکان داره؟
یعنی مثلا میشه یه نفر یه رشته ی پزشکی را بخونه و تو یه دانشگاه دیگه هم سال بعد کنکور بده و در یه رشته دیگه تحصیلشو ادامه بده مثلا برق و روانشناسی را همزمان بخونه؟
توی همین سایت داشتیم کسی که پزشکی بود و همزمان مهندسی یادم نیست چی ...(فکر کنم یا برق بود یا عمران یا یه چی دیگه!!)
میشه ولی خب اگه اشتباه نکنم فقط یک رشته رو میتونی سراسری بخونی اون یکی باید آزاد باشه ...

matin320

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید هاشمی نژاد II
شهر
مشهد
سال فارغ التحصیلی
94
دانشگاه
شهید باهنر
رشته دانشگاه
دامپزشک / سیاست
توی همین سایت داشتیم کسی که پزشکی بود و همزمان مهندسی یادم نیست چی ...(فکر کنم یا برق بود یا عمران یا یه چی دیگه!!)
میشه ولی خب اگه اشتباه نکنم فقط یک رشته رو میتونی سراسری بخونی اون یکی باید آزاد باشه ...
اگر رتبه زیر صد کشوری نیست هر دانشگاهی میتونه به شرط مرتبط بودن رشته ها و نظر مساعد کمسیون اموزش مبدا.
وگرنه آزاد نه. فقط فراگیر پیام نور

نام مرکز سمپاد
شهید حقانی
شهر
بندرعــباس
سال فارغ التحصیلی
1392
اگر رتبه زیر صد کشوری نیست هر دانشگاهی میتونه به شرط مرتبط بودن رشته ها و نظر مساعد کمسیون اموزش مبدا.
وگرنه آزاد نه. فقط فراگیر پیام نور
مجددا متذکر بشم ک فراگیر پیام نور فقط برای مقطع ارشد پذیرش داره :D..

matin320

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید هاشمی نژاد II
شهر
مشهد
سال فارغ التحصیلی
94
دانشگاه
شهید باهنر
رشته دانشگاه
دامپزشک / سیاست

Mohammad_r

محمد
نام مرکز سمپاد
شهید اژه ای
شهر
اصفهان
سال فارغ التحصیلی
1400
مدال المپیاد
المپیاد ریاضی و کامپیوتر
دو گرایش هم میشه همزمان خوند مثلا کامپیوتر نرم افزار و سخت افزار رو

آرشا

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
فرز ۲
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
96
دو گرایش هم میشه همزمان خوند مثلا کامپیوتر نرم افزار و سخت افزار رو
الان گرایش ها رو برداشتن برای لیسانس .
دانشگاه های مختلف اپروچ متفاوتی دارن . بعضی ها مثل علم و صنعت مجبورتون میکنن انتخاب گرایش کنید تا کار برنامه ریزیشون ساده شه و در نهایت گرایشی درج نمی کنن (احتمالا) در مدرکتون . بعضی مثل بهشی کُر مشترک رشته رو بزرگ تر میکنن ، بعضی مثل تهران دستتون رو کلی باز میذارن و تعریف جدیدی به نام تمرکز ارایه میدن .
کلا چیزی نیست به نظرم که بخواید از الان درگیرش شید ولی خب موقع انتخاب رشته خوبه که اپروچ دانشگاه های انتخابیتونو بدونید ...

Nerd_Girl

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
_
سال فارغ التحصیلی
95
واسه دبیرستان چی؟ امکان نداره 2 رشته رو انتخاب کنیم؟ مثلا ریاضی و تجربی باهم:-?
تا جایی که میدونم تو کنکور نمیشه هم زمان تو دو تا رشته ی نظری شرکت کرد
اما در مورد رشته ی دبیرستان مطمئن نیستم
حتی اگه بشه تو دبیرستان دو تا رشته ی تجربی و ریاضی رو با هم خوند به خاطر محدودیتی که تو کنکور هست فقط تو کنکور یکی از این رشته ها میشه شرکت کرد

آخرین ویرایش:

حافظ سلطانی

کاربر نیمه‌فعال
نام مرکز سمپاد
شید اژه ای
شهر
اصفهان
سال فارغ التحصیلی
1398
دانشگاه
صنعتی شریف
رشته دانشگاه
مهندسی شیمی
میشه تو دانشگاه هم مهندسی برق خوند هم علوم سیاسی؟

nn_f

کاربر جدید
نام مرکز سمپاد
فرزانگان ۱
شهر
همدان
سال فارغ التحصیلی
1394
دوستان خواهش میکنم این سوال منو جواب بدین برام خیلی مهمه و وقت کمی دارم برای یه سری اقدام ها در رابطه ش

امکان تحصیل همزمان پزشکی سراسری با یه رشته هنر سراسری وجود داره ؟ مثلا رشته طراحی لباس یا نقاشی (یا توی آزاد ؟) دیدین مورد مشابهی رو ؟ چون انگار یکی گفته بود برای رشته های هنری سخت نمیگیرن تو این تاپیک !
و اینکه این رشته ها اولش به جز خود کنکور تئوری هنر
بعدش آزمون عملی هم دارن ظاهرا برای سراسری ..از این نظر برای یکی ک به عنوان رشته دومش میخواد انتخاب کنه و ورود کنه مشکلی نداره ؟
از نظر حجم کاری نظر خودتون چی هس اگ اطلاعی دارین .

من خیلی به یه سری اطلاعات احتیاج دارم در این باره ممنون میشم واقعا جوابمو بدین

Admin2

لنگر انداخته
عضو کادر مدیریت
مدیر کل
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1389
دوستان خواهش میکنم این سوال منو جواب بدین برام خیلی مهمه و وقت کمی دارم برای یه سری اقدام ها در رابطه ش

امکان تحصیل همزمان پزشکی سراسری با یه رشته هنر سراسری وجود داره ؟ مثلا رشته طراحی لباس یا نقاشی (یا توی آزاد ؟) دیدین مورد مشابهی رو ؟ چون انگار یکی گفته بود برای رشته های هنری سخت نمیگیرن تو این تاپیک !
و اینکه این رشته ها اولش به جز خود کنکور تئوری هنر
بعدش آزمون عملی هم دارن ظاهرا برای سراسری ..از این نظر برای یکی ک به عنوان رشته دومش میخواد انتخاب کنه و ورود کنه مشکلی نداره ؟
از نظر حجم کاری نظر خودتون چی هس اگ اطلاعی دارین .

من خیلی به یه سری اطلاعات احتیاج دارم در این باره ممنون میشم واقعا جوابمو بدین
تحصیل همزمان ممکن نیست مگر اینکه رشته دوم بری پیام نور.

قاصدک آبی

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان ۲
شهر
اردبیل
سال فارغ التحصیلی
1400
برای المپیادی ها در دانشگاه شریف ممکن است ( مثلا ریاضی محض با مهندسی برق )
در غیر اینصورت نه ، مگر اینکه آزاد بخونی و اینا

نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1920
مدال المپیاد
نقره
دانشگاه
شریف
رشته دانشگاه
فیزیک
برای المپیادی ها در دانشگاه شریف ممکن است ( مثلا ریاضی محض با مهندسی برق )
در غیر اینصورت نه ، مگر اینکه آزاد بخونی و اینا
به المپیاد ربطی نداره، شرط معدل داره

قاصدک آبی

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان ۲
شهر
اردبیل
سال فارغ التحصیلی
1400
به المپیاد ربطی نداره، شرط معدل داره
یه نفر که مدال طلای المپیاد ریاضی داشت میگفت به خاطر امتیاز المپیادش در دو رشته تحصیل می کرده
معدل برای سال های بعده ، ایشون از سال اول در دو رشته تحصیل میکرده

Admin2

لنگر انداخته
عضو کادر مدیریت
مدیر کل
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1389
البته اینی که من گفتم نمیشه تحصیل در دو دانشگاه مجزا بود که ایشون مثال زد وگرنه دورشته ای میشه کرد داخل دانشگاه

الینا:)

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
بابل
سال فارغ التحصیلی
1400
تحصیل در دو رشته مثلا دندونپزشکی و روانشناسی از طریق کنکور ممکنه، اگه آره چه رتبه ای؟؟؟

Admin2

لنگر انداخته
عضو کادر مدیریت
مدیر کل
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1389
تحصیل در دو رشته مثلا دندونپزشکی و روانشناسی از طریق کنکور ممکنه، اگه آره چه رتبه ای؟؟؟
نه. چون که توی دانشگاه های علوم پزشکی رشته روان شناسی در سطح کارشناسی ارائه نمیشه. تا جایی که من دیدم البته.

بچه ها ! چندتا دو رشته ای تو عمرتون دیدید یا شنیدید؟ به خدا تحصیل در یک رشته هم مصیبته. اونقدر هم توی یک رشته جا واسه عمیق شدن هست که صدسال هم بخونیش بازم هست. دیگه وقت و انرژی واسه رشته دوم نمیمونه.

نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1920
مدال المپیاد
نقره
دانشگاه
شریف
رشته دانشگاه
فیزیک
من یه دو رشته ای برق و علوم کامپیوتر شریف دیدم راضی بود

Admin2

لنگر انداخته
عضو کادر مدیریت
مدیر کل
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1389
خب نکته اینه که علوم امروزی به قدری وسیع و تخصصی هستند که شما فقط روی چند موضوع مشخص میتونید فوکوس کنید. این فردی که برق و علوم کامپیوتر خونده میخواد روی چی تمرکز کنه؟ بالاخره این فرد باید تصمیم بگیره که برای کارشناسی ارشد چه گرایشی میخواد بخونه؟ مثلا گرایش برق قدرت سیستم انتقال رو انتخاب میکنه. اون همه درس علوم کامپیوتر که پاس کرده چی میشه؟ توی همون لیسانس برق کلی درس میخونه که توی ارشد و ادامه زندگی تحصیلی و کاریش به دردیش نمیخوره. بعدش حالا درسهای رشته دوم به دردش بخوره؟ رشته دوم خوندن در اکثر موارد انتخاب منطقی ای نیست. چون همون انرژی رو اگر بگذاری روی رشته اولت به مراتب نتیجه بهتری میگیری. مگر اینکه واست مهم نباشه کی فارغ التحصیل میشی و کی بری سر کار و وقت و انرژی و حوصله اضافی داشته باشی.

nn_f

کاربر جدید
نام مرکز سمپاد
فرزانگان ۱
شهر
همدان
سال فارغ التحصیلی
1394
دوستان ممنونم از پاسخ ها
اما من درمورد خود دو رشته ای آیین نامه شو خوندم و ظاهرا امکانش هس ولی درمورد رشته ی هنری ک تو آیین نامه اتفاقا جز رشته های ممکنه میخواستم بیشتر بدونم و اینکه کسی رو میشناسین یا خیر ...
تو این تاپیک هم دیدم مواردی ولی ظاهرا جز استعدادای درخشان (رتبه خوب کنکور و ..) با شرط معدل دو ترم بالای ۱۷ باشی بتونی مخصوصا رشته های مرتبط رو تو دانشگاه خودت ولی راجع به بقیه ک اونجا ممکنه نباشه مبهم نوشته بود مطمئن نبودم حقیقتش منظورش اینه ک سراسری میشه یا نه ! آخه همین رشته های هنری سراسریش ظرفیت داره و سرش رقابت هس دگ فک نمیکنم بیان دو دستی بهم بدن صندلیشو ! از طرفی سایر رشته هام همینه ! اما وقتی تو دانشگاه خودت میشه ینی همون سراسری دگ ! گیج شدم واقعا
و یه سایتی بر خلاف خود آیین نامه ک رشته پزشکی رو مثالم زده بود نوشته بود نمیشه تو ارشد و "دکتری" رشته دوم برداشت :/
از طرفی .. من سردرگمم .. یه رشته ک علاقه نداشتمو خوندم و نیمه کاره رهاش کردم ..دو ماه دگ کنکور دارم و بدلیل علاقم هم تجربی و هم هنر ثبت نام کردم ..هنر نخوندم و تجربی هم دیر شروع کردم و بنابراین وقتشو ندارم هنر هم بخونم (فقط میخواستم بدمش ک اگه تصمیم انتخاب رشتم تغییر کرد بتونم برم سراسری ) ..دچار درگیری ذهنی شدم با برنامه های آینده ام ک بخشیش اپلای هست ک کارمو سخت میکنه به هر راهی ک فک میکنم ... چه هر راهی رو تنهایی انتخاب کنم چه دو تایی..
میدونم حق با دوست عزیزیه ک میگه هر رشته رو بهتره خودشو عمیق خوند یا در راستای همون رشته و آینده شغلیت رو رشته دوم سرمایه گزاری کرد اما مشخصه ک دلیل من علاقست صرفا و نمیتونم رهاش کنم هر چند خوب میدونم بلاخره باید یک راه رو رفت چون همزمان طراح مد بودن و پزشک یا حتی ریسرچر بودن (علایق شغلیم ...) خودشون زحمت جدا میطلبه و باید پاش کار کرد ..عمرم هدر رفته و نسبت به همسنام کلی جاموندم ..احساس پوچی میکنم و الانم هی از خودم میپرسم اگ نهایتا تصمیم بگیرم برم هنر و کنکورشو نداده باشم چی .. همیشه تصمیمم دو رشته ای بود البته ولی الان ظاهرا کسی ک تجربه شو داشته باشه هم نیس
بنظرتون از آموزش چند تا دانشگاه بپرسم به جواب میرسم یا خود اونام اطلاعات ندارن از شرایط ؟

*شرمنده ک یکم حالت درد و دل گرفت خوشحال میشم راهنماییم کنین

بالا