• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

سوالات و بحث‌های عمومی در مورد انتخاب رشته

مهدی

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
علامه‌حلی
شهر
تهران
مدال المپیاد
کامپیوتر
دانشگاه
دانشگاه تهران. :دی
رشته دانشگاه
آمار. :دی
ببین من یه نظری میدم خودت یه بررسی کن ببین چطوره.
اول از همه کامپیوترای شریف تا بهشتی رو بزن بعدش هم علوم کامپیوترهای شریف تا امیرکبیر. بعد هم مهندسی های دیگه شریف رو بزن. پلن آ رو بذار که میاری کامپیوتر رو و پلن ب رو بذار برای تغییر رشته و ... و خب تو رتبه تو به نظرم بهتره بری شریف یا تهران. بنا به تجربه میگم تو رشته‌های پر متقاضی دانشگاه مهم تره تا رشته. یکی از بچه‌های سایت هم بود که ورودی 94 صنایع شریف بود و 95 تغییر رشته داد به آی‌تی شریف. شدنش میشه اما سخته.

panah

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
نمیدانم آن کجا
سال فارغ التحصیلی
1397
انتخاب رشته ی آزاد با همین سراسری هم زمانه؟

Sarvenaz_H

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
ساوه
سال فارغ التحصیلی
1399
دانشگاه
امیرکبیر
رشته دانشگاه
مهندسی مکانیک
اول از همه کامپیوترای شریف تا بهشتی رو بزن بعدش هم علوم کامپیوترهای شریف تا امیرکبیر. بعد هم مهندسی های دیگه شریف رو بزن. پلن آ رو بذار که میاری کامپیوتر رو و پلن ب رو بذار برای تغییر رشته و ... و خب تو رتبه تو به نظرم بهتره بری شریف یا تهران. بنا به تجربه میگم تو رشته‌های پر متقاضی دانشگاه مهم تره تا رشته. یکی از بچه‌های سایت هم بود که ورودی 94 صنایع شریف بود و 95 تغییر رشته داد به آی‌تی شریف. شدنش میشه اما سخته.
مرررررسی، ترتیب خوب و منطقی ای بود ممنون از راهنماییتون

Zahra_a

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
.
سال فارغ التحصیلی
99
رشته دانشگاه
داروسازی
انتخاب رشته ی آزاد با همین سراسری هم زمانه؟
رشته های پزشکی، دندان و دارو اره همین الانه ولی برای بقیه رشته ها هنوز دفترچش نیومده و احتمالا بعداز انتخاب رشته سراسری بیاد

• لایک
امتیازات: panah

panah

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
نمیدانم آن کجا
سال فارغ التحصیلی
1397
رشته های پزشکی، دندان و دارو اره همین الانه ولی برای بقیه رشته ها هنوز دفترچش نیومده و احتمالا بعداز انتخاب رشته سراسری بیاد
تو همون فرم؟ یا از سایت دیگه ای باید برداریم....

Sarvenaz_H

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
ساوه
سال فارغ التحصیلی
1399
دانشگاه
امیرکبیر
رشته دانشگاه
مهندسی مکانیک
یه سوال دیگه، الان باز یکی رو دیدم یه جا گفت جو شریف همش درس خوندنه و ادم شاید نتونه بین اون همه رتبه برتر دووم بیاره. نظرتون؟

• دیسلایک
امتیازات: ----

|تا

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
96
یه سوال دیگه، الان باز یکی رو دیدم یه جا گفت جو شریف همش درس خوندنه و ادم شاید نتونه بین اون همه رتبه برتر دووم بیاره. نظرتون؟
به هر حال دانشگاه های برتر واقعا کار راحتی نیست دووم آوردن توشون:)) حالا فکر نکن بیای مثلا تهران راحتی و فقط شریف بد میگذره.
باید زیاد درس بخونی و زرنگ باشی و ارتباطاتت قوی باشه تا خوب جلو بری.
من به شخصه خیلی سخت بهم گذشت. چون ارتباطاتتم بشدت ضعیف بود و از لحاظ روحی تو موقعیت خوبی قرار نداشتم ولی میشه دووم آورد و لذت برد، همه چی بستگی به خودت دارهD:

phoenix_

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
.
شهر
.
سال فارغ التحصیلی
1399
دانشگاه
علم و صنعت
خیلی به رشته عمران علاقه دارم.کل سال کنکور رو با فکر به رشته عمران گذروندم
ولی الان خانواده و دوست و آشنا دائم دارن بهم میگن نرو عمران...از شرایط بازار کار عمران ک خبر دارین ؛یکی از اقوام هم عمران علم و صنعت خونده و الان از شرایطش خیلی راضی نیست.
البته قطعا انتخاب رشته تصمیم خودمه ولی خواستم نطر شما رو هم بدونم؛
بنظرتون به صلاح هست عمران بزنم با این اوضاع؟شما بودین چیکار میکردین؟
و یه سوال دیگه اینکه... اینجا دانشجوی عمران هست که بتونه راهنماییم کنه؟

f.h.f

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
شهید سلطانی
شهر
کرج
سال فارغ التحصیلی
1400
دانشگاه
Kntu
شرایط اپلای برای زیست فناوری( نا پیوسته) و سطح دانشگاه های ایران تو این رشته چجوریه و بازار کارش تو کانادا و آمریکا و استرالیا خوبا یا نه

*aysan*

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
*#*#
سال فارغ التحصیلی
1396
دانشگاه
خوارزمی
رشته دانشگاه
فیزیولوژی جانوری
اینستاگرام
بچه ها هر کس سوالی در مورد دانشگاه فرهنگیان داشت من میتونم کمک کنم:GreenHeart

Farnaaaz

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
داراب
سال فارغ التحصیلی
1398
دانشگاه
بندرعباس
رشته دانشگاه
پزشکی
سلام بچه ها. میگم اگر رشته های نوبت دوم (شبانه)، پردیس یا آزاد رو انتخاب کنم و قبول بشم، بعد تصمیم بگیرم که ثبت نام نکنم، اتفاق خاصی نمیوفته؟

əlireza

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
..
شهر
..
سال فارغ التحصیلی
1392
دانشگاه
---
خیلی به رشته عمران علاقه دارم.کل سال کنکور رو با فکر به رشته عمران گذروندم
ولی الان خانواده و دوست و آشنا دائم دارن بهم میگن نرو عمران...از شرایط بازار کار عمران ک خبر دارین ؛یکی از اقوام هم عمران علم و صنعت خونده و الان از شرایطش خیلی راضی نیست.
البته قطعا انتخاب رشته تصمیم خودمه ولی خواستم نطر شما رو هم بدونم؛
بنظرتون به صلاح هست عمران بزنم با این اوضاع؟شما بودین چیکار میکردین؟
و یه سوال دیگه اینکه... اینجا دانشجوی عمران هست که بتونه راهنماییم کنه؟

شرایط بقیه مهندسی ها هم بهتر از عمران نیست. بین رشته های مهندسی فقط کامپیوتر بازار کار بهتری داره. الان بیشتر افراد به بازار کار داخل کشور فکر نمیکنن و همه توجهشون به اپلای هست( چه برای کار و چه برای تحصیل). برای ادامه زندگی بهتر و راحت تر، کنار رشته مورد علاقه خودت به فکر یاد گیری دو زبان خارجی دیگه باش. زبان انگلیسی خودتو تقویت کن و همراه اون ترجیحا آلمانی یاد بگیر.

سلام بچه ها. میگم اگر رشته های نوبت دوم (شبانه)، پردیس یا آزاد رو انتخاب کنم و قبول بشم، بعد تصمیم بگیرم که ثبت نام نکنم، اتفاق خاصی نمیوفته؟

قبلا به این شکل بود که مشکلی پیش نمیومد. برای اطمینان بیشتر دفترچه رو کامل بخون.

Sarvenaz_H

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
ساوه
سال فارغ التحصیلی
1399
دانشگاه
امیرکبیر
رشته دانشگاه
مهندسی مکانیک
سلام من بازم سوال دارم :-" میشه یکی مثلا عمران یا صنایع بخونه و بعد برای کامپیوتر اپلای کنه؟ با درنظر گرفتن اینکه مثلا خودش در زمینه نرم افزار یاد بگیره و فعالیت کنه. یا اینکه نمیشه و باید حتما مدرک کارشناسی تو همون حوزه ای باشه که برای ارشد اپلای میکنه؟

|تا

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
96
سلام من بازم سوال دارم :-" میشه یکی مثلا عمران یا صنایع بخونه و بعد برای کامپیوتر اپلای کنه؟ با درنظر گرفتن اینکه مثلا خودش در زمینه نرم افزار یاد بگیره و فعالیت کنه. یا اینکه نمیشه و باید حتما مدرک کارشناسی تو همون حوزه ای باشه که برای ارشد اپلای میکنه؟
برای کارای بین رشته ای می تونه اپلای کنه و پوینت خیلی خیلی مثبته براش ولی برای پوزیشنی که پیور کامپیوتر ساینس باشه معمولا ریجکت می کنن.
***منظورم اپلای دانشجویی بود نه شغلی

آخرین ویرایش:

Sarvenaz_H

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
ساوه
سال فارغ التحصیلی
1399
دانشگاه
امیرکبیر
رشته دانشگاه
مهندسی مکانیک
ووووو یه چیز دیگه.تغییر رشته از مهندسی عمران ب علوم کامپیوتر هم همونقدر سخته ( مثل عمران به مهندسی کامپیوتر ) یا نه؟ توی شریف منظورمه. :-?

Sarvenaz_H

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
ساوه
سال فارغ التحصیلی
1399
دانشگاه
امیرکبیر
رشته دانشگاه
مهندسی مکانیک
سلام مجدد، شخصی که گفتین تغییر رشته داد رو میشناسین؟ اگه اینطوره میشه معرفی کنین من باهاشون یکم مشورت کنم :-?

Farnaaaz

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
داراب
سال فارغ التحصیلی
1398
دانشگاه
بندرعباس
رشته دانشگاه
پزشکی
دانشگاه علوم پزشکی تهران، واسه رشته‌ی پزشکی پردیس خودگردان داره؟ با چه رتبه‌ای میشه قبول شد تقریباً؟
فکر کنم تا الان جواب رو پیدا کرده باشی.
اینجور که تو دفترچه اومده، پزشکی تهران فقط 200 نفر نیم سال اول میگیره و نیم سال دوم و شهریه پرداز، نداره.

نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
رفسنجان
سال فارغ التحصیلی
1399
رشته دانشگاه
روانشناسی
من بین رفتن به بیوتکنولوژی دانشگاه تهران(دکترای ناپیوسته) و پشت کنکور موندن برای پزشکی مرددم:(
شکم روی پزشکی اینکه به روحیاتم نخوره علاقم از اول روی ریاضی فیزیک بود و از کار زیاد و حفظی بودنش میترسم از طرف دیگه فرد منعطفی هستم و اصولا با هر شرایطی سازگار میشم و اگه پشت کنکور بمونم احتمال قبولیم رو بالا میدونم چون امسال به دلیل خاصی رتبم خوب نشد.خلاصه که گیر کردیم:(

Mahdich

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید سلطانی 3
شهر
کرج
سال فارغ التحصیلی
1396
دانشگاه
تهران
رشته دانشگاه
مهندسی مکانیک
من بین رفتن به بیوتکنولوژی دانشگاه تهران(دکترای ناپیوسته) و پشت کنکور موندن برای پزشکی مرددم:(
شکم روی پزشکی اینکه به روحیاتم نخوره علاقم از اول روی ریاضی فیزیک بود و از کار زیاد و حفظی بودنش میترسم از طرف دیگه فرد منعطفی هستم و اصولا با هر شرایطی سازگار میشم و اگه پشت کنکور بمونم احتمال قبولیم رو بالا میدونم چون امسال به دلیل خاصی رتبم خوب نشد.خلاصه که گیر کردیم:(
چیزی که من دارم بین بچه های پزشکی میبینم اینه که خیلیاشون الان نا امیدن و آه و ناله میکنن (اونایی که چند ساله دارن میخونن)، چون یه 6 7 سالی درس خودشونه، بعدشم طرح و سربازی برای پسرا، بعد اگه بخوای تخصص بخونی و اینجور چیزا راحت تا سی و خردی سالگی باید بخونی و پول چندانی مثل اینکه بهشون نمیدن و همونم دیر میدن و شیفتای سنگین داره. بعد تازه سرمایه اولیه ای میخواد برای مطب زدن و چندسال تا جا بیفته طرف. (البته بازم از خیلی علوم پایه ها قطعا بهتره، حداقل تهش پزشک میشه آدم و من پزشکی ندیدم وضع زندگیش خوب نباشه). این گزینه هم هست که دانشجوی پزشکی بشی، اگه با ارزشهای اخلاقیت و شخصیتت کلا میخوره، میتونی بزنی تو کار کنکور و پول اونم بسته به تلاشت میتونه خیلی خوب باشه.
ولی کلا اگه صرفا برای پول میخوای بری، فکر کنم زندگی آدم جهنم میشه بدون علاقه داشتن به پزشکی. ولی اگه به پزشکی علاقه داشته باشی و سختیای مسیرو به جون بخری، باید خوب باشه.
علوم پایه هم در ضمن برا اپلای خوبه. حتی من دوستی داشتم که دکتری پیوسته بیوتک قبول شد، و بعد اینکه معادل لیسانسشو گرفت داره برا ارشد اپلای میکنه و میگفت خیلی از بچه هاشون همینکارو دارن میکنن و واینمیستن تا دکتری بخونن.

نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
رفسنجان
سال فارغ التحصیلی
1399
رشته دانشگاه
روانشناسی
چیزی که من دارم بین بچه های پزشکی میبینم اینه که خیلیاشون الان نا امیدن و آه و ناله میکنن (اونایی که چند ساله دارن میخونن)، چون یه 6 7 سالی درس خودشونه، بعدشم طرح و سربازی برای پسرا، بعد اگه بخوای تخصص بخونی و اینجور چیزا راحت تا سی و خردی سالگی باید بخونی و پول چندانی مثل اینکه بهشون نمیدن و همونم دیر میدن و شیفتای سنگین داره. بعد تازه سرمایه اولیه ای میخواد برای مطب زدن و چندسال تا جا بیفته طرف. (البته بازم از خیلی علوم پایه ها قطعا بهتره، حداقل تهش پزشک میشه آدم و من پزشکی ندیدم وضع زندگیش خوب نباشه). این گزینه هم هست که دانشجوی پزشکی بشی، اگه با ارزشهای اخلاقیت و شخصیتت کلا میخوره، میتونی بزنی تو کار کنکور و پول اونم بسته به تلاشت میتونه خیلی خوب باشه.
ولی کلا اگه صرفا برای پول میخوای بری، فکر کنم زندگی آدم جهنم میشه بدون علاقه داشتن به پزشکی. ولی اگه به پزشکی علاقه داشته باشی و سختیای مسیرو به جون بخری، باید خوب باشه.
علوم پایه هم در ضمن برا اپلای خوبه. حتی من دوستی داشتم که دکتری پیوسته بیوتک قبول شد، و بعد اینکه معادل لیسانسشو گرفت داره برا ارشد اپلای میکنه و میگفت خیلی از بچه هاشون همینکارو دارن میکنن و واینمیستن تا دکتری بخونن.
پزشکی رو بخاطر روانپزشکی روش مرددم :-?ممنون بابت پاسخ

بالا