• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

گفتگوی داغ تاریخی

  • شروع کننده موضوع
  • #82

Parsa.e

کاربر حرفه‌ای
ارسال‌ها
323
امتیاز
1,532
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
شهرکرد
سال فارغ التحصیلی
1402
ببخشید،کدوم داستانو پارسا کفت؟

پوریم
جشنی است که هرساله توسط یهودیان برگزار می شود . این جشن نیز همانند تمامی جشن های دیگر ؛ ریشه ای دارد که این بار موضوع بحث ماست . و اما ریشه ی جشن :
پارت 1
همسر اخشورش پادشاه هخامنشی ، وشتی ؛ زنی پاکدامن و زیبا بود . اخشورش در جشنی بزرگ در مستی از او خواست برهنه شود تا همگان بتوانند زیبایی اندام او را ببینند . وشتی به خاطر نجابت از دستور او سرپیچی کرد و به همین خاطر از مقام ملکه خلع شد . استر دختر عموی مردخای از مشاوران دربار هخامنشی بود . پس از خلع ملکه ؛ استر به همسری اخشورش در آمد . او یهودی بود ولی به دستور مردخای دین خود را آشکار نکرد .
پارت 2
هامان ؛ وزیر اخشورش ، یهودیان را دشمن سلطنت می دانست . به خاطر همین پادشاه را راضی کرد تا در روزی معین ؛ همه ی قوم یهود را از بین ببرد . هامان با استفاده از قرعه ، روز سیزده فروردین را به عنوان روز کشتار یهودیان انتخاب نمود . مردخای از استر خواست که پیش فرمانروا میانجیگری کند و او را از تصمیمش منصرف سازد . استر و مردخای پیش اخشورش رفته و سخنان هامان را توطئه جلوه دادند . پادشاه خشمگین شده و دستور داد تا هامان و خانواده اش را به قتل برسانند .
پارت 3
یهودیان از پادشاه اجازه گرفتند تا دشمنان خود را از بین ببرند . به خاطر همین ، در روز سیزده فروردین ، همان روزی که برای کشتار یهودیان انتخاب شده بود ؛ به ایرانیان غیر یهودی حمله کرده و 77000 ایرانی را در این روز به قتل رساندند . یهودیان هر ساله این نسل کشی بزرگ را جشن می گیرند ......
پ ن : کلمه ی پوریِم از پور به معنای قرعه آمده است .
 

boodika

کاربر فوق‌حرفه‌ای
ارسال‌ها
902
امتیاز
5,007
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
ناکجا
سال فارغ التحصیلی
1398
جدا از هرچی فک کنم این رقم 77000 خیلی غلو باشه
تازه بین اعدادشم شک هست بین منابع مختلف از 75000تا 80000تخمين زده شده

+جمعیت ایران در زمان صفویان نه میلیون تخمين زده میشد تا زمان پهلويم ک بزور سی میلیون شدیم!کلا اینا رو اعداد غلو میکنن مثل هلوکاست...بعدشم اگر این اعداد واقعی باشه در واقع یعنی در اون زمان باعث نسل کشی شدن که ...
 
آخرین ویرایش:

boodika

کاربر فوق‌حرفه‌ای
ارسال‌ها
902
امتیاز
5,007
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
ناکجا
سال فارغ التحصیلی
1398
77000 نفر خیلی زیاده و احتمالا باید جای معتبر تری هم به ثبت میرسیده
کل پوریم ک ادعا میکنن تو کتاباي خودشونه تلمود و عهد عتیق که همه ميدونيم چقدر تحریف شده و پر از داستان های اکدی هاست...
 
  • لایک
امتیازات: PMW
بالا