• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

گفتگوی داغ تاریخی

به نظرتون گفتگو رو با چه موضوعی شروع کنیم ؟

• تاریخ ایران پیش از اسلام ( اشتباهات یزدگرد سوم )

رای‌ها: 3 12.0%
  • تاریخ ایران پس از اسلام ( وضعیت ایران در صورت ادامه ی حیات آغا محمد خان )

رای‌ها: 8 32.0%
  • تاریخ جهان ( آدولف هیتلر ؛ خوب یا بد ؟ )

رای‌ها: 10 40.0%
  • تاریخ مذاهب ( پوریم )

رای‌ها: 4 16.0%

• رای‌دهندگان
    25
  • Poll closed .
  • شروع کننده موضوع

Parsa.e

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
شهرکرد
سال فارغ التحصیلی
1402
حرف شما درسته ولی من میگم اگه آغا محمد خان زنده میموند و به تصرفاتش ادامه می داد اصلا روسیه به فکر حمله به ایران نمی افتاد . یعنی تا زمان عباس میرزا نه تنها سرزمین های شمالی از ایران جدا نمی شدن بلکه گستره ی اولیه ی ایران خیلی وسیع تر می شد .

پهلوی

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
میرزا کوچک خان
شهر
رشت
سال فارغ التحصیلی
1399
حرف شما درسته ولی من میگم اگه آغا محمد خان زنده میموند و به تصرفاتش ادامه می داد اصلا روسیه به فکر حمله به ایران نمی افتاد . یعنی تا زمان عباس میرزا نه تنها سرزمین های شمالی از ایران جدا نمی شدن بلکه گستره ی اولیه ی ایران خیلی وسیع تر می شد .
در این مورد بعید میدونم که تا زمان عباس میرزا هیچی جدا نشه
فتحعلی شاه یه تنه بخض عظیمی از ایرانو داد رفت، کشور رو هم با عیاشی و بی کفایتیش زمین زد
حالا با چه استدلالی عقیده داری اگه آغا محمد خان دیرتر میمرد اون اتفاقات نمی افتاد؟

• شروع کننده موضوع

Parsa.e

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
شهرکرد
سال فارغ التحصیلی
1402
استدلال من اینه که روسیه به خاطر ضعف نظامی به ایران حمله نمی کرد . ضمنا اگه باز هم از ایران چیزی جدا می شد به اندازه قرارداد های ترکمانچای و گلستان نبود . یعنی اگه چیزی هم جدا می شد از طرف انگلیس بود .

پهلوی

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
میرزا کوچک خان
شهر
رشت
سال فارغ التحصیلی
1399
استدلال من اینه که روسیه به خاطر ضعف نظامی به ایران حمله نمی کرد . ضمنا اگه باز هم از ایران چیزی جدا می شد به اندازه قرارداد های ترکمانچای و گلستان نبود . یعنی اگه چیزی هم جدا می شد از طرف انگلیس بود .
آها این استدلالت خوبه قبولش دارم
البته من مطالعه م چندان قوی نبوده بررسیم دقیق نیست قطعا ولی در حد سواد کم خودم مشکلی نمیبینم ((:

• شروع کننده موضوع

Parsa.e

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
شهرکرد
سال فارغ التحصیلی
1402
اختیار داری .... خب اگه بحث رو تموم شده میبینی تا بریم سراغ پوریم .

پهلوی

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
میرزا کوچک خان
شهر
رشت
سال فارغ التحصیلی
1399
اختیار داری .... خب اگه بحث رو تموم شده میبینی تا بریم سراغ پوریم .
حیفه انقدر زود تموم شه
جای بحثش خیلی زیاده ولی کاربر فعال الان نداریم
یه بودیکا بود که الان به خاطر کنکور نمیاد
بقیه هم فعالیت نمیکنن دیگه
صبر کن تا فردا اگه کسی مخالفت نداشت با این استدلال یا حرف خاصی نداشت بریم سر پوریم

• شروع کننده موضوع

Parsa.e

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
شهرکرد
سال فارغ التحصیلی
1402
@پهلوی انصافا بحث پوریم رو ایندفه تو شروع کن . فک میکنم سطح اطلاعاتیت در این مورد خیلی بیشتر از من باشه .

پهلوی

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
میرزا کوچک خان
شهر
رشت
سال فارغ التحصیلی
1399
@پهلوی انصافا بحث پوریم رو ایندفه تو شروع کن . فک میکنم سطح اطلاعاتیت در این مورد خیلی بیشتر از من باشه .
به روی چشم الان اومدم نوتیفا و پیامامو چک کنم
زود میام مینویسم
اگه میخوای از ویکی پدیا یه چیزی کپی کن که بچه ها بیان چون من به اصلش اعتقادی ندارم ممکنه نظرات خودمو همون اول دخالت بدم :D

• شروع کننده موضوع

Parsa.e

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
شهرکرد
سال فارغ التحصیلی
1402
به روی چشم الان اومدم نوتیفا و پیامامو چک کنم
زود میام مینویسم
اگه میخوای از ویکی پدیا یه چیزی کپی کن که بچه ها بیان چون من به اصلش اعتقادی ندارم ممکنه نظرات خودمو همون اول دخالت بدم :D
خب اینجا هم نظر مهمه دیگه . هر بحثی کلا رو پایه ی نظرات مخالف همدیگه پیش میره . مثلا من یه چیز میگم تو میای کلا میشوریش میزاریش کنار :)

• شروع کننده موضوع

Parsa.e

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
شهرکرد
سال فارغ التحصیلی
1402
پوریم
جشنی است که هرساله توسط یهودیان برگزار می شود . این جشن نیز همانند تمامی جشن های دیگر ؛ ریشه ای دارد که این بار موضوع بحث ماست . و اما ریشه ی جشن :
پارت 1
همسر اخشورش پادشاه هخامنشی ، وشتی ؛ زنی پاکدامن و زیبا بود . اخشورش در جشنی بزرگ در مستی از او خواست برهنه شود تا همگان بتوانند زیبایی اندام او را ببینند . وشتی به خاطر نجابت از دستور او سرپیچی کرد و به همین خاطر از مقام ملکه خلع شد . استر دختر عموی مردخای از مشاوران دربار هخامنشی بود . پس از خلع ملکه ؛ استر به همسری اخشورش در آمد . او یهودی بود ولی به دستور مردخای دین خود را آشکار نکرد .
پارت 2
هامان ؛ وزیر اخشورش ، یهودیان را دشمن سلطنت می دانست . به خاطر همین پادشاه را راضی کرد تا در روزی معین ؛ همه ی قوم یهود را از بین ببرد . هامان با استفاده از قرعه ، روز سیزده فروردین را به عنوان روز کشتار یهودیان انتخاب نمود . مردخای از استر خواست که پیش فرمانروا میانجیگری کند و او را از تصمیمش منصرف سازد . استر و مردخای پیش اخشورش رفته و سخنان هامان را توطئه جلوه دادند . پادشاه خشمگین شده و دستور داد تا هامان و خانواده اش را به قتل برسانند .
پارت 3
یهودیان از پادشاه اجازه گرفتند تا دشمنان خود را از بین ببرند . به خاطر همین ، در روز سیزده فروردین ، همان روزی که برای کشتار یهودیان انتخاب شده بود ؛ به ایرانیان غیر یهودی حمله کرده و 77000 ایرانی را در این روز به قتل رساندند . یهودیان هر ساله این نسل کشی بزرگ را جشن می گیرند ......
پ ن : کلمه ی پوریِم از پور به معنای قرعه آمده است .

• شروع کننده موضوع

Parsa.e

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
شهرکرد
سال فارغ التحصیلی
1402
ضمن فراخوان و نظر خواهی برای ادامه گفتگو ؛ شما را به عضویت در آکادمی انجمن تاریخ دعوت مینمایم .

• شروع کننده موضوع

Parsa.e

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
شهرکرد
سال فارغ التحصیلی
1402
لطفا در مورد موضوع تاپیک نظر بدین . می خوایم نظرسنجی جدید واسه از سر گرفتن بحث بزاریم .

matin320

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید هاشمی نژاد II
شهر
مشهد
سال فارغ التحصیلی
94
دانشگاه
باهنر کرمان
رشته دانشگاه
دامپزشک / سیاست
به موضوع فعلی نظر سنجی دقت کن :
« وضعیت ایران در صورت ادامه ی حیات آغا محمد خان »

به نظر من اگه آغا محمد خان زنده میموند علاوه بر فتح کامل گرجستان میتونست بخش هایی از روسیه رو هم تصرف کنه . با توجه به شخصیت پاول یکم ( تزار روسیه ) میشه گفت از پس آغا محمد خان بر نمیومد .

به خاطر همین از قدرت روسیه کاسته می شد و تا زمان نیکلای دوم روسیه قدرت کافی برای حمله به ایران رو نداشت . در نتیجه اون اتفاق الان ایران از نظر مساحت می تونست خیلی وسیع تر بشه و همچنین زبان و فرهنگ فارسی رواج خیلی خیلی بیشتری پیدا می کرد .

فراموش نکن مرگ اغامحمد خان تقریبا همزمان بود با شروع جنبش های ضداستبدادی در اروپا. اگر اغامحمد خان صد سال دیگه هم زنده بود بازم چیزی تهش واسه ایران نمیموند. وقتی همه توجهات به سمت خونریزی و کشورگشایی باشه هیچ مجالی واسه پی ریزی نهاد های سیاسی و اقتصادی مردم نهاد ایجاد نمیشه.
شروع پیشرفت داشتن یک حاکم مقتدر نیست. پی ریزی دموکراسی است. دقیقا چیزی که در کنگره معروف هند و مسلم لیگ در پاکستان بزرگ اتفاق افتاد که منجر به پایان بخشیدن 300 ساله استعمار انگلیس شد.

• شروع کننده موضوع

Parsa.e

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
شهرکرد
سال فارغ التحصیلی
1402
ویژگی خاص آغا محمدخان همین بود که علاوه بر مبارزات پی در پی ؛ سیاست رو فراموش نمی کرد . چون اگه توجهش فقط به سوی جنگ منعطف میشد اونوقت مثل خیلی از کسایی که توی همون دوره قد علم کردن و یه حکومت کوتاه مدت برای خودشون دست و پا کردن از بین می رفت و الان هیج اسمی ازش درمیون نبود .
اون زمینه ی یه حکومت قدرتمند ( در صورت ادامه امپراطوری ) رو فراهم کرده بود که بعد از خودش افتاد دست ایل قاجار . دقت کن که زوسیه خیلی از فتوحاتش رو توی همون دوره انجام داد و موفق شد .
شروع پیشرفت داشتن یک حاکم مقتدر نیست. پی ریزی دموکراسی است. دقیقا چیزی که در کنگره معروف هند و مسلم لیگ در پاکستان بزرگ اتفاق افتاد که منجر به پایان بخشیدن 300 ساله استعمار انگلیس شد.
این قسمت خیلی میتونست در ممورد ایران هم تاثیر گذار باشه . چرا ؟ چون که هر چی هم که میشد عاقبت قدرت میفتاد دست فتحعلی شاه و اولادش که اصلا از سیاست بویی نبرده بودن ......

arash_al

کاربر جدید
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
99
البته نمیشه همین جوری از روی جنایات آقا محمد خان پرید که :) قطعا اگه اون زنده میموند باز هم واسه ی مردم ایران پادشا خوبی نبود .چون که خوی وحشی گری داشت و باز هم در حق مردم ایران ظلم می کرد .

• شروع کننده موضوع

Parsa.e

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
شهرکرد
سال فارغ التحصیلی
1402
اگه نگاه واقع بینانه ای به تاریخ داشته باشیم متوجه میشیم که آغا محمدخان به فتوحات خودش کاری نداشت . یعنی بعد از اتفاقات کرمان دوباره برنگشت کرمان .
یعنی مثل واکسن آبله که یکبار برای همیشه مبتلا میشی آغا محمد خان هم به بار فتح می کرد و دیگه بیخیال میشد .شاید عملا در پیشرقت
و ترقی مردم نقشی نداشت و نمیتونست کاری کنه اما و در مورد وسعت جغرافیایی و پایدار موندنش فرق میکرد .

boodika

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
ناکجا
سال فارغ التحصیلی
1398
پوریمُ الان شروع نکنین بزارین تابستون میام خودم میشکافمش:) اگه میشه؟!؟!؟

boodika

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
ناکجا
سال فارغ التحصیلی
1398
خب بیان راجع به پوريم شروع کنیم!

+ميدونيم داستان وپارسا توضیح داد

با یک سوال
کل این داستان در کتاب های عهد عتیق و تلمود اومده و هیچ کتاب تاریخی اعم از هرودوت و گزنفون ...ذکر نشده حالا سوال من آیا میشه کل این داستان و با اینکه در منابع خوده یهودیا اومده باور کرد??

Aliovski

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1401
ببخشید،کدوم داستانو پارسا کفت؟

بالا