• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

صندلی داغ رتبه‌های برتر

وضعیت
موضوع بسته شده است.

Leo

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
-
سال فارغ التحصیلی
1399
سلام :)
-برای کسی که تازه شروع به خوندن ادبیات موضوعی کرده چه روشی پیشنهاد میدین؟یعنی هم ارایه و هم دستور و قرابت رو هر شب بخونیم؟
-در آزمون ها چه کار کنیم تا بی دقتی و خطا هامون کم بشه؟
-و اینکه چجوری بین سرعت و دقت تعادل برقرار کنیم؟ یعنی نه اونقدر سریع جواب بدیم که قید و... رو نبینیم و جواب اشتباه بشه و نه اونقدر آروم که وقت کم بیاریم؟
پیشاپیش ممنون
- ادبیات رو بلندمدت و پیوسته بخون! یعنی اینطوری نباشه که یه روز بشینی 2 ساعت بخونی بعد تا هفته‌ی بعد دیگه بیخیال بشی. این که همزمان بخونی‌شون یا اینکه اول قرابت رو تموم کنی و بعد بری بعدی، بستگی به خودت داره. ببین به کدومشون بیشتر تمایل داری و راحت‌تر میخونی. چون نتیجه نهایتاً یکسانه. ولی پیشنهاد میکنم قبل از هر چیز بشینی سه چهار هفته روزی نیم ساعت قرابت بخونی تا تموم شه! کلاً قرابت خوندن اتوماتیک باعث میشه تو آرایه و دستور هم پیشرفت کنی. چون مهارتِ ادبی‌ت رو مستقیماً زیاد میکنه.
- ببین، یه چیزِ خاص به اسمِ "بی‌دقتی" وجود نداره که بخوای یه کارِ خاص انجام بدی تا یهو کلِ مشکل حل شه. هر بی‌دقتی، خودش یه موضوعِ جداست که یه راه حلِ جدا باید واسه‌ش پیدا کنی. مثلاً تو فیزیک گاهی به واحدها(کیلو و میلی و غیره) دقت نمیکنی تو صورتِ سوال. یا تو ریاضی یه جمع و منها رو اشتباه میکنی. یا تو زیست یه کلمه رو نمیبینی. و کلی بی‌دقتیِ محتملِ دیگه! من برای این که این بی‌دقتی‌ها درست شه، همیشه موقع تحلیل آزمون، دقیقاً بی‌دقتی‌م رو یه جایی یادداشت میکردم و موقع درس خوندن اونا رو هم مرور میکردم. مثلاً خطاب به خودم مینوشتم "همیشه تو فیزیک موقع خوندنِ متن سوال تمرکز کن تا به واحدا دقت کنی!". یا مثلاً مینوشتم "عدد جرمی کربن 12ه نه 16!".
کلاً اشتباه و خطا سرِ جلسه، اجتناب‌ناپذیره و همیشه پیش میاد. فقط باید سعی کنی کمترش کنی! اولاً تسلطت رو هر چقدر بالاتر ببری خطا هم کمتر میشه، دوماً خطاها رو با این چیزی که گفتم یا هر روشِ دیگه‌ای که دلت میخواد به خودت "گوشزد کن" همیشه تا حواست رو بیشتر جمع کنی. من از این کار نتیجه گرفتم!
- تمرین و تسلطِ بالا همیشه این چیزا رو درست میکنه. متنِ سوال رو دقیق بخون و عجله نکن، بعد موقعِ حل کردن سعی کن سریع باشی.
سلام . پست هاتونو میخونم کیف میکنم . مث پزشک ها با نهایت علم به هرکسی نسخه متناسب میدیدن❤
من ریاضی داغونم نمیتونم تست کنکور حل کنمتازگیا یه راه کشف کردم که میتونم یادش بگیرم . متن کتاب درسی میخونم همه فعالیت ها و تمرین هارو حل میکنم . بعد از نت یه تدریس معلم میبینم . بعد شروع میکنم تست زدن که بازم خیلیاش نمیتونم حل کنم ولی باز بهتر از قبله بعضیااااشو میشه. ولی همون بعضیا که حل میکنم اینقد ذوق میکنم این راه که دارم میرم خوبه؟ راه بهتری هست؟
اینکه اول کتاب درسی رو میخونی و فعالیتا و تمرینا رو با دقت حل میکنی، خیلی خوبه. فقط به نظرم قبل از تست زدن یه درسنامه هم بخون! وقتی تست میزنی، هدفت این نباشه که هِی تند تند بری جلو و تستای بیشتری رو حل کنی. اگه میبینی یه تست حل نمیشه، زود نرو بعدی. حداقل 3-4 دقیقه فکر کن، اگه حل نشد بعد برو دقیق پاسخنامه رو بخون. کلاً خودِ این فکر کردن خیلی واسه ریاضی خوندن خوبه! ذهنتو واقعاً باز میکنه و حتی اگه این سوال رو نتونی حل کنی، ممکنه بعدها یه سری سوالِ دیگه رو با همین فکرایی که اینجا نتیجه نداده بتونی حل کنی. و اینکه تستا رو تک تک میزنی دیگه؟ اگه آره که خوبه، اگه نه، اینجوری بزن. یعنی بشین سرِ یه تست، سعی کن حل کنی، بعد برو پاسخنامه‌ش رو دقیق بخون. کلاً موقعِ تست زدن هدفت یادگیریه دیگه! قرار نیست همشو بتونی درست حل کنی حتماً.
سلام خیلی بهتون تبریک میگم
دوستان شما سال کنکور در کلاس های مدرسه شرکت میکردید؟
بنظرم شما امسال چون کلاسها غیرحضوری برگزار میشه چیکار کنیم که بازدهی بیشتری داشته باشیم و آیا شرکت در تمامی دروس الزامیه؟
موفق باشید
- آره. البته نه برای درس و نکات و اینا. بیشتر هدفم این بود که تو جوّ درس و مدرسه باشم و با دوستام صحبت کنم و غیره. این چیزا به آدم انرژی میده به نظرم.
- مجبور نیستی حتماً وابسته به کلاس باشی. خودت میتونی کتاب درسی و درسنامه رو بخونی و تست بزنی و یاد بگیری. یعنی کلاس چیزِ چندان حیاتی‌ای هم نیست!

anaana251223

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان امین
شهر
اصفهان
سال فارغ التحصیلی
1400
دانشگاه
جایی همین حوالی
از بین این ویدیوها استادی هس ک خیلی خوب باشه معرفی کنید؟

Leo

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
-
سال فارغ التحصیلی
1399
من ویدئو و اینا نگاه نکردم. ولی اون یارو معلم فیزیک حرف آخر رو که چند بار تو تلوزیون دیدم ظاهراً خوب درس میده :-" کامیار بود اسمش فکر کنم.
سلام
مدلِ زندگی ای که سال کنکورت داشتی حفظ خواهی کرد همچنان یا نه ، چرا؟

وقتی میگی فعالیت های مفرحِ جانبی و کم کنید، تا حدی که مثلا درس خوندن بشه تفریحتون، این چگونه؟
یادمه میومدی ح.ب میکردی مثلا که چمیدونم امروز علاوه بر درس سه چهار قسمت اتک ان تایتان دیدم و کارای دیگه، معتقدی نباید این کارو میکردی ینی؟ یا اینا جزء ای از اون فعالیتِ مفرحِ کم ان؟

سوالمو اینطوری میگم:/ چیز شخصی من اینه که اکثرا نتونستم یه چند قسمت انیمه داشته باشم و فقط 3 قسمتشو ببینم روزی مثلا(((= همیشه یه مقدار وسوسه وجود داره بهرحال"-: پس مدل زندگیمون رو با کنکور منطبق کنیم و اون چیزای متفرقه رو کنار بذاریم کلا؟ برای من به شخصه یک مقدار نارضایتی و نداشتن امید و انگیزه یا در حالت کلی محرک، باعث میشه در یک آن بیخیال خیلی چیزا بشم و شروع کنم به زیاد کردن فعالیت هایی مثل انیمه، فیلم اهنگ چت کردن یا هر چی= ))) محدود کردن هم بیشتر باعث میشه در صورت دسترسی پیدا کردن، زیاده روی کنی و بین مطالعه کردن ها وقفه ی طولانی مدت بیفته و... چون هی میخوای غنیمت بشمری فرصت رو انگار.

نظرت چیه در این باره کلا ((:

موفق باشی کلی راستی.
سلام.
- احتمالاً آره! سالِ کنکور واقعاً لایف‌استایلِ قابل‌قبولی داشتم و به ابعادِ مختلفِ زندگیم توجه میکردم. البته قبل از کنکور طبیعتاً وقتِ کافی برای "همه‌‌چیز" رو نداشتم و به یه سری کارای واجب نمیتونستم برسم متاسفانه. و الان نیاز دارم برای اون فعالیت‌های عقب‌مونده بیشتر وقت بذارم! مثلاً ورزش و زبان و اینا.
- این دو تا موقعیت رو تصور کن:
الف) از خواب بیدار میشم. سمت راستم کتاب تستِ فیزیکه، سمت چپم کلی فیلمِ جذاب با یه همبرگر.
ب) از خواب بیدار میشم. سمت راستم کتاب تستِ فیزیکه، سمت چپم یه بشقاب کلم‌بروکلیِ بخارپزشده.
من میگم شرایط رو جوری پیش نبرید که به موقعیتِ الف بخورید! "حذف کردنِ" وسوسه‌ها، خیلی آسون‌تر و مطمئن‌تر از "مقاومت کردن" در برابرِ وسوسه‌ست طبیعتاً! همون remove the temptation. خب احتمالاً قبول داشته باشی که درس خوندن «عذاب و شکنجه» نیست و به نوعی تفریح محسوب میشه در واقع. ولی فقط دوزِ تفریحش کمه! من میگم تفریح‌های گنده‌گنده رو حذف کن، تا بتونی راحت با این تفریحِ کوچیک تایمت رو پُر کنی. آدمی که 3 روز غذا نخورده، حتی نون‌خشک رو هم میپرسته. و آدمی که از بیکاری و "هیچ کاری نکردن" حوصله‌ش سر رفته، با اشتیاق و انگیزه درس میخونه. حرفم فقط همینه!

[بذار اول درباره‌ی سریال دیدن صحبت کنم، بعد نظر خودم رو درباره‌ی کلیّتِ قضیه بگم.]
- خب یکی از بزرگترین دروغ‌هایی که به خودم گفتم و محتواش "تفریح کن تا انگیزه بگیری" بود، همین سریال دیدن‌ه. من سه بار تو این سه سال پیش اومد که به این فکر بیفتم که خب آقا زندگی خیلی کسل‌کننده‌ست، نیاز به تنوع دارم تا از درس خسته نشم، پس بذار هر شب یکی دو قسمت سریال ببینم تا حال و هوام عوض شه! چند روزِ اول اوکی بود و این برنامه‌ رو دنبال میکردم، ولی بعد از یه مدت واقعاً دیگه افسارِ همه چیز از دستم در میرفت. مثلاً من شهریورِ تابستون دوازدهم، که باید کلی پیش‌خوانی میکردم، نشستم تو 3 هفته کلِ گیم‌ آو ثرونز رو دیدم. چطوری خودمو خر میکردم؟ اینطوری که میگفتم خب الان من 3 هفته استراحتِ کامل میکنم عوضش برای ماه‌ها انرژی ذخیره میکنم :)) ولی خب، این حرفا چرت و پرته واقعاً. چیزی که حقیقت داره، این هستش که من 3 هفته چشمامو روی همه چیز بسته بودم و جوابِ "بیا درس بخون"گفتن‌های عقلم رو نمیدادم :)) علاوه بر وقتی که گرفت، تمرکزم رو هم کم کرد و ذهنم با سریال درگیر میشد. و این اتفاق با اتک آن تایتان هم به طورِ مشابه برام افتاد! به نظرم کلاً اگه سریال رو کنار بذاری سال کنکور، تصمیمِ درستی گرفتی. فیلم سینمایی خیلی خیلی گزینه‌ی بهتر و ایمن‌تری‌ه.
- اون بخشِ "میخوای غنیمت بشمری..." رو خیلی خوب گفتی. یکی از دلایلی که "محدود کردن" معمولاً جواب نمیده و نهایتاً افسارش از دستت در میره، همینه.
پس اگه احساس میکنی چیزی مزاحمه، تا جایی که میتونی "حذفش کن" :-"
- ببین واقعاً نمیشه تفریحات رو "کلاً" کنار گذاشت. حتی تلاش برای این کار هم فرساینده‌ست به نظرم :)) چیزِ خیلی مهمی که باید بهش توجه کنی، «نوعِ تفریح»ی هست که داری. مثلاً من معتقدم سریال دیدن و چت کردن و این نوع تفریحاتِ "خیلی جذاب" و اعتیادآور، کلاً باید حذف بشن. ولی خب، نمیگم همه‌شون رو با درس جایگزین کنی! مثلاً برای من، رمان خوندن خیلی تفریحِ بی‌خطر و ایمنی محسوب میشد. انرژیِ کافی رو هم بهم میداد و نمیذاشت زندگیم خیلی افسرده بشه. البته من نمیتونم بگم آره فلان کار خوبه فلان کار بد! خودت باید درباره‌ی خودت فکر کنی و تشخیص بدی که چه کارِ لذت‌بخشی میتونی انجام بدی که مزاحمت نشه و قابلِ کنترل باشه برات.
- کلاً هر چقدر صفحه‌ی ذهنت سفیدتر و یک‌دست تر باشه، احتمالِ اینکه "یهو شروع کنی به زیاد کردن فعالیتایی مثل چت کردن و غیره" کمتر میشه و مسیرت پیوستگیِ بیشتری پیدا میکنه. به نظرم تفریحی که انجام میدی رو خیلی با دقت انتخاب کن! خیلی مسئله‌ی مهمی‌ه. و خیلی خیلی حواست باشه که خودت رو گول نزنی و ملاکِ انتخابت "با چی راضی ترم" نباشه :)) ملاکِ اصلی، "چطور بیشتر درس بخونم"ه. و "با چی راضی ترم"، بعد از این قرار میگیره.
- یه تجربه‌ی شخصی: زیاد با این مسائل درگیر نشو و پیچیده‌ش نکن. من از وقتی که یادم میاد، حداقل از کلاسِ هفتم-هشتم، داشتم "زور میزدم" که سبک زندگیم رو درست کنم و تفریحاتمو کنترل کنم و اینا. ولی در کل این چیزا معمولاً به سمتِ «سوسول‌بازی» پیش میره و آدم درگیرِ یه سری مسائلِ درام و فرعی میشه :)) شاید درست نباشه که از این اصطلاح استفاده کنم و از آداب معاشرت و اینا به دور باشه، ولی خب من هر وقت که بخوام به کسی بگم درس بخون، میگم "خایه بذار درس بخون". میدونی، کلاً حرفم خطاب به همه اینه که بیا قضیه رو پیچیده نکنیم و مثلِ بچه‌ی آدم بشینیم و درس بخونیم و انقدر «ادا اطوار» در نیاریم :))
- خیلی ممنون، تو هم موفق باشی!

آخرین ویرایش:

LMNOP1710

کاربر نیمه‌فعال
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
خرم‌آباد
سال فارغ التحصیلی
1399
دانشگاه
ایران
رشته دانشگاه
پزشکی
رتبه خوب اوردن ارزش یه سال پشت کنکور موندن رو داره؟اگه همون سال اول بشه که به رشته مورد علاقه رفت چطور ؟
نه همون رشته رو بخون و ادامه بده. موفق باشی
سلام و عرض تبریک=)
چرا هردوتون زمین رو صفر زدین؟
یعنی از پایه تصمیم داشتید پزشکی بزنید؟
وقت گذاشتن برای زمین اگه هدفمون داروسازی باشه اشتباهه؟
والا من زمین رو درسی گرفته بودم که تو راموس‌تایم بخونم (یعنی همون چهارشنبه و پنج‌شنبه آزمون) ولی خب به خاطر همون خستگی ساعت مطالعه‌م تو این دوروز کم می‌شد و نمی‌تونستم بخونم علارغم این‌که بهش علاقه داشتم
من زمینو صفر زدم و رتبه زیرگروه ۱ ۲۵۶ و زیر گروه ۲ ۲۴۵. امسال خیلیا وقت نیاوردن و زمین نزدن و خود زمین هم انگار سخت بوده. پس نزدنم تاثیر زیاد بدی نداشت. ولی شما اگه می‌تونید بخونیدش چون به هرحال تاثیر داره برای دارو و همینطور اگه زمینو خوب بزنید ممکنه رتبه‌تونو از زیرگروه ۳ بگیرید و ظاهر رتبه‌تون بهتر شه. به هر حال اتلاف وقت نیست
واسه زیرگروه ۳ زمین کم ولی تراز نمی‌ده اگه می‌خوای بخونی پر و پیمون بخون تراز بده

سلام تبریک
به امید موفیقت‌های روز افزون
من لاان یازدهمم و پایه‌ی ریاضیم ضعیفه. چه روش مطالعاتی رو بهم پیشتهاد می‌کنید؟

*اگر درکنار برنامه‌ات یه معلم داری که پیش‌نیاز درس می‌ده و دوپایه رو تدریس می‌کنه نتیجه مضاعف می‌گیری
۱-کسی که ریاضیش ضعیفه در درجه دوم دانش کمی داره و در درجه اول بلد نیست بخونه! نتیجه: برنامه بلندمدت ضربتی نریز. مثلا برنامه ۶ماهه اتمام دوپایه با nکتاب تست. یا خوندن یک ماهه ریاضی۱۰ و از این برنامه‌ها.
۲-ممکنه برنامه‌هات رو ریتم پیش نره ولی هرچی شد بیخیالش نشو
۳- نکاتی برای برنامه‌ریزی: الف) از معلمت طرح درس می‌گیری ب)فصل ۳ و ۴ دهم رو به صورت مجزا اول کار می‌خونی ج) تابع و مثلثات دهم رو دو سه هفته قبل از تابع و مثلثات یازدهم شروع می‌کنی و وسطای تابع و مثلثات یازدهم تموم می‌کنی. د) تدریس امار و احتمال یازدهمتون به احتمال زیاد بیفته بعد عید. تو ۵-۶ هفته قبل شروع تدریس امار و احتمال یازدهم اول آنالیز ترکیبی دهم بعد امار و احتمال دهم می‌خونی بعد همون مطالب یازدهم بعد احتمال دوازدهم می‌خونی.
۴- روش مطالعه‌ت این‌طوریه که کتاب سیرتاپیاز یا میکروپایه رو می‌گیری و فقط آموزشی تست می‌زنی‌. یعنی بعد از هر تست پاسخشو می‌بینی. اگر نتونستی تستی رو حل کنی بعد از خوندن پاسخنامه حتما دوباره همون لحظه خودت حل می‌کنی. آخر هر شب و هرهفته تستای غلط اون روز و هفته رو دوباره حل می‌کنی. اگر تستی رو نتونستی حل کنی حداقل ۵ دقیقه باهاش ور برو

آیا تابستون دوازدهم پیش‌خوانی کردید؟نه نکردم. ولی اگه ریاضیت ضعیفه تابستون کلاس برو
تراز قلم‌چیتون در یازدهم حدودا چقدر بود؟ ترم اول با وجود کم‌کاری ۶۸۰۰ ترم دوم دیگه رسما گند زدم میانگینم شد ۶۲۰۰ (چندتایی‌ام تراز ۵هزاری آوردم)
همینجوری یعنی دقیقا چجوری؟
پ.ن کار باهاش رو بلد نیستم :/
پ.ن۲ استفاده از دکمه هاش منظورمه
اگه کرنومترت معمولی باشه و ورزشی نباشه یه دکمه mode داره که معمولا بزرگه. یه start/stop. یه reset. با mode بذارش رو کرنومتر و ازش استفاده کن. بعضیا دکمه تایم تریل هم دارند و ممکنه چیزای پیچیده‌تری هم داشته باشن که من بلد نیستم. ممکنه کرنومترت ویژگی‌های خاصی داشته باشه. مثلا دوتا دکمه رو بگیری یه عملکردخاصی داشته باشه اسم کرنومترتو بزن تو نت احتمالا راهنما براش باشه
نمی‌دونم سوالت چنین چیزی بود یا نه
سلام :) سلام
-برای کسی که تازه شروع به خوندن ادبیات موضوعی کرده چه روشی پیشنهاد میدین؟یعنی هم ارایه و هم دستور و قرابت رو هر شب بخونیم؟
آره ولی ده دقیقه یه ربع نه. واسه ادبیات اوایل وقت زیادی می‌ذاری و یه دور که قسمت آموزشی آرایه (نه تست‌های جامع. تست‌های تک ارایه و درسنامه) و یک سوم تستای دستور رو تموم کنی (ولی همه مباحث. اگر می‌خوای تستاشو کامل بزنی خب دستور دیرتر از آرایه و قرابت به این مرحله که شبی ۱۰-۱۵ تست بزنی وارد می‌شه) و توی قرابت قوی بشی ۱.۵ الی ۲.۵ ساعت برای ادبیات وقت می‌ذاری. به این صورت که هربار روی یک موضوع تمرکز می‌کنی و دوموضوع دیگه رو خیلی کمرنگ‌تر می‌خونی.
یعنی اینطور که اول ۵۰تا تست قرابت می‌زنی و ۵-۱۰ دستور و آرایه بعد که قرابتت قوی شد می‌ری سراغ زوم کردن رو آرایه و بعد دستور. البته اگه می‌خوای تستای هر مبحث دستور رو کامل بزنی دستور رو برنامه‌ی جدا براش می‌ذاری و نه زیاد روش زوم می‌کنی نه کم.

-در آزمون ها چه کار کنیم تا بی دقتی و خطا هامون کم بشه؟
بی‌دقتیات رو تو یه دفتر بنویس. باید نوشتارت کتابی باشه ولی خودمونی هم باشه. هرچی دقیق‌تر بی‌دقتیتو توضیح بدی واسه خودت ریسک تکرارش کمتر می‌شه. به این می‌گن شناخت‌درمانی فقط حواست باشه بی‌دقتیارو همون لحظه حل سوال یا همون موقع تحلیل‌آزمون بنویسی و مرتب و طبقه‌بندی شده باشن تا بتونی در صورت نیاز مرورشون کنی.
-و اینکه چجوری بین سرعت و دقت تعادل برقرار کنیم؟ یعنی نه اونقدر سریع جواب بدیم که قید و... رو نبینیم و جواب اشتباه بشه و نه اونقدر آروم که وقت کم بیاریم؟ بهش فکر نکن. مغزت خودش بلده چی‌کار کنه و بعد از چند آزمون راه می‌افتی
پیشاپیش ممنون خواهش
سلام . پست هاتونو میخونم کیف میکنم . مث پزشک ها با نهایت علم به هرکسی نسخه متناسب میدیدن❤
من ریاضی داغونم نمیتونم تست کنکور حل کنمتازگیا یه راه کشف کردم که میتونم یادش بگیرم . متن کتاب درسی میخونم همه فعالیت ها و تمرین هارو حل میکنم . بعد از نت یه تدریس معلم میبینم . بعد شروع میکنم تست زدن که بازم خیلیاش نمیتونم حل کنم ولی باز بهتر از قبله بعضیااااشو میشه. ولی همون بعضیا که حل میکنم اینقد ذوق میکنم این راه که دارم میرم خوبه؟ راه بهتری هست؟
خوبه. همینو ادامه بده تا راه بیفتی. اون کارایی که برای یه کاربر دیگه گفتم تو هم بکن. منبع آسونتری هم کار کن
سلام خیلی بهتون تبریک میگم سلام ممنونم
دوستان شما سال کنکور در کلاس های مدرسه شرکت میکردید؟ نه متاسفانه، مدرسه خیلی خسته‌م می‌کرد و نمی‌تونستم بعدش بخونم. ولی اگر راهی پیدا می‌کردم که مشکل خستگی رو حل کنم حتما می‌رفتم چون مدیرمون دبیرای خوبی اورده بود و بعد از کلاس به شدت سرعت انتقال مطالب زیاد می‌شد.
بنظرم شما امسال چون کلاسها غیرحضوری برگزار میشه چیکار کنیم که بازدهی بیشتری داشته باشیم و آیا شرکت در تمامی دروس الزامیه؟
نه، از غیبت نترسید ولی خب اگه حتی دبیر متوسطی هم برای دروس کنکوری دارین حتما شرکت کنید. درمورد بازدهی من خودم یک جلسه هم سر کلاسای غیرحضوری نرفتم نمی‌دونم چطوریه. ولی خب مثلا یه راهنمایی کلی این که بعد از کلاس بلافاصله (یعنی wc هم نرید) برید تعداد زیادی تست از همون مبحث بزنید
موفق باشید همچنین شما و همه کنکوریا

والا من خودم ندیدم. ولی اگر خواستم وارد مشاوره شم بررسیشون می‌کنم یه تاپیک می‌زنم.

Cloudy

:)
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
مرند
سال فارغ التحصیلی
1400
سلام بهتون تبریک میگم
به نظرتون مستمر خیلی پایین ارزش اینو داره که ۴ ساعت تایم مطالعه خوب صبح با کلاسای چرت مدرسه هدر نره؟
با فیزیک ضعیف چیکار کنم
من هر چی میخونم حس میکنم چیزی یادم نمیمونه و حس پوچی بهم دست میده حتی بعد اینکه از اون مبحث ازمون میدمو نتیجه خوب میشه و این باعث میشه انگیزمو از دست بدم، چیکار کنم؟

آخرین ویرایش:

Leo

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
-
سال فارغ التحصیلی
1399
سلام بهتون تبریک میگم
به نظرتون مستمر خیلی پایین ارزش اینو داره که ۴ ساعت تایم مطالعه خوب صبح با کلاسای چرت مدرسه هدر نره؟
با فیزیک ضعیف چیکار کنم
من هر چی میخونم حس میکنم چیزی یادم نمیمونه و حس پوچی بهم دست میده حتی بعد اینکه از اون مبحث ازمون میدمو نتیجه خوب میشه و این باعث میشه انگیزمو از دست بدم، چیکار کنم؟
سلام.
- نمره‌ی مدرسه‌ت رو در حدی خراب نکن که اعتماد به نفست رو پایین بیاره! مدرسه رفتن هم فقط به خاطرِ کلاس و درس و نکته نیست. برای روحیه‌ت هم خوبه. و اینکه احتمالاً نتونی کلِ اون 4 ساعت رو درس بخونی و نهایتاً 2-3 ساعت ازش در میاد. اگه حس میکنی مدرسه نرفتن هیچ تاثیری روی روحیه و اینا نداره و کِسِل نمیشی تو خونه، و اگه با نمره‌ی خیلی کم اذیت نمیشی، میتونی نری. وگرنه برو. طمع نکن زیاد :))
- متوجه نشدم. فیزیکت ضعیفه، بعد تو آزمون خوب میزنی، بعد حس پوچی میکنی؟ اولاً چه منبع یا منابعی کار میکنی، دوماً میانگینِ درصدات تو آزمونا تقریباً چقدره؟ [تو هیچ درسی قرار نیست "حس کنی همه چیز یادته". کلاً هیچ کس نمیتونه بعد از خوندنِ درس همه چیز رو جلوی ذهنش داشته باشه و وقتی بهش فکر میکنه کامل یادش باشه! همین که وقتی تست رو میبینی میفهمی باید چیکار کنی و از فرمول و روش‌های درست استفاده میکنی، یعنی بلدی! وسواس رو بذار کنار.]

نام مرکز سمپاد
فرزانگان۱
شهر
قم
سال فارغ التحصیلی
1401
مدال المپیاد
یه مرحله دو ادبی :)
دانشگاه
UMSHA
رشته دانشگاه
ANS
من وقتی کرنومتر میزارم هول میشم و همش به زمانه فکر میکنم و نمیتونم درست فکر کنم :|

مثلا سوالای فیزیک رو حل کردم دبیر 2 دقیقه وقت داد یه سوال حل کنیم ، با اینکه من مثل اون زیاد حل کرده بودم
انقدر هول کردم یادم رفت چجوری حل میشه و تا الانم یادم نمیاد:|

با این هوله چیکار کنم؟

نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
پارسه
سال فارغ التحصیلی
1402
مدال المپیاد
Used to Bio
رشته دانشگاه
CS
با حواس پرتی هنگام مطالعه چه کنیم؟
و این‌که چطوری می‌تونم از کند خوانی جلوگیری کنم [مخصوصا اینکه وسط خوندن متن برگردم عقب…]؟!
فکر کردن بیش از حد چی؟

نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
neverwhere
سال فارغ التحصیلی
1400
منم بپرسم:
ما مدرسه مون از سال دهم، کلا خیلی کند پیش میره.به نظرتون بهتره 12 ام رو با مدرسه پیش برم، یا با درسنامه خودمو به آزمون برسونم؟؟؟کلا آزمون مهم تره یا مدرسه واسه 12(از نظر سرعت پیشروی)
پ.ن:دبیرامون خیلی خوبن اگه مهمه.

من ویدئو و اینا نگاه نکردم. ولی اون یارو معلم فیزیک حرف آخر رو که چند بار تو تلوزیون دیدم ظاهراً خوب درس میده :-" کامیار بود اسمش فکر کنم.

سلام.
- احتمالاً آره! سالِ کنکور واقعاً لایف‌استایلِ قابل‌قبولی داشتم و به ابعادِ مختلفِ زندگیم توجه میکردم. البته قبل از کنکور طبیعتاً وقتِ کافی برای "همه‌‌چیز" رو نداشتم و به یه سری کارای واجب نمیتونستم برسم متاسفانه. و الان نیاز دارم برای اون فعالیت‌های عقب‌مونده بیشتر وقت بذارم! مثلاً ورزش و زبان و اینا.
- این دو تا موقعیت رو تصور کن:
الف) از خواب بیدار میشم. سمت راستم کتاب تستِ فیزیکه، سمت چپم کلی فیلمِ جذاب با یه همبرگر.
ب) از خواب بیدار میشم. سمت راستم کتاب تستِ فیزیکه، سمت چپم یه بشقاب کلم‌بروکلیِ بخارپزشده.
من میگم شرایط رو جوری پیش نبرید که به موقعیتِ الف بخورید! "حذف کردنِ" وسوسه‌ها، خیلی آسون‌تر و مطمئن‌تر از "مقاومت کردن" در برابرِ وسوسه‌ست طبیعتاً! همون remove the temptation. خب احتمالاً قبول داشته باشی که درس خوندن «عذاب و شکنجه» نیست و به نوعی تفریح محسوب میشه در واقع. ولی فقط دوزِ تفریحش کمه! من میگم تفریح‌های گنده‌گنده رو حذف کن، تا بتونی راحت با این تفریحِ کوچیک تایمت رو پُر کنی. آدمی که 3 روز غذا نخورده، حتی نون‌خشک رو هم میپرسته. و آدمی که از بیکاری و "هیچ کاری نکردن" حوصله‌ش سر رفته، با اشتیاق و انگیزه درس میخونه. حرفم فقط همینه!

[بذار اول درباره‌ی سریال دیدن صحبت کنم، بعد نظر خودم رو درباره‌ی کلیّتِ قضیه بگم.]
- خب یکی از بزرگترین دروغ‌هایی که به خودم گفتم و محتواش "تفریح کن تا انگیزه بگیری" بود، همین سریال دیدن‌ه. من سه بار تو این سه سال پیش اومد که به این فکر بیفتم که خب آقا زندگی خیلی کسل‌کننده‌ست، نیاز به تنوع دارم تا از درس خسته نشم، پس بذار هر شب یکی دو قسمت سریال ببینم تا حال و هوام عوض شه! چند روزِ اول اوکی بود و این برنامه‌ رو دنبال میکردم، ولی بعد از یه مدت واقعاً دیگه افسارِ همه چیز از دستم در میرفت. مثلاً من شهریورِ تابستون دوازدهم، که باید کلی پیش‌خوانی میکردم، نشستم تو 3 هفته کلِ گیم‌ آو ثرونز رو دیدم. چطوری خودمو خر میکردم؟ اینطوری که میگفتم خب الان من 3 هفته استراحتِ کامل میکنم عوضش برای ماه‌ها انرژی ذخیره میکنم :)) ولی خب، این حرفا چرت و پرته واقعاً. چیزی که حقیقت داره، این هستش که من 3 هفته چشمامو روی همه چیز بسته بودم و جوابِ "بیا درس بخون"گفتن‌های عقلم رو نمیدادم :)) علاوه بر وقتی که گرفت، تمرکزم رو هم کم کرد و ذهنم با سریال درگیر میشد. و این اتفاق با اتک آن تایتان هم به طورِ مشابه برام افتاد! به نظرم کلاً اگه سریال رو کنار بذاری سال کنکور، تصمیمِ درستی گرفتی. فیلم سینمایی خیلی خیلی گزینه‌ی بهتر و ایمن‌تری‌ه.
- اون بخشِ "میخوای غنیمت بشمری..." رو خیلی خوب گفتی. یکی از دلایلی که "محدود کردن" معمولاً جواب نمیده و نهایتاً افسارش از دستت در میره، همینه.
پس اگه احساس میکنی چیزی مزاحمه، تا جایی که میتونی "حذفش کن" :-"
- ببین واقعاً نمیشه تفریحات رو "کلاً" کنار گذاشت. حتی تلاش برای این کار هم فرساینده‌ست به نظرم :)) چیزِ خیلی مهمی که باید بهش توجه کنی، «نوعِ تفریح»ی هست که داری. مثلاً من معتقدم سریال دیدن و چت کردن و این نوع تفریحاتِ "خیلی جذاب" و اعتیادآور، کلاً باید حذف بشن. ولی خب، نمیگم همه‌شون رو با درس جایگزین کنی! مثلاً برای من، رمان خوندن خیلی تفریحِ بی‌خطر و ایمنی محسوب میشد. انرژیِ کافی رو هم بهم میداد و نمیذاشت زندگیم خیلی افسرده بشه. البته من نمیتونم بگم آره فلان کار خوبه فلان کار بد! خودت باید درباره‌ی خودت فکر کنی و تشخیص بدی که چه کارِ لذت‌بخشی میتونی انجام بدی که مزاحمت نشه و قابلِ کنترل باشه برات.
- کلاً هر چقدر صفحه‌ی ذهنت سفیدتر و یک‌دست تر باشه، احتمالِ اینکه "یهو شروع کنی به زیاد کردن فعالیتایی مثل چت کردن و غیره" کمتر میشه و مسیرت پیوستگیِ بیشتری پیدا میکنه. به نظرم تفریحی که انجام میدی رو خیلی با دقت انتخاب کن! خیلی مسئله‌ی مهمی‌ه. و خیلی خیلی حواست باشه که خودت رو گول نزنی و ملاکِ انتخابت "با چی راضی ترم" نباشه :)) ملاکِ اصلی، "چطور بیشتر درس بخونم"ه. و "با چی راضی ترم"، بعد از این قرار میگیره.
- یه تجربه‌ی شخصی: زیاد با این مسائل درگیر نشو و پیچیده‌ش نکن. من از وقتی که یادم میاد، حداقل از کلاسِ هفتم-هشتم، داشتم "زور میزدم" که سبک زندگیم رو درست کنم و تفریحاتمو کنترل کنم و اینا. ولی در کل این چیزا معمولاً به سمتِ «سوسول‌بازی» پیش میره و آدم درگیرِ یه سری مسائلِ درام و فرعی میشه :)) شاید درست نباشه که از این اصطلاح استفاده کنم و از آداب معاشرت و اینا به دور باشه، ولی خب من هر وقت که بخوام به کسی بگم درس بخون، میگم "خایه بذار درس بخون". میدونی، کلاً حرفم خطاب به همه اینه که بیا قضیه رو پیچیده نکنیم و مثلِ بچه‌ی آدم بشینیم و درس بخونیم و انقدر «ادا اطوار» در نیاریم :))
- خیلی ممنون، تو هم موفق باشی!
یه سوال:
الان که مجبوریم(خداییش مجبوریم)با تدریس آنلاین حاضر باشیم،چجوری حذف کنیم این چیزا رو؟؟؟

Leo

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
-
سال فارغ التحصیلی
1399
من وقتی کرنومتر میزارم هول میشم و همش به زمانه فکر میکنم و نمیتونم درست فکر کنم :|

مثلا سوالای فیزیک رو حل کردم دبیر 2 دقیقه وقت داد یه سوال حل کنیم ، با اینکه من مثل اون زیاد حل کرده بودم
انقدر هول کردم یادم رفت چجوری حل میشه و تا الانم یادم نمیاد:|

با این هوله چیکار کنم؟
- من خودم اوایل که زمان میگرفتم همین مشکل رو داشتم و نمیتونستم تمرکز کنم. سعی کن کرنومتر رو جلوی چشمت نذاری! من خودم میزدم تایمر شروع بشه، بعد کرنومتر رو میذاشتم تو جامدادیم و زیپشو میبستم. چند ثانیه بعدش هم کارم رو شروع میکردم! و در آخر، 20ثانیه از زمانی که گذشته بود کم میکردم که تایمِ واقعیم تقریباً درست در بیاد. اینجوری کمتر حواست به زمان پرت میشه.
- والا من این سوالایی که معلم تو کلاس میگه و اعلام میکنه فلان دقیقه وقت دارید حل کنید رو معمولاً بیخیال میشدم :)) مشکلی هم پیش نمیومد واقعاً! خب شرایطِ استرس‌زا و فشرده‌ای هستش و به نظرم طبیعیه که آدم نتونه خوب تمرکز کنه. من اگه به جای تو باشم، سعی میکنم کلاً کاری با زمانی که معلم گفته نداشته باشم و تلاشم بر این باشه که سوال رو حتی شده تو 10 دقیقه سرِ کلاس حل کنم. اینطوری معمولاً تو همون 2 دقیقه تموم میشه سوال :)) ولی خب، کلاً محدودیتِ زمانی رو در نظر نگیر و فکر کن 10 دقیقه وقت داری.
- اینکه بخوای 20 تا تست رو 20 دقیقه بزنی، کارِ استانداردیه و همون "تستِ زماندار زدن" محسوب میشه. ولی اینکه بخوای 1 تست رو تو 1 دقیقه بزنی، به نظرم کارِ درستی نیست و فقط هولت میکنه. به اینم حواست باشه پس!
با حواس پرتی هنگام مطالعه چه کنیم؟
و این‌که چطوری می‌تونم از کند خوانی جلوگیری کنم [مخصوصا اینکه وسط خوندن متن برگردم عقب…]؟!
فکر کردن بیش از حد چی؟
- بگرد ببین حواست با چه چیزی پرت میشه! مثلاً به حرفایی که صبح تو مدرسه با دوستات زدی؟ به تلگرام و اینستاگرام؟ به چی دقیقاً؟ سعی کن اون عوامل رو حذف کنی. به علاوه، اگه تو خودِ شرایطِ مطالعه‌ت هم یه تغییراتی بدی خیلی کمک میکنه. مثلاً محیطی رو انتخاب کنی که تمرکز کردن توش راحت تره. یا مثلاً ساعتِ خواب و استراحت و اینا رو یه جوری تنظیم کنی که تایمِ درس خوندن پرانرژی باشی و بتونی بهتر تمرکز کنی. ولی نهایتاً نمیشه یه کارِ خاص انجام داد و همه‌ی حواس‌پرتی‌ها رو حذف کرد! باید با هر نوع حواس‌پرتی به روشِ درستِ خودش رفتار کنی.
- تست زدن معمولاً این مسئله رو درست میکنه. من یه مشکلی که سالِ دهم داشتم، این بود که خیلی اصرار داشتم اول خیلی خفن کتاب و درسنامه رو بخونم بعد برم با آمادگیِ کامل تست بزنم. اینجوری، سرعتِ مطالعه‌م کم بود و خیلی رو متن وسواس داشتم. بعد کلاس یازدهم، فهمیدم که آقا بخشِ زیادی از یادگیری با همون تست زدنه! پیشنهاد میکنم بارِ اولی که "متن" کتاب و درسنامه رو میخونی، فقط در همین حد باشه که کلیاتِ مفاهیم دستت بیاد و نکاتِ کلی رو یادت نگه داری. یعنی اصلاً دنبالِ این نباش که خیلی خوب یاد بگیری بارِ اول! بعد باید بری تست بزنی و متوجهِ نکات و مفاهیم بشی و بخش‌های مهمِ کتاب رو تشخیص بدی. بعد از این کار اگه بری سراغِ متن و کتاب، خیلی هوشمندانه‌تر درس میخونی و الکی روی همه چیز وسواس به خرج نمیدی. کلاً تست زدن خیلی کار رو پویاتر و بانشاط‌تر میکنه! انگار داری روان‌تر و سریع‌تر درس میخونی حینِ تست زدن. [در واقع دارم میگم یادگیریِ اصلی با تست زدن و کار کردنِ فعالانه‌ست، نه خوندنِ متن.]
- یعنی چی فکر کردن؟ یعنی فکر کردن روی متنِ کتاب و اینا؟ اگه منظورت اینه، همینی که الان توضیح دادم اون رو هم حل میکنه به نظرم! چرا؟ چون متنِ کتاب و درسنامه هیچ وقت نمیتونه چیزی رو بهت کامل یاد بده و اگه بخوای صرفاً روی اون فکر کنی، معمولاً خیلی ذهنت گنگ و مه‌آلوده! تست زدن خودش همه چیز رو بهت میفهمونه و دیگه چیزِ زیادی باقی نمیمونه که بخوای با فکر کردن متوجه‌ش شی.
منم بپرسم:
ما مدرسه مون از سال دهم، کلا خیلی کند پیش میره.به نظرتون بهتره 12 ام رو با مدرسه پیش برم، یا با درسنامه خودمو به آزمون برسونم؟؟؟کلا آزمون مهم تره یا مدرسه واسه 12(از نظر سرعت پیشروی)
پ.ن:دبیرامون خیلی خوبن اگه مهمه.
من کلاً مدرسه رو به عنوانِ پیش‌خوانیِ اولیه+مرور و تثبیت میدیدم همیشه. یعنی کلاً کاری با پیشرویِ مدرسه نداشتم و خودم با درسنامه برای آزمون میخوندم. البته سرِ کلاس به معلم گوش میدادم و سوالا رو حل میکردم تا اونجا هم فعالیت داشته باشم و یه چیزی یاد بگیرم!
پیشنهادِ من این هست که خودت برای آزمون بخونی و وابسته به مدرسه نباشی. یعنی ستون و پایه‌ی اصلی رو خودت با درسنامه و تست بسازی، بعد بری مدرسه طرح و نمای کار رو بزنی.
یه سوال:
الان که مجبوریم(خداییش مجبوریم)با تدریس آنلاین حاضر باشیم،چجوری حذف کنیم این چیزا رو؟؟؟
تدریس آنلاین مگه با شاد نیست؟ اگه هست، خب اوکی تلگرام و غیره رو حذف کن. اگه نیست، میتونی تو خودِ تلگرام هر کانال و چت و گروهِ نامربوطی داری رو حذف کنی. علاوه بر این، راهِ خیلی بهتر این هست که از گوشیِ یکی دیگه استفاده کنی! چه میدونم مثلاً والدین و غیره. [البته اگه این چیزا رو حذف نکنی قرار نیست حتماً بدبخت بشیا :)) فقط کارت رو آسون‌تر و مطمئن‌تر میکنه!]

نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
پارسه
سال فارغ التحصیلی
1402
مدال المپیاد
Used to Bio
رشته دانشگاه
CS

Ghazaleh.A

کاربر جدید
نام مرکز سمپاد
نوروزی
شهر
بابلسر
سال فارغ التحصیلی
1395
سلام. خیلی تبریک می‌گم :)
دو تا سوال دارم:
اول اینکه من می‌خوام در کنار آزمون‌های قلمچی، سوالات آزمون دیگه‌ای رو هم کار کنم؛ به نظر شما کدوم آزمون بهتره؟ گاج، گزینه دو، سنجش ...؟
دوم اینکه وقتی یه مبحثی رو می‌خونیم، به همه‌ی تست‌های کنکورهای گذشته که مربوط به اون مبحثه چجوری دسترسی داشته باشیم؟! کتابی چیزی هست که همه‌ی تست‌های کنکور مثلاً ۹۰ به بعد رو آورده باشه؟ این داستان "تست کنکور" یکم گنگه برام :/

Leo

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
-
سال فارغ التحصیلی
1399
بیشتر منظورم overthinking ه ...
خب زیاد فکر کردن یه نوع حواس‌پرتی نیست مگه؟ به نظرم نوعِ شدیدی از حواس‌پرتی‌ه! پس جوابم همون چیزهایی هست که برای حواس‌پرتی گفتم :-"
سلام. خیلی تبریک می‌گم :)
دو تا سوال دارم:
اول اینکه من می‌خوام در کنار آزمون‌های قلمچی، سوالات آزمون دیگه‌ای رو هم کار کنم؛ به نظر شما کدوم آزمون بهتره؟ گاج، گزینه دو، سنجش ...؟
دوم اینکه وقتی یه مبحثی رو می‌خونیم، به همه‌ی تست‌های کنکورهای گذشته که مربوط به اون مبحثه چجوری دسترسی داشته باشیم؟! کتابی چیزی هست که همه‌ی تست‌های کنکور مثلاً ۹۰ به بعد رو آورده باشه؟ این داستان "تست کنکور" یکم گنگه برام :/
سلام، ممنون.
- بعد از قلمچی، به نظرم گاج نسبت به موسساتِ دیگه سوالاش به کنکور نزدیک تره!
- بهتره الان که مبحث رو میخونی، سوالاتِ کنکورش رو نبینی. چون درست‌تر این هست که تو دورانِ جمع‌بندی و چند ماهِ آخر بشینی سوالای کنکور سال‌های اخیر رو کار کنی دیگه! نگرانِ این هم نباش که اگه سوالات رو نبینی ممکنه ندونی چطور باید درس بخونی. چون همیشه تستایی که تو کتابای کمک‌درسیِ معتبر حل میکنی، ایده‌های کنکورهای گذشته رو هم پوشش میده و در همون راستا کار کردن. ولی اگه اصرار داری که حتماً حینِ خوندن مبحث تستای کنکورش رو ببینی، مثلاً میتونی چندکنکورِ خیلی سبز رو بگیری که سوالای کنکورِ 93 تا الان رو داره. یا مثلاً میکرو فیزیک کل سوالای کنکور هر مبحث رو جمع کرده یه جا. برای زیست هم فکر کنم نشرِ الگو این کار رو کرده. ولی در کل، قضیه‌ی "تستِ کنکور" رو بیخیال شو به نظرم :-" دورانِ جمع بندی کار میکنی دیگه!

M_A_H_D_I

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
تیزهوشان شهید بهشتی
شهر
شهرکرد
سال فارغ التحصیلی
4444
مدال المپیاد
مسابقات ریاضی IMC , مسابقات ریاضی آسیایی ساسمو، مسابقات ب.م.م ریاضی
سلام:) اول تبریک میگم
خواستم بپرسم شما مدرسه تیزهوشان رفتن رو ترجیح میدید یا رفتن به مدرسه نمونه دولتی و استفاده از سهمیه منطقه سه برای کنکور؟در چند حالت زیر لطفا بگید.
1-نمونه دولتی سطحش بهتر باشه.
2-تیزهوشان سطحش بهتر باشه.
3-سطح برابر داشته باشند.
به یک کلاس دهمی چه توصیه ای دارید؟چه کتب کمک درسی رو پیشنهاد می کنید(دهم تجربی)

Leo

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
-
سال فارغ التحصیلی
1399
سلام:) اول تبریک میگم
خواستم بپرسم شما مدرسه تیزهوشان رفتن رو ترجیح میدید یا رفتن به مدرسه نمونه دولتی و استفاده از سهمیه منطقه سه برای کنکور؟در چند حالت زیر لطفا بگید.
1-نمونه دولتی سطحش بهتر باشه.
2-تیزهوشان سطحش بهتر باشه.
3-سطح برابر داشته باشند.
به یک کلاس دهمی چه توصیه ای دارید؟چه کتب کمک درسی رو پیشنهاد می کنید(دهم تجربی)
سلام.
- یعنی چی "رفتن به مدرسه نمونه دولتی و استفاده از سهمیه منطقه سه"؟ مگه نوعِ مدرسه ربطی به سهمیه کنکور داره اصلاً؟ این که بعضیا میگن اگه بری تیزهوشان تو کنکور منطقه 2 محسوب میشی، شایعه‌ست و اشتباهه.
تو هر سه حالت میرم تیزهوشان! تفاوتِ سطح‌شون واقعاً در حدی نیست که بخوام انقدر سرش وسواس به خرج بدم. یعنی حتی اگه نمونه بهتر باشه، اونقدری بهتر نیست که کلاً سرنوشتم رو عوض کنه. احتمالاً دلیلی که تیزهوشان رو ترجیح میدم، تصویرِ اجتماعیِ بهترش نسبت به نمونه‌ست!
- درسای دهم رو خیلی خوب بخون و محکم ببند همه چیز رو. منابع به نظرم اینا خوب باشن:
فارسی خیلی سبز+قرابت معنایی هامون سبطی - عربی خیلی سبز - دینی خیلی سبز - زبان نمیدونم - ریاضی خیلی سبز یا میکرو - زیست خیلی سبز - فیزیک خیلی سبز - شیمی مبتکران

Leo

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
-
سال فارغ التحصیلی
1399
سلام
ریاضی نشر الگو پیشنهاد نمی کنی؟ :-?
من وقتی داشتم برای انتخابِ منابعِ خودم تحقیق میکردم، نمونه‌ی هر کتاب رو هم نگاه میکردم که ببینم چطوره. به نظرم الگو در حدِ خیلی سبز و میکرو خوب نیست واقعاً! درسنامه‌ی ضعیفی داره، تستای غیرِ استاندارد و فضایی هم توش زیاده. [کلاً میگن که الگو برای نظام قدیم خوب بوده و الان دیگه منبعِ خفنی محسوب نمیشه اصلاً! به جز فیزیک البته.]
+ببین یه نکته‌ی کلی: ریاضی تنها درسی هست که تقریباً با استفاده از همه‌‌ی منابعِ موجود میتونی مطالب رو کامل و خوب یاد بگیری! پس زیاد وسواس نداشته باش. تفاوتی که بینِ منابع هست، کم‌ه جدی.

Ghazaleh.A

کاربر جدید
نام مرکز سمپاد
نوروزی
شهر
بابلسر
سال فارغ التحصیلی
1395
مرسی که اینقدر باحوصله جواب می‌دین :)
بین کتاب‌های آزمونی برای هر درس چی خوبه؟ (فصل آزمون، موج آزمون، فار آزمون ...؟)
و اینکه برای آزمون‌های دوران جمع‌بندی چه کتابی بهتره؟ (چندکنکور خیلی‌سبز که گفتین، زرد کانون، مهر و ماه ...؟)
بیان شیواتون باعث می‌شه فرصت رو غنیمت بشمرم و هِی بپرسم!

Leo

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
-
سال فارغ التحصیلی
1399
مرسی که اینقدر باحوصله جواب می‌دین :)
بین کتاب‌های آزمونی برای هر درس چی خوبه؟ (فصل آزمون، موج آزمون، فار آزمون ...؟)
و اینکه برای آزمون‌های دوران جمع‌بندی چه کتابی بهتره؟ (چندکنکور خیلی‌سبز که گفتین، زرد کانون، مهر و ماه ...؟)
بیان شیواتون باعث می‌شه فرصت رو غنیمت بشمرم و هِی بپرسم!
- اگه هدفت جمع‌بندی و مرور و تسلطِ بیشتره، فصل آزمون خیلی سبز. سطحِ سوالاش نسبتاً بالاست و در عینِ استاندارد بودن، کلی سوالِ خوب هم داره. البته چون تقریباً همه‌ی سوالاتش نکته‌دار و خوبه، نمیتونی تو زمانِ استاندارد جواب بدی. اگه میخوای تستِ زمان‌دار بزنی و برای این مسائل تمرین کنی، موج آزمون بهتره. سطح سختیِ سوالاش قابلِ درک‌تره و میتونی زمان‌دار کار کنی. من پیشنهادم اینه برای زیست و شیمی فصل آزمون بزنی، برای ریاضی و فیزیک موج آزمون.
- من خودم دوردنیا در 4 ساعتِ عمومی گاج+چندکنکور خیلی سبز رو کار کردم و به نظرم بهترین منابع بودن برای جمع‌بندی! کلاً اون موقع که داشتم چک میکردم منابع مختلف رو، دیدم چندکنکور هم سوالاتِ بهتری رو جایگزینِ حذفیات نظام قدیم کرده، هم پاسخنامه‌ش کاملتره، هم مولف‌هاش خفن‌تر هستن :))

پهلوی

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
میرزا کوچک خان
شهر
رشت
سال فارغ التحصیلی
1399
با درود و عرض تبریک خدمت هر دو بزرگوار، و البته سپاس از حوصله و پاسخگویی‌تون :-"

۱- من الان یک ساله وابستگیم به فضای مجازی رو تا حد لازم کم کردم و گوشی خودم که تلگرام و اینستاگرام و...‌ام اونجاست، الان خاموشه ولی چون می‌ترسم یهویی جبران افراطی کنم، می‌خوام یه بازه در نظر بگیرم براش (مثلا هر یک یا دو هفته، یک روزش گوشیم روشن باشه)
چه فاصله‌ای بهتره که نه سیخ بسوزه نه کباب؟

۲- از اختصاصیا برای من ریاضی و فیزیک مهم‌تره ولی پایه‌م تو جفتشون ضعیفه؛ اینا رو یه ساله در حد متوسط رو به بالا بخوام جمع کنم، چطوری باید تو برنامه پخششون کنم؟
پاییز و زمستون همزمان این دو تا رو بخونم و تست بزنم و عید جمع‌بندی کنم؟

Leo

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
-
سال فارغ التحصیلی
1399
با درود و عرض تبریک خدمت هر دو بزرگوار، و البته سپاس از حوصله و پاسخگویی‌تون :-"

۱- من الان یک ساله وابستگیم به فضای مجازی رو تا حد لازم کم کردم و گوشی خودم که تلگرام و اینستاگرام و...‌ام اونجاست، الان خاموشه ولی چون می‌ترسم یهویی جبران افراطی کنم، می‌خوام یه بازه در نظر بگیرم براش (مثلا هر یک یا دو هفته، یک روزش گوشیم روشن باشه)
چه فاصله‌ای بهتره که نه سیخ بسوزه نه کباب؟

۲- از اختصاصیا برای من ریاضی و فیزیک مهم‌تره ولی پایه‌م تو جفتشون ضعیفه؛ اینا رو یه ساله در حد متوسط رو به بالا بخوام جمع کنم، چطوری باید تو برنامه پخششون کنم؟
پاییز و زمستون همزمان این دو تا رو بخونم و تست بزنم و عید جمع‌بندی کنم؟
سلام.
- به نظرم «فاصله» تعریف نکن! یعنی نگو که آره هر هفته یه بار روشن میکنم. اینجوری خیلی وسوسه میشی که با خودت فکر کنی "خب این هفته به جای جمعه، شنبه روشن میکنم و عوضش جمعه دیگه روشن نمیکنم" :)) احتمالاً هم آدم تو این شرایط به مرحله‌ای برسه که هر هفته 3-4 بار این کار رو با توجیه‌های مختلف انجام بده. اگر قرار باشه محدودیتی بذاری، یه تایمِ دقیق تعیین کن. من برای گوشی از این برنامه‌ها نداشتم، ولی با چند نفر از رتبه‌های برتر که صحبت کردم میگفتن فقط روزِ آزمون با گوشی کار میکنن! یعنی دقیقاً یه روزِ خاص. هر دو هفته یک بار، جمعه‌ی دوم.
البته من خودم فکر میکنم که اگه کلاً با گوشی کار نکنی و کامل حذفش کنی، بهتر باشه. اینجوری دیگه هر دو هفته یه بار مجبور نمیشی دوباره با جذابیت‌هاش روبه‌رو شی و بازم "مقاومت" کنی در طیِ دوهفته‌ی آینده :)) من وقتی گوشیم رو جمع کرده بودم، بعد از یه ماه دیگه کلاً جذابیت‌هاش رو فراموش کردم و دیگه کششِ خاصی بهش نداشتم خوشبختانه. میدونی، انگار یه چیزِ دیگه میاد جایگزینش میشه و دیگه هِی وسوسه نمیشی که سمتش بری!
البته دقت کن که این مسائل، هیچ وقت آسون و مطابق میلِ آدم نیستن و قرار هم نیست که باشن! ولی خب، به خاطرِ درس و کنکور، مجبوری این مسیر رو هم بری به نظرم.
- من الان یه نگاهی به بودجه‌بندی آزمونای قلمچی انداختم. به نظرم بهترین و مطمئن‌ترین راه اینه که طبقِ این برنامه ریاضی و فیزیک رو بخونی. البته طبیعیه که کار یه مقدار سنگین باشه، ولی خب میدونی که پلّه‌پلّه قراره مباحث رو بخونی و نهایتاً تا اردیبهشت ماه همه چیز رو پوشش بدی. دنبال کردنِ این برنامه، کارِ آسونی هم هست و اصلاً گیج نمیشی. فقط کافیه دو هفته‌ی آینده، اون مباحثی که بودجه‌بندی مشخص کرده رو بخونی و مطمئن باشی که همین مسیر قراره همه چیز رو برات تکمیل کنه.
سعی هم نکن چیزی رو زود تموم کنی. کلاً وقتی یه مبحث رو تازه خوندی، تو بیشترین آمادگیِ خودت قرار داری. تسلطت هم روی اون مبحث زیاده. یکی از معایبی که زود تموم کردن و شروعِ جمع‌بندی از عید میتونه داشته باشه، این هست که زودتر از موعد به ماکسیممِ خودت میرسی و بعد فقط زور میزنی همونجا بمونی که معمولاً پایین‌تر از ماکسیمم کار رو تموم میکنی. من پیشنهاد میکنم دقیقاً همونطور که قلمچی مباحث رو تموم میکنه تو هم تموم کنی.

وضعیت
موضوع بسته شده است.
بالا