سمپادی‌های تهران [دبیرستان فرزانگان ۱]

نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان ۱
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1394
دانشگاه
دانشگاه تهران
رشته دانشگاه
علوم اجتماعی (انسان‌شناسی)
تلگرام
اینستاگرام
پاسخ : سمپادی‌های تهران [دبیرستان فرزانگان ۱]

آره انتقاد لازمه. فقط مشکل اینه که خیلی‌ها نقدکردن رو بلد نیستن. مثلا اینکه نقد باید منطقی باشه و با دلیل. دلیل نمیشه چون شما چیزی رو دوست ندارید بگید که افتضاحه! یا اگه نمیخواید پول بدید بگید نفس کار مشکل داره.:-"
کلی میگم البته.
بعد میدونید، این اخلاق خیلی بده که قبل از ذکر خوبی‌های یه کار بدی‌هاش رو بگی. نمیخوام الان بحثی باز کنم ولی ببینید مثلا برای کارگاه هنری ما خیلی نقد داشتیم ولی واقعا این کار اخلاقی نیست که همون موقع برگردیم بگیم: «به کارتون نقد وارد بود. :|» به هرحال طرف زحمت کشیده برای اون کار. هرچقدر هم افتضاح، خوبه که همون اول نقد نکنیدکار کسی رو که ذوق‌زده‌س! اگه دوست ندارید یه کاری رو، تعریف هم نکنید ولی اون روند رو هم پیش نگیرید.

× باور کنید که الان به اتفاق خاصی تو مدرسه اشاره نداشتم. کلا یکی از دلایلی رو گفتم که باعث میشه گاهی به جای نقد دعوا شه اینجا و تو مدرسه.

Seti

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان 1 تهران.
شهر
تهران.
مدال المپیاد
مدال طلای دورۀ بیست و شش المپیاد ادبی.
دانشگاه
دانشگاه تهران
رشته دانشگاه
ادبیات فارسی/ادبیات فرانسه

به نقل از ریـحـانـه :
آره انتقاد لازمه. فقط مشکل اینه که خیلی‌ها نقدکردن رو بلد نیستن. مثلا اینکه نقد باید منطقی باشه و با دلیل. دلیل نمیشه چون شما چیزی رو دوست ندارید بگید که افتضاحه! یا اگه نمیخواید پول بدید بگید نفس کار مشکل داره.:-"
کلی میگم البته.
بعد میدونید، این اخلاق خیلی بده که قبل از ذکر خوبی‌های یه کار بدی‌هاش رو بگی. نمیخوام الان بحثی باز کنم ولی ببینید مثلا برای کارگاه هنری ما خیلی نقد داشتیم ولی واقعا این کار اخلاقی نیست که همون موقع برگردیم بگیم: «به کارتون نقد وارد بود. :|» به هرحال طرف زحمت کشیده برای اون کار. هرچقدر هم افتضاح، خوبه که همون اول نقد نکنیدکار کسی رو که ذوق‌زده‌س! اگه دوست ندارید یه کاری رو، تعریف هم نکنید ولی اون روند رو هم پیش نگیرید.

× باور کنید که الان به اتفاق خاصی تو مدرسه اشاره نداشتم. کلا یکی از دلایلی رو گفتم که باعث میشه گاهی به جای نقد دعوا شه اینجا و تو مدرسه.

اول این‌که، مثلاً اگه من یا دو سه نفر معدود پول ندن بله، قضیه شخصی و سلیقه‌ایه اما خب اگه این‌طور نیست باید ریشه‌یابی و علت‌یابی بشه.
باشه، از این به بعد اول خوبی‌هاشو می‌گیم بعد بدی‌هاش رو :D

× در جریانی ریحانه. من خیلی منطقی، حتی گاهاً به طرز افراطی منطقی به خیلی چیزا نگاه می‌کنم.

نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان ۱
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1394
دانشگاه
دانشگاه تهران
رشته دانشگاه
تلگرام
اینستاگرام

به نقل از سـ. :
اول این‌که، مثلاً اگه من یا دو سه نفر معدود پول ندن بله، قضیه شخصی و سلیقه‌ایه اما خب اگه این‌طور نیست باید ریشه‌یابی و علت‌یابی بشه.
باشه، از این به بعد اول خوبی‌هاشو می‌گیم بعد بدی‌هاش رو :D

× در جریانی ریحانه. من خیلی منطقی، حتی گاهاً به طرز افراطی منطقی به خیلی چیزا نگاه می‌کنم.

حرف منم همینه. ولی دیدم کسایی رو که صرفا به خاطر «قیمت» کل قضیه رو بردن زیر سوال. اصلا مجاز هم درنظرش بگیریم مشکلی نداره! اینکه به خاطر دلخواه خودمون قضیه رو تعمیم بدیم الکی.
تاکید میکنم. نمیگم حتما خوبی‌های یه کار. کار شاید اصلا خوبی نداشته باشه. ولی خب خودتون تصویر کنید چهره‌ی آدمی رو که کلی خسته‌س به خاطر کارکردن تو کارگاه یا هرچیزی، بعد یکی تا میبینش شروع کنه به نقد! دیدم حتی.

• لایک
امتیازات: Seti

sayna

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
دبيرستان فرزانگان ۱
شهر
تهران
دانشگاه
علوم پزشكى شهيدبهشتى
رشته دانشگاه
پزشكى

پیش‌نویس: من یه سری چیز می‌گم، بعدش دیگه ترحیجا، لطفا، خواهشا مجبور نکنید آدم رو هی بیاد جواب پست بده، دیگه نه می‌خوام نه وقتش رو دارم بیام از این پستا بدم.
بحث سر این نیست که ما الآن ناراضی‌ایم از این‌که شما بدی‌های همه چیز رو می‌گید و اصلا گور ِبابای خوبی‌ها! بحث سر ِ اینه که یک‌سری چیز‌ها، انتقاد نیست! راجع به یک چیزایی کسی حق قضاوت هم نداره، چه برسه نقد. مثلا «یه جوری بود» انتقاد نیست. مثلا «چرا ایده‌هاتون فضاییه» انتقاد نیست، چون ایده‌های هر پایه، نهایتا به خودشون و مسئولین ِ اون کار مربوطه. چیزی که حق داره قضاوت شه، کار نهاییه. یعنی مشکل از ما نیست که ایده‌ای دادیم که شما نپسندیدید، مشکل از حرف‌هایی ِ که لزومی نداشت شنیده بشه. و اصلا از این‌ها بگذریم، شما هیچ وقت آیا فکر ِ روحیه‌ی افراد رو کردید توی حرفایی که می‌زنید؟ الآن دم ِ کارگاهه. انسان‌هایی هستند که هرروز هفته صبح تا شب توی مدرسه، شب تا صبح توی خونه دارن برای این کارگاه کار می‌کنند، فکر نمی‌کنید حداقل الآن وقت ِ ایراد کلّی گرفتن و آسیب‌شناسی ِ پایه‌ی دوم! نیست؟ و ما الآن واقعا به این نیاز نداریم؟ فکر کنم نیازه من پست قبلی که دادم رو باز تر کنم، برای ریحانه توی مدرسه هم توضیح دادم، من مخاطب اون پستم ریحانه بود. خودمم عقلم می‌رسید که اگر از شما گلایه‌ای دارم بیام به خودتون بگم. اما چرا ریحانه؟ چون فکر می‌کنم نهایتا اشکال کار از همینه که بیایم اینجا بگیم همه چیز رو نقد کنید! نه افراد اینجا داور و نقّاد اند، نه چیزی. اگر خودشون چیزی به ذهنشون اومد میان می‌گن، اگر چیزی نگفتند لزومی بر «x رو نقد کنید خواهشا! نظرتون راجع به y چیه؟» نیست! این کار به خودی خود، بد نیست. اما توی این تاپیک جوی رو به وجود میاره که کسانی فکر می‌کنند مجبورند حرفی بزنند. نهایتا می‌رسیم به «یه جوری بود!»ها و «چرا روی آینه روزشمار زدید؟»ها و «چاپ ِ جامدادیا خوب نبود»ها! بعد باید منی پیدا بشم که همون‌قدر که اعصابم از فشار کارگاه و مشکلات خورده، بیام و اینجا بگم «بابا چاپ کجا بود؟ یه عده از همه زنگ تفریحاشون زدند برای همون شابلونای کوفتی که هی خوب در نمی‌یومد و هی عوض می‌کردیم و هی بیا و برو! چاپ ِ جامدادیا آخه؟» خلاصه حرفم اینه که مخاطبم با ریحانه بودم بیشتر از بقیه. راجع به کارگاه هنری. من، یه پست بلند و بالا، نوشته بودم، خیلی هم وقت گذاشته بودم روش. نهایت ِ تلاشم ختم شد به «ذخیره پیش‌نویس» نسترنگار و ریحانه و ارغوان و خیلی‌ها هم پرسیدند چرا ساکتی؟ اما حس ِ خوبی به اون پست نداشتم. بعدا فهمیدم چرا! چون هر چه‌قدر فکر می‌کردم می‌دیدم پایه‌ای که حین کارگاه هنری، به کارگاه علوم ما که هیچیش معلوم نبود تیکه می‌ندازه، ایراد می‌گیره، بلد نیست خوبیا رو ببینه، انقدر از کمبود پایه‌ی پایین‌ترش ذوق می‌کنه، این پایه، کارش و کارگاهش رو نقد نکنی، بهتره. چون همون‌قدر که دلت راضی نمی‌شه خوبی‌ها رو بگی بشون -این بدجـنس‍‌‍ی نیست، عکس‌العمله- بدی‌ها رو هم نمی‌تونی بگی. الآن هم همینه. فقط تیکه، فقط ایراد! اینا تاثیر داره روی روحیه‌ی افراد! داره یا نداره؟ بعد اون موقع ما، بلافاصله بعد از کارگاه هنری اومدیم اینجا به بچه‌ها پ.خ می‌دیم که «بچه‌ها! لطفا همین امروز که سوما انقدر خوشحالند کمبود هارو نقد نکنیدا!» هه! کسی پیدا شد بگه بچه‌ها اینا بیست روز دیگه کارگاه دارند، واقعا آیا مهمه که روزشمار روی آینه‌ست یا ما از رنگ ِ بالون خوشمون نمیاد؟ یا اساسا پیکسلای افق رو به کار ِ مدرسه ترجیح می‌دیم؟ به کلیت موضوع که نگاه می‌کنی خنده‌دار می‌شه صرفا. راجع به پیکسلا هم یه چیزی بگم. می‌تونم به قطع بگم درآمدزایی ِ ما از این پیکسلا خیلی مهم‌تر از این بود که کسی حوصله می‌کنه نوشته‌ها رو بخونه یا نه! و این که کسی حوصله نمی‌کنه اون نوشته‌ها رو بخونه حقیقتا مشکل ما نیست بچه‌ها! این همه انسان خریدند و خوششون هم اومده. ما راجع به بی‌حوصلگی یا بی‌ذوقی ِ چند نفر که جوابگو نیستیم آخه که. یا مثلا قیمتش، خیلی‌ها همین الآن خریدند و سر ِ مارو کچل کردند که چرا سری ِ جدید نمیاد. و همین یعنی ما به هدفمون رسیدیم. حالا اگر چند نفر هم پولشون مهم‌تر از کارگاهشون و خاطراتشونه -یادتون باشه پیکسل یه عمر می‌مونه برای آدم، خیلی موندگارتر از چسبه- ، خب طبیعیه که نشه همه رو در آن ِ واحد راضی نگه داشت. همین دیگه، فقط یک چیزی. اگر توی دلتون دارید می‌گید این‌ حرفا رو چرا من دارم می‌زنم و مگه آدم قحطه یا مگه وقت ِ بهتری نبود برای این حرفا، باید بگم که افرادی رو داریم که با دیدن هرروزه‌ی ری-اکشن ِ غیر منطقی ِ بعضی افراد توی پایه‌های دیگه، ما رو سرزنش می‌کنند که چرا این حرفا رو توی سمپادیا نمی‌زنید. افرادی که اصلا توی سمپادیا هم نیستند. اینجا دیگه من ِ ساینا یا من ِ ریحانه مطرح نیست. حرفای خیل عظیمی از افراد بود.
پ.ن: از این‌که مجبور شدم از قسمتی از پستای بعضی‌ها نقل قول کنم، عذر می‌خوام. می‌خواستم مثال‌ها عینی باشه اما مشکل چهار تا پست ِ اینجا نیست. مشکل هر روز ِ این مدرسه‌ست. مشکل حرف‌های هر روز و ساعت و دقیقه‌ی این مدرسه‌ست. مشکل مائیم شاید حتی.
پ.ن: ببخشید اگر برای حرف عده‌ای مجبور شدم از لفظ «پایه‌ی سوم» یا «پایه‌های دیگه» استفاده کنم، شما بدونید که قطعا منظور همه نیست. مجاز جز به کل بگیریدش.
پ.ن: اگر کسی می‌خواد از پست ِ من ناراحت بشه لطفا قبلش به خودم بگه، شاید توضیحی بود برای رفع سوءتفاهم.

Seti

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهر
تهران.
مدال المپیاد
دانشگاه
دانشگاه تهران
رشته دانشگاه

به نقل از ریـحـانـه :
نظرتون رو راجع به روزشمار زیبای ما اعلام کنید. :D (بدون هیچ گونه جهت گیری! :-")
نظرتون رو راجع به اون جامدادی‌ها هم که روشون سرود ملی بود اعلام کنید. (;;

خیلی نقد‌ها به حرفات دارم ساینای عزیز امّا می‌ذارم برا وقتی که هم وقت داشتی و هم حوصله.
صرفاً، موقعی که می‌دونید انتقاد ممکنه روحیه‌تون رو خراب کنه و تو این همه مشغولیت‌ ِ ذهنی و جسمی، بار بیشتری رو دوشتون بذاره نظر نخواین. (:

× شاید نباید راجع به واکنش پایه‌ی ما نسبت به نقد راجع به کارگاه هنری‌مون قضاوت می‌کردی. قضاوت قبل از عمل می‌کنی، نتیجه می‌گیری، و طبق همون نتیجه‌ی وهمی که گرفتی پیش می‌ری.

Sahar.Z

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فـرزانگان ۱
شهر
تهران
دانشگاه
صنعتی شريف
رشته دانشگاه
مهندسی كامپيوتر - IT

به نقل از sch :
نسترنگار میدونن ، من کلا آدمیم که جز ایراد گرفتن کاری بلد نیستم ، همیشه هم نظرم در مورد همه چی منفی و صرفا راجع به قسمت ِ ایراد شه [هرچی که میخواد باشه و کار هرکیم که میخواد باشه] ، خواستم اطلاع داده باشم که از این به بعد با این پیشفرض پست هام رو بخونید .
ببین ستاره جان اینی که شما میگی که توجیه نمیشه که. :د اگر آداب نقدُ نمیدونی برو مطالعه کن و حرفایی که میزنیُ با در نظر گرفتن ِ آداب نقد بیان کن. :د
به نقل از سـ. :
صرفاً، موقعی که می‌دونید انتقاد ممکنه روحیه‌تون رو خراب کنه و تو این همه مشغولیت‌ ِ ذهنی و جسمی، بار بیشتری رو دوشتون بذاره نظر نخواین. (:
خُب تا حدی با اینی که گفتی موافقم و ساینا هم توضیح داد.

settareh

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
تهران

من هیچ‌جا هیچ ادعایی بر «نقد» کردن نداشتم .
پست این بود :
نظرتون رو راجع به روزشمار زیبای ما اعلام کنید. :D (بدون هیچ گونه جهت گیری! :-")
نظرتون رو راجع به اون جامدادی‌ها هم که روشون سرود ملی بود اعلام کنید. (;;
من هم نظرم رو گفتم ، و نظر من همیشه منفیه ، چون همیشه ویژگی های منفی تو ذهن من پررنگ تر به نظر میان ، پس نظری که از من میشنوین اغلب منفی و در خیلی موارد غر زدنه . مثلا چرا روی آینه روز شمار زدین ، غرغر بود ، ولی جامدادیا خوب چاپ نشدن ( یا رنگ نشدن یا حالا هرچی ) ، غر نبود ، نظر بود . هر چقدر بچه های وقت گذاشتن و به اصطلاح حمالی کردن برای اون جامدادی ها ، به هرحال تهش یه جوری بود ، من که داشتم نگاه میکردم کدومو بردارم یا مال بچه های دیگه رو نگاه میکردم ، خیلیاشون بودن که مثلا یک کلمه از شعر اصلا نیفتاده بود روشون! و خب این خوب نیست ، ایراده دیگه! کلا جامدادی جزو چیزهای مورد علاقه منه و این که روش سرود ملی هم نوشته باشه و تازه یادگاری از مدرسه هم باشه بیشتر هم مورد علاقه میشه ، ولی وقتی نگاه میکنی میبینی این قدر بی سلیقه درست شدن دیگه نیست! (اگه میدونستین که نمیتونید هزار و خورده ای تا جامدادی رو تمیز در بیارید ، یه کار آسون تر انتخاب میکردید خب . ایده هر چقدر هم خفن باشه ، اگه اجرا ضعیف باشه که نمیشه گفت خب حالا اشکال نداره کلی زحمت کشیده بودن براش و فلان.)
در مورد پیکسل ها هم ، رو راست میگم ، زشتن . روزشمار به نظر من چیزیه که خیلی پتانسیل داره که خلاقانه و خوب باشه . ولی اینا زشتن . یه عمر واسه آدم میمونن؟ که چی ، آدم که یه پیکسلی که وسطش سفیده دورشم یه سری نوشته ی ریز رو که هیچ وقت بعدا استفاده نمیکنه . خودم خریدم چون به هرحال روزشمار کارگاهه و خب ما هم ذوق داریم واسه کارگاه و طبیعتا روزشماریش ، ولی به نظرم زشتن . «زشت» یه نظره به هرحال . گفتم «یه جوری» چون دلم نمیخواست رک بگم . ولی ظاهرا باید بگم . در عین این که با هیچ کس از بچه های این جا هم دعوا ندارم و خودمم حس خوبی ندارم نسبت به حرف زدن و نظر دادن (!) تو سمپادیا ، سمپادیا هرچی هست ، سر تا تهش حاشیه ست و دردسر و اعصاب خورد کنی ، برای همینه که مدت هاست دیگه این جا پست نمیدم و نمیخوامم که بدم . با هیچ کدوم از بچه های مدرسه و دوم و سوم و هیچ کس هم مشکل ندارم تو فضای واقعی ، ( @ ساینا ، ریحانه ، بقیه :د ) ولی سمپادیا گاهی خیلی اعصاب خورد میکنه ، همین دیگه .

Arghavan S

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
---
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
0

کسی که نظر می‌خواد، باید تحمل نظرات منفی رو هم داشته‌باشه. من گفتم «ایده‌هاتون فضاییه»، چون از یه ایده‌ی «فضایی» و امکانات و وقت کم، احتمالش کمه که یه چیز باکیفیت از آب در بیاد. باید می‌گفتم «کارِتون بی‌کیفیت بود.»؟ «ایده‌هاتون فضاییه» انتقاد نبود ساینا. یه پیشنهاد بود. صرفا از موضع کسی که سه سال -با احتساب نمایشگاه «آفتاب» سوم راهنمایی، چهار سال- کار ِ اینجوری کرده یه توصیه‌ی دوستانه کردم به‌تون. چون بعضی از ایده‌هاتون رو شنیده‌بودم. چون نمی‌خواستم خوش‌بینی‌تون به شرایط و امکانات باعث بشه کار ضعیفی ارائه بدین. چون هنوز برای فضاسازی‌ها کلی کار مونده، کلی ایده‌ی اجرایی‌نشده مونده که ممکنه تو مرحله‌ی اجرا به مشکل بربخوره. ضمن این که، من واقعا نمی‌دونم چه‌جوری باید به‌تون بگم که ما نمی‌خوایم کارگاه علوم ضعیفی ببینیم؟ :ی ریحانه می‌دونه، من جلوی خیلی از هم‌پایه‌ای‌هام از کارگاه‌تون دفاع کردم. شاید اونا خوش‌حال بشن از ضعیف بودن کارگاه‌تون -که نمی‌شن، پدرکشتگی ندارن باهاتون که- ولی حداقل من ِ نوعی، که نصف دوست‌هام از پایه‌ی شمان :ی، دوست ندارم کار ِ دوست‌هام ضعیف بشه.
خیلی حرف‌های دیگه دارم که مونده؛ بذارید رودررو بگم به‌تون. :ی

نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان ۱
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1394
دانشگاه
دانشگاه تهران
رشته دانشگاه
تلگرام
اینستاگرام

قضیه اینه که من آدم خوشبینی‌م و یه مدت فراموش کرده بودم که «ایراد بنی اسرائیلی» چیزیه که یه عده باهاش روزگار میگذرونن. دلیل اینی که نظر خواستم هم همین بود چون فکر کردم ممکنه اگه تعریف نمیکنید نقدسازنده بکنید لاقل. دوستان! نقد نباید طوری باشه که بعدا 5 ساعت راجع بهش توضیح بدی و بگی این نقد بود نه فلان.
اگه نقده چرا خیلیا به نظرشون نقد نمیاد؟ خب بعضی وقتا فکر کنید شاید مشکل از لحنتون و حتی انتخاب کلماتتونه.

به نقل از sch :
هر چقدر بچه های وقت گذاشتن و به اصطلاح حمالی کردن برای اون جامدادی ها ، به هرحال تهش یه جوری بود ، من که داشتم نگاه میکردم کدومو بردارم یا مال بچه های دیگه رو نگاه میکردم ، خیلیاشون بودن که مثلا یک کلمه از شعر اصلا نیفتاده بود روشون! و خب این خوب نیست ، ایراده دیگه! کلا جامدادی جزو چیزهای مورد علاقه منه و این که روش سرود ملی هم نوشته باشه و تازه یادگاری از مدرسه هم باشه بیشتر هم مورد علاقه میشه ، ولی وقتی نگاه میکنی میبینی این قدر بی سلیقه درست شدن دیگه نیست!

خوبه این‌طور حرف زدن؟ خوبه آدم اغراق کنه؟
من حاضرم اسمم رو عوض کنم اگه جامدادی‌ای بوده باشه که یه کلمه‌ش نیفتاده باشه! «بد افتادن» رو قبول میکنم. ولی «خیلیاشون بودن که یه کلمه از شعر روشون نبود؟!»
نخندونید آدم رو تو رو خدا. :)
در ضمن خانوم ستاره، کلاس شما آخرین کلاس بود. منطقیه که خوباش رو بقیه برداشته باشن. به هرحال یه کلاسی باید آخرین کلاس باشه. هرچند که مال کلاس شما هم فاجعه نبود که اینطور میگی. تو کلاس شما گذاشتیم هرکی دوست داره هم عوض کنه. پس حق نداری این‌طور صحبت کنی و بگی «خیلی» از جامدادیا.
کلا به شدت مشتاق شدم کارای پایه‌ی شما رو ببینم. این به این معنی نیست که دوست دارم «بد» ببینم. فقط دوست دارم تو اون شرایط باشی تا ببینم چطور برخورد میکنی با شرایط.

نسترنگار

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان ۱ تهران
رشته دانشگاه
پزشکی بهشتی

ستاره خدا ازت نگذاره! سال دیگه ما بدبخت می‌شیم که! :((

Seti

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهر
تهران.
مدال المپیاد
دانشگاه
دانشگاه تهران
رشته دانشگاه

هی بچه‌ها بی‌خیال!! من نمی‌دونم چرا این‌قدر بحث‌ِ پایه‌ی من و پایه‌ی تو رو دارید بزرگ می‌کنید. همه‌ش حس می‌کنید یکی از پایه‌ی دیگه می‌خواد شما رو بکوبونه. ریحانه ستاره نمی‌دونسته که آخرین کلاس بوده و چیزی رو که دیده گفته بود. تو گفتی نظرت رو بگو، اونم گفته بود خوب چاپ نشدند. باز هم تاکید می‌کنم. این چیزی بوده که ستاره دیده! چیزی رو که دیده بود گفته بود. و همه هم قبول دارند که این ایده ایده‌ی خیلی خوبی بوده و اجراش هم حتی به نظر من در حد یک کار دانش‌آموزی محشر. اما خب، شما که نمی‌تونید با هر کاری که انجام می‌دید یه توضیحات هم ارائه بدید که این ایده فیلان بوذه اما اجراش سخت بوده شده این. هر جا نیاز به این توضیحات بود، یعنی یه جای کار شما می‌لنگه. همون‌جوری که کتاب، فیلم، نقاشی، مجسمه یا هر چیز دیگه‌ای که نتونه تا حد ایده‌آلی پیام ِ ابتدایی ِ مطرح شده در ایده‌ش رو برسونه، تو همه جای دنیا نکوهش می‌شه.

ریحانه، می‌شه باز هم ایراد بنی‌اسرائیلی بگی؟! واقعاً نمی‌دونم نقد به نظر ِ شما یعنی چی. مثلاً اگه من بگم این روزشمار از لحاظ اصول زیبایی‌شناسی ِ مدرن فیلانه و از لحاظ ساختارشناسی بهمدان، نقد حساب می‌شه؟ گمونم نه. یه عده دانش‌آموز دبیرستانی هستیم که نظرمون رو راجع به کارهای هم بیان می‌کنیم. حالا یا مجری ِ طرح با ما بحث می‌کنه و ما قانع می‌شیم، یا مجری ِ طرح قبول می‌کنه که اشتباه کرده. خارجه از این دو حالت؟

ایضاً، بحث کردن اصلاً چیز ِ بدی نیست. اگه یاد بگیریم تند با هم حرف نزنیم، بحث هر چند روز هم طول بکشه (به صورت علمی، نه سلیقه‌ای) سودمنده. کمااینکه مثلاً پایه‌ی اولِ الآن شاید توسط این بحث‌ها فهمیده باشه که دانش‌آموز مدرسه - مخاطب ِ کار - بیشتر از بزرگی ایده به نحوه‌ی اجرا توجه می‌کنه و بعد این پایه سعی می‌کنه تو کاراش واقع‌نگر باشه بیشتر.

نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان ۱
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1394
دانشگاه
دانشگاه تهران
رشته دانشگاه
تلگرام
اینستاگرام

به نقل از سـ. :
ایضاً، بحث کردن اصلاً چیز ِ بدی نیست. اگه یاد بگیریم تند با هم حرف نزنیم، بحث هر چند روز هم طول بکشه (به صورت علمی، نه سلیقه‌ای) سودمنده.
قربون آدم چیز فهم.#S-:
حرف من هم همینه ستایش خب! دقیقا همین رو دارم میگم. اگه به ستاره اینجوری میگم منظورم اینه که «نقد» کنه کار ما رو. وگرنه درسته، این نظر اونه و نظر هرکس با اون یکی فرق داره.
نمیگم نقد ینی نظرتخصصی دادن. حرفم اینه، مثلا اینکه بگیم «تنوع رنگ کم بود برای جامدادی» نقد نیست. این قضیه وقتی اتفاق میفته که ما نمیدونیم چه تنوع رنگ‌هایی وجود داشته. من میگم اول باید همه چیز قضیه رو بدونیم بعد نقد کنیم.

Seti

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهر
تهران.
مدال المپیاد
دانشگاه
دانشگاه تهران
رشته دانشگاه

خب ریحانه‌ی عزیز، وقتی تو می‌آی می‌پرسی نظر و نقد ِ ملت رو، یعنی همه چی برای کسی که ازش سوال پرسیده شده روشنه و اون می‌تونه حرفش رو بزنه. اگر نه، تو باید یه سری توضیحات می‌دادی و بعد نظر می‌پرسیدی. حالا هم که این‌طور شده، نباید به کسی پرید. باید برای اون شخص توضیح داد که فلانی! تنوع رنگ این‌جوری بوده، شابلون این‌جوری بوده، و ... .

کمااین‌که من، با وجود این‌‌که هم در جریان بخش شاید زیادی از زحمتای شما بودم و هم خیلی جامدادی‌ها رو دوست دارم، به نظرم چون کار شابلون و طرح زدن کار سخت و زمان‌بری بود و دست آخر هم مشکلاتی داشت، بهتر بود این ایده‌ی خیلی خوب رو کنار می‌گذاشتید برای وقتی که امکانات مهیّاتر بود و ایده‌ی واقع‌گرایانه‌تری انتخاب و اجرا می‌کردید.

× و با وجود ِ همه این‌ها! ملتی که به کم‌رنگ بودن متن جامدادی‌ها اعتراض دارید! روان‌نویس زرد جواب می‌ده به خوبی.

نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان ۱
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1394
دانشگاه
دانشگاه تهران
رشته دانشگاه
تلگرام
اینستاگرام

چون همه‌چیز واضح بود ستایش! این قضیه میتونست به صورت سوال مطرح شه اگه کسی بهش شک داشت.
امکانات که در هرصورت همینه. :D ما هم با همه‌ی بدبختیای که کشیدیم هیچ مشکلی با اجراش نداشتیم. کلا هم 2-3 نفر با جامدادی مشکل داشتن که فکر نکنم با توجه به جمعیت مدرسه خیلی مهم باشه.
بیخیال، به نظرم مهم نظر اکثریته که راضی بودن.

Seti

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهر
تهران.
مدال المپیاد
دانشگاه
دانشگاه تهران
رشته دانشگاه

قطعاً واضح نبوده دیگه، که این سوتفاهم به وجود می‌آد. بعدش هم، اصلاً واضح بوده باشه، به نظر ِ ستاره تنوع رنگ کم بوده. چرا به نظرت این نقد محسوب نمی‌شه؟

اگه مشکلی با اجراش نداشتید، پس لطفاً و خواهشاً دیگه پروسه‌ی اجرای کار رو به سر ِ بقیه‌ی بچه‌ها نکوبونید. متشکرم.

نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان ۱
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1394
دانشگاه
دانشگاه تهران
رشته دانشگاه
تلگرام
اینستاگرام

وقتی میتونیم بگیم واضح نبوده که همه این مشکل رو داشته باشن. برای ستاره واضح نبوده، درسته.
ولی من الان بحث منطق نمیکنم ستایش. بحثم بحث درک کردنه. میگم وقتی میبینید فقط خودتون با یه چیزی مشکل دارید فکر کنید که شاید خودتون دارید اشتباه میکنید.
پروسه‎‌ی اجرای کار رو کوبیدیم تو سر کسی ما؟
باشه، بیخیال.

Seti

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهر
تهران.
مدال المپیاد
دانشگاه
دانشگاه تهران
رشته دانشگاه

حتی اون اشتباه کردنه هم به نظر من با دلیله. و دقیقاً این‌جا بحث ِ منطقه! چون تو نظر خواستی و اون هم نظر خودشو گفته. منطقی. منطقی.

× یاد بگیریم که توی یه بحث ِ منطقی، بیخیال بیخیال نداریم. لطفاً یاد بگیریم. دعوای مهدکودکی که نمی‌کنیم :‌)

نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان ۱
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1394
دانشگاه
دانشگاه تهران
رشته دانشگاه
تلگرام
اینستاگرام

وقتی «بیخیال» داریم که حس کنی طرف مقابل کلا نمیخواد حرفت رو بشنوه. :)
درضمن، اینجا برای دعوا کردن و توجیه همدیگه نیست.
من هم نقد و نظر خواستم، نه اینکه دعوا شه اینجا.

Seti

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهر
تهران.
مدال المپیاد
دانشگاه
دانشگاه تهران
رشته دانشگاه

بعد باید منی پیدا بشم که همون‌قدر که اعصابم از فشار کارگاه و مشکلات خورده، بیام و اینجا بگم «بابا چاپ کجا بود؟ یه عده از همه زنگ تفریحاشون زدند برای همون شابلونای کوفتی که هی خوب در نمی‌یومد و هی عوض می‌کردیم و هی بیا و برو! چاپ ِ جامدادیا آخه؟»

اینا. این یعنی کوبیدن پروسه‌ی کار تو سر مخاطب.

قطعاً این‌جا برای دعوا نیست. نمی‌دونم تو چرا اصرار داری بگی داریم ما دعوا می‌کنیم :‌‌) توجیه هم نمی‌کنیم. شاید هم بهتر باشه بحث وقتی ادامه پیدا کنه که ستاره هم حضور داشته باشه.
والسّلام.

بعد از پستِ سحر: موافق با پاراگراف دوم پست ِ سـحر. کنار ِ همه‌ی این حرفا، موفق باشید کلی، که هستید. من شخصاً این بالن رو خیلی دوست دارم. و البته خیلی‌ئـــــــم منتظر دیدن بخش ِ انسانی‌تون که ریحانه هی می‌گفت ایده‌های نو و جدید دارند هستم.

Sahar.Z

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فـرزانگان ۱
شهر
تهران
دانشگاه
صنعتی شريف
رشته دانشگاه
مهندسی كامپيوتر - IT

اگه قرار باشه هر کی هر جور دلش میخواد نظر بده که نمیشه.اینا چیزایی نیست که بقیه بخوان یاد بدن به آدم بلکه فکر میکنم شعور خود آدم باید برسه که چه جوری باید نظرشُ بگه.
ریحانه گفت نه ولی به نظرم اگه بحثُ همین جا تمومش کنیم و انتقاداتُ اینا رُ بذاریم بعد از کارگاه بهتر باشه.چون فکر نمیکنم تو شرایطی باشیم که بتونیم پذایرای نظرات شما مخصوصاً به این شکل باشیم. :D

بالا