• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

جهان های موازی

پاسخ : جهان های موازی

به نقل از رؤیا کریمی :
خوب شما منو قانع کنید مدرک شما واسه رد این قانون چیه؟
خوب منم هنوز 100% این اثبات رو قبول ندارم ولی گفتم نمیشه تا یه چیزی به مرحله ی اثبات رسید باهاش مخالفت کنیم همینا باعث به تعویق افتادن اثبات نظریه های جدید میشن مثل نظریه ی گردش زمین به دور خورشید که قرن ها اثباتش طول کشید وبعدش پذیرفتن این اثبات!!!

خوب من اولین دلیلم اثبات راجر پنروز هست.این فیزیکدان ثابت کرده که از بین تمام حالات ممکنی که یک جهان (جهان خودمون) می تونسته وجود داشته باشه،فقط 1 از [tex]10^{10^{123}}[/tex] احتمال وجود جهانی که بتونه بشری در اون تکامل پیدا کنه که دارای تمدن و شعور و هوش باشه و بتونه خواص جهانش رو اندازه گیری کنه.این خیلی کمه.پس جهان های موازی دیگه چطور می تونن باشن وقتی احتمال جهانی مثل جهان ما این همه کمه؟!
B-)

ظاهرا منبع اون مقاله، "خبرگذاری" مهر بوده و مهر هم از FOXNews ترجمه کرده:
کد:
http://www.foxnews.com/scitech/2010/04/05/freaky-physics-proves-parallel-universes/
و اگر مقاله فاکس رو بخونید، متوجه می شید که خبر، بار علمی خاصی نداره و فقط یه مقاله ی Popular-ist-icه!

تعریفای متفاوتی از جهان های موازی وجود داره، مثل:

جهان هایی که با هر تغییر در کوچکترین واحد کوانتومی خصوصیات موقت ذرات اونها، تبدیل به دو جهانی می شن که در جهان اول، اون تغییر شکل نگرفته و در جهان دوم، اون تغییر شکل گرفته

یا
جهان هایی که وجود دارن اما با هم ارتباط ندارن

یا
جهان هایی که وجود دارن اما ارتباط ناچیزی با هم دارن، پس همدیگه رو حس نمی کنن و فقط موازی با هم به واکنش های فیزیکیشون ادامه می دن

یا
ذراتی که طبق قوانین فعلی مکانیک کوانتومی، مکان و زمانشون به صورت همزمان قابل پیش بینی نیست (که از همین می شه یه شاخه برای توضیح نظریه قبلی انشعاب گرفت، به این صورت که ممکنه دلیل غیر قابل پیش بینی بودن رفتار ذرات، وجود بوزون های ناشناخته ای باشه که به طور ناچیز، روی خصوصیات لحظه ای ذره تاثیر می زارن. (بوزون ها، عامل تاثیر ذرات رو همدیگه هستن))

این مقاله فقط درباره مورد اول صحبت می کنه، و اونطور که خیلی مختصر بهش نگاه کردم (چون اصلا لحن جالبی نداشت!)، به هیچ وجه دلیل علمی برای اثبات اون نظریه نمی شه.

شخصا مورد دوم تا چهارم رو به صورت مجتمع توی یه نظریه واحد (مثل M-Theory) قبول دارم :) (منظورم این نیست که M-Theory رو قبول دارم!)

ولی اگر از منظر F-Theory این تعاریف شما بحث بشه (10و2)(رده بندی F-Theory) این تعاریف اصلا معنا ندارن.

به نقل از ErfanDK :
خوب من اولین دلیلم اثبات راجر پنروز هست.این فیزیکدان ثابت کرده که از بین تمام حالات ممکنی که یک جهان (جهان خودمون) می تونسته وجود داشته باشه،فقط 1 از [tex]10^{10^{123}}[/tex] احتمال وجود جهانی که بتونه بشری در اون تکامل پیدا کنه که دارای تمدن و شعور و هوش باشه و بتونه خواص جهانش رو اندازه گیری کنه.این خیلی کمه.پس جهان های موازی دیگه چطور می تونن باشن وقتی احتمال جهانی مثل جهان ما این همه کمه؟!
B-)
درسته که احتمال وجود جهان هایی که از نظر تورمی با اصل آنتروپی جور دربیان کمه.
و هیچ موافقت و مخالفت هم با جهان موازی ندارم. چون وجود یا عدم وجودش برای ما تاثیر چندانی نداره . چون شاید فکر کنیم حالا که می دونیم (که البته نمیدونیم) جهان موازی وجود داره باید توی کل فیزیک تجدید نظر کنیم (نظر رایج و اشتباه بعضی افراد).
ولی باید در نظر بگیریم که نمی تونیم جهان های موازی دیگه رو که از اصل آنتروپی پیروی می کنند رو نفی کنیم. و البته به احتمال قوی اجازه ی وضع قوانین یا بهتر بگم توانایی کشف قوانین فیزیکی اون جا رو نتونیم داشته باشیم.

"دانشمندان اين ذره را در كاسه اي مخروطي و تاريك سرد كرده و تمامي هواي اطراف آن را به منظور حذف ارتعاش خارج كردند. سپس محققان ذره را مانند يك دياپازون حركت داده و مشاهده كردند ذره در زماني واحد حركت كرده و متوقف مي شود."
ميشه يه نفر جمله ي دوم رو دقيقا توضيح بده و بگه كه چه جوري مي شه از اين به وجود جهان هاي موازي پي برد؟

به نقل از عليرضا.ز :
"دانشمندان اين ذره را در كاسه اي مخروطي و تاريك سرد كرده و تمامي هواي اطراف آن را به منظور حذف ارتعاش خارج كردند. سپس محققان ذره را مانند يك دياپازون حركت داده و مشاهده كردند ذره در زماني واحد حركت كرده و متوقف مي شود."
ميشه يه نفر جمله ي دوم رو دقيقا توضيح بده و بگه كه چه جوري مي شه از اين به وجود جهان هاي موازي پي برد؟

این ربطی به جهان های موازی نداره.

بالاخره بايد يه ربطي داشته باشه كه دانشمندا بهش استناد كردن

به نقل از عليرضا.ز :

با این که یه نظریه است. ولی خب شاید وجود این پدیده یه رابطه رو تائید کنه که اون شرط لازم و کافی جهان های موازی بوده.

به نقل از عليرضا.ز :
منم دقیقا همینو خوندم ولی کاملا درکش نکردم میشه یک شخص عاقل ودانا(البته در این مسئله) اینو توضیح بده؟

ببینید این یک آزمایشی بوده که اخیرا تو یکی از دانشگاه ها انجام گرفته(دقیق نمی دونم کدومه،یادم نیس) که هنوز خیلی مونده دقیق توجیه کرد پدیده ای که رخ داده رو.ولی در اولین ارزیابی ها حدث هایی در مورد این زده شده که ممکنه هم زمانی در این پدیده مشاهده شده باشه.یعنی در یک لحظه یک ذره در دو مکان مختلف قرار داشته.به نظر من این نمی تونه درست باشه.بالاخره طبیعت قواعدی داره که مطمئنن هیچ وقت یک آزمایش به تنهایی نمی تونه ما رو به سمت کشف حقایقش سوق بده.با این حال باید کمی بیشتر منتظر موند.

پاسخ : ادامه جهان هاي موازي(1)

به نقل از mira :
یادمه یه جایی از علامه جعفری خوندم که می گفت من دنبال این جریان که انسان اشرف مخلوقاته گشتم ولی چیزی پیدا نکردم.در ضمن توی قرآن هم داریم که «ما انسان را بر بسیاری از مخلوقات برتری دادیم»نه همه ی آن ها

در ضمن در نظریه ی کوانتومی مجبوریم که جهان رو 10 بعدی فرض کنیم که در این حالت می گن که جهان قبل از بیگ بنگ10 بعدی بوده و به 2 جهان4(جهان ما)و6 بعدی تقسیم شده

به نقل از Game Over :
یادمه یه جایی از علامه جعفری خوندم که می گفت من دنبال این جریان که انسان اشرف مخلوقاته گشتم ولی چیزی پیدا نکردم.در ضمن توی قرآن هم داریم که «ما انسان را بر بسیاری از مخلوقات برتری دادیم»نه همه ی آن ها

بله. چون انسان بر خداوند برتری نداره. ولی بر سایر موجودات چطور؟

به نقل از Hamilton :
بله. چون انسان بر خداوند برتری نداره. ولی بر سایر موجودات چطور؟
آیه ای که من منظورمه همون آیه ی معروف کتاب دین و زندگیه:و لقد فضلنا الانسان علی کثیرا مما خلقنا تفضیلا(امیدوارم آیه رو درست بیان کرده باشم چون قرآن دم دست ندارم)
همونطور که می بینید تفضیل انسان بر بسیاری از مخلوقات است نه همه ی آنها

کار خداست همش!

پاسخ : پاسخ : ادامه جهان هاي موازي(1)

به نقل از Game Over :
در ضمن در نظریه ی کوانتومی مجبوریم که جهان رو 10 بعدی فرض کنیم که در این حالت می گن که جهان قبل از بیگ بنگ10 بعدی بوده و به 2 جهان4(جهان ما)و6 بعدی تقسیم شده
یه سوال
منظورتون ابعاد مجازین؟اخه من همین بحثو سر کلاس نجوم مطرح کردم و کامیار(عزیز زاده)گفت که 4بعد رو اثبات کردن بقیه ابعاد مجازین

اون بحثش فرق ميکنه.اون ماله حالتيه که بخوايم جهانمون رو بيشتراز 4بعد فرض کنيم که در اين حالت مي گن ممکنه که ابعاد ديگه اي وجود داشته باشه که در ابعاد کوچکتر از هسته ي اتم در هم پيچيده شده باشه.ولي اين 6 بعد اضافي در جهان ما وجودنداره و در ابتداي بيگبنک ارز ما جدا شده

یعنی مال یه جهان دیگس دیه؟!
برا این موضوع اثباتی چیزی داری؟

به نقل از ALirEZa.R :
یعنی مال یه جهان دیگس دیه؟!
برا این موضوع اثباتی چیزی داری؟
اثبات این موضوع به گروه خونی ماها نمی خوره و خیلی خفنه ولی پیشنهاد می کنم کتاب«ابر فضا»رو بخونید

امسال برای جشنواره ی خوارزمی می خواستم ی مقاله بفرستم که دقیقا عنوانش "سفر در زمان " بود البته به دلیل نقص هایی که داشت نشد که امسال بفرستم . توی مقاله مجبور بودم یه سری توی جهان های موازی هم بزنم ! البته من هم فک می کردم این نظریه مدت هاست که اثبات شده ! حالا اون فیلمه که گفتید که در باره ی همین موضوع هست می شه اسمش رو بگید و هم این که از کجا اوردینش ؟ فکر کنم بتونم با کمکتون مقالمو تکمیل کنم نه؟!!!! :)

Back
بالا