• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

آسيب شناسي "تجاوز"

شما علت اصلي شيوع ناهنجاري تجاوز در ايران را كدام ميدانيد؟

• رای‌دهندگان
    213

zeynabgol

به گِلِ انجمن نِشَسته
نام مرکز سمپاد
فرزانگان یک
شهر
مشهد
سال فارغ التحصیلی
1404
یه قربانی فرضاً گول میخوره بهش تجاوز میشه و خودش رو سرزنش میکنه برای حماقتی که معتقده مرتکب شده. متجاوز مقصر و گناهکاره، شکی نیست. ولی قربانی ابلهِ؟ اون هم تقصیری داشته؟ و چرا خودش رو سرزنش نکنه؟

کدوم رفتار از روی حماقت قربانی به متجاوز اجازه تجاوز میده؟

ببینید بچه ها قربانی ای که فرد متحاوز انتخاب میکنه اصلا ربطی به پوشش قربانی، به حماقتش، چمدونم به ضعفش، به هیچی نداره.
موزه ای هست در آمریکا، که مجموعه ای داره از لباس هایی که افراد مختلف حین قربانی تجاوز شدن به تن داشتن. اکثرا زنانه ست و البته مردانه هم هست توش. لباس های بچگونه و...

و بین این لباس ها ما بلوز و شلوار های جین گشاد می بینیم، پیراهن های بلند و کاملا پوشیده و حتی یک لباس پلیس زنانه، از طرفی لباس های کاباره پسند هم هست. ربطی نداره به اینکه اون فرد چی تنش باشه، چه رفتاری داشته باشه، حتی میتونسته یه زن پلیس در حال کار باشه.

zeynabgol

به گِلِ انجمن نِشَسته
نام مرکز سمپاد
فرزانگان یک
شهر
مشهد
سال فارغ التحصیلی
1404
نه منظورم این نیست که اجازه‌ی تجاوز میده. در واقع قربانی خودش رو سرزنش میکنه چون گول خورده و آسیب دیده، خودش رو سرزنش میکنه چون فکر میکنه میتونسته کاری بکنه و نکرده
تقصیر=کوتاهی

این متفاوته توی قربانی های مختلف... متوجهی که؟

• لایک
امتیازات: whale
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
اشباح
سال فارغ التحصیلی
1400
ببینید بچه ها قربانی ای که فرد متحاوز انتخاب میکنه اصلا ربطی به پوشش قربانی، به حماقتش، چمدونم به ضعفش، به هیچی نداره.
موزه ای هست در آمریکا، که مجموعه ای داره از لباس هایی که افراد مختلف حین قربانی تجاوز شدن به تن داشتن. اکثرا زنانه ست و البته مردانه هم هست توش. لباس های بچگونه و...

و بین این لباس ها ما بلوز و شلوار های جین گشاد می بینیم، پیراهن های بلند و کاملا پوشیده و حتی یک لباس پلیس زنانه، از طرفی لباس های کاباره پسند هم هست. ربطی نداره به اینکه اون فرد چی تنش باشه، چه رفتاری داشته باشه، حتی میتونسته یه زن پلیس در حال کار باشه.
منظورم رفتار و ظاهر نیست. -__-
این متفاوته توی قربانی های مختلف... متوجهی که؟
قربانی ای رو فرض کنیم که فریب خورده و بخاطر اینکه فریب خورده خودش رو سرزنش میکنه

zeynabgol

به گِلِ انجمن نِشَسته
نام مرکز سمپاد
فرزانگان یک
شهر
مشهد
سال فارغ التحصیلی
1404

قربانی ای رو فرض کنیم که فریب خورده و بخاطر اینکه فریب خورده خودش رو سرزنش میکنه
حرف از حماقت زدی و خواستم بگم همه قربانی ها حماقت نکردن.

بله.
اما به عنوان مثال سوار یه تاکسی شدن فریب خوردنه؟
جدا از سرزنش شدنش توسط خودش، واقعا از کجا باید این فریب هارو تشخیص داد؟ اگه قراره اینجوری باشه که یه دختر تو زندگیش نباید از یه کوچه خلوت رد شه، نباید سوار تاکسی شه نباید...

----

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
-
شهر
-
سال فارغ التحصیلی
4
دانشگاه
-
رشته دانشگاه
-
نه منظورم این نیست که اجازه‌ی تجاوز میده. در واقع قربانی خودش رو سرزنش میکنه چون گول خورده و آسیب دیده، خودش رو سرزنش میکنه چون فکر میکنه میتونسته کاری بکنه و نکرده
تقصیر=کوتاهی

خیلی حرفت به قسمت روانشناسی قضیه مربوطه که خب آدم دانشمندش باید بیاد حرف بزنه
یه قربانی فرضاً گول میخوره بهش تجاوز میشه و خودش رو سرزنش میکنه برای حماقتی که معتقده مرتکب شده. متجاوز مقصر و گناهکاره، شکی نیست. ولی قربانی ابلهِ؟ اون هم تقصیری داشته؟ و چرا خودش رو سرزنش نکنه؟

مثل هر قضیه مشابه شبیه سواستفاده های مختلف از مالی تا روحی و ... گرفته
بستگی داره ولی به طور کلی آیا سواستفاده شده تاثیرگذار بوده ؟ بله.- مقصر بوده؟ ( بار منفی داره) احتمالا بله - خودشو سرزنش کنه؟ احتمالا نه - تجربه کسب کنه و تغییر رفتار بده؟ ( احتمالا آره)
چند تا نکته به نظرم خیلی مهمه تو ذهنمون داشته باشیم،
۱- همه چیز خاکستریه و اینکه تصمیم بگیریم بین ۰ و ۱۰۰ کجا قرار میگیره کار سختیه مخصوصا برای قربانی، چون برای متجاوز خط حدود هایی توسط قوانین تعریف شده که کارو یکم ساده تر میکنه ولی بازم نه به طور کامل
۲- تقریبا همه چیز توی کانسپت و محیط خودش تعریف میشه. ممکنه حرکتی توی یک دنیای ایده آل خیلی اوکی و حتی هوشمندانه باشه ولی توی شرایط مختلف و یک مکان دیگه احمقانه باشه و خب باید بسته به شرایط خاص خود قضیه بررسی کرد

من به نظر شخصیم قربانی در بعضی از موارد میتونسته با سنجش احتمال قضیه و ... کاری کنه که احتمالا اون اتفاق نیوفته
چند تا از این احتمال سنجی های خیلی معروف اینان مثلا: ۱- نصف شب بیرون تنها نباشه
۲- از یه سری مناطق مختلف کشور یا شهر و ... عبور نکنه
۳- و ...
بازم میگم خیلی ارتباط به محیط داره، بله تو یه کشور با نرخ پایین جرم وو جنایت فرض کنیم فنلاند ( حالا نوشتم فرض کنیم ولی فنلاند اونقدرا هم نرخ rape اش پایین نیس مثیکه - حالا شما لینخنشتاین رو در نظر بگیرید) خیلی اوکی باشه اصن یه دختر از کوچه خلوتی فلان تایم رد بشه ولی تو فلان کشوری که قانون اعراب خاصی نداره نمیتونیم محیطو نادیده بگیریم، اگر اینکارش موجب به وقوع افتادن حادثه های مشابه قبلا شده باشه برای بقیه. بله حماقته که منم بی توجه به این قضیه ریسک کار رو بپذیرم و انجام بدم

ولی بعد همه ی اینا به نظرم اون مایند ست یا طرز فکر خودسرزنشی اسیب های خیلی زیادی ممکنه بزنن مخصوصا تو این موارد خاص. اینکه کسی از اشتباهاتش درس بگیره یا اصن به طور کلی پیشرفت کنه در مسیر حفظ سلامت روان و بدنش(و...) خیلی عالیه ولی خودسرزنشی یه تله ایه که خیلیامون مستقل از اینکه ممکنه چه پیشامدی برامون داشته باشه دچارش میشیم و بعد همین مشکلات بعدی رو به بار میاره که نمونه خیلی کوچیکش احتمالا همین باشه که شاید خیلی از قربانی ها به دفاع از حقشون نمیرن یا ممکنه در شرایط مشابه دوباره همون پترن های قبلی رو تکرار کنن و ...

نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
اشباح
سال فارغ التحصیلی
1400

zeynabgol

به گِلِ انجمن نِشَسته
نام مرکز سمپاد
فرزانگان یک
شهر
مشهد
سال فارغ التحصیلی
1404
۲- از یه سری مناطق مختلف کشور یا شهر و ... عبور نکنه

منظورت کدوم مناطقه؟

و اینایی که شما گفتی از دور هم خطرناک به نظر میان. یعنی نصفه شب یا جاهای خلوت خطرهای دیگه ای هم غیر تجاوز داره.
ولی اگه دختری بخواد خیییلیییی مراقب باشه نباید تقریبا هیچ فعالیتی داشته باشه.
من خونه دوستم نمیرم، چون یه داداش بزرگتر داره.
من سوار تاکسی نمیشم، چون شاید منو بدزده
من اسنپ نمیگیرم، چون شاید نتو قطع کنه منو بدزده
من شبدنه تو پایانه فردوسی نمیرم، در عوض راهمو کلی دور میکنم که شب توی پایانه تاریک اتوبوس فردوسی نباشم.
من(به شخصه) کلاس زبان نمیرم چون برای رسیدن بهش باید از یه کوچه خلوت رد شم که تو بازگشت تاریک هم هست.
من لباسای رنگی نمیپوشم چون ممکنه باعث تحریک بشه.
من صورتمو اصلاح نمیکنم چون ممکنه زیباییم باعث قربانی شدنم بشه.
من بمیرم هم هودی گشاد پاییزیمو در نمیارم
من کفش پاشنه دار نمیپوشم
من به مغازه دار نگاه نمیکنم چون ممکنه نقشه ای داشته باشه و فک کنه من وا دادم.
و هزاررررر تا چیز دیگه

اگه قرار باشه زنی اینقدررر خودشو از این ور اون ور رفتن و فعالیت کردن بازداره، نمیشه که!
تازه خانومای شاغل چی؟
وضعیت که برای اونا بدتر میشه اگه بخوان از همه چیز خودداری کنن!

----

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
-
شهر
-
سال فارغ التحصیلی
4
دانشگاه
-
رشته دانشگاه
-
منظورت کدوم مناطقه؟

و اینایی که شما گفتی از دور هم خطرناک به نظر میان. یعنی نصفه شب یا جاهای خلوت خطرهای دیگه ای هم غیر تجاوز داره.
ولی اگه دختری بخواد خیییلیییی مراقب باشه نباید تقریبا هیچ فعالیتی داشته باشه.
من خونه دوستم نمیرم، چون یه داداش بزرگتر داره.
من سوار تاکسی نمیشم، چون شاید منو بدزده
من اسنپ نمیگیرم، چون شاید نتو قطع کنه منو بدزده
من شبدنه تو پایانه فردوسی نمیرم، در عوض راهمو کلی دور میکنم که شب توی پایانه تاریک اتوبوس فردوسی نباشم.
من(به شخصه) کلاس زبان نمیرم چون برای رسیدن بهش باید از یه کوچه خلوت رد شم که تو بازگشت تاریک هم هست.
من لباسای رنگی نمیپوشم چون ممکنه باعث تحریک بشه.
من صورتمو اصلاح نمیکنم چون ممکنه زیباییم باعث قربانی شدنم بشه.
من بمیرم هم هودی گشاد پاییزیمو در نمیارم
من کفش پاشنه دار نمیپوشم
من به مغازه دار نگاه نمیکنم چون ممکنه نقشه ای داشته باشه و فک کنه من وا دادم.
و هزاررررر تا چیز دیگه

اگه قرار باشه زنی اینقدررر خودشو از این ور اون ور رفتن و فعالیت کردن بازداره، نمیشه که!
تازه خانومای شاغل چی؟
وضعیت که برای اونا بدتر میشه اگه بخوان از همه چیز خودداری کنن!
حالا مثالی گفتم، قطعا قطعا یه سری مناطق و شهر و کشور هستن که نرخ جرم و جنایت ( وو تجاوز به طور خاص) تو اون منطقه بالاتره که خیلی از اوقات با شرایط اقتصادی و فرهنگی هم ارتباط مستقیم داره

قبلش عرض کردم همه چیز خاکستریه
یه فعالیت ممکنه ۷۰ درصد خطر پذیر باشه یه فعالیت ۲۰ درصد یه فعالیت ۰.۰۱ درصد
حالا چه کسی میتونه بگه هر فعالیتی دقیقا و واقعا به میزان خطر برانگیزه به نظرم فعلا کسی نمیتونه هرچند یه سری پارامتر کمک میکنن که تشخیصمون دقیق تر و نزدیک تر باشه که مهم تریناش به نظرم تجربه و سن خیلی تاثیرگذارن

من اصلا نگفتم از همه چیز خودداری کنن و اصلا اصلا منظورم شبیه این آدمای تعصبی و عجیب غریب نبود به هر حال من هر تایمی بیام بیرون خطر دزدی شدن ازم وجود داره ولی اینکه این به معنی اینه که نیام بیرون پس کلا؟ نه صرفا چون خطرش کمه با خطرش کنار میایم.
در مورد چیزایی که گفتی خیلی سلیقه ای میشه و من اصلا نمیتونم نظری که روش اعتماد به نفس داشته باشم بدم، ولی این مواردی که فرمودی به نظرم ۹۰ درصدشون خلاف واقعیتن و خیلی بیش از اندازه اغراق شده در میزان خطرشون با توجه به چیزایی که اطرافم دیدم و شنیدم و ...( و به نظم خطرشون به حدی نیس که لازم باشه رعایتشون کنی)

Orelia

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
.
سال فارغ التحصیلی
0000
فکر می‌کنم سمت بحث‌ از "آسیب شناسی تجاوز" - یعنی چه می‌شود کسی تجاوز می‌کند و آیا می‌شود ذهنیت متجاوز را اصلاح کرد؟ اگر بله، چطور - به "پیشگیری از تجاوز" رسیده، که چطور مورد تجاوز قرار نگیریم.

حتی اگر هم بتونیم افراد رو از خطر تجاوز حفظ کنیم، طرز فکر متجاوز حل نمیشه.

Herearshia

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی ساری
شهر
ساری
سال فارغ التحصیلی
1404
آقايون خانما سلام چند وقتيه كه خبراي زيادي راجع به تجاوزات در جاهاي مختلف ميشنويم كه يه جورايي امنيت رواني جامعه رو تحت تاثير قرار داده.
خيلي رك و پوسكنده بگين كه چرا آمار تجاوز انقدر تو كشور ما بالاست؟
چيكار كنيم كه بتونيم اين قضيه رو كنترل كنيم؟
کاری درباره اش نمیکنن یارو تجاوز می‌کنه بعدش راست راست راحت تو خیابون راه می‌ره:|

هور

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
سیاه و سفید
سال فارغ التحصیلی
1397
دانشگاه
دانشکده معماری و شهرسازی تبریز
رشته دانشگاه
مهندسی معماری
یه زمانایی حدودن سه چهار سال پیش خیلی خبر از این پسرایی بود که به دختر بچه ها تجاوز میکردن!
بنظر من اینا بیمارهای روانی هستن همین

تجاوز به هر شکل و هر علتی که میخواد باشه اصن مهم نیس بنظر من از کثیف ترین و پست ترین و بی شرمانه ترین کار های روی زمینه

Herearshia

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی ساری
شهر
ساری
سال فارغ التحصیلی
1404
چرا اورلا کسایی که تجاوز رو هیت میکنن دیسلایک مکنه؟
واسم سوال شد.

Orelia

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
.
سال فارغ التحصیلی
0000
کاری درباره اش نمیکنن
خب پیشنهاد شما اینه که چی کار کنن؟
یه زمانایی حدودن سه چهار سال پیش خیلی خبر از این پسرایی بود که به دختر بچه ها تجاوز میکردن!
بنظر من اینا بیمارهای روانی هستن همین

تجاوز به هر شکل و هر علتی که میخواد باشه اصن مهم نیس بنظر من از کثیف ترین و پست ترین و بی شرمانه ترین کار های روی زمینه
به نظر شما با این 'بیمارهای روانی' باید چی کار کرد؟

چرا اورلا کسایی که تجاوز رو هیت میکنن دیسلایک مکنه؟

واسم سوال شد.
برای اینکه هیت کردن کافی نیست، الان فکر می‌کنی نظرسنجی بذارن بین مردم، کسی می‌گه بله تجاوز بسیار کار درست و شریفیه؟ :))

همه می‌دونیم کار زشت و اخ و واخیه، اگه حرف‌تون شنیده بشه، راه حل‌تون چیه؟

هور

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
سیاه و سفید
سال فارغ التحصیلی
1397
دانشگاه
دانشکده معماری و شهرسازی تبریز
رشته دانشگاه
مهندسی معماری

و راه حل این 'کثیف‌ترین و پست‌ترین و بی‌شرمانه‌ترین کار' چیه؟
دوست عزیز تجاوز توی معنای خیلی رک یعنی رابطه ی جنسی بدون رضایت و با اعمال زور!
این بیماری ممکنه که در نتیجه رفتار والدین هم ایجاد شده باشه
مردانی که مادراشون از پدرانشون کتک میخوردن، تمایل بیشتری به انجام رفتارهای خشونت آمیز در روابطشون دارند. دخترها و پسرها بر اساس نحوه رفتار پدر با مادراشون، خودشون رو در جامعه تعریف می‌کنند
راهی که باید در پیش گرفت اینه که مردانی را که مرتکب جرایم جنسی میشن در طول دوره محکومیت، مورد بازپروری نیز قرار بگیرن
تجاوز یک عمل جنسی نیست. تجاوز نوعی تهاجمه. هدف آن پیروزیه
وقتی که خشونت روانی، خشونت فیزیکی، خشونت مالی، بی اعتنایی به حقوق زنان و تبعیض علیه آن‌ها، همگی در یک جامعه مجاز شمرده و عادی جلوه داده بشه، تجاوز هم اتفاق میفته
روش بهبود و بازیابی از تجاوز جنسی، قطعاً ساکت موندن در مورد اون نیست.مخصوصا توی جامعه ی ما که مسائل جنسی کلا بد شمرده میشه کسی ازش به وضوح حرف نمیزنه و خیلیا آگاهی حداقلی هم راجع به مسائل ندارن!
ومعمولا افرادی که قربانی این قضیه میشن بخاطر اینکه فک میکنن اگه صداشون دربیاد آبروشون میره حتی خیلی وقتا این قضیه رو به کسی هم نمیگن و دچار افسردگی های خیلی شدید هم میشن

نام مرکز سمپاد
.
شهر
.
سال فارغ التحصیلی
1401
دانشگاه
دانشگاه یزد
رشته دانشگاه
مهندسی مکانیک
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
..
سال فارغ التحصیلی
2020
خب تو هر جامعه ای یه سری اتفاقات رخ میده که یکیش تجاوز هست . خب من تخصصی ندارم بیام راجع به شدت گناهش حرف بزنم . اما خب همه ی متجاوزان از قبل گناهکار نبودن . خیلیاشون یک پیش زمینه ای داشتن . خیلی از متجاوزین پسر بچه هایی بودن که در گذشته بهشون تجاوز شد . یا تربیت غلط و نادرست با نیاز های جنسی میتونه باعث بشه یک فرد پر از عقده ی جنسی و نیازمند به سکس بشه و بخواد حمله کنه به یه نفر و با تجاوز عقده ش رو خالی کنه و..... هزاران دلیل میتونه داشته باشه که من چندتاش رو گفتم. ازینا ک بگذریم چجوری مقابله کنیم باش ؟؟ خب همین مدارس و آموزشگاه ها که بسیاری از کودکان و نوجوانان توش تحصیل میکنن خیلیاشون محل تجاوز شدن بهشون بود . امنیت انقدر پایین که همچین بلایی سر این بچه های گاها کوچک آورده میشد و صداشون م در نمیومد با تهدید ها که اگر به مادرت بگی فلان ت میکنیم یا بهمان ت میکنیم . علاوه بر اون پدر مادر ها باید قبل فرستادن بچه هاشون به مکان های اجتماعی بهشون یاد بدن که حریم خصوصی شون فقط مال خودشونه و نباید کسی بهشون بی اجازه نزدیک شه و این حرفا و این که حتی اگه بهت نزدیک شد هم بدون هیچ ترسی بیا به ما بگو ، این تازه برا موردی که گفتم خودشون قربانی و تحت تاثیر مشکلات روانی ش بودن . مورد دوم اینکه تربیت جنسی فرزند بسیار مهمه و از همون کودکی تا نوجوانی شکل میگیره . یک پست روانشناسی بود تو اینستاگرام که یک خانمی داشت میگفت که پسرش وقتی حدود ۵ سالش بوده عملی شبیه به خود ارضایی رو انجام میداده ( با اینکه تو این سن چیزی به اسم لذت جنسی درک نمیشه و از روی کنجکاوی بوده) و این خانم حسابی دعواش میکنه . اون بچه ازون به بعد تحریک به تکرار پی در پی اینکار میشه و باعث میشه این مسائل جنسی براش یچیزی مثل عقده بشه و خب خود مادر ترسیده حالا . این یک مثال بود . در مغز ما بخشی به نام لیمبیک هست و ارتباط داره با لذت جنسی پس یک موضوع طبیعیه ولی تا فرزند خانواده این نشانه ها مسائل جنسی توش ایجاد میشه بشدت باهاش برخورد میکنن بدون اینکه مطالعه ای داشته باشن . بنظرم باید تست اعصاب و روان گرفته بشه از اونهایی که مسئولیت کارهایی مثل مدیر و ناظم و معلم ها و تیچر های زبان و استاد های ورزشی . دوربین مداربسته باشه تو محل کار که اگه اون فرد قربانی رو ربوده مکان ربودن رو بفهمن تا حدی . حتی سرویس ایاب و ذهاب هم باید مطمئن باشه و با مدرسه هماهنگ باشه ، خیلی از دانش آموزان حتی بعد از تجاوز و ربوده شدن برای همیشه مفقودالاثر شدن. اما این راه هایی که گفتم تنها درصدی راه های جلوگیری هست و من چیز هایی که میدونستم رو گفتم چون از خیلی از دیگر انگیزه های متجاوزان خبری ندارم

Orelia

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
.
سال فارغ التحصیلی
0000
اول اینکه تو خانواده و مدارس اطلاع رسانی نمیشه و خیلی از کسانی که توی این سن مورد تجاوز یا سو استفاده قرار میگیرن از ترس احتمال سرزنش شدن یا نگاه تحقیر آمیز بقیه چیزی نمیگن و مددرسانی ای هم بهشون صورت نمیگیره

دوم اینکه هیچ غربالگری دسته جمعی که انحرافات جنسی یا تمایل به اعمال خشونت و در نوجوانان در حال بلوغ شناسایی و براش چاره جویی کنه وجود نداره

سومم که برخورد سرد جامعه با فرد آسیب دیده ست که تا حدودی مانع برخی شکایات و حتی تهدید از طرف فرد متجاوز میشه
قبول دارم، ولی مورد دومی که گفتی، چی کار میشه در مورد تجاوزگر کرد؟ غربالگری فکر نمی‌کنم برای همه جواب بده، مثلا برای قشر جوان-نوجوان راه حل خوبی نیست، چون ممکنه منزوی بشن یا حتی مشکلشون تشدید بشه. مطمئنا باید کنترل‌شون کرد، ولی هر کنترلی جواب نمیده :-? و از طرفی هم به قول دوست بالایی، بخش خوبی از این افراد قربانیان سابق(!) هستن و نیاز به مراقبت و کمک زیادی دارن، پس هیولا ساختن ازشون کار درستی نیست.

الان دیگه فکر کنم به سازمان مددکاری اجتماعی ریپورت بشم :))

نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
..
سال فارغ التحصیلی
2020
اول اینکه تو خانواده و مدارس اطلاع رسانی نمیشه و خیلی از کسانی که توی این سن مورد تجاوز یا سو استفاده قرار میگیرن از ترس احتمال سرزنش شدن یا نگاه تحقیر آمیز بقیه چیزی نمیگن و مددرسانی ای هم بهشون صورت نمیگیره

دوم اینکه هیچ غربالگری دسته جمعی که انحرافات جنسی یا تمایل به اعمال خشونت و در نوجوانان در حال بلوغ شناسایی و براش چاره جویی کنه وجود نداره

سومم که برخورد سرد جامعه با فرد آسیب دیده ست که تا حدودی مانع برخی شکایات و حتی تهدید از طرف فرد متجاوز میشه
میشه راجع به غربالگری بیشتر توضیح بدی؟؟منظورت چه جور غربالگری ای هست؟

Herearshia

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی ساری
شهر
ساری
سال فارغ التحصیلی
1404

برای اینکه هیت کردن کافی نیست، الان فکر می‌کنی نظرسنجی بذارن بین مردم، کسی می‌گه بله تجاوز بسیار کار درست و شریفیه؟ :))

همه می‌دونیم کار زشت و اخ و واخیه، اگه حرف‌تون شنیده بشه، راه حل‌تون چیه؟
به نظر من کار درست گذاشتن مجازات درسته تا کسی که بیماری روانیه جرئت این کارو نداشته باشه وقتی کسی کاری به متجاوز کاری نداره چرا یه بیمار نباید تجاوز کنه‍؟

بالا