• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

حقیقت vs کاربرد (اثبات .... (فلسفه) خودکشی)

anahid_30s

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان یک
شهر
همدان
سال فارغ التحصیلی
1392
پاسخ : حقیقت vs کاربرد (اثبات .... (فلسفه) خودکشی)

خودکشی رو که آره.
اما این نفع و ضرر رو لطفا تشریح کن.

(لطفا رو ناخودآگاه نوشتم؛ گفتم پاکش نکنم. به قصد انجام تشریفات نیست!)

پوریا

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
helli 1
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1393
دانشگاه
زنجان
رشته دانشگاه
پزشکی
تلگرام

به نقل از آناهید :
خودکشی رو که آره.
اما این نفع و ضرر رو لطفا تشریح کن.

(لطفا رو ناخودآگاه نوشتم؛ گفتم پاکش نکنم. به قصد انجام تشریفات نیست!)
خودکشی:بنده یه عاشق دلباخته ام و چون رد شده ام هر شب در فکر خودکشی ام.البته به فلسفش هم رسیدم.حالا فعلا بیخیال اون
نفع میبرم اگه خدا باشه چون الگوی تکامل دارم پس کمالم راحت تره و ضرر میکنم اگه باشه چون انسان رو میبریم پایین با بالا بردن خدا.
مفهومه؟

anahid_30s

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان یک
شهر
همدان
سال فارغ التحصیلی
1392

به نقل از prabd.chess :
خودکشی:بنده یه عاشق دلباخته ام و چون رد شده ام هر شب در فکر خودکشی ام.البته به فلسفش هم رسیدم.حالا فعلا بیخیال اون
نفع میبرم اگه خدا باشه چون الگوی تکامل دارم پس کمالم راحت تره و ضرر میکنم اگه باشه چون انسان رو میبریم پایین با بالا بردن خدا.
مفهومه؟

آره.

حالا ادامه نظریه ـت رو بگو.

پوریا

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
helli 1
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1393
دانشگاه
زنجان
رشته دانشگاه
پزشکی
تلگرام

به نقل از آناهید :
آره.

حالا ادامه نظریه ـت رو بگو.
تا اینجاش ساده و بدون پیش زمینه است.اما قسمت های بعدی پیش زمینه اش اینه که اول فلسفه ی هیوم رو بخونین.
اگه مشکلی ندارین شروع کنم

anahid_30s

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان یک
شهر
همدان
سال فارغ التحصیلی
1392

به نقل از prabd.chess :
تا اینجاش ساده و بدون پیش زمینه است.اما قسمت های بعدی پیش زمینه اش اینه که اول فلسفه ی هیوم رو بخونین.
اگه مشکلی ندارین شروع کنم

من راستش وقتشو ندارم بیشنم فلسفه هیوم رو بخونم.
ساده توضیح بده خب. هر چی لازمه رو بگو.

پوریا

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
helli 1
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1393
دانشگاه
زنجان
رشته دانشگاه
پزشکی
تلگرام

باشه.
در یک کلام هیوم میگفت تجربه گرایی و بس.هیوم میگفت تو وقتی به جسمی مشت میزنی و دردت میاید ایا سختی اون جسم رو تجربه کردی؟خیر تو فقط وجود اون جسم رو تجربه کردی.
این دقیقا حرف منه.یعنی من معتقدم تنها چیزی که واقعا هست وجوده.همین و بس.ماهیت وجود خارجی نداره.جالا چرا اینو میگم؟ببین ممکنه تو بگی من دارم میبینم جسمی قرمزه پس قرمز بودن اون جسم رو تجربه کردم پس ماهیت هم هست.خیر!تو قرمز بودن رو تجربه نکردی.چون مفهوم قرمز بودن صرفا یک مفهومه و غیر قابل تجربه.ممکنه ما بگیم ما هستیم اما گفتن این که من قرمزم اشتباه است.م3 این میمونه که تو توی کره ی زمین باشی و بخوای در مورد کره ی زمین نظر بدی.این غلطه.چون تو خودت تو زمینی همه چی برات نسبی میشه.باید بری تو فضا و از دور و خارج از زمین دربارش نظر بدی.
دقیقا ما همین وضع رو در مورد ماهیت داریم(ما وقتی خودمون تو تجربه باشیم نمیتونیم پیزی رو تجربه کنیم.ممکنه مثلا ما یه عینک قرمز به چشممون باشه.بدین ترتیب همه چی یک درجه به سمت قرمز میرن و ما حقیقتش رو نمیفهمیم)بگذریم از حرف بارکلی که گفت ما چون در وجودیم نمیتوانیم درباره ی وجود نیز بحرفیم
حال هیوم میگوید ما نمیتوانیم وجود چیزی را مرکب در نظر بگیریم.چرا که ما نمیتوانیم در یک دم چند چیز را با یک تجربه(حتی با این فرض که تجربه هم درست باشد)تجربه کنیم.پس گفت تصویر بسیط درست است و تصویر مرکب قابل تجربه نیست.(ولی گفت که لزوما غلط هم نیست)مثلا شما میگی سیمرغ همچین موجودی با این مشخصات است.ایا سیمرغ را تجربه کرده ای؟یا فقط چند صفت را با هم ترکیب کرده ای که شده سیمرغ؟
به همین ترتیب هیوم گفت تصویر خدا تصویری مرکب است.پس هیچ گاه قابل تجربه نیست و ممکن است واقعا وجود داشته باشد و ممکن هم است تنها مانند سیمرغ تنها وهم باشد.ولی این را هم گفت که ایا ما عدم وجود خدا را تجربه کرده ایم؟و گفت خیر.پس ممکن هم هست که خدا باشد ولی ما هیچ گاه به وجود یا عدم وجودش نمیرسیم.به اشخاصی مانند هیوم که معتقدند وجود یا عدم وجود خدا را نمیتوان اثبات کرد لاادری میگویند.
ضمنا هیوم گفت ما حق نتیجه گیری جمله ی تجویزی(باید و نباید)از جمله ی توصیفی(است بود و هرچه که موجود را شرح میدهد)نداریم.مثلا:افراد خواهان برکناری من از ریاست جمهوری زیاد است.من باید از این سمت کناره گیری کنم(در حالی که این جمله لزوما در درست نیست)
پس گفت این احساسات ما است که گفتار و کردار ما را تعیین میکند و نه عقل و اعتقادات ما
پس در یک کلام:ما بر حسب نیاز هامان زندگی میکنیم و نه برحسب عقایدمون

• لایک
امتیازات: dorna

anahid_30s

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان یک
شهر
همدان
سال فارغ التحصیلی
1392

از توضیح کاملی که دادی ممنون.

اما گاهی وقت ها هم دیده میشه که کسی یه نیاز خاص داره، اما به خاطر عقایدش نیازشو زیر پا میذاره.
مثلا به خاطر عقایدش کشته میشه و برای همیشه از نیازهای میگذره. اون چی؟

پوریا

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
helli 1
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1393
دانشگاه
زنجان
رشته دانشگاه
پزشکی
تلگرام

به نقل از آناهید :
از توضیح کاملی که دادی ممنون.

اما گاهی وقت ها هم دیده میشه که کسی یه نیاز خاص داره، اما به خاطر عقایدش نیازشو زیر پا میذاره.
مثلا به خاطر عقایدش کشته میشه و برای همیشه از نیازهای میگذره. اون چی؟
باورت میشه حتی اون هم بر اساس نیازش شهید میشه؟؟چرا که در واقع خود اعتقاد داشتن نیازه!یعنی چی؟ببین هیچ تا حالا توجه کردی افراد باخدا خیلی ارامششون بیشتره تا بی خدا ها؟دلیلش چیزیه که تو قران ازش به اسم حبل(ریسمان)نام برده میشه.
تمام ما نیاز داریم به عقیده داشتن.پس عقیده خود نوعی نیاز است
بگذریم از این که ممکن است شخص در ناخوداگاه خود فقط دنبال بهانه ای برای اتمام زندگیش بوده و کشته شدن رو بهترین راه یافته

• لایک

anahid_30s

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان یک
شهر
همدان
سال فارغ التحصیلی
1392

جوابتو حدس میزدم.
درسته. یه جورایی نیاز داره این کارو انجام بده تا به آرامش برسه. یعنی اگه این کارو انجام نده شاید همیشه یه چیزی آزارش بده.
اینو قبول داری که عقیده روی نیازها تأثیر میذاره؟

پوریا

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
helli 1
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1393
دانشگاه
زنجان
رشته دانشگاه
پزشکی
تلگرام

به نقل از آناهید :
جوابتو حدس میزدم.
درسته. یه جورایی نیاز داره این کارو انجام بده تا به آرامش برسه. یعنی اگه این کارو انجام نده شاید همیشه یه چیزی آزارش بده.
اینو قبول داری که عقیده روی نیازها تأثیر میذاره؟
نه متاسفانه قبول ندارم!نیاز ها رو عقاید تاثیر دارن اما عکسش نه.مثلا تو جتما تا اخر عمرت نیاز ج ن س ی خواهی داشت اما شاید چون مسلمونی نفی بکنیش اما نیاز از یبن نمیره
حتی اگر هم حرفت درست بود به فرض که تاثیر میذاشت.بازم فاکتور اخر همون نیاز میشه دیگه.همه چی ما رو ناخوداگاه که مرکز تامین شدن یا نشدن نیازهاست تعیین میکنه.جتی خوداگاه ترین تصمیماتمون رو

anahid_30s

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان یک
شهر
همدان
سال فارغ التحصیلی
1392

عقیده نیاز رو برطرف نمیکنه.
نیاز جدید ایجاد میکنه.
گفتم که قبول دارم آخرش نیازه که تأثیر میذاره. اینو همینجوری پرسیدم. یعنی هدفم این نبود که بگم عقیده این تأثیرو میذاره.

پوریا

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
helli 1
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1393
دانشگاه
زنجان
رشته دانشگاه
پزشکی
تلگرام

خب یه گریزی هم بزنیم به فلسفه ی خودکشی که اصلا دلیل زدن این تاپیک بود! :-[
طبق فلسفه ی تجربه گرایی خودکشی بهترین کاره.چرا؟چون عملا هیچ چیز نیست که ما بتونیم با قطعیت بهش برسیم.پس انگیزه ای حتی برای فیلسوف بودن نیست :((
فلسفه ی عقل گرایی نظرش در این زمینه پیچیده تره.ولی در هر حال من هر چیزی هستم جز یه عقل گرای قاطع.وا3 همین فعلا نمیتونم نظرمو در مورد اون جنبش بگم! :-[

anahid_30s

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان یک
شهر
همدان
سال فارغ التحصیلی
1392

فلسفه تجربه گرایی خیلی غلط کرده!
این فلسفه خودش مدیون زندگیه. اکه همه از اون اول همه خودکشی کرده بودن الآن ایشون بودن که بخوان تعیین تکلیف کنن کدوم کار بهترین کاره؟
نمک خوردن و نمکدان شکستن ...

پوریا

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
helli 1
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1393
دانشگاه
زنجان
رشته دانشگاه
پزشکی
تلگرام

به نقل از آناهید :
فلسفه تجربه گرایی خیلی غلط کرده!
این فلسفه خودش مدیون زندگیه. اکه همه از اون اول همه خودکشی کرده بودن الآن ایشون بودن که بخوان تعیین تکلیف کنن کدوم کار بهترین کاره؟
نمک خوردن و نمکدان شکستن ...
اناهید توجه کن که دقیقا بحث سر همینه که اونا میگن بهتر و بدتری وجود نداره چرا که اینا چیزای قابل تجربه ای نیستن.وا3 همین نه!اونا خودشون رو مدیون نمیدونن

dorna

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان امین1
شهر
اصفهان

حالا اگه برخلاف فلسفه ی هیوم یه نفر اثبات کنه خدا وجود نداره.یا اصلن پیش خودش بدون هیچ اثباتی به این نتیجه برسه که خدا به اون مفهومی که میگن وجود نداره و جهان دیگه ای هم وجود نداره اون وقت دیگه توجیهی برای زندگی وجود نداره؟

پوریا

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
helli 1
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1393
دانشگاه
زنجان
رشته دانشگاه
پزشکی
تلگرام

به نقل از Dorna :
حالا اگه برخلاف فلسفه ی هیوم یه نفر اثبات کنه خدا وجود نداره.یا اصلن پیش خودش بدون هیچ اثباتی به این نتیجه برسه که خدا به اون مفهومی که میگن وجود نداره و جهان دیگه ای هم وجود نداره اون وقت دیگه توجیهی برای زندگی وجود نداره؟
چرا وجود داره...بنده خودم الان یه عدم اثبات عقلانی رو وجود خدا دارم...اما با این وجود باز هم فلسفه انگیزه ی زندگیمه...همان گونه که نیچه گفت ابرانسان

dorna

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان امین1
شهر
اصفهان

به نقل از prabd.chess :
چرا وجود داره...بنده خودم الان یه عدم اثبات عقلانی رو وجود خدا دارم...اما با این وجود باز هم فلسفه انگیزه ی زندگیمه...همان گونه که نیچه گفت ابرانسان
بیشتر توضیح بده لطفن

پوریا

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
helli 1
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1393
دانشگاه
زنجان
رشته دانشگاه
پزشکی
تلگرام

به نقل از Dorna :
بیشتر توضیح بده لطفن
چیو بیشتر توضیح بدم درنا؟ابرانسان رو؟عدم اثباتم رو؟چیو؟

dorna

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان امین1
شهر
اصفهان

اول ابر انسان رو و بعد اگه خواستی عدم اثباتت رو رو وجود خدا

پوریا

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
helli 1
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1393
دانشگاه
زنجان
رشته دانشگاه
پزشکی
تلگرام

عدم اثبات که جاش اینجا نیست
نیچه میگه هدف غایی ما از زندگی باید رسیدن به کمال(ابرانسان)باشه...البته ابرانسان نیچه بیشتر جنبه ی قدرت داشت تا کمال به نظرم :-?

• لایک
بالا