• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

فمنیسم؟!

آیا با برابری زن و مرد موافقید؟

• رای‌دهندگان
    113

marvelous

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان ۳
شهر
مشهد
مدال المپیاد
برنز بيست و هفتمين المپياد ادبی
دانشگاه
علوم پزشکی مشهد
رشته دانشگاه
پزشکی
پاسخ : فمينيسم در ايران ؟

خب من بحث های دو صفحه رو خوندم...اگه میشه یه نفر به بحث جهت بده تا دنبال کردنش راحت تر باشه و حرفا پراکنده نشه...
خب چون عنوان تاپیک مرتبط با ایران هس شاید بشه پرسید که فمینیسم کی و چجوری وارد ایران شد و الان در چه مرحله ای قرار داره؟
در مقایسه با فمینیسم تو کشورای دیگه ایران چطوریه؟آیا پیشرویش راه درستیو در پیش گرفته یا نه؟

dorna

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان امین1
شهر
اصفهان

ممنون برای مرح کردن سوال ها.

"فکر نکنم" بشه تاریخ دقیقی برای وارد شدن فمنیسم تو ایران گفت اما از زمانی که رابطه ی ایران و اروپا شکل رسمی پیدا کرد کم کم اندیشه های فمنیستی تو ایران شروع به شکل گرفتن کرد.زمان رضا شاه یه دیدگاه اشتباه نسبت به فمنیسم تو ایران به وجود اومد.
یه اشتباهی که تو ایران درباره ی فمنیسم شد این بود که حکومت ها یه رفتاری کردن که مردم فمنیسم رو در جنگ با باور های دینیشون تصور کنن.حالا من کاری ندارم که واقعن تو قرآن چی نوشته و آیا واقعن دین در مغایرت با فمنیسم هست یا نه.ولی از نظر اجتماعی اشتباه های زیادی شد.مثلن مدارس دختران و کلن همه ی نهاد های اجتماعی که برای زنان شکل گرفته بود قوانینی مثل ممنوعیت حجاب داشت که باعث شکل گرفت یه تصور غلط نسبت به فمنیسم تو ایران شد.

من قسمت اول رو جواب دادم.درباره ی موقیت الان فمنیسم تو ایران هم بعدن میگم ولی اون نیاز به بحث داره.بهتره دیگران هم نظرشون رو بگن.

بوعلی: این پست در جواب به کیه؟

بو علی

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
دبیرستان علامه حلی 2
شهر
تهران
دانشگاه
هاروارد ان شاء الله
رشته دانشگاه
فیزیک کوانتوم

اول اینکه لطفا هر حرفی رو که نقل میکنین درست و کامل نقل کنین . دو اینکه تو اسلام دو تا زن برابر یه مرد نیست بلکه این واقعه فقط برای شهادت توی دادگاه است. سه اینکه فرق دادگاه با بقیه موارد چیه ؟ اینه که اصولا در جنس مونث احساسات بر فرد تسلط بیش تری دارن و در مواردی که نیاز به یه منطق دارن این مورد باعث تاثیر گذاری بر روی تصمیمات و نظر ها میشه. چهار، آیا همتون پیامبر رو به عنوان بهترین انسان قبول دارین؟ بعد صداقت علامه محمد حسین طباطبای رو قبول دارین ؟ خب در کتاب سنن النبی علامه طباطبایی نقل شده که پیامبر در برخی از جنگ ها نظر زن ها رو می پرسیده و برخلاف اون عمل می کرده.
پنج ببخشید یک نمونه از تبعیض جنسیتی در ایران رو بگید . لطفا از ذکر کردن یه مورد و دو مورد خودداری کنید در سطح کلان صحبت کنید.
شش حالا اگر به اصطلاح تبعیض جنسی برداشته بشه یه زن باید چه حقوقی رو داشته باشه.

mamareza

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
دبیرستان علامه حلی
شهر
تهران
دانشگاه
آزاد تهران
رشته دانشگاه
دندانپزشکی

به نقل از Dorna :
فمنیسم:

شروع فمنیسم از جاییه که میگه زنان مورد سرکوب مردان قرار گرفتن چون در کل مردان از موقعیت اجتماعی سیاسی و اقتصادی بهتری برخوردارن.و این سرکوب باید کاهش پیدا کنه و زنان از حقوق مساوی با مردان بهره مند شن.
فمنیسم تاکید داره که اقتدار مرد ها فردی نیست بلکه شرایط فرهنگی و ایدئولوژی ها موجب دادن اختیارات بیشتر به مردان و ظلم به زنان میشه.مخالفت فمنیسم در واقع با پدیده یا بهتره بگم ایدئولوژی مردسالاریه نه با شخص افراد.
ببینید...اگه قراره وایفشون حقوقشون . همه چیشون تو جامعه یکی باشه برا چی خدا دو تا جنسیت آفرید...(با دو تا احساسات و رفتار کاملا متفاوت... )

dorna

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان امین1
شهر
اصفهان

به نقل از Mr.Mamareza :
ببینید...اگه قراره وایفشون حقوقشون . همه چیشون تو جامعه یکی باشه برا چی خدا دو تا جـنس‍‌‍یت آفرید...(با دو تا احساسات و رفتار کاملا متفاوت... )
این که حقوق مساوی هست به معنی این نیست که نقش زن و مرد تو اجتماع مساویه.مثلن به صورت کلی(با صرف نظر از استثنا ها)توانایی جسمی مرد ها از زن ها بیشتره.این یه چیزیه که غیر قابل انکاره.یا مثلن نقشی که یه زن توی یه خانواده به عنوان مادر و... داره با نقش مرد فرق داره.باز هم در "کل" زن نقش بیشتری توی سر پا نگه داشتن یه خانواده داره.
خصوصیات زن و مرد متفاوته و به همین دلیل وظایفشون متفاوت میشه اما بحث حقوق چیز دیگه ای هست.
این که حقوق زن باید با حقوق مرد برابر باشه به این معنی هست که به همون اندازه که مرد ها روی شخص خودشون مالکیت دارن زن ها هم باید داشته باشن.برابری حقوق میگه که زن یه موجود مستقل هست.یکی از چیزایی که فمنیسم میگه و ما عکسش رو تو جامعه میبینیم اینه که زن یه موجود زنده هست نه یه شیئ(حالا چه شیئ با ارزش چه بی ارزش).تو جامعه ی ما این تصور که میگه مرد مالکیت زن رو داره و زن برای مرد مثل یه جسم باارزشه که باید محافظت بشه هنوز وجود داره و فمنیسم با این تصور مخالفه.

mamareza

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
دبیرستان علامه حلی
شهر
تهران
دانشگاه
آزاد تهران
رشته دانشگاه
دندانپزشکی

به نقل از Dorna :
این که حقوق مساوی هست به معنی این نیست که نقش زن و مرد تو اجتماع مساویه.مثلن به صورت کلی(با صرف نظر از استثنا ها)توانایی جسمی مرد ها از زن ها بیشتره.این یه چیزیه که غیر قابل انکاره.یا مثلن نقشی که یه زن توی یه خانواده به عنوان مادر و... داره با نقش مرد فرق داره.باز هم در "کل" زن نقش بیشتری توی سر پا نگه داشتن یه خانواده داره.
خصوصیات زن و مرد متفاوته و به همین دلیل وظایفشون متفاوت میشه اما بحث حقوق چیز دیگه ای هست.
این که حقوق زن باید با حقوق مرد برابر باشه به این معنی هست که به همون اندازه که مرد ها روی شخص خودشون مالکیت دارن زن ها هم باید داشته باشن.برابری حقوق میگه که زن یه موجود مستقل هست.یکی از چیزایی که فمنیسم میگه و ما عکسش رو تو جامعه میبینیم اینه که زن یه موجود زنده هست نه یه شیئ(حالا چه شیئ با ارزش چه بی ارزش).تو جامعه ی ما این تصور که میگه مرد مالکیت زن رو داره و زن برای مرد مثل یه جسم باارزشه که باید محافظت بشه هنوز وجود داره و فمنیسم با این تصور مخالفه.
استدلالات نشونه درک کاملت از فمنیسمه... .

من روهم خیلی قانع کردی... .

اما آیا قوانینی میتونی مثال بزنی که نشون دهنده ی برابر نبودن حقوق شون باشه؟

dorna

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان امین1
شهر
اصفهان

به نقل از Mr.Mamareza :
استدلالات نشونه درک کاملت از فمنیسمه... .

من روهم خیلی قانع کردی... .

اما آیا قوانینی میتونی مثال بزنی که نشون دهنده ی برابر نبودن حقوق شون باشه؟
تو ایران خیلی از قوانین بر اساس اینه که مرد مالکیت همسر ش داره.مثلن وقتی یه زن بخواد سفر کنه باید اجازه ی مرد رو داشته باشه ولی بلعکس نه.یا مجازات هایی مثل زنا.که البته بحثش مفصله.
در کل بخوای بررسی کنی کل قوانینی که در رابطه با خانواده وضع شده پیش فرضش همینه.
اگه بخوام بگم که کجا ها حقوق برابر نیست خیلی کلیشه ای میشه ولی واقعن همچین چیزی هست.نمونش مالکیت فرزندان هست که با مرده.

mamareza

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
دبیرستان علامه حلی
شهر
تهران
دانشگاه
آزاد تهران
رشته دانشگاه
دندانپزشکی

marvelous

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان ۳
شهر
مشهد
مدال المپیاد
دانشگاه
علوم پزشکی مشهد
رشته دانشگاه
پزشکی

به نقل از Dorna :
تو ایران خیلی از قوانین بر اساس اینه که مرد مالکیت همسر ش داره.مثلن وقتی یه زن بخواد سفر کنه باید اجازه ی مرد رو داشته باشه ولی بلعکس نه.یا مجازات هایی مثل زنا.که البته بحثش مفصله.
در کل بخوای بررسی کنی کل قوانینی که در رابطه با خانواده وضع شده پیش فرضش همینه.
اگه بخوام بگم که کجا ها حقوق برابر نیست خیلی کلیشه ای میشه ولی واقعن همچین چیزی هست.نمونش مالکیت فرزندان هست که با مرده.
من یه چی بگم...
ببین این بحث و کلن بحثای مربوط به جامعه تو ایران تا حد زیادی به دین وابسته ست...
قوانین مربوط به خانواده و اینا هم دلایل و منطق هایی طبق دین داره که اینجا جای نقد کردنش نی...
اصن یکی از دلایلی که فمینیسم توی ایران درست پیش نمیره همینه...اینکه برداشت درستی از دین توی جامعه نی...حالا تو کشورای دیگه جنبش هایی هس که همین برداشت غلطو هدف گرفته و میخواد ثابت کنه با دین هم میشه به زن ها حقوق بیشتر داد...

در مورد سوالای صفحه قبل...
فمینیسم از حدودن دوره قاجار و مشروطه به بعد توی ایران شروع به شکل گیری کرد...حالا یه سری اتفاقاتم مث کارای رضاشاه گاهی پررنگ ترش کرد....
الانم از بعد انقلاب بیشتر فعالیت های فمینیسم اسلامی توسط جنبش های کشورای دیگه یا ایرانیای مقیم کشورای دیگه بوده....نه اینکه تو ایران فعال نبودن، بیشتر منظورم اینه که تو ایران اجازه فعالیت خیلی گسترده و تبلیغات و اینجور چیزا ندارن...
به نظرم پیشرفت داشته تو ایران ولی نه خیلی زیاد...

dorna

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان امین1
شهر
اصفهان

به نقل از MissMarvelous :
من یه چی بگم...
ببین این بحث و کلن بحثای مربوط به جامعه تو ایران تا حد زیادی به دین وابسته ست...
قوانین مربوط به خانواده و اینا هم دلایل و منطق هایی طبق دین داره که اینجا جای نقد کردنش نی...
اصن یکی از دلایلی که فمینیسم توی ایران درست پیش نمیره همینه...اینکه برداشت درستی از دین توی جامعه نی...حالا تو کشورای دیگه جنبش هایی هس که همین برداشت غلطو هدف گرفته و میخواد ثابت کنه با دین هم میشه به زن ها حقوق بیشتر داد...

در مورد سوالای صفحه قبل...
فمینیسم از حدودن دوره قاجار و مشروطه به بعد توی ایران شروع به شکل گیری کرد...حالا یه سری اتفاقاتم مث کارای رضاشاه گاهی پررنگ ترش کرد....
الانم از بعد انقلاب بیشتر فعالیت های فمینیسم اسلامی توسط جنبش های کشورای دیگه یا ایرانیای مقیم کشورای دیگه بوده....نه اینکه تو ایران فعال نبودن، بیشتر منظورم اینه که تو ایران اجازه فعالیت خیلی گسترده و تبلیغات و اینجور چیزا ندارن...
به نظرم پیشرفت داشته تو ایران ولی نه خیلی زیاد...
قبول دارم تا حدی ولی کشور هایی که از نظر برابری حقوق وضع بهتری دارن نمیخوان ثابت کنن که با دین هم میشه حقوق برابر داشت یا بر عکس؛تو این کشورا قوانین رو بدون در نظر گرفتن 1دین نوشتن؛ از دیدگاه قوانینشون دین یه مسیله ی شخصیه

dorna

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان امین1
شهر
اصفهان
پاسخ : اشتغال زنان

فکر میکنم شاغل بودن فقط تامین کننده ی نیاز مالی نیست.خیلی وقت ها شغل برای ایجاد احساس استقلال و بالا رفتن سطح اطلاعات و فرهنگ یه نیازه.زن ها به خصوص تو ایران معمولن تاثیر بیشتری روی تربیت فرزندان نسبت به مردا دارن.واسه همینه که اشتغال زنان تو بالا رفتن سطح فرهنگ جامعه خیلی تاثیر داره.
فکر میکنین چرا بعضی شغل ها رو برای زن ها لااقل تو کشور ما مناسب نمیدونن؟با این محدودیت موافقین؟
یه مسئله ی دیگه هم هست:فکر میکنین ساعتی که زن مشغول به کاره باید کمتر از مرد باشه؟یعنی فکر میکنید این که ساعات کاری یه زن به اندازه ی مرد زیاد باشه رو تربیت بچه ها چه تاثیری میتونه داشته باشه؟

mahshid_f

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان1
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
92
دانشگاه
شهید بهشتی
رشته دانشگاه
روان شناسی

آره من با محدودیت موافقم :D
خب یه چیزایی واقعا خوب نیست دیگه...یعنی اکثر زن ها از پسش بر نمیان(البته اکثرشون، نه همشون) مثل آتش نشانی...

در مورد ساعت کار و اینا هم خب مشخصه که باید کمتر باشه...
به هرحال هر بچه ای به مادرش از نظر عاطفی خیلی بیشتر نیاز داره، من خودم مامانم شاغل بود و من از بچگی خیلی کم پیشش بودم
و حتی همین الان دارم لطمه ی اون موقع رو میخورم...

• لایک
امتیازات: kavir

dorna

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان امین1
شهر
اصفهان

به نقل از مهشیـــــ :دی :
آره من با محدودیت موافقم :D
خب یه چیزایی واقعا خوب نیست دیگه...یعنی اکثر زن ها از پسش بر نمیان(البته اکثرشون، نه همشون) مثل آتش نشانی...

در مورد ساعت کار و اینا هم خب مشخصه که باید کمتر باشه...
به هرحال هر بچه ای به مادرش از نظر عاطفی خیلی بیشتر نیاز داره، من خودم مامانم شاغل بود و من از بچگی خیلی کم پیشش بودم
و حتی همین الان دارم لطمه ی اون موقع رو میخورم...
فک میکنی این که نیاز به مادر بیشتره درباره ی همه صدق میکنه؟ممکنه از یه نظر هایی نیاز به مادر بیشتر باشه اما فکر نمیکنی مدت زمانی که به پدر و مادر نیاز هست برابره؟ اگه اینطوری نیست فکر میکنی آیا عادلانست ؟مثلن نباید یه جوری باشه که نقش مادر و پدر برابر بشه؟
نمیگم که مادر نباید وقت بیشتری واسه خانواده بذاره منظورم اینه که هر جوری هست برای زن و مرد برابر باشه.

مهسا.ق

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان 1
شهر
تهران
مدال المپیاد
برنز کامپیوتر ۱۳۹۳
دانشگاه
دانشگاه تهران
رشته دانشگاه
نرم افزار

ببین اون بحثش جداست
من مامانم شاغله
کمبودی هم احساس نمی کنم ولی موضوع اینه که محدودیت های زیادی تو جامعه هست برای کار کردن زن
شاید اون قدر علنی نباشه مثلا هیچ جا نمی گن زنا نسبت به مردا کم تر شغل مناسبی پیدا می کنن این تفکر غلطی هست که توی جامعه جا افتاده
یکی از فامیل هامون با مدرک خوبی از شریف دنبال کار می گشت هرجا می رفت بش جواب رد می دادن آخر سر یکی بش توصیه کرده که خودشو خسته نکنه کم تر کسی پیدا می شه که واقعا زن و مرد برای کار براش فرقی نکه واقعا تو جامعه ی ما شاید اون قدر به نظر نیاد ولی خیلی فرق می کنه

marvelous

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان ۳
شهر
مشهد
مدال المپیاد
دانشگاه
علوم پزشکی مشهد
رشته دانشگاه
پزشکی

فکر میکنین چرا بعضی شغل ها رو برای زن ها لااقل تو کشور ما مناسب نمیدونن؟با این محدودیت موافقین؟
یه مسئله ی دیگه هم هست:فکر میکنین ساعتی که زن مشغول به کاره باید کمتر از مرد باشه؟یعنی فکر میکنید این که ساعات کاری یه زن به اندازه ی مرد زیاد باشه رو تربیت بچه ها چه تاثیری میتونه داشته باشه؟

خب بعضی شغلا کلن با ویژگی های ذاتی خانوما جور در نمیاد و عده ی محدودی به اون علاقه دارن...پس محدودیت بعضی جا ها لازمه...
در مورد کشور ما هم خب کلن به خاطر طرز فکر مرد سالاری که از قدیم بوده و البته الان بهتر شده کار کردنو مناسب زن نمیدونن...همین الانم هستن کسایی که مثلن وقتی می بینن توی یه پروزه ای مسئول کار یه زنه سعی میکنن سنگ جلو پاش بندازن یا احساس ناراحتی میکنن از این که یه خانوم نظارت کنه رو کارشون...

در مورد ساعت کار هم با توجه به عموم اگه بخوایم در نظر بگیریم کمتر بودن منطقیه چون زن باید به وظایف دیگش هم برسه...
البته اکثر شغلا به نظرم ساعت کارشون اونقد زیاد نی که مشکل ایجاد کنه...

miss.M

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 2
شهر
تهران
دانشگاه
دانشگاه تهران
رشته دانشگاه
علوم کامپیوتر

1- اگه حتي يه عده ي معدودي بخوان برن يه شغلي و علاقه دارند واسه همون چند نفر هم بايد اون شغل در دسترس باشه.هركي مي خواد هرچي رو انتخاب كنه.بحث ظرفيت هاي شغلي ام هست ولي در هر حال نسبت به جمعيت و چيزاي ديگه عدالت حفظ شه.

2- ساعت كارا كه كلن از نظر من كمه و درصد خيلي كميش واقعا مفيده.
3- به نظرتون نمياد اگه همون ميزاني كه مادر در دسترس نيست پدر جاشو بگيره تا يه تعادلي برقرار شه بهتره تا اينكه سرپرستي فرزندان زير نظر فقط يكي از سرپرستا باشه؟

4- من به شخصه اگه بخوام يه كاره اي بشم نذارن زير بار اين نمي رم كه برم يه كاره ي ديگه اي بشم.همين قدش عمرمون كم هست،نمي خوام به يه كاري كه دوسش ندارم بگذرونم.حتي اگه مجبور بشم مبارزه مي كنم تا بعد از من كسي اين مشكلو نداشته باشه.

4- هر كسي توانايي خودشو مي شناسه.مي دونه روان و جسمش چه ظرفيتي داره.پس مي ره شغل متناسب رو انتخاب مي كنه.تكليفشو خودش روشن مي كنه.
5- مادرا بيش ترين تلاششونو مي كنن تا بچه هاشون خوب باربيان.اگه ببينن چيزي اينو صلب مي كنه خودشون برطرف مي كنند.كه اين وظيفه ي پدرم هست.هم معنوي هم مادي.

dorna

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان امین1
شهر
اصفهان
پاسخ : محرومیت زنان در جامعه از گذشته تا کنون (ایران)

ببینید جدا از چیزایی که تو اخبار میشنویم یا توی فلان روستا اتفاق میفته.و جدا از "قوانین" که البته تاثیرش رو رو فرهنگ منکر نمیشم.به نظر من توی قشر عادی جامعه هم خیلی مشکلات فرهنگی در رابطه با حقوق زن وجود داره.با وجود اینکه خیلی ها شعار میدن کسایی که واقعن حقوق زن رو شناختن و عملن اجراش میکنن خیلی کمه.
مثلن میگم:اعتراض های خشونت آمیز مرد ها به زن ها میشه از طرز رفتار گرفته تا پوشش.در حالی که عکسش یعنی از زن به مرد اصلن رواج نداره.
من فکر میکنم دلیل وجود این مسائل دید نادرست به زنه.اینکه تو فرهنگ ما به زن به چشم یه جسم ارزشمند که مالکیتش با شوهر/پدر ش هست نگاه میشه.
یا :تقریبن کار های خونه تو بیشتر خانواده ها به صورت عملی با زنه.معمولن بعد از تموم شدن ساعات کاری مرد استراحت میکنه و زن تو آشپزخونه مشغول کاره!

فکر میکنین مثلن برای این چیزایی که من گفتم مشکل از کجاس؟چه چیزایی باید اصلاح بشه؟اصلن موافقین که همچین مشکلایی وجود دارن؟

در کل چه مشکلات دیگه ای میبینین؟

mahshid_f

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان1
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
92
دانشگاه
شهید بهشتی
رشته دانشگاه
روان شناسی

به نقل از Dorna :
فک میکنی این که نیاز به مادر بیشتره درباره ی همه صدق میکنه؟ممکنه از یه نظر هایی نیاز به مادر بیشتر باشه اما فکر نمیکنی مدت زمانی که به پدر و مادر نیاز هست برابره؟ اگه اینطوری نیست فکر میکنی آیا عادلانست ؟مثلن نباید یه جوری باشه که نقش مادر و پدر برابر بشه؟
نمیگم که مادر نباید وقت بیشتری واسه خانواده بذاره منظورم اینه که هر جوری هست برای زن و مرد برابر باشه.
تقریبا فک میکنم نقش عاطفی زنها در خانواده، از نظر علمی اثبات شده باشه!

marvelous

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان ۳
شهر
مشهد
مدال المپیاد
دانشگاه
علوم پزشکی مشهد
رشته دانشگاه
پزشکی

منم با مهشید موافقم...
به نظرم ذات و ماهیتو نمیشه تغییر داد...نقش مادر هیچ وخ قابل اجرا توسط پدر نی... شاید لزوم وجودشون برابر باشه ولی مکمل همدیگن و هیچکدوم جای اون یکیو نمیگیره...

miss.M

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 2
شهر
تهران
دانشگاه
دانشگاه تهران
رشته دانشگاه
علوم کامپیوتر

معلومه كه هيچ كدوم جاي اون يكي رو نمي گيره!ولي يه كميت كيفيته.من مامانم شاغل بود 2 سال بازنشست شده.خيلي وقتا اتفاقاتي مي افتاد كه مي خواستم مامانم باشه و نبود ولي الآن كه فكرش و مي كنم از لحاظ استقلال شخصيتي و خيلي چيزاي ديگه برتري دارم از كسايي كه هميشه مامانشون پيششون بوده.بعدشم عشق مادر به فرزند مي تونه حتي توي كمترين زمان هم واقع شه.هرچي زمانشو زياد كني فرقي نمي كنه فقط شايد بچه لوس تر شه.من واقعا رابطه ي خوبي با مامانم دارم.هرچندگيراي مادرانه هيچ وقت تغيير نمي كنه!اگه يه مادري مي بينه نمي تونه بكشه خودش مي فهمه ديگه خب يكي رو انتخاب مي كنه.اين كه يه اصول مشخص باشه كه اين كار مال تو اون يكي مال من اصن خوب نيست.همون طور كه همه آدما باهم فرق دارن نحوه ي كار كردن و علايق و توانايياشونم فرق داره؛نمي شه توي يه چارچوب مشخص انداختشون.
يه چيزي ام هست اينكه فكر آدما بايد رشد كنه.اگه كسي كه به بچه اش رسيدگي مي كنه خودش متوقف شه ازين لحاظ،چه پدر چه مادر،اصلن درست نيست.

بالا