• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

سوالات و بحث‌های عمومی در مورد انتخاب رشته

AHMADREZA.RS

احمدرضا
نام مرکز سمپاد
صدرالمتألهین
شهر
شیراز
سال فارغ التحصیلی
97
دانشگاه
شیراز
رشته دانشگاه
زبان و ادبیات فارسی
هر کس در مورد رشته‌های علوم انسانی (به خصوص ادبیات و تاریخ) سوالی داشت، درخدمتم.

mischievous

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 2️⃣
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1394
من یه اشتباهی کردم سر انتخاب رشته خودم شما نکنید. من پا شدم رفتم دانشگاه و با چند نفر صحبت کردم ولی اونا ترمای اول اون رشته بودن. بچه های ترمای آخر دیگه دانشگاه نمیان و درگیر کارآموزی و اینان. حالا نمی دونم این قضیه قابل تعمیم به همه ی رشته ها هست یا نه ولی برین با اونایی که ترم آخرن یا حتی به تازگی فارغ التحصیل شدن صحبت کنین. دوران تحصیل به هر حال می گذره ولی اگه می خوایین اخبار موثق از بازار کار داشته باشین بهتره با بچه های سال یک و دو مشورت نکنین

Ali_Rahman

کاربر نیمه‌فعال
نام مرکز سمپاد
دبیرستان شهید دستغیب 2
شهر
شیراز
سال فارغ التحصیلی
11
ببخشین کسی اینجا رشته روانشناسی رو خونده؟
من خیلی زیاد به این رشته علاقه دارم ولی خانوادم و اطرافیانم میگن هیچ تظمینی برا شغل نداری حتی با دانشگاهای خوب
واینکه متاسفانه تو ایران ما به هر چیزی جز این شغل بها داده میشع
وقتی میگی بریم پیش روانشناس طرف میگه مگه دیوونه ای اما بحث در تمام اروپا برای تربیت فرزند و نوع زندگی هر خانواده یک وکیل و یک روانشناس دارع و جزوه پردرامد ترین شغل هاس اما متاسفانه در ایران فرهنگ غلطمون این بی اهمیتی رو جا انداخته
حالا بطور کلی کسی اینجا روانشناس هست؟ و اینکه میگه چه فواید و ضرر هایی دارع این رشته؟ و اینکه بازار کارش چجوره؟

هر کس در مورد رشته‌های علوم انسانی (به خصوص ادبیات و تاریخ) سوالی داشت، درخدمتم.
در رابطه با رشته روانشناسی چیزی میدونی؟ اینکه درامدش چجوره؟ و بازار کارش؟

نام مرکز سمپاد
فرزانگان امین ۱
شهر
اصفهان
سال فارغ التحصیلی
1397
رشته دانشگاه
بیوتکنولوژی
من خیلی زیاد به این رشته علاقه دارم ولی خانوادم و اطرافیانم میگن هیچ تظمینی برا شغل نداری حتی با دانشگاهای خوب
واینکه متاسفانه تو ایران ما به هر چیزی جز این شغل بها داده میشع
وقتی میگی بریم پیش روانشناس طرف میگه مگه دیوونه ای اما بحث در تمام اروپا برای تربیت فرزند و نوع زندگی هر خانواده یک وکیل و یک روانشناس دارع و جزوه پردرامد ترین شغل هاس اما متاسفانه در ایران فرهنگ غلطمون این بی اهمیتی رو جا انداخته
حالا بطور کلی کسی اینجا روانشناس هست؟ و اینکه میگه چه فواید و ضرر هایی دارع این رشته؟ و اینکه بازار کارش
اینا از دوستم که الان ترم۶ تموم کرده پرسیدم بهم گفت
[7/3, 09:52] : خب در یه کلام حرفایی که بهش گفتن باور عمومیه طبق روال خیلی واقعی نیست اگه رشته رو دوست داره و به علایقش و شخصیتش میخوره ، اتفاقا نیرو خوب خیلی کم هست ، حالا اهمیت و اینا دادنش درسته تا حد زیادی ولی خب هست دیگه مثه خیلی چیزای دیگه که پشت بقیه رشته ها میگن ولی کم کم داره بهتر میشه و اینکه خب روانم داره اشباع میشه ممکنه از این نظر فقط مشکل باشه که خب اگه کارش خوب باشه جاخودشو پیدا میکنه
[7/3, 09:53] : @ravanshenasiesf
[7/3, 09:54] : اینم یه کاناله هر چی میخواد بفهمه هست
[7/3, 09:54] : بچه های ترم بالایی و اینا پاینیا وسطیا خلاصه کمکش میکنن

_Fatemeh_

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1401
دانشگاه
علوم پزشکی بیابون
رشته دانشگاه
پزشکی
سلام
من رشته ام تجربیه و کنکور1400دادم. از دهم چندباری به سرم زده بود که تغییر رشته بدم برم ریاضی. فیزیک رو دوست دارم و به ریاضی هم بی علاقه نیستم. دلیل اصلیم این بود که هر چقدر پیش میرفتم بیشتر میفهمیدم که من ادم پزشکی و دندون و پرستاری و کلا زیست خوندن نیستم. زیستم خوب بود میفهمیدمش تحلیلش میکردم درصدام بالا بود ولی اونی نبود که میخواستم.
من کلا از اینکه یه سری ایده و فکر و طرحی که تو کله ام هست رو پیاده کنم و یه چیزی بسازم خوشم میاد. برعکس خیلیا فیزیک وهندسه چیزایی بودن که باهاشون حال میکردم.
دهم یازدهم حرف تغییر رشته رو کشیدم وسط مامان بابام فکر کردن به خاطر دوستام همچین حرکتیو میخوام بزنم( البته دروغ چرا اون موقع یه بخشیش واسه همین بود ولی نه همش:)))
الان نشستم دارم رشته های دانشگاهی تجربی رو میخونم میبینم واقعا باهاشون حال نمیکنم. اصلا به وجد نمیارن منو~X(:-?
اینم بگم با وجود این دلایل ،واسه کنکور امسال کم کاری نکردم . تاجایی که تونستم خوندم که حداقل یه نتیجه خوب بگیرم ببینم اون موقع چه کنم:-"
الان دارم به این فکر میکنم که هر رتبه ای اوردم چه خوب چه بد بمونم سال دیگه ریاضی بدم.
میشه یه راهنمایی کنین منو که چیکار کنم از این گیجی در بیام؟:D

behnaz81

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان2
شهر
کرمان
سال فارغ التحصیلی
1400
دانشگاه
شهید رجایی
رشته دانشگاه
مهندسی کامپیوتر
من اولش به رشته ی کامپیوتر علاقه داشتم و هنوز هم دارم
ولی اطرافیانم میگن رشته ی سختیه و ممکنه نتونی باهاش توی دانشگاه کنار بیای
به همین دلیل رفتم سراغ رشته های دیگه و درموردشون تحقیق کردم ولی هر چی بیشتر تحقیق کردم بیشتر از کامپیوتر خوشم اومد
حالا می ترسم که به خاطر علاقه ای که شاید کاذبه توی دانشگاه گیر کنم
البته چند وقته دارم الگوریتم می خونم برای برنامه نویسی که یاد بگیرم و شاید یه جاهایی سخته ولی واقعا ازش لذت می برم
نمی دونم کامپیوتر رو رها کنم یا نه؟
........................................................................
کسی هست مصاحبه ی تربیت معلم شرکت کرده باشه و در مورد سوالاتش اطلاعی داشته باشه؟
و اینکه من به شدت از لحاظ ارتباطات اجتماعی ضعیفم اگه یه موقع رتبم جوری بود که می تونستم دانشگاه بهتری توی یه شهر دیگه برم به نظرتون می ارزه برم؟ ممکنه بهم آسیب بزنه؟

alihhh

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
حلی
شهر
اراک
سال فارغ التحصیلی
96
به همین دلیل رفتم سراغ رشته های دیگه و درموردشون تحقیق کردم ولی هر چی بیشتر تحقیق کردم بیشتر از کامپیوتر خوشم اومد
البته چند وقته دارم الگوریتم می خونم برای برنامه نویسی که یاد بگیرم و شاید یه جاهایی سخته ولی واقعا ازش لذت می برم
و اینکه من به شدت از لحاظ ارتباطات اجتماعی ضعیفم اگه یه موقع رتبم جوری بود که می تونستم دانشگاه بهتری توی یه شهر دیگه برم به نظرتون می ارزه برم؟ ممکنه بهم آسیب بزنه؟
N میلیون نفر کامپیوتر خوندن و قبلشم چیزی بلد نبودن ولی تلاش کردن و یاد گرفتن
بنظرم بخاطر اینکه میگن سخته کنارش نزارید... شایدم علاقهه کاذب باشه ولی کامپیوتر خوبیش اینه حداقل کار براش زیاده به نسبت بقیه مهندسی ها، پس وقتی علاقه دیگه ای ندارید علاقه فعلی رو دریابید
...
بستگی به شهرتون داره. اگه اصفهان هستید مثلا ک دانشگاهش خوبه بنظرم بمونید
اگر نه دانشگاهای شریف تهران امیرکبیر اگه قبول شدید بیاید تهران . آسیب هم فرد به فرد میتونه فرق کنه. بنظر من باعث میشه محدوده امنتون گسترش پیدا کنه و در نهایت رشد کنید هرچند سخته ولی پختگی سخت بدست میاد

alihhh

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
حلی
شهر
اراک
سال فارغ التحصیلی
96
اصلا چجوری و از چه منبعی تحقیق کنیم که اطلاعاتمون نسبتا درست باشه؟ :-" مثلا سایت فرادرس خوبه؟کافیه؟
با استادای رشته و دانشجوهای سال آخر رشته مستقیما صحبت کنید و تصوراتتون رو براشون بگید تا بگن درسته یا نه
سرچ هم زیاد کنید
به خودتون و علایقتون بیشتر توجه کنید و فک کنید چی در آینده ممکنه جذاب تر باشه براتون
(ی حالت پیش گویی عه انتخاب رشته چون کاملا ممکنه بعدا نظرتون عوض بشه یا شناختتتون کامل بشه ولی چاره ای نیس فقط میتونید تلاش کنید)

----

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
-
شهر
-
سال فارغ التحصیلی
4
دانشگاه
-
رشته دانشگاه
-
با استادای رشته و دانشجوهای سال آخر رشته مستقیما صحبت کنید و تصوراتتون رو براشون بگید تا بگن درسته یا نه
سرچ هم زیاد کنید
به خودتون و علایقتون بیشتر توجه کنید و فک کنید چی در آینده ممکنه جذاب تر باشه براتون
(ی حالت پیش گویی عه انتخاب رشته چون کاملا ممکنه بعدا نظرتون عوض بشه یا شناختتتون کامل بشه ولی چاره ای نیس فقط میتونید تلاش کنید)
در تکمیل نظر دوستمون با اینکه به نظرم دانشجو های سال اخر واقعا پخته شدن و ... به همون دلیل که دانشجو های سال اول میتونن گزینه ی مناسبی نباشن، اینا هم میتونن مناسب نباشن به تنهایی ( چون همون قدر که ترم اولیا ممکنه از روی جو یا احساس نظر بدن سال اخریا ممکنه بنا به دلایل دیگه نظرشون روی رشته bias شده باشه)
کلا هر چه قدر بیشتر و از طیف های مختلف نظر سنجی بشه بهتره، اصلا به نظر ۲- ۳ نفر اکتفا نکنید ( ولی خب نمیشه سخت گرفت چون ممکنه حتی تا سال سوم دانشگاهتون هم هنوز متوجه نباشید واقعا چه رشته ای برای شما مناسب تر یا جذاب تره))

+ استادا هم خیلی از اوقات پرتن، به نظرم کم پیش میاد منبع خوبی باشن ولی خب نظرات متفاوته

کامپیوتر رشته ی نسبتا سنگینیه ولی اینطوریم نیس که نتونی باهاش کنار بیای و یه خوبی خاص که به نظرم داره اینه که فرصت های بین رشته ای و کلا رنج شغلی و تخصصیش خیلی زیاده
درسته تقریبا اکثر رشته های مهندسی رنج زیادی دارن ولی من بعید میدونم رشته های دیگه مثل برق و عمران و مکانیک تنوع کامپیوتر رو داشته باشن ( شک دارم)

+ ببین نظرات متفاوته ها ولی من احساس میکنم تو بهتره از یه جایی دیگه ارتباطات اجتماعیتو بهتر کنی چون باعث میشه از لحاظ های مختلف تا آخر عمرت به کمکت بیاد. توانایی اکتسابی ای هم هست چیز سخت و دست نیافتنی ای هم نیس.
سر همین حتی اگه ارتباطات اجتماعیت ضعیفه و میترسی بازم اگر تهران آوردی ددانشگاهی حتما بزن به نظرم میارزه .
خیلیا رو میشناسم ترم ۱ به شدت ضعیف بودن ولی الان خیلی اوکی ان و مشکلی تو اون خصوص ندارن اسیب خاصی هم ندیدن‌
به هر حال یه سری چالش و هوشمندی هایی میطلبه که خب ددر نهایت اوکیه.

|تا

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
96
در تکمیل نظر دوستمون با اینکه به نظرم دانشجو های سال اخر واقعا پخته شدن و ... به همون دلیل که دانشجو های سال اول میتونن گزینه ی مناسبی نباشن، اینا هم میتونن مناسب نباشن به تنهایی ( چون همون قدر که ترم اولیا ممکنه از روی جو یا احساس نظر بدن سال اخریا ممکنه بنا به دلایل دیگه نظرشون روی رشته bias شده باشه)
کلا هر چه قدر بیشتر و از طیف های مختلف نظر سنجی بشه بهتره، اصلا به نظر ۲- ۳ نفر اکتفا نکنید ( ولی خب نمیشه سخت گرفت چون ممکنه حتی تا سال سوم دانشگاهتون هم هنوز متوجه نباشید واقعا چه رشته ای برای شما مناسب تر یا جذاب تره))

+ استادا هم خیلی از اوقات پرتن، به نظرم کم پیش میاد منبع خوبی باشن ولی خب نظرات متفاوته

کامپیوتر رشته ی نسبتا سنگینیه ولی اینطوریم نیس که نتونی باهاش کنار بیای و یه خوبی خاص که به نظرم داره اینه که فرصت های بین رشته ای و کلا رنج شغلی و تخصصیش خیلی زیاده
درسته تقریبا اکثر رشته های مهندسی رنج زیادی دارن ولی من بعید میدونم رشته های دیگه مثل برق و عمران و مکانیک تنوع کامپیوتر رو داشته باشن ( شک دارم)

+ ببین نظرات متفاوته ها ولی من احساس میکنم تو بهتره از یه جایی دیگه ارتباطات اجتماعیتو بهتر کنی چون باعث میشه از لحاظ های مختلف تا آخر عمرت به کمکت بیاد. توانایی اکتسابی ای هم هست چیز سخت و دست نیافتنی ای هم نیس.
سر همین حتی اگه ارتباطات اجتماعیت ضعیفه و میترسی بازم اگر تهران آوردی ددانشگاهی حتما بزن به نظرم میارزه .
خیلیا رو میشناسم ترم ۱ به شدت ضعیف بودن ولی الان خیلی اوکی ان و مشکلی تو اون خصوص ندارن اسیب خاصی هم ندیدن‌
به هر حال یه سری چالش و هوشمندی هایی میطلبه که خب ددر نهایت اوکیه.
برق و مکانیک بشدت وسیع هستن. کاراشون بشدت می تونه متفاوت باشه ولی شما حتی کار بین رشته ای هم داشته باشید صرفا دارید کد میزنید. و مهارت کار عملیتون تقریبا صفره.

----

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
-
شهر
-
سال فارغ التحصیلی
4
دانشگاه
-
رشته دانشگاه
-
برق و مکانیک بشدت وسیع هستن. کاراشون بشدت می تونه متفاوت باشه ولی شما حتی کار بین رشته ای هم داشته باشید صرفا دارید کد میزنید. و مهارت کار عملیتون تقریبا صفره.
اگه به متن من دقت میکردی من گفتم بعید میدونم و همچنین شک دارم ( که یعنی با توجه به دانش کمم دارم نظر میدم) که خب ممنونم منو مطلع کردی ولی خب چیزی که داری با قطعیت به عنوان کامپیوتر میگی که ...
میگی مهارت کار عملیتون صفره نمیدونم کار عملی تو ذهنت چیه ولی کامپیوتریا هم میتونن برن رباتیک ( که بین رشته ای هر سه تاست)
میتونن برن سمت چیزای مدیریتی و IT که خب تقریبا کد نداره یا خیلی کمه
میتونن برن سمت سخت افزار که خب کد هم داره غیر کد هم داره
و مثلا حتی اگه به هنر علاقه داشته باشن میرن سمت طراحی ui و ux یا کارای فرانت اند که دانش غیر کدی زیادی میطلبه و اینکه حتی خودشون طراحی کنن

این جمله ی "صرفا دارید کد میزنید. و مهارت کار عملیتون تقریبا صفره." نشونه ی ترکیب خطرناک دانش کم و اعتماد به نفس زیاده ولی خب ایشالا که خیره.

|تا

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
96
اگه به متن من دقت میکردی من گفتم بعید میدونم و همچنین شک دارم ( که یعنی با توجه به دانش کمم دارم نظر میدم) که خب ممنونم منو مطلع کردی ولی خب چیزی که داری با قطعیت به عنوان کامپیوتر میگی که ...
میگی مهارت کار عملیتون صفره نمیدونم کار عملی تو ذهنت چیه ولی کامپیوتریا هم میتونن برن رباتیک ( که بین رشته ای هر سه تاست)
میتونن برن سمت چیزای مدیریتی و IT که خب تقریبا کد نداره یا خیلی کمه
میتونن برن سمت سخت افزار که خب کد هم داره غیر کد هم داره
و مثلا حتی اگه به هنر علاقه داشته باشن میرن سمت طراحی ui و ux یا کارای فرانت اند که دانش غیر کدی زیادی میطلبه و اینکه حتی خودشون طراحی کنن

این جمله ی "صرفا دارید کد میزنید. و مهارت کار عملیتون تقریبا صفره." نشونه ی ترکیب خطرناک دانش کم و اعتماد به نفس زیاده ولی خب ایشالا که خیره.
متاسفانه برداشت درست نداری.
و خب خودن آگاهم که کارای مختلف می کنید.
منظورم این بود یه برقی می تونه بره کار آزمایشگاهی شیمی بکنه، میتونه ستاپ فیزولوژی درست بکنه، مدار ایمپلیمنت بکنه ، کارای سخت افزاری و طراحی سخت افزاری بکنه. خیلی رنج وسیعه. این که به خودت اجازه میدی درباره من نظر بدی گستاخیت رو میرسونه!
منظورم این بود جنس کار و علم خیلی متفاوته. متاسفانه تو هم درکی از فضای برق و مکانیک نداری حرفمو نمی فهمی! تنها بحثم این بود نیاز نیست بشینی پشت مانیتور همش. که نود درصد کارای کامپیوتری اینه. برق تحلیل محور تر(یعنی پرفورمنس کد ها مد نظر نیست). میری کدتو در حد رفع نیاز و تحلیل ران میکری میری سراغ ابعاد دیگه و کارات ابعاد فیزیکی پیدا میکنه. احتمالا باز هم ایراد وارد میکنی که ایشالا کمبود اطلاعات تو هم به خیر بگذره!
یه مثال معروف ویندوز ویستا هست که کلی هزینه برده دولوپش ولی چیز فیزیکی نیست و تهشم خیلی خوب از کار در نیومد. یه مهندس عمران نتیجه کارشو و ساخت ساختمان رو می بینه و یک دهم بودجه می خواد. این ندیدن و همش مفاهیم انتظاعی دولوپ کردن سخته و زیاد شاید دلخواه همه نباشه. تو رشته های دیگه تنوع کار بالا تره و همه ی کارت انتظاعی نیست و کدی که میزنی نیست.فیلمش در مکتب خونه هست از دکتر خسروی.
https://maktabkhooneh.org/course/بر...7/فیلم-آموزشی-ch269/ویدیو-جلسه-اول-مقدمه-درس/

ememlia

⁦(⊙_◎)⁩
عضو مدیران انجمن
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
.
سال فارغ التحصیلی
1397
میگی مهارت کار عملیتون صفره نمیدونم کار عملی تو ذهنت چیه
مشکل از درک پایین امثال منو شماست:)‌))
تا بیل رو دستت نگیری و با اون کلنگ زمین رو نکَنی کار عملی محسوب نمیشه انگار:)‌)))
ب لیستی ک نوشتی چنتا دیگه اضافه کنم ک کمتر ب کدنویسی مربوطن،
شبکه: دانش وصل کردن مستقیم یا غیرمستقیم چیز!ها
اتفاقا تو این یکی کمتر پشت مانیتور می‌شینی کد میزنی

مدیریت سیستم: ستاپ و کانفیگ سرور ها، اطمینان ازینکه سرویس ب درستی کار می‌کنه و در دسترسه

کارشناس پایگاه داده(دیتابیس ادمین) : طراحی و نگهداری دیتابیس ها و بهینه ساختنشون

مدیر امنیت: نظارت بر سخت افزار و نرم افزار برای اطمینان از امن بودن، کانفیگ چیزایی مثل فایروال ها، انتخاب دیوایس های امنیتی، انجام تست های آسیب پذیری و ..... ک البته چند شاخه اس و این چیزایی ک گفتم بیشتر امنیت شبکه رو شامل میشه و درمورد بقیه اش اطلاعی ندارم:)

راجب چیزایی مث پردازش تصویر و شبکه های عصبی و دیتاساینس اونقدری اطلاعات ندارم ک بتونم حتی تیتروار تعریفشون کنم:)
---------
@|تا
از دو جهت نمی‌فهممت:)
رو اولی خیلی مانور نمیدم، هم اینجا اسپمه و هم با شناختی ک ازت دارم سکوت رو ترجیح میدم:)‌)
همون «ایشالا که خیره» ای ک مرتضی گفت کفایت میکنه:)‌)
دومی:
جنس کار و علم خیلی متفاوته
امیدوارم منظورت این نبوده باشه ک کامپیوتر صرفا علمه:‌))
تو رشته های دیگه تنوع کار بالا تره
میتونی بگی «رشته من تنوع بالایی داره»
میتونی بگی «فکر میکنم رشته من تنوع بالاتری داره»
چ اصراریه فیلدی ک نمیشناسی رو مقایسه کنی و چرت بنویسی تازه یه ذره هم تردید نداشته باشی؟ :)‌)
اینکه چون عنصر مشترکشون مانیتوره همشون رو یکی میبینی؟ جالبه:)‌)

ولی چیز فیزیکی نیست و تهشم خیلی خوب از کار در نیومد. یه مهندس عمران نتیجه کارشو و ساخت ساختمان رو می بینه و یک دهم بودجه می خواد. این ندیدن و همش مفاهیم انتظاعی
خب چون تو نمی‌بینی معنیش این نیست بقیه هم نمی‌بینن
خیلی عجیبه واسم، خودِ تو هرچی داخل همون دیوایسی ک باهاش اینو میخونی میبینی، مستقیما نتیجه همون دولوپ کردن چیزای «از دید تو اتتظاعیه»
وگرنه یه بلک اسکرین دستت بود ک تو بهترین حالت یه تصویر تیره از خودت توش می‌دیدی:)‌)
دفعه بعدی ک موتور ماشینت درست روشن شد سعی کن ببینیش
دفعه بعدی ک با مالتی‌مدیا ماشینت زدی آهنگ بعدی سعی کن ببینیش
از لحظه ای ک آلام گوشیت روشن شد و بیدار شدی تا لحظه ای ک آلارمت رو ست میکنی و می‌خوابی ببینش
این سری ک داشتی ماشین لباس‌شویی رو تنظیم میکردی لباساتو بشوری ببینش
لحظه ب لحظه داریم باهاش زندگی میکنیم، انتظاعی چیه دیگه:‌)))
------------
اگه می‌خواین راجب رشته خاصی راهنمایی بگیرید، تاجایی ک دستتون میرسه از کسایی ک تو اون رشته درس خوندن یا کار میکنن کمک بگیرید، ب حرف چند نفر قانع نشید و راجب پوزیشن های مختلف اون رشته تحقیق کنید نهایتا تصمیم بگیرید،
من کلا یکی دوساله ک می‌دونم قراره چیکار کنم، حرف غلط زیاد میزنم، حتما با آدمای دیگه هم چک کنید، ب آدمای خارج اون رشته هم اعتبار ندید، احتمال غلط بودنشون خیلی زیاده
------------
اگه تو هر لولی ب کامپیوتر علاقه دارید و می‌خواین این سمتی بیاین، پادکست «رادیو فول استک» رو پیشنهاد میکنم
تا الان با ۶۰-۷۰ آدم از داخل و خارج ایران تو پوزیشن های مختلف از برنامه نویس وب تا سیستم ادمین تا دیتاساینتیست،. ماشین لرنینگ و امنیت مفصل مصاحبه کرده، از مسیری ک اومدن و کاری ک میکنن صحبت کردن
بعضی از اپیزود های محبوب من ایناست:
۲.سمیر رحمانی
۵.جادی میرمیرانی
۱۵.اردلان نقشینه
۳۴.علی امیری
۳۵.پویا پیرحسینلو
۴۵.نغمه غزاله
۵۸.فرهود رشیدی
۶۲.سوده فرخی
اگه دوست داشتین از همینا شروع کنین:)
از کست‌باکس یا سایت سکان‌آکادمی میتونین گوش بدین:)

nils

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
‌‌فرزانگان
شهر
‌مشهد
سال فارغ التحصیلی
0
یه چیزی که گاهی اوقات در مورد این لیست ها در میاد اینه که چقدر از این شغل ها تو جامعه بهش نیاز است ، یه مقاله ای بود داشتم میخوندم که اگه تونستم حتما پیداش میکنم در مورد نیاز شغلی دنیا برای دانشجوهای کامپیوتر نوشته بود و چیزی که وجود داشت تقریبا 40 درصد نیاز به پروگرمر ها بود 30 درصد به آی تی منیجر ها و و 30 درصد دیگه میرفت سمت شغل های دیگه که باز چیز جالب تری که نوشته بود این بود که با وجود 40 درصدی بودن گروه اول ما هنوزم بهشون احتیاج داریم و به اندازه کافی تو دنیا پروگرمر وجود نداره ولی خب این حرف رو در مورد شاخه های دیگه اونقدر نزده بود ؛
و خب این خیلی هم چیز عجیب غریبی نیست وقتی به عنوان دانشجوی فارغ التحصیل اومدی کار کم کد (!) پیدا کنی و گفتن خیر ما اونقدری بهش احتیاج نداریم طبیعتا میری سراغ کد زنی .
حداقل اونقدر که گفتین! حرف پرتی نبود که عاقبت کامپیوتر میره به سمت کد چون طبیعتا اون 40 درصد روز به روز بیشتر میشه

موازی

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
سمپاد شیراز
شهر
شیراز
سال فارغ التحصیلی
93
دانشگاه
RWTH
رشته دانشگاه
مهندسی برق
اینکه میگن تضمینی برای شغل نداری منظورشون استخدام شدن در جایی مثل کلینیک مشاوره، بیمارستان یا غیره هست. و کاملا درسته و هرچقدر هم تاپ باشی ممکنه بدون داشتن آشنا و سابقه کاری کار پیدا نکنی. و این توی اکثر رشته ها درسته.
ولی نکته اینه که باید یادبگیری حتی اگه نتونستی جایی واسه استخدام شدن پیدا کنی خودت کارآفرینی کنی. مثلا خودت عضو گروه هایی بشی و کلی کار داوطلبانه بکنی، همایش و اینجور چیزا برگزار کنی و با بقیه روانشناس ها در ارتباط باشی تا بتونی کسایی که به مشاوره ی روانشناسی احتیاج دارن کمک کنی.

این هم اضافه کنم کسایی که روانشناسی میخونن توی زیمنه های مختلفی ممکنه کار کنن. شاید اینکه زمینه دل خواهت رو پیدا کنی خیلی کمک کننده باشه. زمینه هایی که من میشناسم اینان: بهزیستی، مراکز ترک اعتیاد، روانشناسی و مشاوره تحصیلی، مسایل دانشجویان در دانشگاه ها، همکاری با روانپزشک، کلینیک شخصی، روانشناسی ازدواج و زوجین، روانشناسی کودکان و نوجوانان

من روانشناسی نخوندم ولی چند نفر از اقوام خیلی نزدیکم روانشناسی خوندن.

ememlia

⁦(⊙_◎)⁩
عضو مدیران انجمن
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
.
سال فارغ التحصیلی
1397
حداقل اونقدر که گفتین! حرف پرتی نبود که عاقبت کامپیوتر میره به سمت کد چون طبیعتا اون 40 درصد روز به روز بیشتر میشه
نمیدونم اسپم حساب میشه یا نه، ولی دلم میخواد یروزی یجایی تو فضایی ک لازم نباشه حتما قانع بشیم یا قانع کنیم و مخالفتمون گستاخی یا گه خوری نباشه:)‌) راجبش حرف بزنیم
چنتا نظر راجب چیزی ک نوشتی دارم:
۱.نهایتا این ما هستیم ک تصمیم میگیریم توی اون فیلد چه شغلی رو انتخاب کنیم، اینکه ۴۰ درصد نیاز ب سمت پروگرمره معنیش این نیست ک آدما ب احتمال ۴۰ درصد پروگرمر میشن
کسی ک میخواد شبکه، امنیت، مدیریت سیستم و.... کارکنه، خب نهایتا همون چیزی میشه ک میخواد
۱.پزشکا جراحی میکنن
۲.xدرصد بازار پزشکی ب سمت جراحیه
نتیجه-> اگه جراحی رو دوست ندارید، پزشک نشوید
شاید با فرض ها مشکلی نداشته باشم، ولی از بیس این نتیجه‌گیری رو درست نمی‌بینم حدس میزنم از نظر شما هم درست نباشه:)‌)
۲.مثلا راجب مدیر دیتابیس گفتم، این روزا تو پروژه های کوچیک کاربرد ندارد، آدمای کمی تو این فیلدن و در کنارش موقعیت های شغلی کمی واسشون وجود داره(درواقع تو پروژه های بزرگ ک همه‌چیز باید کاملا بهینه باشه استفاده میشن)
ولی ازون موقع ک این فیلد تو بورس بود تا الان، کلی فیلد جدید بوجود اومده
بنظرم با پیشفرض های الان نمیشه آینده رو دقیق پیشبینی کرد، نظر من اینه ک احتمالا دنیا ب سمت کد کمتر پیش می‌ره:) تو همون فضایی ک گفتم ب شدت علاقه‌مندم نظرات بقیه هم بشنوم:)‌)
ولی حتی اگه عاقبت کامپیوتر کد زدن بیشتر باشه، بازم کسی مجبور نمیشه فیلد مورد علاقه اش رو رها کنه و ب ناچار کد بزنه:)

موازی

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
سمپاد شیراز
شهر
شیراز
سال فارغ التحصیلی
93
دانشگاه
RWTH
رشته دانشگاه
مهندسی برق
بنظرم با پیشفرض های الان نمیشه آینده رو دقیق پیشبینی کرد، نظر من اینه ک احتمالا دنیا ب سمت کد کمتر پیش می‌ره:) تو همون فضایی ک گفتم ب شدت علاقه‌مندم نظرات بقیه هم بشنوم:)‌)
آره دقیقا گیت هاب داره روی کدزنی با هوش مصنوعی کار میکنه و فکر کنم یه چشم امداز بیست ساله داره. الان هم پلتفرم های کلاود کامپیوتینگ یک عالمه امکانات فراهم کردن که عملا کد زنی رو خیلی خیلی کم کرده.
اصلا پروگرمینگ با کد زدن هم فرق داره.
در کل مهم مفاهیم هست. هر روز داره سمت های شغلی جدیدی به وجود میاد. مفهوم کارشون شاید تشابه زیادی با کارهای ده سال پیش داشته باشه ولی خیلی عمیق تر و منحصر به فرد تر شده.
هر رشته ای تنوع خودشو داره. تو رشته کامپیوتر سرعت رشد مفاهیم متنوع‌ شدت گرفته.

بعدم کد زدن فقط مختص کامپیوتری ها نیست. همه رشته ها واسه کارای شبیه سازی ممکنه به کد زدن برسن. حتی میشناسم کسایی که شیمی و عمران خوندن ولی به جز واحدهای آزمایشگاه، همه کاراشون شبیه سازی توی محیط کامپیوتری و کدزنی بوده.
خیلی از کسایی هم که ده پونزده سال پیش پروگرمر بودن الان ممکنه رفته باشن سمت اینکه شرکت خودشون رو راه انداخته باشن و پروگرمر های دیگه رو مدیریت کنن و خودشون حتی یه خط هم کد نزن.

نام مرکز سمپاد
میرزا کوچک خان
شهر
رشت
سال فارغ التحصیلی
1397
تلگرام
من دوباره می‌خوام بگم که اگر انگلیسیتون اجازه می‌ده، حتما تو سایت Quora درباره رشته‌ها و هر سوالی که درباره‌شون دارید جست‌و‌جو بکنید و از بخش related questions هم غافل نشید. گرچه یه سری مسائل هم مربوط به ایرانه و در این سایت درباره‌ش صحبت نمی‌شه.
در کل به یاد داشته باشید که سمپادیا و کوئورا هر دو فروم هستن و همان‌طور که اردلان در تعریف خود از فروم می‌فرماید: فروم جایی است که مطالب در آن بر سه قسم است: 1. غیر واقعی 2. گمراه‌کننده 3. اغراق‌شده
که البته تعریف بالا خودش تا حدی اغراق درش هست دلیلش هم این هست که در فروم نوشته شده.
در فروم یک عده آدم که کسی اعتبارشون رو تایید نکرده، قراره بیان و اعتبار حرف‌های همدیگر رو تایید کنن.
به نظرم این کوئورا سرشار از اطلاعاتیه که شما درباره رشته‌ها دنبالش هستین، اما می‌تونه کلیشه‌ها و مسائل گمراه‌کننده‌ای رو هم به شما انتقال بده.

behnaz81

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان2
شهر
کرمان
سال فارغ التحصیلی
1400
دانشگاه
شهید رجایی
رشته دانشگاه
مهندسی کامپیوتر
آیا می ارزه اگه یه رشته که دوست نداریم بریم یه دانشگاه خوب بعد تغییر رشته بدیم بریم اونی که علاقه داریم؟

نام مرکز سمپاد
فرزانگان امین ۱
شهر
اصفهان
سال فارغ التحصیلی
1397
رشته دانشگاه
بیوتکنولوژی
بالا